BINNENLAND. Uit de Pens. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. volgingen bloot staat. Als Rusland niet die sympathie heeft gekend in den oorlog met Japan, die het anders van Westersche volken had mogen ver wachten, dan komt het voor een groot deel, omdat de beschaafde wereld telkens met weerzin kennis nam van de gru welen, waarvan de arme Joden telkens en telkens weer het slachtoffer werden. Vreeselijke bijzonderheden bereikten ons dezer dagen weer omtrent een nieuwe Jodenvervolging in Odessa. Het verbond van echte Russische mannen had gewoonweg een militie bijeengebracht, die uit een paar honderd jongelieden, onder wie vele opgeschoten jongens, bestond. Er waren ook gym nasiasten onder. De leden zijn allen goed gewapend en door een gewezen officier afgericht. Van deze strijdende organisatie maken ook lieden deel uit, die de joden op straat plegen af te ranselen, zonder dat de agenten, die er getuige van zijn, een vinger uitsteken. Bij het laatste program hield de militie met revolvers en messen huis. De joodsche bevolking geraakte in een paniek, vele joden klommen op het dak, andere kropen weg onder ledikan ten. In troepen van 15 tot 50 personen trokken de «echte Russen» door de straten van Odessa. Zij schoten op alle joden die zij tegenkwamen, of bewerk ten hen met gummi knuppels, alles onder het geroep vandood aan de joden. De benden ontzagen kinderen noch grijsaards. In het joodsche gast huis zijn verscheidene kinderen tusschen vier en tien jaar opgenomen, verder ongeveer 60 volwassenen. Vele licht gewonden gingen naar hun eigen huis. Joodsche winkeliers werden ook ernstig toegetakeld en hun goederen geroofd. De overheid bleef er buiten. Men wijt haar plichtsverzuim vooral aan den gouverneur, den beruchten generaal Kaulbars. De berichten omtrent den toe stand in Antwerpen luiden gunstiger. Gisterenochtend was het werk jin de haven gedeeltelijk hervat. Men ver wachtte, dat heden bij het algemeene dokwerk nog meer zou worden gedaan, maar de hout- en graanlossers en de stormers bleven nog staken. Volgens een bericht in de «Staats courant» worden de zilveren vijf-cent stukken, de zoogenaamde stuivertjes, op 31 December a,s. buiten omloop gesteld. Tot dien tijd en ook nog in Januari 1908 zullen deze muntjes aan de kan toren der betaalmeesters en van de ontvangers der directe belastingen tot elk bedrag kunnen worden ingewisseld. De Vrijzinnige kiesvereeniging te Deinum heeft tot voorloopig candi- daat voor de Tweede Kamer gesteld (vacature-Tak) den heer Staal, oud minister van oorlog, lid der Eerste Kamer. Naar het Hbld. verneemt zullen deze week de heereu Troelstra en Hugenholtz, leden der Tweede Kamer, eenige dagen op de Zuiderzee vertoeven in gezelschap van eenige visschers, ten einde na te gaan welke hoeveelheid nest door het kuilnet wordt weggevan gen en of garnalen ook zonder kuil te bemachtigen zijn. Vrijdag zal met een gelijk doel het lid der Tweede Kamer Duymaer van Twist in samenwerking met het bestuur de Vereeniging tot bevordering der belangen van de Zuiderzee visscherij op de Zuiderzee vertoeven. Daarbij zullen een Volendammer en Harder wijker visscher den wonderkuil en den dwarskuil doen werken. Vrouwelijke Studenten. Prof. P. J. Blok heeft in Onze Eeuwt van September een artikel ge schreven, naar aanleiding van het boek van Annie Salomons «Een meisje-stu dente.» Hij prijst dat boek in vele op zichten, maar het is den hoogleeraar vooral te doen om te betoogen, dat vrouwen slechts bij uitzondering geschikt zijn om te studeeren dat de aandrang onder de vrouwelijke jeugd om de universiteit te bezoeken meer een der uitwassen is van de feministische bewe ging dan een natuurlijk gehoorzaamen aan innerlijke behoefte; dat het aan de meeste meisjes ontzaggelijk veel inspan ning kost, reeds op de lagere school, nog meer op H. B. S. en het Gym nasium om den kamp naar den voorrang vol te houden en ten einde te volbren gen dat de meisjes zich bovenmatig inspannen juist in de jaren, waarin zij het meest gespaard moeten worden voor al te groote inspanning. Is het dan wonder vraagt de hoogleeraar dat velen harer reeds vóór het einde van de voorbereiding voor de universiteit een knak gekregen hebben, een onherstelbaren knak? En dan komt eindelijk de studie aan de universiteit, die zoo geheel anders is. Hier niet meer het aan den leiband loopen van den leeraar, het volbrengen van de opgegeven taak, die het betrek kelijk gemakkelijk maakt de «eerste» plaats te veroverenneen, hier zelfstan dige studie, waarvoor slechts de hoofd lijnen worden aangegeven eenonge lijk hoogere eisch, waarvoor de aan komende meisjes opnieuw gesteld worden met haar reeds geknakt vermogen om tegen geestelijke vermoeienis bestand te zijn. Zullen wij ons verwonderen, dat het toch reeds teer zenuwgestel der vrouw hevig wordt aangedaan door die nieuwe vermoeienis? Zullen wij ons verbazen, wanneer wij hooren van zware hoofd pijnen eerst, van nog ernstiger zich aankondigende verschijnselen later, eindelijk van zenuwoverspanning in allerlei vorm? Naar schrijver's ervaring van jaren is het percentage der vrouwelijke stu denten met zenuwaandoeningen ongelijk hooger en die aandoeningen zelf zijn ongelijk ernstiger dan die der manne lijke. Daarbij komt het verkeerd aanpakken van de studie. Schrijver geeft een beeld hoe de meisjes aan de universiteit, ten spijt van alle waarschuwingen, geschie denis studeeren. Op de averechtsche manier, door 't met stalen ijver zich werpen op de reusachtige massa der feiten, die zij in het arme hoofd trach ten op te nemen, dikke boeken door worstelend en excerpeerend, elkander de feiten en data uit den treure over- hoorend. De hoogleeraar durft er bij voegen, dat op andere terreinen van wetenschap dergelijke ondervindingen zijn opgedaan. Arme schepsels! Wat kracht gaat er niet op die wijze voor de menschheid verloren! Nog erger als aanvankelijk zwakke meisjes door kracht van wil, door me thodische oefening harer lichamelijke vermogens er na een paar jaren in slagen zich volkomen gelijk te gevoe len met de mannelijke studeerende jeugd. Met zekeren bewusten trots treden zij dan als een soort van re clame voor vrouwenstudie aan de uni versiteit voor den dag. Maar hoeveel hebben zij dan niet verloren van de gratie, van de zachtheid, van de teeder- heid, die de vrouw van nature eigen isl Waren zij niet echte wan vrouwen geworden, exemplaren van dat derde geslacht, dat men «het» vrouw zou kunnen noemen, treurige wanschepsels, kunstproducten van het feminisme? De hoogleeraar beantwoordt dus de vragenzou het werkelijk waar blijken, dat de vrouw tegen universitaire studie minder bestand en voor werkelijk wetenschappelijke studie minder begaafd is dan de man, zonder aarzelen beves tigend. Haar lichamelijke kracht, geeste lijke aanleg, haar organisatie in éen woord is anders. Schrijver veroordeelt daarom de zoo gevierde coëducatie, die tot zulke excessen leidt, en zou de meisjes naar hare geschiktheid opgeleid willen zien voor al die betrekkingen die voor haar als zijn aangewezen. Laten toch de ouders meer bedenken, tot heil van hun kinderen, dat de natuur van man en vrouw twee schepsels heeft gemaakt, bestemd om elkander aan te vullen, om naast, niet tegenover elkander gesteld te zijn in het leven, met ver schillende functies, verschillende gaven, verschillende inzichten. Kunst en Wetenschap. De zangvereeniging van de plaatselijke afdeeling van Toonkunst, directeur de heer M. W. Petri, neemt voor de volgende uitvoering in studie «Arminius» van Max Bruch. Men schrijft uit Amersfoort aan het Vad. Een zaak, die in deze gemeente steeds dringender om afdoening vraagt, is het verbreeden der Kamper binnen poort. Buiten het op dit punt zeer drukke stadsverkeer moet daar passeeren alles wat van Amsterdam en Utrecht op weg is naar Zwolle of Apeldoorn en vica versa de tramroute ligt er door, enz., enz. Na verplaatsing van het artilleriepark is daar nu nog bijgekomen het twee maal doortrekken voor elke exercitie van drie batterijen geschut. Kortom, 't is telkens verstopping, want dit straatje van 25 M. lengte is een nauwe tuit. De breedte, aan de eene zijde even vier meter, vermindert tot drie tusschen de twee achthoekige wachttorentjes, 't eenige wat gebleven is van de oude Vye-poort of Vye-toerne. Reeds lang heeft het gemeentebestuur de noodzakelijkheid van verwijding ingezien en is door aankoop reeds in het bezit van drie perceelen aan de zuidzijde. Bij verbreeding zou natuurlijk min stens een der torentjes geamoveerd worden. Hiertegen zijn, naar wij uit vertrouw bare bron vernamen, door het Rijk bedenkingen geopperd. Genoemde Vye- toerne maakte deel uit van den eersten stadsmuur. Tot ongeveer 1300 lag de stad besloten tusschen de tegenwoor dige singels. De buizen, aan de binnen zijde daartegen gebouwd, waren ver sterkt en tusschen deze was de muur opgetrokken. De straat, parallel aan die grachten, is de Muurhuizen en enkele gedeelten van oude gebouwen daarin geven nog muren te zien van eenige decimeters dikte. Bovendien wijzen de namen Tynnenburg, Romme- lenburg, Bollenburg nog op den ouden toestand. In 1270 werd Amersfoort, dat zich tegen de edelen en tegen zijn heer, den bisschop Jan van Nassau, verbon den had met Gijsbrecht van Amstel en diens Kennemers belegerd met blijden, blokken en ander stormtuig, door Otto, graaf van Gelre, die den bisschop te hulp was gekomen. De stad werd genomen en verwoest. Bij den opbouw schijnt men tot uit legging te zijn overgegaan. De nieuwe muren en bolwerken werden het eerst aan de oostzijde, d. i. aan den Gelder- schen kant, gebouwd. Van den eersten stadsmuur zijn buiten die van de Kamper binnenpoort nog een tweetal torentjes overgebleven, nl. de vroegere Plompe- toren, 't oude magazijn der Schutterij, die den uitgang naar Heiligenberg be streek en een bij 't Sluisje voor de Havicker-poort. Hoe historisch die eenvoudige torentjes ook mogen zijn, die van de Kamper binnenpoort zullen wel moeten vallen. Ze laten staan en de passage er omheen leggen, zou enorme sommen vragen en geen afdoende verbetering brengen. Gemeente belastingen. Kostelooze waarschuwing. De Gemeente Ontvanger van Amersfoort herinnert voor zooveel uoodig aan de spoedige betaling der verschuldigde termijnen plaatse lijke inkomstenbelasting dienst 1907. Amerstoort, 10 September 1907. De Ontvanger voornoemd, K. v. D. BURG. Voor de afdeeling Amersfoort van de Soc. Dem. Arb. Partij zullen in den a.s. winter in een openbare vergadering optreden Mevr. Henr. Roland Holst en Mr. P. J. Troelstra. Bij K. B. is benoemd tot militie tweede luitenant bij het wapen der infanterie, bij het 5e regiment, de ser geant J. A. W. Gratama, van het korps. Donderdag werd te Arnhem van een der doctoren in de Pallandstraat het rijwiel weggenomen. Zaterdag werd het karretje alhier door de politie on beheerd bij den weg staande gevonden. Vermoedelijk heeft de dief berouw gevoeld en de machine verlaten of is er iemand uit Amersfoort geweest, die geen geld hebbende om naar huis te sporen, van des dokters rijwiel gebruik heeft gemaakt. Jammer dat de man zijn visitekaartje niet achtergelaten had. Tot baas-fitter aan de Gemeente- gasfabriek is benoemd de heer W. F. Buhrman te Purmerend. We herinneren aan de vergade ring van de vereeniging «Handel en Nijverheid», welke hedenavond in de Zwaan wordt gehouden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt Donderdag 12 Sept. des avonds S uur een openbare ver gadering ten Raadhuize. Door de politie zijn Zondag alhier aangehouden twee minderjarige Duit- schers, die, naar hun vaderland zijn teruggebracht. Hedenmiddag werden door de politie opgebracht een tweetal balie kluivers, die te veel aan Bachus hadden geofferd. Door de politie werd Zaterdag avond alhier een persoon aangehouden, die nog wat op zijn kerfstok had. Nadat door hem de opgelegde boete was be taald, is hij weer op vrije voeten gesteld. Aan het Politiebureau zijn in lichtingen te bekomen omtrent een zilveren schakelketting en een rozen krans in leeren etui, welke voorwerpen op den openbaren weg zijn gevonden. Ritmeester H. F. van Kinschot komt te Deventer in garnizoen. Heden herdenkt de heer J. D. J. M. Bekaar, die als commies werk zaam was op het postkantoor alhier en thans directeur van het postkantoor te Groningen is, den dag, dat hij voor 30 jaren bij de posterijen in dienst trad. Zaterdagavond tegen zeven uur op de Langestraat. Hoewel nog vrij vroeg, toch al aardig wat volk op de been, rustig flaneerend de Langestraat op en neer. Plots bij de Krommestraat een oploopje, eerst een paar menschen, druk pratend en naar een der winkels wijzend, al heel spoedig een dichte massa. De nieuwsgierigheid wordt nog verhoogd door twee dienaren van den Heiligen Hermandad, die post hebben gevat om het volk op een afstand te houden. «Wat is er te doen vragen de nieuw aankomenden. Maar tien tegen een ontvangen ze een teleurstellend ant woord, want de meesten weten niet waarom ze daar eigenlijk staan te kijken. Maar dat er iets bijzonders is, beseft ieder. Waarom zouden anders zooveel menschen blijven staan en dan die politieagenten, die staan er toch ook niet voor sieraad. Daar gaat de winkeldeur open. Voor aanstaande jongens roepen«Daar hei je 'm» en alles dringt op, om te zien wie er nou eigenlijk aankomt. Maar lang niet van allen wordt de nieuwsgierigheid bevredigd. Want de oorzaak van het heele opstootje is een wonder klein kereltje, normaal gebouwd met een zware snor en, zeker om het effect te verhoogen, met een groote sigaar in den mond. Alleen de voor aanstaanden genieten van dit bijzon dere gezicht. Maar daarvoor hebben de anderen niet zoo lang gewacht. Zij moeten het ook zien. En het «kleine kereltje» krijgt een drom- volk achter zich, zoodat zelfs de politie noodig is om hem tegen al te brutaal opdringenden te beschermen. Een mijnheer, want het ventje is niet alleen, gaat naast hem. Dat is zijn impressario. 't Is n.l. geen toeval dat deze Lilliputter een bezoek aan Amers foort brengt, 't Is handel. Het ventje is te koop, te weten op een ansicht kaart, waarop tevens eenige bijzonder heden omtrent zijn leven zijn vermeld. Daarom trekken ze, steeds onder veel bekijks, winkel in, winkel uit om die kaarten aan den man te brengen. Ook een manier om aan den kost te komen o DE BILT. Naar het «U. D.» ver neemt, heeft het onderzoek naar de werkelijke oorzaak van het spoorweg ongeluk dat aan het station alhier voorviel, plaats gehad. Daags na het ongeval is gemeld, dat de machinist van den goederentrein de verklaring aflegde, dat het peilglas op de loco motief was gesprongen en hem door den ontsnappenden stoom het uitzicht over de baan was verhinderd. Bij het officieele onderzoek is de machinist op deze verklaring teruggekomen en heeft hij erkend, dat het peilglas niet is gebroken, doch dat hij minder oplettend was geweest en niet de noodige aan dacht had besteed aan de seinlichten langs den weg. Hij is met zijn trein door drie onveilige signalen gereden en heeft zelfs de drie roode sluitlichten van den lokaaltrein niet bemerkt. De man was den vorigen nacht met een trein naar Rotterdam gereden. Het mag, aldus vernam het blad verder, een wonder worden genoemd, dat het ongeval nog zoo goed is af- geloopen. Wel is waar had de machinist van den lokaaltrein, doordien hem met schreeuwen werd beduid, dat hij zijn trein in beweging moest brengen, eenigen gang daarin weten te brengen en werd daardoor de eerste schok eenigermate in kracht verminderd. Veel heeft dit echter toch niet mogen baten, want door het schuiven van de loco motief van den goederentrein op de kap van den achtersten wagen van den lokaaltrein, werd de koppeling van de Westinghouserem verbroken en de lokaaltrein daardoor weer tot stilstand gebracht. Gelukkig is het geheele com plex in voorwaarts schuivende beweging gebleven, doordat geen enkele wagen van beide treinen uit het spoor gelicht werdzelfs de achterste wielen van de goederentrein-locomotief bleven op de rails, zoo ook de wielen van den laatsten wagen van den lokaaltrein. Was ook maar één paar wielen van het spoor gegaan, dan waren de gevolgen van veel ernstiger aard geweestdan toch zouden de wagens in elkander geschoven zijn en zonder eenigen twijfel menschen- levens zijn betreurd. Dat alles op de rails bleef staan, is een wonder, waaraan de goede afloop van thans is te danken. In den goederentrein der Hollandsche Spoor bevond zich het salonrijtuig van H. M. de Koningin, dat door de bot sing nog al ernstig is beschadigd; o.a. is bet eetservies, dat zich in de kasten bevond, gebroken. De wagen zal dan ook geen dienst kunnen doen bij het aanstaande koninklijke bezoek aan Zee land. SOEST. Aan J. van den Broek, lote- ling voor de lichting van 1907, uit de gemeente Soest, behoorende tot het 5de regiment infanterie, is bij Kon. Besl., uit overweging dat hij onmisbaar is voor het gezin, waartoe hij behoort, ontheffing van den werkelijken dienst verleend bij de militie, tot 20 Aug. 1908. H. M. de Koningin-Moeder, ver gezeld van jonkvr. Van de Poll, jhr. Schimmelpenninck en jhr. VanWeede, woonde Zondagmorgen de godsdienst oefening bij in de Her Kerk onde gehoor van ds. D. P. Brans. BAARN. Baron L. R. Taets van Amerongen, kamerheer in buitengew, dienst van H. M. de Koningin-Moeder, vierde Zaterdag onder groote belang stelling zijn 25-jarig hnwelijksfeest. In den namiddag kwam H.M. de Koningin- Moeder het zilveren echtpaar geluk- wenschen en bood de jubilarezse een fraaien bloemruiker aan. Het fanfarecorps «Crescendo» gaf op Huize Groeneveld een matinee. Maandag werd de nieuwe open bare school voor M. U. L. O. alhier officieel door den Burgemeester ge opend in tegenwoordigheid van de raadsleden, de leden der schoolcom missie, den Arrondissements-Schoolop- ziener en het benoemde personeel der school. Dat deze nieuwe inrichting van onderwijs in een bestaande behoefte voorziet, blijkt wel hieruit dat de cursus aanvangt met 130 leerlingen. Het zeer doelmatig en net ingerichte schoolge bouw, doet den ontwerper, den heer F. F. de Boois, gemeente-architect, alle eer aan. Rechtszaken. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Utrecht 4 Sep tember. I. van Tijn, koopman in manufacturen te Amersfoort. Rechter commissaris jhr. mr. T. J. de Marees van Swinderen; curator mr. H. J. M. van den Bergh. Geëindigd: P. G. J. Bredouw, broodbakker te Amersfoort, handelende onder den naam P. G. J. Kubes. Kantongerecht te Amersfoort. In de zitting van 9 September 1907 zijn gewezen de volgende vonnissen: dronkenschap, ie herhaling, H. B. te Baarn, 3 d. hechtenis, idem ie herhaling 2 maal gepleegd, W. E. te Leusden, 2X3 'dem 4e herhaling, D. K. te Amersfoort, 14 d., idem 6e herhaling, A. J. te Amerfoort, 3 weken, idem 2de herhaling, W. B. te Amers foort, 7 d., idem ie herhaling, G. G., zwervend, f 3 of 3 d., idem 2e her haling, G. J. K., zwervend, 7 d. dronkenschap en verwek ken van nachtelijk buren gerucht, W. K. te Schaarsbergen 2 X3 of 2X3 d-1 dronkenschap, G. J. te Wou denberg f 3 of 3 d„ A. K. te Soest f 3 of 3 d., J. v. d. B. te Baarn, f 3 of 3 d., T. H. J. K. te Baarn, f 3 of 3 d, P. H. te Amersfoort f 5 of 3 d., M'. v. d. B. te Amersfoort f 3 of 3 d., T. zwervend, f 3 of 3 d., G. W. zwer vend, f3 of 3 d Verwekken van nachtelijk burengerucht, J. v. D. zwervend, f 5 of 3 d., M. v. M. te Nijkerk, f 1 of 2 d„ W. v. V. te Nijkerk, f 2 of 2 d., H. B. te Nijkerk f2 of 2 d. in Juli zonder recht daar toe op wei- of hooiland loo pen, gepleegd door minderj. van 16 j a a r, J. de R. te Baarn, fi of 1 week tuchtschool, idem in Mei, P. B. te Baarn f 1 of 1 week tuchtschool, idem in Augustus, H. V. te Baara, f 1 of 1 d. wettel ij k als getuigen op geroepen wederrechtelijk wegblijven, gepleegd door minderj. van 17 jaar, G. v. D, te Baarn, f 2 of 2 weken tuchtschool; het in een spoorwegrijtuig van een hoogere klasseplaats nemen, dan door het plaats- bewijs is aangewezen, E. v. E. te Amersfoort f2 of 1 d.; zonder recht daartoe op spoorweg loopen, H. v. d. H. te Zwartebroek f 3 of 3 d.; niet verhinderendatzijnhond wild drijft in 't jachtveld, H. H, te Hoogland, vrijgesproken; zich met een wildstrik in'i veld bevinden, W. de R. te Maarn, f io of 4 d.; jagen zonder bewijs van vergunning, H. J. v. d. Z. te Ede, f 5 of 4 d.; aanwenden van middelen om wild te bemachtigen mei een wildstrik, F. v. d. C. te Stoutenburg f 12 of S d.; op Zondag in gesloten jachttijd jagen zonder acte en vergunning, J. V. te Scherpen- zeel, 2 X f 6 of 2 X 4 d-en verbeurd verklaring van het niet in beslag ge nomen geweer, met last tot uitlevering, subsidiair te betalen f 10,of te onder gaan 10 dagen hechtenis; wielrijden zonder licht en 2 X valschen naam opgeven, J, K. te Eemnes-buiten f2 of 2 d. 4 f 5 of 10 d.; wielrijden zonder licht, H H. te Barneveld, f 2 of 2 d.; R. v. A- te Soest f 2 of 2 d.; W. v. S. te Schef- penzeel f 2 of 2 d.; G. v. d. M.te Hoogland f 2 of 2 d.; W. B. te Spaken burg f 2 of 2 d.; J. A. J. te Amersfoort f 2 of 2 d.; F. H. S. te Amersfoor f1 of 2 d.; te Baarn motorrijtuig zon;

De Eemlander | 1907 | | pagina 2