BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. SPORT. <Dat is nu eene haven waar, dank aan de misdadige toegevendheid der radikaal-social. overheid, het roode arbeiderssyndicaat heer en meester is en zijne wetten stelt. Men kan er geen schip laden of lossen, of men moet langs het syndikaat om, en wie niet de voorwaarden en voorschriften van het syndikaat aan neemt, die kan elders een strop gaan zoeken om verwurgd te worden. De kapiteins bedanken er dan ook feestelijk voor, om nog naar Duinker ken te varen, de eene scheepsmakelaar na den ander rolt er zijne matten op, nijveraars van het Noorderdepartement laten te Antwerpen lossen en zoo met binnenschepen de koopwaar naar ginder brengen, om te ontsnappen aan die tirannij, en zoo komt het dat het gras groeit tusschen de steenen op de kaaien.» En het blad laat er dan op volgen: «Onze reeders weten dat en verdedigen zich en daarom met de uiterste hard nekkigheid» en het eindigt zijn artikel met deze woorden: «We zouden millioenen en nog mil- lioenen uitgeven om van Antwerpen te makeu de grootste en best bewerk tuigde haven van het vasteland. En we zouden die bronader van vooruitgang en bloei voor heel België laten beheerschen door eene kliek dwingelanden, die, evenals te Duinker ken, de schepen uit de haven zouden verjagen door hunne onaanneembare wetten. We zouden al die groote lijnen, die hier de nering bezorgen aan duizenden en tienduizenden en wier bestaan te Antwerpen door alle onze concurrenten wordt benijd, die zouden we aan de genade overleveren van een politiek- socialistisch syndikaat?» Tot zoover het Antwerpsche blad. De gevolgen van dezen strijd zijn reeds in andere havens merkbaar. Er komt een streven onder de werkgevers om zich aaneen te sluiten. Reeds is men in Hamburg evenals in Antwerpen georganiseerd; in Rotter dam is de «scheepvaartvereeniging» in de vorige week tot stand gekomen en er wordt reeds een congres voorbereid voor eene internationale samenkomst. Volgens bericht uit Kairo, hebben daar Zaterdag 116 aanzienlijke E g y p- t e n a r e n, onder wie zich de onder voorzitter van den Wetgevenden Raad bevond, een vergadering gehouden onder leiding van Hassan pasja Rasir. Besloten werd als «grondvesters der volkspartij op te treden en te streven naar de zelfstandigheid, zoo mogelijk de onafhan kelijkheid van Egypte. Tot hun eischen behoort uitbreiding van wetgevende bevoegdheid en hervorming van het onderwijs. Tolstoi vierde Zaterdag 1.1. op zijn landgoed zijn vijf-en-vijftig-jarig jubileum als schrijver. Door een zon derling voorval werd de feestvreugde ietwat verstoord. Gedurende de twee nachten, die aan den feestdag vooraf gingen, werd het landhuis van den schrijver door onbekenden heftig be schoten. Tolstoi klaagde er over, en de overheid liet een paar boeren ge vangen nemen, die echter op T's verzoek weer werden vrijgelaten. Het schijnt dat men met een wraak oefening te doen heeft, daar Tolstoi een geschil had met enkele pachters over landbouwzaken. De Minister van Binnenlandsche Zaken noodigt de besturen van de plaatselijke vereenigingen tot bestrij ding van de tuberculose, die dit jaar in aanmerking wenschen te komen voor een Rijkssubsidie, uit hun daar toe strekkend, op gezegeld papier geschreven, verzoek vóór 15 Oc tober e. k. tot de Koningin te rich ten, met vermelding, zoo de vereeniging niet reeds over 1906 eene Rijkssub sidie heeft genoten, of zij hare werk zaamheden reeds heeft aangevangen. Op 22 October zal, naar «Het Volk» meldt, te Bussum de vestiging Walden, voorheen Cruijsbergen, met huis, bakkerij, cacaofabriek en alles openbaar verkocht worden. De Sociaal-Technische Vereeni ging van Dem. Ingenieurs en Ar chitecten heeft een uitvoerig adres gezonden aan den minister van binnen- landschen zaken, naar aanleiding van het voornemen de herziening van de Woningwet aan de orde te stellen, dat in afdruk in brochurevorm wordt verspreid. Als maatregelen hoofdzakelijk tot bevordering van den woningbouw en dus tot voorziening in het chronisch tekort aan goede woningen voor ar beiders, of wel tot leniging van een bijzonder acuut geval van woningnood, acht de S. T. V. nog noodzakelijk: a. verplichte zorg voor de huisves ting van hen, die uit onbewoonbaar verklaarde woningen verdreven wor den b. verplichte bouw van woningen van gemeentewege bij woningnood; c. wijziging van de artt. 30 en 34 in dier voege, dat de vereenigingen, «uitsluitend in het belang van verbe tering der volkshuisvesting werkzaam», worden vrijgelaten in de bepaling van den huurprijs der door haar te stichten woningen d. invoering eener woningstatistiek op andere wijze ingericht dan die be doeld in 2 der Woningwet; e. wijziging van enkele der ont eigeningsbepalingen in de Woning wet f. invoering eener belasting op de waardevermeerdering van den grond welke laatste maatregel intusschen buiten het kader dezer wetsherziening vallen zal. Kunst en Wetenschap. In vervolg op ons bericht In het nummer van Donderdag 19 Sept. kunnen we thans meedeelen, dat de 4 kunstavonden van «De Algemeene Muziekhandel», in den a.s. winter in Amicitia te geven zijn bepaald als volgt Maandag 14 Oct. Gerard Zalsman en Henk van Breemen; Vrijdag 1 Nov. Flonzaley Kwartet; Donderdag 9 Jan. 1908 Germaine Schnitzer en Jean Lebion. Vrijdag 31 Jan. Edith von Elischer en Rud. Loman. De toegangsprijzen zijn bepaald op: voor een heer of dame f 5, meerdere dameskaarten f 4. De toegangsprijs voor iederen avond afzonderlijk is f 2, terwijl geabonneerden uitsluitend extra dameskaarten kunnen krijgen vanf 1.50. Van harte hopen we, dat kunstlief hebbers krachtdadig het pogen der Concert-directie zullen steunen. Gisteren is men begonnen de inteekenlijst voor de abonnementsvoor stellingen in Amicitia te laten circu- leeren. We hopen dat het streven van het sociteiteitsbestuur om hier weer eenige goede tooneelstukken te doen opvoeren flinken steun zal vinden. Huisvogels en tubercu lose. Dr. Tucker Wise (Montreux) heeft waargenomen, dat veel zijner patiënten, die aan longtering leden, intiemen omgang met canaries of andere vogels hadden. Van kippen en duiven is het zeer bekend, dat ze aan tuberculose kunnen lijden. Eberlin vond van de door hem onderzochte papegaaien 52 pet. aan huidtuberculose, 16 pet. aan longt.b.c. en 12 pet. aan been- of gewrichtstuberc. lijdend, terwijl volgens dr. Green de canaries nóg meer daaraan lijden. Geen wonder, als men bedenkt welk een abnormaal en ongezond leven men de vogels in kooien lijden laat. Dr. T. W. beschouwt het als vast staand, dat de tuberculose der vogels op ons overdraagbaar is, dat dit op konijnen het geval is, is bewezen. Het is volgens denzelfden schrijver dus gevaarlijk een canarie in een kooi in zijn kamer te hebben, vliegen kun nen de ziektekiemen overdragen op onze spijzen, verdroogde uitwerpselen worden als stof in de kamer verspreid, zelfs reeds als de vogel met de vleugels slaat. Het kussen van vogels en het laten eten uit den mond is zeer gevaarlijk. Het gevaar neemt snel toe, als men meerdere vogels in één kooi heeft. Zoo er gevaar bestaat, is dat niet te veronachtzamen, in Engeland alleen wordt het aantal canaries, dat jaarlijks verkocht wordt, op meer dan 400,000 geschat. De waarnemingen der ziekte gevallen, die Dr. T. W. mededeelt, zijn voor ons niet zeer bewijzend, maar: un homme averti en vaut deux. Mole schot. I Raadsstukken. Bij Raadsbesluit van 2 Mei 1905 werd aan de Vereeniging «Het Groene Kruis» o.a. de beschikking gegeven over een of meer lokalen in het Schutterij-maga zijn ter berging van hare goederen, enz. Met ingang van 1 November a.s. zal de Vereeniging haar eigen gebouw betrekken, zoodat zij het ter beschik king gestelde lokaal niet meer noodig heeft. Aangezien het gebouw ook niet meer benoodigd is voor de Schutterij zou tot sluiting overgegaan kunnen worden. Met het oog op het uit te oefenen toezicht komt het B. en W, evenwel in het belang van de Gemeente voor, dat het gebouw gedeeltelijk be woond blijft. De vroegere concierge van het gebouw, A. H. Worffel, die het sinds 1892 bewoond heeft, verzoekt het thans door hem bewoonde gedeelte in huur te verkrijgen. Op grond van het medegedeelde kan dit verzoek naar meening van B. en W. worden ingewilligd. Adressant is bereid een huurprijs van f75 per jaar te be talen. Dit aanbod achten B. en W. aannemelijk, aangezien bij eene publieke verhuring geen hoogere huur te ver krijgen zal zijn. Zij stellen derhalve voor in dien geest te besluiten. B. en W. stellen voor dat van de in- 1905 en 1906 gemaakte winst van degas- fabriek, een bedrag van f 60 000 besteed wordt voor kapitaalbelegging (in den vorm van aankoop van het landgoed «Birkhoven»), dat voor de jaren 1907 en volgende een winst uit de gasfabriek geraamd wordt, die lager dan de ge middelde winst in 1904, 1905 en 1 yo j en de vermoedelijke winst over 1907 is, en dat gebroken wordt met de tot heden gevolgde gewoonte, een fictieve raming van inkomsten en uitgaven der gasfabriek in de Gemeente-begrooting op te nemen. Bij den Raad was ingekomen een adres met Memorie van toelichting van de afdeeling Amersfoort van den Nederlandsche Behangers-, stoffeer ders- en beddenmakersbond, daarbij een subsidie van f 40.verzoekende als steun voor een te houden winter- cursus tot ontwikkeling van de vakken nis van de leden van bovengenoemde afdeeling. B. en W. herinneren er aan dat noch aan de Ambachtsschool, noch ergens anders gelegenheid bestaat om zich in bovenbedoelde vakken eenigszins te bekwamen. Aangezien B. en W. voor deze zaak sympathie gevoelden, verzochten zij den Gemeente architect hun te willen be richten of het denkbeeld van de af deeling ook voorgestaan werd door de patroons. Uit het rapport van den Ge meente-architect blijkt, dat de patroons, tot wie de Gemeente-architect zich om inlichtingen gewend heeft, deze zaak aanbevelenswaard achten. Aangezien ook het bedrag, dat door adressante gevraagd wordt, geen be letsel voor inwilliging van haar verzoek is, stellen B. en W. haar voor het ge vraagde doel eene subsidie van f 40. voor éen jaar toe te kennen, onder de volgende voorwaarden: e. het aantal deelnemers aan den cursus bedraagt ten minste 8 2e. alle vakgenooten, zonder onder scheid of ze al dan niet lid van de afdeeling zijn, moeten allen op de zelfde voorwaarden worden toegelaten; 3e. na afloop van den cursus wordt aan uwe vergadering een verslag met rekening en verantwoording aange boden. Aangezien geen, voor het doel ge schikt, gemeentelokaal beschikbaar is, zal op dit gedeelte van het verzoek af wijzend beschikt moeten worden. In verband met de plannen om het 4e escadron van het ie Regiment Huzaren uit Amsterdam ook te Amers foort te doen garnizoen houden, ver toefde de generaal-majoor Braams, in specteur der cavalerie, hier ter stede, ten einde de plaatsruimte voor logis van den troep en stalling der paarden na te gaan. De kapitein B. Reijnvaan, van het 4e Reg. infanterie te Gouda wordt op 1 November a.s. overgeplaatst bij het 5e regiment alhier. De 1 e luitenant C. J. Nierstrasz van het ie regiment Huzaren wordt over geplaatst bij het escadron ordonnansen, in de plaat van den tot ritmeester be noemden ie luit. Jhr. van Kinschot. Zondag is door de politie alhier aangehouden een zekere Joh. B., die uit Veenhuizen was ontvlucht. Hij is spoedig weer daarheen terug gebracht. Wegens aanstaand vertrek heeft de heer W. van der Koogh als be stuurslid van deYereeniging «Ambachts school voor Amersfoort en omstreken» bedankt. Vorige week drie kleine brandjes, Maandag weer een brand van wat meer beteekenis. Rond één uur werd n.l. de brandweer gealarmeerd daar er brand was uitgebroken in het perceel aan den Westsingel, bewoond door den heer Zoetmulder, naast het G emeentehuis. Politie en Brandweer was spoedig ter plaatse en met twee kranen op de waterleiding gaven de spuiten 2 en 3 water. Het vuur, dat in de bovenver trekken woedde, was blijkbaar spoedig gedoofd, want de groote massa nieuws gierigen zag niets dan een verstikkenden rook. Alleen lekte zoo af en toe een klein vlammetje langs de wanten. Vooral de waterschade moet nogal aanzienlijk zijn. De inboedel van den bewoner van het huis was verzekerd; een heer die bij hem inwoonde is evenwel zoo ge lukkig bij dit ongeluk niet. Bij den wedstrijd van militaire hoefsmeden, ter gelegenheid van de Landbouwtentoonstelling te 's Graven- hage werd een tweede prijs, zijnde een zilveren medaille, toegekend aan A. Angenaut van het 1 e. reg. huzaren en J. H. Scholten van de Rij- en Hoefsmidschool. In overleg met de betrokken Pruisische spoorwegdirecties zullen met ingang van 1 October a.s. de volgen de sneltreinverbindingen tot stand wor den gebracht: Amsterdam C. S. vertrek 3.20 nam., Rotterdam Maas v. 2.30 nam., Am ers- f o o r t v. 4.02 n a m., Bentheim aan komst 7.11, vertrek 7.31 nam., Osna- brück v. 8.44, Bremen a. 10.19, v- 10.24 nam., Hamburg a. 12.11 vm. Op de Waterstaatsbegrooting staat een bedrag van f 840.000 voor het bijspannen van 2S00 K.M. dubbel draad tot vermeerdering van het aantal telefoonverbindingen van Amsterdam met een aantal plaatsen, waaronder ook Amersfoort. Het feest, dat de Amersfoortsche Vrijwillige Brandweer, ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan hoopt te vieren, belooft In alle opzichten luis terrijk te worden. Behalve het gemeen schappelijk subsidie zijn ook van de verzekeringsmaatschappijen bijdragen toegezegd, zoodat een vrij aanzienlijke som bijeen is. Naar men ons meedeelde zal een optocht worden georganiseerd met brand-bluschmiddelen, waarbij verschil lende soorten spuiten zullen worden meegevoerd. Voor de leden en oud-leden zal de clou van het feest een groot diner zijn. koninklijk-Paleis in oogenschouw wai ,*el genomen en de gedenknaald van Water. y0i loo was bezichtigd, werd eene wande- vo( ling door de Baarnsche bosschen ge- var maakt. Te 6 uur vereenigden de ledec <je zich aan een gemeenschappelijke maal jjjj tijd in hótel Trier, na afloop waaraar Spe zij zich per trein naar den Haag ol Amsterdam begaven. De congresledec gol waren zeer voldaan over hun uitstapje vje naar Soestdijk en roemden de schoone dat omstreken van Baarn en het Gooi, die ges hun door de firma Lissone en Zn. onder Qu wier leiding zij hunne tochtjes door] de Nederland maken, waren getoond. en Naar wij vernemen is H. M. de *en Koningin Moeder voornemens om streeks half October van Soestdijk te we vertrekken om enkele weken in het we Buitenland door te brengen. Burg. en Weth. onzer gemeente zonden een sympathiebetuiging aan de algemeene vergadering van den Nederl. Bond van Gemeenteambtenaren, waar de pensionneering van den gemeente ambtenaar en de verzorging van zijn weduwen en weezen werd besproken. Men verzoekt ons opname van het volgende Zondagavond gaf de bij koninklijk besluit erkende Amersfoortsche Tooneel- vereeniging «Ons Genoegen» haar eerste uitvoering in dit seizoen in de concertzaal «Keizerskroon». Opgevoerd werd «De Rijzweep» of 20 jaar later, oorspronkelijk tooneelspel in 3 bedrijven of 9 tafereelen door Hubertus Jansen. Een flink bezette zaal toonde ons, dat «Ons Genoegen» zich nog steedsir.de belangstelling van het Amersfoortsche publiek mag verheugen. Trouwens, wanneer men spel krijgt te zien van dillettanten op een wijze, zooals Zondag avond, valt dit niet te verwonderen, daar het spel in één woord prachtig wasbeter als men gewoonlijk van dillettanten te zien krijgt. Vooral de hoofdrollen, als Maria, echtgenoote van Ferdinand van Wens- dorp, Gustaaf Muller, de oude van Wensdorp, Ferdinand en Hendrik de bediende, kwamen bijzonder goed tot hun recht. Een bijzonder woord van lof aan mej. G. van Koelen, welke de rol van Maria vervulde, is hier dunkt mij op zijn plaats. Haar spel blonk boven alles uit. Zeer mooi gaf zij haar rol weer. 't Was in één woord prachtig. Het geheele spel toont ons, dat de regie bij den Heer Maas in goede handen is. Moge «Ons Genoegen» het Amers foortsche publiek nog vele van deze mooie avonden te genieten geven. Ondeugdelijk gelijmde postzegels. Men meldt aan het Vad.Hoewel hierover reeds zooveel geklaagd en geschi even is, schijnen deze niet-plakkers nog maar steeds aan het publiek geleverd te worden. Een vel zegels van een halven stuiver, versche nen week te Amersfoort gekocht, had den ten minste weer de fout van niet te willen houden. De kooper wilde ze ook niet houden en verzocht ten kan tore inwisseling tegen andere, die moge lijk meer handelbaar zouden zijn. Het antwoord luidde: «dat het reglement geen inwisseling toestond.» De tweede matinee wordt morgen middag 3 uur op het terras van Amicitia gegeven door de stafmuziek van het 5e Regiment Inf., directeur de heer J. Bikkers. Het programma luidt als volgt 1. Jubileums Feestmarsch, van Aken. 2. Ouverture „Phèdre" Massenet. 3. Tout Paris, Valse Waldteufel. 4. Grande Fantaisie 6. d. m. de l'opéra LaTraviata Verdi. 5. Ouverture „Raymond" Thomas. 6. LeRossignol,solo piccolo.Steenebrugge. 7. a. Serenata (Eugellied). Blaga. b. La Caravana Asel. 8. Grande fantaisie draraa- tique s. d. m. de l'opóra Don JuanDunkier. SOESTDIJK. Ongeveer 70 leden van het internationaal Zulvelcongres, het welk de vorige week te 's Gravenhage werd gehouden, kwamen Zaterdag middag te 5 uur per rijtuig van uit Laren te Soestdijk aan. Nadat het BAARN. De agent van politie 3e klasse, W. van den Hoogen alhier, behaalde de vorige week te 's Graven hage, na afgelegd examen, het politie- diploma. In verband hiermede is hen van gemeentewege, door den Burge meester, eene gratificatie van f 25 toe' gekend. eei laa scl O. ve- he ziji me Ut Ai va G. de sp uil eii EEMNES- Het bestuur der plaatselijke ln afdeeling van den Ned. Boerenbond alhier, heeft besloten den heer Jhr. Van Wijkerslooth uit te noodigen tot het vervullen van een spreekbeurt. De heeren W. van Klooster en H. van Wegen zuilen de afdeeling vertegen woordigen op het te Nijmegen in October te houden landbouwkundig congres. BUNSCHOTEN. Naar aanleiding van het door de kerkeraad der Hervormde gemeente alhier, aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gericht adres, waarbij verzocht werd, om aan de kerkelijke gemeente weder den toe gang tot de kerk onder den kerktoren te verschaffen, welke hoofdingang van gemeentewege was afgesloten, is door genoemde Minister aan adressant te kennen gegeven, dat voor tusschen- komst der regeering, is deze geen termen aanwezig zijn. A. W. (Bussem) Quick 2—0. Op het mooi geworden A. W.-veld te Bussem had bovenstaande friendly - game» plaats. Quick miste haar wel bekende linkervleugel GentisMuys en doelverdediger Van Goethem, welke laatste echter dit jaar wegens bijzon dere omstandigheden niet meer voor het eerste elftal kan uitkomen. C. Tjassens Keizer zal zijn plaats trachten in te nemen en reeds dezen Zondag heeft deze blijken gegeven zijn baantje goed te verstaan. Het elftal was alzoo op de volgende wijze saamgesteld C. Tjassens Keizer (doel), Adam en Schaap (backs), Herz, Coenen en J. Tjassens Keizer (halfs), P. v. d. Bergh, R. de Bruin, F. de Bruin, Itmann en v. Goor (voor). De beide de Bruins waren als verster king meegetrokken, terwijl Herz en v. d. Bergh nieuwe spelers zijn. De andere namen zullen den lezers wel bekend zijn. Om 2 uur dan werd er begonnen. De Amersfoorters waren in het begin al dadelijk veel sterker, maar Bussem's achterhoede was dezen dag bijzonder goed en er was geen doorkomen aan. Langzamerhand echter begint de A. W.-voorhoede wat beter op dreef te komen, maar ook de Quick-menschen verdedigen goed en we mochten wel van pech spreken, toen plotseling uit een voorzet van Vermey door de A. W. linksbuiten wordt gescoord. Al hoewel dus Amersfoort overwegend sterker was, scoorde Bussem toch het eerste doelpunt. Van toen afaan zagen we een afschuwelijk spel in de voor hoede der Roodwitten. Knoeien en nog eens knoeien was heti Vooral F. de Bruin muntte hierin uit. Steeds op z'n eentje spelend trachtte hij z'n tegen standers te passeeren, maar nee hoor, dat ging niet. Van den Bergh als linksbuiten speelde veel te traag, ter wijl de rechtervleugel bijna niets te doen kreeg. Tot overmaat van ramp trapt F. de Bruin een strafschop er keihard overheen, zoodat de rust met 1 o inging. Na rust gaat Coenen linkshalf spelen, R. de Bruin speelt middenhalf, terwijl Herz links-binnen komt te staan. Een oogenblik dachten we, dat het beter zou gaan, maar geen kwestie van. Wel werd Vermey nu door Coenen goed in de gaten gehouden, zoodat hij weinig of niets kon doen en wist Herz nu en dan eens aardig het doel te naderen en eenige schoten te lossen maar veel gaf het niet. Zelfs scoorde de linksbinnen alhoewel in buiten spel positie onder donderend gejuich no. 2 in het doel. Zoo eindigde dus deze match in een nederlaag der onzen, wat vooral lag aan het falen der voorhoede, waar, zooals reeds gezegd is, F. de Bruin tv Of va da en m bl Si V E la bi n: V h: et d- h< V- Sf u n d h

De Eemlander | 1907 | | pagina 2