Bijvoegsel behoorende bij „De Eemlander van 3 September 1907. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. Land- en Tuinbouw en Veeteelt. Kerk en Schoolnieuws. ALLERLEI. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 3 Sept. 's namiddags l'/i uur. Voorzitter: De Burgemeester. Aanwezig 14 leden. Afwezig Mr. Heyligers (met kennis geving) en de heeren Oosterveen en Rolandus Hagedoorn. Na goedkeuring der notulen werd mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken a. De Gemeentebegrooling voor 1908 met Memorie van Toelichting. Zal naar de afdeelingen worden ver zonden. b. Rapport in zake de jaarwedde van den Commissaris van Politie. c. Idem jaarwedde van den klok kenist. d. Idem jaarwedde van den haven meester. e. Idem wijziging bezoldiging van het onderwijzend personeel bij het L. O. Zullen worden behandeld bij de Ge- meentebegrooting. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een subsidie van f100 aan de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. g. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een subsidie van f 25 aan de Ned. Ver. Gemeentebelangen. h. Mededeeling dat met ingang van 1 Sept. 1907 is benoemd tot commies ter Gemeentesecretarie, de adj. commies J. Proper. i. Van het Burgerlijk Armbestuur de begrooting voor 1908. "f&j. Van het Burgerweeshuis de be grooting voor 1908. k. Adres van de Amersfoortsche ver. tegen Drankmisbruik om f300 subsidie. I. Dankbetuiging van Dr. Weeners voor de verhooging zijner jaarwedde. Dit laatste voor kennisgeving aange nomen. Daarna was aan de orde de installa tie der herkozen en gekozen raadsleden. Door den secretaris binnengeleid, leg gen de heeren Celosse, Gerritsen, Van Kalken, Ruys, Salomons en Kroes de bij de Wet vereischte eeden (beloften) af. Nadat dit geschied is zegt de Voor zitter: „Ik wensch u geluk, mijne heeren, met het vertrouwen door de mede burgers in u gesteld en heet de nieuw gekozenen hartelijk welkom. Met een beroep op d6n door u afgelegden eed beveel ik de belangen der gemeente bij u aan en wensch u lust, kracht en ge zondheid, om uw mandaat ten einde te brengen." (Applaus). „Ik meen tevens in den geest van u allen te spreken, wanneer ik den afgetreden leden van den Raad een woord van dank breng voor de vele diensten, die zij aan de gemeente heb ben bewezen. Ik hoop dat zij, al maken zij ook geen deel van den Raad meer uit, zullen blijven medewerken aan den voortdurenden bloei van Amersfoort." (Applaus) Hierna werd overgegaan, tot de be noeming van een wethouder, vacature- M. L. Celosse. Dertien stemmen werden uitgebracht op den heer Celosse en éen blanco, zoodat de heer Celosse is herkozen. Nadat deze bedankt heeft voor het vertrouwen door de Raadsleden in hem gesteld en verklaard heeft de benoe ming te aanvaarden, wenscht de Voor zitter hem geluk. Een nader voorstel van B. en. W. betreffende de onbewoonbaarverklaring van een perceel, staande aan de Lange gracht, plaatselijk gemerkt 2° 31, werd zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot inwilli ging van een verzoek van de firma Wolter en Dros, waarbij afwijking van de bestaande rooilijn wordt gevraagd, (zie ons vorig nummer) werd zonder discussie of hoofdelijke stemming aan genomen. Daarna waren aan de orde het rap port en voorstel van B. en W. betref fende het in ons vorig nummer meege deelde adres van de Amerfoortsche i vrijwillige brandweer om eene buiten gewone subsidie voor 1907. Zonder hoofdelijke stemming werd j aldus besloten. Goedgekeurd werden vervolgens eenige voorstellen van B. en W. tot wijziging der begrooting voor 1907 en tot het doen van af- en overschrijvingen. Eveneens werd goedgekeurd een voor stel van B. en W. tot wijziging der be grooting voor 1907. Hierna volgde een voorstel van B. en W. omtrent wijziging van de Bouwver- ordering, vastgesteld door de Ged. Staten. Het gold hier de vraag, of de bouwer geheel vrij zal zijn ten opzichte van de plaatsing van een gebouw, mits hij zorg draagt, de rooilijn naar de zijde van den openbaren weg niet te overschrijden, dan wel of het gebouw in de rooilijn ge plaatst moet worden, behoudens te ver leenen ontheffing. Ged. Staten wenschten de bevoegdheid tot het geven van dis pensatie nog duidelijker te zien vastge steld en deze tevens te zien opgedragen aan het college van B. en W. B. en W. stellen derhalve voor, dat in de verordering tot wijziging der Bouwverordering zal worden gelezen o.a: Burgemeester en Wethouders zijn be voegd, van het verbod van lid 1, onder le en 2e ontheffing te verleenen bij hel oprichten van a. een voor den openbaren dienst bestemd Ryks-, Provinciaal-, Ge meente- of Waterschapsgebouw, eene kerk, een gesticht van wel dadigheid, eene school of eene andere inrichting van openbaar nut of van ontspanning; b. eene fabriek, eene bergplaats, eene boerenhofstede of eene villa; c. een niet (joor grond van een ander van het hoofdgebouw, waarbij het behoort, gescheiden tuinhuis, stal of ander bijgebouw of getimmerte; en alsdan omtrent de plaatsing van het gebouw of getimmerte zoodanige nadere eischen vast te stellen als zij in het belang van veiligheid, gezond heid en welstand noodig achten. In geen geval is het evenwel geoor loofd, een gebouw op te richten, in dien het met de brandbluschmiddelen niet gemakkelijk te bereiken is. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd, bij het oprichten van andere gebouwen of getimmerten dan de onder a, b en c genoemde ontheffing, te verleenen van het verbod van lid 1 onder le en 2e, door toen te staan, dat tusschen het gebouw of getim merte en de rooilijn van een weg een afstand blijft van minder dan 10 M. In dat geval zijn zij bevoegd, omtrent de plaatsing van het gebouw of ge timmerte en omtrent de inrichting, de bestemming en het gebruik van de ruimte tusschen het gebouw of ge timmerte en den weg in belang van veiligheid, zindelijkheid en welstand, nadere eischen vast te stellen. Zonder discussie werd de verordening met algemeene stemmen aldus vast gesteld. Aan de orde kwam daarna het in ons 1 vorig nummer in extenso medegedeelde voorstel van B. en W. tot aankoop van het buitengoed Birkhoven met daarbij behoorende bosch- en andere gronden. De Voorzitter wil bij het schrif telijk reeds meegedeelde nog even melden, dat volgens deskundigen en ook volgens de personen, die met de taxatie waren belast, is verklaard, dat de aankoop tegen zeer lagen prijs is geschied, ver beneden de werkelijke waarde. Dit is van nog le meer belang, omdat de waarde van het hout na een jaar of vijf zeer zal zijn gestegen, aangezien het dan zeer geschikt zal zijn als mijn hout. Het totaal der kosten van naasten der boomen en van den verkoop be draagt f 59863.27*. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming wordt het voorstel goedgekeurd. Daarna volgde vaststelling van het 2e suppletoir kohier van de inkomstenbe lasting, dienst 1907, vastgesteld op f739.50. Behandeld werden vervolgens reclames in zake inkomstenbelasting, dienst 1907. Behandeld werd vervolgens het voor stel van B. en W. tot het geven van een verlof aan den leeraar Goenen van vier maanden wegens ziekte en tot het geven van een crediet en B. en W. tot voorziening in het onderwijs. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming aldus besloten. Tot leden van de Commissie van Wetgeving (vacature mr. P. J. F. van Voorst Vader en aftreding van den heer M. L. Celosse) werden benoemd de h.h. M. L. Celosse en C. J. Plomp. Tot leden van de Commissie voor de Fabricage (vacature C. Th. van Beek en B. J. D. van Eek) werden benoemd de h.h. H. Kroes en S. J. van Duinen Tot lid van de Commissie tot bijstand in het beheer der gasfabriek (vacature C. Tb. van Beek) werd benoemd de heer W. Salomons. Tot lid van de Commissie tot bijstand in het beheer van den Gemeentereini gingsdienst (vacature C. Th. van Beek) werd benoemd de heer A. M, Tromp van Holst. Tot lid van de reclame Commissie inzake de inkomstenbelasting dienst 1907 (vacature C. J. D. van Eek) werd be noemd de heer M. R. N. Oosterveen. Tot lid van het Burgelijk armbestuur (vacature C. Th. van Beek werd be noemd de heer A. H. van Kalken. Tot lid van de Commissie inzake de eventueele regeling van den rechtstoe stand van ambtenaren en werklieden (vacature C. J. D. van Eek) werd be noemd de heer D. Gerritsen en zulks na loting met de heer Ruys, die beiden na een tweede vrije stemming bij de herstemming 6 stemmen bekwamen. Daarna had plaats de benoeming van plaatsvervangende leden voor het stem bureau voor de herstemming voor de Kamer van Arbeid voor de Bouwbe drijven. Benoemd werden de heeren H. W. van Esveld, 3. J. van Duinen, N. Veis Heijn, C. J. Plomp, E. L. Visser, W. Salomons, D. Ruys. Hierop ging de Raad over tot het samenstellen der afdeelingen. In de eerste afdeeling hebben thans zitiing de heeren Kroes, Oosterveen, Rolandus Hagedoorn, Jorissen, Hamers, Mr. Heyligers, Salomons, Veis Heijn en als voorzitter de Wethouder Visser. In de tweede afdeeling hebben thans zitting de heerenTromp van Holst, Gerritsen, Ruys, v. Duinen, Plomp, van Kalken en van Esveld en als voorzitter de Wethouder Celosse. Bij de rondvraag wenschte de heer van Duinen, naar aanleiding van de pas gehouden festiviteiten een woord van waardeering te spreken over de houding der politie. Zij is bij die ge legenheid steeds beleidvol en kalm op getreden, en daaraan schrijft hij het toe, dat alles zoo goed is afgeloopen. Meermalen is er geopponeerd tegen de politie en daarom acht hij het noodig, dat een lid van den gemeenteraad, wan neer hij zich persoonlijk heeft overtuigd van het goede optreden der politie, in het openbaar een woord van waardee- ring daarover uitspreekt. Maar niet alleen spreker, doch ook verschillende personen uit de burgerij waren het met hem eens. Hij verzoekt dan ook den voorzitter, als hoofd der politie, het hier gesprokene aan den Commissaris van politie te willen overbrengen. De Voorzitter zegt spr. dank voor de woorden van hulde aan de politie gebracht en zal zich gaarne met de overbrenging daarvan aan het politie corps belasten. De heer Plomp verzocht den voor zitter, om, alvorens er een besluit worde genomen in zake de bestemming van het landgoed „Birkhoven" de leden van den Raad gezamentlijk in de gelegenheid te stellen kennis te met maken deze bezit ting, opdat deze zich door practisshe raenschen kunnen laten voorlichten. De Voorzitter zal dezen wensch ter sprake brengen in de vergadering van B. en W. Hierna wordt de vergadering gesloten. Zondag werden te Bussem de laatste wedstrijden in dit seizoen ge houden van de Algemeene Hard- draverij-vereeniging. De Naardermeer-prijs, vlakke baan- ren voor inlandsche paarden, afstand 1500 M. werd gewonnen door Hiep- hiephoerah, eig. baron Creutztweede was Labor van overste Metelerkamp van Bronkhorst. Staatscourant No. 205 bevat de statuten der Naamlooze Vennootschap <De Eemlander». Amersfoortsche tram. Overzicht van de exploitatie in de maanden Augustus 1906 en 1907. 1907. 1906. Aantal betalende pasagiers 9484 9234 Opbrengst passage f 696.70 f 676,42s Oprengst diversen f 47.88 f 24.47 Totaal opbrengst f 744-58 f 700.896 Opbrengst per dag kilometer f I3-345 f 12.56 De ijver waarmede vele bewoners de straten hebben versierd brengt nog een onaangenaam gevolg mede. Voor het planten van groen heeft men nl. op verscheidene plaatsen de straten opgebroken maar tot noch toe verzuimd de steenen weer goed te leggen. Mogelijk kan vanwege het gemeente bestuur hier een wenk tot herstel worden gegeven. Bij de heden gehouden aanbe steding voor de levering van fourage voor de troepen te paard, alhier in garnizoen gedurende het tijdvak 1 Nov. 1907 tot 31 October 1908 was van de 8 ingekomen biljetten het laagste, dat van de firma H. Gerritsen alhier, tegen de navolgende prijzen: hooi 50 cent, stroo 28 cent, buitenlandsche haver 90 cent en inlandsche haver 916 cent. Alles per 10 K.G. De officier van gezondheid ie klas J. A. Smits is overgeplaatst naar Amsterdam. Mejuffr. H. Oudraad, telefoniste aan het Post- en Telgraafkantoor alhier is overgeplaatst naar Amsterdam. Zaterdag werd een officier door een auto aangereden. De officier, die per rijwiel was, viel en liep eenige gelukkig niet ernstige, verwondingen op. Stikstofbemestingen in het najaar. Het is wonderlijk hoe de meeningen van landbouwers van 't zelfde dorp over de bemestingen met kunstmest kunnen uiteenloopen. Her haaldelijk is ons dit gebleken o. a. in de laatste dagen. Er zijn er, die zeer goede begrippen hebben over kunstmest en 't gebruik daarvan, maar ook zijn er landbouwers, die nauwelijks het verschil weten tus schen kainiet en Chili, menschen, die meenen, dat slakkenmeel b.v. alleen toereikend is, om een plant te voeden. Hoe komt men aan die meening Velen weten niet, wat de hoofdbestand- deelen van den stalmest zijn. Met een paar baal slakkenmeel per halve bunder hebben ze b.v. in een bepaald geval goede resultaten gehad en nu meent men dat er slakkenmeel gebruikt moet worden en niets anders. Dan komen hier en daar menschen voor met een verstokt conservatisme, menschen, die glimlachend de schouders ophalen, als er over kunstmest ge sproken wordt, menschen die alleen stalmest willen gebruiken, omdat vader en vaders vader ook nooit anders ge bruikt hebben. Gelukkig neemt het aantal van deze ultraconservatisten snei af, maar het zal nog wel eenige jaren duren, voor al onze landbouwers een zelfstandig oor deel over het gebruik van kunstmest kunnen vellen. We hebben in de laatste dagen ver schillende perceelen graan in oogen- schouw genomen, waarop een volledige bemesting met kunstmest was toegepast kainiet slakkenmeel en Chili, of patent kali, superphosphaat en Chili. Over 't algemeen waren de perceelen duidelijk te kennen, waar de stikstofmest ge deeltelijk in 't najaar en voor de rest in 't voorjaar gegeven was. Waar Chili-salpeter vroeg in het voorjaar ge geven was, waren de resultaten bijna even gunstig, maar de perceelen, waarop het Chilisalpeter eerst in April of begin Mei was gestrooid, stonden over 't algemeen veel slechter. We hebben hierbij vooral de teelt van rogge op 't oog. Het is duidelijk, dat voor onze gra nen de bemesting met stikstof veelal te laat gegeven wordt. Uit verschil lende gesprekken bleek ons, dat niet weinigen in 't voorjaar eerst den stand van 't gewas afwachten. Blijkt het, dat de rogge achterlijk blijft, dan geeft men 1 of 2 baal Chili per H.A.maar men vergeet hierbij, dat het dan veelal te laat is. Ieder landbouwer kan wel be- oordeelen, hoe het met den vrucht baarheidstoestand van zijn bouwgrond staat en hij weet dus, of een bemesting met een stikstofmest noodig is, of niet. Waarom dan nog af te wachten. Voor de teelt van rogge kan het zeer aanbevolen worden, een deel van de stik stof reeds in het najaar te geven. Wil men enkel kunstmest gebruiken, dan geve men op zandbouwgronden per H.A. 500 K.G. kainiet en 700 tot 800 K.G. slakkenmeel. Beide meststoffen worden b.v. over den stoppel gezaaid en ondergeploegd. Wil men rogge op aardappelland zaaien, dan kunnen deze meststoffen natuurlijk eerst na het rooi en der aardappels gezaaid worden. Men zorge er echter voor, dat men gelegen heid heeft, deze meststoffen behoorlijk onder te ploegen. Velen zaaien deze mest stoffen na het laatste ploegen, dus even voor 't zaaien der rogge, zoodat ze alleen ingeëgd kunnen worden. We hebben bij ondervinding, dat het onder- ploegen beter is dan ineggen. Waarom zal men het dan niet doen? Voor de teelt van rogge worden de noodige hoeveelheden kainiet en slak kenmeel dus tijdig gezaaid en onder- geploegd. Is' de rogge gezaaid, dan strooit men per H.A. 50 tot 75 K.G. zwavelzure ammoniak, die vervolgens delijk met de rogge ingeëgd wordt. De stikstofmest spoelt niet wegdoor de winterregens zoodat men voor ver lies niet bevreesd behoeft te zijn. Zoo kan de rogge zich vóór den winter be hoorlijk ontwikkelen en met een flink wortelstelsel heel wat koude verdragen. In het volgend voorjaar geeft men eindelijk nog 200 K.G. Chilisalpeter, in het laatst van Maart te strooien. Chilisalpeter achtten wij voor een herfstbemesting minder geschikt, omdat het te gemakkelijk wegspoelt. In plaats van zwavelzure ammoniak zou men ook stikstofkalk kunnen geven, omdat ook deze stikstofmest sterk door de teeltlaag vastgehouden wordt. Zoo lang meerdere proeven geen andere aanwijzingen hebben gegeven, zouden wij de stikstofkalk vóór het zaaien der der rogge ineggen. De resultaten met deze nieuwe stikstofmestof waren in den laatsten tijd zoo gunstig, dat we het gebruik daarvan gerust durven aanbe velen. Voor een stikstofbemesting in den herfst achten wij zwavelz., ammoniak en stikstofkalk de meest aangewezen meststoffen. Men hoort zoo dikwijls zeggenik zou dit wel eens willen doen, of, had ik dat maar gedaanmaar als men voor de zaak staat, blijft het veelal bij dit zeggen. Doen is een ding. N. v. h. N. De heer A. M. v. d. Broek, onder wijzer aan de openbare lagere school in de Koningstraat, slaagde Zaterdag te Arnhem voor het examen hoofdacte. Zondag 8 September, des morgens half elf, wordt in het Logegebouw, van Persijnstraat, een godsdienstoefening ge houden voor den Doopsgezinden Kring, waarin als spreker zal optreden Ds. E. M. ten Cate van Apeldoorn. De heer F. Wesseling is op de algemeene vergadering van Leeraren aan Inrichtingen van Middelbaar Onder wijs gekozen als secretaris der redactie van het door die vereeniging in Com binatie niet het genootschap van Gym nasia uitgegeven weekblad, Verstandig gedaan. On langs verscheen in de Middelb. Crt. en andere bladen een advertentie, waarin een flinke positie op gebied van vee-verzekering werd gepresen teerd. Geëischt werd een borgtocht van f 1000. Adres post-restante te Neuzen. Tal van brieven zijn aan dat adres ontvangen en verschillende personen ontvingen van den zich noemende directeur een schrijven om de f 1000 te storten. O. m. ook een inwoner van Sou burg, die Vrijdagmorgen met de f 1000 te Neuzen arriveerde. Hij was zoo verstandig eerst eens bij de gemeente-politie te informeeren. De inspecteur stelde een onderzoek in, waarbij bleek, dat de directeur A. M., wonende te Iseghem, België, is een scharrelaar in assurantiën. Het slot was, dat de directeur ver huisde naar het politiebureau, en de Souburger met zijn f 1000 terugkeerde. Vrijdagavond is er brand uit gebroken in het oude Ursuliner-klooster aan den Ritterplatz te Breslau, waarin zusters een groote meisjeskostschool houden. De brand heeft het grootste deel van het gebouw in de asch gelegd en is daarna naar de aan het klooster grenzende Ursuliner-kerk overgeslagen. Tweehonderd kostschoolmeisjes en de nonnen zijn naar een zusterklooster in de voorstad Karlowitz overgebracht. Gelukkig zijn allen ongedeerd gebleven. Laatste Berichten. Londen. Uit Londen wordt aan de Petit Bleu, naar aanleiding van den moord op den Perzischen grootvizier (zie onder Buitenland) gemeld, dat er in den Kaukasus verscheiden geheime vereenigingen bestaan, meer dan 50000 leden tellend, die gezworen hebben, de constitutie door alle middelen te zullen handhaven. Zij zijn rijkelijk voorzien van wapens en geld. Er is uitgelekt dat in Bakoe het hoofdkwartier is van deze menschen. St. Petersburg. Uit Wladiwostok wordt aan de Börsemeitung bericht, dat de Russen in grooten getale Japan verlaten, omdat zij door de pers en het volk worden vervolgd, niettegen staande de Japansche Regeering zich tegen deze vervolging verzet. Druk Firma A. J. MICHIELSEN.

De Eemlander | 1907 | | pagina 5