lilNSEtNL \Nl>. Uit de Pens. Stadsnieuws. Uit de Omgeving. SPOKT. Kerk en Schoolnieuws. ring9tijd ik ben nu in het 20ste jaar met vele menschen te doen gehad en heb veel van hen moeten verdragendikwijls onbewust en helaas ook bewust, hebben zij mij bitter ver driet gedaan. En wanneer toorn in zulke oogenblikken mij wilde overmeesteren en de gedachte aan vergelding opkwam, dan heb ik mij afgevraagd, welk mid del wel het geschiktste zou zijn om dien toorn te verzachten en de zachtmoedig heid te versterken. Het eenige wat ik gevonden had bestond daarin, dat ik in mijzelf zeide: Allen zijn menschen als gij, en ofschoon zij u pijn doen, zijn zij dragers van een ziel uit de lichte hoogten, van boven afkomstig, naar welke wij allen eens terug zullen keeren, en door hun ziel hebben zij een stuk van den Schepper in zich». De „Koln. Z t i n g, die dikwijls tegen al te confessioneele uitingen van den Keizer inging, acht deze rede een gelofte van beteekenis en een grootsch program. „Toen de Keizer een jaar geleden te Breslau alle gezindten eens gezind tot den strijd tegen het ongeloof opriep, moesten wij, zoo schrijft het blad, in het licht stellen dat sedert Frederik den Groote in Pruisen het geloof in eiken vorm een vrijplaats had, dat geen dogma aan ernstig everwegen en onderzoek perken mocht stellen, dat elk, om het oude woord weer te ge bruiken, op zijn eigen manier zalig mocht worden. Wij gelooven dat de nu gehouden rede van den Keizer met deze opvattingen strookt. Zij geeft eiken Pruis de verzekering van geloofs- en gewetensvrijheid, want de gods dienst, gelijk de Keizer hem verstaat, is niet in streng kerkelijk dogmatischen zin opgevat, maar in een ruimeren, voor het leven practiscber zin. Daarmee wordt gezegd, dat geen ij veraar datgene, wat hem godsdienst üjkt, zijn medeburger mag opdringen, dat het dogma dat de een erkent en dat hij als waar en heilrijk beschouwt, slechts voor hem, niet voor iedereen maatstaf en grens kan zijn. Het is gewetensvrijheid, die luide wordt ver kondigd, verbonden met den plicht der verdraagzaamheid. Se onlusten te Antwerpen. De toestand te Antwerpen wordt bedenkelijk. Zooals men weet heerscht daar een strijd over de regeling van den arbeid aan de haven. Het gaat om het principeof de patroons uit sluitend te beslissen hebben over rege ling van den arbeid aan de haven, dan wel of zij de werklieden als gelijkbe rechtigd zouden beschouwen, en de werkuren, de loonen en al de verdere schikking alleen naar onderlinge af spraak en overeenkomst, door beiden goedgekeurd, zouden treffen. De uitspraak der arbeiders, gedurende de staking enz., hebben wederzijdsche verbittering gewekt, die in daden is over geslagen. Mag men den correspondent van de N. R. Ct. gelooven, dan is het zelfs het janhagel Woendag van 8 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds feitelijk baas geweest ten noorden en ten zuiden in de haven en tot in het centrum der stad en was de politie volslagen onmachtig. Het gevolg was, dat er op verschil lende plaatsen brand werd gesticht. De ergste was die in een onafzienbare reeks houtstapels aan de haven. Wijd en zijd ver buiten de stad, zag men den rossen gloed en de kron kelende vlammen. Het gebeurde in den zgn. Ferdinanduspolder, achter het houtstation, vlak bij het houtdok, ge heel aan het Noordeinde der stad. De reizigers in den spoortrein kregen den indruk of heel de haven in brand stond; in werkelijkheid strekt de ramp zich voorloopig over ongevee r 5 hectaren uit. Ongelukkig kwam tegen tien uur een felle wind uit het oosten het vuur aanblazen, zoodat het recht duivelsch werd. Aan blusschen viel schier niet meer te denken, trouwens de water pompen werkten slecht en vermoch ten tegen die vlammenzee toch weinig. De brand is voor 't eerst te half vijf merkbaar geworden men zegt dat men kort te voren jongens heeft zien wegtoopen, die petroleum op het hout zouden gegoten hebben en den brand gesticht Een houtkoopman schatte te tien uur het verlorene reeds op 4 millioen francs. (Voor eventueel later nieuws zie men onder Laatste Berichten.) De zitting der Staten-Generaal zal dit jaar worden geopend door de Koningin in het gebouw der Tweede Kamer en niet, zooals in de laatste jaren in de Grafelijke zaal. Dit om aan de leden der Vredesconferentie nog de beschikking te laten over laatstgenoemde zaal. Naar het Hbl. verneemt heeft de heer P. Nolting, die ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin werd benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, aan de r*geering te kennen gegeven, dat hij deze onderscheiding niet verlangt en dus zijn benoeming niet aanvaardt. De heer P. Nolting deelde echter aan den corr. der O. Haarl. Ct. mede dat hij, ofschoon hij aan den minister bericht had met de hem verleende onderscheiding voor zich persoonlijk geen vrede te kunnen hebben, op ver zoek des ministers zijne definitieve be slissing over eene weigering tot 10 September heeft aangehouden. De justitieele voorschriften voor de landmacht zijn vastgesteld. Met ingang van 1 September 1.1, zullen voor de eerste maal in werking treden, de benoemingen hierna ver meld. i°. In elk garnizoen wordt door den garnizoenscommandant voor elk kalenderjaar eene commissie van twee officieren benoemd, een kapitein of ritmeester of een luitenant, welke com missie het bij art. 8 R. L. aan elk der officieren ter plaatse opgedragen onder zoek voor en namens hem behoort te verrichten in alle gedurende dat jaar voorvallende zaken, waarbij hem niet dadelijk blijkt, hetzij dat een verdachte zich werkelijk aan eene krijgstuchtelijke overtreding schuldig heeft gemaakt, hetzij dat een zaak krijgstuchtelijk kan worden afgedaan, of wel wanneer hij van oordeel is, dat een zaak voor den rechter moet worden gebracht. Deze commissie stelt alsdan telkens een voor loopig onderzoek naar het gebeurde in en verzamelt zoodanige informatiên, welke kunnen strekken tot een juiste beoordeeling of afdoening der zaken door de betrokken commandeerende officieren. 20. Met ingang van den eersten werkdag na Nieuwjaar worden in elk geval buiten de residentie van een krijgsraad een kapitein of ritmeester en een luitenant, naar toerbeurt, gecom mandeerd tot het instrueeren van alle zaken, waarin in het aanvangende kalenderjaar gerechtelijke informatiên moeten worden ingewonnen. Ook wordt in garnizoen, waar geen krijgsraad resideert, voor hetzelfde onderzoek eenzelfde officier als secre taris benoemd. In de residentie van eiken krijgsraad zullen terzelfder tijde, voor gelijken duur, twee stel officieren, commissarissen wor den aangewezen; aan het eene wordt opgedragen het inwinnen van gerechte lijke informatiên in zake als bedoeld in art. 35 R. L., aan het andere dezelfde werkzaamheden in zaken als bedoeld in de art. 33 en 34, alsmede in de art. 242, 245 en 257 van gemeld wetboek. 30. Met inachtnemiug van het be paalde bij het volgend lid worden voor alle zaken, welke in een zelfde kalen derjaar voor den krijgsraad worden ge bracht, dezelfde officieren als president en leden van den krijgsraad aangwezen. Als leden hebben vooreerst zitting de beide ter plaatse aanwezige stellen offi cieren-commissarissen gedurende het tijdvak waarvan zij als onder 2° ge noemd, als zoodanig zijn benoemd, met dien verstande evenwel, dat in het geval van art. 32 R. L. de officieren-com missarissen ter plaatse voor de zaken bedoeld in art, 33 en 34 R. L. voor de betrokken procedure behooren te worden vervangen door hen, voor wie de informatiên hebben plaats gehad. Voorts worden telken jare met ingang van 1 Mei een president en twee andere leden voor den tijd van twaalf maanden tot deze functie aangewezen. De beide leden, die niet als president of als commissaris zitting in den krijgs raad moeten hebben, zullen bij voor keur worden gekozen uit de de subal terne officieren, die zich op de studie van het militair en algemeen strafrecht toe leggen. Blijkens de Indische begrooting voor 1908 zal de dienst 1907 vermoedelijk een bate van 3 millioen opleveren. De begrooting voor 1908, waarvan de uit gaven zijn geraamd op 1771/3 millioen, de middelen op 176 l/a millioen sluit met een nadeelig saldo van 875 duizend gulden. Indië's financieele toestand blijft stationnair. Met de middelenversterking wordt bij deze begrooting voortgegaan, o.a. door eene voorgestelde directe belasting op Sumatra's westkust. Er wordt 21/, ton aangevraagd voor kazernebouw te Utrecht, ter huisvesting der koloniale reserve (in valiede gedeelte.) Het voornemen bestaat met 1908, met intrekking van de patent belasting, de suikerbelasting en de verhooging van het tabaksrecht op de Oostkust van Sumatra een algemeene inkomstenbe lasting in te voeren. De voornaamste maatregelen, waarvoor gelden worden aangevraagd, zijn staatsbemoeienis met het onderwijs voor Chineezen, staats organisatie van het armwezen onder de Indo Europeanen. «Van doorgaans welingelichte zijde» verneemt de N. R. Ct., dat de nspectie der infanterie niet zal worden opgeheven dan na de behandeling der begrooting van oorlog door de Staten- Generaal. WERKELOOSHEID Het Sociaal Weekblad schrijft o.m. Dit jaar heerscht in verschillende industrieën in ons land een werkloos heid, als zelden nog voorgekomen is. De vermeerdering van werkloozen, die regelmatig in den winter plaats vindt, om tegen het voorjaar te verdwijnen, is dit jaar grooter dan andere jaren geweest. Een noemenswaardige ver- miudering heeft tot heden midden- zomer nog niets plaats gevonden. Wellicht zijn de cijfers, die maande lijks door het Bureau van Statistiek der gemeente Amsterdam gepubliceerd worden, betreffende de werkloosheid van leden van sommige vakvereeni- gingen, beter dan woorden in staat een indruk te geven van de werkloosheid te Amsterdam. Van de belangrijkste der timmer- liedenvereenigen te Amsterdam, de ver- eeniging «Concordia Inter Nos», waren in de maanden April en Mei wekelijks ongeveer 50 en nog in de maand Juni 20 leden van de 275 werkloos. In Juni is het aantal werkloozen weer vermeerderd, heeft het gemiddeid 34 per week bedragen. Bij een andere timmerliedenvereeniging, waarvan ons de cijfers der werkloosheid bekend zijn, was de toestand nog ongunstiger. Bij deze waren van de 68 leden in de maand Juli wekelijks 1416 werkloos. Wat een zoodanige werkloosheid van 1020 pet. der leden in den midden- zomer beteekenen wil, kan blijken, wanneer men daarnaast plaatst de cijfers der werkloosheid, onder de vereenigde timmerlieden gedurende de jaren 1898 1904. In het rapport der gemeentelijke enquête-commissie wordt de werkloos heid in deze jaren aldus geschat 1898 1899 1900 1901 1902 1903 1904 Werkl. op 100 leden 8.2 2 2 2.66 4.8 6.28 6.6 Deze cijfers zijn de gemiddelde van het gansche jaar, zoowel omvattend den ongunstigen winter als den gunstigen zomer. Niet alleen de bouwbedrijven gaan onder groote werkloosheid gebukt. De slechte economische toestanden oefenen hun invloed op een menigte andere bedrijven uit. Bij de diamantbewerkers te Amsterdam heeft men reeds eenige maanden een werkloosheid, die niet minder is dan die der bouwvakarbeiders. De Algemeene Nederlandsche Diamant- bewerkersbond telde in April 500700 werkloozen per week, zijnde 6 tot 8 pet. van hun ledental; in Juni was het aantal werkloozen zelfs tot 1439, zijnde 17 pet., gestegen. In vele steden heerscht onder de sigarenmakers een even groote werkloosheid. In alle luxe-industrieën en in de kleedingindustrie is, mede ten gevolge van dezelfde oorzaken, als ook van de slechte weersgesteldheid, de toestand al even schrikbarend. Ja, zelfs in een bedrijf als het typografenbedrijf, waar de werkloosheid onder de ge organiseerde leden zelden grooter is dan 1 pet., is in de laatste weken op vele plaatsen de werkloosheid zoodanig toegenomen, dat zij tot 3 pet. en meer is gestegen. Kunst en Wetenschap. Bij den uitgever P. M. Wink te Amersfoort zijn ter perseeen oor spronkelijke roman van mej. Daisy E. A. Junius, getiteld „De Bakens verzet 1", behandelend het moderne huwelijk, en een van den heer H. H. J. Maas, „Ver- stooteling," welke het leven beschrijft van de plattelandsbevolking in Lim burg. EDVARD GRIEGJ Uit Bergen komt de droeve tij ding, dat de beroemde componist van zooveel heerlijke klavierstukken en liederen, van de Peer Gynt-muziek enz., hedenmorgen vroeg gestorven is. Hij was in Juni 1843 te Bergen gebo ren, studeerde te Leipzich, werkte eenige jaren te Christiania, maakte kunstreizen en wijdde zich verder aan de compo sitie. Hij woonde meestal des winters te Kopenhagen, des zomers op zijn villa Troldhangen te Bergen. Als klavierspeler en dirigent van zijn eigen werken is hij ook meermalen in ons land opgetreden. Dinsdag dineerden ten Paleize Het Loo o.a. de luitenant-kolonel Meteler- kamp en de majoor Twlss. Zooals het zich thans laat aan zien, komen de stallen noch de woningen van het nieuwe kazernement te Ede met 1 October a.s. gereed, zoodat, wanneer de datum van aankomst der bereden wapens onveranderd blijft, er een herhaling komt van hetgeen ver leden jaar Mei geschied is, nl. dat de gezinnen der gehuwden in hun tegen woordige standplaatsen achterblijven en dat het kazernement betrokken moet worden, terwijl de werklieden nog druk bezig zijn. De oorzaak der vertraging moet voor het grootste gedeelte gezocht worden in het slechte weer. Woensdag herdacht de heer Herm. P. van Haselen den dag waarop hij voor 25 jaar in functie trad als secre taris-penningmeester der hulpbank van het plaatselijk Nutsdepartement. Namens het Bestuur bood de heer J. H. Krudop hem een stoffelijk blijk van waardeering aan. De overplaatsing van Dr. J. A. Smits, officier van gezondheid ie klas is bepaald op 1 December a.s., op wel ken datum alhier in garnizoen komt de officier van gezondheid 2de klas C. Boeser, thans te Deventer. Bij den heer E. H. van Sweden, Groote Spui 1, is komen aanvliegen een postduif welke aan den rechterpoot een looden ring draagt gemerkt 50 07 U 8181 en a„n den linkerpoot een gummi ring gemerkt H 213. De bataljons van het 5e regiment infanterie en de batterijen van het ie reg. veld-artillerie vertrokken gisteren naar de Veluwe, tot het bijwonen der groote manoeuvres. Het ie bateljonen de staf van het 5e vertrokken per extra- trein reeds te 5.30 voorm. Dit korps zal zich 4 en 5 September bevinden te Vaassen, 6, 7 en 8 Sept. in de leger plaats bij Milligen en 9, 10 en 11 Sept. in de legerplaats bij Harskamp. De Gezondheidscommissie te Amersfoort heeft adhaesie betuigd met het adres der commissie te Baarn nopens de stofplaag, veroorzaakt door automo bielen. De Amersfoortsche commissie heeft een zelfstandig adres gericht tot den Hoofdinspecteur der Volksgezond heid in deze provincie. Tot ons genoegen zagen we, dat overal de straten, opgebroken voor de versieringen op Koninginnedag, weer hersteld zijn. Tot onze spijt hebben nog iets omtrent de feestviering vergeten. De Hagenaars hadden nl. een telegram aan H. M. de Koningin gezonden, waarop dienzelfden dag een dankbetuiging der Vorstin volgde. Het bewuste stuk werd op een carton geplakt en zoo aan een paal geplaatst zoodat alle bewoners en kijkers er kennis van konden nemen. Staatscourant No. 204 bevat de Statuten der afdeeling Amersfoort en omstreken van den Nederlandschen Protestantenbond. Bij Kon. Besluit zijn met ingang van 15 September benoemd bij het wapen der cavalerie; bij het 2de regiment, tot ritmeester de eerste-luitenant G. J. Maris, van het korps; bij het 4de regiment, tot ritmeester, de eerste-luitenant Jhr. H. F. van Kin schot van het escadron ordonnansen. Heden, Donderdag 5 September, herdenkt de heer G. J. Buys, directeur der Hoogere Burgerschool alhier, den dag waarop hij voor 23 jaar bij het middel baar onderwijs werkzaam kwam. De leeraren en leerlingen hebben dezen dag niet onopgemerkt laten voorbij gaan. Behalve een aandenken aan dezen dag boden een aantal leeraren den heer Buys een bloemstuk aan, terwijl hij van de leerlingen eveneens een stof felijk aandenken en een krans ontving. Bij de gehouden herstemming voor leden van de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven zijn gekozen uit de werkgevers de heeren C. Prins en G. van Nieuwenhuizen met 6 stemmen stemmen en uit de werklieden G. van van den Brink te Hoogland met 36 stemmen. Door de politie is heden alhier aangehouden een «mijnheer», die nog 1jaar te goed had voor Veenhuizen. Gisteravond is aan den Soesterweg wederom een drankwetovertreding ge constateerd. Door de politie is proces verbaal opgemaakt. Hedenmorgen viel, bij het spelen op het hek beneden Amicitia, de 11-jarige C. de W. met zijn zijde in een der pinnen, die hem door zijn kleeren in het bovenbeen drong. Hoe wel de verwonding niet ernstig is, zal de jongen toch eenige dagen te bed moeten blijven. Gisterenmiddag half vier, niet twee uur zooals aanvankelijk het plan was, had de eerste steenlegging plaats voor de nieuwe Fröbelschool, die aan de Beekesteinsche laan zal verrijzen. Deze onderwijsinrichting is een tweetal jaren verbonden geweest met de Indu strie- en Huishoudschool, maar met het oog op de subsidies was een scheiding noodzakelijk. Het plaatselijk Nutsdepar tement, het groote belang van het voorbereidend onderwijs inziende, heeft daarop het lot der Fröbelschool zich aangetrokken en na ampele besprekin gen is het besluit genomen een Nuts- Fröbelschool te stichten. Tegen half vier hadden het bestuur van het Nutsdepartement en eenige belangstellenden, benevens de bouw meester de heer C. Prins en de werk lieden zich op het ^bouwterrein ver zameld. Alvorens tot de eerste steen legging over te gaan, sprak de voorzitter van het Nutsbestuur, Ds. J. L. F. de Meyere, het volgende: Heeren, Bestuursleden van het Nuts departement. Het zij mij vergund, als Uw voorzitter, een enkel woord tot U te spreken. Voor het welzijn van het kind kan nooit genoeg gedaan worden. De Maat schappij tot Nut van't Algemeen heeft, in haar meer dan honderdjarig bestaan, steeds die gedachte diep gevoeld. Steeds heeft zij alles gedaan, wat daaraan be vorderlijk kan zijn, steeds heeft zij zorg gedragen voor goede bewaarscholen. Ook dit streven willen wij volgen. Toen het bekend werd, dat de Fröbel- school nog maar kort verbonden kon blijven met de Industrie-school, heb ben wij aanstonds onze aandacht aan die onderwijs-inrichting gewijd en onmiddellijk hebben wij de stap pen gedaan, die we in deYgegeven omstandigheden moesten doen. We hebben de zaak in ernstige overweging genomen en het resultaat is, dat ons door de leden van het Departement is opgedragen een Fröbelschool te doen bouwen, beantwoordende aan de eischen des tijds. De vele bezwaren zijn op gelost en allen die het bewaarschool- onderwijs hebben leeren waardeeren, zullen dit feit met vreugde begroeten. 't Is aan U, mijnheer Prins, dat ons Bestuur opgedragen heeft een plan te maken en voor de uitvoering zorg te dragen. Thans kunnen we overgaan tot het leggen van den eersten steen. Het werk is bij U in goede handen. Wij hopen, dat U gesteund zult worden doer de trouwe plichtsbetrachting van uw personeel en dat hier een gebouw zal verrijzen, dat een sieraad zal zijn voor onze stad. Dan hoop ik, tot allen die daaraan hebben medegewerkt te kunnen brengen een woord van lof en dank en hulde. Thans zal ik overgaan tot het leggen van den eersten steen. Nadat Ds. delJMeyere den eersten steen geplaatst had sprak hij nog als volgt Ik eindig met den wensch uit te spreken, dat de nieuwe Fröbelschool zal zijn een instelling van groot sociaal nut. Het voorbereidend onderwijs zal meer en meer onze aandacht vragen Ik hoop dat de kinderen hier zullen spelen, leeren en zich gelukkig gevoelen. En hiermede verklaar ik deze plech tigheid voor geëindigd. BAARN. In de Dinsdag gehouden Raadszitting werden de her- en gekozen Raadsleden Daatselaar, Stoker, jhr. mr. Rutgers van Rozenburg, Hornsveld en Seldenrijk geïnstalleerd. Tot wedhouder (vacature-dr. A. J. A. Thomas) werd bij tweede stemming benoemd A. J. Bicker Caarten, die de benoeming heeft aangenomen. Op zijn verzoek werd eervol ontslag verleend als ambte naar van den Burgerlijken Stand aan dr. A. J. A. Thomas. Als zoodanig werd daarop gekozen H. J. Bicker Caarten. Tot lid der commissie voor de platsoenen en beplantingen werd benoemd H. Hornsveld en tot lid der commissie van bijstand voor de finan ciën jhr. mr. Rutgers van Rozenburg. Alhier geraakte Maandagavond een Utrechtsch wagentje van den heer Z. Hoolewerf uit Bunschoten met 7 personen in de Wetering nabij den Baarnschen dijk te water. Zes personen waren spoedig op 't droge gebracht, doch een 3-jarig meisje werd eerst na eenige minuten vanonder den wagen te voorschijn gehaald. Het gelukte de levensgeesten weer op te wekken. Dr. W. J. Voorthuizen zal 28 September a.s. zijn zilveren feest als gemeentegeneesheer alhier, herdenken. Zondag speelde H. V. C. II een vriendschappelijke match tegen Velox uit Utrecht, welke club ook plannen heeft in den a.s. winter in de 2de klasse van den U. P. V. B. uit te komen, evenals H. V. C. II. Beide elftallen waren aan elkander gewaagd. Toch moest Velox het af leggen tegen H. V. C. II, die met 2—0 den wedstrijd won. Ds. L. van Mastrigt te Barneveld, heeft een beroep ontvangen naar Poort vliet. Gereformeerde Kerken. Bedankt voor het beroep te De Bilt door Ds. A. Voogel te Putten.

De Eemlander | 1907 | | pagina 2