DANSINSTITUUT VRIJWILLIG ERFHUIS OTTYOBEIKQ Vergeef onze INBOEDEL INBOEDEL, J. DE LANGE ALLERLEI. MARKTBERICHT. ADVERTENTIEN. VREDE THUIS De Deurwaarder D. de Groot verkoopen De Deurwaarder D. de Groot verkoopen Eerste klasse inriehting voor onderwijs in klassieke en moderne danskunst. Zitting voor insehrijving en bespreken van einbiessen Woens dag 25 September van 12 tot 5 nur in „De Arend". A. J. van Zalingen. - St. Nicolaas. De nationale en internationale ten toonstelling, welke de Hollandsche maat schappij van landbouw van 16-23 Sep tember te 's Gravenhage houdt, mag, hoezeer het een te betreuren omstan digheid is dat, wegens het heerschen van mond- en klauwzeer, de afdeelin- gen Rundvee en kleinvee moesten vervallen, toch wat betreft de overige rubrieken van het programma schitte rend geslaagd heeten. De afdeeling zuivel spant stellig de kroon deze rubriek waarin de mede dinging zoowel met werktuigen als producten mede voor het buitenland openstond telt ook verscheidene In zendingen uit onze provincie waarvan meerdere met eere uit den strijd zijn getreden. Ook de afdeeling Paarden telde eenige inzendingen uit Utrecht zoodat de stal van de provincie, smaak vol versierd met het wapen van het gewest, omhangen met slingers van dennegroen een zeer gunstigen indruk maakte en een alleszins waardige ver verblijfplaats was voor het puikje der in deze provincie gefokte hier Jinge- zonden paarden. Zoowel op de keurin gen als op het concours maakten ze een goed figuur. Heel anders komt de provincie voor den dag in de zeer eigenaardige afdeeling «Zaden en producten». Jammer vooral omdat de bedoeling van het tentoon- stellingsbestuur is geweest, den provin ciën gelegenheid te schenken, in deze rubriek een beeld te geven van den landbouw in den uitgebreidsten zin, binnen hare grenspalen gedreven. Eene rubriek dus, die niet alleen leerzaam zou zijn voor den binnen- en buiten- landschen bezoeker maar ook een in zicht zou geven in hetgeen de gewesten op dit gebied beteekenen, uit welk beeld een maatstaf zou zijn te trekken vol gens welke b.eoordeeld kan worden, welke provinciën later gecombineerd zullen kunnen mededingen op tentoon stellingen in het buitenland. Enkele streken van ons land hebben zich reeds schitterend gehouden, getuige b.v. het Westland op de tentoonstellingen te Mannheim, doch een gevolg hiervanisdat de indruk wordt gevestigd dat speciaal dit gebied in de gelegenheid zou zijn, met resultaat voor export te kweeken. Door samenstreven van gelijkwaardige provinciën is het op den duur mogelijk dat deze indruk word vervangen door diendat ons geheele land een groote geschiktheid bezit tot het voortbrengen van voor den uitvoer geschikte pro ducten vooral, zooals trouwens ook op deze tentoonstelling blijkt; van tuin- bouwvoortbrengselen. De beide Hollanden, Groningen, Friesland en Zeeland komen schitterend uit; vooral de beide eerste provinciën ook op tuinbouwgebied. Hoe bescheiden rol speelt hier daarentegen Utrecht! Uit den aard der zaak kenden de in zendingen der genoemde provinciën wegens de groote verscheidenheid van gewassen die er worden geteeld, uit gebreider zijn maar dit neemt niet weg dat Utrecht wel eenen wat te be scheiden, ja volgens velen, een onvol doenden indruk maaktde tuinbouw, die in de omgeving van Utrecht en in de Vechtstreek vrij intensief wordt gedreven is zelfs totaal niet vertegen woordigd. Ook ontbreken boomvruch ten die in het Zuiden der provincie toch in groote hoeveelheden voortge bracht worden. Wat de reden is kan hier niet mi 's voerig worden nagegaanin elk geval Is echter voor het slagen eener derge- lijke inzending noodig dat er samen werking besta onderhen die de producten bijeen te brengen hebben en dat de verbouwers zich stellen onder leiding van de commissie of van den persoon die de samenstelling der collectie op zich nam terwijl ten slotte een voldoende financieele steun dient te worden ver strekt door het lichaam dat in den regel in de betreffende provincie den land bouw vertegenwoordigt. Ontbreken éen of meer van deze factoren dan kan het resultaat onmogelijk bevredigend zijn, dan mag eene commissie het goede willen en zich inspannen zooveel ze wil, een bevredigend resultaat is niet te bereiken. Dat is jammer voor hen die zich moeite gaven en tijd opofferden om nog het best mogelijk te bereiken het is een voorbij laten gaan van eene gelegenheid tot reclame maken van den zijde der land- en tuinbouwers zelve en juist hun belang staat hier op fe'r het sPel Het bezoeken der tentoonstelling en het aanschouwen van hetgeen de andere provinciën bereikten kan een spoorslag zijn tot arbeiden in de goede richting dech hoe weinigen getroosten zich de moeite van een bezoek aan de ten toonstelling Uit de omgeving van Amersfoort vermoedelijk slechts enkelen. Ja, men hoort zelfs fluisteren dat op de gelegenheid die de plaatslijke Landbou w- afdeeling bood om hare leden de ten toonstelling te laten bezoeken onder leiding van deskundigen en op de goedkoopst mogelijke wijze, door met een groot gezelschap te gaan op vrij kaarten voor de tentoonstelling en tegen it A verminderd spoortarief, door niemand werd gebruik gemaakt zoodat de voor gestelde «gezelschapsreis» niet kon doorgaan. Is dat niet teekenend, maar tevens bedroevend? Omtrent het geval te Denekamp, waarmede de justitie zich bemoeid heeft, (wederrechtelijke vrijheidsberooving) meldt «Tub.» Het slachtoffer K., was sedert bijkans 2 jaar opgesloten in een vuil en vunzig hok. Zijn bed bestond enkel uit stroo en een bedzak of over trek. Geheel ontkleed behalve een hemd aan, lag hij daar in een hoekhij droeg een langen witten baard. Zijne natuur lijke behoeften vonden in hetzelfde hol plaats; hij droeg de sporen van een verdierlijkst en verwaarloosd leven. Het kleine raampje, waar eenigszins bet daglicht kon doorbreken, was met planken dicht gespijkerd. Toen door de politie, met een bran dende lantaarn, genoemde K. uit zijn schuilplaats was te voorschijn gehaald, om hem te confronteeren, bleek hij geheel te zijn verwilderd en vol met zweren te zitten. Ommekeer. Ze leefden in- gelukkig in 't groote Berlijn. Hij was portier en pakker in een fabriek van electrische machines, 't Was 'n goede betrekking, zoowel wat 't werk als de betaling betrof. Zijn vrouw was 'n gezellig, zorgzaam huismoedertje en een ideaal-moeder voor haar beide kinderen. Plots kwam er 'n ommekeer in dat gelukkig huwelijksleven. De man bleef langer uit dan gewoonlijk, ja veelal ge beurde 't zelfs, dat hij nachten uitbleef zonder vrouw of kinderen er iets van te zeggen. Ook hield hij voortaan meer geld in van zijn hoog weekloon. Vrouw en kinderen begrepen maar niet waar door de anders zoo vriendelijke en plicht getrouwe huisvader plotseling zoo ver anderd was. Vrijdag j.l. legde hij zelfs, zonder opgaaf van redenen, in de fabriek zijn werk neer en deed na dien tijd niets meer. Den Dinsdag daarop stond hij bizonder vroeg op, zocht de levens verzekeringspolissen van hem en van zijn vrouw op en verbrandde de papie ren. Tegen half zeven sloop hij met 'n geladen revolver in de slaapkamer van de kinderen, doodde zijn zoontje en joeg zijn dochtertje een kogel door de borst. Daarna holde hij als 'n waan zinnige de trap op, opende een luik op de vierde verdieping, klom langs een ladder op den zolder, kroop door 't dakvenster en kwam zoo op 't dak. Toen loste hij een schot op zich zelf, de kogel miste, doch door den schrik viel hij van 't hellende dak en stortte omlaag. Met verpletterd schedel bleef hij dood liggen op 't kiezel van 't stadstuintje. De oorzaak van dezen raadselachtigen ommekeer in 's mans doen Men vermoedt, daar de man nooit sterken drank dronk, dat hij, echter geheel ten onrechte, vermoedde, dat zijn vrouw in intieme betrekking stond tot een kantoorklerk. De ongelukkige vrouw is half zin neloos geworden door deze diep treurige gebeurtenis. Haar gewond dochtertje verkeert in levensgevaar. Verbeelding is erger dan de derdedaagsche koorts, plachten de oude Hollanders te zeggen. Maar iemand die door de kracht zijner verbeelding zich zelf den dood berokkent, zou men on bestaanbaar achten, als hij niet bestaan had! Te Cincinnatie woonde een meisje dat aan zwaarmoedigheid leed. Het wilde zich verdoen en dronk daartoe uit een flesch die, naar hare meening, karboolzuur bevatte. Zij stierf, hoewel de dokters alles deden, om haar te redden. Bij de lijkopening vond men echter geen spoor van het vergif, en men ontdekte ook de flesch met kar boolzuur onaangeroerd. In werkelijk heid had het meisje uit een flesch met een volmaakt onschadelijk mengsel gedronken. Maar de inbeelding dat het karboolzuur was, had haar gedood. Gevaarlijke luchtreis. De Parijsche Matin heeft van Well- mann, die met het bestuurbare lucht schip «Amerika» een reis naar de Noordpool wil ondernemen, een uit voerig telegram uit Tromsö ontvangen, over een tocht in de lucht, voor zijn vertrek naar de Noordpool. Wellmann meldt: De «Amerika» werd door 40 man, onder aanvoering van dr. Fowier en Hervén uit de loods getrokken. Ik bevond mij met den ngenieur Vaniman en den luchtschipper Riesenberg in het schuitje. De «Amerika werd door de sleepboot «Express» ongeveer 3 mijlen ver over een ijsbank gesleept. De spits van den ballon werd naar het noorden gerichtwij lieten den sleepboot los en het luchtschip steeg in de lucht. De eigen snelheid bedroeg 12 mijlen in het uur, ofschoon de motor slechts met van haar kracht werkte en het zeer zware sleeptouw op het ijs achterna sleepte. Het door de Fran- schen gemaakte mechaniek werkte uit stekend. Nu verhief zich een tamelijk sterke noord-oostenwind en dreef de ballon naar de bergen, waartegen bij dreigde te verpletteren Na een wanhopigen strijd tusschen motor en wind, bleef de eerste over winnaar. De bestuurbaarheid en de stabiliteit van de «Amerika» waren zoo volkomen, dat wij besloten, de reis te aanvaarden. Ik gaf het bevel «den kop naar het Noorden Toen werden wij door een sneeuwbui overvallen, die vergezeld ging van een harden wind van 1012 mijlen in het uur. De sneeuwjacht was zoo dicht, dat wij slechts 400 meter voor ons uit konden zien. Tengevolge van een niet voorziene fout in de con structie, bleven de compassen stilstaan en weinige oogenblikken later was het ons niet meer mogelijk, iets van de aarde beneden ons te ziende sneeti w- jacht bedreigde ons met een schipbreuk. Wij besloten derhalve terug tekeeren, onze kompassen in orde te brengen en dan opnieuw de reis te aanvaarden. Maar de wind werd nog sterker, en als door een wonder ontkwamen wij aan het gevaar, tegen de bergen gedreven te worden. Vaniman liet de motor met volle kracht werkende «Amerika» voer met volle snelheid en bracht ons spoedig buiten gevaar. Maar andermaal dreef de storm ons naar de gevaarlijke bergen. Onder deze omstandigheden was onze eenige ge dachte het luchtschip te redden. Wij maakten de motor van het luchtschip los en lieten den ballon, met behulp van het sleeptouw en van de ladder, die goed functionneerden, over een gletscher drijven achter een baai van Forel-Island, waar wij de klep openden om het gas te laten uitstoomen. Wij zijn toen «een beetje snel» op het ijs, 800 meter van de zee verwijderd, uit het schuitje geklommen, maar zijn toch onder vrij gunstige omstandig heden de hoogte van 300 meter afge komen, want het zware materiaal heeft daarbij geen andere schade geleden, dan dat eenige staalbuizen verbogen werden. De «Amerika» was drie uur in de lucht gebleven. Na dit bewijs van de geschiktheid van dit luchtschip, mag men vertouwen, dat het de Noordpool bereiken zal. Met «scherp» geschoten. Bij de manoeuvres van het Hongaarsche leger in de omstreken van Karlowitz is gebleken, dat door enkelen met scherp werd geschoten. Twee soldaten werden gedood en verschillende kogels floten over de hoofden van officieren. De be velvoerende generaal liet, zoodra hij dit merkte, de manoeuvres staken en de troepen fouilleeren. Bij vier soldaten van 't derde bataljon Estegger Hon- veds werden toen veertien scherpe patronen gevonden. Dat viertal werd oogenblikkelijk in arrest gesteld. Laatste Berichten. Maria Geertruida van der Put. Hendrikje, d. van Jan Veer en Cor nelia Elzenaar. Johan Willem Fre- derik, z. van Johan Willem Frederik Keijzer en Sophia Delil. Johannes, z. van Jan Horsmeier en Helena Petronella Pannevis. OVERLEDEN: Geen. AMERSFOORT. 20 Sept. 1907. Tarwe Rogge Boekweit Appelen Peren Kleiaardappelen Zand Hoendereieren Eenden Grasboter Hooiboter Margarino Zoetem. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Oude eenden Jonge Hazen Wilde konijnen Tamme Duiven Yette Varkens Magere Zeugen f- 3.- 3— 1.70 4.60 a f F per - 7.hécto- - 8.— liter. - L80 6.—p. lOOst. 1.15 1.25 Kilo. 0.60 1.- 0.30 „50,, - 1.00 - 1.3' 0.70 i 0.90 - 1.20 per stuk. Vrijdagavond wordt een alge- meene ledenvergadering gehouden van de vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort e.o.» De agenda vermeldt Bestuursverkiezing en Mededeelingen. Op de landbouwtentoonstelling te 's Gravenhage behaalde de heer P. Zegwaard den 6en prijs in den wed strijd in hoefbeslag van gediplomeerde burgerhoefsmeden De heer J. R. E. Denis, commies ié kl., comptabel ambtenaar bij de H. IJ. S. M., hoopt op i2 Oct. a.s. den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar bij de spoorwegmaatschappij in dienst trad. De over weg wachter J. van Pluuren hoopt den i5den October eveneens zijn 25-jarig jubileum te kunnen vieren. Brussel. Nadere berichten omtrent een verschrikkelijke spoorwegongeluk in Mexico melden, dat het cijfer der gedoo- den 40 bedraagt. Veertien van de 34 ge wonden zijn zeer ernstig. Het personeel van den trein met koopwaren is verdwenen. Men gelooft dat het zal trachten buiten Mexico te komen, omdat het overtuigd is van zijn schuld aan het ongeluk. De trein met koopwaren is waarlijk door gereden bij een wisselplaats waar hij op den sneltrein had moeten wachten Burgerlijke Stand. Van 20 en 21 September 1907. GEBOREN Wilhelmina Maria. d. v. Jan Ruijs en Termtje Dina Geertruida v. Tellingen. Johanna Hendrika Maria, d. van Johannes Antonius Josephus Lohmann en Cornelia Gouka. Anna Anthonia, d. van Auke Adema en Jansje Arissen. Arie Jan, z. van Augustinus van den Hoogen en Biettje van Diermen. Cornelis Ciprianus, zoon van Kornelis Peereboom en - 0.40 0.40 - 14.— -50.— 8.— - 0.80 0 50 p. paar. -20!- -70— -12.— per stuk. Vet boeien -- Guste •- Kalt Kalfvaarzen - - Pinken - Pinkstieren •- Vette kalveren -- Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boekweit; 60 heet. Appelen; 90 heet. Peren; heet. Kleiaardappolen160 heet.. Zandaardappolen 80 000 stuks Hoendereieren; stuk Eenden eieren; 1100 kilo Grasboter; kilo Hooi boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee; Vette Varkens; 10 Magere varkens; Varkens voor export slagerijen; 400 Biggen en 20 Zeugen. Woensdag 25 Sept. 1907. MWDENGEWEST. NEGENDE OPENBARE GEWESTELIJKE Zondag 29 September 1907 op het terrein aan den HOEVELAKER STRAATWEG (tegenover het Militair hospitaal) te AMERSFOORT. Aan de zeer belangrijke wedstrijden zullen deelnemen 24 vereenigingen (6 dames-clubs en 18 heeren-clubs). Ochtendwedstrijden van 9 tot 12.30 Middaguitvoering 2.30 tot 6. Prijzen der toegangskaarten Ochtend wedstrijden tribune f0.50, Eerste rang f0.25, Tweede rang f 0.15. Middaguit voering tribune fl, Eerste rang f 0.50, Tweede rang f0.25. Dagkaarten Eerste rang met tribune plaats en toegang tot de prijsuitdeeling, gevolgd door bal voor 28 September 's avonds 9 uur genomen f 1.25. op 29 September genomen f 1.50. Schouwburg Utrecht. van AMSTERDAM. Goedgek. bij Kon. Bcsl. v. 24 Mei 1895). BESTUUR A. VAN DER HORST, Directeur- Voorzitter; M. J. TERNOOY APEL, Secretaris J. G. HOMEYER, Penningmeester. ZONDAG 22 SEPTEMBER 1907: 57ste OPVOERING VAN (UEBER DEN WASSERN). Tooneelspel in 3 bedrijven van GEORG ENGEL. Regie en vertaling van M. J. TER NOOY APEL. Daarna Comédie in 1 bedrijf van G. COURTELINE. Vertaling van KO HOMEYER. Regie van A. v. d. HORST. Orkest onder leiding van den Heer H. KUIJPERS. Aanvang half acht uur. TE AMERSFOORT a contant. te AMERSFOORT, is voornemens om op DINSDAG 24 SEPTEMBER 1907, des voormiddags ten tien ure precies, ten woonhuize van den heer H. VAN EE, broodbakker aan de Kampstraat 39 aldaar, wegens vertrek naar het buiten land, om contant geld in het openbaar te Den compleeten en goed onderhouden waaronder: mahoniehouten linnenkast, eiken linnenkast, mahoniehouten buffet met marmeren blad, canapé, mahonie houten en andere stoelen, dito tafels, 3 waschtafels, spiegels, schilderijen, regulateur, staande klokje, fauteuils, theetafel, hang- en andere lampen, kar petten, vloerzeilen, naaimachine, 2 kachels, fornuis, gaslamp, gascomfoor, 6 bedden met toebehooren, 5 ledikanten, voorts divers koper-, tin-, blik-, ijzer-, glas- en aardewerk en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Daags vóór den verkoop op de gewone uren te bezichtigen. te Amersfoort, is voornemens om op DONDERDAG 3 OCTOBER 1907, voor middags 9uur in de concertzaal «de Arend» aan den Arnhemschen straat weg te Amersfoort, publiek om contant geld te 0 T1U11J,1&111,111,1,11 mu,6u,£iljlli den geheelen voorraad karpetten, matten, tafelkleeden, kleedjes, loopers enz. Voorts den bestaande voornamelijk uit 2 ameublementen, linnenkasten, tafels, stoelen, canape's, cra- peaux, fauteuils, bonheur du jour, spiegels, schilderijen, gas- en andere lampen, schrijftafel, pendule, klokken, goed onderhouden panier, fornuis, kachels, penantkast, ledikanten met toebehooren, waschtafels, bedkastjes, koper-, blik-, glas- en aardewerk en hetgeen verder te voorschijn zal wor den gebracht. Daags te voren te zien van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur. (aangesloten bij het Ned. Dansonder- wijzers Genootschap.) CONFISETJR. UNGESTRAAT I, HOEK VARKENSMAP.KT. Ttlephoon No. 171. Weder dagelijks versch: MIJN BE'tOEMI» 50 ct per 5 ons

De Eemlander | 1907 | | pagina 3