Uit de Pers. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving SPORT. Kerk- en Schoolnieuws. Laftd-, Tuinbouw en Veeteelt. Uit de Staatscourant. Begrooting van oorlog Het eindcijfer bedraagt f 27,539.575. zijnde f916,820 meer dan dat in Juli van dit jaar vastgesteld. De minister acht een groepeering van cijfers niet wel doen lijk, te meer wijl na de vorige Krediet- wet die pas in Juli j.l. door een definitieve begrooting werd vervangen welke op haar beurt wijziging zal ondergaan, elke maatstaf van vergelijking ontbreekt. Het accres kan echter verklaard worden door 1 e. dat een krediet van f 40,000, voor de aanschaffing van draagbare wapenen, op de loopende begrooting bij amendement geschrapt, noodig blijft; 2e. dat méér moest worden uitge trokken: voor opkomst van de land weer in 1908 f 99,000voor vergoedingen te dier zake (artikel isbis Landweer- wet) f 80,000voor uitgaven ter vol tooiing van het vestingstelsel f 813,900 (f 850,000 is aangevraagd voor bijdrage in het Fonds «Stelling Amsterdam»); voor pensioenen en nonactiviteitstrakte- menten f 74,500; voor meerdere uitgaven wegens het schrikkeljaar f 15,000; voor verhuiskosten van officieren, trakte- mentsverhooging van luitenants, soldij- verhooging voor gehuwde onderoffi cieren (voor al welke zaken in 1907 slechts een aanvrage voor het tweede halfjaar behoefde te worden gedaan) f26,000; totaal «om van de andere posten niet te spreken» reeds f 1.108,400 meer. Begrooting van binnenland se he zaken. Voor bijdragen tot be strijding van de tuberculose wordt op de begrooting van binnenlandsche zaken f 25,000 meer aangevraagd, om de ver- eenigingen, die zich bestrijding van de tuberculose als volksziekte ten doel stellen, krachtiger dan tot nu toe te steunen. Begrootingvan Waterstaat. Gemeentelijke Arbeidsbeurzen. Nu de Minister van Waterstaat geen termen heeft kunnen vinden om het kosteloos gebruik van interlocale telefoon door de arbeidsbeurs te bevorderen, wordt f 1000 subsidie voor. dit doel aange vraagd teneinde een behoorlijke organi satie der arbeidsmarkt te vergemakke lijken. f 200O wordt aangevraagd voor een subsidie aan een vereeniging ter be strijding van luchtverontreiniging door rook van fabrieksschoorsteenen en tot bevordering van economisch stoken. Staatscommissie Midden stand. Op de Landbouwbegrooting is f 25,000 gebracht voor de enquête, te houden door de staatscommissie voor den middenstand. Overwogen is, of het wenschelijk zou zij een ontwerp van wet aanhangig te maken tot regeling van deze enquête en met name tot het opleggen aan de ingezetenen van de verplichting om aan oproepingen tot verhoor gevolg te geven. Na rijpe overweging is deze vraag, ook door de staatscommissie, ontken nend beantwoord. Verwacht wordt, dat ook zonder zoodanige wet enquête aan haar doel zal beantwoorden. Voor de enquête zullen uit de staats commissie een drietal subsommissies worden gevormd, elk bestaande uit een klein getal, waarschijnlijk drie leden. Aan elk dezer subcommissies zal een deel des lands als arbeidsveld worden toegewezen, alwaar in verschillende plaatsen zitting zal worden gehouden. De kosten dezer subcommissies, aan welke ieder een secretaris zal worden toegevoegd, worden voor elk op onge veer f 7000 begroot, De enquête zal worden gehouden op den grondslag van reeds opgemaakte vragenlijsten. De vragen betreffenkapitaalvoor ziening, aankoop van grondstoffen, be werking, afzet van producten, admini stratie, contante of termijnbetaling bij inkoop en bij verkoop, oneerlijke con currentie, rentabiliteit van het bedrijf, organisatie, coöperatie. Zondagsrust, sluitingsuur van winkels, vliegende winkels, exposities van winkelwaren met détailverkoop, openbare verkoopin- gen van nieuwe goederen, uitverkoopen van nieuwe winkelgoederen, openbare markten, venten. Bij de behandeling van de inter pellatie van den heer Stork in de Eerste Kamer werd door den minister Veegens als een der hoofdoorzaken van het tekort waarmede de balans der Rijksverzeke ringsbank sluit, aangegeven de te gun stige indeeling van het bedrijf van laden en lossen van schepen. Per maand werd hierdoor door de Rijksverzekerings bank ongeveer f 50000 verlies geleden. Later is bij kon. besluit het bedrijf van laden of lossen van schepen in de hoogste gevarenklasse ingedeeld. Doch ook daarna bedroeg het maandelijksch ver lies voor de Bank nog f 30.000 Daarom heeft de minister thans een voorstel ingediend om voor dit bedrijf een zestal r.ieuwe gevarenklassen te vormen, waartoe een wijziging wordt voorgesteld van art. 31 der Ongeval lenwet. Het comité van voorbereiding der middenstandstentoonstelling, dat, nu de vacantietijd als geëindigd mag be schouwd worden, zijn werkzaamheden heeft hervat, hield eergisteravond in Krasnapolsky een vergadering, die druk bezocht was; onder meer werd mede- deeling gedaan, dat op het te Nijmegen gehouden congres de plannen met geest drift werden vernomen. Het bondsbestuur heeft aan de ver- eenigingen opdracht gegeven tegen 4 November, (met mandaat) in Amster dam te vergaderen, ter defititieve goed keuring van de bestaande plannen en ter bespreking van de voor-bereidende werkzaamheden. Voorts werd besproken om de in stallatie van het eere-comité der ten toonstelling binnenkort te doen plaats hebben I11 verband met de bedrijfsgewijze inrichting der tentoonstelling zullen ook in November met de verschillende bonden dier bedrijven vergaderingen gehouden worden, voornamelijk met het doel om de inrichting van het ge bouw vast te stellen, waarin die bedrij ven zullen geëxposeerd worden. De jaarvergadering der verschillende bondsbesturen zullen tijdens de ten toonstelling gehouden worden en zullen de punten van behandeling zeer tijdig worden vastgesteld. Met genoegen werd geconstateerd, dat van de zijde der industrieelen aan zienlijke steun ondervonden is voor het waarborgfonds, zoodat gegronde ver wachting mag gekoesterd worden, dat het kapitaal spoedig zal volteekend zijn. De heer B. J. Veldhuis, te Amsterdam, lid van het comité van voorbereiding, werd nog benoemd tot lid van 't dage- lijksch bestuur en tweeden secretaris. Vijftig millioen meer. De gewone Rijksontvangsten zijn in het tijdperk van 1892 1906 toe genomen van 131 tot 1S1 millioen, dus met niet minder dan 50 millioen. Hoe zijn die 50 millioen in den loop van 15 jaren verkregen vraagt het Handelsbl. Zijn de belastingen in dat tijdperk met dit groote bedrag van ruim 38 pCt, toegenomen? Is de druk der bevolking, welke in die jaren met slechts 21 '/a pCt. gestegen is, zoozeer verzwaard Overgaande tot de ontleding van die beide cijfers 131 181 toont het blad aan, dat deze bedragen geenszins in hun vollen omvang in de schatkist zijn gevloeid door middel van belasting heffing. ie. Wat aangaat 18 millioen is deze vooruitgang voortgekomen uit andere bronnen dan belastingheffing. Daartoe behooren behalve een heirleger van inkomsten van Rijksinstellingen (con sulaten, scholen, examens, rechtspraak, muntwezen, gevangenissen) eenige zeer aanzienlijke posten4 millioen uit de verpachting der Staatsspoorwegenon geveer gelijk, bedrag aan teruggaaf van rente en aflossing voor het deel der Staatsschuld, dat ten laste van Ned.- Indië is gebrachthet aandeel van den Staat in de winsten der Ned. Bank, dat over 1906 ruim 3 millioen bedroeg. Voorts uit de opbrengst der domeinen, dus uit 's land eigendom. 2e. Van de overige 32 millioen zijn ongeveer 12 verkregen door aan de schatkist uit suikeraccijns en invoer rechten beter te verzekeren wat haar toekomt. 3e. De dan resteerende 20 millioen zijn uit de stijgingen der overige be lastingen vooitgekomen, maar zoodanig dat de druk op on-en minvermogenden zeer is verlicht en de nieuwe of ge wijzigde belastingen naar rechtvaardiger grondslagen werden geheven. Denkt aan de verbeterde grondbelasting op het ongebouwd (de peraequatie), aan de door billijke bedrijfsbelasting ver vangen patentbelasting, aan de vermin derde registratierechten, aan de afschaf fing van den zeepaccijns, aan de ver laging van den zoutaccijns en aan de herziening der personeele belasting. Al deze gewichtige verbeteringen herinnert het „Handelsblad" ten slotte heeft ons volk te danken aan liberale Ministeries. Kunst en Wetenschap. Het symphonie-orkest «Jubal» zal 7 November van dit jaar 5 jaar bestaan. Donderdagavond is besloten dien dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan maar eenigszins feestelijk te herdenken. TOONKUNST. (Ingezonden.) Den ien September 1.1. is het 7 9ste jaar begonnen van de Maatschap pij tot Bevordering der Toonkunst» van welke ook hier ter stede sedert 1878 een afdeeling gevestigd is. Zal het doel, dat de Maatschappij beoogt, inderdaad bereikt worden, dan is het van het grootste belang, dat zij een algemeene en krachtige medewer king ondervindt en elk harer afdeelin- gen o a. onder haar leden een zoo groot mogelijk aantal medewerkenden in haar zangvereeniging telt. Deze noodzakelijkheid wordt in het bijzonder in de hier gevestigde afdee ling gevoeld, wier zangvereeniging veel krachtiger zou kunnen zijn, wanneer niet een aantal hier bestaande zangver- eenigingen een groot aantal krachten aan de Maatschappij onttrokken, een euvel, dat in de naaste toekomst nog grooter dreigt te worden, nu, blijkens een bericht in de plaatselijke bladen, dezer dagen pogingen worden in het werk gesteld om tot de oprichting eener nieuwe gemengdezangvereeniging te geraken. Het ligt voor de hand, dat een toe stand als in de laatste jaren alhier be staat, onvermijdelijk leidt tot versnip pering van krachten, welke vereenigd, onder degelijke leiding, ongetwijfeld de schoonste resultaten zouden bereiken en in waarheid de Toonkunst zouden bevorderen. Ook in dit opzicht geldt volkomenEendracht maakt macht. Aan het begin van het nieuwe sei zoen zij met klem gewezen op de wenschelijkheid van toetreding tot de afdeeling Amersfoort der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Men trachte niet langer te verdeelen, doch streve naar eenheid. Alleen door een heid wordt het mogelijk, iets groots te bereiken en het belang der Toonkunst waarlijk te dienen. Voor de eerste uitvoering in dit maatschappij-jaar is door de Zangver eeniging der afdeeling in studie ge nomen: «Arminius», van Max Brucb; in de tweede zal vermoedelijk ten ge- hoore worden gebrachtMendelssohn's Walpurgisnacht» met een cam ate van Bach. Men kan zich als lid opgeven bij den Secretaris, Lewe van Middelstum, Hendrik van Viandenstraat 4, of bij den Penningmeester, Van den Boven- kamp, Utrechtschestraat 10. In «De Prins» van deze week komt o.a. ook een zeer goed gelijkend portret voor van wijlen Ds. H. J. ter Haar Romeny. Heden zijn de miliciens van de lich ting 1904, die voor herhalingsoefeningen onder de wapens waren, met groot verlof vertrokken. Op Dinsdag a.s. 's avonds 7 uur zal in de kerk van den H. Franciscus Xaverius de kerkelijke vergadering met installatie van nieuwe leden der Maria-Vereeniging plaats hebben. De algemeene jaarvergadering van de Patronaatscommissie zal dit jaar voor het aartsbisdom Utrecht worden gehouden op Maandag 14 October in het gebouw van den R. K. Volksbond. Door den heer Van Eijbergen, aannemer van de Industrie- en Huis houdschool werd hedenmorgen de in schrijving gehouden voor het verf-, glas- en behangerswerk aan die school. Ingeschreven werd als volgt: G. Bloemink f 1461, J. van Eden f 1650, H. Visscher f 1785, T. L. Blok f 1879, L. van Wijngaarden f 1992, J. R. van 't Hof f2127, J- W. de Vaal f2149, R. van 't Hof f 2338 en P. van 't Hof f 23S5. Het werk is den minsten inschrijver gegund. De kapitein J. A. F. Keetell van het 5e Reg. Inf. alhier, herdacht gis teren den dag, waarop hij voor 40 jaar als vrijwilliger in dienst trad. De bij het 5e Reg. Inf. benoemde militie-tweede-luitenant J. A. Gratama werd hedenmorgen beüedigd en in functie gesteld. Hedenmiddag reed een fourage- wagen op het Beukenlaantje tegen een der ijzeren paaltjes. Door den schok brak de disselboom geheel af. Oogenblik- kelijk trokken de begeleiders aan den arbeid om het overgebleven stuk los te maken, terwijl ondertusschen een nieuwe boom werd gehaald. Betrek kelijk spoedig was het ongeluk ver holpen en kon de wagen zijn weg vervolgen. In het begin van de volgende maand treedt als spreker op voor de afdeeling Amersfoort van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond in „De Toe komst," Havik 20, de heer W. F. Dekkers, secretaris van het Hoofdbe stuur te Amsterdam. De heer J. de Lange zal in den komenden winter te dezer stede weer zijn danslessen geven. Voor bijzonder heden zie men de advertentie in dit nummer. Een eend in het water is zeker geen buitengewoon verschijnsel. Niet temin gaf zoo'n allernatuurlijkst iets gisterenmiddag aanleiding tot veel be kijks in de Westsingelgracht. Het beestje mocht nl. niet in het water en de eigenaar wilde het liever op den vasten grond zien. Daarom trachtte men het dier er uit te jagen, wat heel wat publiek trok, maar niet zoo gemakkelijk ging. Totdat het water beest tot inkeer kwam en zijn element verliet. De heer J. A. Jochems, alhier, is benoemd tot directeur van het Christelijk ITarmonie-gezelschap te Zeist. Hedenmiddag werd het eerste van een drietal matinee's gegeven op het terras van Amicitia door de staf- muziek van het 5e Reg. Inf. onder directie van den heer G. Bikkers. Een voordeel was het zeker, dat er niet zoo'n druktemakende massa men- schen als buitenleden aanwezig was. Ook het terras was evenwel niet erg druk bezet. De volgende matinee's zullen wor den gegeven Woensdag 25 September en Zondag 6 October, des middags drie uur. Maandag en Woensdag a.s. hou den de officieren van de veld-artillerie te Amersfoort en Utrecht in garnizoen een regimentswedstrijd. Maandag te 9 uur wordt afgereden van Oud-Leusden, door de Utrechtsche officieren van de Bilt. De afstand bedraagt 40 K. M. welke binnen 4 uren moet zijn afgelegd. Woensdag wordt een gehoorzaam- heidsrit en een snelheidsrit gehouden op de heide nabij de hoeve van de V eeartsenijschool. Reeds meermalen is gewezen op het groote nut van de Vereeniging «Het Groene Kruis» te dezer stede. Dank zij den steun die van vele zijden inkwam is het mogen gelukken in enkele jaren veel te doen en veel te ondernemen dat tot genezing en ver pleging van zieken en herstellenden kon strekken. En binnenkort nu zal deze vereeniging een instelling rijk zijn, die naar wij hopen, tot heil van Amersfoort zal werken. In de Blankenheymstraat is nl. een wijkgebouw, tevens woon huis voor de wijkzusters, verrezen, dat binnen niet al te langen tijd in gebruik zal worden genomen. Het groote groene kruis in den gevel is een aanwijzing maar tevens een sprekende reclame voor «Het Groene Kruis.» Dat het voor velen, die nog geen lid zijn een aansporing moge wezen om als nog deze nuttige ver eeniging te steunen I SOEST. Het besluit der Provinciale Staten van Utrecht tot oprichting van het Waterschap «Soesterveen» en het bijzonder reglement voor dat Water schap zijn goedgekeurd bij K. B., d.d. 30 Augustus j.l., no. 70. Eerlang zal nu worden overgegaan tot benoeming van een bestuur. Als voorloopig be stuur zal optreden een door Gedepu teerde Staten van Utrecht benoemde Commissie van drie leden. BAA.Rff. Vrijdag had in de automo bielwerkplaats van den heer F. een ernstig ongeluk plaats. Een der aldaar werkzaam zijnde jongens, zekere S., had het ongeluk in een vrij groote diepte, welke zich in de werkplaats bevindt, te vallen. Met een ernstige schedelbreuk werd hij opgenomenzijn toestand is thans zeer zorgelijk. Het tweede elftal van Quick speelt a.s. Zondag tegen de onder- officiersvereeniging Wilhelmina van hier, op het Leusderveld. 't Wedstrijdprogramma ie elftal van de A. F. C. Quick voor October bestaat uit de volgende wedstrijden: QuickWilhelmina (Leusderveld) 6 OctoberQuickP. W. Enschede (Leusderveld) 20 October; Quick Vitesse (Arnhem) 27 October. Bij het groot nationaal kegel concours, gehouden op de kegelbanen van het Tolhuis over het IJ, behaalde in den personeelen wedstrijd de heer A. Nefkens den i4den prijs met 41 houten. Het negende gewestelijk Gym- nastiekfeest te Amersfoort. Zondag 29 dezer zal op het door het Rijk daartoe afgestane terrein aan den Hoevelakerstraatweg, even buiten de Kamppoort te Amersfoort worden gehouden de negende openbare uit voering van het Middengewest van het Nederlandsch Gymnastiek Verbond, welk gewest omvat de provinciën Utrecht, Gelderland benoorden de Waal en Overijsel. Kon het door allerlei omstandigheden niet plaats hebben op 28 Juli, thans belooft het een zeer mooi feest te wor den én doordien een grooter aantal vereenigingen zich aanmeldde voor deelneming èn omdat, nu er langer tij: was tot voorbereiding, zoowel de wed strijden als de oefeningen hoogst b( langrijk zullen zijn. Er zullen deelnemen 6 dames clu en 18 heeren-clubs, samen dus vereenigingen met een paar honden werkende leden. De ochtendwedstrijden hebben plaa van 9 tot 12.30; de middaguitvoerin wordt gehouden van 2.30 tot 6 uui alle om medailles door autoriteite: particulieren eti vereenigingen aang boden, zooals dat omschreven is in d Feestgids, die weldra zal verschijne Als bijzondere prijs mag wel vertpel de lauwerkrans, uitgeloofd door gem raal-majoor A. D. Petter, commandan der 4e divisie infanterie, voor de clu die bij het marcheeren door een gi deelte der stad het hoogst aantal pun ten behaalt. Men kan er van verzeker' zijn, dat deze prijs niet zal worde verworven dan na ontzaglijk grootjü inspanning. Naast dien eereprijs willen we no noemen de medailles, geschonken do den Commissaris der Koningin in de Provincie en door den Burgemeest van Amersfoort. Er zal prachtig werk te zien word gegeven en het zal dus zeker de moeil loonen, ,het eerste feest dat van dez aard te Amersfoort wordt gegeven, gaan bijwonen. De toegangsprijzen zij. zóo gesteld, dat ieder er van kan gel" nieten (men zie de advertentie in nummer en raadplege den Feestgids In het Nieuws van den Da, lezen we omtrent deze uitvoering noi het volgende: Het progamma is in hoofdzaak a! volgt: 's morgens 10 uur, op het mi' litair-terrein aan den Hoevelakensche straatweg tegenover het Millitair Hos pitaalvereenigingswedstrijden, rept titiën en touwtrekken in ploegen va1 vier man; vereenigingswedstrijd i vrije oefeningen voor dames in d: sociëteit «Vereeniging». 's Middag: Officieele ontvangst in bovengenoemd: sociëteit, optocht, groote uitvoering het feestterrein o. a. vrije oefening (mannen); vrije oefeningen (dames1 vereenigingsturnenkorfbal door dames leden van «Attila» te Utrecht; dj Turnkring te Apeldoorn; B. O. O. tfl Utrecht; T. H. O. R. te Arnhem Z. GV. te Zwollegemeenschappelij springen, estafettenloop en algemeen afmarsch's avondsfeestmaaltijd, feest avond met prijsuitdeeling in de sociëtei «Vereeniging» en bal. Predikbeurten. Evang. Luth. Kerk. Zondag 2 2 Sepl. Voorm. 10 uur Ds. J. L. F. de Meyere Remonstrantse/ie Kerk. Zondag 2: Sept. Voorm. 10V2 uur Dr. H. L. Oor te Utrecht. Doopsgezinde Kring. Loge gebour van Persijnstraat 1. Zondag 22 Sept Geen dienst. De heer M. H. Flothuis, tijdelijl leeraar in de Duitsche taal en Letter kunde aan de H. B. School en Gym nasium alhier, heeft eervol ontsla gevraagd als onderwijzer aan de open bare school der ie klasse No. 18 6-, Amsterdam. Voorschotkas voor onderl w ij z e r s. Met het oog op de i: onderwijsbladen telkens voorkomend: advertentiën, waarbij door ouderwijzers geld te leeu wordt gevraagd en dej bezwarende voorwaarden, waarop da' wordt gegeven stelt de Heer J. Grooter te Amsterdam voor, een voorschotkas voor onderwijzers in te stellen. Hij bied: daartoe aan het hoofdbestuur van he: Nederl. Onderwijzers-Genootschap ea het bestuur van het Ondersteuningsf fonds een plan ter overweging aan, 00 dit in de afdeelingen van het Genoot schap en de betreffende besturen aan bespreking te onderwerpen. Ds. W. J. Meiners is als voorzitte der Grabrie-Mahenschool opgetreden in de vacature ontstaan door het over lijden van Ds. ter Haar Romeny. Professor dr. A. Eber, leider vat het veeartsenijkundige instituut aan d hoogeschool te Leipzig, maakt der uitslag openbaar van zijne proefnemin •gen gedurende twee jaren met he serum van prof. Behring teger de tuberculose van het vee. Hij kom: tot besluit, dat het serum van prof Behring geen genoegzaam werkdadig en afdoend middel tegen de besmetting van het vee vormt. Dit serum is niet anders te beschouwen dan als eet hulpmiddel, dat nuttig is als men he: met andere geneesmiddelen te zameo gebruikt. Prof. Eber vond geen grooi verschil tusschen de dieren, die langs natuurlijken weg besmet en daarna met het serum van Behring behandeld werden, en die, waarbij de besmetting haar gewonen loop had zonder d3t eenig bijzondere behandeling werd toe gepast.

De Eemlander | 1907 | | pagina 2