I ZES WOONHUIZEN INBOEDEIx, Teekeiischool - Putten Coöperatieve Winkelvereeniging Kruidenierswaren en Comestibles. „ONS VOORDEEL" ZES HUIZEN TAKSHOND Kerk- en Schoolnieuws. Land-, Tninbonw en Veeteelt. ALLERLEI. MARKTBERICHT. ADVERTENTIEN. De Notaris Johs. Knoppers publiek verkoopen s VIER HUIZEN publiek worden verkocht: ZILVERWERK Notaris A. P. Schroder. DE MASCOTTA. H A. J. van Zalingen. St. Nicolaas. Stationsstraat 31 - Stationsstraat 31 Levert, onder controle van de Handels» kamer van den Coöperatieven Bond, beslist Waren van prima kwaliteit. benut, om hun reeds dorstige kelen te laven, ging het dwars door de heide naar ede Palz>. Wie op dat oogenblik het gezelschap heeft kunnen gadeslaan, heeft zeker een indruk gekregen, die hem lang zal bijblijven. De schier eindelooze sliert wielrijdsters en -rijders, eerstgenoemde schier allen in lichtgekleurde costumes, met strik ken en linten In de Amersfoortsche kleuren versierd, zich voortbewegend langs het smalle pad door de paars- bloeiende heide, beschenen door een fraaie ochtendzon, leverde een verruk kelijk schouwspel. In de bosschen van het fraaie buiten goed werden de jagers voor de tweede maal bij den neus genomen. Kwistig lagen daar de snippers verspreid, tot zij plotseling ophielden en de jager- meester voor een groot vel papier stond met een paar dennenaalden aan een boom genageld, met de mededeeling «jelui zijt er leelijk ingeloopen. Spoedig werd het rechte spoor evenwel weder ontdekt en langs den Dolderschen weg de Utrechtsche Straatweg bereikt. Hier waren de beide Reintjes weder dwars overgestoken en hadden zich in de bosschen tegenover het buitengoed «Beukbergen» genesteld, echter niet zoo, of zij werden door twee paar dames- oogen ontdekt, wier aanvallige bezitsters zich beijverden de vossen van de hen als zoodanig kenmerkende strikken te ontdoen. Door de goede zorgen van een der deelnemers, die zich meer met de huiselijke aangelegenheden had belast, was daar inmiddels alles voor een pic-nic in gereedheid gebracht en konden jagers en wild hun, door de frissche buitenlucht en inspanning opgewekten, eetlust be vredigen. De beide dames, die zoo ge lukkig waren geweest de vossen te achterhalen, ontvingen hier uit handen van den jagermeester een fraai souvenir. Nadat allen zich voldoende gesterkt hadden en onder gezelligen kout van de vermoeienis waren bekomen, werd de terugtocht aanvaard, over Zeist en langs de pyramide van Austerlitz. In eerstgenoemde plaats moesten wederom een paar fietsen aan reparateurshanden worden toevertrouwd. Deze kleine onge lukjes, eiken wielrijder trouwens bekend, vermochten geen oogenblik de goede stemming te bederven. Toen dan ook, omstreeks half zes, het gezelschap in Amersfoort terugkeerde, was er slechts één roep over den genotvollen tocht en werd algemeen de wensch geuit, dat men spoedig in de gelegenheid zou worden gesteld, dezen te herhalen. Dit nu is zeer waarschijnlijk, doch dan zal voor de noodige afwisseling worden zorg gedragen. No. 2602. 't Bovenstaande ontleenen we aan „De Kampioen" van 13 Sept. De redactie spreekt de hoopt uit, dat derge lijke gezellige tochten meer zullen worden gehouden, en dat er te Amersfoort een flinke club zal ontstaan. Gaarne voegen we onze wenschen bij die van de Kampioen. I De agenda van de algemeene vergadering der A. F. C. Quick, die hedenavond plaats heeft, vermeldt de volgende punten ie. Notulen. 2e. Bestuursverkiezing. 3e. Wat verder ter tafel komt. In Tivoli te Utrecht zal morgen avond aan den worstelwedstrijd o.a. deelnemen de fourier Bruns van het 5e Reg. Inf. Het tweede elftal van H. V. C. speelt morgen te Utrecht tegen Velox. Predikbeurten. Evang. Lut/i. Kerk. Zondag 15 Sept. Voorm. 10 uur Ds. P. Gediking Em. pred. te Leiden. Remonstrantsche Kerk. Zondag 15 Sept. Voorm. io'/j uur Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Loge gebouw v. Persijnstaaat 1. Zondag 15 Sept. Geen dienst. L Met het geven van onderwijs in de handwerken aan de herhalingsschool, gevestigd in de O. L. school der iste klasse No. 13 te Amsterdam voorden cursus 1907/08 is o.a. ook weder belast Mej. H. C. Kerkhoff. In De Prins van deze week komt een portret voor van de heer G. J. Buys directeur van de H. B. S. alhier. In het bijschrift lezen we o. a. het vol gende: Niet alleen behoort hij tot de kundigste en geschikste docenten, maar ook als penvoerder op het gebied van paedagogie en onderwijs heeft hij naam gemaakt. Aan een bijz. school alhier is benoemd Mej. M te Winkel te Lopik. Een bijvoegsel tot de «Staats courant» (n°. 214) bevat een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Nederland, voorgekomen gedurende de maand Augustus 1907. Daaraan ontleenen wij de volgende opgave (de cijfers tusschen haakjes duiden het aantal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voorkwam)mond- en klauwzeer bij de herkauwende dieren en de varkens '37.-43 (5°44). kwade droes en huid worm bij de eenhoevige dieren o (o), schurft bij de eenhoevige dieren en de schapen 42 (9), rotkreupel der schapen '5 (3). vlekziekte bij varkens 232 (175), trichinen-ziekte bij varkens o (o), milt vuur bij alle vee 48 (43), hondsdolheid bij honden en katten 2 (2). Onder het vee op de Hilver- sumsche Meent en bij den landbouwer Overgoor te Soest is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Stoomploeg. Van heinde en ver komen belangstellenden zien naar de werking van den stoomploeg die aan den Dolderschen weg bezig is om eene hoeveelheid H. A. heidegrond om te ploegen, 't Is dan ook waarlijk interessant om de machine in werking te zien. Het aantal bezoekers werd Woensdag alleen op 4000 geschat. Ook Donderdag zijn enorm velen naar het schouwspel wezen zien. De ploeg gaat 75 c.M. diep door den grond. De politie in den Haag is ge mengd in het volgende geval Een bewoner van het Statenkwartier had een artist, deel uitmakende van het Philharmonisch Orkest, per brief tot een bezoek te zijnent genoodigd. Toen dit bezoek werd gebracht, eischte de gastheer van den bezoeker een verklaring, dat hij (de artist) eenige jaren geleden in betrekking had gestaan tot eene met name genoemde schilderes. Toen de musicus weigerde een zoo danige verklaring af te geven, werd hij bedreigd door den gastheer, die ten slotte, blijkbaar met het geval verlegen, de hulp der politie inriep, onder be weren, dat de artist wederrechtelijk zijn woning was binnengedrongen. De musi cus maakte van de verschijning der politie gebruik om zijnerzijds een klacht in te dienen wegens de ondergane behandeling. De politie stelt nu een onderzoek naar het gebeurde in. Woensdagmiddag kwam een Duitsch sprekend persoon den winkel binnen van den juwelier Blitz op het Waterlooplein 71 te Amsterdam, en vroeg eenige ringen en diamanten te zien. De heer Blitz keek den man eens aan en vroeg hem zijn naam. De vreemdeling verbleekte op deze vraag, greep de klink van de deur en koos het hazenpad. De heer Blitz meende in den vreemdeling den man te her kennen die te Melbourne den diamant handelaar Bauler op zijn kantoor ver moordde, en zich met een schat aan smaragden, paarlen en diamanten uit de voeten wist te maken. De justitie heeft maatregelen genomen om den persoon in handen te krijgen. (Iibl.) Familiedrama. In het plaatsje Wandsbek, nabij Hamburg gelegen, speelde zich dezer dagen een afschuwe lijk familie-drama af. Een metselaars vrouw had haar driejarig dochtertje, nadat zij gepoogd had 't kindje te ver drinken in een badkuip, met een broodmes den hals doorgesneden. Eerst tegen den middag werd deze verschrik kelijke daad ontdekt, doordat 't zesjarig dochtertje van de buren, een vriendin netje van 't vermoorde meisje, Lili Hildebrandt, zoo heette 't stumpertje, kwam opzoeken. Toen 't zesjarig meisje de woonkamer van 't metselaarsgezin binnen huppelde en aan de bleekuitziende moeder vroeg, waar Lili was, begon de vrouw zenuw achtig te lachen en stamelde bijna on verstaanbaar «Lili is dood, zij ligt daar in dien stoel.» Zonder één woord te zeggen rende 't meisje verschrikt de kamer uit, holde de trap af en vertelde haar ouders het geen zij gehoord en gezien had. Dadelijk daarop ging haar vader de buurvrouw opzoeken. Wat hij toen zag, is in één woord verschrikkelijk I In den hoek van de woonkamer lag 't driejarig dochtertje met natte kleeren en vreeselijk bebloed. De hals van 't kindje was gedeeltelijk doorgesneden. De moeder zeide niets en liep maar aldoor als 'n waanzinnige heen en weer. Fluks waarschuwde de man de politie en den vader van 't vermoorde kindje. Nadat de vrouw een beetje tot kalmte wa3 gebracht, vertelde zij, dat 't haar plan was, zichzelf en haar twee kinderen te dooden, daar haar man sinds weken geen werk kon krijgen en zij zoodoende ontzettend gebrek leden. Zij was be gonnen haar dochtertje te vermoorden doch 't afschuwelijke van die daad was haar, toen 't reeds te laat was, pas opgevallen en had haar weerhouden de andere moordplannen te volvoeren. De vrouw werd gearresteerd en in voorlooplge hechtenis gesteld. Van 'ndeserteur. Een Duitsch gendarme ontdekte onlangs in 't eer tijds Fransche grensstation Arricourt, ElzasLotharingen, onder de vele uit Frankrijk aangekomen reizigers een Duitsch deserteur, die thans te Nancy woont. De onvoorzichtige werd gevat en zoolang in een gevangenis-cel op gesloten, totdat er instructies zouden komen wat er verder met den deserteur gedaan moest worden. De geschiedenis verliep eehter geheel anders, 's Avonds, op 't oogenblik dat de cipier hem zijn maal kwam brengen, greep de arrestant den ketel met soep en kwakte dien tegen 't gezicht van den gevangenbe waarder. Cipier tuimelde achterover, deserteur greep den sleutelring uit zijn van schrik verstijfde vingers, opende daarna de zware gevangenispoort en holde weg, weg in de richting van de Fransche grens, die ongeveer een kilo meter van de gevangenis lag verwijderd. Door toedoen van een Franschman, die hem wat contanten gaf, kon hij onge hinderd te Nancy, zijn woon, arriveereu. Een dorp zonder wet boek. In Frankrijk bestaan eenige hoekjes gTond, waar het burgelijk wet boek een zoo goed als onbekende zaak is gebleven, omstandigheid, welke op 't geluk en de welvaart van de bewuste plekjes volstrekt geen ongunstigen in vloed heeftintegendeel. Fort-Mardyck, bij Duinkerken, is een groot zeedorp van 1700 inwoners, dat er 50 jaar geleden maar 650 en in 1821 slechts 300 had. De bevolking is dus in 80 jaar bijna verzesvoudigd, en dat, ondanks een tamelijk sterke emigratie. De echtparen zijn er met talrijke kinderen gezegend, verliezen er weinig en voeden ze onder de gunstigste om standigheden op. Bovendien is er geen enkele arme stakker in Fort-Mardyck het is zelfs onmogelijk, dat er een zou zijn. Voor een groot deel is dit te danken aan het feit, dat dit hoekje van de Vlaamsche kust feitelijk het Fransche wetboek van 1804 niet kent. Het heeft er een van veel ouderen datum, n.l. van Colbert. Dit zijn er de hoofd clausulen uit Ieder nieuw gezin ontvangt, bij wijze van huwelijksgeschenk, het vruchtge bruik, (en niets dan het vruchtgebruik, dat is het kardinale punt) van een bruidschat van 24 aren grond, die dus onvervreemdbaar, ondeelbaar en onver- grootbaar is. Bij het overlijden van den langstlevenden echtgenoot, vervalt ze weer aan de gemeente, die haar opnieuw aan een ander trouwpaartje kan afstaan, bij voorkeur aan een der kinderen, gesproten uit het gezin dat verdwenen is. Iedereen weet dus, dat het lot van zijn kinderen is verzekerd. Zij ontvan gen allen 24 aren grond bij hun trou wen, op de eenige voorwaarde, dat ze in de gemeente blijven wonen. Daaraan is natuurlijk het groote aantal kinderen te danken. Het geboortecijfer van de jaren 1871 tot 1902 bedraagt ongeveer 41 geboorten op 1000 inwoners en per jaar, terwijl het in andere streken van Frankrijk slechts 24 is. De sterfte is. vooral in de latere kinderjaren, zeer gering. In totaal zijn er twee geboorten voor één overlijden. De oorsprong van het thans in Fort- Mardyck geldende gebruik is te zoeken in een besluit van Lodewijk XIV, die om het kleine fort, ter wering van piraten, met getrouwe bewakers te omringen, er 4 gezinnen heenzond, wien hij 125 hectaren duinen als onver vreemdbaar eigendom schonk. Langzamerhand heeft toen die kleine »bond« den grondslag gelegd voor het later ingevoerde systeem. En zoo zijn de eertijds absoluut waardelooze en onherbergzame duinen door de macht van den arbeid vrucht baar gemaakt, en bewoond door een talrijke bevolking, uit wier midden de ellende systematisch is gebannen. (Tel) Sigarette n-d i e v e n. Dins dagnacht hebben enkele dieven inge broken in de sigarettenfabriek van Kowaski te Berlijn. Zonder dat iemand er iets van merkte, hebben de dieven niet minder dan 52000 sigaretten uit 't magazijn gestolen en hun buit daarna op een handkar weggereden. Kaatste Berichten. Parijs. Het is thans bevestigd, dat de President der Republiek de dood straf, uitgesproken over de moordenaar Soleilland heeft veranderd in levens langen dwangarbeid. Hiermee is dus uitgemaakt dat de tegenwoordige regee ring nimmer de doodstraf zal toepassen. Casablanca. Volgens eene Engelsche lezing over den slag van Teddart, zijn de Marokkanen twintig mijlen naar het binnenland gevlucht. Zij hadden 300 dooden en vele gewonden. Rome. De erfgenamen van Crispi hebben bekend gemaakt, dat de origi- neele gedenkschriften van dezen staats man in Europa en Amerika zullen gepubliceerd worden, einde van dit, of het begin van het volgend jaar. Burgerlijke Stand. Van 13 en 14 September 1907. GEBOREN Geertruida Johanna, d. van Jacob van Nimwegen en Evertje Smit. Willemijntje, d. van Jacob Dirk van Gelder en Chistina Johanna Dooijewaardt. OVERLEDENSusanna Hendrika van Keulen, oud 7 jaar. AMERSFOORT. 13 Sept. 1907. f a f 3.— 3 1.70 4.60 r per - 5.hecto- - 6.— liter. - 1.90 - 6.— p. 100 s 1.10 1.25 Kilo. 0.60 1.- 0.40 60 - 1.00 - 1.20 - 0.60 I 0.90 1.20 per stuk. Tarwe Rogge Boekweit Appelen Peren Kleiaardappelen Zand Hoendereieren Eenden Grasboter Hooiboter Margarine Zoetem. ka,as Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Oude eendon Jonge Hazen Wilde konijnen Tamme Duiven Vette Varkens Magere Zeugen Biggen Vet koeien Guste Kalt Kalfvaarzen Pinken Pinkstiercn Vette kalveren Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boekweit; heet. Appelen; 000 heet. Peren; heet. Kleiaardappelen; heet. Zandaaidappelen 00 000 stuks Hoendereieren; stuk Eenden eieren; 0000 kilo Grasboter; kilo Hooi boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee; Vette Varkens; 15 Magere varkens; Varkens voor export slagerijen; 400 Biggen en 10 Zeugen. - 0.- - 0.- -00.- -14.— - 60.— 8.— - 0.— - 0.— p. p«aar. -00.- -20.- •70— -12.— per stuk. te Amersfoort zal op Dinsdag 24 Sep tember 1907 des avonds 7 uur in het veilingslokaal «HET VALKJE» in de Valkestraat te Amersfoort ln de gemeente Amersfoort met grond aan de Hellingstraat plaat selijk genommerd 6o, 62, 64 en 66 en 85 en 87, te zamen groot 9 aren, 5S centiaren. Deze perceelen zijn te zamen ver huurd voor f7.65 per week. II met tuintjes in de Koningstraat nos. 68, 70, 72 en 74 en een blok van met grond daarachter, te zamen groot 7 aren, 70 centiaren. De huizen in de Koningstraat ieder verhuurd of verhuurd geweest voor f 1,20 per week; de 6 huizen daarachter ieder voor f 0.80 per week. Betaaldag der kooppenningen en aanvaarding 24 December 1907. Woensdag 25 September 1907, des voormiddags 9 uur precies, zal ten sterfhuize van den heer C. DE JONGH, in het perceel Kampstraat 19, te Amersfoort, om contant geld Een compleete, sollede onder meer bestaande uit: fraaie Pianino, getd. Rud Ibach Sohn met kruk, salon-, eet-, speel-,Jwasch- en étagère- Tafels. Bonheur du jour, Secretaire, Buffet, antiek Schrijfbureau, Kabinet, hang-, linnen- en penant-Kasten, Chif- fonière, Canapé's, Fauteuils, fantaisie- en andere Stoelen, Ledikanten met Matrassen, Veerenbedden, Kussens en Dekens, fraaie Pendules, waaronder een met speelwerk, Ornamenten, Spiegels, kristallen Gaskroon en Candelabres en meerdere Gas- en Olielampen, presen teer- en andere Bladen, Brandkast, Fornuis, vul en andere Kachels, Naai machine, eet- en andere Serviezen, Kristal- en Glaswerk, Koper-, Blik- en Aardewerk. waaronder Tafelzilver en met zilver gemonteerde Voorwerpen. Verder BRIKJE k. z. o. d. k. voor hit en klein paard. Alles aan voormeld perceel te be zichtigen, particulier op Zaterdag 21 en publiek op Maandag 23 September, telkens van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. te koop aangeboden. ZEER WAAKSCH. Adres: BREEDESTRAAT 18. GEVRAAGD i°. Een LEERAAR in het VAK- TEEKENEN, voor 10 12 uur per week. 2°. Een LEERAAR in het HAND- TEEKENEN, voor 5 tl 6 uur per week. De Cursus duurt van 1 OCT.31 MAART en wordt gehouden in de avonduren. Inlichtingen en aanmelding vóór of op 24 SEPTEMBER a.s. bij den Voor zitter, den heer J. C. BOUMAN. Schouwburg Utrecht ZONDAG 15 SEPTEMBER 1907. Het Nederlandsche Operette-Ensemble. Directie: ALPHONSE JANMART Jr. Optreden van Mevr. M. BUDER- MANVan Dijk en de Heeren S. VAN BEEM en JAN GROOTVELD. Komische Operette in 3 bedrijven Muziek van ED. AUDRON. Regie: J. J. RENTMEESTER. Dirigent: H. VAN DER NAATEN. CONFISEUR. LANGESTRAAT 1, HOEK VARKENSMARKT. Telepheon No. 171. Weder dagelijks versch: MIJN BEROEMD 50 ct per 5 ons

De Eemlander | 1907 | | pagina 3