Gemengd Stadsnieuws. echter niets afdoet van de conclusie, hoogstens slechts bewijst, dat de con centratie in 1905 grooter offer van den hew Treub vroeg, dan die in 1907. Niemand verlangt vuriger dit weer middel te kunnen ontberen, dan wij; nie mand verbeidt de zuivere partijformatic van democraat tegen conservatief met meer ongeduld. Maar het dunkt ons dwaasheid de zaak te willen forceeren, en wij stemmen volkomen in met de „Middelburgsche Courant", die bij voor baat tegen elke overhaaste beslissing .verzet aanteekent. Niets dunkt ons meer geschikt, 0111 de geleidelijke ontwikkeling en afwik keling in deze te geven, dan het Kies- rechtvraagstuk. Om daaraan eeue ge zonde oplossing te geven is natuurlijk in de eerste plaats slechting van de bar rière, die art. SO van de Grondwet heet, noodzakelijk. Moge het daarom deze Regeering gegeven zijn, de Grondwets herziening tot stand te brengen; dat is en blijft het allernoodigste, vooral nu door de overwinning der conservatieven in Juni 1.1. de kans op veel anderen vruchtbaren arbeid niet is verhoogd. Het ontwerpGrondwetsherziening blijft ons wol wat al te lang bij den Raad van State. Moge het weldra de Kamer bereiken, en getuigen van dat vertrouwen in het Nederlandsche volk, dat de onmisbare voorwaarde is voor gezonde democratische politiek. De Vaderlander. Het wezen der vrouw. De schopping en het wezen der vrouw wordt iu de Hindoe-mythologie op de volgende wijze geschilderd In hot begiu der tijden schiep Twasch- toi do werold. Toen hij echter een vrouw wenschte te scheppen, bemerkte hij, dat hij al het materiaal reeds bij de schepping van den man had opge bruikt. Toen wist de god zich, na lang en ernstig nadenken, zich als volgt te behelpenHij nam de rondheid van de maan, de golvende beweging der slang, de omhelzende neiging van de slinger planten, het sidderen van het gras, de slankheid van de klimroos en de Hu- woelen geur barer bloemen, de lichtheid van de bladeren en den blik van de ree, de vroolijkheid der zonnestralen en de tranen van den nevel, de onbestendig heid van den wind en de schrikachtig heid van den haas, de ijdelheid van den pauw en de zachtheid van de vederen van den hals der zwaluwen, de hard heid van den diamant, de zoete geur van den honing en de wreedheid van den tijger, de warmte van het vuur, de koude van de sneeuw, het gebabbel van den ekster en het kirren van den tortel duif. Uit al deze saamgemengde ele menten vormde hij een vrouw en gal ze den man ten geschenke. Acht dagen later kwam de man -tot Twasehtoi en zcide: Heer, het wezen, dat gij mij ge- geveu hebt, vergiftigt mijn leven. Zij babbelt zonder ophouden, neemt al mijn tijd in beslag, klaagt zonder de minste oorzaak en is altijd ziek. Toen nam de god de vrouw weer terug. terwijl ze zijne hand in de hare vast hield, „we spreken juist over u. Is het niet vrcesclijk, verschrikkelijk? Hoe gaat het met die arme mevrouw Howard'? Ik zal haar gezelschap gaan houden, zoodra ik mijn kranten en brieven heb." De predikant schrikte. „Ik denk wel niet, dat mevrouw Howard in staat is vandaag iemand te ontvangen, juffrouw Rcters," zcide hij min of meer zenuw achtig, „maar ik zal haar uw deelneming betuigen."' „Ja, doe dat;" zegt u haar toch, dat ik morgen of overmorgen stellig even aankom." Mr. Howard moest zich in het onver mijdelijke schikken. De brief dien hij zoo vurig had verlangd was er niet. Hij wist wel, dat deze er niet kon zijn. Maar toch keerde hij niet minder teleur gesteld naar huis terug. Reeds bij het aanbreken van den dag had hij naar alle mogelijke richtingen getelefoneerd en getelegrafeerd. Niemand had iets ge zien of gehoord van den verloren zoon. Mr. Howard was volgens de in Bru- tusstowu gebruikelijk maatstaf, nog geen oud man. De daartoe noodige zeventig- jarigen leeftijd was nog niet bereikt. Hij was naar Brutusstown gekomen ter stond 11a zijne bevestiging „als een eerste stap", zooals de bisschop zeidc, toen kij ham voorspoed wenschte. liet was de eenige stap gebleven in het leven op een weg naar wat men succes Maar acht dagen later kwam de man weer en zeidc: Heer, mijn leven is zeer eenzaam, sedert ik u het wezen teruggaf. Zij placht voor mij te zingen en te dansen. Ik moet er altijd aan denken, hoe schelmsch zij me kon aanzien, hoe zij met mij speelde en zich tegen mij aan vlijde. Toen gaf Twasehtoi hem de vrouw terug. Slechts drie dagen waren voorbijge gaan toen de man weer bij hem kwam. Heer, zeide hij, ik bêgrijp de zaak niet meer, maar het is een feit, dat de vrouw mij meer ergernis dan vreugde bereidt. Ik smeek u, mij van haar te bevrijden. Maar Twasehtoi riep uit: Ga UW8 weegs en doe uw best. En de man riep: Ik kan niet met haar samenleven. Ja, kunt gij dan zonder haar leven?" vroeg de god. Dn de man boog bekommerd het hoofd en mompelde: Wee mij! Ik kan noch met haar, noch zonder haar leven! (Een toegezondon uitknipsel aan De Yrouw). Een nieuw middel om vruchten te conser voeren. Om versch fruit langen tijd goed te houden, is de volgende handelwijze be dacht: Men dompelt de vruchten ineen 1 pCt. a 2 pCt. formaldehydoplossing, gedurende 1Ü minuten en laat ze dan afdruppen. Ynichten met zachte huid bv. perziken, worden voor 't opdrogen in zuiver water afgespoeld. De formal dehydoplossing, zooals men weet een uitstekend desinfectiemiddel, moet al de zich op de schil bevindende microben, schimmelsporen, enz., dooden, welke kleine wezens de oorzaak zijn van den ondergang der vruchten. De tot nog toe opgedane ervaringen geven van hygië nisch standpunt geen reden tot beden kingen tegen deze handelwijze. Van tijd tot tijd kan deze reinigingsmethode herhaald worden, en stelt ons zoo in staat, ons fruit zeer lang goed te houden. Keuuisgcviug. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT maken bekend, dat op heden een afschrift van het proces-verbaal, ver meldend den uitslag der op 26 Aujuslusj.l. gehouden stemming, ter verkiezing van vijf leden patroons en vijf leden werklieden van de Kanier van Arbeid voor de Bouwbedrijven alhier, is aangeplakt, terwijl zoodanig af schrift voor een ieder ter Secretarie ter in zage is nedergolegd. Ainerfoort, 27 Augustus 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Burgemeester, WUYTIERS. de Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. l)e nikkelen stuiver. De Minister van Einanciën maakt be kend dat met ingang van den 2en Sep tember a.s. door de Rijksbetaalmeesters in omloop zullen worden gebracht nikkelen 5 centsstukken, geslagen inge volge de wet van den 31 en December 19(16 (Staatsblad no. 376). Deze muntstukken vervaardigd van unintnikkel (250 doelen nikkel op 750 deelen koper) met een middellijn van IS millimeter, vertooncn op de voor zijde de Koninklijke kroon boven het woord „Nederland" op een lint tusscheu noemt, die Mr. Howard ooit had gedaan. Ilij was tevreden zoolang hij jong was bezield met een geestdrift, welke hem steikte om te 'arbeiden temidden van deze bekrompen, maar eerlijke lieden-, welke zijn omgeving vormden. Toen hij op jaren kwam, vergat men hem, hij telde niet meer mee; hij bleef als het ware vastgeworteld. Maar als er bittei- hcid en ontevredenheid in zijn hart woonden, dan bleef het voor anderen verborgen. Ongetwijfeld was zijn leven bekrompen geworden; doch bij was een rechtschapen menscli, die overal krachtig optrad, zelfs in een ziekenkamer; een geleerde, wiens preken door zijn gehoor het meest geprezen werden, naarmate zij korter waren; iemand die zijn volk liefhad, terwijl datzelfde volk hem, toen hij zijn dertigjarig predikambt vierde, zijn dankbaarheid toonde door zijn sala ris te verminderen; Brutustown wilde als andere steden zijn godsdienst koopen voor den laagsten piijs. Mevrouw Howard wachtte haar echt genoot aan de deur van de pastorie op. Ze las op zijn gelaat, dat ze hem niets behoefde te vragen. Toen hij naar zijne studeerkamer ging, viel hij op een stoel neer, terwijl bij zijne handen voor het gelaat sloeg. „Ik ben een oud man een onge lukkige stumper en nu mijn jon gen zeide bij zacht. Mevrouw Ho ward streek met hare eeue hand over eikentakken, waaronder het jaartal, en op de achterzijde, de waardeaanduiding „5 cents" tusscheu twee oranjetakken. De stukken zijn in den rug gemunt en hebben oen gladden rand. Krachtens de Muntwet 1901, gelijk die is gewijzigd bij de bovengenoemde wet van 31 December 1906, is niemand verplicht nikkelen pasmunt tot een hooger bedrag dan van één gulden aan te nemen. Voorbereidend Militair Onder richt te Amersfoort. Jongelieden, die zich hebben aange meld voor bovengemeld onderricht worden opgeroepen op V r (j d a g 30 Augustus, 's n a m i d da g s 12',3 u u r in de scbcrmzaal der Infanteriekazerne teneinde dagen en men van het ouder richt te bepalen. De bij het 5e reg. inf. benoemde luit-kolonel A. Holland blijft in zijn nieuwen rang te Amersfoort in garnizoen. Voor het tweede gedeelte van het notarieelc staatsexamen is geslaagd de heer G. Tl. Dorrcstein. De eerste ploeg der miliciens-verlof gangers van de lichting 1904, beboeren de tot de batterijen van het le reg. veld-art. alhier, zijn heden voor de her halingsoefeningen onder de wapenen ge komen. De heer P. Kerkmeijer is benoemd tot len opzichter bij de gasfabrieken te 's Gravcnhage. De eerste veemarkt wordt Dinsdag 3 September gehouden. I11 een Maandagavond gehouden leden vergadering van de sociëteit "Yereeni ging, werd met groote meerderheid van stemmen besloten, bij gelegenheid van het gymnastiekfeest van bet Middenge west, de concertzaal af te staan aan het bestuur van de plaatselijke afdeeling van het gymnastiekverbond, en op den avond van de prijs-uitdeeling allo lokalen be schikbaar te stellen met dien verstaude, dat de leden met hunne dames vrijen toegang hebben. De Ncd. Centr. Spoorw. Mij. laat lieden en Vrijdag avond te 11.10 een extra trein loopen in de richting Zwolle, zoodat bezoekers van het Circus Carré de voorstelling ten einde toe kunnen bij wonen. Mej. F. de Pool i-i gekozen tot Pen ningmeesteres van de Zondag te Utrecht geconstitueerde Israelietische Jongelic- denvereeniging. De Groote Haag zal Koninginnedag luisterrijk vieren, daar kan men van verzekerd zijn. Nu reeds is het groen aangebracht, terwijl de geraamten der eerepoorten ook reeds geplaatst zijn. Met een bewonderenswaardige eensge zindheid werken de Hagenaars samen en hebben zij reeds langen tijd gecon tribueerd 0111 te doen zien dat daar den jaardag onzer Vorstin kan worden herdacht op een wijze, die weinig ander stadsdeel beschaamd zal doen staan. Hopen we, dat Zaterdag voor de bewoners der Groote Haag een dag van oprechte groote vreugde zal zijn. zijn haar. „Zou je dit kunt ge dit verdragen dezen brief te lezen van Nelson?" vroeg ze teeder. „Hij heeft dien zeker onder mijn deur geschoven." Ilij nam het velletje papier, dat zij.hem toereikte. Dit wus wat Nelson geschreven had: „Beste moeder! „Vader zei, dat hij liever had dat ik dood was of iets dergelijks. Ik maak hem hier geen verwijt van en ik wil u beiden wel bekennen, dat ik me vreese- lijk schaam. Maar ik kan nu eenmaal niet sterven, al doe ik er vader een genoegen mede, daarom ben ik van plan het eenige ding te doen, wat ik kan. Hij zal me nooit weder levend zien. Ik ben van plan om van naam te verwis selen, terwijl ik heel ver weg ga; op dio manier kan ik hem nooit weder oneer aandoen. Ik heb hot geld, dat u voor mij op de spaarbank had gezet, mede genomen en een bundeltje kleeren. „Ik houd var. u, moedertje, en ook van va der. Maar ik wil hem geen oneer aan doen, zoodat hij uiij liever dood wenscht. God zegene u moeder, ofschoon ik dit vroeger nooit zoo zeide. Ik bemin u en ik heb een hekel aan weggaan. Uwe liefhebbende zoon Nelsok. „P.S. Ik heb den bijbel medegenomen die u me gaf. Uw Nelson." Aan het bureau van politie zijn in lichtingen te bekomen omtrent: een zilveren ring voor vingerdoekje, een zilveren lepeltje en een parapluie. Op de courses te Woestduin Zondag j.l. gehouden, behaalde Luitenant-kolonel A. J. P. Meteierkamp met „Labor" in doD Patrijzenprijs den eersten prijs, zijnde f400. De afstand van de vlakke baan was 1200 M. Er liepen slechts iulandsche paarden. liet paard werd bereden door Tasker en won ingehouden. Bij de gisteren gehouden veiling van het landgoed Birkhoven met bij behoo- rende boerderijen en weilanden werd het buitengoed met de bosebgronden aange kocht door de gemeente Amersfoort voor de som van f 53627,50. liet totaal bedrag der veiling bedroeg f 109120,00. Bij de Maandag gehouden stemming voor vijf leden-patroons van de Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven kwa men te Amersfoort 7 van de 57 stem gerechtigden op en te Hoogland 6. Gekozen werden de heeren: G. Blok met 12, T. van Daal met 10, en H. Koenen, te Hoogland, met 7 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren: G. Prins, J. R. van 't Ilof, C. Prins en G. van Nieuwen- huizen. Voor 5 werklieden-leden werden te Amersfoort 50 van de 274 stemmen uitgebracht en te Hoogland 1. Gekozen werden de heerenG. Kelder met 31, W. G. Klomp met 29, H. Priem met 36 en J. O. Verhaar mot '26 st. Herstemming moet plaats hebben tusscheu de heerenJ. C. van den Brink, te Hoogland; J. O.vcroem, B. Wildeman en A. Slark, allen te Amersfoort. De herstemmingen hebben plaats op Woensdag 4 September. Schietwedstrijd vau de ver- eeniging tot verhooging vau 's L a 11 d s Weerkracht te Amersfoort. Men schrijft ons: Zaterdag j.l. had de schietwedstrijd plaats van bovengenoemde verecniging, onder leiding van den len Luitenant Berkeljon. Reeds vroeg in den morgen hadden zich eenige leden der schietvereniging „Prins Hendrik", waarvan een groot aantal leden deelnamen aan genoemden schietwedstrijd, vereenigd, om hetschietter- roin een feestelijk aanzien te geven. Hier voor een woord van hulde. De uitslag van den wedstrijd was als volgt: Eeremedaille de heer Van Os, Verguld zilv. med. de heer Enkelaar, Bronzen medaille de heer Prins, le prijs v. Os 110 punten, 2e pr. H. C. v. Buuren 107 p., 3e pr. C. IT. v. Buuren 102 p., 4e pr. Otto 102 p., 5e pr. Kruijnen 102 p., 6e pr. v/d Velde 102 p., 7e pr. G. v. Hoogevest 100 p., 8e pr. de Jager 99 p., 9e. pr. v. Eden 99 p., 10e pr. Prins 99 p., lie pr. de Roy 99 p., 12e pr. v. Zwol 99 p., 13e pr. v. Nieuwenhuyzen 98 p., 14e pr. Alberts 96 p., 15e pr. r,d Bos 96 p., 16e pr. M. Hoogevest 95 p., 17e pr. v. Boek 93 p., 18e pr. Nieu- wenhuizen 91 p., 19e pr. v/d Pol 91 p., '20e pr. Yoskuilcn 91 p., '21e pr. Winterswijk 90 p., 2'2e pr. Wcsseling 90 p., 23e pr. Bakkcnes 89 p., 24e pr. van Leeuwen S9 p., 25e pr. Ritberiuk 89 p., 26c pr. Wildeman 88 p.,27epr. W. Ruitenbcrgh 87 p., 28e pr. Lensing De heer Howard las den brief van zijn zoon en legden die op de tafel. Misschien zag hij maar zijne oogen waren beneveld docli zeer zeker zag de moeder het omdat zij eene moeder was den jon gen, terwijl hij dit schreef op zijn zolder kamertje. Zij voelde den angst en de schaamte die hij had geleden, het bittere gevoel, van zijne plaats te hebben ver loren zijn eigen plaats zijne ge krenkte trots en zijn onverzetbaren wil, die hem bij zijn besluit zou doen vol harden. „O, Adam", fluisterde ze, „je hebt nu mijn hulp noodig. Maar je hebt niet ge weten hoe gevoelig hij was en hoe trotsch er op je zoon te zijn. Hoe hij er meer prijs op stelde ecu woord van lof van zijne vader te hooien, dan van iemand anders. Toen je zeidet wat je deedt hij had toen niet begrepen wat je meen- dct 0, liet kwetste hem zool" Howard boog zijn hoofd, tot het rustte tegen het hare terwijlzenaasthem knielde. „Gij en ik hebben te lang op God ver trouwd, 0111 uu aau hem beginnen te twijfelen, nu we hem het meest noodig hebben", fluisterde hij. „Hij is een vader en Hij kent mijn hart." liet Aprilzonnetje straalde vroolijk door het geopende venster naar binnen, terwijl liet de beide oudjes bescheen. Heel zwakjes hoorde men de tonen van het orgel in de kerk daarnaast. Het koor oefende zich voor den dienst van 87 p., 29e pr. F. Ruitenberg 86 p., 30c pr. Broekhuizen 86 p., 31e pr. Blok 85 p. Voor de uitreiking der prijzen meende de leider der schietoefening een enkel woord te moeten spreken tot de deel nemers. Ilij wees in de eerste plaats op het nut van de schietvereenigingen tot ver- hoogiug van 's Lands weerkracht en in de tweede plaats op de krachtdadige mede werking van den voormaligen hoofdleider, den kapitein Hogervorst die als 't ware den stoot gaf om de weerbaarheid van het Nederl. volk in deze te bevorderen. Spreker voegde er aan toe: Bij het heengaan van onzen voormaligen hoofd leider scheen het moeilijk om een op volger te vinden die met dezelfde energie en volhardingsvermogen de schoone taak, (het volk weerbaar te maken) op zich zou nemen. Toch mocht men er in slagen een man te vinden die op dezelfde krachtige wijze het voetspoor van zijn voorganger zal volgen, wat dan ook als zeer be langrijk mocht beschouwd worden, zoo wel in het belang van de schietverceni- ging „Prins Hendrik" als in 't belang van de Nederlandsche natie die slechts door een weerbaar volk de onafhan kelijkheid kan handhaven. Met een driewerf hoezee „Leve de Koningin" eindigde spreker, waarna de uitdeeling der prijzen plaats had. CARRÉ. Was de trein, die alles Zaterdag aan bracht voor den opbouw van het Circus Carré, veel vroeger dau vorig jaar, toch meende het overgroote deel der kijklusti- gen, dat het moeilijk zou gaan dienzelfdc avond reeds een openingsvoorstelling te geven. Een groot getal jongens, die dat ge vaar zeker ook vreesden, maar meer misschien nog een stille hoop koesterden op een „vrijkaartje", sjouwden en zwoeg den met stoelen en planken, alsof er de hemel mee te verdienen viel. En onder- tusschen werkten de circusmenschen door, kalm, zonder zenuwachtige overhaasting. Bevelen werden niet gehoord, ieder weet blijkbaargoed wathein te doen staat. Stukje voor stukje wordt de tent in elkaar ge zet en iemand die s' morgens een kijkje heeft genomen en s' middags weer eens terugkomt zet groote oogeu op en met eeu gezicht van uiet-begrijpen staat hij alles aau te kijken. Ja, dat is een verwonderlijk strenge, maar goede organisatie van liet personeel, die voor een circus als dit allernood zakelijkst is. Dit te bereiken is geen kleinigheid, dat het hij Carré tot in de kleinste bijzonderheden vervolmaakt is, toont reeds dat we hier te doen hebben met een eerste klas circus. Het is een groot genot don avond bij Carré te passeeren. Een prettig interieur, uitstekende verlichting, opge wekte, vroolijke muziek, alles buiten het eigenlijke programma werkt nog zooveel doenlijk mede, het daar-zijn te veraangenamen. En het programma, rijk aan afwisseling, spant den gehcelen avond door, ja soms wel eens te veel, de aandacht. Want rust is er bijna niet tusscheu do verschillende nummers, alles volgt met een bewonderenswaar dige snelheid op elkaar. De heer Albert Carré geeft ons meesterstukjes van dressuur te zien. Wat ecu geduld en wat oen tijd zal het gekost hebben om zoo'n aantal dieren een nummer te doen uitvoeren als de slangenrit. Wat loopen die hondjes tusschen de pooteu van het paard en Goeden Vrijdag. Door den afstand wel- welluidender klinkende, werden de stem men gehoord, benevens de woorden van het lied. „God is liefde. Engelenstein, Menschentong verheerlijkt Hem". De predikant hief het hoofd op, ter wijl hij luisterde, zijne vrouw zag hem onderzoekend aan. „Adam", fluisterde ze „geloof je dat God ons zijn antwoord zendt?" Na een paar dagen vau ontsteltenis, een week vau spanning en een maand van gissingen, liet Brutustown het onder werp van de verdwijning van Nelson Howard vallen. Een jaar vlood henen, en geen enkel bericht was gekomen. Toen kwant er een brief voor Mr. Howard, met een vreemde poststempel, maar zonder zegel, „Iste Comp. 4o6te. reg. U. S. Caval". „Iloe zorgeloos de menschen toch kunnen zijn", pruttelde juffrouw Hettie Turner, de posthoudster. Een tweede, meer zorgvuldige beschouwing deed haar echter in een hoek van de enveloppe de volgende woorden onldekken: Veld dienst; vrijwilliger James Todd, en zij herinnerde zich nu flauw dat er een bijzondere aanschrijving bestond betref fende de brieven van soldaten in dienst. (Slot volgt.)

De Eemlander | 1907 | | pagina 2