f i J C. J. Prins, JC. VJ. Cavmer, tAmersfoortsche JJank, Schoenen naar Maai Mond- en Klauwzeer. J. J. SMIT. Ph. Smolders, K. W. JAEGER. Marktbericht. Advertentiën. KRUMEICH's Inmaakpotten. G. G. Ph. L BOEKELMAN. Piano en Zang. Schoenen- en Laarzenmagazijn, C. H. DE JONG. HOF 38 Flesschenmelk. Utrechtscheweg No. 64. - - Amersfoort. - - F. 8. VAN EIJBERGEN, Minerale Wateren. Emser Vichy. Victoria Apenta. Frans Joseph. Achener Kaiserquelle. Breedestraat 34. Stoovestraat No. 5 en 12. T e I e p h o o n No. 29. - AMERSFOORT. - Bieren, Limonades, Bronwateren Amersfoort. Korte Gracht 20, Met ingang van 1 September is benoemd bij het reserve-personeel der landmacht met bestemming voor den dienst bij de landweer tot re serve tweede luitenant de reserve sergeant majoor van het 5de regiment infanterie F. A. Toonen. In het Rijksmuseum te Amsterdam is tijdelijk tentoongesteld een onlangs uit de nalatenschap Cock Blomhof!', alhier aangekocht werk van Jacob T o o r e u v 1 i e t, voorstellende Carel Quina, ridder van de orde van het Heilige Graf, met voor zich een kaart van de Middellandsche Zee en in de rechterhand een passer. Van ïooren- vliet bezit het museum tot heden slechts een zwak genrestukje. Dit portret uit 1669 - doet hem ken nen als een schilder van smaak, die over een tonig palet beschikt en zeer bekwaam is in het weergeven dei- stoffen. Carel Quina, van wien een broeder bekend staat als bewindheb ber der West-Indische Compagnie, schijnt zich vooral tot reizen te heb ben aangetrokken gevoeld. Zijn hou ding en de stoffage op Toorenvliets schilderstuk wordt daaruit verklaard. Het Kon. Oudheidkundig Genootschap bezit een ongemeen fraai manuscript van Carel Quina: „Beschrijvinglieeener Landtrijs in Europa, begonnen in 't 1668 en volbracht in 't jaar 1671." CAKKÉ. Het alom bekende Circus Carré, zal, to beginnen met hedenavond, to Amers foort een zevental dagen voorstellingen geven. We mogen zeker wel de ver onderstelling wagen, dat liet bezoek vorig jaar nog al is meegevallen, nu Carré dit jaar weer komt en dan nog wel een paar dagen langer. Nu we twijfelen er ook niet aan of ook dezer dagen zal het bezoek wel weer zeer druk zijn. \orig jaar is er volop, trots enkele tegenvallers, we denkon bijv. aan hot niet willen branden van het licht, ge noten en nog langen tijd na het vertrek werd er gesproken over hetgeen Carré te zien had gegeven. De prachtige paardendressuur, de ver wonderlijk goed gedresseerde zeeleeuwen, de olifant, Cavalini, Busto e. m. a., we f weten niet waarover wel de talrijke toe- schouwers het meest opgetogen waren Ja Busto met zijn ganzen, „die eenige kerel", zooals we hem onlangs nog hoorden noemen is misschien het langst in het geheugen gebleven Nu die zal ook ditmaal wel weer ruim i schoots stof tot lachen geven. Het programma waarvoor we naar jde in dit nummer voorkomende adver tentic verwijzen belooft heel wat en we gelooven niet te veel te zeggen, wan neer wc voorspellen, dat er in Amers foort een week van uitgaan is aange broken. Donderdagnaniiddag, precies ten vier ;t ure, hadden zich eenige dames en heeren, I regentessen en regenten van het nieuwe 8 St. Pieters- en Bloklandsgastliuis in het directiekantoor van het werk vereenigd, j ten einde de plechtigheid aau het nieuwe I gebouw- bij te wonen. Voorafgegaan door den architect, den heer Herm. Kroes, begaf men zich daar- Stoe naar de plaats, waar de steen zou worden ingemetseld. Daar gekomen, nam A de voorzitter van het college van re- 3 genten, de heer A. M. Tromp van Holst het woord en sprak het volgende: „Dames Regentessen en hoeren Re- I genten van het gecombineerde St. Pic- 1 ters- en Bloklandsgastliuis te Amersfoort! Het is lieden een dag van groote be- teekenis in de jaarboeken der Stichting. Verleden jaar is overleden de oudste Regentesse, mevrouw de wed O. Schel- L tus van Leusden, geboren Fenema, die zóóveel liefde toedroeg voor dit oude Mannon- en Vrouwenhuis, dat zij een groot dee! van haar vermogen heeft be stemd, om hier een nieuw huis te doen bouwen. Ook haar echtgenoot, vóór haar overleden, was Regent en droeg het huis eveneens een warm hart toe; zij besloot in haar testament te bepalen, dat wanneer zij het waardige hoofd ter ruste zou hebben gelegd, het college van Re genten en Regentessen in staat zoude gesteld worden eeti nieuw huis te bou wen, voldoende aan de eischen, die in dezen tijd aan zulk een huis geheld mogen worden. Toen het oogenblik daar was, zijn verschillende plannen opge maakt, en is daaruit door het college gekozen een plan van den heer Herm. Kroes, architect alhier, en is, na aanbe ^steding, het werk gegund aan de aan nemers Mosterdman en van Nes alhier, die onder het oppertoezicht van den architect en van diens opzichter, den heer Hof, het werk uitvoeren. Wanneer wij nu in het volgende jaar, volgens de bestekken dus in Sep tember 1908, het gebouw zullen kunnen inwijden, zullen wij ons kunnen over tuigen van het doeltreffende en hygië- onder deskundigpn leiding nische, dat van den architect is tot stand gebracht en door de aannemers, naar wij ver meenen, goed is uitgevoerd. Tot lieden gaat het werk best, dank zij het goede personeel, dat de aaune mers hebben, en welks gedrag en hou ding voorbeeldig zijn. In het begin waren vele moeielijkhcdcn te overwinnen, door den zeer vochtigen ondergrond; maar daar warende beton werkers van de Hiittemsche naaml. ven nootschap, die de bezwaren glansrijk overwonnen hebben, en op de grondves ten, die zij plaatsten, er nu een zeer droog gebouw door de aannemers kan worden opgetrokken. Het is de gewoonte, dat aan het per soneel, wanneer het gebouw boven den grond is, bij de z.g. eerste steenlegging, een feestmaal wordt gegeven, en het college besloot, zulks heden ook te doen." Nadat door deu heer Tromp van Holst de steer was gelegd, sprak hij ten slotte: „Laat ons hopen, dat na voltooiing van dit gebouw, het moge blijken te zijn een vreedzaam verblijf voor de ouden van dagen, die er onbezorgd hunne laatste levensdagen kunnen doorbrengen, onder de voortreffelijke leiding van den vader Hurterinck en de moeder mej Biezebo8. Moge de nagedachtenis van mevrouw de wed. Scheltus van Leusden bij allen, die in het nieuwe huis komen steeds in dankbare herinnering blijven. En biermede verklaart het college van Re genten en Regentessen de eerste steen gelegd, en verzoekt het den werklieden, na hun dank te hebben gebracht voor de keurige versiering, zich aan den feest- disch te willen vereenigen, en zich het maal wel te doen smaken. (Applaus). In den steen is aangebracht een loodeu bus, waarin, op zwaar perkament,'t na volgende is geschreven: „Gevolg gevende aan het verlangen van wijlen Vrouwe Johanna Magaretha Fenema, weduwe van den heer Otto Scheltus van Leusden, in leven regen tesse van het St. Pieter- en Bloklands gasthuis te Amersfoort, om hot oude gebouw te doen vervangen door een gebouw, meer naar de eischen des tijds ingericht, waarvoor voormelde regentesse. een aanzienlijke gift schonk, heeft het college van regenten en regentessen dit gebouw gesticht, waarvan heden den 22 Augustus in het jaar negentien honderd en zeven (1907) de eerste steen wordt gelegd door den voorzitter van voormeld college en in tegenwoordigheid van de overige leden van dat college cu van den bouwmeester Herm. Kroes, diens op zichter G. J. M. Hof en de aannemers G. Mosterdman en G. van Nes. Amersfoort 22 Aug. 2907. Volgen handteekeningen. Na afloop der plechtigheid werden aan de S6 werklieden broodjes met ham een Hesch bier en ten slotte nog een gulden uitgereikt, wat door allen dank baar werd aangenomen. A. D. Klacht tegen den heer controleur der Gemeentebelastingen Naar aanleiding van een ambtshalve aanslag in de plaatselijke directe belas ting naar het inkomen, verzocht ik be leefd den hqer controleur der gemeen tebelastingen mjj daaromtrent inlichtin- tingeu te willen verschaffen. De licèr controleur deelde mij mede, na raadpleging van mijn invullingsbiljet, dat het bedrag, hetwelk door mij afge trokken was wegens noodzakelijke on kosten van ambt. te hoog door ZEd. werd bevonden. Verder: le. dat als tegemoetkoming voor klceding door ZEd. föO werd berekend 2. voor een oppasser f36; 3e. dat het gehcele bedrag betaald loor weduwen en weizenkas in mindering kon worden gebracht. 4e. eveneens de geheele tegemoet koming welke van regeeringswege voor het verplicht houden van twee dienst paarden wordt uitgekeerd. Ik merkte op, dat het uiij onmogelijk was met f 50 de noodzakelijke onkosten vloeiende uit mijn ambt, te bestrijden. De heer controleur verzocht mij daarop hem eeu gespecificeerde opgave te zenden van al die noodzakelijke on kosten van ambt, waardoor ik gekomen was tot het bedrag vermeld op mijn inkomstenbiljet. ZEd. zou mij die opgave terugzenden, voorzien van zijn op en aanmerkingen, Instede van de door mij gezonden ge specificeerde opgave voorzien van de op- en aanmerkingen van den beer controleur, ontving ik echter een schrijven, dat ik de eer heb u hier nevens ter inzage te doen toekomen. Naar mijne bescheiden meening is dit schrijven niet zoodanig als de heer controleur mij beloofd had, van op- of aanmerkingen blijkt mij niets. Uit deze bijlage blijkt mij niet de reden waarom de heer controleur een gespecificeerde opgave van mij verlangde. Ik heb dus op deze wijze werk ver richt, dat geheel nutteloos was. Ik gevoel mij daarom verplicht uw geacht College mijn beklag in te dienen over de handelingen van dezen ambtenaer De Ritmeester-Instructeur aan de Rij- en Iloefsmidschool GRONDIIOUT. Amersfoort, 7 Juli 1907. Aan de Heeren Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. Naar aanleiding van hot schrijven van den heer M. Groudhout, ritmeester der huzaren, d.d. 7 Juli 1907, behel zende een klacht tegen den heer con troleur der gemeentebelastingen, heb ik de eer u het volgende mede te deelen: In het laatst van Juni vervoegde-zich adressant op mijn bureau, ten einde te vernemen om welke reden zijn aanslag in de pi. dir. belastingen naar hot inkomen vastgesteld was in afwijking van zijn aangifte. Ik bood den lieer Groudhout een stoel, ten einde te zanicn de oorzaak der afwijking na te gaan. liet bleek, dat door de commissie van aanslag het bedrag van f772, dat door den ritmeester wegens noodzakelijke on kosten van beroep was afgetrokken, te hoog was bevonden. Daar adressant op het oogenblik onzer besprekingen niet wist te apecificeeron, verzocht ik Z. Ed. mij een specifieke op gave te zenden. Daarna zoude ik hem een lijst met cijfers zonden, wier aftrek geoorloofd is en welke cijfers indertijd door B. en W. zijn vastgesteld. Deze lijst zoude dan voor adressant dienst kunnen doen als maatstaf bij het opmaken van het aan gifte-biljet voor volgende jaren. Daarop ontving ik nu van adressant een opgave, die ik uw college hierne vens aanbied en welke door uiij be antwoord werd met het schrijven, dat door adressant nevens zijn klacht is gevoegd. Terwijl ik adressant eenvoudig had kunnen verwijzen naar de commissie van reclame, heb ik mij dus de moeite getroost adressant zoowel mondeling als schriftelijk de meest uitvoerige in lichtingen te verstrekken. Welke de op en aanmerkingen zijn, die adressant blijkbaar verder van unj verwacht heeft, is mij niet duidelijk. Het is niet aan te nomen, dat adressant verwacht zal hebben, dat ik in een beoordeeling zonde treden van de door hem gedane uitgaven voor „zolen en hakken" enz. Indien adressant overwogen had, dat de cijfers van aftrek niet door mij, zooals Z.Ed. blijkbaar meent, maar door uw college worden vastgesteld, had hij een schrijven achterwege gelaten, dat door aard en toon niet in overeenstem ming is met de welwillende wijze, waarop adressant door mij is ingelicht. De Controleur der belastingen, VAN ITTERSUM Door den inspecteur van den ge neeskundigen dienst der landmacht zijn aangewezen om deel te nemen turn de a.s. groote divisie maoeuvres met het le reg. veld artillerie: bij de 11de afdeeling de officier van ge zondheid le kl. K. E. Ziegeler en paardenarts 2de kl. H. W. Klerk de Reus. De luitenant-kolonel J. II. van der Burg en de kapitein J. A, F. Keetell van het 5e Reg. lnf. zijn van hun detacheering in het kanip te Olden- broek ontheven. Vanwege het hoofdbestuur van den Algem. Nederl. Politiebond zullen ernstige pogingen in het werk gesteld worden, dat politiebeambten een weke- lijkschen rustdag bekomen. Te dien einde zal een verzoek aan de Com missarissen der Koningin verzonden worden. Bij Kon. Besluit van 19 dezer is bij het 5de Reg. Inf. benoemd tot luitenant-kolonel, de majoor A. Hol land van het korps. AMERSFOORT, 23 Augustus 1907 PREDIKBEURTEN. Evang. Luth. kerk. Zondag 25 Aug. 1907. Voorm. 10 uur, de heer J. Ph. Makking Theolog. Candidaat Amsterdam. Reuionstrantsche Kerk. Zondag 25 Aug. Voorm. 101/a uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Loge gebouw v. Pereijnstraat 1. Zondag 25 Aug. Geen dienst. Tarwe Rogge Boekweit Appelen Peren Nieuweaardapp. Zand Hoondereicren Eeudon Grasboter LLooiboter Margarine Zoetom. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Oude eenden Jonge eenden EI a zen Wilde konijnen Tamme Duiven Vette varkens Magere Zeugen Biggen Vette koeien Guste Kalf Kalfvaarzen Pinken Piukstieren Vette kalveren f f f f 4.— t 4.— f 0.-- f 1.80 f 4.25 f f 1.15 f f f f 0.80 f 1.— f 0.30 f f 0.90 f f 0 f 0.- f 0.30 f 0.4C f-.— f14.-- f50 f 1. - f f f f t f f A t h f a f a f 8,- a f 7.- h f .- a f 2.- f 4.70 per f A f a f a f a f a f a f a f a f a f a f a 1.30 1. - 1.20 0.60 1.20 0.— a f 0.-- 1 a f o.Go I a f 0.50 por a t a f20.— 1 a f70. - I a f 12.f a f - af— af— af- l af— I af- 1 a f per hecto liter. 100 st, Kilo. per stuk. paar. pot stuk. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge, heet. Boekweit, 10 heet. Appelen, 90 heet. Peren, heet. Kleiaardappolon, 250 heet. Zandaardappelen, 80.000 stuks Hoendereieren, 1200 kilo Gras- boter, kilo Hooiboter, kilo Mar garine, kilo Kaas. stuks vee, Vette varkens, 10 Magere varkens, Varkens voor exportslagerijen, 350 Biggen en 15 Zeugen. Door duizenden als HET BESTE erkend. De groenten en vruchten Myven op deze wflzo ingemaakt, jarenlang vorsch. Wie altijd vcrsclie en lieer- II jk smakende GROENTEN en Vruchten hebben wil„bestelle Mot METALEN deksel. Vun steen met /.outgla/.uur overtrokken. Vraagt de brochure- „Hoe maakt men het beat Fruit en Groenten in,"en onze mededeelingen „Waarom een metalen en geen glazen deksel op KRUMEICH's Inmaakpotten," welke u gratig worden verstrekt door: B. KROM, Langestraat 27 en B. A. VAN KUIJVEN, Eenvoudige I Langestraat 41. I Springen, als ou zekore I 1 l>y glas sluiting. onmogelijk. Lceraai- in Uti-echtschesti-aat b d Hellingstiaat 36, Speciaal adres voor In eiken VORM en KWALITEIT. Gebruikt thans geroe anilcro dan Amersfortia's gegarandeerd ziektekiem vrije Specialiteit in ZANDKOEKJES en zuiver MELKBROOD. LAVENDELSTRAAT 2 Varkcusslagcrij - Fijue Vlecsch waren. Verkrijgbaar bij lAMlESTK l lT 65. IIOHI.O <3 EM A K E R Heeft voorhanden een fijne sorteering HORLOGES, KLOKKEN, REGULA TEURS, WEKKERS ENZ. Tegen scherp concurreorendo prijzen. Reparaties en veranderingen aan alle soorten Uur- en Speelwerken, worden door mij uiterst solide, zeer billijk en onder degelijke garantie uitgevoerd. Beleefd aanbevelend. Abonnement op syphons. eerste Amersf. Stooiuvcrvcrij en Chemische Wasscherij Winkel KAMPSTRAAT No. 6. Fabriek KAMPPOORT. (NAAST HET POSTKANTOOR.) TELEFOON 86. BELAST ZICH: niet het incassecren, disconteeren, koopeu en verkoopen van binnen- en buitenluudsehe wissels; met het openen van rekening-courant met of zonder voorschot en van provisievrije cheque rekening- met het koopen en verkoopen van effecten, coupons en vreemd geld' met het nemen en geien van gelden op prolongatie, bclccuiug en deposito; met het bezorgen van assurantiën op hot leven en tegen schade bij brand en inbraak; met het verschaffen van rciscredietbrieven op meer dan 1200 plaatsen in Europa, Azië en Amerika; met liet verhuren van safeloketten 111 hare brandvrije en inbraakvrije kast. Alle gewensckte nadere inlichtingen worden verstrekt door DE DIRECTIE.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3