Rechtszaken. ALLERLEI. Laatstó Berichten. Al) VERTENTIËN. i>E VOLKSBOND ALGEMEENE VERGADERING Schouwburg Utrecht. „Het Nederlanclscli Tooneel". Anna Karénine, i I Kerk- en Schoolnieuws. Wa! geweldig aan het knoeien was. Herz ater- voldeed zeer goed in de voorhoede, ntk vooral zijn doorzetten en gebruik maken 8e van zijn kracht waren te roemen. In edet de middenlinie was hij minder. Moge naai hij door oefenen een goede voorwaarts- raar speler worden. g ol De verdediging was over het algemeen edec goed, C. Tjassens Keizer in het doel aPje viel erg mee, als men vooral bedenkt, dat hij vroeger altijd in het veld heeft gespeeld. Dus het is wel te hopeu, dat Quick met den vleugel GeutisMuys in de voorhoede en de gewone midden- en achterlinie menige overwinning zul- len halen. >one die nder dooi °m' De match Quick IIWllhelmina 1 te werd Zondag in den morgen afgezegd, e' wegens verhindering van Wilhelmina. eeren van 96 tot 103, terwijl de marsch- routen, de uren van vertrek en aankomst precies zijn aangegeven op een aan de korpsen verstrekten staat. De cavalerie zal dien afstand van 96 tot 103 KM. afleggen in één marsch- dag (1617 uur). Voor de bereden artillerie zijn twee marschdagen uitgetrokken metafstanden varieerende tusschen 55^ en 64) K.M. voor den eersten dag en 34) en 48 voor den tweeden, marschsnelheid ge middeld ten hoogste 7 K.M. per uur. De rijdende artillerie moet de grootste afstanden afleggen, terwijl de garni zoenen Utrecht, Amersjoort, 's-Graven- hage, Leiden, Breda, Bergen-op-Zoom, 's-Hertogenbosch en Arnhem als uit gangspunten dienen. Bij den terugmarsch, voor de Ongetwijfeld zal de heer Fikkert op dezen dag ondervinden, dat hij zich ook in het arrondissement Amersfoort tal van vrienden heeft gemaakt. In de 6 jaren toch, dat hij hier als schoolop ziener fungeert, heeft hij zich zoowel door zijn optreden als door zijn werken voor de school en de onderwijzers al gemeen geacht gemaakt. Voor de Haagsche rechtbank is behandeld de zaak van S. Polak, beklaagd van eenen aanslag op den minister van justitie. De eisch luidt ontoerekenbaar verklaring en plaatsing in een krank zinnigengesticht. Zeven menschen verbrand. In Amsterdam heeft gisteren nacht brand gewoed, die aan zeven menschen het leven heeft gekost. Het was in perceel. 275 in de Marnixstraat, dat tot de zoogenaamde kazernewoningen behoort. Het vreeselijk ongeval heeft zich volgens het «Nieuws v. d. Dag» als volgt toegedragen: Te ongeveer balféén hoorden twee mannen, die voor het perceel stonden te praten, plotseling gegil, dat van de eerste verdieping kwam. Door de niet gesloten deur de trap opgehold, kwam men in het portaal van de eerste ver dieping een vrouw tegemoet, die twee kinderen droeg en wier man nog be zig was met het blusschen van een begin van brand, welke in de door deze familie bewoonde achterkamer ont staan was, doordatde moeder bij het naar bed gaan nog eerst eens naar de kinderen had gekeken, met een petro leumlampje in de hand, dat haar ont vallen was. De vlammen grepen zóó snel om zich heen, dat de man, zekere Rus, een letterzetter, zijn pogingen moest opgeven en zijn vrouw en kinderen nasnellen, wilden zij nog bijtijds het leven redden. Inmiddels waren door het geweld dat met een en ander ge paard ging, de meesten der andere be woners op het dreigend gevaar aan dachtig gemaakt, terwijl men sommigen ook nog expresselijk had kunnen waar schuwen. Ongeveer gelijktijdig met het gezin Rus, dat behouden de straat bereikte, waren ook verschillende andere be woners beneden gekomenHelaas, echter niet allen. Op de verschillende verdie pingen waren er, die de brandende trap niet meer af durfden of konden en daarom heil hadden gezocht in de vlucht naar boven, waar men een nooduitgang aanwezig wist. 't Waren de bewoners van de tweede verdieping achter: de 23-jarige bakkersknecht A. de Soet met vrouw en twee jonge kin deren, en een oude vrouw, genaamd Balken met haar 40-jarigen zoon. Al deze ongelukkigen zijn in den donker den tast kwijt geraakt en zijn, vóór zij de nooddeur hadden kunnen openen, door den rook gestikt en daarna ver brand. Een zelfde verschrikkelijk lot onderging de 33-jarige sigarenmaker H. Smit, bewoner der achterkamer van de derde verdieping, wiens ver koold lijk in zijn eigen woning gevon den werd. De man van het gezin, dat de zol derverdieping bewoonde, de 72-jarigen Balken, heeft den tocht naar omlaag, door den vlammen heen, nog gewaagd en kwam behouden omlaag; zijn han den waren daarbij echter zoodanig verbrand, dat hij naar het Gasthuis vervoerd en daar opgenomen moest worden. 't Was een vreeselijk oogenbiik, toen, nadat de brand gebluscht was, de brandweermannen het uitgebrande huis binnenklommen om zich van den toestand te vergewissen en toen al spoedig daarna een angstig gefluister onder de menigte, die voor het perceel had post gevat, rondging. Er kwamen eenige van de bekende sombere lijken manden voor en toen successievelijk de zeven lijken daarin werden neer gelegd, ging er ontroering door de menschen en hoorde men hier en daar steunend geweeklaag. Vooral het rampzalige lot van het geheel omgekomen gezin De Soet man, vrouw en twee kindertjes, van een half tot anderhalf jaar, wekte groote deernis. De arme moeder had haar jongste nog in de armen, toen haar vreeselijk verminkt lijk te voor schijn gebracht werd Van het gezin van den sigarenmaker Smit hebben de vrouw en de beide kinderen zich nog op de gewone wijze langs de trap in veiligheid kunnen be geven. De man schijnt zich échter te lang ,in zijn brandende woning te hebben opgehouden, waarschijnlijk om nog iets van waarde te redden en heeft die onvoorzichtigheid met den dood moeten boeten. Dat de beide slachtoffers van de zolderverdieping, de oude vrouw Balken en haar zoon, zijn omgekomen, is waarschijnlijk hieraan te wijten dat zij óf den moed niet meer hadden om naar beneden te gaan, óf in den don ker verdwaald zijn. Iets dergelijks moet ook met het gezin De Soet het geval zijn geweest. Een broeder van De Soet, die op dezelfde verdieping woonde en die met de zijnen gered is, door naar beneden te loopen, heeft het viertal uit hun kamer zien komen en dacht niet anders of zij gingen ook de richting naar de straatdeur uit. De ongelukkigen schijnen op het laatste oogenbiik de voorkeur aan de vlucht naar boven gegeven te hebben. Op den zolder was het even wel donker en 't is hun blijkbaar niet gelukt de vrouw had de twee kin deren in de armen en de man volgde haar aan den voet van de nauwe brandtrap in de deur het knipje te vin den dat verschoven moest worden om deze deur te openen en bij de buren terecht te komen. Behalve een brief met f 10,000, wordt er uit de kas van het postkan toor te Boskoop ook nog een bedrag van f 10S vermist. Bij twee beambten is Zaterdag huisvisitatie gedaan, wat niets opleverde. Te M o n t r e u x is een brutale diefstal met moord gepleegd. In het kantoor van een bank aldaar kwamen twee vreemdelingen Russen, naar men meent om een Duitsch bank biljet van 5 Mark te wisselen, en ter wijl de kassier hen hielp, schoten zij hem een kogel door het hoofd, waarna zij de kas plunderden en vluchtten met hun buit. Zij werden door menschen, die op het knallen van het schot kwamen toe snellen, achtervolgd en ten slotte ge vangen genomen, maar van degenen, die hen nazetten en op wie zij af en toe schoten, werden vier gewond, van wie een levensgevaarlijk. De bedorven koeken. Het wordt zoo langzamerhand voor een ge woon mensch een onpleizierige toestand. Op de wegen is men niet meer veilig voor fietsen, motorberijders en auto's en nu wordt men van boven bedreigd van wege de luchtscheepvaart. In een Duitsch provinciaal' dagblad kwam onlangs tusschen de advertentie's het volgende bericht voor van een in woede ontstoken koekenbakster: »Wie kan mij zeggen, hoe de luchtschippers heeten, die Donderdagmiddag 1.1. over mijn erf zijn gevlogen en toen zand uitgeworpen hebben, waardoor mijn heerlijke gemberkoeken, die in den tuin op koelplanken lagen, totaal zijn be dorven.» Deevennachtsstorm, de hevigste dien men in 40 jaren had be leefd, is volgens een telegram uit St. John's (Newfoundland) Woensdag losgebroken. Elf schepen zijn op ver schild nde punten gestrand en vele zijn met hun volle lading visch verloren. De schade is zeer groot. Men vreest dat er nog meer rampen zijn voorge vallen. Ontploffing. Te Bagni Acque Albule nabij Tivoli had in 't laboratorium van een pyrotechnische fabriek een ernstige ontploffing plaats. Zeven arbeiders zijn 't slachtoffer van de katastrophe geworden. Drie van hen zijn reeds gestorven. Onder die drie bevindt zich ook een vrouw. Burgerlijke Stand. Van 23 en 24 September 1907. GEBORENPaula Alphonsina Maria d. v. Johannes Leonardus Jacobus Buchwaldt en Maria Elisa Alphonsina Palmen. Hendrika Wilhelmina, d. v. Maarten Cornells Overweel en Johanna Derkje Ebenau. Alijda Johanna, d. van Hermanus Pouwen en Antonia Wilhelmina te Beek. Jan, z. v. Gijsbert Morren en Maria Fran- cisca Corbée. Theoderus, z. v. Gijs bert Morren en Maria Francisca Cor bée. Albert z. v. Jacob van der Sluis en Johanna Aleida van Dijk. Johanna Margrietha, d. v. Johannes Theodorus van Kalleveen en Johanna Woerdman. 385e Staatsloterij. Vierde klasse. Trekking van 23 en 24 Sept. 1907. (1400 loten.) Ten kantore van den Collecteur A- C. R. O. Leinweber te Amersfoort (B-eedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f200 op No. 11064. Prijzen van f 70. 3111 3225 3235 3237 334910802 11419 16104 Te zamen 9 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 94O 942 952 1674 3093 3207 3208 3309 3325 5474 5489 5522 55a9 5532 11047 11049 "056 11439 14923 16063 16085 1Ó095 16106 16710 Bij het ter perse gaan van ons blad bericht men ons zoo juist een hevigen brand in de boerderij, bewoond door J. Reems, onder Hamersveld. De kapitein der infanterie H. C. J. ter Beek, gedetacheerd bij het leger in Ned.-IndiC, keert de volgende maand naar Nederland terug. Het was gisteren een uitgezochte dag voor den wedstrijd van de officieren van het ie regiment veld-artillerie. Te 9 uur v.m. reden de Amers- foortsche deelnemers van Oud-Leusden af en de Utrechtenaren van De Bilt. Het parcours liep met een grooten omweg over de piramide en de Zeister- heide naar den Ned. Centr. Spoorweg en eindigde bij De Bilt (afstand pl. m. 39 K.M.) De eisch was dat de weg moest worden afgelegd binnen 4 uren. Alle deelnemers deden het binnen 3 uren, en na afloop waren de paarden in zeer goede conditie. Uitslag: 1. ie luitenant jhr. Gevers Deijnoot (2 uur 9L min.); 2. de ie luitenants W. H. E. Vrijdag en H. D. S. Hasselman (2 uur 19^ minuut); 3. kapitein H. N. J. Doornbos (2 uur 20 min.) Morgen eindwedstrijden op de heide ten westen van De Pais. Parijs. Een telegram, door admiraal Philibert gezonden, zegt dat aan het einde van de onderhandelingen tusschen de afgevaardigden van de stammen der Ouled-Zeijan, der Zenattas en der Sraïdas met' de Franschen, deze drie stammen zich volkomen onderworpen hebben. De vijandelijkheden met deze stammen zullen oogenblikkelijk ophou den en generaal Drude zal militaire verkenningen mogen houden op hun grondgebied, ten einde zich te over tuigen dat de pacificatie volkomen is. Ook zal, te beginnen met morgen, de markt te Casablanca voor de lieden dezer stammen weer open staan. Parijs. Gisteren zou te Saint Nazaire een groote pakketboot te water worden gelaten. Drie der ministers waren er bij tegenwoordig. Ongelukkig mislukte het van stapel loopen; het achterdeel en het middenschip kwamen in het water, doch het voorste deel bleef op de helling. Men kan nog niet nagaan, waaraan dit ongeluk te wijten is. Marine-ingenieurs zijn naar St. Nazaire vertrokken, om te trachtten het schip in zijn geheel in het basin te krijgen. Op hetzelfde oogenbiik gebeurde er een soortgelijk ongeluk met een Itali- aansche transatlantische boot, die te Genua te water werd gelaten. Deze schijnt echter zoo goed als verloren te zijn. Men schat de schade op een millioen. Vereeniging tegen Drankmisbruik. van de afdeeling Amersfoort op DON DERDAG 26 SEPTEMBER des avonds 8 uur in «ONS HUIS.» HET BESTUUR. Koninklijke Vereeniging Beschermheer Z. K.H. de Prins d. Nederlanden. Donderdag 26 September 1907, No. i van het abonnement, Tooneelspel in 5 bedrijven (7 Tafereelen), naar den roman van TOLSTOI, door EDMOND GUIRAND. Regie: W. P. DE LEUR. Orkest onder leiding van den Heer H. KUIJPERS. Aanvang half acht ure. Pr ij zen der Plaatsen: Balcon f2.35. Stalles en ie Amph. f2.10. ie Zijloge f 1.85. Baignoires en 2e Amph. f 1.60. Parterre f 1.05 3e Amph. f 0.85 2e Zijloge fo.8o. 4e Amph. fo.55. Gaanderij f 3.30. Plaatsbespreking op Dinsdag 24 Sept. 1907, voor Aandeelhouders des voormiddags van 10 tot 11 uur voor inschrijving van abonnementen des voormiddags van 10 tot 12 uur, voor het Publiek, na loting, des namid dags van 1 tot 3 uur en verder op Woensdag 25 Sept. en Donderdag 26 Sept. 1907, des voormiddags van 10 tot 12 uur en des namiddag van 1 tot 3 uur. 3e lier, zen- itie ïeir ge> toe ijke ond /an het De van en- in dig /an es, de oe- ren 'an te Korfbal. Zondagmiddag te 'drie uur had op een terrein aan de Oldenbarneveld- laan een korf bal wedstrijd plaats, tus schen H. B. C. van Utrecht en A. V. O. G. van Amersfoort. Daar Utrecht veel sterker voor den dag kwam, zal het zeker voor velen buiten verwachting zijn geweest, dat de uitslag was 3 —2 in 't voordeel van 'Utrecht. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de Utrechtenaren al 2 jaar oefenen en de Amersfoorters pas een half jaar, dan valt het niet te betwijfelen, of A. V. O. G. is op weg een goede club te wor den, als zoo door geoefend wordt. Hun spel is in 2l/9 maand reeds zeer voor uitgegaan, want de wedstrijd in Utrecht eindigde toen in hun nadeel met 5 0. Naar wij vernemen zullen een twintigtal dames alhier een korfbalclub oprichten onder leiding van mej. J. C. van der Schroeff. Wederom vereenigden zich Zon dagmorgen ruim een zestigtal dames en heeren tot het maken van een ge- meenschappelijken fietstocht. Te half tien werd de aftocht ge blazen door den leider den heer G. J. en Slothouwer, Consul van den A. N. W. B. alhier. De weg voerde langs Soest, Baarn, Eemnes Binnen en Eemnes Buiten langs het Paviljoen van Blaricum, dat beklommen werd en verder over Huizen naar het einddoel de uitspanning Oud- Valckeveen. Hier werd geruim en tijd halt gehouden en nadat de meegebrachte eetwaren in de hongerige magen ver dwenen waren een bezoek gebracht aan het strand. Te ongeveer half drie werd de tocht q" voortgezet en werd via Naarden, Bus- q sem, Hilversum en Baarn het punt van %n' uitgang weer bereikt. De club gaf af en toe aardige tafe reelen te zien o.a. te Naarden, waar de hoed van een der deelnemers bij het overtrekken van een smal brug getje over de fortgracht, in 't zilvernat viel en iedereen tot de redding zooveel mogelijk de behulpzame hand bood of ook wanneer af en toe iemand eens een buiteling mocht maken, waar door de achterrijdenden spoedig mede in 't geval betrokken werden en zich opstapelden tot een chaos van menschen en rijwielen. Echter liepen dergelijke malheurtjes steeds zonder ernstige ge volgen af, wat wel in hoofdzaak te danken is aan 't kalme gangetje, dat de leider steeds wist te bewaren. Ook deze tocht mag weder ten volle geslaagd heeten. Evenals vorig jaar zullen ook nu weer, en wel op 2, 3 en 4 October te Breda militaire gymnastiek- en sport wedstrijden worden gehouden, waarbij ditmaal ook de bereden korpsen kunnen mededingen in eenige voor hen speciaal uitgeschreven nummers. Het groote succes, dat die wedstrijden verleden jaar gehad hebben, heeft de commissie aangemoedigd een stap verder te doen en het resultaat daarvan is, dat o.a. gehouden zal wordeneen afstands- rit naar Breda en terugmarsch naar de garnizoenen voor de bereden wapens op 30 September en 1 October heen, en op 5, 7 en 8 October terug. Alle bereden korpsen kunnen hier aan mededingen. De huzaren met een groep van 12 man, waaronder een wachtmeester-commandant perregiment, onder conditie dat hiervan minstens de helft der deelnemers uit miliciens zal bestaan. De veld- en rijdende artillerie met twee aangespannen stukken per regi ment elk met 6 trekpaarden en een rijpaard, een wachtmeester-commandant, 3 stukrijders en 2 kanonniers op den voorwagen (rijdende artillerie te paard), j..~ ~2 man in het geheel. veld-artillerie moeten hier- dus ook Van de van minstens miliciens zijn, bij de rijdende artillerie, die zooveel meer vrijwilligers heeft, de helft, evenals bij de cavalerie. Billijkheidshalve zijn voor de cavalerie- garnizoenenAmersjoort, Roermond, 's-Gravenhage, Arnhem en Leiden als uitgangspunt genomen, van waar uit ook andere korpsgedeelten moeten af- marcheeren om ongeveer een gelijk aantal K. M. af te leggen. Deze vari- cavalerie in 2, voor de overigen in 3 marschdagen verdeeld, valt nog een Zondag als rustdag daar tusschen in. Ernstige ongevallen op de Scheveningsche Wieler baan. Interessante wedstrijden ruw onderbroken door ernstige ongevallen. Bij den uur-wedstrijd zakte namelijk Van Nek door zijn stuur. Fluks zette men hem op een ander rijwiel, doch lette er niet op, dat zijn mededingers toen vlak achter hem waren. Van Nek wil uitwijken, wordt aangereden, kneust een arm. Jules Olieslagers, de gangmaker van Tubbou, rijdt daardoor tegen de bal- lustrade op en kwam daarbij in aan raking met een kind, dat daar te ver over heen hing. 't Arme kind werd aan 't oog gewond. Door de vaart schoot Olieslagers langs de baan tot hij boven in de laatste bocht geen vaart meer had. Toen tuimelde hij met motor en al naar beneden, juist vóór Van Schalk, den motor-gangmaker van Van Nek. Van Schaik kon niet meer stoppen en reed Olieslagers in den rug, waar door deze bewusteloos bleef liggen met Van Schaik en diens motor boven op zich. Dat gaf een opschudding van belang. Velen van 't publiek klommen over de balustrade en verspreidden zich over het middenterrein. Dr. Wiers had handen vol werk. Olieslagers werd bewusteloos naar 't ziekenhuis vervoerd. Voor den Doopsgezinden Kring wordt Zondag 29 September, des mor gens half elf in het Logegebouw, van Persijnstr. i, een godsdienstoefening gehouden, waarin als spreker zal op treden Ds. J. W. v. d. Linden van Harlingen. Benoemd tot onderwijzeres aan de St. Mariaschool, School van de Vereeniging tot Weldadigheid van den Allerheiligsten Verlosser, Klove niersburgwal 85 te Amsterdam, Mej. L. M. Jongmans, te Amersfoort. De heer W. C. Oosterman heeft als secretaris der afdeeling Amersfoort van Volksonderwijs bedankt. Examens Vrije- en Orde-oef. Door den minister van binnen- landsche zaken is bepaald: ie. dat het examen ter verkrijging van de acte van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek voor het jaar 1907 zal aanvangen op 16 October e.k. en dat de commisslën, met het afnemen van dit examen be last, zitting zullen houden te Breda, Venlo, Rotterdam, Haarlem, Leeuwar den en Zwolle; 2e. zijn benoemd in de commissie te Breda: tot lid en voorzitter, B. Dingemans, schoolopziener in het district Zutphen te Venlo: tot lid en voorzitter, J. E. van Renesse, schoolopziener in het district Arnhem te Rotterdam: tot lid en voorzitter, mr. R. van Goens, school opziener in het district 's Graven- hage te Haarlem: tot lid en voor zitter F. van Rijsens, schoolopziener in het district Alkmaar te Leeuwarden: tot lid en voorzitter, mr. C. J. Prakken, school opziener in het district Leeuwarden; t e Z w o 11 etot lid en voorzitter, mr. Th. Ruys, inspecteur van het lager onderwijs in de derde inspectie. Naar wij uit goede bron verne men zal de heer L. B. Fikkert te Baarn, schoolopziener in het arrondis sement Amersfoort, 11 October a.s. zijn 7öen verjaardag vieren. Daar hij Oct. 1847 als kweekeling is begonnen, gedenkt hij tevens het merkwaardige feit, dat hij thans 60 jaren lang onafgebroken bij het onderwijs is werkzaam geweest, en wel als kwee keling, onderwijzer, schoolhoofd, leer- aar, directeur der H. B. S. te Apel doorn, directeur der Gem. H. B. S. te Groningen en sedert 1901 als school opziener alhier.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3