BINNENLaNjl». STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. SPORT. Kerk- en Schoolnieuws. uit. Men hoort te Parijs op de boule vards, in de koffiehuizen, op de trams en in de wagens van den Métro allerlei uitingen van verontwaardiging, dat op zulk een monster de doodstraf niet wordt toegepast. Daar zijn er zelfs die dreigen, dat het volk recht zal gaan plegen op eigen hand en de lynchwet zal gaan toepassen. Er waren Zondag te Parijs eenige woelige straatbetoogingen. President Fallières heeft officieus be kend gemaakt, dat hij de gratie niet verleende op gronden aan de zaak zelve ontleend, maar omdat hij uit beginsel een beslist tegenstander van de dood straf is. De Czar, zoo wordt uit St.-Peters- burg bericht, heeft een groot aantal gelukwensch-telegrammen ontvangen, naar aanleiding van het goed afge- loopen ongeluk met zijn jacht Standart. Het eerste dier telegrammen was van Keizer Wilhelmhet tweede van den Mikado. De plaats waar het ongeluk gebeurde werd zoo gevaarlijk geacht, dat de Finsche stoomvaartmaatschappijen haren stoombooten hadden verboden daar te varen. De Czar heeft den wensch geuit, die plaats te bezichtigen. Men gelooft, dat het jacht Standart uiteengeslagen zal worden. Het water staat er reeds boven de ketels. De quaestie in Antwerpen is"nog niet opgelost. De Fédération Maritime verwierp nogmaals een door de werk lieden aangenomen voorstel, dat het volgende om vattei e. Het werk wordt onvoorwaardelijk hervat; ze. er wordt een gemengde commissie benoemd, om te onderzoeken of er reden bestaat de loonen van de hout en graanlossers te verhoogen. Naar verzekerd wordt is er gisteren ministerraad gehouden over het conflict in de haven van Antwerpen. Hubert, de minister van arbeid, zal onverwijld een brief aan den burgemeester van Antwerpen zenden, waarbij dezen de grondslagen voor een overeenkomst om tot een oplossing van het geschil te geraken, worden aan de hand gedaan. In de jongste vergadering van het hoofdbestuur van den Middenstandsbond, in het American-Hotel, werd aange nomen, als nieuw lid «De Nederlandsche Aannemersclub», waardoor het ledental van den Middenstandsbond met een duizendtal is toegenomen. Besloten werd de 5e alg. vergadering van den Bond en het daarmede ver bonden 5e congres van den Midden stand in 1908 te Dordrecht te houden. Ten einde tegemoet te komen aan de wenschen van vele bondsleden, werd besloten op het congres wederom slechts één onderwerp te behandelen en wel De vakopleiding voor den handel- drijvenden in industrieelen Middenstand. Aan het dagelijksch bestuur werd opgedragen voor dit onderwerp ten spoedigste praeadviseurs uit tenoodigen, opdat de gedrukte praeadviezen nog vóór den 30sten November aan de ver- eenigingen kunnen worden toegezonden. Reeds werd van de heeren Ds. D Bos, lid der Tweede Kamer, te Win schoten, De Groot, inspecteurs van het Middelbaar Technisch Vakonderwijs en Mr. Smeenge, lid der Tweede Kamer, bericht ontvangen, dat zij dit onder werp zullen praeadviseeren. Het dage lijksch bestuur van den Bond zal maat regelen nemen om ook door bevoegde mannen uit den Middenstand dit be langrijk vraagstuk zoo bieedvoerig mogelijk te doen praeadviseeren. Ten slotte werd besloten een referen dum onder de leden van den Bond uit te schrijven over de in 1909 te houden Middenstandstentoonstelling. De ver- eenigingen zullen daarin worden uitge- noodigd voor den 31 en October a.s. mede te deelen, of zij aan deze Midden standstentoonstelling willen meewerken door: 10. Het benoemen van een plaatse lijke commissie tot bevordering der tentoonstellingsbelangen. zo. Het deelnemen in het waar borgfonds, en dan voor welk bedrag. 30. Het te gelegener tijd zenden van een afgevaardigde naar een te be leggen vergadering, waarop het alge meen Nederlandsche tentoonstellings comité zal worden benoemd. Voor de nationale betooging voor Algemeen Kiesrecht, Zondag te Rotterdam gehouden, waren van heinde en verre de vereenigingen met hare banieren opgekomener waren er meer dan 300. Men kwam te zamen op het Schuttersveld, aan de Linkerrottekade, waar een zestal spreekgestoelten en twee muziektempels waren opgericht. Nadat v. Kuykhoff namens het bestuur te 1 uur de meeting had geopend en de muziek van de vereeniging „Excel sior", uit Rotterdam, en van de ver eeniging De Dageraad, uit Amsterdam, zich had doen hooren, werden de spreekgeoelttn resp. beklommen door j Mevr. R. Vos Stel, en de heeren H. Spiekman, M. Mendels, J. F. JTyhof, W. P. G. Helsdingen en J. E. W. Duys. Tegen 4 uur, werd de optocht ge organiseerd, waarin ook een iz-tal muziekkorpsen plaats namen. In de beste orde, begeleid door de bereden politie, trok de stoet, welke ruim een half uur lang was, langs den aange geven weg in de richting van Oud- Krakelingen, waar zij ten halfzeven in de Avenue Concordia werd ont bonden. De heeren Troelstra en Hugen- holtz, leden van de Tweede Kamer, hebben van Dinsdag 10 September af, eenige dagen met een Huizer-visscher op zee doorgebracht om zich te over tuigen of bewering van tegenstanders van de «kuil» waarheid is, dat men zonder kuil even goed garnalen kan vangen. Het nu daartoe gebezigde net is bekend onder den naam van «wijm». Volgens de visschers vangt dit net geen «nest» maar uitsluitend garnalen. Een wetsontwerp is ingediend houdende bepaling, dat ten aanzien van de rechterlijke bevoegdheid en van de rechtsvordering, de regelen, geldende ten tijde der inleidende dagvaarding, van toepassing blijven op rechtsgedin gen betrekkelijk tot een arbeidsovereen komst, welke aanhangig waren bij het in werking treden van de wet op het Arbeidscontract. Deze voordracht is het gevolg der toezegging, door den Minister van Justitie aan de Eerste Kamer der Staten- Generaal gedaan, tijdens de behandeling van het Arbeidscontract, op grond der toen gerezen juridieke bezwaren, ten einde alzoo iedere quaestie op dit punt af te snijden. Uit Leiden meldt men aan het N. v. d. D: Sinds gisteren loopt hier een hardnekkig gerucht, dat het vaandel van het 4e regiment infan terie in het kamp van Zeist geheim zinnig verdwenen is. Toen men Zaterdag in Leiden kwam, was 't, volgens dit gerucht, niet meer in het foudraal. Militaire autoriteiten willen het gerucht, tegenspreken noch bevestigen, doch militairen, die mede uit het kamp teruggekeerd zijn, deelden ons mede, dat 't een feit is. Uit den Haag meldt men omtrent deze geschiedenis: Het vaandel van het 4de regiment infanterie is op geheimzinnige wijze verdwenen. Het bleek, toen men Zater dagmiddag alhier uit het kamp van Zeist thuis kwam, van den stok gescheurd. Daar het in het kamp voortdurend door een schildwacht wordt bewaakt, moet deze onachtzaam zijn geweest of mede plichtig aan het feit. Zeer waarschijnlijk heeft men hier te doen met een wraakneming over zware diensten of een uiting van anti- militairisme. Er wordt door autoriteiten een zeer streng onderzoek ingesteld, dat tot heden nog tot geen resultaat leidde. Heden moet het 4de regiment tegen woordig zijn bij de opening der Staten- Generaal. Hoe men dit zal doen zonder het vaandel, is nog niet uitgemaakt. In militaire kringen vooral wordt het feit zeer ernstig opgenomen. De correspondent te Batavia der „N. R. Ct." seinde gisteren Een patrouille onder luitenant de Braconier is 9 September met zwaar verlies teruggeslagen bij den aanval op een vijandelijke stelling aan de Boedon- Boedongrivier in Mandhar. (Celebes). De geleden verliezen zijn onbekend. Er is versterking afgezonden. Drankbestrijding. Verschenen is het verslag over de alcoholcursussen van den Nederland- schen Onderwijzers propagande-club (voor drankbestrijding) over 1906/1907, uitgebracht door het Hoofdbestuur dier Vereeniging. Het doel dezer cursussen is de jeugd bekend te maken met den alcohol en zijne werking op het men- schelijk organisme. De eerste cursus werd gehouden te Utrecht in 1903; thans zijn er cursussen gehouden te Utrecht, Amsterdam, Rotterdam, Arn hem, Hilversum, Leeuwarden, Deventer, Nijkerk, Baarn, Uden en Zutfen, waar aan 59 leiders werkzaam waren en die door 787 leerlingen werden gevolgd. Van overheidswege mocht de Vereeni ging veel steun ondervinden. Het Rijk gaf voor dezen afzonderlijken arbeid der Club f 500 subsidie. De gemeente Utrecht stond aan de plaatselijke af- deeling f 200 subsidie toe, terwijl ver schillende gemeenten welwillend de schoollokalen ter beschikking stelden. Bovendien werden de cursussen gesub sidieerd door plaatselijke afdeelingen van den Volksbond tegen Drankmis bruik. den gegeven. De avonden zijn voor- loopig als volgt bezet Maandag, vermoedelijk het, Neder- landsch Operette-Ensemble, Dinsdag, Speenhoff en Nap. de la Mar, Woens dag, Donderdag, en Vrijdag, Henri ter Hall. Seismologie. Van 2125 September e.k. zal te 's Gravenhage de eerste algemeene vergadering plaats hebben van de In- ternationaleSeismologischeVereèniging. Het doel dezer Stalen-associatie is de studie der aardbeving problemen, wier oplossing samenwerking vereischt van vele over de gansche wereld verspreidde stationsde middelen, waardoor dit doel wordt nagestreefd zijnhet doen van waarnemingen volgens wetenschap pelijke wijzen van onderzoek, het nemen van proeven, noodig voor het onder zoek van verwante vraagstukken, de vestiging en het onderhoud van obser vatoria voor studie van aardbevingen in alle landen, die den geldelijken steun der Associatie mochten verlangen en eindelijk de inrichting van een centraal- bureau, waardoor de ingezonden be richten worden vereenigd, bestudeerd en openbaar gemaakt. De kosten worden gezamenlijk door de Staten gedragen naar evenredigheid van het aantal inwoners. Tot deze associatie, tot stand gekomen volgens conventie van 1905 te Berlijn aange gaan, zijn op dit oogenblik toegetreden het Duitsche Rijk, Argentinië, Hon garije, België, Bulgarije, Chili, de Congo-Staat, Spanje, Portugal, de Ver- eenigde Staten van Amerika, Grieken land, Japan, Italië, Mexico, Noorwegen, Rumenië, Rusland, Zwitserland en Nederland. Frankrijk heeft toetreding toegezegd en Engeland zendt een af gevaardigde. De kern der bijeenkomsten wordt gevormd door de afgevaardigden dezer Staten, terwijl vele geleerden van naam op seismologisch gebied tot bijwoning der conferentie zijn uitgenoodigd. In Nederland zijn genoodigd alle hoog leeraren der natuurkunde en sterren kunde. Wetenschappelijke voordrachten zul len worden gehouden en seismologische instrumenten ter bezichtiging worden opgesteld. Een schilder ij van Ru bens, dat dezer dagen te Brussel werd gestolen uit het huis van Graaf Van Assche, is te Parijs teruggevonden ten huize van twee Belgen, die als helers in hechtenis zijn genomen, met den eigenlijken dief een Belgisch koffie- j huisbediende. De geheele oplaag der Beschei den betr. den dienst van Multatuli in Nederlandsch-Indië, het boek van mr. De Bruyn Prince, dat in dit jaar zou verschijnen bij den uitgever G.J. Slot houwer alhier, is vernietigd geworden, wijl. na den afdruk van het handschrift, nog zeer belangrijke gegevens ter ken nis van den auteur gekomen zijn. Hier mee aangevuld zal het werk in 't volgend jaar het licht zien. (N. v. d. B.) Gisterenavond hield de afdeeling Amersfoort van Toonkunst een al gemeene ledenvergadering in hoofd zaak belegd voor de verkiezing van be stuursleden. Bedankt hebben mej. Went- zel, die in Duitschland vertoeft en Mr. J. Heyligers. In de vacature hierdoor ontstaan, werden gekozen deheerenjL. Noest en W. van Esveld, terwijl de heer I. M. J. Hoog werd herkozen. De heer Heiligers is ongeveer 30 jaar bestuurslid der afdeeling geweest. Geen wonder dus dat de heer Hoog hem bij zijn scheiden als zoodanig eenige hartelijke woorden van hooge waardeering toesprak. Nadat Mr. Hey ligers had bedankt werd de vergadering gesloten. Konden wij de vorige week reeds meedeelen dat Henri Dekking 7. Nov. alhier voor het Nutsdepartement zal optreden, thans vernemen we, dat in dezelfde maand ook nog een volks avond zal worden georganiseerd. Donderdagavond 28 November zal n.l. de bekende dichter-zanger Joh. Schmier, bekend om zijn ode's, met dat doel in Amicitia optreden. Kunst en Wetenschap. In de kermisweek, in 't laatst van October, zal waarschijnlijk in Amicitia geen tooneelvoorstelling wor De officier van gezondheid ie klasse J. A. Smits zal van 17 tot 25 Sept. a.s. de kustmanoeuvres in Zuid- Holland bijwonen. Van de sergeanten van het Instruc tie Bat. te Kampen, die met 1 Oct. op den Hoofdcursus worden geplaatst, is in verband daarmee ingedeeld bij het 5e Regt. Inf. de sergeant S. Veldmeijer. De ie luitenant H. B. van den Oudendag Pieterse alhier, besterad om 1 Oct. over te gaan bij het 4e regt. veld-art. te Ede, wordt 16 October gedetacheerd te Delft bij de artillerie inrichting. Ons bericht dat de heer J. C. Reuten bedankt heeft als bestuurslid van «Handel en Nijverheid» berust op een misverstand. De heer R. heeft zich wel te Roermond gevestigd, maar blijft, voorloopig althans, bestuurslid van H. en N. Naar men ons mededeelt, zal vanwege de afd. Amersfoort van de I. A. M. V. in de volgende maand een openbare vergadering plaats hebben. Waaarschijnlijk zal de heer F. Domela Nieuwenhuis of Ds. Schermerhoru als spreker optreden. Op Zondag den aqsten Sept. zal de slagersgezellenvereeniging haar één jarig bestaan feestelijk herdenken. De feestavond zal gegeven worden in het gebouw «De Toekomst». Als feestredenaar zal optreden de heer L. M. Hermans van Rotterdam. Gisterenmiddag is bij den heer Holt- man, Leusder weg 14 een postduif komen aanvliegen, gemerkt op den rechterpoot R. P. D 5 142. De heer J. B. die zich Zaterdag avond per rijwiel naar Lisiduna had begeven, teneinde de oefeningen bij te wonen van het Amersfoortsche Vrijwil ligerscorps, kwam bij het naar huis gaan tot de ontdekking, dat zijn karretje was verdwenen. De politie, aanstonds van het ge beurde in kennis gesteld, heeft dade lijk een onderzoek ingesteld maar tot nog toe zonder resultaat. Door de politie zijn op heeterdaad betrapt twee jongens van 12 en 15 jaar die in den tuin bij de leerlooierij van den heer Kleber aan de Kamp straat bezig waren peren te stelen. „CAEE Een aantal jongens zijn zoo onder den invloed gekomen van al hetgeen Carré eenige weken terug heeft doen genieten, dat zij dag in dag uit al hun best doen het, «Koninklijk Circus» zooveel mogelijk na te volgen. Op een veld aan den voet van den Berg hebben zij hun tent opgeslagen. Eenige oude kleeden en wat stukken zeildoek leveren beschutting tegen de niet-betalende bezoekers. Want gratis werken ze niet. De entree is 1 ct., des Zondags 2 ct. waarvoor een bruin toegangskaartje wordt verstrekt waarop heel deftig is gestempeld «Circus Carré.» Het dierenrijk van het circus wordt vertegenwoordigd door een hond en een bokje. De hond kan een pijp rooken, of liever in den mond houd en het bokje kan kaartspelen, welke kunst evenwel door het beest niet vertoond wordt, zoodat in dit opzicht de jeugdige eige naar moet geloofd worden. Beter zit het circus in zijn artisten. Busto is natuurlijk een der voornaamste, terwijl August ook niet mankeert. Busto heeft geen ganzen, maar naar een der medewerkenden vertelde ziju er twee jonge gansjes toegezegd, zoodat Busto dan zijn dresseerkunst kan ver- toonen. Verder zijn er «springers», die wel een Meter hoog springen, worstelaars en «Les Jacodas». Ja, dat zijn eigenlijk geen echte Japanners maar zij ontleenen toch hun kunst aan den bekenden troep uit Carré. Zoo vormen ze een pyramide heel aardig en vlug en bij ontstentenis van paarden, moeten zij ook daarvoor dienst doen. De jongens draven dan het circus door met een makker op rug of schou ders, net zoolang tot ze dood af zijn. En zoo weten de knapen zich uit stekend te vermaken. Maar helaas het gezelschap dreigt uit elkaar te spatten. Zondag is het nl. een goede dag voor het circus geweest, zijn er wel twee kwartjes gebeurd. Zooveel geld aan één toe te vertrouwen ter bewaring, ging niet en daarom hebben ze 's avonds de kas gedeeld, daarbij geen rekening houdende met de «artisten» die op het moment niet aanwezig waren. Dat heeft natuurlijk kwaad bloed gezet en nu is er twist ontstaan. Wat wel jammer is. De Amersfoortsche jeugd vermaakt zich niet steeds op zoo'n vrij onschuldige wijze. Opgave van onbestelbare brieven en briefkaarten over de le beltc van de maand September 1907. A. Scboonderbeek Amersfoort. Mej. A. H. Dissel L. v. d. Pol Wed. de Jong v. d. Bilt A. v. d. Haat Mej. H. Tommeil Schoolmetres d. G. Ellis Biebrich. H. Scbimmelpenninck v. d.OyeSalzbourg. Mv H. Klingen Yokohama. Myken Ha H. Klingen Rotterdam. Scheveningen. Utrecht. Amersfoort. SOESTDIJK. De Koningin-Moeder woonde Zondagmorgen met gevolg de godsdienstoefening bij in de Herv. Kerk te Eemnes-Binneu, onder gehoor van ds. H. H. Ynzonides. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan de afdeeling Baarn van Volks weerbaarheid welwillend ter beschik king gesteld een terrein van het particulier domein voor de oprichting van een schietbaan. BAARN. Met ingang van 1 Oct. a.s is de commies-titulair der posterijen en telegrafie, P. van den Tol, verplaatst van 's Gravenhage naar hier. De heer Dr. A. J. A. Thomas heeft aan den Gemeenteraad eervol ontslag gevraagd als lid der plaatselijke Commissie van Schooltoezicht. De heer Th. was gedurende een elftal jaren lid dezer Commissie, de laatste jaren tevens Voorzitter. In dien tijd kwamen vele belangrijke verbeteringen op het ge bied van onderwijs alhier tot stand. Noemen wij slechts de stichting der Westerschool, de reorganisatie van het Jongedames-Instituut, de stichting der nog onlangs geopende openbare school voor M.U.L.O. en verschillende voor de onderwijzers gunstige salarisregelingen, waarvan de jongste dateert van Febr. jl. Door zijn bedanken lijdt het onderwijs der gemeente een groot verlies en is het niet aan twijfel onderhevig of het, door den heer Th. in deze genomen, besluit wordt zoowel door zijn mede leden als door het onderwijzend per soneel en vele anderen ten zeerste be treurd. De aangeboden gemeente-be grooting voor het dienstjaar 1908, sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 161276,04', waaronder een post voor onvoorziene uitgaven, groot f 6498,60. De begrooting der Gemeente gasfabriek voor dat dienstjaar bedraagt in ontvangsten en uitgaven f96656,57. HOOGLAND. De postbode W. Reuters alhier, is benoemd tot brievengaarder te den Ham (Utrecht). ZEIST. Bij het te Arnhem gehouden examen ter verkrijging van het politie- diploma is o.a. geslaagd voor dit diploma met aanteekening, de heer P. v. d. Hoef alhier. Het gemeentebestnur dat zich in Mei jl. tot den Minister van Waterstaat wendde om zijn aandacht te vestigen op de stofplaag van auto's en motor fietsen, hem tevens verzoekende voor zieningen te treffen om de rijkswegen op s'rijks kosten stofvrij te maken, heeft van ZE. antwoord ontvangen, dat het stofvrij maken der wegen op den weg ligt van de Gemeentebesturen. Zaterdagnacht werd de winkelier Colier, alhier wakker, door eenig leven in zijn huis. De oorzaak daarvan zoekende, ontdekte hij een minder gunstig bekend staand persoon, zekeren W., in den keuken. De heer Colier onthaalde hem op een flinke afram meling, waarna de inbreker het hazen pad koos. Ofschoon de heer C. eersl van geen vervolging wilde weten, heeft de politie W. toch gearresteerd. Zaterdagavond hield de A. F. C. Quick haar algemeene vergadering. Het bestuur is als volgt saamgesteld Voorzitter, H. Rolandus Hagedoorn; ie Secretaris, H. W. Coenen; 2e Sec retaris, E. van Gelder; ie Captain, J, Tjassens Keizer; 2e Captein, F. W. Wesseling; Penningmeester, A. M, Harterink, Commissaris v. materieel, A. Rinsma. Verder werden 10 nieuwe leden aangenomen. Het Kampongblad werd als officieel orgaan aangenomen. Dat was een meevallertje l.L Zondag. Ajax uit Leiden zou in Deventer een friendly game spelen tegen U. D„ maar acht hunner misten den trein er konden niet meer op tijd in Deventer komen. Ze stapten in Amersfoort af en sjouwden genoegelijk naar het Leus- derveld, waar ze nog een prettigen middag doorbrachten. Met drie Quick- menschen aangevuld, speelden ze een vriendschappelijk spel tegen een vrij fatsoenlijk Quick-elftal en wonnen met 5—4- Dat was meteen een goede oefening A.s. Zondag gaat het eerste elftal van Quick naar Bussum om daar een oefenmatch te spelen tegen A. W. Het tweede elftal van H. V. C. dat Zondag naar Utrecht toog, ten einde een match te spelen tegen Velox al daar, is niet gelukkig geweest. Het werd door Velox met 3 2 geklopt. Bij resolutie van den minister van koloniën is de heer L. A. Slot gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië om te worden benoemd tot onderwijzer derde klasse bij het openbaar Euro- peesch onderwijs daar te lande.

De Eemlander | 1907 | | pagina 2