mN-SEiNL iNU Staten-Generaal. Uit de Pers. Kunst en Wetenschap. te bewerken het samengaan van libe ralen en conservatieven. Naar Fransch voorbeeld sprak men van een blok. Het Fransche blok echter omvat uit sluitend leden van de linkerzijde; het Duitsche moet van rechts een links steun ontvangen. Dat was eenigszins bedenkelijk. De ware conservatief ge voelt zich meer door het Centrum aan getrokken dan door de vrijzinnigen. Bovendien zijn de conservatieve partijen aan samenwerking met het Centrum gewoon en de nieuwe combinatie was hun niet recht naar den zin. Het blijkt nog eens uit een Berlijnsch orgaan der conservatieve partij, dat beweert dat de paring van liberalen en conserva tieven een mislukking is geweest en dat de Rijkskanselier dit zeer goed begrijpt. Het blad constateert, dat de belangen der conservatieve partij zeer dikwijls samensmelten met die van het Centrum en geenszins met die der liberalen. De laatsten strijden bijv. op het oogen blik voor eene nieuwe kiesrechtregeling in Pruisen. Men weet dat zelfs Bismarck, wien niemand van liberale neigingen zal hebben verdacht, het Pruisische Kiesrecht veroordeelde. De conserva-' tieven daarentegen zijn voor geen ingrijpende wijzigingen te vinden. Aan den anderen kant is men bij de liberalen ook niet warm voor een verbond met de sterke conservatieven, die men zoolang heeft bestreden. En nu toont juist het Centrum zich geneigd tot zekere concessies, die door de conservatieven dankbaar zouden worden aanvaard. De heer von Bülow staat thans voor moeilijke vragen. Hij heeft reeds een aantal mannen, tot verschillende par tijen behoorende, ontboden en lange gesprekken met hen gevoerd, om hen te winnen voor zijne politiek. Als de Duitsche Rijksdag weer bijeenkomt zal het blijken, of hij hierin is geslaagd. Voor den Rijkskanselier hangt zeer veel af van het slagen der politieke combinatie, waartoe hij het initiatief heeft genomen. Slaagt zij niet, ver eenigen zich weer Centrum en conser vatieven, dan zou het wel eens kunnen zijn, dat zijne dagen waren geteld. Vreeselijke bijzonderheden worden thans gemeld van beestachtige tooneelen die dezer dagen weer in Odessa hebben plaats gehad, naar aanleiding van de begrafenis van ten vermoorden com missaris van politie. Uit het midden van de lijkstoet, die uit ieden van het verbond der «echt Russische mannen bestond, werden schoten gelost op het Joodsche hospi taal. Zij bleven van Joodsche zijde on beantwoord, doch onruststokers uit de menigte schoten op den stoet. De lijkwagen werd getroffen en een vreeselijke paniek ontstond. Onder voor wendsel dat dejoden geschoten hadden, drongen de mannen van het verbond het Joodsch hospitaal binnen, dat zij van onder tot boven doorzochten. Een aantal doctoren werden slagen toege diend. Op de straat zetten zij hun baldadigheden voort en verwondden tal van voorbijgangers, tot politie en kozakken ze uit elkaar joegen. Deze geweldenarijen waren het sein tot nog meerdere onlusten. Trams wer den aangehouden en de erin zittende Joden mishandeld. Een oud Joodsch handelaar werd gedood. Uit Frankrijk wordt een nieuwe uitbarsting van ongeregeldheden in het wijnbouwgebied bericht. Te Coursan, bij Narbonne, is de wijngaard, welks eigenaar zijn wijn te goedkoop had verkocht, door een verontwaardigde menigte geheel vernield. Aan een boom bij den wijngaard was een bord opge hangen met het opschrift«Eerste waar schuwing aan de verraders, die maken dat het volk honger moet lijden Er heerscht groote opgewondenheid daar in den omtrek en men vreest nog verdere ongeregeldheden. Te Antwerpen is de toestand onveranderd gebleven. Het was ook Dinsdag rustig in de haven. Beide par tijen, zoowel de arbeiders in een groote vergadering, als de patroons der Fédéra- tion Maritime, verklaarden te willen volhouden. Maar toch wordt weder voorspeld, dat het eind van den strijd nabij 'is. De Etoile Beige verzekert «uit goede bron», dat een schikking tusschen de partijen zeer aanstaande en nog maar een quaestie van eenige uren zou zijn. De stakers hebben meer moed gekre gen doordat een der grootste graan- huizen der stad, de firma Louis Dreyfus, de voorwaarden der werklieden heeft aangenomen en nu zelf, zonder tusschen- komst van de Fédération Maritime haar graan wil lossen. Uit Marokko wordt bericht, dat er telkens afgevaardigden van stammen te Casablanca komen, ten einde om vrede te vragen. Generaal Drude eischt echter gelijk tijdige onderwerping van de 12 stammen der Chaoeia's. Tiet schijnt echter, dat enkele dezer stammen nog tegenstand willen bieden en het kunnen ook, aan gezien ze nog niet uitgeput zijn. Van de komst van Sultan Abdul Azis te Rabat hoopt men een zeer guns tige uitwerking in die 6treek. Men verwacht, dat de inlanders, bij het invallen van den regentijd, rustig aan het bebouwen van hunne velden zullen gaan. Als de rust geheel hersteld zal zijn in den omtrek van Casablanca, zal men aan het inrichten van de nieuwe politie zonder Marokkanen gaan, en waarschijnlijk zullen de troepen, die nu Casablanca bezet houden, verdeeld wor den over de acht havens, die in de overeenkomst van Algesiras zijn aange wezen. Overzicht van de opbrengst der mid delen (hoofdsom en opcenten) over de maand Aug. 1907, in vergelijking ge bracht met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1906, door het departement van Financien openbaar gemaakt. 1907. 1906. Directe belast, f 2.469.583, f 2.027.239, Recht, op den invoer - 987.188, - 1.019.501, Accijnzen - 5.163.794, -4.862.023, Waarb. en bel. der goud. en zilv. werken - 36.243, - 36.261, Indir. belast. - 2.422.978, -2.457.693, Domeinen - 28.150, - 26.361, Posterijen - 1.171.653, -1.084.630, Rijkstelegr. - 300.670, - 276.730, Staatsloterij - 33-394. - 24-374. Akte v. Jacht en visscherij - 30.171, - 31.583, Loodsgelden - 254.878, - 233095, Totaal f 12.898.705, f 12.079.501, De opbrengst over de eerste acht maan den van 1907 bedroeg f 103.706.494 tegen f 100.678.544 over de eerste acht maanden van 1906. Door de politieke partijen in het district Franeker zijn tot candidaten voor de Tweede Kamer gesteld de heeren Dr. A. van Raalte, vrijz.-dem. Dor drecht W. P. G. Helsdingen, S. D. A. P., Arnhem J. v. d. Molen, anti-rev. Leeuwarden. Het vaandel van het 4e Regt. Inf. is gelukkig terug. Luitenant Kapteyn, die met eenige manschappen in het kamp van Zeist was achtergebleven, had in overleg met de politie f 25 uitgeloofd voor het vinden van het vaandel, wat voor de manschappen en de burgers uit den omtrek een aansporing was tot ijverig zoeken. Een boer vond in de nabijheid van den Soesterberg het vaan del onbeschadigd terug. Dadelijk reisden eenige vertrouwde manschappen met het doek rechtstreeks naar Den Haag, waar het te kwart voor twaalf aankwam. Met een auto werd de stok, die nog in Leiden was, gebaald en zoo kon het vaandel bij de plechtigheid nog gebruikt worden. Het was juist aanwezig, toen H. M. de Koningin het 4e regiment passeerde. Dinsdag kwamen de troepen met groote opgewektheid, het vaandel fier omhoog geheven, weder in de kazerne bij de Morschpoort. Daar hadden zich heel wat menschen verzameld, die een luid hoerah aanhieven, welke attentie door den commandant met een harte lijke begroeting werd beantwoord. TWEEDE KAMER. In de zitting van Dinsdag hield de ouderdoms-president, de heer v. Alphen, de volgende rede: Mijne Heeren Door leeftijd nogmaals geroepen, als tijdelijk voorzitter de werkzaamheden onzer Kamer bij den aanvang van een nieuw zittingjaar in te leiden, heb ik de eer, uit naam der Kamer, mijne mede-leden daarin welkom te heeten. Twee onzer traden sedert den aan vang der vorige zitting als nieuwe leden op. Zij vervingen een lid, dat reeds bij de opening deed verstaan, dat wij zijne welsprekende stem niet meer zouden hooren en een ander, die door cumulatie van betrekkingen zich genoopt vond tot aftreden. Wij houden hen in goede gedachte nis, evenzeer als de beide anderen, wier open plaatsen nog niet vervuld zijn. Een dezer, kundig en aangenaam in den omging, ontviel ons, helaas, door plot seling overlijden, en de tweede, bijzon der vertrouwd met Indische toestanden, dien wij wegens ziekte reeds geruimen tijd niet onder ons zagen, vond, tot ons leedwezen, zijn gezondheidstoestand niet verbeterd en kondigde zeer onlangs zijn ontslag aan. Geen verandering ontstond in de gelukkige omstandigheid, dat onze ge- eerbiedigde en geliefde Koningin ons gespaard bleef voor de heropening van de zitting der Staten Generaal, in dezen ochtend. Moge, tot voldoening van H. M., die Haar taak met zooveel waardigheid en toewijding vervult en tot heil van land en volk onze arbeid strekken, en worde de zegen van God, den ITeere daartoe ons niet onthouden. Ik verklaar de vergadering te zijn geopend.» (Applaus). De aanbieding der Staatsbegrooting door den Minister van Financiën ge schied zijnde, werd de nominatie voor het voorzitterschap opgemaakt, waarop achtereenvolgens geplaatst wqrden de heeren rar. J. Röell met 72 van de 93 stemmen; mr. H. Goeman Borgesius. met 47 van de 94 stemmen (40 op mr. M. J. C. M. Kolkman, met 80 van de 91 stemmen. Een commissie heeft gisteren deze voordracht aan de Koningin aangebo den, die de heer Röell heeft benoemd. Gisteren te 1 uur werd de Indische begrooting onderzocht. Gisteren om 3 '/a uur openbare ver gadering, waarin de heer Röell als president werd geïnstalleerd. EERSTE KAMCR. Zooals te doen gebruikelijk is, kwa men na de openingsvergadering de beide Kamers der Staten-Generaal bij een. In de Eerste hield Baron Schimmel- penninck het even gebruikelijke speechje bij de aanvaarding van het voorzitter schap. Hij zeide (nadat de nieuwgekozen leden waren toegelaten), dat het hoog geacht vertrouwen der Koningin hem weder tot dit ambt had geroepen en herinnerde er aan, dat in de afgeloopen zitting de positie van de Eerste Kamer, zoowel naar aanleiding van haar vo tum over de Oorlogsbegrooting als van het raport der Grondwetscommissie van verschillende zijden polemiek uit lokte, doch dat bij alle verdeeldheid men het daarover eens was, dat de beslissing omtrent het algemeen Staats beleid niet berustte bij deze, doch bij de Tweede Kamer. Daartegenover echter meent de voorzitter moet het recht van de Eerste Kamer, zelfstandig over de aangeboden wetsontwerpen te oordee- len, krachtig worden gehandhaafd. Tiet valt niet te ontkennen, dat deze positie moeielijkheden met zich brengt, doch juist daardoor ook blijft de Kamer een hoog standpunt innemen, „om de woorden te gebruiken van het geacht mede-lid, dat ons verlaten heeft." Deze tegenstrijdigheid in de roeping der Eerste Kamer acht hij te ontgaan minstens te verzachten, door bij gele genheden, waarbij gebruik moet wor den gemaakt van het recht, H, M de Koningin eerbiedig te verzoeken, een wetsvoorstel in nadere overweging te nemen (van welk recht steeds een spaarzaam gebruik moet worden ge maakt) zoo duidelijk mogelijk te zeg gen, welke de bezwaren tegen het ont werp zijn en deze zoo concreet moge lijk te omschrijven. Zal van.de Eerste Kamer een inderdaad nuttige invloed kunnen uitgaan, vooral bij sociale wet ten, dan is het noodig, dat er geen twijfel besta omtrent den aard dezer bezwaren, waarmee dan bij de indie ning van een novelle kan worden re kening gehouden. De voorzitter was overtuigd den heeren hiermee niets nieuws te hebben geleerd, doch meende bij gelegenheid van den aanvang der nieuwe zitting hieraan nog wel eens te mogen her inneren en hoe dit ook zij, hij rekent weer op het vertrouwen en de mede werking der Kamer. (Applaus). De Troonrede zou met een adres van antwoord worden beantwoord en de Kamer is daartoe gisteren weder bij eenkomen. De Mlllioenen-nota. Uit de staatsbegrooting, door den minister van Financien aangeboden, zij het volgende meegedeeld. 1905 heeft een voordeelig saldo van f2,231,852,46 gehad; de afloop van dit dienstjaar is «bepaald gunstig.» De uitkomsten van 1906 zijn «hoogst be vredigend», waar de middelen ongeveer 10 millioen meer opbrachten dan de raming. In plaats van een tekort van f ro,2St,ooo verwacht men een over schot van f2,351,000. Over 1807 is de loop der middelen tot nu toe zeker niet ongunstig, al is het accres niet zóó groot als verleden jaar, voor de middelen van AL f 2,439,000. Bovendien zal de bijdrage van de Nederlandsche Bank wel goed worden. Er zou dus niet kans zijn op een aanzienlijk tekort, indien er niet een tekort was bij den dienst der Rijks verzekeringsbank. Voor 190S werden de uitgaven ge raamd op f 194.768.979.06, de inkomsten op f 183.07 717 1.00, derhalve een tekort van f 11.691.788.06. Behalve Buitenlandsche Zaken, Natio nale Schuld en Koloniën vragen alle diensten meer dan verleden jaar, Binnen- landsche Zaken zelfs f 1.618.406, Finan- ciën f 2.374.334 ^8 en Landbouw enz. f 1.466.796.50 meer. Over hetjgeheel overtreffen de verhoogingen tegenover verleden jaar de verminderingen met ruim 7]/a millioen Voor gebouwen in verband met{ eene algeheele reorgani satie van het rijksopvoedingswezen wordt f 170.000 (eerste termijn) meer gevraagd, voor eene nieuwe straf gevangenis met- daaraan verbonden «observatie inrichting voor gevangenen met geschokt gemoedsleven» f50.000 (eerste termijn). f 445.000 meer wordt gevraagd voor subsidiën aan lager onderwijs, groote bedragen meer voor de Technische Hougeschool, het laboratorium van den Centralen Gezondheidsraad en voor allerlei subsidie-verhoogingen. Boven dien f 200 000 meer voor rijks hoogere burgerscholen, hoofdzakelijk in verband met de overneming en stichting van scholen te Hoorn, V e e n d a m. Steen- wijk en Coevorden. Voor loodswezen is f217002 minder geraamd, omdat de werken voor de kustlichten zullen worden uitgesteld Er wordt f 600.000 meer uitgetrokken voor voorschotten ingevolge de woningwet en f 1.125.000 voorschot aan het «Fonds voor de spoedige afwerking van de stelling van Amsterdam». De gemeenten krijgen volgens de wet van 1897 f219.000 meer. Op het VHIste hoofdstuk komt f 850.000 meer voor het bovenbedoelde stellingfonds. De posterijen enz. vragen bijna 9 ton meer, waarvan 3 ton voor personeel en ruim 5 '/3 ton meer voor de telefoon en telegraaf. Voor opsporing van delfstoffen wordt 2'/s ton meer, voor de staalmijnen ongeveer 61/, ton meer gevraagd. Landbouw krijgt f 390.000 meer, waarvan f63.900 reis en verblijfkosten voor den veeartsenijkundigen dienst en f 250.000 voor tuberculose. De middelen zijn ruim 5 mil lioen hooger geraamd dan verleden jaar. Het geraamde tekort van ruim 111/3 millioen wordt bijna 41/2 millioen, indien men f 8.101.600 aan uitgaven als bui tengewone ontvangsten uit den gewonen dienst afvoert. En deze 4'/s millioen zullen wel niet meer dan f 4.251.000 worden. De tegenwoordige toestand is dus eenigszins gunstiger dan die bij indiening van de begrooting voor 1907 het tekort, is ó'/j ton kleiner. De tijdelijke versterking der mid delen van 10 opcenten op vermogens- en bedrijfsbelastingen kan achterwege blijven. De Pers over de Troonrede. De meeste bladen hebben reeds hunne meening gezegd over de Troonrede. Over het algemeen zijn de anti-cleri- cale bladen er nog al mee ingenomen. De clericale bladen denken er natuurlijk anders overdat is nu eenmaal zoo. De fanatieken vinden er natuurlijk niets goeds aan. Uit de algemeene beschouwingen nemen wij de volgende «Het Vaderland» zegt, dat de regeering ten aanzien van de Grond wetsherziening een middenweg heeft ingeslagen. Het besef van de broosheid van het ministerieel leven heeft haar doen be sluiten, de Grondwetsherziening aan te kondigen als zullende «eerlang» de Staten-Generaal bereiken. Maar hoewel deze toezegging op het programma voor dit zittingsjaar de eerste plaats inneemt, laat de Regeering niet los, wat van het in 1905 door haar aan gekondigde werkplan tot dusverre on uitgevoerd is gebleven, of nog niet werd ingediend. Voor het overige stelt, naar het oor deel van het blad, de Troonrede met logische orde de regelmatige afdoening van het in 1905 aangekondigde regee- ringsprogramma in uitzicht. De «Nieuwe Arnhemsche Courant» mist met leedwezen de aankondiging eener herziening van het Ie boek van het Wetb. v. Koophandel, zoo noodig door tal van financieele rampen. Het bevreemdt het blad dat met geen woord gezinspeeld wordt op een voorgenomen wijziging der Arbeids wet. Evenzoo betreurt het dat de Troon rede geen licht geeft omtrent de plannen der regeering met betrekking tot het Middelbaar en Lager technisch onder wijs. Wat den algemeenen indruk betreft door de Troonrede gewekt, hij is deze. dat zij vrijwel beantwoordt aan den huidigen politieken toestand. Hare be- teekenis schuilt in de paragraaf betref fende de voorstellen tot Grondwets herziening. Mag de regeering daarvoor voldoenden steun vinden, dan bevat deze Troonrede genoeg om de ver wachting op een vruchtbaar legislatief jaar te wettigen. Zoo niet, dan doet het er niet veel toe, wat wordt toegezegd. Het woord van een vroegeren Hoorn- schen afgevaardigde «er komt toch niets vanj!» past dan ook hier. «De Nederlander» zegt: De korte inhoud van de heden uit gesproken Troonrede ishet Kabinet wenscht diligent verklaard te worden. Wanneer de regeering in deze Troon rede niets anders verklaard had dan ditwat van onze vorige toezeggingen nog niet tot stand gekomen is (men denke behalve aan het bovengenoemde ook aan de wetgeving op de naamlooze vennootschappen, de sneller en eeu- v oudiger berechting van kantonrechter- lijke strafzaken, de herziening der wet op het recht van vereeniging en ver gadering, de wijziging der woningwet, de administratieve rechtspraak, de reeds ingediende belastingwetten, enz.), dat alles zal in dit jaar worden afgewerkt, en bovendien zal, om de politieke franje niet te vergeten, een voorstel tot grond wetsherziening worden ingediend, dan ware dit reeds een toezegging, die minstens driemaal zooveel bevatte dan in een jaar kan worden afgedaan. Waar zij er nu bovendien nog een reeks nieuwe zaken bijvoegt, daar is het verzoek om diligentverklaring, dus ook de betuiging van levenslust en werk kracht der regeering, zoo welsprekend mogelijk. In «De Tijd» lezen we o.a. het volgende De Troonrede van dit jaar laat men het beste recht wedervaren, door er zoo weinig mogelijk van te zeggen. Een bepaalden indruk, omtrent wat er in het aanstaande regeeringsjaar moet en zal gebeuren, krijgen wij volstrekt niet. Het is alles even vaag en onzeker; ja, het schijnt, dat met opzet de ter minologie zóó gekozen is, dat geen grootsche verwachtingen worden op gewekt. Land en volk vindt, dat er in de Troonrede veel is, dat bemoedigend stemt. Vooreerst de gansche opzet, de rus tige toon van het geheele stuk. Verder worden velerlei regelingen toegezegd, waarnaar sedert lang reikhalzend wordt uitgezien. Het departement van justitie spreidt een groote werkkracht ten toon, en het departement van minister Vee- gens komt flink voor den dag. Aangekondigde maatregelen van an dere ministers zullen het blad meerjin bijzonderheden bekend moeten worden- eer het weet, of het zich over die aan, kondiging mag verheugen. Met name geldt dit voor de voorstellen omtrent de kustverdediging en de wijziging van Miiitiewet en Landweerwet. Wat de voorstellen tot Grondwets herziening betreft, Land en Volk ver trouwt voorhands, dat de regeerings- voordracht een onbekrompen democra- tischen geest zal ademen. De Zutphensche Courant zegt: Alles bijeengenomen ademt de gan sche Troonrede een streven om rustig en zelfbewust door te werken in den geest van het regeeringsprogramma. Bij al wat reeds voor behandeling ge reed ligt, zal weldra nog een gansche stapel werk gevoegd worden, waarbij veel, dat voor alle partijen aannemelijk is. Als de Kamer nu maar werken wil I «Het Volk» schrijft: Een wijziging van militie en land weerwet wordt aangekondigd. Wij moe ten afwachten, of zij de afschaffing zal brengen van de derde herhalingsoefening en van het blijvend gedeelte. Dat ligt onder den sluier der officieele geheim zinnigheid. Openlijk daarentegen wordt betere voorziening in de eischen der kustverdediging aangekondigd. De nie- we marine-minister heeft blijkbaar een nieuw stelsel, dat in de praktijk neer komt op nieuwe millioenen. Voor het overige blijkt, dat de re geering de zaken gaande houdt, op dezelfde manier als al haar voorgang sters. Zij is blijkbaar niet van plan, haar ontwerpen voor grondwetsherzie ning in te dienen, voor het einde van het vierjarig tijdperk in het gezicht komt. Flaar leven Is fn zekeren zin afhankelijk van het niet-indienen dier ontwerpen. Heeft zij haar belofte om grondwetsherziening te brengen ver vuld, dan heeft zij ook haar hoofdzaak afgewerkt. De abonnementsvoorstellingen In Amicitia zijn thans vastgesteld als volgt: Woensdag 27 November, De Ned. Tooneelvereeniging (Ternooy Apel en v. d. Horst), Donderdag 12 December, idem en Woensdag 15 Januari, Het Rotterdamsche Tooneelgezelschap (v. Eysden). De volgende week zal de inteeken- lijst worden aangeboden. Met genoegen kunnen wij het kunstlievend publiek van onze stad meêdeelen, dat «De Algemeene Muziek handel» voorheen Stumpff en Koning te Amsterdam voornemens is, bij genoegzame deelneming, ook weer

De Eemlander | 1907 | | pagina 2