BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. SPORT. Kerk- en Schoolnieuws. Land- en Tninbouw en Veeteelt. ALLERLEI. gekozen, poeier droog, geborgen onder afdaken. Zooals wij zegden, waren reeds twee stapels in brand en was reeds een han gar ingestort, toen de brandweer ter plaatse kwam. De pompiers, brachten hun blusch- gerief in regel om het vuur te bestrij den, maarer was geen water I De waterleiding is daar in dit afge legen oord in zoo smalle buizen ge kanaliseerd, dat de pompiers met hunne spuiten al dezelfde hoeveelheid water op den vuurgloed wiepen alsde eerste burger van Brussel zou doen. Tot een eind in den avond was de wind kalm geweest en had men ge hoopt het vuur binnen zekere grenzen te kunnen houden. Ongelukkig kwam tegen 10 ure een felle wind uit het Oosten het vuur aan blazen zoodat het recht duivelsch werd. Aan blusschen viel schier niet meer te denken, trouwens, de waterpompen werkten slecht en vermochten tegen die vlammenzee toch weing, De 400 man van de genie, die daar als ware helden gewerkt hebben, moesten nu wijken en hun plan opgeven eene gracht rond het terrein te graven. Waren de jongens der genie er van eerst af bij geweest, men zou wellicht zoo eene reusachtige ramp niet te be treuren gehad hebben. Kort vóór middernacht, terwijl wij in Ferdinanduspolder stonden, werd ons meegedeeld dat de Entrepot Saint- Félix in brand stond. De overheden staren als radeloos voor zich uit. Steekt men nu heel Antwerpen in brand Wij naar het oude Leenwenrui, waar we, tot onze groote verlichting vaststellen, dat het nieuws ongegrond was, doch ook waarnemen, dat een hevige brand was uitgebroken in de Romyn-natie, een oud gebouw, twee verdiepingen hoog met puntgevel, ge legen naast gezegden Entrepot. De natie werkt aan het lossen der graanschepen. Toen de pompiers er toe kwamen, sloegen de vlammen reeds langs de vensters der eerste verdieping uit. 's Middags om twee uur was men den brand meesterdaaromtrent schrijft het „H. v. Averder: „Men is de brand nu meester in alle geval, het vuur kan geen ver dere uitbreiding meer nemen. Het terrein, dat in werkelijkheid hectaren groot is, is met uitzondering van 6 woningen totaal uitgebrand. Het is, toen deze middag de wind is gaan liggen, dat men langs de houtstatie met alle kracht den brand langs daar heeft aangevallen. Om 1 uur was de brand langs alle kanten ingesloten en alle verdere uit breiding onmogelijk. Sultan Abdul Aziz heeft zijn Oe- lema's bij zich geroepen en de vraag gesteld, of de Heilige Oorlog zal wor den uitgeroepen. De heeren wareti echter van meening dat daarvoor nog geen termen bestondende Franschen hadden geen inbreuk gemaakt op het onschendbare gebied van den Islam, omdat Oedzjda en Casablanca slechts voorloopig waren bezet, en alleen om inwilliging van eischen te verkrijgen, die de Sultan zelf als rechtmatig be schouwde. Verkiezings 11 anie r e n. Me schrijft uit Eindhoven aan het Vad Door den kiezer J. v. Bree is aan Ged. Staten van N.-Brabant verzocht zijn protest tegen de verkiezing tot gemeenteraadslid te Eindhoven van den heer F. H. Spoorenberg als niet ge daan te beschouwen, daar strekking en inhoud van bedoeld request hem bij het onderteekenen daarvan onbekend waren. In verband met deze zaak heeft bedoelde v. Bree ten overstaan van de heeren A. van Moorsel en L Redelé, fabrikanten te Eindhoven, de verklaring afgelegd dat hij het protest tegen de verkiezing had geteekend op verzoek van S. Wijnen, propagandist van den R.-K. Volksbond en verkiezingsagent van Gemeentebelang, onder belofte hem daarvoor 2 kwartjes te zullen geven. De man probeerde het stuk te lezen, doch was slecht van gezicht en meende dat het een stuk was, om v. d. Brink uit den Raad van Breda te houden. Toen hij geteekend had ontving hij van S. Wijnen de som van vijf-en- zeventig cents. Van deze geschiedenis is tevens ook aan Ged. Staten kennis gegeven. Wat men van clericale zijde zooal aandurft! Misschien meende men wel, hiermede een zeer zalig werk te doen. Ad majorem Dei Gloriam! Ingediend is het wetsontwerp tot definitieve vaststelling van de koloniale huishoudelijke begrooting van Curasao voor 1908. Het wijst aan uitgaven aan een be drag van f 890.903, terwijl de inkom sten geraamd zijn op f366.615. Bij vergelijking met de begrooting voor het loopende jaar wijzen deze cijfers op eene verhooging van de uit gaven met slechts f 555.65, daarentegen van de middelen met 37.695. Als gevolg hiervan kan de bijdrage uit 's Rijks schatkist, welke voor dit jaar op f 361.427.35 is geraamd op f324.288 dus f 37.139.15 lager worden gesteld. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben niet goed gekeurd een besluit van den Raad der gemeente Wijdenes, om den leeftijd van toelating der kinderen op de lagere school op 5jaar te stellen. Zij achten 't noodzakelijk dien leeftijd niet te ver lagen beneden 5'/3 jaar. Verwaarloosde kinde ren. In het verslag over het jaar 1906 van den toestand der Vereeni- ging tot Opvoeding van halverweesde-, verwaarloosde of verlaten kinderen, in het Huisgezin, wordt, in verband met de invoering der Kinderwetten, ge klaagd, dat de verrekening van ver- pleeggelden eerst na geruimen tijd plaats heeft, terwijl de vereeniging inmiddels de dagelijksche uitgaven voor voeding, verzorging, kleeding enz. geregeld moet voorschieten. Het reservefonds moest daarvoor te gelde worden gemaakt. Voorts zal bij de behandeling van den beschrijvingsbrief der algemeene vergadering ter sprake komen de vraag: welke maatregelen moeten worden geno men, opdat wij de kinderen, die aan onze voogdij worden toevertrouwd, ook werkelijk onder ons toezicht krijgen <Het gaat niet aan, zegt het verslag, dat een rechtbank ons tot voogd be noemt over eenige kinderen, en dat wij dan maar moeten zien, hoe wij hen krijgen. Van het oogenblik der benoeming aanvaarden wij de verant woordelijkheid voor die kinderen maar wij kunnen dan toch wel den eisch stellen, dat zij ons worden ter hand gesteld. Een benoeming tot voogd, met de bijvoeging: «de ouders der kinderen zwerven ergens, ziet gij nu maar hoe ge hen krijgt», is toch zon derling. Vooral wanneer dan de offi cier van justitie zegtdat hij geen vrijheid heeft om de hulp van den sterken arm in te roepen, ten einde de kinderen aan de wettelijk benoemde voogden te doen afgeven „Het zal noodig zijn, dat de regeering er voor zorgt, dat in zulke gevallen, de rechtbank, die de ontzetting uit spreekt, ook maatregelen neemt om de kinderen aan de benoemde voogden te doen afgeven. De rechtbanken moeten onzes inziens er voor zorgen dat hare besluiten worden uitgevoerd, anders gaat het prestige van de rechtspraak verloren.» In 1906 werden 152 jongens en 97 meisjes door de Vereeniging verpleegd, welk aantal na 1 Januari met 140 kinderen is vermeerderd. Het hoogste stamboeknummer is thans 389. Blijkens het verslag der algemeene kas bedroeg het voordeelig saldo f 996.54'/,! met een totaal van inkom sten van f 19.149.03'/;,. Bij het ie reg. veld-art. is de ie luitenant, H. B, van den Oudendijk Pieterse overgeplaats van Utrecht naar Amersfoort. Hij Kon. besluit is bevorderd tot ie luitenant bij het 5de regiment, de tweede-luitenant J. H. S o n n e, van het korps. Naar het Centr. uit goede bron verneemt, zullen eerstdaags denoodige stappen worden gedaan om een nikke len 10 centstuk uit te geven. Het model, dat reeds gemaakt werdt, is geheel als dat van den nikkelen stuiver, doch iets grooter, Uit de beste bron verneemt nu echter het U. D., dat hiervan volstrekt niets bekend is bij hen, die van zulk een voornemen het eerst onderricht zouden moeten zijn. Jaren geleden is er over gedacht, om ook een nikkelen 10-cent- stuk in omloop te brengen en zijn er met het oog daarop eenige modellen vervaardigd; daarbij is 't echter ge bleven. Het zou bovendien hoogst onpractisch zijn nu nikkelen 10 centstuk ken te gaan vervaardigen, daar nog ten eenenmale onbekend is, hoe het nikkelen stuiverstuk in de circulatie zal bevallen. Men dient daarvan eerst de grondige ondervinding te hebben gekregen, alvorens tot het aanmunten van 10 centstukken over te gaan. Door het Amersfoortsche Drank- weer Comité zijn aan de verschillende scholen en aan inrichtingen van open baar nut vier platen gezonden, met het verzoek deze op te hangen. Het zijn de op het gebied der drankbestrijding bekende platen, met de onderschriften «Dat is van jou geld!», »Hun laatste stuk goed«, «Ach vader niet meer« en »Van huis geweest.» Veelzijdigheid in de propaganda zal men het Amersf. Drankweer comité zeker niet kunnen ontzeggen, Gisteren dineerde ten Paleize Het Loo o.a. de generaal-majoor A. D. Petter. De jongens, vooral in Groote- en Kleine Haag hebben blijkbaar heel wat vuurwerk van 31 Augusus over gehou den. Avond aan avond zijn ze althans nog bezig met het afsteken van zoo genaamde rotjes en zevenklappers, die vaak heel wat schrik brengen aan argelooze wandelaars. De ritmeester G. JMaris, benoemd bij het 2de regiment huzaren, komt in garnizoen te Venlo. Wij vernemen, dat de vereeniging «Spes» hier ter stede aan het Nutsbe- stuur heeft aangeboden zoo mogelijk in verbinding met de ensemble-klasse van den heer van Aaken een volksavond te organiseeren en dat de bekende declamator, de heer Henri Dekking zal worden uitgenoodigd op te treden in een «lezing» voor de leden. De collecte voor het Militair Tehuis alhier heeft f 53 opgebracht. De maandvergadering der Ver eeniging «Handel en Nijverheid» wordt Dinsdag 10 September des avonds 8 uur in de Zwaan gehouden. De agenda vermeldt de volgende punten 1. Voorstel van het bestuur aan den Raad der gemeente Amersfoort adheasie te betuigen over den aankoop van het buitengoed Birkhoven. 2. Verslag van het verhandelde van de vergadering Ned. bond van Han- delsvereenigingen gevestigd te Haarlem. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. Donderdag is, ten huize van een zijner vrienden te Rossum, plotseling overleden de heer J. L. Rikkers, oud- hoofd eener school voor meer uitge breid lager onderwijs te Zalt-Bommel. Te dezer stede heeft de overledene zich verdienstelijk gemaakt bij de oprichting der afdeeling Amersfoort van den Ned. Protestantenbond, waarvan hij vice- voorzitter was. De begrafenis heeft hedenmiddag te Zalt-Bommel plaats. We herinneren er aan, dat Woens dag 11 September des morgens te tien ure in [de Zwaan de algemeene ver gadering zal worden gehouden van de Evangelische Maatschappij. Dinsdag 10 Sept. des avonds te zeven ure, zal in de Luthersche Kerk eene openbare samenkomst gehouden worden, waarin Dr. W. J. M. Engel- berts, Predikant te Amsterdam het woord zal voeren en ten bate van de Evangelische Maatschappij zal worden gecollecteerd. Na afloop van deze samenkomst is gelegenheid tot gezellig samenzijn, toe gankelijk voor alle belangstellenden in Hotel «de Zwaan.» De onlangs te dezer stede over leden heer P. F. Brom heeft de vol gende legaten vermaakt: Parochie van den H. Francicus Xaverius, van welk kerkbestuur de overledene deel uit maakte, f 40.000.—, Roomsch Katho liek Armbestuur f 10,000. Vincentius vereeniging f 5.000. en de onroerende goederen aan het St. Jozefgesticht. Door de politie is heden aange houden een minderjarige jongen, die op transport is gesteld naar Groningen. Naar wij vernemen worden er pogingen in het werk gesteld te dezer stede een gemengde zangvereeniging op te richten. Woudenberg. In de Dinsdag gehou den vergadering van den Gemeenteraad waren alle leden tegenwoordig. De herkozen raadsleden A. E. Kolfschoten en G. Wolleswinkel werden, na den eed te hebben afgelegd, door den voor zitter geluk gewenscht met het vertrou wen dat de burgerij opnieuw in hen had getoond. Aan den heer Daamen, onderwijzer van de O. L. School werd op diens verzoek tegen 1 Nov. of zooveel eerder als in de vacature zal zijn voorzien, eervol ontslag verleend. De Gemeentebegrooting voor 1908 werd voorloopig vastgesteld tot een bedrag in inkomsten en uitgaven a.d. f 'S-453-45- We hebben een vriendelijk verzoek aan onze lezeressen en lezers dezer rubriek. Zij hebben gezien uit de ver slagen die wij geregeld omtrent de wedstrijden van H. V. C. hebben ge geven, dat deze voetbalclub met ernst en ijver het voetbalspel beoefent. Deze club bestaat uit personen uit de wer kende klasse, die heel blij zijn, dat zij zooveel verdienen, dat zij kunnen leven, maar die niet veel kunnen afzonderen om te besteden aan niet direct nood zakelijke behoeften. Wanneer deze club dus voor betrekkelijk groote uit gaven komt te staan, zooals thans het geval is, dan staat de penningmeester zuinig te kijken en laat de leden een weinig bemoedigend kijkje slaan in de bijna altijd leege kas. Dat is wel te betreuren. Overbodig mag het zeker genoemd worden het nut van het voetbalspel aan te toonen. Vooral voor personen als waaruit H. V. C. bestaat is het een hoogst gezonde lichaams beweging, die bijna tot een levensbe hoefte is geworden En waardoor zijn nu de groote uitgaven ontstaan H. V. C, had haar veld achter Rustoord, uitstekend in orde. Dat hinderde blijkbaar een aantal kwajongens die niet geschroomd hebben alles te vernielen. Dit is voor een club als H. V. C. een schade, die onover komelijk lijkt. Maar zij weten wel dat daar wel iets aan te verhelpen valt. Er zijn altijd nog wel sportliefhebbers, voorstanders van gezonde lichaamsbe weging te vinden, die hun minder bedeelden broeders willen helpen. Daar om doen wij dit verzoek. Het Bestuur van H. V. C.; dat saamgest: :1 is als volgtA. H. de Metter, Voorzitter, Stellingwerfstraat 18 C. Brits, Secre taris, Arnhemscheweg 32, en M. Hem- minga, Monnikenpad 1 zal nl. een lijst doen presenteeren in de hoop zoodoende een bedrag bij elkaar te krijgen, dat voldoende zal zijn om de geleden schade te herstellen. Van harte hopen we, dat deze poging succes, veel succes zal hebben. Gaarne bevelen we dan ook de teekening op deze lijst aan, men doet er beslist een goed en nuttig werk mee. Dat velen dat zullen inzien en van hun goedgezindheid zullen doen blijken (Zij, die werkend of ondersteunend lid willen worden kunnen zich onder- tusschen ook bij een der bestuursleden aanmelden). De Sport-redacteur. Een gemeentel ij k sport terrein. In Duitschland weet men de zaken toch flink aan te pakken en groot op te zetten. Te Kiel is een ge meentelijke sport- en speelplaats geopend, die voor kinder- en volksspelen en wed rennen bestemd is. Zij beslaat 230,000 vierkante meters, waarvan de kinderen over 120,000 vk. meters mogen beschik ken. P e k i n gP a r ij s. De Parijsche medewerker van de Zwolsche Crt. is tegenwoordig geweest bij de ontvangst van de automobilisten Vrijdag in Parijs. Hij geeft een uitvoerige beschrij ving van de ontvangst, aan het slot waarvan we het volgende lezen „Bo ven in de directie-kamers, is er weer gespeecht, hebben we weer champagne gedronkenalles zonder Godard, die niet mee naar bovenmocht of wilde, dat weet ik niet, misschien beide. Ik ben misschien een van de weinigen geweest, die hem in de mairie te Eughien een hand hebben gegeven en gecomplimenteerd. Ik weet niet wat hij op z'n kerfstok heeft het kan me ook niets schelen. Godard heeft het rijtuig van Peking naar Berlijn gereden, hij heeft de gevaren doorstaan, en de anderen, die het plei- zierritje Berlijn Parijs maakten, gaan strijken met de eer. Het kwam me trouwens voor, dat de Hollandsche heeren van de Spijker wagen, in aanmerking genomen den grooten dienst dien Godard aan hun fabrikant bewezen heeft, wel wat koel tegenover hem waren. Godard vertelde me dat hij een-en al lof is over het Hollandsche rijtuig. „Het komt terug uit Peking, zei-ie, zooals het van de fabriek kwam." Predikbeurten. Zondag 8 Sept. a.s. des voormid dags 10 uur hoopt in de Evang. Luthersche Kerk voor te gaan Ds. de Meijere. Dinsdagavond 1 o Sept. 7 uur Open bare Samenkomst van de Evangelische Maatschappij. Spreker: Dr. W. J. M. Engelberts, Ned. Herv. Pred. te Am sterdam. Remonstrantsche Kerk Zondag 8 Sept. a.s. Voorm. io'/j uur, Ds. I. Hooy- kaas. Doopsgezinde Kring. Loge gebouw v. Persijnstraat 1. Zondag 8 Sept a.s. Voorm. io'/s uur Ds. M. tenCatevan Apeldoorn. Op het drietal voor predikant van de Ned. Herv. Gemeente 's Gravenhage is geplaatst ds. S. van Hoogstraten te Zeist. Naar wij vernemen worden er door onderwijzers van verschillende scholen pogingen in het werk gesteld, te dezer stede een cursus voor hoofdacte op te richten. Tot hoofd der school te Soest is benoemd de heer G. Snijders te Winterswijk. Geslaagd voor de voorbereidende klasse der Rijks-Landbouwschool te Wageningen A. Kress, te de Bildt. Men schrijft ons In dezen tijd, waarin een groot deel van ons land is bezet met de bekende borden «Mond- en Klauwzeer», ten bewijze dat op de boerderijen waar deze borden zijn geplaatst, rundvee is, dat door de zoo met recht gevreesde ziekte is aangetast, moet het velen onaangenaam aandoen te bemerken dat deze inderdaad nationale ramp door enkele menschen, die in den regel speculeeren op de goedgeloovigheid en de onwetendheid van het groote publiek, in dit geval hoofdzakelijk landbouwers en veehouders, wordt geëxploiteerd met de bedoeling hun eigen beurs te vullen. Enkele bladen, waarbij zelfs een land bouwblad, toch hebben eene advertentie opgenomen, waarin wordt vermeld dat «het» voorbehoed- en geneesmiddel tegen mond- en klauwzeer nu is ge vonden hoe of op welke wijze wordt niet vermeld, niettemin wordt het sterk aanbevolen. Waar dit middel «het» recept wordt genoemd, geeft een dezer bladen korten tijd later weer eene adver tentie waarin een ander voorbehoed middel als «het eenigste» wordt aan geprezen nog sterker, dit medicament maakt het uitbreken van tongblaar en klauwzeer bijna onmogelijk en zou zelfs de melkgeving der koeien bevorderen Hoewel wordt meegedeeld dat het bij gebruik slechts op 4 a 5 cent per week en per koe komt te staan, is zeer waar schijnlijk ook dit bedrag «weggegooid geld». Het is te betreuren dat er nog altijd bladen worden gevonden die dergelijke advertentiën opnemengeplaatst door een of ander die een ramp voor onzen landbouw en de veehouderij ten eigen bate wil exploiteeren. Jammer genoeg zijn er altijd goedgeloovigen te vinden die de exploitatie van dit en dergelijke geheimmiddelen, door ze te koopen, mogelijk maken. Wordt vroeg of laat inderdaad een geneesmiddel tegen het mond- en klauw zeer gevonden, dan mag dat een zegen heeten voor de veehouders. Ambtelijke spoed. Er gaat een verhaal van een ministerie- ambtenaar die, bij het opbiechten van zijn ambtelijke zonden, verklaarde dat er drie soorten van afhandeling van stukken bestaan„met spoed," „met grooten spoed" en„heden"Als de chef er „heden" op zet doet hij dat met de bedoeling, het stuk nog dienzelfden dag af te han delen maar zelfs zulke dokumenten had de ambtenaar nog wel eens drie weken zien liggen slingeren op de tafel van hemzelf of van een ander. Men kan dan ongeveer nagaan hoe langen tijd stukken zonder „spoed" op de bureaux blijven. Dat verhaal schiet ons te binnen nu ons het volgende staaltje van amb telijken spoed wordt meegedeeld, waar uit blijkt, dat in onzen tijd van haastig jagen en jachten de in traagheid ont aardende oud-Hollandsche deugd van bedaardheid nog in hooge eere wordt gehouden bij regeeringscolleges. Ten behoeve van de op 21, 22 en 23 Augustus 1907 te houden (gehouden) landbouwtentoonstelling te Varsseveld werd bij H. M. de koningin een bui tengewone vergunning aangevraagd voor den verkoop van sterken drank in het klein, boven het vastgestelde maximum. Bij Koninklijk besluit van 30 Juli 1907 werd aan Burg. en Weth. van Wisch machtiging verstrekt, de be doelde vergunning te verleenen. Afschrift van dit Kon. Besluit werd gezonden aan Ged. Staten dezer pro vincie, teneinde Burg. en Weth. van Wisch van het Kon. Besluit in kennis te stellen. De missive van dit college, hierop betrekking hebbende, werd uit Arnhem verzonden op 20 Aug. 1907, dus bijna drie weken na dagteekening van het Kon. Besluit, en arriveerden pas op den eersten dag der tentoonstel ling. Gevolg hiervan was, dat van de buitengewone vergunning geen gebruik kon worden gemaakt. Wij vermelden ten slotte nog, dat de inspecteur in de tweede drankwet inspectie had geadviseerd tot afwijzende beschikking. Zutf. Ct. Behoorlijke kennisge ving I 't Is van een algemeene be kendheid, dat ter gelegenheid van Ko ninginnedag de onder het volk ge maakte verteringen in zekeren zin afhankelijk zijn van den dag, waarop de verjaardag van Hare Majesteit valt. In het begin van de week is het „ver teringsvermogen" grooter dan tegen het einde, maar op Zaterdag, den be taaldag, is het 't grootst, en op een

De Eemlander | 1907 | | pagina 2