INBOEDEL:, ALLERLEI. St. Nicolaas. Uit de Omgeving. SPORT. Kerk- en Schoolnieuws. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. ADVERTENT1ËN. publiek worden verkocht Notaris A. P. Schroder. A. J. van Zalingen, heid. Ik twijfel er niet aan, het zal een uitspaningsplaats worden voor Amers foort, te meer waar dit een van de weinige buitenplaatsen om Amersfoort is, die toegankelijk is voor het publiek. De Puntenburgerlaan is reeds bestraat, en wanneer de kerk daar nu eenmaal staat, zal die weg wel worden door getrokken tot aan Birkhoven. En dan een weg over de Vlassakkers, dan twijfel ik niet, of daaraan zullen viila's en flinke perceelen worden aan gebouwd. Het landgoed zal dan zeker wandelaars trekken. De Soesterweg is wel wat rommelig, maar na de begraafplaatsen wordt het toch beslist een mooie weg. Alles bij elkaar genomen, geloof ik, dat deze vereeniging adhaesie kan betuigen, tenzij men het principe huldigt: geen beoordeelingen van hetgeen in den Raad gebeurt. Deze vereeniging doet al het moge lijke Amersfoort naar buiten bekend te maken, en nu de Gemeente een daad heeft gedaan, daaraan bevorderlijk, be wandelen we dus één weg. Verschillende leden volharden bij hun bezwaren. Een der bestuursleden wijst nog op andere plaatsen o. a. Arnhem en Dresden, waar hij dezer dagen was en die in het bezit zijn van prachtige parken, waar de orde niets te wenschen overlaat. De Voorzitter heeft geen be zwaren gehoord, die hout kappen. Een lid zegt getn bezwaren ge opperd te hebben tegen den aankoop. Raadslid zijnde zou hij er zeker voor gestemd hebben. Hij vindt het dan 1 ook een gelukkige gedachte, dat men tot den aankoop is overgegaan, maar 1 gaat niet mee met die heeren, die zich utopieën scheppen van de toekomst. i Er zijn wel degelijk bezwaren. In e Assen en Groningen liggen de bosschen bij de stad. Birkhoven ligt bovendien s nog aan den verkeerden kant van de n stad. Dat de Gemeente wel haar best zal doen er wat van te maken, gelooft e Spr. wel, maar de schoone toekomst ie kan hij er niet van inzien. »Handelen lt Nijverheid* moet niet beoordeelen of n' het voordeelig is voor de stad, daarvoor •D is het nog te vroeg. 'e Eenigeleden wijzen er op, dat die afstand toch niet zóó groot is. En in Groningen en Dresden lagen de 3r parken vroeger toch zeker ver af, maar rs de steden hebben zich uitgebreid. Een bestuurslid deelt nog e' mede, dat de Gemeente het landgoed l(i eerst heeft laten taxeeren. En nu is 10 de koopprijs zoo, dat men nooit bang b behoeft te zijn voor schade. Als van het huis een uitspanning wordt gemaakt is er voor families geen mooier plaats om eens een heelen dag lr' door te brengen. Voor eenige jaren ns heeft men het buitengoed willen aan- koopen; dan was er een groot krank- as zinnigengesticht met paviljoens verrezen, es Maar Mevr. Cock Blomhof wilde er de toen niet af. Nu heeft de Gemeente het l0r in de hand ook voor eventueelen ver koop. an De voorzitter vindt dat het iat voorstel bij acclamatie moet worden :lfs aangenomen. te Meerdere leden handhaven n" echter hun bezwaren, waarom het voor- >en stel door het bestuur wordt ingetrokken. :ijd Punt 2. Verslag van het 'an verhandelde vandevergade- ring van den Ned. Bond van a°r Handelsvereenigingen ge le» vestigd te Haarlem, ark Daar het reeds zeer laat is geworden, d. wordt besloten dit verslag niet voor te ide lezen maar ter visie te leggen op het nte kantoor, Asch van Wijckstraat i. 3en Punt 3. Ingekomen stuk- tste ken. nii Van den heer Eggink is ingekomen zal een schrijven, aantoonende dat in Amersfoort geen woningnood bestaat. zoO) De heer E. is de verschillende straten ja. en wijken doorgegaan en heeft de pen leegstaande huizen genoteerd, dal Het Bestuur brengt hem een woord ■en. van lof voor het con amore behandelen at- dezer zaak; het waardeert ten zeerste zijn pogingen, en dankt hem voor zijne :op- moeite. i er - Het schrijven ligt ter inzage. De voorzitter deelt mede, dat 1 hij naar aanleiding van het gesprokene in nzij de vorige vergadering omtrent de Iers «chuldenlast van Arnhem in De Eem- ken, lander van 24 Aug. '07 een hoofd- >sch artikel heeft gestaan over Luxe-Arnhem, beu Daarin wordt meegedeeld dat Handel een en Nijverheid een onderzoek zou instel len len en dan wil de voorzitter De Eem- r te lander een compliment maken, dat ze euie de zaak voor het Bestuur zoo gemak - atie. kelijk heeft gemaakt. Juist wat voor de middenstand het 14e belangrijkste is, wordt in dat artikel uit peil. eengezet, nl. dat de belastingdruk niet .0m- zoo drukkend is als men wilde voor den, stellen. Een vraag bleef het echter voor .De het Bestuur of de cijfers betrouwbaar ,vaai waren. geld- Daarom is aan het Gemeentebestuur end- van Arnhem gevraagd, met opzending ituur van De Eemlander, of de zaken juist I «el waren voorgesteld. Daarop is van Burg. gen- en Weth. van Arnhem een schrijven ontvangen, dat de cijfers juist zijn. Niettemin was een kleine aanvulling niet overbodig. Een deel van de S mill, schuld toch zit in industrieele onder nemingen. Ongeveer 4 mill, zit in de gasfabriek, electrische centrale, telefoon en waterleiding en is dus bezit en dient van de S mill, te worden afgetrokken. Arnhem is een vooruitgaande plaats en daarom stijgt de inkomstenbelasting, die voor het volgend jaar wellicht 3'/o za' bedragen. Maar De Eem lander zegt nadrukkelijk en volkomen terecht, dat ook rekening moet worden gehouden met de opcenten op per- soneele belastig, die in Arnhem zeer laag zijn. De voorzitter zegt het blad hartelijk dank voor de gegeven inlichtingen. Een der leden vraagt of Han del en Nijverheid niet aan de Hol- landsche spoor kan verzoeken, fiets rijders te vergunnen, onderlangs te gaan, dan behoeven ze met hun rijwiel niet de trappen op (ook daarover is in De Eemlander van 24 Augustus ge schreven). Een ander lid wil dit ook voor kinderwagens toestaan. Het Bestuur zal de vraag overwegen. Een der leden kondigt voor de volgende vergadering een bespreking aan over «De schrik der wegen.» Punt 4. Mededeelingen. Een der leden heeft vernomen dat een Duitsche commissie een bezoek heeft gebracht aan De Kosmos te Zeist, ten einde alles te onderzoeken, waarbij alles in orde is bevonden. Hij vraagt of ook in ons land van Rijks wege een dergelijk onderzoek zou kunnen worden ingesteld. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering. BAARN. Het Bestuur der school met den bijbel alhier heeft besloten de bestaande school te splitsen in eene voor 1. o. en eene voor m. u. 1. o. De heer L. Onvlee blijft hoofd der lagere school, terwijl tot hoofd der school voor m. u. 1. o. is benoemd de heer A. van Zijl, thans onderwijzer aan die inrichting. De heer A. M. Harterink alhier is gekozen In de Oostelijke elftal commissie van den Ned. Voetbal-Bond. De heer H. Coenen is gekozen tot commissaris van den Utrechtschen Provincialeen Voetbal-bond, en tevens tot lid der Reglementscommissie. De heer J. Förster werd gekozen in de protestcommissie. Evangelische Maatschappij. Aan den vooravond van de 50ste Algemeene vergadering der Evan gelische Maatschappij, die Woensdag alhier is gehouden, werd in de Luther- sche kerk een bijeenkomst gehouden, waarin het woord werd gevoerd door Dr. W. J. M. Engelberts, predikant bij de Hervormde Gemeente te Amsterdam. Spr. zette het doel der Maatschappij uiteen, er nadrukkelijk op wijzende, dat de bestrijding van het ultramonta- nisme niet bestaat in het weerleggen en bekend maken van paapsche stoutig heden, maar in het openbaren van de kracht des Evangelies in de maat schappij. Na afloop der bijeenkomst had een reünie plaats in «de Zwaan». Woensdagmorgen werd de algemeene vergadering geopend in «de Zwaan», door den Voorzitter, den heer L. J. Huber van Leeuwarden. Aanwezig waren 40 leden, waarvan 26 stem gerechtigd. Aan H. M. de Koningin werd ge seind: «De 55e algem. vergadering der Evang. Maatschappij brengt u wel gemeende hulde.» Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden bedroeg 864 (vermindering 13), dat der begunstigers 2057 (met 2 vermeerderd). Beusichem was er als correspondent schap bijgekomen. Ede tot departement of afdeeling opgeklommen. Gooiland tot corresp. teruggegaan. Enkele afdeelingen gingen vooruit, andere achteruit. Gezocht moet worden naar nieuwen bloei. Het vrijzinnig cen- traal-comité te Gorinchem had veel propaganda betrokken. Verschillende nieuwe propaganda- lectuur was aangeschaft; de beide col porteurs vervulden trouw hun taak. Scholen werden financieel gesteund te Fosterwijk, Llth, Lobith, Geel, Utrecht, Belgische jongens. Het hoofdbestuur zou optreden in de zaak van pater Coelestinus. Toen het zoover kwam, had deze zich echter reeds teruggetrokken. Onderzoek van kloosters is steeds diligent. Veel Protestantsche lectuur is verzonden naar Indië en naar Atrika. Leiden heeft krachtig gesteund, ook financieel, o. a. een gift van f 1000 be zwaard met vruchtgebruik. Steeds heeft de Maatschappij het oog op gemengde huwelijken. De rekening over igoó-'o7 geeft aan f9374 aan ontvangsten, waarbij f1334 saldo van vorig boekjaar, tegen f7143 aan uitgaven, dus er is een voordeelig saldo van f 223O. De begrooting voor 1907-'08 noemt f9790 aan ontvangsten en f7790 aan uitgaven. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen dr. J. Herderschee, pred. te 's Bosch, en C. H. Boland, em pred. te Nijmegen. In plaats van den heer L. J. Huber (niet herkiesbaar) werd gekozen mr. J. C. G. Oosting, Rijksarchivaris te Assen. In de namiddagzitting gaf prof. T. van Santen, president van het semenarie alhier, mededeelingen over de Oud- Katholieke kerk. In een boeiende rede gaf Spr. een historisch overzicht der Oud-Kath. kerk, welke rede afzonderlijk in druk zal verschijnen. De vergadering werd door Ds. Maron- nier met gebed gesloten. De waarneming van de lessen in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan Gymnasium en Hoogere Burger school alhier, tijdens het verlof van den heer W. N. Coenen, is opgedragen aan den heer M. H. Flothuis, onderwijzer aan een openbare school te Amsterdam. Rechtszaken. Een slager-worstfabrikant te Rotterdam was des avonds in zijne werkplaats druk bezig met het fabricecron van worst. Hij had echter vergeten het gordijn dicht te schuiven. Een man komt langs de tabriek en wil nu het gehein van den slager afneu zen, maar ziet zijn nieuwsgierigheid gestraft met een emmer bloed, hem van,binnen of in het gelaat on over zijn kleeren geworpen. De slager wordt tot schadevergoeding ge dagvaard, maar ontkent het bloedbad te hebben aangericht. De eischende partij vordert dat hem een eed worde opgedragen. De kantonrechter in kanton II verklaart den eed beslissend en draagt de aflegging daarvan aan den 6lager op. Weigert hij dien eed af te leggen, dan zal hij voor het be dorven pak 15 hebben te betalen, benevens de kosten van het proces. De slager, in de zitting van gisteren op geroepen, durfde echter den opgedragen eed niet te zweren. Op requisitoir van den officier van justitie is gisteren door den rechter-com - missaris te Arnhem de aanhouding gelast van mr. G. W. C. Pliester, directeur der Arnh. Bankvereeniging. Hij is overgebracht naar het Huis van Bewaring. NA. Ct.) Het Hoog Militaire Gerechtshof j deed in zijne zitting van Dinsdag o. |a. uitspraak in dé zaak van P. M. oud 21 jaren, geboren te Amersfoort, huzaar bij het 4e Reg. huza ren appellant van een vonnis van den krijgsraad te Arnhem, waarbij hij was schuldig verklaard aan diefstal van een zilveren remontoir horloge, zich bevindende in de goud en zilverkast in het winkelraam in het huis van J. van Wessum, Kromme- straat alhier, na zich den toegang tot de plaats des misdrijfs te hebben verschaft door middel van braak van het winkelraam en van de glasruiten van de kast en te dier zake veroordeeld tot een jaar en zes maan den gevangenisstraf, met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmplogeerde te dienen voor den tijd van vijf jaren. De apellant werd bij dat vonnis niet be zwaard verklaard. Tabak.DetabaksoogstinhetZ.-O. deel der prov. Utrecht nadert het einde. Het aardgoed is grootendeels binnen en het bestgoed, dat zich krachtig ontwikkeld heeft, is nu aan de beurt. Toch heeft de plant niet de grootte van verleden jaar bereikt. Men verwacht een levendigen handel met steeds stijgende prijzen, daar de handelaars nu reeds bezoeken brengen bij de planten. Van prijzen of handel hoort men heden niets; alleen de lompen werden opge kocht voor 6 Èt 6 y, cent per K.G. (N. v. d. D.) De nieuwe stuiver. Het volgende had in een sigarenwinkel te Amsterdam plaats: Een bekende van den winkelier vraagt vijf sigaren van 3 cents en legt een nieuwen stuiver neer om eens te zien wat de winkelier zal zeggen. Deze neemt het muntstukje op en vraagt lachend er nog een dubbeltje bij te doen. »Mij zullen ze het niet lappen Izegt hij tot den kooper. Terwijl zij nog staan te praten, komt een jongeman binnen en vraagt tien sigaren van 3 centen. Hij legt een kwartje en een nieuwen stuiver neer. De winkelier strijkt beide in zijn lade en wil twee dubbeltjes teruggeven. >U hebt niet goed gekeken«, zegt deze kooper; >ik gaf een kwartje en een vijf-cent-stukje Uitroepen van verbazing I De man, die nog even te voren beweerde dat men hem niet met het nieuwe stuiverstukje bedotten zou, zou er op hetzelfde oogenblik ingevlogen zijn, als hij een minder eerlijken kooper tegenover zich had gehad. Men zij dus gewaarschuwd I Het nieuwe muntje verschilt werke lijk al te weinig van het kwartje en dit zal nog erger worden als 't nieuwe er af is. Uithetdierenrijk. De Heer D. te Hengeloo (O.) is sinds eenigen tijd in het bezit van een tamme ka of torenkauw. Eenige weken geleden werd het dier vermist. De jongens van den Heer D. vonden hem terug in een kippenhok opgesloten. Vlak bij dit hok stond het hondenhok. Wat bleek nu In den tijd van zijne opsluiting had de ka van den haan het kraaien en van den hond het blaffen geleerd. Het dier heeft een goed geheugen ofschoon 't al eenigen tijd terug is, kraait en blaft 't nog af en toe. VerplaatsbaarStatlons- gebouw. Sinds enkele weken wordt te Antwerpen druk gewerkt aan 't stationsgebouw AntwerpenDam. Op de wijze, die in Amerika gebruikelijk Is, wordt het heele gebouw onder schoord met houten balken, dan lang zaam opgeschroefd en ten slotte ver schoven 30 M. verder schuin achteruit op de plaats die daartoe gereed gemaakt is. Dinsdagochtend is, volgens den Inge- neur die het werk bestuurt, het gebouw reeds 1.13 M. gerezen. Gistermorgen was het maar tot 90 cM. geheschen. Men moet tot 2 M gaan. De totale verschuiving zal vermoedelijk Donder dag heden a s. gebeuren. De onkosten voor heel de curieuze onderneming zullen 95.00 francs be- loopende oprichting heeft 125.000 francs gekost. 'n Nachtwaker - dichter. Te Londen waakt en dicht 's nachts zekere Scalon Fitzgerald, een Ier. Dit heerschap heeft zich reeds aan 50,000 versregels bezondigd, alle gewrocht in stille, nachtelijke uren, aan de uitoefe ning van zijn beroep eigen: hij is nachtwaker bij de «underground», Hij zou ongetwijfeld ongestoord daarmede zijn doorgegaan, zoo dit «nachtpoëetje» toevallig niet eens van Andrew Carnegie had gehoord. Aan getrokken door de wonderbare figuur van dezen ongewonen mensch, trok Fitzgerald, beladen met zijn 50,000 gedichten, naar een krantenredactie, om langs dien weg in nadere relatie te komen met den millioenen-Ameri- kaan. In plaats van dezen te ontmoeten, ziet hij nu het monster publiek hem ironisch aangrijnzen. De krantenredac tie maakte n.m. copie van den rijm- maniak. Tusschen hemel en aarde. Donderdagochtend wilde een dienstmeisje te Hannover, toen zij op 't balkon van de tweede ver dieping van haar «dienhuis» stond, eenige peren plukken van een over het balkon hangenden tak van een pe reboom. Zij verloor daarbij het even wicht, viel over de balustrade, maar greep in den val een soort vooruitste kenden luifel en hield zich daaraan met alle kracht vast. Twee mannen, die het ongeval zagen, haalden gauw 'n ladder, richtten die overeind en klommen er op, onder het in groot gevaar verkeerend meisje. Het meisje kon zich evenwel niet langer houden en viel ter hoogte van de eerste étage op de ladder, tusschen wier sporten zij bleef hangen. Eén der beide mannen bevrijdde haar uit haar gevaarlijke positie en liet het aan armen en beenen ernstig gewonde meisje naar een ziekenhuis brengen. Laatste Berichten. Het was voor velen hedenmiddag een droeve gang naar de begraafplaats aan den Soesterweg, al waar het stoffe lijk overschot van wijlen Ds. ter Haar Romeny werd ter aarde besteld. De belangstelling was, zooals te ver wachten was, zeer groot. Toen de kist boven de groeve was geplaatst nam Ds. J. Meiners namens den Kerkeraad en als oudste collega het woord, ten einde de verdiensten van den overledene te schetsen. Achtereen volgens dedendatdeheerenN. VelsHeijn namens het Bestuur der Gabrie-Mahen- school, Ds. Gelderman van Bunschoten namens classis en ring Amersfoort, Prof. D. v. Veen als studievriend, Ds. B. ter Haar Romeny, een neef van den overledene, die zijn dank uit sprak voor het vele goede dat hij van zijn oom, als voogd, had ondervonden, en Dr. ter Haar Romeny uit Haarlem die namens de familie bedankte. Daarna werd op verzoek van Ds. Vunderink een gezang gezongen, terwijl de kist in de groeve daalde. Parijs. Enkele bladen hadden gemeld, dat de Regeerine aan generaal Drude last had gegeven enkel een defensieve houding aan te nemen. Minister Clemen- ceau, hierover ondervraagd, heeft ver klaard, dat juist het tegenovergestelde het geval was. De minister liet zich vrij kras uit en zeide«Juist om aan- vallenderwijze te kunnen optreden, hebben wij aanvullingstroepen gezon den. Wij hebben generaal Drude alle versterkingen gezonden, die hij wenschte. De versterkingen heeft hij heden. Wij hebben hem gevraagd in elk geval offensief op te treden. Wij wachten zijn antwoord.» Brussel. Uit Braïla wordt aan de Petit Bleu gemeld, dat gister het Joden-kwartier te Kisjnjeff door een bende Is aangevallen, die de huizen en winkels heeft geplunderd. Zij die tracht ten te vluchten, werden gedood. Het aantal gedooden wordt op 80 geschat. Burgerlijke Stand. Van 11 en 12 September 1907. GEBORENTheodorus Antonius, z. van Theodorus Eller en Antonia Gouw. ONDERTROUWD: Adrianus Cor nells Commijs en Catrina van Eijs. Jan Evert van den Berg en Cornelia van de Bijl. OVERLEDEN: Geen 385e Staatsloterij. Vierde klasse. Trekking van 11 en 12 Sept. 1907. (600 loten.) Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f200 op No. 16083. Prijzen van f 65. 958 2353 3105 5472 10803 11418 11430 14930 16062 16081 16096 16101 16107 16713 16730 Te zamen 16 prijzen. De vijfde klasse, welke trekt van 23 26 Sept., 1—4, 7 10 en 14—18 Oct. 1907, bevat behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomen den prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uit getrokken lot, de navolgende prijzen: 1 van f 100.000, 1 van f 50.000. 1 van f25.000, 1 van f 15.00a 1 van t 10.000, 1 van f5000, 1 van f2000,3 van f 1500, 55 van f 1000, 65 van f 400 70 van f200, 170 van f 100 en 373° van f 70. DONDERDAG 19 SEPTEMDER 1907' des voormiddags 10 uur, zal in het verkooplokaal «HET VALKJE» ingang Valkestraat te Amersfoort, om contant geld wegens vertrek naar West-Indië Een gedeeltelijke, zeer nette hoofdzakelijk bestaande uit EIKENHOU TEN-AMEUBLEMENTfraai gebeeldhouwd Buffet, Uittrektafel, Fau teuil, 6 Stoelen (moquette bekleeding), Spiegel. ZITKAMER-AMEUBLEMENT Tafel, Bahut, Canapé, 2 Fauteuils, 6 Stoelen (blauw-bekleed), Spiegel. NOTENHOUTEN SLAAPKAMER-AMEU BLEMENT Lits-jumeaux, 2 persoons Waschtafel met Spiegel, Spiegelkast, Nachttafel, Tafel, enz. VerderHeeren-cylinderbureau, Noten houten- en beschilderde Kasteu, Engel- sche ijzeren Ledikanten met Matrassen, Bedden, Tafels, Waschtafels, Stoelen, Mangel, 2 Junker-Ruh Vulkachels, Salamanderhaard, Fornuis, Strijkkachel, Vloerkleed, Gordijnen, Koperwerk, Glas werk met zilver gemonteerd, Kristal, Eet servies, Bouilloir, Wijnrekken, Heeren en Dameszadel, diverse Tuigen en wat meer te voorschijn zal worden gebracht en zooals een en ander te bezichtigen zal zijn in voormeld lokaal op WOENS DAG 18 SEPTEMBER van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. M - - CONFISEUR.X» LANGESTRAAT 1, HOEK VARKENSMARKT. Tel»plioon No. 171. Weder dagelijks versch: ff .11 1.1 BEKOEMI» ja 50 ct per 5 ons C WW******-*/.*,

De Eemlander | 1907 | | pagina 3