Gemengd Stadsnieuws. er niet aan gewoon zij 11 dergelijke las ten te torsen zijn excu6cz le mot bek-al, nis ze boven komen. Daar het regel is, dat men niet alleen 111 het gezelschap van een kinderwagen leist, maar gewoonlijk tegelijk met den wagen een of meer kinderen meeneemt, staat die weg niet open voor degenen die ook den respectieven inhoud van een kinderwagen tc vervoeren hebben. Zij moeten den tweeden weg kiezen, verreweg de gemakkelijkste maar oolc de langste te weten, den wagen of de fiets stil op het perron laten staan, en in de vestibule wachten, tot de betrok, ken beambteu deze voertuigen daar hebben gedeponeerd. En dat kan wel eens een minuut of tien of een kwartier duren, want die menschcn hebben méér tc doen. Zou daarin op eenvoudige wijze geen verbetering te brengen zijn? In de eerste plaats: zou het niet mo gelijk zijn de geleiders of gclcidsteis van fietsen of kinderwagens te perini tceren den benedenweg ondcrlangs te gebruiken. Eenig toezicht zou dan noodig zijn, voor de controle enz. Maar nu is dat toezicht toch óók noodig 0111 onhandigen of onwillige reizigers tc beletten op verboden wegen te gaan. Of in de tweede plaats, als dien weg om ons nog niet bekende redenen uit een spoorwegautoriteitclijk oogpunt onmogelijk ingeslagen kan worden, dan zou men door het aan brengen van een breede plank op de trappen, waarop een kinderwagen en eeu fiets rijden kondeu, de moeilijk heden toch voor een aanzienlijk deel kunnen weg nemen. Heel groote kosten kunnen daar niet aan verbanden zijn en velen zouden er door gebaat worden. Hier ligt „In de „Ooumer de la Conference" komt een artikel voor over de Vredes conferentie, dat aanvangt met het vol gende grafschrift: Hier ligt de kwestie van de vermindering der bewape ningen. Gcb. tc St. Petersburg '24 Aug. 1898. Gesmoord te 'S Hage 18 Aug. 1907. „Een einde te maken aan deze I steeds aangroeiende bewapenin gen en de middelen te beramen om de onheilen te voorkomen, I welke de gelieele wereld bedrei gen, dat is de hoogste plicht, die heden op alle staten rust." Het Keizerlijk rescript, Het koste in oorlog. Aan de universiteit te St. Louis is een leerstoel voor outomobielisme op gericht. Prov. Calvcn M. Wqód is aan gewezen om deze colleges theoretisch en practisch te leiden. Den eersten September begint de cursus. Te Metz is het den caféhouders ver boden brandewijn aan soldaten te ver koopen. De Amerikaansche regeering gaat nu ook kras optreden tegen dc doodkisten trust. Deze maatschappij schijnt enorme winsten te maken en de kosten der begrafenissen op te drijven; zij heeft vrijwel het monopolie in de V. Staten en verhoogt elk jaar de prijzen. Dit is te meer te betreuren, wijl het groote publiek ^el verplicht is, zich voordood kisten die toch dikwijls onmisbaar zijn, tot de trust te wenden. Twee-hands doodkisten zijn niet in den handel. hoofd, noodigde een schare van toehoor ders uit, aandachtig toe te luisteren, en zeide, heel zacht: „Spreek maar, spreek, word niet moe. Ze zullen naar je luisteren. Ze beginnen al te begrijpen. Dc brandglocd neemt af bij je stem; de kreten van woede ver stommen. Spreek, je bcheerseht ze; je hebt de menigte overwonnen, spreek!" (Uit Le Figaro) Een „misdadiger in glacé-handschoe nenDe gouverneur van den Arae- rikaansclien staat Missouri heeft den ter dood veroordeelden Seymour Barton begenadigd en zijn straf veranderd in levenslang tuchthuis. Barton is een vorst onder de oplichters en heeft daarbij een delicate natuur, zoodat hij zich den boven- staanden bijnaam verwierf. In geheel Amerika is hij bekend als lord Harring ton, in welke functie hij dan ook de meeste slachtoffers maakte. Dat begon al toen hij zeven jaar oud was, toen stichtte hij brand op een hoeve en wist hij met een vaardigheid te ver dwijnen die reeds op adellijk vernuft wees. Elf jaar later ontlastte hij met zijn sedert rijp geworden talent een bejaard heer van 1000000 dollar. Hij ontkwam toen echter niet aan dc justitie, die hem tot tien jaar veroordeelde, welke hij echter maar voor dc helft uitzat, omdat hij zich in de gevangenis zoo voorbeel dig gedroeg. Ook daarin openbaarde zich zijn aris tocratisch wezen. Na zijn vijf jaar brom men schafte hij zich den lordstitcl aan en reisde hij door Europa en Azië, overal oplichtend en stelend. Herhaaldelijk veroordeeld, wist hij echter even vaak aan de straf te ontkomen. In al deze criminalistische avonturen wist hij op sier lijkc wijze huwelijks- en verwante inci denten te vlechten, In 1902 trouwde hij een Kanadeesche, die hij na drie dagen alweer verliet, zoodra hein n.m. de rijke bruidschat was uitbetaald. In 1903 dong hij naar de hand van de dochter van een vermogend fabrikant in San Louis. De „lord" werd met opeu armen ontvangen. Na het huwelijk eerst bleek, dat de bruigom geen lord was en een scheiding volgde. Bovendien kreeg Barton 6 maanden wegens oplichterij. Het doodvonnis, dat thans veranderd is in levenslange gevangenisstraf, haalde Barton zich op den hals, doordat hij iemand, aan wien hij veel had te danken, vermoordde, met het doel diens vrouw te huwen. De zaak-Stcindcl. De schandelijkste mishandelingen zijn bij de behandeling van de zaak Stcindel aan het licht ge komen. Reeds jaren moeten de mishande lingen hebben plaats gehad Niet lang geleden klaagden de kinderen reeds over de behandeling van hun vader bij een politieautoriteit; maar die aanklacht werd gesust. Het ouderwijs zijner kinderen verwaar loosde hij, no. 1 was dc muziek. Ze kre gen de moeilijkste dingen op om te stu- deeren, en konden ze die op den be paalden tijd niet vlekkeloos spelen, dan kwamen de mishandelingen. Zoo heeft hij eens zijn jongsten zoon ge noodzaakt plaats tc nemen, met ontbloot zitvlak, op een brandende kachel, en daarmee niet content, het kind met een bezem afgerost. Zijn vrouw mishandelde hij ook, en dikwijls zelfs zoo, dat zij zich wel eens dagen achtereen voor hem verborg. De ontaarde Stcindel, wien geldbe jag en misschien eergierigheid bovenal ging, ën die zijn kinderen schandelijk exploiteerde, verklaarde dat de mishan delingen in de aanklacht zeer overdre ven waren. Hij had heel wat met zijn kinderen te stellen en kon ze niet anders regeeren dan door „Prügel." Nu cn dan gingen er kreten van verontwaardiging in dc gerechtszaal op als bekend werd wat en hoe hij deed t. o. van zijn kinderen. De belangstelling in deze zaak was zoo groot dat er bij den ingang van de zaal formeel gevochten werd over een plaats, zelfs tusschcu eersten-stands dames en vrouwen uit het volk De verdediger van den beul las een verklaring voor van dc zoons waarin zij hun aantijgingen herriepen. De mis handelingen van den vader waren niet van ernstige aard geweest; ze hadden hem hiervan aangeklaagd om hem in zijn kunstenaarsleven te benadeelcn. Maar dit nam nochthans niet weg dat hij veroordeeld werd tot 7 maanden gevangenisstraf. Ook mevrouw Steindel pleitte zeer voor haar man. Zij wilde graag dat hij uiet gestraft werd. De mislukte zelfmoord. Een juffrouw wier naam helaas onbekend is gebleven, maar die desniettegenstaande genoeg had van dit bestaan beklom metnatbekretcn oogen en snikkende lippen den 28 me ter hoogen uitzichtstoren op den door zijn sagen beroemden Triffels bij Ann weiier, inet het onuitgesproken voor nemen, zich vau deze toestel omlaag te werpen en aldus den dood tc vinden. Na nog een la. tsten poëtischen blik op de zee van jamii er aan haar voeten tc hebben geworpoiklauterde de juffrouw op de balustrade en sprong met een dramatisehen, ijslijken gil naar boneden. Noch drauiati' k, noch gil waren hier echter ter snede, want tengevolge barer crinolineachtig rokken, die zich als'een valscherm uilbi eidden, zweefde de maagd gelijk een met 'n keisteentje bezwaard kinderballonuetje naar omlaag en kwam zachtkens op de zoo verachte aarde neer. Ten overvloede spoelde zij nog aan op een enormen mesthoop, zoodat haar niet veel anders overbleef dan de zelf moordpoging op te geven. Zij dronk in 't nabij gelegen cafc een glas spuitwater, nam een trammetje naar huis en leeft waarschijnlijk nog. Een slachtoffer van het bijgeloof. In het Russische dorp Lyssiewo, in het gouvernement Mohileff,heeft zich een dezer dagen een afschuwelijk drama afgespeeld, dat een bewijs te meer levert voor de duisternis, die er nog heerscht in de ziel vau den Russischen Moesjik. De bucr Michel Koltschewsky genoot in zijn dorp dc reputatie vaneen heilig man, daar hij noch dronk, noch vloekte een voorbeeldig leven leidde en zijn arme buren steeds, waar hij kon, hielp. Een paar dagen geleden verklaarde hij aan de boeren, dat hij met God zelf in den droom had gesproken, en dat Hij hem beloofd had, hem tot den rang der grootste profeten te verheffen wanneer hij besloot den antichrist te dooden. Koltschewsky voegde hieaan toe, dat alle plagen, alle vergoten bloed, alle ellende on Ironger in Rusland te wijten was aan den antichrist, die onder heu leefde, en wel in het lichaam van een 2-jarig kindje. Wanneer het kind gedood was, zou hij, Koltschewsky, ten hemel stijgen cn dc heilige nninna op de dorpsbevolking doen neerdalen. Deze toespraak vau den zoogenaam- den profeet maakte een overweldigenden indruk op de boeren, niemand dacht er aau, zijn woorden in twijfel te trekken. Wijs ons dat kiud, schreeuwden zij allen, en wat het zij, wc zullen het ter dood brengen. Koltschewsky koos 25 mannen onder de notabelsten der moesjiks en geleidde hen naar de hut van een zekeren Gor- batowsky, die een zoontje had van twee jaar, een vroolijk, gezond en absoluut normaal kind. Zoodra hij was binnengetreden, rep Koltschewsky uit: „Daar is de antichrist! De vader van het kind was onder hen geweest, die de redevoering van den verdwaasde hadden gehoord. Zonder aarzeling reikte hij zijn kind aan Kolt schewsky over, ondanks den tegenstand der moeder. „Wij weten niet, welke geest in dit lichaam huist', zei dc man, „wij moe ten onze ziel redden." Daarop legde de moeder, op bevel van den „profeet", het kind met het gezicht naar den grond gekeerd, op een bank. En nadat Koltschewsky, met het schuim op de lippen, allen omstan ders had bevolen op de knieëen te vallen en te bidden, nam hij een bran dende kaars in de ccne en een ikoon in de anderen hand, en sprong met gesloten voeten op het kleine lijfje - Toen het kind geen geluid meer gaf, bevoelde de krankzinnige beul het lichaampje en kondigde den boeren aan, dat de antichrist dood was. Nu volgde er een tooneel, dat te walgelijk is om te beschrijven, maar dat een gevolg was van Koltschewsky bevel „om den antichrist te verscheuren opdat hij niet weer kon herleven." Zelfs de vader hielp aan dit afgrijselijke werk mee, de moeder was in zwijm gevallen. Tocu het niet vlug genoeg ging, riep do „profeet" om een bijl en hakte het lykjc in stukken, die in een zak werden gestopt en zoo aan den staart van een paard werden gebonden; de „profeet" zette zich op den rug van het dier, cn zoo trok de stoet door het dorp, onder het zingen van godsdienstige liederen. Daarop werd de zak iiKeen moeras ge worpen. volgens den „profeet" de plaats „hem door God aangewezen". Vervolgens keerde Koltschewsky naai de hut van Gorbatowsky terug cn wiesch daar zichzelf en allen omstanders steeds onder 't zingen van gewijde liederen handen en voeten. Te middernacht was alles geëindigd, en Koltschewsky stuurde dc boeren weg met de verklaring: „morgen ben ik als dc zon, en zult gij mij ten hemel zien stijgen!" Toen den volgenden morgen bleek, dat de „profeet" sliep in plaats van aaustalton te maken voor zijn hemel vaart, wierpen de woedende boeren, reeds aangegrepen door twijfel cn be rouw, zich cp den man, en zou waar schijnlijk ecu tweede moord zijn ge pleegd, wanneer dc districts politic chef niet tusschenbeidc was gekomen. De „profeet" werd onmiddellijk gear resteerd; cr is een streng onderzoek geopend; het gelieele dorp zal voor 't gerecht moeten verschijnen. Onder hen die een werkzaam aandeel aan den moord namen, bevindt zich een boer van 102 jaar. Koltschewsky staat thans onder obser vatie van politie-art8en; hij is waar 8chijnlijk een gek, door godsdienst waan/in aangegrepen; in de gevangenis predikt hij nog steeds de komst van den antichrist. Maar de ongelukkige boeren zijn niet gek; die ziju slechts onwetend, oijge- loovig, afgestompt door honger en wodka.. Speurzin van reporters. Over den speurzin van de Amerikaansche ver slaggevers worden als komkommers de volgende bijzonderheden opge diept. In Amerika werd een bommen werper door zijn eigen bom gedood toen hij den millionair Russel Sage het levens licht wilde uitblazen. Bijna de gelieele politie-en speurders- macht werd aan den gang gezet, om de herkomst van den bommengooier vast te 6tellcn. Geheel New-York, vooral de millionars, was in niet geringe mate in opwinding geraakt, toen dc politie meende, dat de misdaad dooreen komplot gepleegd was, wat zich ten doel had gesteld om het land van millionairs te zuiveren. Den reporter "White gelukte het, door een knoop en een stukje wol van de sokken, den moordenaar als deu wissel agent Norcross tc herkennen, die in een tijd el ijken aanval van waanzin de daad begaan had. Tot groote ergenis van de speurders herkende dezelfde reporter het lijk van ceu negerin, die door haar man vermoord was en gelukte het hem zelfs, den moordenaar tot bekentenis te dwin gen, vóór dc politie hein arre6teeren kon. In de geschiedenis der misdaad te Ncw-York neemt de verslaggever een bijzondere plaats in, daar hij bij het ontdekken van misdaden en het ontmas keren der daders even groote diensten bewijst als dc politie. Wanneer een misdaad gepleegd wordt, volgt de repor ter alle sporen, geheel onafhankelijk van de politie, en wil zijn lezers ook met de geringste details zelfs bekend maken. Als iets merkwaardigs wordt ook het volgende gemeld: Dc kranten der gehccle wereld stonden vol met uitvoerige berichten over den worstfabrikant Luedgert uit Chicago, die zijn vrouw vennoord had en haar lichaam in een vat gestopt had. De Chicagoschc Tribune was de eerste krant die het geval publiceerde. Nu begon een wed ijver tusschen de reporters te Chicago, die alle grenzeu te buiten giug. Dc journalist Stuart verzon een plan, bij de uitvoering, waarvan hij twee zijner kollega's noodig had. Het zou een streek worden, die, wanneer zij mislukte, hem letterlijk den hals zou gebroken hebben. Van hot dak tot in den kelder van het gerechtsgebouw, dat zes verdie pingen hoog was, liep een schacht, die diende als ventilator voor versche lacht. De kamer der jury lag dicht bij dezen koker. Gedurende den duur van het proces werd 't gerucht verspreid, dat pogingen gedaan waren, om de gezwo renen ten gunste van den beschuldigde te stemmen. Niemand wist liet echter zeker. 't Gelukte Stuart inct behulp van zijn beide kollega's een lang touw in het gebouw te smokkelen. Terwijl de ge zworenen in een geheime zitting beraad slagen zouden over het vonnis, dat uit gesproken moest worden, gelukte het hein, 't dak te bereiken. Stuart ging door den koker naar beneden. Het was een zeer gevaarlijk werkje, daar het over een scherpen ijzeren rand ging, die elk oogenblik het touw kon doorsnijden en de man, die daaraan hing, was 40 M. in de diepte gevallen, wat hem het leven zou hebben gekost. En waartoe dieudc deze onderneming? Om de beraadslagin gen der jury af tc luisteren. Het plan gelukte; Stuart kon, met zijn oor tegen den ventilator gedrukt, alles hooren. Hij hing vijf uur aan het touw, de noodige aanteekeningen makende. Den volgenden dag kon het publiek in het .Journal een juist bericht over dc beraadslagingen van het Luedgert-proces lezen. Het geval was ongehoord en werd door dc overige pers met razende ijverzucht gekritiseerd, maar Stuart had zijn doel bereikt Als 't niet waar is, 't is toch aardig gevonden. In elk geval hebben de reporters het hier zoover nog niet gebracht in de konkurrentiewoede, maar het komt ook wel; als wc ook hier maar eenmaal ge rechtsgebouwen hebben van zes verdie pingen hoog. Dc licei Cli. J. L u geler surnumerair bij de K. C. S., werkzaam aan het station alhier, legde niet gunstig gevolg het examen voor stationsklerk af. liij dc firma W. E. J. Tjeenk il link te Zwolle is verschenen de wet van 13 Juli 1907 tot wijziging en aanvulling van de bepalingen in het burg. wetboek, omtrent huur van dienstboden en werk lieden, en daarmee samenhangende arti kelen in dat wetboek, alsmede in an dere wetten (Arbeidscontract), met aan teekeningen, ontleend aan de beraad slagingen en gewisselde stukken enz. en alph. register, door rnr. dr. J. G. Sten- fert Kroese, secretaris der Gemeente Amersfoort. Zij die wel eens een en ander op dit gebied moeten naslaan, en dat zijn er velen, zullen in dit haudige boekje een uitstekende gids vinden. Dinsdag 3 September f.k., zal ter gain, bureelc de aanbesteding plaats vinden van fourage voor de rijkspaarden alhier in garnizoen van 1 November 1907 tot November 1908. Aan bet commissariaat van politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een 07 postduif (blauw) gemerkt 30 159. it Bij de tc Woerden gehouden spring concoursen en schoonrijdcrij zijn o.a. do volgende prijzen behaald: 1". Groot springconcours voor spring paarden, gereden door becrrijdeis: Ie prijs luit. Sl. Matlion met lleld; 3e pi. luit. H. J. v. Kijsscn met Mary; 4e pr. luit. G. J. Maris, Roermond, met The Rival. 2°. Concours voor het schoonst en bestgaand paard, gespannen voor een 2- of 4-wielig rijtuig toebeboorendo aan landbouwers of particulieren. 3e pr. D. van der Grift, Baurn, met Matador. 3°. Sauts couples, gereden door heer- rijders. lc pr. luit. II. J. van Rijsscn, met Mary; luit. M. Malhon, met Held. 3e pr. luit H. J. van Rijsscn met Marv H. F. M. baron Van Voorst tot Voors 's Gage inet Graaf Dirk. Bij K. B. is, met intrekking van het Kon. besl. van 22 Juli 1901, alsnog benoemd tot vertegenwoordiger op het van 2631 Aug. c. k. te Kopenhagen te houden Congres van het Internatio naal Statistisch Instituut mr H. W. Methorst, directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's Graven- liage. De feestviering op Koninginnedag zal worden aangevangen met eene uitvoering van Koraalmuziek op het terras van Amicitia, des morgens te half acht, onder leiding van den heer M. W. I'etri en met medewerkiug van het muziekcorps van het 5de Reg. Inf. Reeds hebben verschillende zangvev- eenigingen hunne medewerking toege zegd, zoodat een koor van 1ÜU zangers en zangeressen bijeen is. doch aan dit num mer moet iedereen kunnen mede werken. De Commissie voor de Koraalmuziek verzoekt dan ook dringend alle dames en he eren, die in het bezit zijn van eene stem, aan dit nummer van het feestprogramma krachtdadig mede te werken, ten einde op die manier eene plechtige wijding tc geven aau den dag. Zij, die wenschen inede te zingen, schaffen zich tegen 10 cent het bundel tje met de te zingen nummers aan, hetwelk begin der volgende week te verkrijgen is hij den heer J. B. Grooten- dorst (firma C. II. de Jong) Ilof 38. Dit bundeltje geeft toegang tot de uitvoering op 31 Augustus en tot de repetities, die op Donderdag en Vrijdag avond van 8 tot 9 uur worden gehouden in de concertzaal „de Keizerskroon" welke zaal tot dit doel door den heer Scholten belangeloos word aangeboden. Genoemde commissie hoopt ten zeerste dat deze uitvoering van gewijde muziek ook ceu aandachtig gehoor moge vinden en dat geschuifel en geloop op „het laantje" tijdens de uitvoering der zang nummers niet gehooid zal worden. In het a.s. winterseizoen zullen in Amicitia weer een drietal abonnements voorstellingen w orden gegeven iloor dc Nederlandsche Tooneelvereeniging (v.d. Horst en Ternooy Apèl) te Amsterdam en liet Rotterdainach Tooneclgezelschup (van Eijsden) te Rotterdam. Ouder tal van blijken van belangstel ling werd Woensdagmiddag het stoffelijk overschot van wijlen de heer C. Vlaan deren Azn., ter aarde besteld. Aan do groeve word het woord ge voerd door den heer J. Smit, die deu overledene als ambtenaar huldigde cu door een zijner vrienden Een der familieleden zegde dank voor de laatste eer den overledene bewezen. De le Luitenant W. Klem, thans van het Instructie-bataljon is bij Kon. besl. benoemd tot Kapitein bij liet 2e Reg. Inf. De laatste ploeg der miliciens vau de lichting 1903, bij het le Reg Veld-art. alhier, vertrekt heden met groot verlof.

De Eemlander | 1907 | | pagina 2