Uit de Pers. STADSNIEUWS. zij hun vaderland niet verdedigen willen en begrijpt niet de houding van zijn vroegeren vriend Jaurès. Hij verklaart, dat hij met «die leden» niet verder wil samengaan. Ook een vroeger vriend van Jaurès, de senator Delpech, heeft een verklaring in denzelfden geest af gelegd. Men heeft hem er op gewezen, dat hij, zich van hen scheidende, de Republiek in gevaar zou kunnen bren gen. Maar de Republiek is naar zijne meening sterk genoeg, om aan alle aanvallen van de rechterzijde het hoofd te kunnen bieden en als het er op aan komt, kan zij toch ook rekenen op de gematigde republikeinen, met wie de heer Delpech blijkbaar toch nog liever zou meegaan dan met de vaderland- loozen. Zoodat het veelgeroemde blok dan toch dreigt te splijten. Maar de tegen standers der Republiek zullen zich toch vergissen, als zij meenen, dat zij nu ge wonnen spel hebben. De staking aan de haven te Ant werpen is voorloopig gedaan. Op een Dinsdagnamiddag gehouden bijeenkomst hebben de havenarbeiders met zeer groote meerderheid en onder de grootste geestdrift het besluit genomen om Donderdag (heden) morgen op de oude voorwaarden bet werk te hervatten, echter onder voorbehoud dat de, in den brief van den burgemeester in uitzicht gestelde, loonsverhooging, tot stand komt; zoo niet dan zullen zij binnen 14 dagen den strijd weder aanbinden. Maar er schijnt veel kans te zijn, dat de opslag werkelijk gegeven zal worden. Men weet, dat aanvankelijk het werkvolk 6 fr. eischte en de pa troons niet meer dan 5 fr. wilden geven. Het voorstel was zoo herinnert de «Nieuwe Gazet» dat de stakers op de oude voorwaarden 5 fr. aan het werk zouden gaan. De burge meester had echter de overtuiging, dat de halve franc er over twee weken bij zou komen en binnen de week alle vreemd werkvolk heen zou gaan. De stouwers zouden tenminste 5.50 fr. verdienen. Het bestuur van «Willen is Kunnen» nam het voorstel aan Het «H. v. A.vreest, dat de socia listen van «Willen is Kunnen» nu wel beweren zullen, dat zij het pleit hebben gewonnen. Maar de Federatie heeft over de loonsverhooging nog niet eens beraadslaagd. Het blad weet verder het volgende mede te deelenHet plan bestaat 4000 arbeiders als vaste mannen aan te wer ven tegen 5 fr. daags. Daarvan zou hun 4 fr. worden uitbetaald en de vijfde frank op hun crediet worden ingeschreven. Na twee, drie jaren zou die som hun worden uitgekeerd, bij stipte naleving vau het contractdoch die som alleen zou een waarborg zijn tegen contractbreuken als die, welke heel de bestaande crisis uitlokte.» Dit ontwerp gaat echter niet uit van de Fédération Maritime. Het blad is zeer teleurgesteld, dat van de 1400 (Roomsche) Christen-dok werkers, die gisteren weer «tan het werk zouden gaan, er niet meer dan een 200 dat gedaan hebben. De belangstelling in de v e r k i e- zingen voor de Russische D o e m a is uiterst gering. In het dis trict Petersburg hebben slechts vier procent van de kiesgerechtigde kleine landeigenaars hun stem uitgebracht geen enkele kiezer verscheen op de groote kiezersvergadering der geeste lijkheid en de werklieden van slechts 29 fabrieken hebben gestemd. Niettegenstaande deze geringe be langstelling is de uitslag tot dusver alom een groote overwinning voor de man nen der Linkerzijde. De bladen van links jubelen daarover en spreken de verwachting uit, dat de derde Doema een getrouw beeld des volks zal zijn. BlNaNEiNLAiSjLA Bij de gisteren gehouden verkie zing voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Schiedam,zijn candidaat gesteld de heeren A. P. Staalman (1 lijst Chr. Dem. Vlaardingen). A. W. F. Indenburg (1 lijst A.-R. Vlaardingen). H' J. Versteeg (3 lijsten, 2 Schiedam, 1 Overschie Vrijz.-Dem. en Liberalen). Jhr. Mr. D. J. de Geer (4 lijsten A.- R., R. K. Chr. Hist, uit Schiedam en 1 uit Overschie. Dr. J. van Leeuwen (1 lijst S. D. A. P.) De stemming zal op 9 October en de herstemming op 22 October plaats hebben. De afwezigheid van den burge meester van Amsterdam, die op 't oogenblik te Venetië vertoeft en een verlof voorloopig voor twee maanden heeft aangevraagd, dreigt volgens het «N. v. N. voor de gemeente van veel ernstiger beteekenis te wezen, dan ver moed werd. De heer van Leeuwen heeft zich totaal overwerkt en door zijn familie wordt er met allen ernst bij hem op aangedrongen, dat hij zijn ambt als burgemeester der hoofdstad zal neer leggen. Verwacht wordt dat mr. van Leeuwen ditmaal aan dien aandrang zal toegeven, zegt het blad. Een regeeringstelegram van gisteren meldt; «De colonne van kapitein Christoffel is op Flores voortgerukt van Nangan- pandan naar Rokka en Wolowio, waar ernstige tegenstand ook te paard, on dervonden werd. De vijand liet 114 dooden in onze handen. Onzerzijds licht gewond 4 inlandsche militairen beneden den rang van officier.» De «Tel.» meldt, dat de kapt. der inf. J. J. Munninks de Jong in Atjeh licht gewond is door een schot in den rechtervoet. De Staatscommissie in zake Bedelarij en Landlooperij, heeft ge meend het euvel van de woonwagens tot punt van bijzondere overweging te moeten maken en kwam tot de over tuiging dat wettelijke bepalingen, waar van zij een ontwerp aanbiedt, te dien aanzien niet kunnen worden gemist. De Commissie behandelt de volgende punten Volgens de Commissie is de talrijk heid eerder toegenomen dan vermin derd. Met nadruk wordt gewezen op het gevaar, dat deze rondtrekkende be volking oplevert voor de overbrenging van besmettelijke ziekten van de eene gemeente naar de andere. De Commissie wijst op de meening, dat bij epidemieën niet alleen het hou den van kermissen en jaarmarkten, maar ook het vervoer van woonwa gens ingevolge een wetsbepaling moet kunnen worden verboden en op het feit, dat de bewoners van doortrekken de woonwagens en van de meeste woonschepen buiten de Leerplichtwet vallen en op de mogelijkheid, dat de werking van de Woningwet zal mee brengen, dat velen, uit onbewoonbare krotten verdreven, meer en meer een tehuis gaan zoeken in niet minder verwerpelijke woonwagens of schepen. Terwijl de Commissie aanvulling van leemten als bovenbedoeld een vereischte acht, heeft zij voorts ernstig de vraag overwogen, of wettelijke re geling van het gebruik van woonwa gens en woonschepen wenschelijk is, en zoo ja, hoe ver het ingrijpen van den Rijkswetgever zich zou moeten uitstrekken. Zij acht het niet alleen wenschelijk, maar ook noodzakelijk, dat van Rijks wege regelen worden gesteld. De Rijkswetgever moet de nootige een heid scheppen. Een algemeen toezicht is voorts zeer gewenscht. Slechts in het belang der openbare orde en zedelijkheid, als preventieve maatregel tegen bedelarij en andere misdrijven, mag de vrijheid van het gebruik van deze vervoermiddelen worden beperkt en is een toezicht van Rijkswege noodig. Dat is het standpunt waarop de Commissie zich bij het ontwerpen van haar wetsvoorstel heeft geplaatst. Het beoogde doel is naar haar in zien het best te bereiken door de in voering van een vergunningstelsel. De vergunning moet kunnen worden ingetrokken, als niet meer voldaan is aan de eischen bij hare verleening gesteld. In een ontwerp van wet op woon wagens en woonschepen worden de denkbeelden der Commissie belichaamd. De Kamerverkiezing te Schiedam. In het district Schiedam is er on- ecnigheid ontstaan onder de mannen broeders over de candidaatstelling voor een lid der Tweede Kamer. De Christelijk-historischen hebben hun zin weten door te drijven en Dr. Kuyper is op fatsoenlijke manier te kennen gegeven, dat men hem liever niet had. De bladen wijden hieraan verschil lende beschouwingen. Het «Handelsblad» zegt, dat er onder de antirevolutionnaire kiezers in het district Schiedam velen blijken te zijn, naar wier meening de Chris telijke historische broeders te veel de leer zijn toegedaan van het «broeder lijk» deelen onder kinderen, wanneer elk voor zich het grootste stuk tracht te vermeesteren. Het is dan ook wel heel bar. Bij de jongste Kamerverkiezingen hebben de antirev. niet minder dan 8 zetels verloren; de christ.-historischen slechts ééndien van den heer De Visser te Amsterdam. En zie, nauwelijks is te Leiden de zetel van prof. Van der Vlugt opengekomen, of in dat district, waar de antirev. een zeer grooten aanhang hebben en vroeger lang de zege hadden behaald, wordt niet weder een antirev. maar de chr.-hist. dr. De Visser de gezamenlijke candidaat der rechterzijde en wordt gekozen. Dat ge schiedde natuurlijk niet uit groote liefde van antirev. en katholieken voor dr. De Visser en zijn fractie, maar uit berekening. Het half conservatief, half-kerksch deel der kiezers, die op prof. Van der Vlugt hadden gestemd, zou eerder op dr. De Visser overgaan dan op een volbloed antirevolution- nair. Het verlies door chr.-historischen in 1905 geleden, was dus vergoed. En nu in Schiedam een hunner door ziekte gedwongen werd z'n ontslag te nemen, en dus de beurt van de antirev. zou gekomen zijn om voor één der 8 verloren zetels vergoeding te erlangen, nu willen de chr.-historischen daarvan niets weten. Weder moet een van de hunnen de algemeene candidaat zijn. En dat nog wel, ofschoon van antirev. zijne niemand minder dan dr. A. Kuvper, de eminente leider, was aangezocht de candidatuur te aanvaarden en blijkbaar zich geenszins ongeneigd had getoond «ter wille te zijn». Uit de afkeurende motie, die Zater dagavond te Schiedam met slechts één stem meerderheid werd verworpen, blijkt hoe grievend deze houding der chr.-historischen is voor vele antirevolu tionairen. Van groote beginselen op staatkundig gebied, waarvoor men opkomt, is bij deze verkiezing aan de rechterzijde geen sprake. Het is een kleingeestig gekib bel en gedoe over personen en over partijbelangen. Maar wat er vóór alles bij uitkomt, dat is het kijkje dat men krijgt op: ie. de onbaatzuchtigheid van de christe lijk-historischen en 2e. de vereering aan de rechterzijde voor dr. Kuyper, «den eminenten leider». Beide in nega tieven zin I De «Standaard» schrijft: Onder de antirevolutionairen in het district Schiedam schijnt over den loop van zaken eenige ontevredenheid te heer- schen, die in Vlaardingen zelfs aanzwol tot de verbolgenheid, om jhr. de Geer niet te steunen. Onze euvel werd geduid, dat we op steun aandrongen. Geheel onverklaarbaar is dit niet. Het vorig Kabinet viel doordien een deel der Christ-Historischen tegenover onze candidaten den liberaal steunden, of thuis bleven. Voor ons bracht de stem bus van 1905 dan ook de hardste slagen. De Christ.-Hist. keerden vol tallig terug. Wij verloren acht leden. Leiden, waarvoor vroeger een onzer zat, ging door onze medewerking over. Thans had men in Schiedan blijkbaar op inschikkelijkheid gerekend. En die bleef uit. We ontkennen niet, dat dit niet al leen in Schiedam, maar ook in andere districten, tot zekere spanning aanleiding zal geven. Van heeler harte wil men voor de Coalatie optrekken, maar men wenscht niet dat dit leide tot een stel selmatige ondermijning van onze eigen kracht. Toch* wil het ons voorkomen, dat de poging om hierop orde te stellen, wachten moet tot de eerste generale verkiezing. «De Tij d» zegt In het district Schiedam dreigt het mis te loopen. Wordt daar niet zeer spoedig het gevaar ingezien, hetwelk verdeeldheid kan aanrichten, dan gaat een zetel voor de rechterzijde verloren iets, wat in de gegeven omstandigheden van groote en betreurenswaardige ge volgen zou kunnen wezen. Den Katholieken kan daarbij geen verwijt treffen. Voor zich-zelven maken zij daar geen aanspraak op het bezetten van den openstaanden zetel; evenmin als zij dit doen in verscheidene andere districten, waar zij eveneens de nume riek sterkste groep vormen der rech terzijde. Het blad van prof. Fabius, de a.-r. «Rotterdammer» schrijft: Dr. Kuyper is practisch de vader der coalitie, de man, die tengevolge van de onwaardige stembus-campagne van 1905 als minister moest vallen. De antirevolutionairen in het district Schiedam zijn begonnen met aan dezen oud-minister te denken, zoodra de Kamerzetel open kwam. Uit den Haag is toen het cbristelijk- historische wachtwoord uitgegaan, dat dr. Kuyper maar buiten de Kamer moet blijven. En op de gehouden conferentiën zijn allesbehalve «vriendelijke» woorden over dr. Kuyper gehoord. De «Rotterdammer» meent te weten, dat dr. Kuyper eerst geweigerd heeft een candidatuur te aanvaarden, nadat de christelijk-historischen beslist op den zetel bleven prijs stellen. En dan schrijft het blad verder: Nu versta men ons wel, het kan zeer wel zijn, dat de christelijk-his torischen met alle geweld dr. Kuyper buiten het parlement wenschen te hou den, en hunne voormannen daarvoor gewichtige redenen meenen te hebben. Maar zij moeten dan tevens beden ken dat de kracht der christelijk-his torischen in bijna elk district afhangt van hun coalitiepartijen: de antirevo lutionairen en roomsch-katholieken. De christelijk-historischen kunnen alleen door de coalitie gekozen worden door de coalitie wier leider is dr. Kuyper. Dat moest hen er toe leiden de bil lijkheid er van te erkennen, dat, nu dr. de Visser in Leiden weer in de Kamer is gebracht, ook aan dr. Kuyper opnieuw een zetel moet worden be zorgd. Kunst en Wetenschap. Naar wij vernemen zal onze stad genoot, mej. G. van Aaken medewerken op een concert den Sen October te 's Hertogenbosch te geven door den heer Joh. M. Diedrich, organist der Hervormde gemeente aldaar, die zijn gouden feest als zoodanig viert. Het Flonzaley-kwartet, dat ook hier een concert zal geven, bestaat uit de heeren Adolfo Betti, ie viool, Alfred Pochon, 2de viool, Ugo Ara, alt en Zwan d'Archambeau, violoncel. Behandeling vankanker. In een artikel over de behandeling van kanker zegt Lovell Drage in de Lancet van 7 September, dat hij sinds jaren kaneelzuur-natrium of cumarinezuur-na- trium bij de behandeling van carcinoom gebruikt. De gevolgen zijn zoodanig, dat hij met ernst op een proefneming aandringt. Weliswaar zijn niet alle ge vallen anatomisch gediagnostiseerd en heeft de behandeling niet in alle ge vallen het leven kunnen redden. Bijna steeds waren het ernstige gevallen of patiënten met recidieven, die aan de behandeling werden onderworpen. Ge zwollen klieren werden kleiner, nieuwe klierzwellingen traden niet op, de pijnen verdwenen, de algemeene toestand ver beterde aanzienlijk; verschillende pa- tienten zijn nu reeds jaren in leven gebleven en gezond. Hiertoe behoort een geval van carcinoom in den buik, herkend bij de laparotomie en een ge val van lever-carcinoom. Schadelijke lichtbro nnen. In de vergadering van Duitsche natuur onderzoekers en dokters te Dresden hebben dr. Schanz en dr. ing. Stock- hausen, beiden uit Dresden, een voor dracht gehouden over de schadelijke inwerking van onze kunstmatige licht bronnen. Bij het werken bij electrisch booglicht heeft dr. Stockhausen zich een ernstige oogontsteking (ophthalmia elec- trica) berokkend, een ziekte die ver oorzaakt wordt door de ultraviolette stralen die een electrische bron in rijke matie uitstraalt. Zien kan men die stralen niet, maar zij oefenen een ver- moeienden en ten slotte nadeeligen invloed op de lens van het oog. Dr. Schanz meent zelfs, dat zij het ontstaan van de grauwe staar bevor deren. Het gewone lampeglas is geen beschermingsmiddel tegen de ultravio lette stralen. Zij gaan ook glad door gewone brilleglazen heen, terwijl blauwe brillen de ultraviollette doorstraling nog bevorderen. Wij moeten beproeven, om voor de lichtbronnen glazen omhulsels te zoeken, die de ultraviolette stralen sterker opslorpen dan de tegenwoordige. Dr. Schanz en dr. Stockhausen hebben samen getracht zulk een glas te ver vaardigen. Met demonstraties toonden zij aan dat hun dat ook gelukt was. Dit glas zal binnenkort in den handel komen. Agenda voor de openbare Ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 1 October 1907, des namiddags te half twee ure. 1 Voorloopige vaststelling van de gemeenterekening over 1906. 2 Vaststelling van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1906. 3 Vaststelling van de rekening van het Stratenfonds over 1906. 4 Vaststelling van de rekening van het Burgerweeshuis over 1906. 5 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een tijdelijk leeraar in de Duitsche taal en letterkunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. 6 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van tijdelijke leeraren aan de Burgeravondschool. 7 Benoeming van een onderwijzer aan de school 1 e soort aan de Heeren straat (vac. A. H. Aardema). 8 Idem van een onderwijzer aan de Hellestraat. 9 Idem van een onderwijzer aan de school 3e soort aan de Beekstraat, (vaca ture A. W. Boerman.) I o Idem van een onderwijzeres aan de Meisjesschool (vacature Mej. Westen berg). II Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van jaar wedden en pensioensgrondslagen voor personeel, verbonden aan Gymnasium en Hoogere Burgerschool. 12 Voorstel van Burgemeester e: Wethouders tot beschikking over ee gedeelte van het saldo dienst 1906 e; .4 tot overbrenging daarvan naar dek; dienst 1907. 13 Voorstel van Burgemeester e: Wethouders tot wijziging der geldmid delen van de gasfabriek, tot beschik king van een deel van het saldo ov 1906 en tot wijziging van de begrootin voor 1907, een en ander in verban met den aankoop van «Birkhoven». 14 Voorstel van Burgemeester e Wethouders tot verhuring van ee: stukje grond, kadastraal bekend Ge meente Amersfoort Sectie B. 003760, gelegen aan het St. Janskerkhof. 15 Voorstel van Burgemeester enl Wethouders tot verhuring van een stuk grond, in eigendom toebehoorende aan de Gemeente Amersfoort, gelegen aar den mond van de Eem, onder Bun schoten. 16 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche ver-I-, huring van een gedeelte van het voor fi malig Schutterij-Magazijn. 17 Voorstel van Burgemeester et,.1 Wethouders tot onbewoonbaar-ver klaring van 7 woningen, gelegen op - Rommeleuburg. 18 Voorstel van Burgemeester et Wethouders betreffende een verzoek van het college van Regenten van het Burgerweeshuis tot wijziging der mo dellen voor de begrooting en rekening van het Burgerweeshuis. 19 Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders tot het gevet eener subsidie voor het houden van een cursus tot ontwikkeling van de vak kennis in het behangers- stoffeerders- en beddenmakersbedrijf. 20 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van een verlof van 3 maanden wegens ziekte van den onderwijzer A. M. van de: Broek. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot 2e luitenant bij het 5e Regimen; Infanterie, de sergeantenL. A. M Koppert, van het 1 ide, J. W. Wolters van het 4de regiment, F. N. M. Burman Eyck tot Zuylichem, van het regiment grenadiers en jagers, E. A. Wolfson van het 4de, J. H. Sar, van het ïode, en H. Ludwig, van het iste regiment en tot luitenant-kwartiermeester de sergeant J. H. van Hoorn van het 10e regiment. Verder zijn benoemd tot 2e luitenant bij het ie G. J. T. Scheltema, bij het 2e P. N. Spruijt, bij het 3e L. T. v. d. Benden, bij het 8e W. Schmout- ziguer, bij het ge J. J. Vermeulen, P, G. Rapp, bij het 10e C. A. F. W. Sicherer, bij het 11 e H. J. Henrard en tot tweede luitenant-kwartiermeester bij het 9e J. A. van Beek, allen sergeant bij het 5e Reg. Inf. Aangezien de nieuwe kazernes en de stallen voor de veld-artillerie te Ede niet op tijd kunnen worden op geleverd, zal de 5e batterij, bestemd voor het 4e regiment veld-artillerie, commandant kapitein C. G. Preuijt, voorloopig nog eenige weken te Amers foort in garnizoen blijven. De nieuwe 5de batterij alhier, com mandant kapitein Ruijsch Lehman de Lehnsfeld wordt op 1 Oct. opgericht. Voor manschappen en paarden moet thans, zoo goed en zoo kwaad als het kan, in logies en stalling worden voor zien. De 2e luitenant A. M. M. van Loon van het 5e regiment infanterie, zal bij de werkplaatsen voor draagbare wapenen aan de Hembrug een cursus volgen tot opleiding voor officier van wapening. We herinneren aan de algemeene 1 vergadering van den Volksbond, ver- eeniging tegen drankmisbruik, die I hedenavond 8 uur in Ons Huis wordt gehouden. De vergadering van de vereeni-t ging «Ambachtsschool voor Amersfoort 1 en Omstreken» wordt Vrijdagavond in j het schoolgebouw gehouden. Behalve de begrooting voor 1908 en mededeelingen van het bestuur, komt aan de orde de benoeming van bestuurs- L ledenawegens periodieke aftreding w van de heeren Blok, Prins, Arnold en Hoekstra, b. door het bedanken van den heer van der Koogh, wegens aan staand vertrek. Een 14-jarig meisje geraakte gis teren op den Stationsweg onder een goederenwagen. Daar haar been nog al gekneusd was, moest ze per rijtuig naar haar woning, in de Molenstraat, worden gebracht. Naar wij vernemen heeft het Bestuur van de Amersfoortsche Tram Maatschappij 4 paarden gekocht van de opgeheven |Utrechtsche tram, zoodat het er thans 8 rijk is. De paarden zijn heden reeds in dienst gesteld, waardoor voortaan geen gebruik meer zal behoe ven te worden gemaakt van gehuurde trekkracht.

De Eemlander | 1907 | | pagina 2