BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. SPORT. Berichten uit Teheran meldden voor eenige dagen dat eene deputatie uit de de Kamer op het zomerpaleis van den vorst was ontvangen, om met hem den toestand te bespreken. Zij bestond geheel uit geestelijken. De aanvoerder las een adres, waarin werd gezegd, dat de vertegenwoordiging den Sjah trouw bleef, maar het betreurde, dat er zich tusschenpersonen hadden ingeschoven, om den troon en het gezicht van den heerscher voor zijn volk te verbergen. Het parlement was overtuigd, dat de Sjah zich plaatste op den grondslag van de constitutie. Hoe het aan deze overtuiging gekomen is, is de zaak van de heerenmaar de Sjah was zeer ingenomen met de verzekering van trouw en geschiktheid en zeide, dat hij zich in het vervolg bij zijn moei lijke taak met vertrouwen tot de ver tegenwoordiging zou wenden en zonder tusschenpersonen. Echter, op de vraag, of hij niet eerstdaags het parlement zou bezoeken, verontschuldigde hij zich het was zoo drukkend warm I Men schijnt in Perzië de warmte van dezen zomer alleen gehad te hebben. Ook een ander potentaat, die veel invloed heeft in Perzië, wenscht in directe aanraking te komen met het Parlement, de Russische gezant name lijk. Hij deed den voorzitter een memorie toekomen over den politieken toestand, met verzoek die aan de ver gadering mee te deelen. Hierin wordt de aandacht gevestigd op den chao- tischen toestand in het Perzische Rijk en op de ongeregeldheden in de grens gewesten. Rusland, heet het verder, kan die ongeregeldheden bij zijn grens niet dulden en zal genoodzaakt zijn maatregelen te nemen. Die halve bedreiging heeft de ver gadering niet te zeer ontroerd, zij vond vermoedelijk, dat de ongeregeldheden in Perzië van minder beteekenis waren dan de dingen, die men alle dagen uit Rusland verneemt. Uit Helsingfors wordt gemeld dat het Keizerlijk Russische jacht de Standart in de Finsche wateren op een klip is gestooten. Op het oogenblik dat het geschiedde, heerschte groote ver warring. Het gevolg was zeer geschrok ken en de kinderen van den Czar huilden. Alleen de Czar en de Czaritsa bleven kalm. Daar het jacht met een vaart van veertien knoopen liep, was het een geweldige schok. Veel kostbaar porselein is gebroken en alles wat niet vast stond, vloog over dek. Het gat is 42 voet lang. Het achterschip zit vol water. De Poolster is ontboden, om de keizerlijke familie terug te brengen. - De Franschen zijn Donderdag morgen in twee afdeelingen opgerukt, onder bevel van Generaal Drude. Na een reeks gevechten met Arabieren, wier aantal niet zeer groot was, trok de legermacht aanhoudend voorwaarts, naar Taddert, en weerde allen tegen stand met de bajonet af totdat Taddert in 't gezicht was. Na een korte be schieting van de tenten der Arabieren, werd de infanterie afgezonden tegen den vijand, die op de vlucht sloeg, met achterlating van zijn dooden. Het kamp werd geheel verbrand. Daarop keerden de Franschen naar Casablanca terug. Hunne verliezen waren gering. De Eerste Kamer der Staten-Ge neraal zal hare eerste vergadering in het nieuwe zittingjaar houden Dinsdag 17 dezer, des namiddags te half vier. Mr. Z. v. d. Bergh, lid van de Tweede Kamer, benoemd tot wethouder van Amsterdam, heeft die benoeming aangenomen eri zal voorloopig beide functies vervullen. Hij is opvolger van den heer Serrurier en zal dus belast worden met het beheer der Publieke Werken. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging van art. 24 der Burgerlijke Pensioenwet. Blijkens de Mem. v. Toelichting is herhaaldelijk krachtig aangedrongen op wijziging van de artikelen 24 en 25 der Burgerlijke Pensioenwet in dien zin, dat een mildere regeling worde getrof fen ten opzichte van de koiting opuit de Staatskas of ten laste van de kolo niale geldmiddelen toegekende pensioe nen in geval van cumulatie van deze met inkomsten of belooningen in be trekkingen als in die artikelen bedoeld. Motief voor dien aandrang was de over weging, dat de korting op den bestaan- den voet een te zwaren druk legt op tal van in openbare ambten herplaatste gepensionneerden met lage pensioenen en een gering bijkomend salaris. Herinnerende aan zijn gedane toe zegging, heeft de Minister thans voor gesteld in de geldende regeling veran dering te brengen. De ontworpen voorziening heeft tweeërlei strekking: verhooging van de som die het vereenigd bedrag van pensioen en bijkomende bezoldiging moet overscheiden, wil op het pensioen korting kunnen worden toegepasten in de tweede plaats verlaging van het percentage der korting, gepaard met vervanging van de bestaande opklim ming van dat percentage bij stijging van het bedrag der bijkomende inkom sten door een meer geleidelijke. Resultaat van de wetswijziging zal zijn dat van de 196 gepensionneerden, wier Nederlandsch pensioen aan korting is onderworpen, er 102 zullen treden in het onverkort genot van hun pensi oen en bijkomende bezoldiging. Kunst en Wetenschap. Zooals we reeds Donderdag mee deelden was het Vrijdag 13 September den 250sten sterfdag van den grooten bouwmeester Jacob van Campen. In het Genootschap «Architectura et Amicitia» is zijn nagedachtenis geëerd door het uitspreken van een hoogst waardeerende rede van den heer Weiss- man. Ook op andere wijze hebben heden- daagsche bouwkunstenaars hulde ge bracht aan hun grooten voorganger. In de St.-Joriskerk te dezer stede bevindt zich, zooals onze lezers weten, het door Rombout Verhulst vervaardigde graf- teeken van «den aertsbouheer». Giste ren nu kwam uit Amsterdam een deputatie van de «Maatschappij tot bevordering van de Bouwkunst en van het Genootschap «Architectura et Amicitia,» ten einde een krans, versierd met de kleuren van beide vereenigin- gen, aan dat grafteeken te hechten. De plechtigheid werd bijgewoond door kerkvoogden, predikanten en eenige belangstellenden. Het eerst nam het woord de Voor zitter van de Maatschappij tot Bevor dering der Bouwkunst, de heer A. Salm Gzn., ten einde kerkvoogden dank te brengen voor de vergunning tot het brengen van deze hulde. Daarna sprak de heer A. W. Weiss- man die in een keurige rede de groote verdiensten van Jacob van Campen herdacht, die een der grootste bouw kunstenaars van zijn tijd was. Het slot van sprekers rede luidde aldus: «Al had Constantijn Huijgens gelijk, toen hij van Jacob van Campen zeide: ....Cieraet en hoeft hier geen, Het cierlijkste van al heeft hij sich [selfs ghegeven In d'onversterfflijckheit van oly en [steen, toch willen wij, de bouwmeesters van Nederland, het graf van den grooten voorganger sieren met een groenen krans, om uitdrukking te geven aan de eerbiedige waardeering, die wij voor dezen kunstenaar gevoelen.» Het tooneelgezelschap onder lei ding van Louis Bouwmeester, zal na terugkomst uit Indië, in de maanden December en Januari een tournee door ons land ondernemen. Hoogstwaarschijnlijk zal dan ook een voorstelling in Amicitia worden ge geven. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Amersfoort, Gelet op art. 264 dor Gemeentewet, Doen te weten, dat het 2e Suppletoir kohier der Plaatselijke directe belasting voor het inkomen over het dienstjaar 1907, goedge keurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedui ende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor ieder ter lezing ligt. Amersfoort, den 13 September 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, WUYTIERS. De Secretaris, J. G. STF.NFERT KROESE. De miliciens der lichting 1904, onder de wapenen bij het ie en 4e regiment huzaren, gaan heden met groot verlof. De paardenarts 2de klasse A. J. Abspoel, van het 1 e reg. veld-art., thans te Utrecht, wordt in October geplaatst bij het 4e reg. veld-art. te Ede. In het tijdschrift «De Week» komt een portret voor van den gene- raal-majoor A. D. Petter. De reserve eerste-luitenant van het 5e Reg. Inf., E. Hottinga, die voor herhalings-oefeningen onder de wapenen was, is met onbepaald verlof vertrokken. Morgenavond geeft de staf muziek van het 5e Reg. Inf. onder leiding van den heer G. Bikkers een concert op het terras van Amicitia. Het programma luidt als volgt: 1. Drei Kaiser, marsch, Weissenborn. 2 Ouverture Le Cheval de Bronze Auber. 3. In lauschiger Nacht, wals Ziehrer, 4. Grande lantaisie s. d. m.de l'opéra Guillaume Tell Rossini. 5.^Ouverture Ein Morgen, ein Mittag, und Abend in Wien Suppé. 6. Wilhelm's Krönung Kontsky. 7. a. Egyptiacher Marech Stiauas. b. Rendez-voua Altetter. 8. Hommage a Meijorbeer Seidel, Uit Amersfoort nemen deel aan de nationale kiesrechtbetooging, morgen te Rotterdam te houden, afgevaardigden van den Bestuurdersbond, van de Coöperatie «Vooruit», van de afdee lingen van de S. D. A. P., den Timmer- liedenbond, den Schildersgezellenbond, den Slagersgezellenbond, den Behangers- en Stoffeerdersbond, den Gemeente- werkliedenbond en den Metaalbewer- kersbond. Op den openbaren weg zijn gevonden en aan het politie-bureau gedeponeerdeen gouden halsketting een groote zilveren broche en een ijzeren vloermat. Voor de rechthebbenden zijn de voor werpen daar terug te bekomen. De officier van gezondheid 2de klasse, H. Veenstra, is van zijn deta cheering te Amersfoort ontheven en geplaatst bij het hospitaal te Utrecht. De ie luitenants G. Doorman en jhr. D. R. Gevers Deijnoot van het ie reg. veld-art., onderscheidenlijk te Amersfoort en Utrecht, worden 16 October gedetacheerd te Delft bij de constructie-werkplaatsen. De heer J. C. Reuten heeft, wegens vertrek naar Roermond, als bestuurslid van «Handel en Nijverheid» bedankt. Bij Kon. Besluit is benoemd tot adelborst 1 e klasse bij de zeemacht, de adelborst 2e klasse ie afd. bij het Marine-Instituut te Willemsoord, R. L. E. de Bruyn. De bekende journalist-literator Henri Dekking treedt 7 November a.s. op voor de Nutsleden. Door Directeur en Leeraren van de Ambachtsschool alhier, werd deze week een bezoek gebracht aan de Ten toonstelling van Ambachtswerktuigen en het Congres voor Vakonderwijs te Amsterdam. Het Bestuur der Feestelijkheden van de bewoners van Groote en Kleine Haag deelt mede, dat het voor 31 Aug. ontvangen heeft aancontributie uit de buurt f 128.75, bijdragen van parti culieren f 81,9s, bijdragen voor costumes f30, totaal f 240.73, welk bedrag geheel is uitgegeven. Kamer van Koophandel. Donderdag 12 September hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken haar 138ste vergadering ten Raadhuize, onder voorzitterschap van den heer J. Ger. Kleber. Aanwezig de heerenJ. Ger. Kleber, J. Sinnige, H. C. van Dam en W. van Haselen en de secretaris Herm. P. van Haselen. Afwezig de heer H. Meursing, die in 't buitenland vertoeft en de heer S. J. van Duinen, die een vergadering heeft van een commissie voor het congres voor Ambachtsnijverheid. Na opening door den voorzitter leest de secretaris de notulen der vergadering van Zaterdag 15 Juni, die worden goed gekeurd. De voorzitter deelt mede, dat zijn ingekomen 1Missive van het Bureau voor den Industrieelen Eigendom, houdende toe zending van het jaarverslag over 1906. Ter inzage. 2. Missive van den voorzitter der Staats-Commissie voor den ijk van weegwerktuigen, verzoekende inlich tingen, omtrent in gebruik zijnde weeg werktuigen, naar aanleiding van een onderzoek of Rijkstoezicht op weeg werktuigen weder gewenscht is. De secretaris leest het schrijven voor, waaruit blijkt dat de Staatscommissie een onderzoek instelt over het geheele land, ten einde gegevens te verzamelen, omtrent weegwerktuigen. In Duitsch- land bestaat het toezicht op weegwerk tuigen wel en nu komt het voor, dat Duitsche koopers als voorwaarde stellen, dat de goederen in Duitschland gewogen worden. De heer van Dam gelooft, dat de groote weegwerktuigen, waarop meer speciaal de aandacht wordt ge vestigd, hier in de streek weinig voor komen. Voor zoover hem bekend zijn er maar twee, n.l. op het station en aan de brouwerij. Bovendien zal het euvel door rijks toezicht op de weegwerktuigen niet worden weggenomen. Het gebrek zit toch niet zoozeer in de schalen, dan wel in de manier van wegen. Wanneer er nu een rijkskeuring komt, zal die aan heel wat menschen grooten last veroorzaken, zonder veel resultaat. De groote weegwerktuigen blijft Spr. bulten, die kent hij niet bij ondervinding. Er zullen ook nogal wat rijksambtenaren noodig zijn voor de controle, daar het niet voldoende zal zijn eens per jaar een onderzoek te houden, maar voort durend toezicht is noodig. Bovendien zal ieder koopman, bij wien wat aan de schalen mankeert, wel door zijn clièntele op de vingers worden getikt. De Voorzitter zegt, dat deze zaak al meermalen ter sprake is ge komen, maar hij gelooft niet, dat zoo'n toezicht noodzakelijk is. Bij de weeg bruggen kan het een groot verschil maken, daar niet ieder in de gelegen heid is dan na te wegen. In het algemeen is het nogal be zwaarlijk de gevraagde opgaven te doen. Als de Kamer nu over een fonds kon beschikken, om iemand er voor aan het werk te zetten, zou het wat anders zijn. De heer van Haselen wijst er op, dat het verzoek uitgaat van een Staatscommissie, die het weder endos seert aan de Kamer van Koophandel. Overigens is hij het geheel eens met den voorzitter, dat een dergelijk onder zoek de draagkracht der Kamer te boven gaat. De heer Sinnige merkt op, dat het schijnt, dat de Staat een zoodanigen toestand in 't leven wil roepen, anders zou er toch geen commissie zijn be noemd. Maar het zal zeker moeilijk zijn, zich daarover uit te spreken. Als .die commissie echter haar taak maar niet zoo eenzijdig opvat als dat bij de gewichten het geval is geweest, daar het dan niet veel zal uitwerken. Het handelend publiek staat wel en het landbouwend niet onder den ijk. Een landbouwer kan desnoods met een steen wegen. Waarom dat zoo is, is spr. niet duidelijk. Als het zoo gaat, is het weer een halve maatregel. En de landbouwende bevolking maakt van haar vrijheid niet altijd een goed gebruik, dat weet spr. bij ondervinding. De Voorzitter stelt voor, te antwoorden, dat de Kamer het groote nut er niet van inziet voor Amersfoort, en dat ze bezwaar maakt dergelijk werk te verrichten. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 3. Missive van de Kamer te 's-Her- togenbosch, verzoekende ondersteuning van haar adres aan den minister tot behoud van den sneltrein Utrecht Bosch. De Voorzitter leest het schrij ven voor, dat ingekomen is Donderdag 1 Augustus, terwijl de bemerkingen voor 5 Augustus bij den Minister moesten zijn. De tijd om een vergade ring te beleggen was toen te kort, waarom het nu voor kennisgeving wordt aangenomen. 4. Missive van den Minister, waarin hij bedankt voor de toezending van het jaarverslag der Kamer. Voor ken nisgeving aangenomen. 5. Missive van het Bestuur van het Algemeen Ned. Verbond, verzoekende handelaren op te wekken hunne corre spondenties met België in het Neder landsch te voeren. De Voorzitter vertrouwt, dat de heeren hieraan wel gevolg zullen geven, terwijl de pers wel voor verdere bekendmaking zal zorgen. Voor ken nisgeving aangenomen. 6. Missive van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel met een exemplaar van zijne verslagen en mededeelingen, gevende een overzicht van de Patroonsvereenigingen in Neder land. Ter inzage. 7Missive van het Eerste Koopmans gilde te Dusseldorp, verzoekende op gaven van personen, die voor lid in aanmerking kunnen komen. De Voorzitter heeft den secre taris verzocht de gevraagde inlichtingen te verstrekken. Bij het schrijven was ook een jaar verslag over 1906, dat nog al belang rijk is, daar er verschillende grepen uit de laatste Duitsche tarieven in voor komen. Ter inzage. 8. Missive van het Ministerie van Landbouw, H. en N. met het verslag van den hoofd-ingenieur van het stoom wezen. Ter inzage. De Voorzittter deelt mede, dat altijd nog aanhangig is het verzoek van de Kamer te Deventer om adhaesie aan haar adres aan den minister inzake de verhooging der spoortarieven. Deze zaak was eerst niet erg duidelijk, waarom nadere inlichtingen zijn verzocht, die welwillend zijn verstrekt. Tevens is geschreven aan de Kamers van Utrecht, Nijmegen en Arnhem, die eveneens geantwoord hebben, welke antwoorden door den secretaris worden voorgelezen. De Kamer gaat mede met het door Utrecht ingenomen standpunt, en neemt het verzoek voor kennisgeving aan. Verder heeft de heer Van Duinen nog meegedeeld, dat hij gaarne ter sprake had willen brengen de verhoo ging van het tarief der bestelgoederen door de spoorwegmaatschappijen. De voorzitter is van deze zaak nog niet op de hoogte, hij heeft een tarief aangevraagd maar nog niet gekregen. De heer Sinnige deelt mede dat de verhooging al in werking is. Een pakket door hem naar Nunspeet verzonden voor 48 ct. kostte bij terug zending 74 ct., een niet onbelangrijke verhooging dus. Daar de heeren echter nog niet vol doende op de hoogte zijn, wordt be sloten de zaak aan te houden tot de volgende vergadering. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering. SOEST. Schandelijk Gisteren nacht is een in de weide loopende koe, toebehoorende aan den landbouwer P. van den B„ in de Birk te Soest, een der spenen afgesneden. 6AARN. Ten behoeve der uitbreiding van het Wijkhuis, ontving het Bestuur der Vereeniging voor Ziekenverzorging alhier, van iemand, die onbekend wenscht te blijven, toezegging van een gift van duizend gulden. De Bloemen- en Planten-Com- missie van de Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw- en Plant kunde heeft in haar vergadering*van 11 Sept., gehouden in een der zalen van «Natura Artis Magistra» te Am sterdam o.a. de navolgende onder scheidingen toegekend. Getuigschrift ie klasse aan: Pioen Dahlia «Cour de la Paix», lilarose met barnsteen hart, van den heer H. Van Herwaarden te Baarn. Cattleya Gaskelliana var. alba, bloe men zuiver wit, lip geveerd geel in de keel. Cattleya tankervillae (bicolor x rex) sepalen en petalen licht citroen geel, sepalen met groenen weerschijn, lip helder, purper witten kolom. Deze beide Cattleya's ingezonden door den heer mr. H. C. Hacke, te Baarntuinbaas Th. Hendrikse. Eervolle vermelding: Barkeria elegans, bloemen licht pur per, rank van stengel, rechtstandig, van den heer mr. H. C. Hacke, te Baarn. WOUDENBERG. Bij gelegenheid van het huwelijk van den burgemeester P. A. G. baron van Heeckeren van Brandsenburg met mejonkvr. C. W. baronesse van Boetzelaer te De Bilt, werden de schoolkinderen onthaald. De scholen waren door de kinderen met groen en bloemen versierd. Ter gelegenheid van het 121/,- jarig bestaan van «Fidelio» bood notaris Lagerwey namens vele begunstigers een zilveren lauwerkrans aan de Har monie aan, terwijl de beschermheer de heer J. B. de Beaufort een zilveren herinneringsmedaille overhandigde. Vossenjacht te Amersfoort. Het clubleven is in Amersfoort niet bizonder sterk. Wielrijdersvereen. behooren tot die zaken, die wij als zoovele andere nuttige en noodige din gen hebben gehad. Toch leent geen enkele plaats in ons geheele land zich beter voor het maken van grootere of kleinere fietstochten, dan de tweede stad van het Sticht. Hoe dit den lui evenwel aan 't verstand te brengen Menigeen had zich daarover reeds suf gepeinsd, tot een drietal heeren op het lumineuse idee kwamen een vossen jacht per rijwiel te organiseeren. Was het 't vreemde van 't geval, of zou werkelijk de drang tot het zich ver eenigen in den laatsten tijd zijn toege nomen, genoeg, ondanks tegenwerking van zekere zijde, is deze tocht een be slist succes geweest. Niet mindet dan drie en vijftig dames en heeren vereenigden zich Zondag 1 September, des ochtends te 10 uur, voor het hotel «Belevue» op het Stationplein, om onder leiding van den jagermeester het spoor der vossen te volgen. Deze waren, ruim van snip pers voorzien, een half uur te voren vertrokken. Langs de Koninginnelaan werd de Utrechtsche Straatweg bereikt. Tegenover het hotel Berg kwam de looze aard der beide Reintjes reeds voor den dag, die om den bekenden uit zichtheuvel «de zeven Boompjes» een valsch spoor hadden gelegd. Een paar minuten verder werden zij echter gespeurd op het oude Zeister Spoor. Dit zandpad werd dwars over den Kalkweg gevolgd, tot in het mid den der fraaie naaldbosschen, die den Utrechtschen Straatweg,begrenzen. Hier bleek reeds, hoe weinig stadgenooten den onmiddellijken omtrek van de plaats hunner inwoning kenden. Met bewon dering werd dit sterk geaccidenteerde terrein doorkruist, oppassen was hier overigens het wachtwoord, want in stede van een wielerpad ging het hier over boomwortels en afgevallen doode takken. De gevolgen bleven dan ook niet uit, want toen nabij «Kampoord» de Utrecht sche Straatweg weder werd bereikt, hadden 3 fietsen voor de helft hun adem uitgeblazen. De voerman der kar, waar mede de mondvoorraad van het gezel schap naar de f i n i s c h werd vervoerd, scheen van dit onheil te voren eenige «Ahnung» te hebben gehad, hij was althans juist ter plaatse. Fluks werden rijwielen plus berijders opgeladen en nu ging het naar den reparateur te Soesterberg, waar den stalen rossen opnieuw leven werd ingeblazen. Na de hierdoor ontstane rust bij pen sion «Van der Wiel» door de meesteu

De Eemlander | 1907 | | pagina 2