binnenlanp. Uit de Pers. Stadsnieuws. De heer Drzymella wist echter raad. Hij kocht een kermiswagen, zette dien ten minste 40 meter buiten de bebouwde kom en richtte zich daar gemoedelijk in. De autoriteiten kwamen en gingen, zij namen de maat en trokken verlegen aan hun snor en zij verdwenen weerer was niets aan te veranderen. De Pruisische autoriteiten hebben weer eens precies het tegenovergestelde bereikt van wat zij bereiken willen. En zoo gaat het daar voortdurend Door al die krasse maatregelen prikkelt zij tot tegenweer en versterkt zij den Poolschen „vijand". Deze organiseert zich hoe langer hoe meer. En moeten wij de berichten gelooven, dan,geschiedt dit over het geheel met het beste gevolg. De Polen boycotten de Pruisen, zij trachten hun het leven zoo zuur mogelijk te maken. Zij koopen hunne landgoederen, zij gevoelen zich hoe langer hoe meer solidair tegenover dezen ruwen en on- handigen vijand. Misschien waren de Duitsche Polen vanzelf Pruisisch geworden, door de groote verhuizingen van Oost naar West en indien de Pruisische Regeeringen de Polen als Pruisische Polen had behandeld. Doch deze Regeering kent alleen Prui sische Pruisen en hoopt nu met flink drillen en coramandeeren de Polen tot Pruisen te maken. Dat haar dit zoo zal gelukken, lijkt niet heel waarschijnlijk. TJit Ierland. De gebeurtenissen in Ierland van den laatstem tijd wijzen er op. dat het daar weer al esbehalve rustig is en het schijnt wel of de betrekkelijke rust der laatste jaren thans zal alge! roken wordendoor een periode van oproer en geweldpleging. Die geweldpleging beslaat in het zooge naamde „cattle driving", het wegjagen of wegvoeren van vee uit andermans weiden. Ook beginnen de Maanlichters hun gevaarlijk, bedrijf. In den nacht van Woensdag op Donderdag is tusschen de politie en een bende van twintig Maanlichters geregeld slag geleverd. Het schijnt of de leren de hoop op geven om op een vreedzame wijze hun wenschen van Home Rule te zien in gewilligd en ze nu maar, ten einde raad, hun heil weer gaan zoeken in schrik aanjaging. Op het eerste congres der Sinn-Fein- partij, dat Donderdag te Dublin is ge opend, kwamen als hoofdpunten van het programma ter sprake: 1. Geen ver tegenwoordiging van Ierland in hel Engelsche parlement. "1. Instelling van een lersch parlement te Dublin, zonder daarvoor Engelands toestemming af te wachten. 3 Herleving der Iersche nijver heid. 4. Boycot van al wat Britsch is. Doorvoering van dit programma sluit dus niet anders in zich dan vernietiging der tegenwoordige nationalisten-partij en overgang van den invloed dezer partij op de Sin-Fein. De beweging wint vooral onder de Iersche jeugd sterk veld, ook jonge geestelijken sluiten zich bij haar aan, ofschoon het programma elke clericale controle over de organisatie volkomen uitsluit. Voor de nijverheidsplannen van haar programma wil de partij buitenlandsch kapitaal zien te verkrijgen en zij hoopt met Europa en de Vereenigde Staten handelsbetrekkingen te kunnen aanknoo- pen, door een eigen lersch consulaat te scheppen, zonder toestemming alweer van Engeland. De ellendige toestand van Ierland blijkt overigens weer doordat de bevolking voortdurend afneemt, doordat een groot getal Ieren hun land verlaat en naar elders verhuist. In 10 jaar tijds hebben meer dan 154.000 Ieren, als landver huizers, hun geboorteland den rug toe gekeerd. Abatag Asam, de Perzische grootvizier, is Zaterdagavond te Tehe ran, toen hij het parlement verliet, door vier revolverschoten gedood. Een sol daat en een kozak werden eveneens doodgeschoten, een lid van het Parlement kreeg een schot in 't been. Een der moordenaars pleegde zelfmoord, een andere werd gearresteerd, de overigen ontsnapten. Een gebeurtenis, die de belangstel ling in den vreemde wellicht meer gaande heeft gehouden dan in Neder land is het arnachisten congres geweest, dat in „Plancius" is gehouden. Uit alle deelen der wereld aldus de schrijver van „Brieven uit de Hoofd stad" van de Prov. Gron. Ct. zijn daar eenige dagen achtereen samengekomen vertegenwoordigers en vertegenwoor digsters van derevolutionnaire par tijen mag ik haast niet zeggen, maar dan van de revolutionnaire groepen, nie droomen van een duizendjarig rijk, dat te bereiken zou zijn door een desnoods gewelddadige omverwerping van de bestaande maatschappelijke toestanden en ze hebben daar rustig en ongestoord gepraat en door hunne discussies voor de zooveelste maal bewezen, dat het in hun hersens nog al vrij warrelig moet wezen. Want zelfs de beteekenis van anarchie, bleek hun niet duidelijk te wezen, getuige hunne urenlange beraad slagingen over de quaestie of het moge lijk zou zijn, dat een goed anarchist zich schikt in een organisatie wat m.i. logisch geredeneerd, niet wel mogelijk is omdat anarchie en organisatie twee vier kant tegenovergestelde begrippen zijn. zou dan evengoed kunnen eischen, Men dat een volbloed republikein zich zou uitspreken ten gunste van den monar chalen regeeringsvorm. En dan die malligheid over de be teekenis van een stemming I Ik weet niet of mijn lezers de debatten trouw gevolgd hebben, anders zullen zij zich herinneren, hoe, nadat bij meerderheid van stemmen een besluit was genomen, een der heeren van ontzetting de handen ineen sloeg, dat daar door een stem ming de meerderheid de minderheid gebonden zou hebben. Dat was een erkenning van gezag, die zoo onanar chistisch mogelijk was. Een ander, waarin blijkbaar een diplomaat is ver loren gegaan, wist toen echter de zaak in orde te praten door te betoogen, dat zoo'n stemming geen andere be teekenis had dan een constateering van meeningen en dat de minderheid vol strekt niet door de beslissing gebonden was, och neen!.... En dat wil zich organiseeren. Karakteristiek heb ik ook twee inci denten gevonden. Vooreerst het rob bertje vechten, dat een paar genossen zich nog vóór de opening der vergade ring veroorloofd hebben, waarbij zelfs de politie is te pas gekomen. De oor zaak van 't geschil, weet ik niet meer 't doet er ook niet toe maar een anarchist, die tegenover een mede anarchist tracht het recht van den sterkste te doen zegevieren, is voor mij een zeer humoristische figuur. Vermakelijk heb ik ook gevonden de verontwaardiging der vergaderden, dat een der kameraden aan de burger pers inlichtingen had verschaft. Voor de heeren moet er ongeveer niets ver- schrikkelijkers in de wereld zijn dan een vertegenwoordiger van een bour- geois-blad, en nu was waargenomen, dat een had staan praten met een paar verslaggevers die tusschen twee haakjes in deze dagen hun pleizier wel hebben opgekund, en verteld]had wat er in een besloten vergadering was behandeld. De booswicht heeft er heel wat over moeten hooren, heeft zelfs een motie van afkeuring >aan haar moeder slapen en den dag. voor zoover zij geen school had, bij de Over- becks doorbrengen zou, die ook in andere opzichten bijna onbegrensde ouderen rechten en plichten over het kind uitoefenden. De Zondagen bracht men gemeen schappelijk door, des zomers meest op uitstapjes. Des winters bij de een of andere familie. En dikwijls als Kathe dan des Maandags uit de school kwam, wierp zij haar boekentasch weg en sprong hartstochtelijk om tante Agnes' hals. Den hemel zij dank, dat ik weer hier ben. Maandag is pas mijn echte Zondag, tantetje. Dan behoor ik weer heelemaal aan u. Hier toch is mijn beste vaderland. O, wat heb ik u iief, wat heb ik u lief. En de zachte, kinderlooze vrouw liepen de tranen bij de hartstochtelijke teederheid van het vreemde kind, dat zij als een eigen lief had, over de wangen. Toen Kathe grooter werd en de school verlaten moest, kon mevrouw Heinzius, die van louter zorgen voor haar zoon Paul, slechts weinig tijd had, ook eens aan hare dochter denken, zich maar niet begrijpen, hoe dat kind zoo geheel in aard vau haar was afgeweken. Dat zij liever boeken las dan kousen stopte en liever een opstel schreef dan stoffige meubels schoonmaakte. En zuchtend, stemde zij toe, dat Kathe haar eigen ernstig verlangen volgend, de kweekschool zou bezoeken. Dat de dochter zoo vroeg mogelijk op eigen beenen staan en geld verdienen moest, omdat de opvoeding van den jongen van jaar tot jaar kostbaarder werd, lachte ook haar toe en was voor haar in elk geval de doorslag tot dit besluit. Met waar genot en een nauwelijks aan banden te leggen ijver wierp Kathe zich opnieuw op de studie. 't Is toch maar jammer, dat ik geen dokter worden kan, oom Willy. Onderwijzeressen zijn altijd zoo vreese- lijk pedant en al het pedante is ver velend. Je lieve juffrouw Bertram is toch ook niet pedant, Kathe? O, neen, maar die is ook nog zoo jong. Maar de ouden, weet u, die zich in zeven doeken wikkelen, een bril op den neus dragen en met een groote parapluie gaan wandelen vreeselijk. O, als ik toch zoo rond- loopen moest. Je trouwt immers voor dien tijd nog een dozijnmaal, Kathe. Nu, ik weet niet, oom Willy. Arme meisjes hebben heelemaal geen vooruitzichten, zeide Kathe met de wijs heid van eene zestien-jarige en zuchte diep. De jonge mannen thans hebben zooveel aanspraken, die huwen slechts rijken. En een ouden, rijken noten zijn pantalon* gekregen, die hij als goed anarchist met een vriendelijk ge zicht over zijn kant heeft laten gaan. Een echt anarchist toch is aan ande ren geen verantwoording schuldig voor zijn doen en laten! Onze autoriteiten hebben zich, geloof ik, niet bijster druk gemaakt over dit congres. Er is natuurlijk politietoezicht gehouden in de buurt van „Plancius" maar zoowel de burgemeester als de chef der recherche, de heer Batelt is overtuigd geweest, dat het troepje re- volutionnairen in ons land geen kwaad zou uitrichten. Een goed anarchist is slechts gevaarlijk als hij het wil zijn en hier kwamen de heeren niet om daden te verrichten maar enkel om woorden, veel woorden desnoods, te spreken. Maar dat het buitenland niet geheel gerust over ze geweest is, ge loof ik wel. Mij is ten minste verze kerd, dat eenige vreemde speurders, een paar Duitschers en een paar Engel- schen, gedurende het congres hier ter stede vertoefd hebben en goed hebben nagegaan wat de anarchisten hier heb ben uitgevoerd en wat er op de niet openbare samenkomsten is verhandeld. Maar als men den heer Batelt er over zou willen interviewen, dan ben ik overtuigd, dat hij op zijn gewone ge moedelijke manier zou zeggen, dat hij van niets af weet. Bij K. B. is benoemd tot procu reur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden mr. T. J. Noyon, thans advocaat-generaal bij gemeld college. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de tegenwoordige zitting van de Staten- Generaal zal worden gesloten op Zater dag 14 September a.s., des namiddags te drie uren. De Minister van Binnenlandsche Zaken is gemachtigd zich op dat tijd stip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal ten einde in een ver eenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De Minister van Binnenlandsche Zaken, overwegende, dat ten gevolge van het ontslag van den heer mr. O. J. H. graaf Van Limburg Stirum een verkiezing moet plaats hebben van een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal in het kiesdistrict Schiedam heeft bepaald: dat de verkiezing zal plaats hebben op Woensdag 25 Sep tember e. k.; de stemming, zoo noodig, op Woensdag 9 October e. k„ en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 22 October e. k. Onder Christen-Democraten. De federatie-Amsterdam van de Christen-democratische partij, heeft een motie tegen den heer Staalman aange nomen, waarin gezegd wordt: kennis genomen hebbende van de meer dan schandelijke bejegening, waar aan in het al meer tot peil van een schendblad afzakkend orgaan »D e C h r i s t e n-D emocraari van den heer A. P. Staalman, nu reeds weken achtereen de heeren ds. W. H. Lief- tink en Jan Janse met verschillende andere partijgenooten zijn blootgesteld, allen maunen. die de zaak der Christen democratie steeds met algeheele toewij ding en met inspanning van alle krachten hebben gediend en waarvan sommigen zich zelfs vaak met opoffering van eigen persoonlijke belangen, voor die van den heer Staalman hebben beijverd •Ontzegt (zij) den heer Staalman op grond van deze handelingen en zijn in 't publiek aangenomen houding, alge heel voor nu en voor altijd haar ver trouwen en wenscht met de C.-D. P., zoolang zij zulk een voorzitter heeft, in geenerlei betrekking meer te staan.* kraker te nemen, alleen daarom, dat hij rijk is en om maar onder dak te komen, brrrr! Dan liever in 't geheel niet. Dan liever brillen, parapluies en zeven shawls. Jeugd behoort,bij jeugd, vindt u ook niet oom Willy? Notenkraker klinkt ten minste niet heel aanlokkelijk. Hoe ziet zoo'n exemplaar eruit? Behoor ik ook reeds tot die categorie? U? Kathe begon te lachen. Maar dat is toch heel wat anders. U komt voor trouwen heelemaal niet in aanmerking, oom Willy. Anders, als u nog jong waart, weet u Kathe hield op en keek peinzend voor zich. Als ik nog jong was, her haalde oom Willy. Kathe werd rood. Ach, dat is onzin, men kan wel verbazend veel van iemand houden, maar daarom nog niet met hem willen trouwen, is 't niet zoo? Nu, je kunt de zaak nog eens overleggen. Kom nu gaan we in 't museum. Staalman antwoordde daarop: Deze Amsterdammers, die alvorens lid te worden van den Socialistenbond, met dominé Lieftinck mislukte pogingen deden, ons de redactie van ons blad afhandig te maken, hebben ons in den laatsten tijd onder allerlei vorm bedreigd met plaatsing hunner pamfletterie in de groote pers. Heel de kwestie bestaat hierin, dat Staalman weigert als particulier te be talen een som van negentig gulden, die door den penningmeester der partij van ds. Lieftinck ter leen is ontvangen tot delging van een door de partij erkende schuld. •Staalman heeft zich als partij- voor zitter bereid verklaart zich mede ver antwoordelijk te stellen, doch weigert absoluut uit eigen middelen aan ds. Lieftinck terug te betalen, wat door dezen voor de partij is geleeud en betaald.* Kunst en Wetenschap. G. G. C. RUYS f G. G. C. Ruys, de bekende en zeer verdienstelijke acteur van den «Fras- cati»-schouwburg te 's-Gravenhage, is plotseling overleden. Onze lezers zullen zich herinneren, dat de firmafC. B, Kok en Zoon, apothe kers alhier, op de Tentoonstelling voor Volksvoeding te Utrecht in de afdeeling Spijs vetten* een collectie olyfolie had ingezonden, die zeer de aandacht trok en dan ook bekroond werd. Op verzoek der Commissie dier Ten toonstelling heeft nu bedoelde firma een brochure geschreven, waarin een en ander wordt meegedeeld over den olijf boom, de olijf en de olijfolie. Het zeer net uitziende boekje bevat de volgende hoofdstukken I. De olijfboom, zijne geschiedenis en zijne verbreiding. II. De olijf. III. De olijfolie. IV. Het gebruik van de olijf. V. De aanwending der olijfolie. VI. Minderwaardige soorten olijfolie. VII. Vervalschingen. Bij Kon. besluit is benoemd tot Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het arrondis sement Leeuwarden ter standplaats Leeuwarden mr. P. J. A. Van Voorst Vader, thans kantonrechter plaatsvervan ger, advocaat en procureur te Amers foort. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Sept. 1907 bij de commissie van keu ring voor het Departement van Ko loniën, belast met de waarneming der betrekking van lid en voorzitter de gepens. kapt.-titulair v/h. Ind. leger T. W. De Tourton Bruyn's, wonende alhier. Duidelijke adressen, s. v. p. De inspecteur der posterijen en tele grafie te Arnhem vestigt er de aandacht op dat het, voor een juiste en spoedige overkomst van brieven en andere stuk ken, bestemd voor de militairen, die deel 1 emen aan de „Groote Manoeuvres", welke van 4 tot 11 September ii^ Gel derland zullen worden gehouden, van het grootste belang is, dat ten opzichte van de adresseering dier stukken de meest mogelijke duidelijkheid en vol ledigheid worde betracht. Behalve de naam en de voorletters van den geadresseerde, dient het korps en het onderdeel waai toe hij behoort of waarbij hij gedurende de manoeuvres wordt gedetacheerd te zijn vermeld. Als plaats van bestemming wordt duidelijk boven het adres aangegeven„Op Groote Manoeuvres" in Gelderland. Het verdient voorts aanbeveling om den naam en het adres van den afzen der op de achterzijde te plaatsen. Wegens vertrek naar elders heeft de heer W. A. Boerman bedankt als secretaris der afdeeling Amersfoort van den „Bond van Nederlandsche Onder wijzers." Te Utrecht slaagde Zaterdag voor het examen Gymnastiek M. O. mejuffr. M. A. V. Capreau, alhier. Naar wij vernemen zal morgen middag 2 uur de eerste steenlegging plaats vinden van de Fröbelschool. Door de splitsing der beide inrichtingen Industrieschool en Fröbelschool zal deze laatste nu geheel onder bestuur komen van het plaatselijk Nutsdepartement. Het schoolgebouw zal verrijzen aan het eind der Beekesteinsche laan, aan de zijde van den Bisschopsweg. Dadelijk na de aanbesteding is men met de voorbereidende werkzaam heden voor den bouw van de Industrie- en Huishoudschool begonnen. Het ter rein is reeds geheel uitgegraven, zoodat wanneer zoo doorgewerkt wordt, zeker het schoolgebouw voor Januari klaar zal kunnen zijn. Op 1 Januari 1908 zal het, althans gedeeltelijk in gebruik worden genomen. Zondag werd door een 50-tal dames en heeren een snippenjacht per rijwiel gehouden onder leiding van den jagermeester G. J. Slothouwer, Consul der A. N. W. B. De tocht ging over den Berg, eerst langs het Zeister Spoor, daaiua werd de Utrechtsche weg gekruist en ging 't dwars door de Paltznaar den Dolderschen weg, vanwaar over Huis ter Heide de bosschen van Beukbergen werd opgezocht, alwaar de finish was en de vossen ver schalkt werden. Na een gezellig pic-nic werd via Zeist en langs de Pyramide naar Amersfoort teruggereden, waar door een gedeelte der deelnemers met een gezellig diner den dag werd besloten. Ondanks, dat verschillende rijwielen af en toe hunne berijders in de steek lieten, heerschte er eene vroolijke stemming en zal deze eerste tocht zeker velen tot herhaling aanleiding geven 0111 zoodoende meer den schoonen omtrek, aan velen, zelfs geboren Amersfoorters, nog ten deele onbekend, te leeren kennen en waar- deeren. Konninglnnedag. lo '1 bc sti Ui B< Oi Liet het zich eenige weken terug nog aanzien, dat alle pogingen om 31 y Augustus ook hier ter stede, luisterrijk qj te vieren zouden mislukken of slechis ten deele slagen, ten slotte is alles nog ten goede gekeerd, en was men er van jjj verzekerd, dat Zaterdag ook voor Amers- p( foort een feestag zou zijn. Dit hebben Jj[ we in de eerste plaats te danken aan het Bestuur der «Oranje Vereeniging,» dat met een prijzenswaardigen ijver en een benijdenswaardige doorzettings kracht heeft gearbeid, om toch in ieder geval een programma te kunnen bieden. ya dat zeker niet behoefde onder te doen, voor dat van het vorig jaar. Enjal moest dan het groote punt, de historische op- ZQ tocht vervallen, toch zal het gemis or daarvan niet zoo gevoeld zijn, nu er zóóveel was, dat er den geheelen dag door iets te genieten viel. Vergeten we daarbij vooral niet, dat het programma der «Oranje Vereeniging» op waardige wijze werd aangevuld door de feeste lijkheden, georganiseerd door de be woners van Groote en Kleine Haag, die niet alleen wat versiering hunner "L' wijk, maar ook wat hun optocht betreft, een woord van hulde en dank van alle ju, Amersfoorters verdienen. De feestelijkheden begonnen reeds vroeg in den morgen. Om half acht brachten een honderdtal dames en heeren, onder leiding van den heer M. q( W. Petri, eenige liederen ten gehoore ,ja op het terras van Amicitia, waarbij de te] stafmuziek onder leiding van den heer G. Bikkers begeleidde. Gezongen wer- jje den: Wilhelmus, Psalm 118: 14, Ver m; jaardag der Koningin, Psalm 89: 1 en q, vVien Neerlandsch bloed. Waar de ,55, leiding in zoo goede handen was als a van de heeren Petri en Bikkers, spreekt br het vanzelf dat we iets goeds te hoo- Wt. ren kregen, en deze goede inzet van den on feestdag maakte dan ook op het over- ee talrijke publiek een hoogst aangenameD tel indruk. Van Amicitia ging het naar de Koninginnelaan, waar een 500 tal kin- te] deren zich opstelden om een aubade ,je te brengen aan den Burgemeester. De gj kinderen werden daar toegesproken door Sp den heer P. H. Van Haselen en den no Burgemeester, terwijl namens de Oranje- gj- vereeniging den heer R. van 't Wel, Cp die de leiding op zich had genomen, z0, een dirigeerstok werd aangeboden. De w, muziekvereeniging «Gregorius» van den u;j Roomsch Katholieken Volksbond ver- zjj leende hierbij medewerking. Voor het huis van den Burgemeester werden de door de kleintjes gezongenWilhelmus. W; Vlaggelied en Wien Neerlandsch bloed. Van Mezzo Monte werd toen gemar V< cheerd naar de Wilhelminaboom op de co Varkensmarkt waar «O dierbaar plekje H grond» werd ten gehoore gebracht, waarna de kinderen werden geleid naar tè een terrein aan de Blankenheymstraat, 2e alwaar zij eenige versnaperingen ont- ro vingen. thi Ondertusschen hadden de bewoners van Groote en Kleine Haag hun op- Bc tocht geformeerd en marcheerden zij, op voorafgegaan door de Amersfoortsche Muziekvereeniging naar de Wilhelmin; f 1 boom. Een aantal frisch opklinkend, ve meisjesstemmen lieten hier een lustig Al liedeke hooren, waarna de stoel den volgenden weg nam Westsingel bh Zand, Bloemendalschestraat, Teutstraat m< Koningstraat, Kampstraat, Langestraai Zevenhuizen, Hof, Achter 't Oude Stad- pj- huis, Krommestraat, Langestraat, Var- mi kensmarkt, Utrechtsche straat, Soester va straat, Stationstraat, Oldenbarneveldlaan Ki Utrechtsche weg, Bergstraat, Arnh. straat, Arnh. Poortwal, Groote Haag Ej Een voor deze gelegenheid vervaag 3e digd lied werd voor het huis van de: Burgemeester gezongen. De Hagenaar! L. hadden hun beste beentje voorzeker 2e voorgezet en geen wonder dat hun it no alle opzichten goed geslaagde optocb: f 4 veel bekijks trok. f 2 De parade werd om twaalf uur ge H houden op het terrein tusschen de kazerne en den Utrechtschen weg. De 3 troepen werden gekommandeerd dooi _J den luitenant-kolonel Oolgaardt, en ge inspecteerd door den generaal-majoo: Petter. Ook de militaire plechtighei' werd door een groot publiek bijge woond. De etalagewedstrijd, waaraan doo' een groot aantal winkeliers werd deel genomen, trok duizenden kijkers, wa' zeker niemand verwonderde, die eens e even een kijkje nam. Zoo keurig als sommige neringdoenden hun ware" f® hadden tentoongesteld is een hoogs'jgj R m vs V

De Eemlander | 1907 | | pagina 2