TE HUUR SPORT. Kerk- en Schoolnieuws. Land- en Tniobonw en Veeteelt. ALLERLEI. AOVERTENTIËN. Bouwhoeve „Heuvelhof", WEIL&SID A. J. van Zalingen, M St. Nicolaas. der toezicht met niet in rust gebrachten motor latenstaan, F. B. te Amsterdam, f 3 of 3 d. wielrijden zonderlicht, ge pleegd door minderj. van 17 jaar, H. H. te Baarn f 1 of 1 week tuchtschool r ij den met voertuig zond er licht, J. v. E. te Amersfoort f 2 of 2 d J. H. te Amersfoort f 2 of 2 d.; r ij den met automobiel zon der dat het nummer met let ter verlicht i s, J. F. M. te Bus sum f 3 of 2 d.; te Amersfoort op de straat aan een andere natuurlijke behoefte dan wateren vol doen, P. A. D. te Arnhem f 2 of 2 d.; te Baarn met woonwagen op verboden plaats verblijf houden H. S. zwervend, f 3 of 3 d., N. H. zwervend, f 3 of 3 d.; te Baarn op verbodent ij d venten H. v. D. zwervend f 2 of 2 d.; te Baarn ongekeurde visch langs verkeerden wegnaar 't keuringslokaal vervoeren, A. d. G. te Bunschoten f 2 of 2 d.; te Amersfoort waarzu1ks door borden wordt aangege ven niet stapvoets rijden, J. K. te Bunschoten f 1 of 1 d.; P. ter M. te Leusden f 1 of 1 d.; P. v. d. B. te Barneveld f 0,50 of 1 week tucht school; J. W. te Amersfoort f 0,50 of 1 week tuchtschool; te Amerfoort op den open baren weg rumoer maken, J. M. W„ J. W. ten H„ en W. v. d H. te Amersfoort, ieder f 3. of 3 d.; Op hondenkar zitten in de kom eener gemeente, D. d. G. te Spakenburg f 2. of 2 d., B, K. te Spakenburg f 2. of 2 d., H. G. te Amersfoort f 2. of 2 d., H. B. te Eemnes-binnen f2. of 2 d., idem ge pleegd G. v. S, te Baarn 2 X f 2. of 2 X 2 d.; idem en geleiden van hon denkar met meer dan 3 hon den daarvoor gespannen en geleiden van hondenkar, waarvoor honden zonder halster en geleiden van hondenkar, waarvoor een hond gespannen, die niet tus- schen boomen loopt, P. v.d. B. te Amesfoort 3 X f2. of 3X2 d. f i. of 1 d.; idem en geleiden van hon denkar zonder dat naam en woonplaats van den eigenaar daarop zijn geschilderd en geleiden vanhondenkarmet honden zonder halster daar voor gespannen, J. v. E. te Amersfoort 3 X f2 of 3 X 2d.; Overtreding Drankwet, K. M. te Amersfoort, recidivist, 2 x 14 d., E. S. te Amersfoort, recidivist, 14 d. De kegelclub U. D. I. heeft de eer der Amersfoortsche kegelaars op het Internationaal Kegelconcours te Hil versum hoog gehouden. In den korpswedstrijd werd de 19e prijs behaald met 276 houten, den Negenprijs met 7 negens, terwijl in den Eerewedstrijd den derden prijs, een zilveren lauwertak, werd verworven. De heer G. C. de Jager behaalde den 2den serieprijs met 112 houten terwijl op de personeele baan de vol gende prijzen werden behaald: 5de prijs, de heer P. van Achterbergh, 43 h., 6de prijs, de heer G. C. de Jager, 42 h., 12e prijs, de heer L. Muys Jr., 40 h. en 14e prijs de heer W. Ittmann, 40 h. Geen wonder, dat de leden van U. D. I. hun vijftal gisterenavond met bijzondere vreugde inhaalden. Een rijtuig, met lampions verlicht, stond aan het station gereed, om de prijswinnaars naar <Het Valkje» te brengen, waar de overwinningen vroolijk werden ge vierd. Te Woestduin was Zondag in de Van Brienen's Memorial III, ren vlakke baan voor tweejarige inlandsche paar den, Sweepstakes, afstand 1300 M., derde aankomende Simona van overste Metelerkamp van Bronkhorst. Ds. H. J. ter Haar Romeny. f Maandag is alhier overleden Ds. H. J. ter Haar Romeny, sedert een 16 tal jaren predikant bij de Ned. Her vormde Gemeente te dezer stede. Hendrik Joannes ter Haar Romeny werd 7 Februari 1852 te Leiden ge boren. Na de voorbereidende scholen te hebben doorloopen, studeerde hij aan de universiteit te Utrecht, en werd in 1877 tot de evangeliebediening toe gelaten. Achtereenvolgens was hij daarna als predikant werkzaam te Wichmond, Marrum, Haren (Gron.) en Amersfoort. Vanaf 31 Mei 1891 was hij predikant alhier. Gedurende zijn verblijf te dezer stede heeft hij zich verdienstelijk gemaakt op velerlei terrein, terwijl de verschil lende functies, die hij bekleedde bewij zen welk een werkzaam man hij was. Zoo was hij o.a. lid van het Classicaal Bestuur, president van de afdeeling Amersfoort van het Nedeilandsch Bijbel genootschap, voorzitter van de afdeeling Amersfoort van de Ned. Gustaaf Adolf Vereeniging, Eere-voorzitter van de afdeeling Amersfoort van den Christ. Nat. Werkmansbond. Zijn heengaan zal ook buiten zijn eigen kring diep gevoeld worden. Ds. ter Haar Romeny was een man, die door zijn eerlijk, rechtschapen karakter, ieder voor zich innam en die dan ook bij vriend en tegenstander hoog in aan zien stond. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Donderdag om 1 uur. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Jongensschool is benoemd mej. C. de Jager te Weesp en aan de school in de Beekstraat mej. W. E. Fröger alhier. Onder den titel «een dreigend gevaar voor onze naaldhout-bosscben,» zendt de Ned. Heidemaatschappij met de laatste aflevering van haar tijdschrift ook eene mededeeling omtrent den nonvlinder rond. Deze vlinder die in Belgie, Pruissen en Rusland in de laatste jaren zeer groote schade aanrichtte en ook reeds binnen onze grenzen van zijne tegenwoordigheid deed blijken, dient met kracht te worden bestreden bij tijdig waarnemen en dadelijk in grijpen kan groote schade worden voor komen. De Nonvlinder (Liparis monache) heeft eene vlucht van 3'/,5'/, c.M. Het wijfje is het grootst. De voorvleugels zijn wit met zwarte zigzaglijnen de achtervleugels grijsbruin met zwartge- vlekten rand. Het lijf is wit, het achter lijf zwartgestipt met lichtrood getint achterpunt. De in volwassen toestand 45 c.M. lange rups is grauwbruin van kleur en van andere vuilgroen; op den rug loopt een grijze streep. De lichaamsgeledingen dragen zes blauw grijze behaarde wrattenop den tweeden ring komt een donkere vlek voor. De in den eersten tijd groen, later bruin, metaalglanzende pop heeft twee donker blauwe haarbosjes aan den hals. De vlinder vliegt in Juli en begin Augustus. Aangezien hij overdag meest tegen de boomstammen zit kan men hem, vooral des morgens, daar het best dooddrukken des nachts kan men de vliegende vlin ders door het stoken van vuren aan lokken. De eieren die in hoopjes tegen de stammen op beschutte plekjes gelegd worden, kan men opsporen en vernielen, in de maanden September tot April. Ze zijn platrond, ingedeukt en bruin rood van kleur. Omstreeks begin Mei komen de eieren uit, De jonge rupsen zijn oorspronkelijk geheel zwart be haard en blijven 2 6 dagen in troep jes bij elkaar. Men kan ze dan nog gemakkelijk stuk wrijven. Later klim men ze omhoog en beginnen hare ver woestingen; soms waaien ze uit de boomen of laten zich afdalen en kunnen dan dus worden bestreden door het aan brengen van vangbanden. Omstreeks de eerste helft van Juli verpoppen de rupsen tusschen de schors of aan takken en in struikenhet op zoeken der poppen hoewel tijdroovend kan toch de moeite loonen. Wegens het optreden van den Non vlinder in Belgie, speciaal in Limburg en de Kempen is het van belang in ons land de volle aandacht aan dit insect te schenken. Kennisgeving aan de Ned. Heidemaatschappij te Utrecht, zoodra het ergens wordt aangetroffen of zijn voorkomen slechts vermoed, wordt door deze maatschappij op hoogen prijs gesteld. Deze kan dan onmiddelijk een onder zoek instellen, en desnoodig maatregelen nemen ter verhindering van uitbreiding van den nonvlinder. Waar bij een optreden van den non vlinder duizenden hectaren naaldhout bosch volkomen vernietigd dreigen te worden, daar mag zeker in dezen op den steun van allen worden gerekend en dient ieder, zelfs elk niet direct- belanghebbende, door tijdige mede deeling mede te werken om te trachten het kwaad nog in den aanvang te stuiten. Heideontginning met de stoomploeg. De stoomploeg der Nederlandsche Heidemaatschappij is thans werkzaam in het centrum van ons land, op een terrein gelegen in de onmiddellijke nabijheid van de halte Doldersche weg aan de Ned. Centraal Spoorweg Utrecht Amersfoort. Op dit terrein en op andere bezittingen in die streek moeten circa 40 H.A. 50 tot 75 c.M. diep ge ploegd worden. Er bestaat derhalve nu eene bij uit stek gunstige gelegenheid om bij het doen van een uitstapje in een der schoonste streken van ons land, tevens te genieten van het interessante schouw spel, dat het ploegen met stoom biedt. Vermoedelijk zal de ploeg in de omge ving van den Dolderschen weg werk zaam blijven tot ongeveer 20 Sept. a.s., om daarna te vertrekken naar Noord- Brabant. Sleepjaponnen verboden. De gemeenteraad van Praag heeft be sloten, het dragen van lange rokken, welke over den grond slepen, te ver bieden. Een zoodanig verbod was reeds in kracht voor de publieke parken en tuinen, doch zal zich voortaan uitstrek ken tot de geheele stad. Elke vrouw, welke zich in de straten der hoofdstad vau Bohemen vertoont met een de straten-vegende japon, zal tot boete veroordeeld worden en bij herhaling zelfs tot hechtenis. Praag is de stad in Oostenrijk, waar het sterftecijfer het allergrootst is en het is ten gevolge der verontrustende stijging van het ziektecijfer der adem halingsorganen, dat de gemeenteraad tot dit besluit is gekomen, waardoor men hoopt, tot een meer gunstigen gezondheidstoestand te komen. Gevaarlijk eetgereed schap. Dr. Van Hamel Roos en Harmens schrijven in het Mdbl. t. d. verv.Wij betrokken uit den handel metalen eetlepels, welke uit Zweden geïmporteerd en in pakketten verkocht worden, voorzien van een etiketje waarop het volgende gedrukt is: «Colsman's Matskedar Ren Britanniametall». De lepels zeiven zijn niet voorzien van eenig merk; de fabrikant achtte het blijkbaar niet wenschelijk zijn naam of merk te stempelen in een artikel, dat voortdurend met spijzen of dranken in aanraking komt en blijkens ons quanti- tatief onderzoek niet minder dan ruim 16 pet. lood bevat Het spreekt van zelf, dat langzame loodvergiftiging door het voortdurend gebruik dezer lepels ontstaan moet. Wij waarschuwen der halve ernstig tegen dergelijk eetgereed- schap dat, naar wij van bevoegde zijde vernemen, in groote hoeveelheid, speci aal in ons land, verspreid is, daar strenge bepalingen in andere landen den ver koop dezer schadelijke waar onmogelijk maken. Men koope in het belang zijner ge zondheid slechts dat eetgereedschap bij hetwelk de fabrikant niet schroomt zijn naam of fabrieksmerk in te stempelen en derhalve de volle verantwoordelijk heid voor het door hem geleverde op zich neemt. Bij hernieuwing dringen wij aan op wettelijke regeling van deze en dergelijke aangelegenheden van regeeringswege, ter voorkoming van beslist nadeelige gevolgen voor de gezondheid. Aangezien er zich te Weenen eenige gevallen van pokken voordoen, zal Keizer Frans jozef inge ënt worden, daar zijn dokters hem hebben medegedeeld, dat zijn hooge leeftijd hem geenszins tegen de ziekte waarborgt. Keizer Wilhelm predikt niet alleen voor zijne officieren, maar ook in zijn gezin eenvoud en zuinigheid. Zijn dochter, de jonge Prinses Victoria Louise, had onlangs een allerliefst marine-kostuum besteld, voor het bijwonen van een revue. Het was zeer goed uitgevallen en de Prinses vond het zeer mooi; alleen vond zij dat de knoopen niet pasten bij een zoo fraai toilet. De naaister stelde voor, andere knoopen er aan te zetten, die 2 Mark per stuk kostten. Maar de Prinses vond dien prijs wat te hoog. Zij zou er eerst Papa over spreken. En toen de naaister 's avonds haar antwoord kwam halen, deelde de Prinses haar mede, dat haar Papa haar niet veroor loofde de mooie knoopen te nemen. „Hij vindt ze te duur en zegt, dat ik niet verkwistend mag zijn", zeide zij. En zoo woonde de jonge prinses de revue bij in het mooie kleedje met de leelijke knoopen. Keizer Wilhelm heeft eens gezegd, dat het hem gemakkelijker viel het Duitsche rijk dan zijn dochter te re- geeren; maar het laatste schijnt hem nu toch wel te gelukken. Droef ongeluk. Te Winter- burg bij Kreuznach is een ontzettend ongeluk gebeurd. Zestien schoolkinderen lieten zich op een kar van een hoogte afrollen en verloren daarbij de macht over het voertuig. De kar sloeg om tegen een hek dat bezweek en plofte in een beek in de diepte. Elf kinderen werden zwaar, ten deele hopeloos, ge wond. Een ander onheil gebeurde te Grün- linghausen bij Neuss. Daar zonk een sleepboot, na een aanvaring met een andere boot, zoo snel, dat acht menschen er het leven bij lieten: de vrouw van den kapitein, de machinist en zes kin deren. De Niagara. Op dezelfde wijze als de waterval van den Rijn bij Neuhausen in het reisseizoen 's avonds verlicht pleegt te worden, is de vorige week de waterval van de Nia gara voor de eerste maal met sterke lichtbundels in allerlei kleuren bestraald. De waterval leverde zelf den electri- schen stroom voor de verlichting die i,i 15,000,000 kaarsen sterk en 150 mijlen ver nog te zien was. De inrichting is gemaakt door den Ame rikaan Douglas te Niagara Falls en zal waarschijnlijk voor 100,000 dollar door de stad overgenomen worden. Voor de verlichting dienen vijftig krachtige zoeklichten met projectors van 30 en 60 duim. Duizenden men schen waren van het zeldzame schouw spel getuige. Eerst werd het witte licht geworpen, daarna rood met een rooskleurigen nevel erboven, vervol gens groen, oranje, blauw en violet. Het leek een oogenblik of er 20 regen bogen de rivier overspanden. Het was zoo sprookjesachtig mooi dat de toe schouwers stil bleven. Midden in de vertooning sprong een man die op den bovensten boog van de stalen brug over de rivier was geklommen, in de kokende golven en verdween in den maalstroom. Dlerenmarteling. Bij een tentoonstelling van pluimgedierte te Sonneberg in Thüringen zijn afschu welijke dierenmartelingen aan het licht gekomen. Een zekere Adolf Morgenroth, had voor zijn hanen den eerprijs be haald, maar de jury, die reeds vroeger treurige ervaringen had opgedaan, be sloot alvorens de prijzen uit te reiken, de dieren aan een nauwkeurig onder zoek te onderwerpen. Toen bleek dat Morgenroth zijn hanen met naalden valsche veeren in het lijf gestoken had. De jury diende een aanklacht in wegens mishandeling en bedrog, doch de strafkamer te Meiningen was van oordeel dat men slechts met een po ging tot bedrog te doen had en ver oordeelde den beul maar tot 3 weken. Vijftig personen veron gelukt. Te Jancal (Chili) werdt 't douanekantoor door een sneeuwlawine totaal vernield. Vijftig personen wer den daarbij onder de puinhopen be dolven. "GrootebrandteConstan- t i n o p e 1. Dezer dagen zijn bij een grooten brand in de Jedikule wijk te Constantinopel meer dan honderd wo ningen vernield. Treurige toestanden. Onlangs brak in een dorp aan de Wolga in de hutten van twee boeren ter zelfder tijd brand uit. De belendende boerderijen vatten eveneens spoedig vlam en al maar breidde de brand zich uit. De omwonende boeren be schuldigden degenen, wier woningen het eerst waren afgebrand, schuldig te zijn aan opzettelijke brandstichting en wierpen hen in de vlammen. Daarop renden ze als bezeten naar de woning van een boschwachter, trof fen daar een knecht aan, die ook naar den brandstapel werd gesleept, nadat hij gruwelijk geslagen was. Toen luidde de kreet«Naar den politicus» en men haalde een jonge man uit zijn woning, die bekend stond als te be- hooren tot de socialisten. Hij werd doodgeslagen. Een andere jonge boer zou hetzelfde hebben ondergaan als hij zich niet had vrijgekocht door z'n geestverwanten te verraden. Hij ver telde, dat de «organisatie» 25 roebel kreeg voor eiken brand die gesticht werd en dat het doel was de gansche streek in woestenij te veranderen. Natuurlijk vertelde de man deze dwaas heden om zijn leven te redden. Maar het geloof van de boeren in de booze bedoelingen der «politiekers» werd er door gesterkt en herhaaldelijk worden nog slachtoffers gemaakt, die een niet minder droef lot ondergaan dan het drietal, dat, zooals boven is gezegd, in de brandende puinhoopen hunner woningen den dood vonden. Maar ook staatsambtenaren hebben het soms hard te verantwoorden. Zekere Dubliofski, een ambtenaar te Tserni- goff, werd op een nacht door met geweren gewapende boeren achtervolgd en naar zijn huis gejaagd. De man was zoo bang, dat hij een gendarm die in de buurt posteerde, niet durfde aanroepen. Toen men daarop bij zijn huis kwam, gaf hij bevel, al het licht uit te dooven. Daarop beschoten ze het huis, terwijl Dubliofski zich met zijn geweer ver dedigde. Het gevecht duurde wel een uur, totdat een boer naderbij wist te sluipen en het heele huis in brand stak. Dubliofski bleef zich verdedigen totdat de vlammen zijn lichaam ver teerden. Zijn huisgenooten wisten te ontkomen. Ontploffing. In een hoog oven nabij Nice veroorzaakten ont snappende gassen een ontploffing, waar door de geheele voorkant van 't ge bouw instortte en dertiea werklieden werden gewond. Laatstó Berichten. Budapest. Te Gyoer, in westelijk Hongarije, is een stoommolen van vier verdiepingen in brand geraakt. Er werkten 900 personen. Zij die op de bovenste verdiepingen werkten, spron gen naar beneden in vangzeilen. Bij dat springen liepen velen ernstige kwetsuren op; acht zijn zelfs levens gevaarlijk gewond. Tot nu toe zijn acht dooden gevonden. Antwerpen. Gisteren was het hier volkomen rustig. Op 68 booten werd gewerkt door 2942 vreemde werklieden. De «Federation Maritime» zegt ver scheiden brieven te hebben ontvangen van dokkers, die verzochten weer aan het werk te mogen gaan, maar zij ver zochten daarbij bescherming door politie. Deze dokkers hebben een gelijkluiden- den brief gericht aan de politie. Er zijn thans afdoende maatregelen genomen om de orde te handhaven. Op dit oogenblik zijn er in Antwerpen 400 gendarmes, waarvan 300 te voet en 100 te paard. Deze laatsten patrouil leeren langs de kaden en de dokken. Morgenavond keeren de troepen, die op manoeuvre op de Veluwe zijn, in garnizoen terug. Burgerlijke Stand. Van 9 en 10 September 1907. GEBORENHendrik, z. van Teunis Hazeleger en van Gerritje Vetkamp. Alberius Wilhelmus, z. van Johan nes Josephus Smit en Aldegonda Cor nelia Josephina Verhoof. Hendrik, z. van Hendrik van de Pijpekamp en Rolina Catharina Mooiweer OVERLEDEN: Hendrik Joannes ter Haar Romeneij, oud 55 jaar, echt genoot van Maria Catharina Huber. 385e Staatsloterij. Vierde klasse. Trekking van 9 en 10 Sept. 1907. (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 1500 op No. 5540. Prijzen van f 65. 946 954 1659 1664 1671 2323 2343 3oSl 3095 3°96 3IOO 3220- 33IO 3311 5478 5479 548o 5491 55°7 5528 10800 10801 11052 11060 11438 14901 14902 14908 16068 16074 16705. Te zamen 32 prijzen. Heden overleed plotse ling te Rossum, ten huize van zijnen vriend, VAN HOFTEN, onze geliefde Echtgenoot en Vader, JOHAN LAURENS RIKKERS, in den ouderdom van 63 jaar. A. RIKKERS— OOSTERBAAN. G. J. RIKKERS. A. L. RIKKERS. Eenige en algemeene kennisgeving AMERSFOORT, 5 Sept. 1907. I in het NEDERRIJKSCHE WALD onder GROESBEEK, de groot 14 H.A. 52 A. aaneen gelegen en tiend vrij, en voorts nog bij te pachten naar verkiezing, te aanvaardenvoor Moes- en Weiland 22 Februari; Huis en Schuur 1 Mei en Bouwland, stoppel bloot met genot van half gewas, in 1908. Met franco brieven of liefst persoon lijk zich aanmelden bij den heer J. D. M. MONSENBERG, te Groesbeek. - CONFISEUR. - -Jf LANGESTRAAT 1, HOEK VARKENSMARKT. 7\ Tclophoon No. 171. fv Weder dagelijks versch: 2 HUN BEROEM» U 50 ct per 5 ons

De Eemlander | 1907 | | pagina 3