Stadsnieuws. Gemeenteraad. loopen en zwaaien met hpn al'men. En wel dropen er van tijd tot tijd toeschou wers af, die er gonoeg van kregen, maai er kwamen telkens weer anderen bij, zoodat op een gegeven oogeublik een half dozijn agenten vau het hoofdbureau in de Smedcstraat kwam aangerukt, om door gemoedelijk betoog, dat er nu toch inderdaad, heusch en werkelijk niets aan de hand was, de raenschcn weg te krij gen en de passage vrij te maken. Maar op hun hielen trokken weer nieuwe belangstellenden mee, die begrepen, dat er toch iets te doen moest wezen, wan neer zes agenten gezamenlijk uittrokken en zoo kwam er weer frissche aanvoer, terwijl bovendien de gemoedelijkste agenten-toespraak maar weinigen kon overtuigen, dat ze voor niemendal de halzen rekten en vergeefs door den lichtkring van de electriscke lampen trachtten te blikken in het diepe avond- zwart. IVel was inmiddels de verheel dingskiacht naar een ander onderwerp gedwaald. Er zat een werkman op den toren en die kon er niet af. Net als in Utrecht. En medelijdende dames klaag den, waarom die man niet geholpen werd en zagen in haar verbeelding, hoe de ongelukkige, uitgeput van honger zou neersmakken van boven en te pletter vallen op de straat. Intusschen liep de telephoon in de kosterswoning warm, waarin de waar nemende koster uit den treurc het ver haal moest doen van wat er werkelijk gebeurd was. „We zagen een kennis over de Markt gaan en toen riepen we: bonjour Willem! en wuifden en hij groette terug eu toen bleven de men- sclien staan on vroegen wat er aan de hand was..." Maar nog laat in den avond zag een toeschouwer gedaanten bewegen op den toren. Ze zcien toen met groote zeker heid, dat er jongens op den toren waren! En waarschijnlijk zouden er nu uog menschen staan turen, wanneer het niet tijd was geworden om naar bed te gaan. Daar trokken ze op den duur allemaal heen: de toeschouwers, de onschuldige Willem, die toch de naaste aanleiding was geweest, de minder onschuldige kwajongen, die eerst gezeid had dat er brand was, de waarnemende koster, maar deze een beetje later dan ge woonlijk. Alleen de politie, blij dat het relletje rendclijk uit was, ging den nacht dienst in. Een komkommer. Onder 't opschrift „'n Rare vergissing", laat de Zutph. zich schrijven: Mevrouw YonSteiu,ecn Duitschedame, (ge hoort het aan haar naam) wier man aan deDuitsclic delegatie verhonden was, wilde haar zotiiervacantie met man en kinderen doorbrengen in een der mooie doipjes aan de zee, die in Noord-liolland zijn eu waar het in den tijd van groen en bloemen zoo rustig en vredig en liefe lijk wezen kan. Om zeker te weten, dat zij in liet be trekkelijk weinig bezocht dorpje een goed huisje vinden zou, reisde zij er vooraf zelf heen om er naar haar smaak iets uit te kiezen. En zij slaagde uitstekend. De bovenmeester van het dorp had twee moeie kamers vrij, frisch en luch tig en voor een heusch zeer billijken prijs. Dadelijk vielen zoowel de kamers als de menschen, die de kamers verhu ren wilden, m den smaak van mevrouw Von Stein en zij huurde dus de gelegen heid voor de lieele maand September. Tevreden reisde zij naar Den Haag terug, maar onderweg viel het haar in, langzaam overeind. „You ben gut to my, mister Luitenant, ik wou dat ik uw vader was. Ik voel me zoo ellendig, u weet niet, hoe ellen dig ik mij voel, alleen een vader weet het. Ik geloof dat ik nu maar moet heengaan." Hij wankelde naar de deur, terwijl hij Minnie vasthield, nu en dan hoorde men haar zacht snikken. Toen hij langs dc lessenaar liep, raakte zijn voet don snippermand, zoodat deze omviel. Hij zatte heul terstond weder terecht. „Ik vraag vergiffenis, mister luitenant", sprak hij verontschuldigend. „Ik vraag 11 vergiffenis, mijn zoon is dood!" En opnieuw, toen de korporaal de deur opende, touernde hem uit te laten, zei hij zacht: Mijn zoon is dood". En Rillcy stond in de houding, zijn hand raakte zijn muts, want over de geheele wereld, waar menschen, menschen zijn, telt leed voor rang. Luitenant Huntington lag achter over in aijn stoel geleund, terwijl hij nog steeds het vel pnp'cr in de hand had; de oude man vergat het. Door het open raam blaast de April wind frisch en zacht, eenc heerlijke bloemengeur verspreidt zich overal. Buiten beginnen dc wilgen zich in groen te hullen, de hagedoorns bloeien, en vogels kwinkcleeren doch Hunting ton blijkt ditmaal onverschillig voor dat dat zij vergeten had te Vragen of er een W. C. in het huis was. Den volgenden dag schreef zij dade lijk naar den meester in het N.-Holland- sclie dorpje, om hem tc vragen of ook dat in orde was. De dorpsschoolmeester las den brief en brak zich het hoofd over wat toch wel oen W. C. kon zijnmaar hoe hij peinsde, hoo hij woorden opzicht met W. en C. en die verbond, hij kon dc wetenschap niet machtig worden. Toen ging hij naar den smid, die een weinig Duitsch verstond, zooals ie altijd beweert had, om dien om raad te vragen. Want het moest bepaald iets Duitscli zijn. De dominé, die het ook kende, was naar de stad. En de snnd wist het na lang over peinzen. Met W. O. bedoelde de dame oen Wald C'apelle, een kerkje iu 't bosch. En dat was immers in het duin- boschje! De meester zette zich dadelijk neer en schreef: „Zeer Geachte Mevrouw! W. C. is voorhanden. Zij ligt op een kwartiertje afstand in een prachtig boschje. Reeds wegens de mooie ligging is het bezoek zeer aan te bevelen. Ge opend is do W. C. op Vrijdag en Zon dag, doch het is aan te bevelen, reeds een kwartier vóór den aanvang aanwezig te zijn, daar de aandrang zeer groot is. Doch mevrouw behoeft niet bang te zijn, dat zij geen plaats zal krijgen, want er zijn zestig zitplaatsen voorbanden; voor staanplaatsen is bovendien zorg gedragen. Zondag vooral is liet bezoek zeer druk, omdat er dan orgelbegeleiding is." Nagemaakte nieuwe aardappelen. Alles maakt men na: zelf» de nieuwe aardappelen. En dat is geen uitvinding van den laatster tijd, maar alleen zijn de handelaren wat handiger geworden en leveren zij een product, dat werke lijk van het nieuwe boog6t moeilijk te onderscheiden is. Vroeger probeerden zij alleen de kleine knollen van een vorigen oogst zoo goed mogelijk te houden en dan als nieuwe te verkoopen maar tegenwoordig heeft de aardappel- vervalsching in Californië zelfs aanzien lijke afmetingen aangenomen; het is er, 0111 zoo te zeggen, tot een soort van industrie geworden. De intclligentsten onder hen, de Portugeezen, Italianen en C'hineezen, maken er' de beste zaken mede, war.t de kunstmatig verkregen nieuwe aardappelen worden waarschijn lijk met medeweten van de groot- cn tusschenhandelaars, minstens twee maan den vroeger dan de werkelijk nieuwe aardappelen er kunnen zijn, op alle Amerikaansche markten verkocht. Daar toe gaan de landbouwers, die zich met dit handwerk bezig houden, m den nazomer nog eens aardappelen poten, vroeg genoeg, om daarvan vóór de vorst intreedt nog jonge kleine knollen te oogsten. Deze worden gerooid en blijven aan hoopen gezet gedurende den winter op het veld, zooals dat ook bij ons te lande in verscheidene streken gebruikelijk is. In het voorjaar wordt een groote ketel water aan de kook gebracht, waar men zooveel loog aan toevoegt, dat de huid van de aardap pelen, die een oogenblik in de kokende oplossing ondergedompeld worden, een weinig begint op te kruilcn. Tegelijker tijd wordt de huid ook harder en vaster en de overeenkomst met nieuwe aard appelen is nu zoo groot geworden, dat het moeilijk zou zijn, ze van werkelijk nieuwe te onderscheiden. Daarna worden ze in de zou gedroogd en men is Ver, heel ver dwaalden zijne gedach ten; zeer tegen zijn wil, voerden ze hem weg naar een kalm stadje met een door olmen beschaduw dc straat, aan een langzaam stroomend riviertje, naar een kerkje, gebouwd als een arke Noach's. Al die beelden rezen op, kwamen nader bij en brachten met zich een atmosfeer, welke hem maar al te bekend was. De officier werd ongeduldig en terwijl hij eenige bladzijden van een onvoltooid rapport voor zich nam, beproefde hij tc schrijven. Maar heden wilden zijne ge dachten niet aan zijn wil gehoorzamen. De gebroken stem van den ouden Duit- scher klonk hem immer weder in de ooren: „Mijn zoon is dood!" Hij wierp zijn pen neer, ging naar het venster en zag naar buiten. Wat was er dan toch, zoo vroeg hij zich af, in de smart van dien ouden man, om hem te doen wankelen in zijn besluit? Waartoe diende liet, er nog weder aan te denken? Hei was te laat. Toen hij 's nachts zijn huis ontvluchtte, was hij geheel terneergeslagen, doch zijn besluit stond vast en hij had volgehouden; toen hij zich onder een aangenomen naam bij het leger aanmeldde was de beslissende stap gedaan. Toen hij na het gevecht bij dc groote brug, Toor dood gehouden werd, en Todd, die alleen zijn geheim kende, hem als gesneuveld had gemeld en klaar. Toch bestaat er een eenvoudig m>ddel om deze nagemaakt-nieuwc van do werkelijk nieuwe te ondcrkcunen. Wanneer men ze doorsnijdt, vindt men namelijk dicht onder de huid een gele lijn; tot zoover heeft de heete oplossing haar werking doen gevoelen. In de omstreken van Parijs gaat men anders te werk. Daar zoekt men uit een aardappelvoorraad iu het voorjaar dc- mooiste knollen uit, schilt ze en geeft ze den gewensehten vorm, zoodat liet sprekend nieuwe aardappelen zijn. De ribbetjes enz,, die er bij het schillen ontstaan, weet men met den duim weg te drukken, zoodat de aardappelen er mooi glad uitzien. Daarna worden ze in een goeden tuingrond gelegd, waar bepaalde chemischen stoffen aan toege voogd zijn. De samenstelling wordt natuurlijk zorgvuldig geheim gehouden. Nu doet de natuur de rest. Na een week ongeveer hebben deze knollen weer een nieuw huidje gekregen en lijken sprekend op echte nieuwe aardap pelen. (Buitenleven.) Waaraan erkent in eu il eklo u- ren echtheid der stoffen? Ziehier eenige onderzoekingsprocédés voor kleuren echtheid. Blauw. Men verwarmt een klein staaltje van de stof in zoutzuur en wa ter. Is de kleur niet echt, dan wordt de vloeistof rood en verandert het blauw in rood of bruinrood. Bruine stoffen mogen het \Vater, waar in ze gekookt worden niet rood, noch de wijngeest, w aarin ze staan, geel kleu ren. Gele stoffen zijn onecht wanneer zij in water, alcohol en inet kalkwater ge kookt, het eerste roodachtig, het laatste geel kleuren en zelf bruinachtig-rood worden. Groene stoffen koke men in verdunden wijngeest; onechte stoffen kleuren deze blauw, groen of geel. Oranje zal, als de kleur echt is, ko kend water niet kleuren. Rood. Yan roodc stoffen koke men een staal in zeepwater, een andere in kalkwater; beide vloeistoffen mogen zich hoogstens zwakjes kleuren; de stof mag noch vau bleek tint, noch geelachtig of bruin worden. Echt zwart kleurt bij het koken in water met cenig zoutzuur de vloeistof slechts lichtelijk; ouecht zwart daaren tegen kleurt rood en wordt zelfs bruin en bruinrood; balfecht is de kleur, als het zwart in bruin overgaat. Om te onderzoeken, of de kleur tegen zweet bestand is, dompele men oen staal in een bisulfitoplossing en lette dan op, of de kleur hierin verandert. Violette tinten zijn onecht, als zij bij het koken in gelijke deelen brandspiri tus un water binnen 1015 minuten tamelijk erg afgeven. (Manufacturier). liet bureau van I> e Ee m- laurier is vauai 1 Nept. ge vest igri BKEEDESTKAAT 20. Bekenriiuakiug. BURGEMEESTER en WETUOUDERS van Amersfoort herinneren belanghebbenden aan de navolgende bepalingen der Woning wet: le. Verhuurders van woningen, welke drie of minder ter bewoning bestemde ver- trekkee bevatten, zijn onverschillig of de woning op zich zelve een gebouw vormt dan wel van een gebouw deel uitmaakt, naar huis had geschreven, wat hij toen gedaan? Er was geen verontschul diging mogelijk. Het was zijne laatste kans om het verleden ongedaan tc maken. Hij had kunnen terugkeeren schrijven telegrafecren, wat ook; alles om zijn vader te redden. Inplaats daarvan, had hij zich laten overplaatsen bij een ander regiment, opdat Todd, die later zelf werd gewond eu naar huis vertrok, er niets van zou weten. Het was wreed, vreeselijk wreed, dat voelde hij nu, gelijk nooit te voren. Toen hielden toorn en schaamte hem nog staande; vervolgens de gedachten aan zijn vader's woorden, zooals hij ze had begrepen nog hoorde hij ze: „lk zou je liever dood zien!" Hij was immers duod dood voor hem. Hoe zou hij hem nu kunnen zeggen, dat hij zfiu vader vier jaren achtereen had laten lijden? Verondersteld, dat hij nog leed, vcroudersteld dat hij nog aan hein dacht? Aan hem dacht? Het gelaat van den Duitscher, zijn ouuitsprekclijken smart zeide dit alles hem niet, wat zijn vader door hem leed? Door de poort van sinds lang ver boden herinneringen, welke zij had ge opend, kwamen zaclv.er gedachten binnen, en verdreven de boozc geesten Nan zijn vroegere bitterheid en jongenstrots. Hij begreep nu, dat ze reeds hunne macht over hem hadden verloren van het tijd verplicht biunen twee maanden aangilte te doen van huuuen naam, hunne voornamen en woonplaats. de ligging, zoo mogelijk met aandui ding van straat en nummer van het gebouw, waarin zich de woning bevindt; c. het aantal vertrekken der woning, d. het aantal der bewoners met vermelding van naam en beroep. 2e. Onder verhuurders worden verstaan de persouen, die hetzij voor zich zeiven hetzij in eenige boedanigheid eene woning sehrif- lijk of moudeling verburen. 3e. Verhuurders zijn voorts verplicht nieuwe aangifte te doen binnen ééne maand, nadat de woning door een nieuwen huurder is betrokken, tenzij deze inmiddels de bewoning heelt gestaakt. De formulieren van aangifte zijn ter Secretarie Kamer no. 3 kosteloos verkrijg baar. Met nadruk wordt er op gewezen, dat bij, die niet of niet behoorlijk voldoet aan boven genoemde verplichtingen, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Amerfoort, 28 Augustus 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WUYTIERS. de Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Agenda van de Openbare Vergadering van den raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 3 September 1907, des namiddags e half twee ure. 1 1. Installatie Raadsleden. 2. Benoeming van een Wethouder (vaca ture M. L. Celosse). 3. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de onbewoonbaar verklaring van een perceel, staande aan de Langegracht, plaatselijk gemerkt no. 31. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot inwilliging van een verzoek van de Firma Wolter en Dros, waarbij af wijking van de bestaande rooilijn gevraagd wordt. 5. Rapport en Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van de Amerstóortsebe Vrijwillige brandweer om eene buitengewone subsidie voor 1907. 6. Voorstellen van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der begrooting voor 1907 en tot het doen van at- en overschrij vingen. 7. Voorstellen van Burgemeester eu Wet houders tot wijziging der begrooting voor 1907. 8. Nader rapport en voorstel van Bur gemeester en Wethouders omtrent wijzigiug van dc Bouwverordening, vastgesteld dooi de Gedeputeerde Staten vau Utrecht. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van liet buitengoed Birkhoven met daarbij behooreude bosch- en andere gronden. 19. Vaststelling 2e suppletoir Kohier In komstenbelasting, dienst 1907. 11. Behandeling van reelamos inzake Inkomstenbelasting, dienst 1907. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van een verlof aan den leeraar Coenen van vier maanden wegens ziekte en tot het geven van een crediet aan Burgemeester eu Wethouders, tot voorziening- in het Onderwijs. 13. Benoeming van twee leden van de Commissie van Wetgeving (vacature Mr. P. J. F. van Voorst Vader cu aftreding M. L. Celosse. 14. Benoeming van 2 leden van de Com missie voor de Fabricage (vacatures C. Th. van Beek en C. J. D. van Eek) 15. Benoeming van 1 lid van de Commissie tot bijstand in het beheer der gasfabriek (vacature C. Th. vau Beek). 16. Benoeming van 1 lid van de Commissie tot bijstand in het beheer van den gemeen tereinigingsdienst [vac. C. Th. van Beek]. 16. Benoeming van 1 lid van de .reclame Commissie in zake de Inkomstenbelasting dienst 1907, [vacature C. J. D. van Eek.] 18. Benoeming -an 1 lid van het Burgelijk Armbestuur (vac. C. Th. van Beek). 19. Benoeming van 1 lid van de Commissie inzake de evcutueele regeling van den rechtstoestand van ambtenaren en werklieden (vacature C. J. D. van Eek). 20. Benoeming v«n plaatsvervangende leden voor het stembureau voor de herstem ming voor de Kamers van Arbeid voor de Bouwbedrijven. 21. Samenstelling van de afdeelingen. stip af waarop hij zijne eerste promotie maakte; en, hij erkende het thans, niet begrijpend waarom hij dit niet eerder had ingezien, ze hadden alle beteekenis verloren, nadat hij zijne aanstelling als officier had ontvangen en zich een zoon wist, voor wien zijn vader zich niet behoefde te schamen. Kon hij thans nog terugkeeren? Kon hij de smart aanschouwen die hij had veroorzaakt, zou hij kunnen? Hij liep naar zijn lessenaar en een sleutel nemende, opende hij een van de geheime vakken. Hierin lag een boek, bet was dc Bijbel, die zijne moeder hem had gegeven. Hij nam het er uit, terwijl li ij het eenige oogenblikken vasthield zonder het boek te openen. Toen begonnen ziju vingers werktuige lijk de bladen om te slaan. Wat kende hij dezen Bijbel vroeger niet goed. Toen hij aan het vijftiende hoofdstuk vau Lukas kwam, hield hij op en begon de wondervolle geschiedenis te lezen van den zoon, die zijn vader's huis had verlaten, om naai verre lai.den te gaan, waarheen zoo menig onzer is gegaan, om, als hij, ons leven te verwoesten cn de lichten van onze idealen uit te dooven. „Ik zal opstaan en tot mijnen vader gaan," las hij, half luide de woorden herhalende: „en zeggen, vader ik heb gezondigd!' Zijn oogen volgden de bladzijde, tot Den eersten Dinsdag in September komen de vroede vaderen bij'een. Dan worden de bij de periodieke verkiezing gekozen leden toegelaten en heeft de wethouderskeuze plaats. De heeren C. Th. van Beck, C. J. D. van Eek en Mr. P. J. van Voorst Yader zullen dus niet meer in ons achtbaar stadscollege ver schijnen en zullen daar vervangen worden door de hecron Herms. Kroes, \V. Salo mons en D. Ruy3. Er komt dus wat nieuw bloed in onzen Raad. Of het een verbetering zal zijn? We zullen moeten afwachten, aan voorspellingen willen we ons liever niet -vagen. Ook niet waar het de wethouderskeuze betreft. Behoudens tal van benoemingen en meer dergelijke punten komt er ook weer een verzoek op voor, betreffende afwijking van de rooilijn Burg. en Wet houders stellen voor het verzoek der firma Wolter en Dros in te willigen. Een tweede punt van eenig belang is het verzoek der Vrijwillige Brandweer om f 500 subsidie voor herdenking van het 25-jarig bestaan. De stukken daarop betrekking hebbende laten we in zijn geheel volgen. Amersfoort, 19 Augustus 1907. Geeft eerbiedig te kennen: Het Bestuur der Amersfoortschc Vrij willige Brandweer; dat bare Verceuiging den 12 Octo ber dezes jaars haar 25-jarig bestaan hoopt te vieren; dat eene breedc uiteenzetting van de door haar in dat tijdsverloop in het belang der Gemeente bewezen diensten wel geheel overbodig zal zijn; dat zij jaarlijks een subsidie, eertijds van f 100, nu eenige jaren van f200 geniet, doch hieruit moeten worden be streden de kosten der Bestuurs en Al- gemeene vergaderingen, loonen der kloppers a f2.50 per persoon, zoowel bij dag als bij nacht, loon van den bode ii (25 's jaars, zoomede aanschaffing van klein materieel enz. Dat dan ook bij het einde des jaars de ontvangsten en de uitgaven ongeveer gelijkluidend ziju en dus van een voor- deelig saldo geen sprake is; Dat zulks niet liet geval is met het subsidie a f 300 's jaars aan het kader der bezoldigde brandweer, aange zien die geen enkele uitgaaf hebben te doen en alle te maken kosten boven het subsidie door de Gemeente worden geleden; Dat iiet kader der bezoldigde brandweer ieder jaar van die f300 ge zellige bijeenkomsten kunnen houden en dit niet met de Vrijwillige Brandweer liet geval is; Dat het Bestuur om bovengemelde re den beeft gemeend, dat de leden der verceniging die zich in die 25 jaren op zoo een verdienstelijke wijze geheel belangeloos ten behoeve der Ge meente van bun taak hebben gekweten, dien dag van haar zilveren feest niet onopgemerkt inag laten voorbijgaan en zij zich vleit hare Ecrc-leden en leden ten getale van 50 tot een kameraad- schappelijken maaltijd en verdere ge zellige bijeenkomsten te kunnen uitnoo- digeu. Dat de kosten van een en ander op matige wijze door ons worden begroot op f-500. aan de beschrijving van dos vader's verwelkoming, diens alles uitwissende vergiffenis zijne blijdschap, omdat „deze mijn zoon was dood en is weder levend geworden." Dij sloot het boek. Een tijdlang zit hij stil, zijne oogen op een punt starende, maar niets ziende van hetgeen nabij was. Zijne gedachten dwaalden weder terug naar liet ouderlijk huis. Toen hij zijn stoel achteruit schoof wat er een glimlach op zijn gelaat een glimlach als er sinds jaren niet op zijn gelaat was gi-kouicn. Buiten begonnen de klokken van een naastbijzijnde kerk to luiden, en onbewust voelde bij zich geheel opgaan in bun klank. „Korporaal" zeide bij tot den soldaat die op zijn bellen verscheen; „korporaal wat dag is het vandaag?" De mail zag liern verwonderd aan. „Wel, het is vandaag Zondag; Paasch- Zoudag, luitenant;, antwoordde hij. Nelson Howard sloot zijn lessenaar. „Ik zal opstaan," herhaalde hij zacht bij zich zelf. „Ik zal opstaan en tot mijn vader gaan."

De Eemlander | 1907 | | pagina 2