s Arts H. H. E. Doopsgezinde Kring. ALLERLEI. ADVERTENTIÈN. AFWEZIG. In den Haag is Dinsdag het zevende internationaal congres der Oud-Katho lieken in Diligentia geopend door prof. T. van Santen, van het Seminarie alhier, die in een korte rede in het Nederlansch, Fransch, Duitsch en Engelsch de con gressisten begroette. Bij acclamatie werd daarna prof. Van Santen tot voorzitter van het congres aangewezen; tot secretaris werd ge kozen de heer J. J. de Vries, uit Baarn. De eerste stelling: «De Katholieke kerk wordt gekend aan de zuiverheid der geloofsbelijdenis en aan de wettig heid en apostolische opvolging der herders», werd ingeleid door prof. F. Kenninck, pastoor te Amersfoort. De spreker betoogde dat Jezus ge vormd heeft een geestelijke gemeen schap: de Kerk, waarvan Christus het middelpunt, het hoofd is. Elke groep waarin zich Christus' geest openbaart door woord en daad, door leer en leven, behoort tot de kerk. Het kenmerk waardoor de kerk zich onderscheidt, is dat Christus zich in haar openbaart dat zij Christus manifesteert, zijn woord handhaaft, zijn verlossingswerk voortzet. De Katholieke kerk, die deel wil uit maken van de geestelijke gemeenschap waarvan Jezus Christus het middelpunt vormt, moet worden gekend aan de zuiverheid der geloofsbeleidenis en aan de wettigheid en apostolische opvolging der herders. De katholieke kerk moet bewijzen dat zij aangesloten is aan het geestelijk organisme waarvan Christus het hoofd is. Dit is uitgedrukt in de stelling maar misschien wat vaag. Beter ware het een ander in meer concreten vorm vast te leggen. Inleider stelt daarom voor de stelling aldus te lezen: «Een kerk bewijst haar katholieciteit door de zuiverheid der geloofsbelijdenis en de apostolische opvolging harer herders.» Pastoor Moog uit Dortmund juichte deze stelling toe, om dat zij den weg kan openen voor de zoogenaamde «reform-katholieken» tot toetreding tot de Oud-Katholieke kerk. Om die toe treding aan te moedigen stelt pastoor Moog voor een adres te richten tot die reform katholieken. De stelling en het voorstel-Moog worden aangenomen. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is o.a. toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk, de heer J. Meeuwenberg, cand. te Zeist. Tot de lessen van het Herhalings- Onderwijs zijn toegelaten ie Klasse: H. Hol, D. Tuinstra, G. Wijk, J. H. van Bilderbeek, C Ramselaar, C. Gillissen, R. van 't Hof, G. Meijer, J. van Nijkerk, R. J. Koe koek, C. Heesters, F. Boerkoel, J. D. van den Biezenbos, D. Kerkman, P. van Eeden, B. Hienekamp en A. Staal. 2e Klasse: J. van Karsbergen, C. Kerling, H. van Woudenberg, B. Heij- mans, J. Vonk en S. de Winter. De cursus vangt aan met 46 leer lingen, over de 3 klassen verdeeld als volgt ie Klasse 19 leerlingen. 2e Klasse 17 leerlingen. 3e Klasse 10 leerlingen. Voor het cursusjaar 1907 1908 is met het geven van teekenonderwijs aan den Herh. Cursus voor Jongens tijdelijk belast de heer A. B. van der Klein, onderwijzer aan de Openbare School in de Beekstraat. Tot tijdelijk lepraar in de wis' en natuurkunde aan het Gymnasium te Doetinchem is benoemd de heer N. G. Kam, alhier. De uitslag van het 2de toelatings examen voor het Gymnasium te Amers foort is, dat zijn toegelaten tot klasse I A. M. L. Entzinger; tot klasse II: W. R. C. de Roo en tot klasse IIIP. C. van Doorn en A. C. F. Nering Bügel. Voor het toelatings-examen voor de Burger Avondschool hadden zich aangegeven 28 candidaten, waarvan er 20 zijn geslaagd en wel: G. Bakker, H. Berns, J. Beus, J. v. d. Broek, G. J. Brouwer, A. Ditmar, P. Dufrenne, G. van Eeden, W. van Eeden, J. D. Goedhals, B. Groenhuizen, J. Jansen, T. Kelder, W. van Keulen, H. Maten, P. Ooms, P. J. Terpstra, J. v. d. Uithoorn, C. A. Woudenberg en W. Yfs. Nu de Industrie- en Huishoud school zich in een nog steeds toenemend aantal leerlingen verheugen mag, heeft het Bestuur besloten gevolg te geven aan herhaaldelijk gedane aanvragen om ook onderwijs te doen geven in het Costuumnaaaien aan jonge dames en aan beroepsnaaisters. Tot leerares voor bedoeld vak is benoemd mejuffrouw Van Oostveen uit Amsterdam, die al daar reeds geruimen tijd als zoodanig ■werkzaam is geweest. Haar cursus zal i beginnen half September; de lessen Lzullen worden gegeven overdag en It's avonds; de directrice, Hendrik van I Viandenstraat 19, is tot het geven van nadere inlichtingen dienaangaaude gaarne bereid. Tot leerares in nuttige en fraaie handwerken aan dezelfde inrichting is voor één jaar benoemd mejuffrouw C. J. W. Tangel te 's-Gravenhage, en wel ter vervanging van mejuffrouw M. Boekelman, wie op haar verzoek voor dien tijd verlof is toegestaan, ten einde ter voltooiing harer vakkennis verschillende cursussen mee te maken aan de Haagsche Industrieschool. De Nieuwe Gron. Ct. meldt: Zekere S., een bekende propagandist van de vrije-socialistische beginselen, heeft al te «vrij» omgesprongen met de geldelijke belangen, die hem werden toevertrouwd door een menigte arme luidjes. Hij had nl. in de Oude Kijk in-'t Jatstraat te Groningen met een collega J., van dezelfde vrije beginselen, een vereeniging voor werkverschaffing en een Spaarkas opgericht, alles om het arme volk te helpen en gelukkig te maken. En de heeren wisten inderdaad het vertrouwen van zeer velen te winnen. Men behoefde elke week maar een dubbeltje te storten, dat bedrag werd dan in een spaarboekje zorgvuldig ge noteerd en zoo kon men bijna onge merkt een mooi sommetje bij elkaar krijgen, dat een appeltje voor den dorst was als booze tijden kwamen. Dan kon men voor dat geld in den winkel der heeren kleeren en andere artikelen koopen. Een tijdje is dat goed gegaan, tot eindelijk de «krach» gekomen is. Zaterdag is er beslag op den boel ge legd en gisteren had de voor zoo velen droeve mare een groot aantal belang hebbenden, meest allen arme sloof- vrouwtjes, naar hun «Spaarkas» doen gaan, om de spaarcenten terug te vragen. Hetgeen natuurlijk een ver- geefsche tocht was. Christel ij ke landbouw. In de Roomsche «P o s t» wordt een redacteur gevraagd die een landbouw weekblad wil redigeeren in Christelijke richting! Uit een der Haagsche bladen: «De 67e Haïtische delegatie ter Vredesconferentie gaf gisteravond een luisterrijk diner aan verschillende leden en andere delegaties.» Zeven en zestig delegaties van Haïti, die natuur lijk alle op hun beurt luisterrijke diners moeten geven arm Haïti 1 Goedig. In een tram te Breda zat een fraai-aangedane dame naast een boertje. Toen de wagen een scheikundig laboratorium naderde, waar uit gewoonlijk een zeer onaangename geur van zwavelwaterstof naar buiten kwam, bracht de dame bij voorbaat een klein fleschje met kristallen aan den neus. Spoedig stroomde de leelijke lucht inderdaad de tram binnen. De boer keek even rond toen zei hij, luid genoeg om door alle passagiers ver staan te worden Juf, zou-de asteblieft de kurk weer op dat fleschje willen zetten? (B. C.) Zoo zijn er! Bij de premie keuring voor éénjarige hengsten wordt, naar Het Paard meldt, een hengst aangeboden; de commissie acht den hengst weinig bijzonders en te licht van beenwerk primeert hem niet; de eigenaar, lid van 't Ned. Paardenstam boek afd. N.-H., teleurgesteld schrijft volgend curieus briefje aan den se cretaris »A/./ >Bij dezen bedank ik voor 't lidmaatschap paardenstamboek om de fijne, heerlijke wijze, waarop de aan- •houdingspremies worden uitgekeerd >Te klein, zonder meten geconstateerd •Maat was 1.43 stokmaat wordt >dus ruim 1.60 M. Wat een kennis I! >Het is zoo gedistingueerd met een grijnslach op staatskosten in de ie klasse te stappen als men zijn plicht »zoo nauwgezet vervuld heeft. U hoort »nog meer van mij. (w. g.) Dr. N. Het gokken te Scheve- n in gen. Over dit onderwerp schrijft de Haagsche briefschrijver der Opr. Haarl. Cour.: Als financieele ge ruchten waar zijn, moet het er op Sche- veningen voor de neringdoenden dezen zomer treurig aan toe zijn geweest, zóó treurig zelfs, dat binnen eenigen tijd vele faillissementjes te wachten zijn, wat trouwens geenszins te ver wonderen is en des te treuriger klinkt als wij bedenken, dat er op Schevenin- gen in de hooger financieele kringen met geduchte cijfers wordt gespeeld in etablissementen, die zich verdekt opstellen achter een onschuldigen naam jongens loopen daartoe met kaartjes langs den boulevard, welke kaartjes zij dengenen, die door hun uiterlijk daarvoor in aanmerking schijnen te komen, in de hand stoppen; het kaar tje bevat enkel den naam en het adres van de verkapte speelclub met de vermelding: „Grande attraction tous les soirs a 9 heures" en de niet be paald duidelijke toevoeging Incliné. Deze Scheveningsche „Club de bien- faisance" wordt niet gedekt door een weldoend karakter't is er een zuivere gokgelegenheid, waarvan mannen pro fiteered die hier in onze stad vertoeven met hoogere plichten dan die van ver rijking hunner beurs door innerlijke opzweeping van speelpassies. 't Is trouwens geen noviteit, dat op onze badplaats als op elke plaats, waar mondainbeweeg is, grof gespeeld wordt wat trouwens ook het geval zou zijn al bood Scheveningen ook meer avond amusement." Gisterenmiddag is door trein 4Óbis te Amsterdam, ter hoogte van de Korte Over-Amstelstraat aldaar, een jongen overreden. Op den overweg, die gesloten was, liepen een zestal jongens te spelen. De machinist gaf het waarschuwingssein, doch een der knapen liep, na eerst weggeloopen te zijn, weer terug. De jongen is aan de gevolgen overleden. Alweer mislukt. De bekende zwemmer Holbein heeft in de laatste jaren meermalen beproefd' 't Engelsch Kanaal over te zwemmen. Maandag j.l. heeft hij 't weer geprobeerd, doch ook ditmaal moest hij 't opgeven. Bij Kaap Gisnez ging Holbein te water, zwom snel en mooi, maar toen hij op ongeveer negen mijlen van de Engelsche kust was verwijderd gaf hij 't op. De Wellman expeditie. Blijkens berichten uit Tromsö moet Francais, de vervaardiger van Wellman's luchtschip, gezegd hebben niet mee te willen gaan met de expeditie, daar hij niet veel hoop heeft op een goedslagen van den tocht. Wellman daarentegen is vol geestdrift en tevens ervan over tuigd te zullen slagen, 't Plan van Well man om in de hoogere luchtstreken 't verlies aan gas door 't inpompen van verwarmde lucht met behulp van een motor te reduceeren, komt Francais erg gevaarlijk voor, daar de motor slechts 1.8 meter van 't ballongeraamte is ver wijderd. De kans op een ontploffing is daardoor zeer groot. Godsdienstwaanzinnige, Dezer dagen werd een Duitsch dorp in opschudding gebracht door een tuin mansleerling, die, slechts gekleed in lang, wit hemd, een groot, houten kruis op den rug zeulde en zoo 't dorp door trok, gevolgd door een menigte kin deren en ouderen van dagen. Spoedig werd de waanzinnige door enkelen marechaussees gearresteerd. Spoorwegongeluk. Nabij 1 .yen zijn twee personentreinen met elkaar in botsing gekomen. Een per soon gedoodacht zwaar gewond. De cholera breidt zich in Zuid- Rusland onrustbarend uit. Talrijke ge vallen zijn geconstateerd in de steden van Bessarabië. De Roemeensche over heden hebben de meest uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen langs Pruth en Donau, om een binnendringen der ziekte te voorkomen. Alle stoom- booten uit Rusland, die in de Roe meensche havens aankomen, worden aan quarantaine onderworpen. De Madrileensche politie is er in geslaagd, zeven personen in hechtenis te nemen, die leefden van den Spaan- schen schat. Het is een belangrijke vondst, en deze vondst heeft de politie op het spoor gebracht, vermoedelijk van nog een andere bende, die in den Spaanschen schat een bron van bestaan vindt. De politie is gewaar geworden, dat de gevangen bende van zeven, in de laatste 15 maanden, uit verschillende landen 14.000 p. st. getrokken heeft. De oplichterij werd aldus bedreven. Gij ontvangt op een goeden morgen een brief uit Spanje, met de verzekering, dat de schrijver in het bezit is van een machtig geheim. Hij weet een plaats, waar een schat van kostbare juweelen begraven is, eenige jaren geleden, en die het eigendom zijn van ieder, die ze maar grijpen wil. De schat is afkom stig van een dief, die overleden is, en zijn buit voor de politie heeft willen verbergen. Of de schat is afkomstig van don Carlos, of van keizerin Euge nie, die haar begraven heeft in den Fransch-Duitschen oorlog. Het is een kleine moeite, er zijn weinig uitgaven noodig, om den schat te vinden, maar de briefschrijver is een arme drommel en hij heeft het reisgeld niet om bij de plaats te komen waar de schat be graven ligt. De schrijver biedt aan, den schat te deelen, als de ontvanger van den brief zoo goed wil zijn, een kleine geldsom te zenden aan die en die, veelal een geestelijke van hoogen rang, in een Spaansch plaatsje, welke geestetijke zoo vriendelijk Is geweest, belangeloos den armen schrijver van den brief te helpen, (joor aan te bieden, het geld in ont vangst te nemen. Gij zendt het geld en hoort er nooit meer iets van. Gij zult er niet meer inloopen, maar uw buurman wordt het volgende jaar beet genomen. Een eigenaardige zaak zal weldra het gerecht te St. Petersburg bezig houden. Mevrouw Stóssel, de echtge- noote van den verdediger van Port Arthur (wiens zaak, gelijk men weet, uitgesteld is) zal voor den rechter moeten verschijnen. Zij wordt beschul digd van diefstal. Indertijd te Port Arthur diende 11.1. een zekere kapitein Roetski, tot wiens bezittingen o. a. twee koeien en een kalf behoorden. Mevrouw Stössel wordt nu beschuldigd zich die beesten na het sneuvelen van den kapitein, eenvoudig toegeëigend te hebben. Zij verkocht de melk en ten slotte de drie beesten. Tijdens het beleg was de prijs van een koe 600 roebel, die van een kalf 200 roebel. De ver koop van melk moet naar schatting 500 roebel hebben opgebracht. Het geheele bedrag, dat mevrouw Stössel zich wederrechtelijk zou toegeeigend hebben, zou dus 1900 roebel bedragen hebben De weduwe van kapitein Roetski eischte het geld op, maar mevrouw Stössel liet haar praten. De kapiteins weduwe heeft nu een aanklacht inge diend, welke weldra voor zal komen. Naar men verzekert, moet een groote collectie boeken, die eenigen tijd geleden aan de Nationale bibliotheek te Napels was geschonken, kiemen van kanker bevatten. Die boeken waren aan de biblioteek gelegateerd door een Napolitaansch ex-officier, die aan die ziekte was overleden. De boeken waren echter daarna ge desinfecteerd. Men is niet op het vermoeden ge komen, dat de collectie besmet was, voor twee bibliothecarrissen, die belast waren met de catalogiseeren der ver zameling, de een na den ander, aan verschijnsen, die op kanker wijzen, gestorven zijn. Er wordt aangedrongen op een wetenschappelijk onderzoek. Hoe de brand gebluscht werd. Op de rivier Monongahela, westelijk Virginië, gebeurde dezer dagen een spoorwegongeluk, dat zeer nootlottig had kunnen worden, indien niet negen van de passagiers op bizon- dere wijze aan het reddingswerk had den deelgenomen. Die negen passa giers waren negen olifanten, die, in gezelschap van hun oppassers, in den trein zaten, toen die midden op een brug over de Monongahelarivier ont spoorde. De waggons botsten tegen elkan der op. Onder een hoop verbrijzelde wielen en waggons lag de machinist, vreeselijk verminkt. De stukkende waggons vatten vlam en allengskens breidde de brand zich uit. Gelukkig echter waren de negen dikhuidigen en de oppassers ongedeerd gebleven. Onder leiding van een der oppassers vormden de olifanten een ware reddingsbrigade, één van de dieren schoof met zijn plompe pooten de stukken ijzer op zijde, zoodat de arme machinist gered kon worden Onderwijl stapten de andere olifanten zeer gewichtig doende, naar de rivier, zogen water in hun slurven en spoten dat uit over de brandende wagens, zoodat binnen korten tijd 't vuur was bedwongen. Zou 't waar zijn Een getatoueerd Euro- peesch Koning. Niet alleen sol daten en zeelui, maar ook vorsten schijnen zich te tatoueeren. Koning Eduard de Zevende van Engeland is één van hen. Deze tatoueering ge schiedde in Jerusalem. Een bekoorlijke Oostersche, dochter van een beroeps- tatoueerder, had den toen ter tijd nog jeugdigen prins van Wales er toe over gehaald zich door haar vader te laten tatoueeren. En de prins van Wales, of beter, de huidige koning Eduard de Zevende, denkt, als hij naar zijn mooie huidbeschilderingen ziet, met weemoed terug aan de heerlijke dagen in dat verre Oosten, die hij in 't bijzijn van de hartstochtelijke schoone sleet. 'n Volksoploop en hoe h ij ontstond. Prins Wilhelm van Zweden heeft kort geleden 't Coney Island in Amerika bezocht, niets buiten gewoons, maar wat wel buitengewoon, ja zelfs buiten-buitengewoon is, is, dat op een gegeven oogenblik een kleine vijfentwintig duizend menschen het Scandinavische vorstenkind omhaagden. Er werd zelfs om gevochten 'n goed plaatsje te krijgen. Vrouwen gilden en vielen in zwijm, kinderen kwamen onder den voet en werden vertrapt. Toen 't 'n beetje te bar werd, ver schenen politie-agenten met ploerten- dooders en buksen. De menschenmassa wilde niet wijken. De ploertendooders werden opgeheven en vielen telkens met nijdige slagen neerin wigvorm baande de politie zich nu een weg door de menschenklit. De vorstenzoon kon thans tenminste weer ruimer ademhalen. Vergiftiging, 't Driejarig dochtertje van een Berlijnsch schilder, zekere Gember, is dezer dagen plotseling overleden na 't eten van crême-choco- lade, waarin, zooals laler bleek bij 't onderzoeken van den maaginhoud, vergiftige bestanddeelen zaten. De darm en maag van 't kindje waren gedeeltelijk verbrand. Veertienjarig moorde naar. In een Duitsch dorpjej heeft onlangs een veertienjarige jongen een zesjarige speelmakker in 't water ge worpen en verdronken. Toen 't zes jarig jochie naar den wal wou zwem men, nam de jeugdige moordenaar een puntigen steen op en wierp dien met kracht naar 't hoofd van den onge lukkige, zoodat deze 't bewustzijn ver loor en in de diepte verdween. De jeugdige misdadiger werd tot zes jaren en vier maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Gevaarlijke sport. De horden-renner Zajizek kwam Zondag j.l. tijdens de rennen te Horn—Emscher te vallen. Bij 't nemen van een hin dernis viel de jockey van zijn paard en kreeg, toen hij op den grond lag, van 't dier nog daarenboven een trap, waardoor zijn schedel werd verbrijzeld. De jonge jockey werd levenloos opge nomen en naar 't ziekenhuis vervoerd. Door den b'liksem ge troffen. In 't West-Pruisische dorp Lemberg, nabij Konojad, sloeg Zondagmorgen tijdens een godsdienst oefening de bliksem in de kerk. Vier personen werden gedood en zestien gewond. Ontsporing. Nabij Keulen ontspoorde eergisteren een goederen trein, waarbij een der wagens omviel. Een wisselwachter werd gedood en een stoker levensgevaarlijk gewond. Een kapel ingestort. Uit Borgomanero (provincie Navara, Italië) wordt gemeld, dat te Boca eene kapel is ingestort. Infanterie, die in de buurt van dat plaatsje oefeningen hielden, werkten mee aan de opruiming van de ruïne. Men vreest dat verscheidene vreemdelingen die in de buurt van de kapel gezien en toen verdwenen waren, onder het puin begraven zijn. Deze kapel, een prachtig architectonis kunst werk, was gebouwd ongeveer 70 jaar geleden en kostte fr. 500.000. Zij werd door vele toeristen bezocht. Laatste Berichten. Berlijn. Het ongeluk dat gisteren heeft plaats gehad opde spoorlijn Rehfeld- Straussberg, schijnt aan kwaadwilligen te moeten worden toegeschreven. Er is een belooning van 2000 Mark uit geloofd voor de arrestatie van de schuldigen. Men gelooft te doen te hebben met een anarchistisch complot tegen een Russisch ambtenaar, dien men meende dat zich in den trein be vond. Ncrv- York. Er is bevestiging ontvan gen van het bericht, dat de Japanners het eiland Pratas, 120 mijlen van de Pbilippijnen |gelegen, hebben gean nexeerd. is van 2 tot 20 Sept. De praktijk wordt door de overige burger-geneeskundigen waargenomen. Ds. TEN CATE zal zijn catechisaties hervatten op DINSDAG 10 SEPTEMBER. Aangifte van nieuwe leerlingen kan geschieden op dien datum te half drie aan ONS HUIS, Kortegracht i, of schriftelijk bij den Secretaris, Wijers straat 3. ALGEMEENE VERGADERING der Evangelische Maatschappij WOENSDAG II SEPTcWBER 1907, des voormiddags ten tien ure Hotel «DE ZWAAN» Utr. straat te Amersfoort. DINSDAG 10 SEPT. des avonds te zeven ure, zal in de Luthersche Kerk eene openbare samenkomst gehouden worden, waarin Dr. W. J. M. ENGEL- BERTS, Predikant te Amsterdam, het woord zal voeren en ten bate van de Evangelische Maatschappij zal worden gecollecteerd. Na afloop van deze samenkomst is gelegenheid tot gezellig samenzijn, toe gankelijk voor alle belangstellenden in Hotel «DE ZvVAAN». HET HOOFDBESTUUR.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3