EES COLPORTEUR, U. H. E. IHOREES, Arts, TeekftHschool - Entte» Land-, Tninbonw en Veeteelt. Ingezonden. ALLERLEI. STATEN-GKENERAAL. ADVERTENTIËN. zal op Vpijdag 20 September a.s. A. J. van Zalingen, St. Nicolaas. Rechtszaken. Op de alphabetische lijst van aanbe veling, opgemaakt door de arrondissements rechtbank te Zwolle, ter vervulling- der vacature van griffier van dat college komt o.a. ook voor Mr. J. C. H. Prikken, thans substituut-griffier bij de arrondissements rechtbank te s' Gravedhage. De arrondissementsrechtbank te Utrecht heeft den boerenarbeider J. H.t tegen wien pin de zitting van 9 September drie jaar ge vangenisstraf werd geëiscbt wegens afper sing met geweldpleging in de bosschen nabij het station De Bilt, waar door hem eenige knapen uit Utrecht worden aangehouden en gedrongen hun geld en horloges aan hem at te geven, veroordeeld tot gevangenisstraf voor den tjjd, van 1 jaar, met dien verstande, dat de preventieve hechtenis bij de ten uit voerlegging der straf zal worden in minde ring gebracht. jjf De „Graafsche Courant" waar- schuwt tegen het gebruiken van allerlei soort van fruit, dat dit jaar te laat gerijpt is, omdat er in de gewes ten, waarin die courant gelezen wordt (N. O. Noord-Brabant) gevallen van epidemische ziekte voorkomen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Nog eens „een groote onbillijkheid". Naar aanleiding van het ingezonden stuk: „een groote onbillijkheid", voorkomende in de Eemlander dato 28 Aug. jl., zij het ons vergund, desbetreffende ook iets in het mid den te brengen. Met vrijmoedigheid durven wij dat nu, wijl bezitters der hoofdacte, de bevoorrechten dus, zelf in het openbaar die onbillijkheid ridderlijk erkennen. De ontworpen regeling der C. v. T. was dan ook voor de onderwijzers zonder hoofd acte, voornamelijk voor de ouderen, een bit tere teleurstelling, om geen sterker woord te gebruiken. Was de commissie daartoe gekomen door hare ervaring opgedaan in de school zelve? Was zij door grondig onderzoek tot de Con clusie gekomen, dat de resultaten van het onderwijs gegeven door onderwijzers met hoofdacte zooveel beter waren en grondde zij hierop haar advies Stellig neenSedert de vele jaren, die wij hier werkzaam zijn, mochten wij slechts drie malen met een twee tal leden in de school kennis maken. Onder wijzers die drie en meer jaren hier in functie waren, vertrokken, zonder ooit met een be zoek der commissie vereerd te zijn geworden. Toch wordt, ieder jaar weer opnieuw, aan de Gemeente verslag uitgebracht over den toestand van het lager onderwijs. Zonder de onderwijzers in hun werk te kennen, zeggen de Heeren nu: jelui, mannetjes zonder hoofd acte, zijt f600 minder waard dan de anderen. Het heeft ons dikwijls verwonderd, dat op het gebied van Onderwijs de meest dwaze begrippen heerschen, zelfs nog bij hen, die geroepen zijn het te beoordeelen en het wel en wee van de onderwijzers in handen hebben. Zij meenen (uit een persoonlijk ge sprek bleek mij dit nog binnenkort), de onderwijzers met hoofdacte geven onderwijs in de hoogste klassen en doen dus, ook weer een conclusie van slecht ingewijden, het zwaarste werkde anderen, sukkels als ze zyn, verspreiden hun licht in de lagere at- deelingen. Dit nu i6 beslist onjuist. Aan scholen, waar het opschuivingssysteem is ingevoerd, wat hier voor het meerendeel het geval is, gaat de onderwijzer met de klasse mede, en doorloopt dus behalve de lagere klassen, welke meestal door ouderwijzerrcssen bediend worden de geheele school. Onder wijzers met en zonder hooldacte doen dus hetzelfde werk. Wie de leerlingen het verst brengt, is dns voor de school 't meest waard. Het al of niet bezit der hoofdacte heeft be slist hierop geen invloed. De persoonlijkheid van den onderwijzer geeft hier den doorslag. Kan hij de orde handhaven neen Al be zit hij alle acten lager onderwijs, hij is een slecht onderwijzer. Heeft hij ambitie in zijn werk? Zoo niet, wat baten hem zijn bevoegd heden Bezit hy de noodige opgewektheid om met kinderen te kunnen omgaan Mist hij die hij kan do leerlingen niet boeien, zo zullen hem saai en vervelend vinden en hij zal niet veel resultaten bereiken. Erkend moet worden dat de bezitters der hoofdacte wettisch de meer bevoegden zijn; theoretisch is dit de eenige maatstaf ter beoordeeling. Of die acte evenwel meerdere geschiktheid voor het geven van onderwijs aan kindertjes van 6 13 jaar waarborgt, wie zou dit met ernst durven verdedigen l Billijk is het dat de hoofdacte bezitters eene vergoeding voor die bevoegdheid ont vangen de kosten, die gemaakt, en de vele uren, die besteed zijn, dienen beloond te worden. Dit geschiedt dan ook hierer wordt i 125 per jaar voor betaald. En erkennen wij ook de billijkheid, het is voor ons altijd een „pilletje" als we zien, dat een collega, die een klasse tlager staat dan wij en het zelfde werk doet (met ijver Heeren, dat moet gezegd worden, de man ontvangt maar de helft van wat hij verdient) aan het eind der maand f 10, zegge f 10, meer opstrijkt. Zijn wy goed ingelicht, dan was ook de wensch van de C. v. T. dat bijacten zouden beloond worden. Hiermede kun nen wij ons volkomen vereenigen, als er onderwijs in wordt gegeven, en ook als de bezitter van een bijacte door proefneming in eigen klasse of voorlichting op school vergaderingen, die hier olficieel als ver- p l i c h t zijn voorgeschreven, het peil van het onderwijs kan doen verhoogen. Een act© vreemde taal b.v. is voor de scholen 2e en 3e soort volkomen waardeloos. Wil men ook daar bijacten beloonen, dan komen daarvoor m.i. in aanmerkingacte teekenen, diploma Zang, acte Vrije en Orde- oefeningen der Gymnastiek (niet alle onder- wyzers bezitten deze laatste!) en acte Mid- delb. Onderwijs Schoonschrijven, omdat er in deze vakken onderwiia °-P_ geven wordt. Jec Alle andere bevoegdheden blijven buiten rekening. Vóór dus door den Raad, inzake de sala rissen van de Onderwijzers een besluit wordt genomen waarvan voor een deel het levens geluk dier ambtenaren afhangt, zouden wii bet zeer gewenscht achten, dat elk raadslid 2ich persoonlijk volledig op de hoogte stelt van de resultaten van het onderwijs hier ter stede en zich niet laat leiden door adviezen, uitsluitend op theoretische gronden berus tend, die zeer zeker gegeven zijn met de beste bedoelingen in hot belang van bet Onderwijs, maar zonder volledige kennis van zaken aan de practijk ontleend. Dan eerst zal het mogelijk zijn, een be sluit te nemen, dat door zijn billijkheid en rechtvaardigheid het onderwys ten goede komt. Een onderwijzer zonder hoofdacte. Men schrijft uit het district Zeven bergen aan «het Centr.> het volgende, waarbij door dit blad de naam van den candidaat als niets ter zake doende is vervangen door Te Made stond op den stemdag voor het café tegenover het raadhuis eene groote ton met jenever 1 De ton droeg tot opschrift: «Van(voor de kiezers op Iedere kiezer die op stemde, kon zich naar hartelust met het verkwik kende vocht laven. Commentaar overbodig I Als dat waar is, dan is inderdaad commentaar overbodig, zegt het blad, maar moet toch voor den goeden naam van district, provincie en partij worden gehoopt, dat tegen zulke praktijken afdoende maatregelen zullen worden genomen. Een 66-jarige werkman te Tilburg, die zich te erg had overhaast in zijne pogingen om tijdig den trein van halfacht te halen, viel, aan het station gekomen, in onmacht en over leed kort daarop zonder nog bij kennis te zijn gekomen. Men meldt uit Enschede aan het Vad. In het naburig Gesnerbrug had Zater dagavond een brutale moordaanslag plaats. Terwijl de dochter van den arbeider Haarma, wonende aan de grens, zich te bed wilde begeven, werd van af den weg, door een ruit een revolverschot op haar gelost en drong de kogel het meisje in de borst. De vermoedelijke dader, zekere F., een berucht individu, heeft de wijk naar Duitschland genomen. Hoewel de wonde zeer ernstig is, be staat er gelukkig geen levensgevaar voor het meisje. 'n Amphitheater ingestort. Tijdens een stierengevecht, te Ampoeero, Spanje, stortte 't houten amphitheater in. Honderden toeschouwers buitelden omlaag. De stier, dol van angst, rende als 'n bezetene op 't menschenkluwen in en trachtte overal te stooten. Einde lijk gelukte 't een toreador het woeste dier te dooden. Ruim 200 menschen werden min of meer ernstig gewond. Tien verloren 't leven. Z o n d e r linge rechtspraak. Te Szosnowice vormden enkele herders jongens van negen tot twaalf jaar op zichzelf een rechtbank om over een 12-jarig vriendje, dat gestolen had, uit spraak te doen. 't Ventje werd tot den strop veroordeeld en zonder verdere plichtplegingen aan den naastbijzijnden boom opgehangen. Wat een trein kost. Slechts weinigen zullen bevroeden welke enorme bedragen er noodlg zijn om een completen trein aan te schaf fen. In een Duitsch blad vinden wij dienaangaande enkele bedragen ge noemd. De prijs van een slaapwagen variëert van 40-48,000 mark. De luxe wagens kosten in den regel 50,000 gulden. Goederenwagens komen op ongeveer 9000 gulden. Een locomo tief kost doorgaans 54,000 gulden. Zoo zouden wij nog meerdere bedra gen kunnen noemen, doch geven deze paar cijfers niet reeds voldoenden kijk op de enorme kosten van de treinen?! Naar de Zuidpool. Zondag heeft de J. B. Charcot, 'n vaartuigje, dat vroeger voor de vischvangst werd gebruikt, Boulogne verlaten met be stemming voor de Kerguelen-eilanden. Deze onderzoekingstocht wordt bestierd door Rollier du Baty. 't Voornemen van den onderzoekings reiziger, die vergezeld is van twee kapiteins van de groote vaart, twee matrozen en een scheepsjongen, is, om jacht te maken op de in die streken overvloedig voorkomende zeehonden, een zeer loonend bedrijf, om archipel schapen te fokken, wier wol veel fraaier is dan die van de gewone Europeesche schapen, en tevens om de aardrijks kundige gesteldheid, en de totaal on bekende fauna en flora van de Kergue- len-groep te bestudeeren. Voor deze reis, die niet minder dan twee jaar zal duren, voert de J. B. Char- chotbehalve belangrijk wetenschappe lijk materiaal, 4000 kilo geconserveerde levensmiddelen en 30 ton zout mee, benevens een honderdtal uit elkaar genomen vaten, bestemd om er de zeehondenhuiden in te bewaren. Bioscoop en spoorweg misdaden. Een lezer van de «Tagliche Rundschau» schrijft, dat hjj het vorige jaar bij het bezoek van een cinematograaf-theater, in een der Berlijnsche voorsteden, de voorstelling zag van een spoortreiuderaillement. Op het eerste doek zag hij de spoor baan, kalm en vredig in de maneschijn; op het tweede doek zag hij eenige mannen voor den dag komen en de koppelingen van de rails losschroeven en zich daarna op een afstand ver schuilen. De trein naderde, ontspoorde, geraakte in brand, de schelmen kwamen toeloopen om de reizigers te berooven enz. Deze lezer vertelt verder, dat er tusschen de door hem bijgewoonde voorstelling en de spoorwegramp bij Strausberg een treffende overeenkomst is, zoodat het z. I. niet te loochenen valt, dat dergelijke voorstellingen een noodlottigen invloed op de phantasie van sommige individuen uitoefenen. Hij vindt het daarom verheugenswaard, dat de Berlijnsche politie thans alle in dit opzicht gevaarlijke voorstellingen met de cinematograaf verbiedt. C h o 1 e r a-e p I d e m i e. De cho lera vindt in Rusland steeds meer en meer slachtoffers. Uit Saratow worden acht, uit Tarizijn dertien, uit Nisjni Nowgorod tien nieuwe gevallen van cholera gemeld. Wat al niet gestolen wordt! Dezer dagen hebben dieven ingebroken in 't crematorium te Wies- baden. Zij stalen twee groote, zware zwart-marmeren urnen. Dankbaar! Een conducteur van een der vele in Berlijn rijdende electrische trams, vond kortgeleden na afloop van den dienst bij 't schoonmaken van den wagen een portefeuille in houdende eenige honderden marken in bankpapier en enkele belangrijke han delsbrieven. Den volgenden morgen stevende de conducteur met het ge vondene naar den eigenaar, een bankier, wiens naam en adres hij kwam te weten uit de handelsbrieven, en overhandigde hem de portefeuille. Slechts 'n «dank je zeer» mompelde de bankier tot den eerlijken vinder, 't Is sterk en wat jammer is, ook in ons land heeft 'n dergelijke feit van niet-beloonen zich meermalen voorgedaan. Brutaal stuk. In de buurt van Tomsk heeft een tot de tanden gewapende rooverbende een posttrein aangevallen en 100,000 roebels buit gemaakt. Eindelijk gesnapt. De beruchte en gevreesde rooverhoofdman Pafaden, die jarenlang de omstreken van Loecknow (Engelsch Indië) on veilig maakte, is eindelijk gearresteerd. Hij zelf en vijf zijn aanhangers werden ter dood en twintig andere leden der bende tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Droeve geschiedenis. De zer dagen heeft zich indeStraatsburgsche voorstad Schilligheim een drama afge speeld, waarvan de oorzaak te wijten is aan den haat tusschen buren. De twee gezinnen Klein en Gössler bewoonden sinds tijden hetzelfde huis doch leefden in de laatste maanden voortdurend in onmin met elkaar, in hoofdzaak ten gevolge van rondgestrooide praatjes. 't Liep een keer zelfs zoo hoog, dat de twee huisvaders handgemeen werden. Klein diende een aanklacht in. De zaak zou Woensdag voorkomen, Gössler, die zeer verbitterd was jegens zijn tegenstander, had gezworen zich te wreken. In den ochtend zond hij zijn vrouw en jongste kind naar Straats burg, ging vervolgens een revolver koopen en stelde zich verdekt op aan den voet van de trap. Tegen twaalf uur kwam Klein thuis, Gössler sloop zijn vijand na en loste drie schoten op hem. Doodsbenauwd holde Klein de trap op, de huiskamer in en wierp zich toen uit een der ramen. Nog driemalen vuur de Gössler op den van pijn kreunenden ongelukkige. Daarna begaf Gössler zich naar zijn eigen kamer. Toen de com missaris van politie die kamer binnen drong, wentelde Gössler zich in zijn doodstrijd over den grond. Hij had zelfmoord gepleegd. In het belendende vertrek lagen de twee kinderen van den moordenaar op sterven. Hun vader had hen met lysol vergeven. Wat Klein betreft, deze heeft een kogel in den rug, eeu tweeden in den arm en een derden in 't hoofd. Zijn toestand is hoogst bedenkelijk. Wreed vermaak. Te Siers- leben hebben jonge mijnwerkers een flesch met carbid, dat met water was overgoten, tusschen een schaar spelende kinderen geworpen. Door de ontploffing werden tien kleintjes min of meer ernstig gewond. Een vader te Ipswtch die geen werk had, ging paddestoelen zoeken. Zaterdag at het geheele gezin ervan, met het gevolg dat de moeder en drie kinderen van 13, 5 en 3 jaar aan vergiftiging zijn gestorven. De man zelf en een meisje liggen nog evaarlijk ziek. Een klok van stroo is te zien op de «tentoonstelling van uit vindingen», die op 't oogenblik te Berlijn wordt gehouden. Die klok, van het ouderwetsche type en het werk van den schoenmaker Wegner te Straats burg, is geheel van stroo gemaakt kast, raderen, wijzers, kortom alles. De klok loopt goed; maar zij kan onder de gunstigste omstandigheden niet langer dan 2 jaar duren. Een ai te vlugge post duif. Bij een der jongstgehouden of, liever gezegd, niet gehouden wedvluch ten voor postduiven is het volgende merkwaardige voorval gebeurd. De duif van een bestuurslid was No. 1 althans deze duif werd het eerst getoond. Men wenschte den gelukkigen bezitter van de vlugge duif reeds geluk toen een bericht uit de plaats van vertrek kwam, dat de man, belast met het oplaten van de snelvliegers, wegens het on stuimige weer de mand behoorlijk had gesloten gehouden en! de mand eerst vier uur later geopend had. Tableau Intusschen, hoe grappig het voorval op zichzelf moge zijn, voor het bestuurs lid kan de zaak nog onaangename gevolgen hebben. Naar men ons meldt, is tegen hem eene aanklacht bij de politie ingediend. Aldus meldt meu uit Rotterdam aan het <N. v. d. D.» Laatste Berichten. Vereenigde vergadering van de Staten- Generaal op Dinsdag 17 September 1907 tot opening van de gewone zitting. De heer J. E. N. Baron Schim- melpenninck van der Oye van Hoevelaken, die den voorzitters zetel inneemt, opent, nadat de leden van de beide kamers zich in de ver gaderzaal der Tweede Kamer hebben vereenigd, 's namiddags te half een de vergadering en laat door den Griffier der Eerste Kamer voorlezen het koninklijk besluit houdende de benoe ming van Baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken tot Voor zitter van de Eerste Kamer gedurende de zitting die heden zal aanvangen. De Voorzitter benoemt een commissie uit de beide Kamers die H. M. de Koningin in het gebouw zal ontvangen en uitgeleide doen. De Ministers, hoofden der Ministeri- eele departementen en de leden van den Raad van State vereenigen zich te één uur mede in de vergaderzaal. H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, kort daarna in het gebouw aangekomen, wordt de vergaderzaal binnengeleid, neemt plaats op den- Troon en houdt de rede, op pag. 1 van dit blad meegedeeld. Na het uitspreken dezer rede klinkt luide door de zaal een driewerf; Leve de KoninginLeve de Prins H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, verlaat de zaal, uitgeleid door de Commissie. Nadat de commissie in de zaal is teruggekeerd, sluit de Voorzitter de Vereenigde Vergadering. De Troonrede. De rede bij de opening der Staten- Generaal ditmaal door de Koningin uitgesproken, kenmerkt zich vooral door gerektheid. Niet dat wij dit een deugd noemen, maar zonder de gebruikelijke franje schijnt het nu eenmaal niet te gaan. Maar toch rekent men die er af, dan lijkt ze ons nog te lang. Er zijn namelijk zaken in vermeld, die men van te voren weet dat in den loop van dit zittingsjaar niet tot stand kunnen worden gebracht. In eene eerste troont ede van een legislatieve periode is zulks begrijpelijk, omdat eene Regeering daarin haar program ontwikkelt. Maar waartoe al die zaken opgenoemd, die «in voorbe reiding» zijn? Zoo kan men er zoo goed als zeker van zijn, dat van die voordracht be treffende den aanleg van een gedeelte van de afsluiting der Zuiderzee, enz. dit jaar niets zal komen. Daarentegen missen we enkele be loften, die in de eerste troonrede wel voorkomen. Wat zal er bijv. worden van de «bevordering van den bloei en de ont wikkeling van het vak-onderwijs ?Wat komt er van eene herziening van de Armenwet Een toegezegd wetsontwerp betref fende de arbeidersverkeering zal, zoo heet het, spoedig worden aangeboden, maar we hadden gaarne gezien, dat de Regeering de verzekering had gege ven, dat ook de arbeiders bij den landbouw hieriu waren opgenomen. Op het gebied der sociale wetgeving heeft het Kabinet ditmaal aan eene al- gemeene formule de voorkeur gegeven boven de enumeratie-methode, die anders pleegt gevolgd te worden. Nu heet het eenvoudig «de verder op het gebied der sociale wetgeving aange kondigde ontwerpen zijn in gevorderden staat van voorbereiding, Dat doet vreezen en hopen tegelijk, dat ze het volgend jaar in ver gevorderden staat zullen verkeeren. De reeds zoovele jaren op den voor grond geplaatste regeling der admini stratieve rechtspraak, wordt nu zoo en passant slechts even genoemd. En toch is het een onderwerp dat zoo urgent is als schier geen ander. Eerlang zullen dus de voorstellen tot het brengen van veranderingen in het derde en vierde hoofdstuk van de Grond wet de kamers bereiken. We zijn ver langend dit punt nader te zien uitge werkt. Immers door de algemeene herziening der Grondwet aan die voor het kiesrecht zoo nauw te verbinden, is de verwezenlijking der toezegging op het gebied van het kiesrecht wel wat uit het gezicht geraakt. Toch bevat de troonrede nog vele andere zaken en geeft zij bewijs van den werklust dezer Regeering en het zal ons verheugen als vele onderwerpen daarin genoemd, hun beslag krijgen. Maar men mag met bezorgheid vragen of de werkwijze onzer ver tegenwoordiging er op berekend is zooveel te helpen tot stand brengen als het Kabinet van haar verwacht. Dan zal er in elk geval heel wat minder moeten worden gesproken en meer worden afgedaan dan tot nu toe het geval is geweest. PARIJS. Volgens officieele telegram men, gisteren alhier ontvangen, gelooft men, dat Sultan Abdul Aziz Vrijdag te Rabat zal aankomen. Admiraal Phili- bert zal zich dan vermoedelijk met de Gloirc naar die stad begeven. Burgerlijke Stand. Van 16 en 17 September 1907. GEBOREN Philip, z. van Nathan Hilversum en Jentje van der Horst. Johanna Theodora Cornelia, d. van Pieter de Winter en Adrirana Kraaij- kamp. Breunis, z. van Breunis Vastenburg en Geertje van den Ham Gerardas Adrinanus, z. van Johannes Lablans en Johanna Krabbe. Chris tina Dina Cornelia, d. van Bernardus van Keeken en Cornelia van de Hoef. Petrus Johannes, z. van Johannes van der Pol en Sophia Margaretha van Oostveen. Engelbertus, z. van Cor nells Engelbertus Schulpzand en Catha- rina Constantina Schippers. OVERLEDENCornelis van Mourik oud 29 jaren, echtgenoot van Gerritje Hemmers. GEVRAAGD: voor het aanbrengen van ADVER TENTIES en ABONNEMENTEN. Zich aan te melden in persoon aan het bureau van dit blad. de praktijk hervatten. GEVRAAGD i°. Een LEERAAR in het VAK- TEEKENEN, voor i o a 12 uur per week. 2». Een LEERAAR in het HAND- TEEKENEN, voor 5 i 6 uur per week. De Cursus duurt van i OCT.31 MAART en wordt gehouden in de avonduren. Inlichtingen en aanmelding vóór of op 24 SEPTEMBER a.s. bij den Voor zitter, den heer J. C. BOUMAN. - CO FISEUE. - - LANGESTRAAT I, HOEK VARKENSMARKT. Telephoon No. 171. Weder dagelijks versch: ?f MIJN BEROEMD ff j 50 ct. per 5 ons

De Eemlander | 1907 | | pagina 3