Teekenscbool - Putten STA<;iSi\IEUWS. Uit de Omgeving. SP< >tiT. Kerk- en Schoolnieuws. ALLERLEI. ALiVERTEiNTIÊN. A. J. van Zalingen, St. Nicolaas. dezen winter vier concerten te geven in de groote zaal van «Amicitia». Afgaande op het succes dat de con certen van den Algemeenen Muziek handel verleden jaar hebben gehad, betwijfelen wij niet, of op de lijsten zal flink worden geteekend, zoodat men ook dezen winter het muzikaal genot niet buiten de stad behoeft te zoeken. ■Onderstaande artisten zullen op treden ie. Concert (tusschen 9 en 14 October) Gerard Zalsman en H. van BremenLiederenavond. 2e. Concert (tusschen 7 en 14 November) het I'lonzaley-Kwartet Sl3e. Concert 9 Januari 1908 Edith van Elicher, de kleindochter van Ver hulst, met Rud Sorman, pianist uit Londen. 4e. Concert 31 Januari i,oS de nieuwe pianiste Germaine Schnitzer, met een instrumentalist. Alle namen, die een artistiek succes waarborgen. De leiding van deze concerten voor Amersfoort is wederom in handen van Valkhoff's Muziekhandel, alhier. Raadsstukken. B. en W. stellen den Raad voor aan H. M. de Koningin te verzoeken de jaarwedde van den Commissaris van Politie, thans f 2200 bedragende, te willen vaststellen op f 2400, met ingang van 1 Januari 1908. Het is in den laatsten tijd meermalen gebleken, dat de vergoeding, die aan onderwijzers(essen) bij het L. O. ge geven wordt voor het onderwijs van een der moderne talen niet groot ge noeg is, om bij vacatures uit een vol doend aantal sollicitanten een keuze te kunnen doen. B. en W. hebben hun aanvankelijk opgevat voornemen, den Raad voor te stellen, deze vergoeding te verhoogen van f 100 op f 200, moeten opgeven, wegens de belangrijk hoogere raming van de gewone uitgaven voor 1908. Van eene verhooging van f 100 tot f 150 verwachten zij evenwel vol doende resultaten. De kosten tengevolge van deze verhooging bedragen f 550. B. en W. stellen thans den Raad voor in dien geest te besluiten, Het Bestuur der Vereeniging tot be vordering van het vreemdelingen ver keer heeft den Raad verzocht om een jaarlijksche subsidie van f 100. B. en W. brengen den Raad in herinnering, dat bij de vaststelling der begrooting jaar lijks een subsidie van f 100 aan de Vereeniging werd toegekend, en stellen voor dit subsidie jaarlijks, tot weder- opzeggings toe, toe te kennen. Bij besluit van 23 April 1900 werd den klokkenist op zijn verzoek toegestaan, op den Maandag de klokken niet te bespelen; in verband daarmede werd zijne jaarwedde van f 150 teruggebracht op f 100. Thans hebben B. en W. bericht van den klokkenist ontvangen, dat hij zich wederom gaarne beschikbaar wilde stellen voor de carillonbespeling op Maandag, weshalve zij aan den Raad voorstellen, de vroegere regeling in te stellen en de jaarwedde weer op f 150 te bepalen met ingang van 1 Januari a.s. Daar de werkzaamheden van den havenmeester steeds meer en meer toe nemen, heeft hij verzocht zijn salaris te willen verhoogen met f 100 en te be palen op f 600. Op grond van de motieven door adressant aangevoerd, en in aan merking nemende, dat de titularis een comptabel ambtenaar is, stellen B. en W. voor zijn jaarwedde met ingang van 1 Januari a.s. vast te stellen op f 600. I B. en W. stellen den Raad voor, aan de «Nederlandsche Vereeniging voor Gemeente-belangenals blijk van be langstelling in en sympathie voor het doel en streven der Vereeniging, tot wederopzeggens een jaarlijksche subsi die van f 25 toe te kennen. Naar wij vernemen, zal de Gemeente raad Dinsdag 1 October in openbare zitting bijeen komen. De burgemeester dezer gemeente heeft den Raadsleden, Secretaris en Ontvanger dezer gemeente een diner aangeboden op Woensdag 25 Septem ber, ten huize van den heer R. de Haas. E)e milicien-verlofgangers van de lichting 1904. behoorende tot de laatste ploeg van de batterijen van het iereg. veld-artillerie, zijn Dinsdag te Utrecht en alhier voor herhalingsoefeningen onder de wapenen gekomen. De heeren H. J. en M. J. van Lent, alhier, zijn benoemd tot com missarissen der Roomsch-Katholieke Coöperatieve Levensverz. Maatschappij. Bij den gemeenteraad van Leeuwarden is ingekomen een verzoek schrift van de heeren A. J. Krieger alhier en jhr. L. W. van der Goes te Leeuwarden, om vergunning tot aanleg van een paardentramlijn in die gemeente, beginnende bij het spoorwegstation. De heer A. E. van Arkel alhier, secretaris der gemeente Hoevelaken, is bij Kon. Besluit tot burgemeester dier gemeente benoemd, in de vacature ontstaan door de ontslagname van den heer M. van Heioma. Dinsdagavond, ruim 9 uur, ont stond brand in het huis bewoond door de wed. van 't H., boven de slagerij van den heer Gregorius in de Utrechtsche straat. De dikke rook die uit ramen en deuren steeg, deed een hevigen brand veronderstellen, maar gelukkig bleek het nog niet zoo ernstig. Van het politiebuteau was spoedig hulp aan wezig, terwijl ook de vrijwillige brand weer aanstonds present was. De inspec teur van politie de heer Posthuma en de rechercheur v. d. Horst benevens de heer Gijsb. de Jager van de Vr. Brandweer, die naar boven waren ge sneld, begonnen aanstonds water te gooien in het vuur, waardoor dit spoedig gebluscht was. Het bleek dat een ledi kant met kapokmatras vuur gevat had. Omstaande meubelen waren al geheel geschroeid, zoodat, indien niet zoo spoe dig hulp was komen opdagen, de vlammen ongetwijfeld heel gauw om zich gegrepen zouden hebben. De oor zaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Ten huize van den heer A. v. V. aan den Soesterweg brak Dinsdag middag een binnenbrandje uit, dat echter spoedig door de bewoners met eenige emmers water gebluscht werd. Woensdagavond reed een wiel- rijdster in de Beukenlaan een dame aan, die vrij ernstig aan een been werd verwond, zoodat zij zelfs niet in staat was te loopen. De wielrijdster haalde fluks een rijtuig en een geneesheer, die der gewonde hulp verleende. De heer A. P. Houtzaager alhier, heeft op een fietstochtje onder Wouden berg een tweetal jonge wezels (Ictis nivalis L.) gevangen, die hij aan artis ten geschenke heeft gegeven. Dit ge schenk heeft voor Artis nog al eenige waarde, daar men er geen wezels had. De bij het 5e Reg. Inf. benoemde militie tweede luitenant J. A. Gratama zal a.s. Zaterdag worden beüedigd en in functie gesteld. Aan den cursus C, voor gym nastiek, schermen en zwemmen, van 15 October tot en met 31 Januari a.s., zal worden deelgenomen door den len luitenant J. H. Sonne en den 2en luitenant H. J. Ruempol Hamei, beiden van het 5e regiment infanterie. Op de Landbouwtentoonstelling te 's Gravenbage, waar de afdeeling zuivel, vanwege de internationale deel neming, zeker wel een van de meest belangrijke rubrieken is, verwierf Amersfortia» alhier een zilveren medaille, in de afdeeling buitenlandsche en Nederlandsche gezouten boter. Terwijl vader en moeder uit de kamer afwezig waren wist het 2'/2 jarig kindje van den heer Z. op den Hof een flesch met een bijtend vocht te be machtigen, waaruit de arme kleine wilde drinken, met het ongelukkige gevolg, dat het kind deerlijke brand wonden opliep. De ouders, die op het geschrei aanstonds kwamen toeloopen, snelden met het kind naar den apotheker, den heer T., die de eerste hulp ver leende, terwijl ondertusschen naar een geneesheer werd gezonden, die het kind verder behandelde. Naar men ons mededeelt zullen in plaats van de twee soirees die nog door de stafmuziek van het 5e Reg. in «Amicitia» gegeven moeten worden, twee matinée's worden gegeven, waar van de eerste a.s. Zaterdag. BAARN. De heer J. de Vos, alhier slaagde te s' Gravenhage voor het ge woon politiediploma. Door den heer V. Stobbe is aan Artis een jonge casuaris geschonken. De afd: Baarn der S. D. A. P. heeft in de jongst gehouden vergade- dering hare propaganda voor den a.s. winter vastgesteld. Tot het vervullen van een spreekbeurt zullen worden uitge- noodigd de heeren Mr. Mendels, v. d. Brink en Vliegen. Evenals ten vorigen jare wordt ook dezen winter van wege de Afd. Baarn van het Nederl. Onderw. Ge nootschap een naai- en verstelcursus gegeven. Met deze cursus, die in het Nutsgebouw wordt gehouden, is Dins dagavond een aanvang gemaakt. Het onderwijs wordt gegeven door twee onderwijzeressen. Naar wij vernemen zal binnen enkele dagen de officieele feestgids van de gewestelijke uitvoering van het Gymnastiek verbond verschijnen. Ook is aan den heer Ruitenberg het bouwen van een tribune opgedragen op het terrein buiten de Kamppoort, voor de feesten door den minister vau oorlog afgestaan. Te hopen is het nu, dat het op Zon dag 29 September maar niet regent, daar dan de heele uitvoering grooten- deels mislukt. Het weer heeft zich in de laatste dagen nogal tot deugd ge schikt, zoodat het zich thans nog niet zoo kwaad laat aanzien. Aangemoedigd door het succes van de Snipperjacht per rijwiel, ge houden op 1 Sept. heeft de Commissie besloten een fietstocht te organiseeren naar het Gooi op Woensdag 18 Sept. Het einddoel is een pic-nic op Oud Valckeveen. Er heeft zich reeds een veertigtal deelnemers aangegeven. In de Remonstrantsche Kerk wordt Zondag 2 2 September des voor middags half elf een godsdienstoefening gehouden, waarin als spreker zal op treden Dr. H. L. Oort van Utrecht. Door een aantal onderwijzers uit Amersfoort en omliggende plaatsen is in beginsel besloten tot het oprichten van een cursus voor hoofdacte, waar voornaamlijk les zal worden gegeven in Ned. Taal en Letterkunde, Rekenen en Natuurkunde. Er zal nu getracht worden voor die vakken leeraren te verkrijgen. Er bestaan plannen een com missie te vormen, die zal trachten te komen tot oprichting van een monument op het graf van Ds. ter Haar Romeny. Na afloop van het galadiner aan de Koningin te Middelburg aangeboden, werd door den ondernemer van het diner eenig tafelzilver vermist. On middellijk werd een ernstig onder zoek ingesteld, dat aanvankelijk geen resultaat opleverde. Men herinnerde zich echter dat het stafmuziek van het 3e regiment het diner met muziek had opgeluisterd en na afloop aan dezelfde tafel eenige gerechten had gebruikt. Onmiddellijk werd een onderzoek in die richting ingesteld, hetgeen tot het resultaat leidde, dat men vernam dat bij een zilverhandelaar te Bergen- op-Zoom de vermiste voorwerpen te koop waren aangeboden. Het onderzoek dat hierop vanwege de militaire auto riteiten is ingesteld, leidde tot de arres tatie van een 5-tal muzikanten. De Justitie uit Almeloo bracht gisteren een bezoek aan Dene kamp om een onderzoek in te stellen naar zekeren J. K., van wien gezegd werd, dat hij opgesloten zat in een hok. Dit bleek werkelijk het geval te zijn. De ongelukkige was bedekt met zweren en kon haast niet loopen. De Justitie deed hem naar het ziekenhuis te Oldenzaal vervoeren. Men schrijft uit Rijswijk aan het Vad.» Een noodlottig toeval was heden wederom oorzaak, dat een jongeling van circa 16 jaar om het leven kwam. Het gebeurde op den weg van Delft naar De Haag dat een automobiel, be stuurd door den heer v. D. uit Rotter dam, een boerenwagen, bevracht met varkens, wilde passeeren. Na tijdig door langdurig getoeter te zijn gewaarschuwd, week de boerenkar als naar behooren rechts uit, terwijl buitendien de voer man van den bok was gesprongen om 't schichtige paard aan den toom te houden. De bestuurder van den auto mobiel, den weg dus vrij ziende, meende ongestoord te kunnen passeeren, toen onverwachts iemand van af dien wagen pal voor den aanrijdenden automobiel sprong, met het gevolg, daar tijdig remmen niet meer doenlijk was, dat de auto hem over het lichaam ging en hij levenloos bij den aldaar ter plaatse wonende heer Gratama werd binnen gedragen Inmiddels waren de berijders van den auto op zoek gegaan naar geneeskun dige hulp doch de door hen medege brachte doctoren v. d. Heijden en Jongmans, van Rijswijk, konden niet dan den dood van den ongelukkigen jongeling constateeren. VS Algemeen is de deelneming met de ongelukkige ouders van het slacht offer doch even groot is het medege voel met den bestuurder van den auto, die zoo geheel onschuldig oorzaak was van dit niet te voorzien noch te ver mijden ongeval. Te bevoegder plaatse is door hem bij autoriteiten aangifte gedaan van dit betreurenswaardig ongeluk. Te Valthe had Maandag een zeer treurig ongeluk plaats Terwijl de arbeider A. A. bezig was een put te graven en daarvan de wel nog een weinig te verdiepen, stortte plotseling een massa zand naar beneden, waardoor hij er gedeeltelijk onder bedolven raakte. Pas had hij om hulp geroepen, of een tweede hoeveelheid viel naar be neden, en bedekte hem geheel, alleen eene hand stak nog boven uit. 't Was niet mogelijk spoedig hulp te verleenen, daar het een zeer gevaarlijk werk bleek, en kwam men bij de pogingen, die men deed om hem naar boven te krijgen, tot de ontdekking, dat de levensgeesten reeds geweken waren, 'a Avonds heeft men het werk moeten staken, om niet opnieuw menschen- levens in gevaar te stellen. De man laat een weduwe met vijf kinderen na. Den volgendenden dag is het lijk boven gebracht. Wat de Llssabonsche politie vondl De Lissabonsche politie heeft In een voorstad kleine katakomben, In de buurt van een oude Romeinsche waterleiding, ontdekt, waar in de vergane lijken van acht menschen en groote hoopen menschelijke been deren lagen. De griezelige vondst lost het raadsel op, waar tal van bewoners van Lissabon gebleven zijn van wie men nooit meer iets gehoord en naar wie men vergeefs gezocht had. De politie heeft bewijzen dat de katakomben het hoofdkwatier van een moordenaars bende waren, die hare uitgeplunderde offers ombracht en de lijken in de onderaardsche bergplaats wegstopte. Dat verandert....] Een grappige geschiedenis speelde zich af op het bagage-bureau van het station te Praag. Een aardig kamermeisje uit een hotel kwam na zeven uur 's avonds, het sluitingsuur voor den postpakket tendienst, met een groote, netjes inge pakte doos voor het loket. «Naar Weenen spoedbestelling» riep ze naar binnen. De postbeambte kijkt het meisje aan en gaat kalm door met het stem pelen van stukken. «Kom morgen vroeg maar terug», klinkt het eindelijk op rustigen toon. Maar het knappe kamer meisje geeft zich niet zoo dadelijk gewonnen. «Als het pakket niet dadelijk aangenomen wordt, ga ik naar den directeur!» Algemeene ontsteltenis onder de beambten. Met ironische hoffelijkheid wijst een hunner haar den weg naar de directeurskamer. Allen zijn in span ning wat er gebeuren gaat, maar zijn overtuigd, dat tegenover het sinds jaar en dag vastgestelde sluitingsuur zelfs het aardigste kamermeisje de nederlaag zal lijden. Bij het binnentreden van de directeurskamer ziet het meisje een hoogeren beambte, dien zij voor den directeur houdt en beklaagt zich. Goed moedig lachend trekt deze zijn schou ders op. «Na zevenen worden geen pakjes meer opgenomen», zegt hij. Nu wordt het kamermeisje boos. «Zoo, maar ik zeg u, het pakket moet weg, de minister moet morgen te Weenen zijn jas hebben». Tien handen tegelijk grijpen naar het zoo stiefmoederlijk behandelde pakket, met een zekere plechtigheid wordt het adres er opge plakt en de jas van Zijne Excellentie voorzichtig boven op het andere vracht goed gelegd. Men meldt uit Nuenen aan de „N. Brab." Terwijl de boomen van den spoor weg reeds waren dichtgedaan, wilden Zaterdagavond een tweetal kinderen van R. v. d. Nieuwenhof alhier, nog den overweg oversteken, juist toen de trein passeerde, welke hier om zeven uren in de richting Venlo vertrekt, met het gevolg dat het negenjarig zoontje werd gegrepen en letterlijk vermorzeldhet meisje werden de kleeren verscheurd, doch is van een wissen dood ontkomen. Trelnbandleten. In een der Amerikaansche expresstreinen wer den dezer dagen, nabij Meerdock (Amerika) de reizigers op brutale wijze uitgeplunderd. Op een gegeven oogen- blik stonden een aantal passagiers op, maskerden zich en gingen toen, de ge laden revolvers In de hand, via de tree planken in de verschillende wagons hun slag slaan. Enkele der bandieten gingen met hun hoed rond en dwongen de verschrikte passagiers alles, wat ze aan waarde bij zich hadden, daarin te gooien, 'n Conducteur, die zich hiertegen wilde verzetten, werd fluks onschade lijk gemaakt. Vreemdsoortige lekkernij. Indertijd hebben wij gemeld dat In sommige gedeelten^ van Engeland de slakkenteelt zeer winstgevend is, daar deze buikpootige weekdieren door velen met graagte gegeten worden. Ook in Duitschland en meer speciaal in Boven- Beijeren gaat de slakkenhandel steeds meer vooruit. Voornamelijk worden die slakken ge vangen, die in wijngaarden voorkomen 't Gebeurt meermalen, dat in groote wijngaarden meer dan twee millioen levende slakken worden gevonden. Deze weekdieren worden eerst gezuiverd, daarna in flesschen gestopt en dan per spoor verzonden Frankrijk, de Elzas en Zwitserland zijn wel de hoofdaf nemers van dit artik, I. De verkoops prijs varieert tusschen 12 en 14 mark voor 1000 stuks. Voor't inzamelen der slakken ontvangen de slakken lezers 30 tot 50 pfening voor honderd stuks. In Frankrijk en in den Elzas worden de slakken gekookt, gebakken en met boter aangemengd gegeten. De smaak dezer vreemdsoortige lekkernij komt ongeveer overeen met dien van ge bakken oesters. In Beyeren worden de slakken in water, dat met zout en azijn is aangemengd, gekookt. Slakken met ramenas zijn daar een gewild eten. Luchtballon ln brand. De Iuchtreizigster Myers steeg Zondag te New-York op, nageoogd door onge veer 8000 toeschouwers. Op een hoogte van 300 meter ontplofte de ballon. De koene vrouw duizelde omlaag en werd vreeselijk verminkt opgenomen. Drie kinderen verbrand. Het hotel Silesia te Petersderf is geheel afgebrand. De drie kinderen van den hotel-eigenaar zekere Jeuchnes, zijn daar bij omgekomen. Drie bedienden en éen kamermeisje werden zwaar gewond. Burgerlijke Stand. Van 18 en 19 September 1907. GEBORENGerritje, d. van Gerrit Kaal en Gijsberta van de Kooij. Eefje Adriana, d. van Gerrit Hendrik van den Hoek en Lena Valentina van de Wetering. Peter Franciscus An- tonius, z. van Antonius Frederikus Alphonsus Tillemans en Maria Anna Vostermanns. Gerard, z. van Emil Brückner en Oltmandina Smeins. ONDERTROUWD: Jan Snijders en Maria Lambrechts. Hermanus Johannes Hartkamp en Maria Josina van de Roemer. GETROUWD: Helmert de Mots en Willemijntje van 't Boveneind. Gijsbertus van Meeteren en Maria Everarda de Vries. Hubrechi Jo hannes Fremouw en Johanna Marga- retha Jansen. Martinus Brink en Grietje van Veen. Georg Gustav Laun en Theresia Ferdinandine Aloysia Maria Lange. Johan Veen en Cor nelia Adelina Charlotte Ebell. OVERLEDEN: Geen. Laatste Berichten. Aan het bureau van politie zijn terug te bekomen een ceintuur en een lepeltje. Tanger. Men verzekert thans, dat de Sultan niet voor Maandag te Rabat zal aankomen. De algemeene toestand in alle havensteden is bevredigend. Te Casablanca keeren verscheidene per sonen, die waren uitgeweken, terug. In den omtrek heerscht volkomen rust. GEVRAAGD i». Een LEERAAR in het VAK- TEEKENEN, voor 1 o a 12 uur per week. 2» Een LEERAAR in het HAND- TEEKENEN, voor 5 a 6 uur per week. De Cursus duurt van 1 OCT.31 MAART en wordt gehouden in de avonduren. Inlichtingen en aanmelding vóór of op 24 SEPTEMBER a.s. bij den Voor zitter, den heer J. C. BOUMAN. y - CONFISEUR. - - LANGESTRAAT t, HOEK VARKENSMARKT. Teltphoon No. 171. li Weder dagelijks versch: R 2 MII1* BEKOEnn O 2 50 ct. per 5 ons.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3