Dr. GRONEMAN „LOTISICO de- prijs van f15000. Uit de Omgeving. ADVERTENTIËN. SPORT. Kerk- en Schoolnieuws. ALLERLEI. J. VAN VOLLENHOVEN en zal DONDERDG 17 OOTOB ER W. G. Kriisemarin Jr. H A. J. van Zalingen, St. Nicolaas. Hesidentie-Tooneelgezelsehap DE DIEF. Bij bestuit van den Minister van Financiën is de 386e staatsloterij vast gesteld, welke aanvangt 25 November en eindigt 14 Febr. 1908. De uitslag van de aanbesteding gehouden door den architect W. Salo mons, inzake het bouwen van een kantoor voor de firma Wolter Dros aan de Korte Beekstraat alhier, was als volgt: Keizer Wildeman f 1820 V. d. Rijden - 1660 Hemels - 1550 Lablans v. Veen - t499 Kuntz - 1498 Wassink - 147° E. de Bruin - 1431 J. v. Keulen Sr. - 1350 J. v. Keulen Jr. - 1321 G. Blanken - 1300 Het werk is den, laagsten inschrijver gegund. De Mariavereeniging hield Dins dagavond haar driemaandelijksche ver gadering in de R.-K. kerk aan 't Zand, onder leiding van kapelaan Garrels, die na het vertrek van kapelaan van Soest tot adviseur is benoemd. Na aanneming van eenige nieuwe leden, bracht de leider hulde aan zijn voorganger, waarna hij een rede hield over de roeping der vrouw in den strijd tegen den alcohol. Mededeeling werd gedaan dat eenige dames een fraai vaandel ten geschenke zullen aanbieden, hetwelk door de zusters van St. Joseph keurig is afgewerkt. Op een nader te bepalen dag zal de de aanbieding plaats hebben, wat op eenigszins feestelijke wijze zal ge schieden. De brand op Hamersveld, waar van wij reeds in ons vorig nummer be richtten, blijkt gelukkig niet zoo ernstig geweest te zijn. Het vuur toch heeft niet de boerderij aangetast, maar alleen een groote hoeveelheid hooi en wat landbouwwerktuigen tot asch verteerd. Wat niettemin voor den eigenaar al ernstig genoeg is. BAARN. De op 1 Sept. j.l. geopende school voor M. (J. L. O. alhier, wordt thans door veel meer leerlingen bezocht dan men aanvankelijk bij de benoeming van het personeel verwacht had. Toen werden behalve het ambulante hoofd nog 7 onderwijzers(essen) benoemd en lag het in de bedoeling enkele klassen te combineeren. Het blijkt echter nu, dat in die gecombineerde klassen meer leerlingen geplaatst zijn dan wel voor goed onderwijs wenschelijk is. In ver band hiermede hebben Burgemeester en Wethouders den Raad voorgesteld om aan genoemde inrichting van onder wijs alsnog te benoemen een 8ste leerkracht. De Raad der gemeente komt Vrijdag 27 Sept, te io'/4 uur v.m. in openbare zitting bijeen. De Gemeente-werklieden alhier, die thans een weekloon van fg.ont vangen, hebben zich per request tot den Raad gewend, met het verzoek dit loon te willen brengen op f 10. Tevens verzoeken zij in het genot te worden gesteld van 4 vrije dagen in het jaar, met behoud van loon. ZEIST. De persoon, die het vaandel van het 4e reg. infanterie heeft terug gevonden, dat in de legerplaats alhier was verloren gegaan, heeft van den commandant van dat regiment een be looning van f 25 ontvangen. DOORN. In het laatst van October zal het schoone landgoed «Nieuw- Sterkenburg>, van wijlen Mevrouw Kneppelhout, alhier in openbare veiling komen. De geheele oppervlakte is onge veer 112 hectaren. Het Gymnastiekfeest. Het Comité van voorbereiding voor het Zondag hier te houden Gymnastiek feest verzoekt ons, de burgerij te wil len ^opwekken, Zondag de vlaggen uit te steken en den winkelstand te ver zoeken wat meer werk dan gewoonlijk te willen [maken van hun étalages en op Zondag indien zij althans geen gemoedsbezwaren hebben de winkel gordijnen open te laten. Hebben we Zondag even fraai weder als heden, dan zal een stroom van be zoekers in de stad komen. Zien dezen wat hier zooal te koop is, dan zal dit al is 't niet aanstonds, omdat de meeste winkels 's Zondags gesloten zijn stellig voordeel brengen aan den winkelstand. En waar een zóo groot feest wordt gevierd, moet de stad een aangenaam aanzien hebben, waartoe het openlaten der winkelgordijnen zeker zal bijdragen. Bij de courses te Duindigt be haalde Labor van overste Metelerkamp den Gras-prijs, wedren op de vlakke baan voor inlandsche paarden, afstand 1700 M. De Gras-prijs bracht negen paarden in de baan. Labor, met den Belgischen Jockey Ellis in den zadel, had geen moeite om als eerste voorbij den rech terstoel te komen. Het eerste elftal van Quick speel a. s. Zondag tegen Robur et Velocitas uit Apeldoorn op het veld aan den Leusderweg. Groote opkomst van publiek is gewenscht. Voordrachten en aanbevelingen voor de raadsvergadering op 1 October 1907. Gymnasium. Tijdelijk leeraar Hoogduitsche taal en letterkunde, M. H. Flothuis; Hoogere Burgerschool. Tijdelijk leeraar Hoogduitsche taal en letterkunde, M. H. Flothuis; Burgeravondschool. Voor tijdelijk leeraar: E. H. Buy- tenhuis, Ned. Taal, F. Faber, Natuur kunde, A. A. Verburg, Wiskunde, C. v. Ouwerkerk, Lijnteekenen, H. Moo- yen Jr. Handteekenen, A. de Jonge, Lijnteekenen. School aan de Heerenstraat. 1. A. Ritsma te Winterswijk, 2. J. H. Rademaker, te Casticrum, 3. H. Bouwman, te Nijkerk. School aan de Hellestraat. 1. H. Bouwman, te Nijkerk, 2. J. H. Rademaker, te Castricum, 3. A. de Vries, te Gasselternijveen- schemond. School aan de Beekstraat. 1. J. H. Rademaker te Castricum. 2. A. Ritsma te Winterswijk. 3. A. de Vries te Gasselternijveen- schemond. Zondag 29 September a. s. hoopt voor de Luterschen en verdere belang stellenden in het gebouw van den Nederl. Protestantenbond te Baarn, op te treden Ds. J. L. F. de Meijere alhier. Rechtszaken. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Utrecht. W. F. H. Tabernal, ge woond hebbende te Amersfoort, thans wonende te Leusden jhr. mr. T. J. De Marees van Swinderen, rechter-commis- sariscurator mr. H. J. M. van den Bergh te Amersfoort. Te HeesbijNijmegenis aan de Krayenhofflaan een uitgestrekt gemetseld fundament gevonden en ge deeltelijk opgegraven. De kruikjes en het aardewerk, in de nabijheid aange troffen, duiden een Romeinschen oor sprong aan. Uit de tevens gevonden menschelijke geraamten blijkt, dat men ook hier weer met een begraafplaats te doen heeft. Bij een der geraamten vond men (nog aan den vinger) een zeer kost baren gouden ring met edelgesteenten. Een kloek moedertje. De Heer W. F. G. L. Haanstra, thans wonende te 's-Gravenhage, bracht dezer dagen in zijn qualiteit van schoolopziener in het arrondissement Woerden een bezoek aan de familie Kraan, in De Bent. De vrouw des huizes, vroeger onder wijzeres, thans een flinke boerin, heeft, toen haar eerste kind tot de leerjaren kwam, besloten het niet naar de school te zenden, maar het zelf te leeren. Niettegenstaande het gezin sterk ver meerderde en er nu reeds vijf kinderen onder de Leerplichtwet vallen, is zij nooit van dat voornemen afgeweken, maar heeft ze haar kleinen les gegeven in alle vakken van het lager onderwijs. Bij de veelomvattende werkzaamhe den, waartoe 't boerenbedrijf de vrouw verplicht, nog zulk een taak te aan vaarden en te volvoeren, vereischt meer dan reuzenkrachten en vrouwenmoed, en we zouden durven zeggen dat al leen groote liefde voor het onderwijs en voor het kind tot zoodanige opof feringen in staat stellen. Deze ontboezeming moest ons van 't hart vóór we de leerkamer van vrouw Kraan binnentreden. Daar zien wij den Heer schoolopziener aan de tafel zitten. Consciëntieus als hij is, ondervraagt hij de kinderen één voor één in de vakken lezen, Ned. taal en rekenen. Ook moet ieder kind zijn be drevenheid in de schrijfkunst toonen, maar vooral de oudste dochter werd ter deeg aan den tand gevoeld. Nu, vrouw Kraan was er niet bang voor, want de zaakjes zitten er in en het schrijven gaat zeer goed en netjes. De schoolopziener was tevreden over de resultaten van het gegeven onderwijs en roemde de moeder, die zoo flink haar dubbele taak verricht. Als het voorjaar weer in 't land komt, hoopt de Heer Haanstra zijn bezoek te her halen om te zien, of de oudste dochter van de lijst der leerplichtige kinderen kan worden afgevoerd. (L. Dbl). De transatlantische trein, die om 8 u. 50 min. des morgens van Parijs naar Cherbourg vertrekt, moest in de tunnel van Breval, nabij Mantes, voor onveilige seinen stoppen. Een sneltrein om 9 uur van Parijs vertrokken, reed met groote snelheid op den stilstaanden trein in, vernielde den achtersten wagen en deed verscheidene andere wagens ontsporen. Het verkeer in de richting Cherbourg was tot 4 uur 's middags onderbroken. Van de 20 gewonden is er één ernstig gewond. De Duitsche bladen zijn vol geestdrift over den uitstekend gelukten tocht met het luchtschip van graaf Zeppelin. Het blijkt 4 uur en 17 minuten in de lucht te zijn ge weest. Soms had het een vaart van 15 M. in de seconde, d. i. 54 KM. in het uur. Ook tegen den vrij krachtigen wind vloog het met flinke vaart in. Het zwenken, ook met zeer korten draai, ging zeer gemakkelijk; het dalen en rijzen eveneens. Tien man stegen met den 69-jarigen Zeppelin mee op. Of schoon de tocht, met al die oefeningen en proefnemingen, zeer inspannend was geweest, ging Zeppelin, nauwelijks neergedaald, in het meer van Konstans zwemmen. Vandaag zou er weer een tocht ondernomen worden. Te Barmen, waar men aan de fabrieken gewoon schijnt te zijn, den arbeiders bier en brandewijn te schen ken, heeft de vereeniging tot b e s trij- ding van den drank de fabrikan ten bewogen, een proef te nemen met hun werkvolk melk aan te bieden. Dat heeft goede uitkomsten gehad. Aan een fabriek steeg het gebruik tot 400 kwart- literfleschjes. Ook aan de groote fabrie ken te Dusseldorp neemt het melk drinken onder de arbeiders toe, en zij die aan de melk gewoon zijn versma den bij het werk alle alcoholische dranken Wraak. Een Parijsch groen ten-venter, die in woede ontstoken was, daar zijn vrouw hem telkenmale verliet en hem, als hij haar opzocht, zelfs met een revolver bedreigde, heeft thans, om zich te wreken, zijn twee zoontjes, jongetjes van zeven en ne gen jaar, verdronken. Hij heeft daarna zich zelf bij de politie aangemeld en zijn misdrijf be kend. Muizen als waarschu we r s. De onderzeesche afdeeling van de Engelsche vloot heeft een eigenaardige vlag aangenomen, ver deeld in vier vakken, in het eene de afbeelding van een onderzeesche boot, in het andere van torpedo's, in de twee overige van witte muizen. Een onderzeesche boot heeft steeds witte muizen aan boord, omdat aan deze diertjes, die zeer gevoelig voor scha delijke dampen zijn, te zien is, wan neer het tijd wordt naar de opper vlakte te stijgen. In steenkolenmijnen heeft men die diertjes wel om voor gevaarlijke gassen te waarschuwen. Duizenden visschen dreven dezer dagen aan de oppervlakte van de Din- kel onder de gemeente Losser. Ze waren blijkbaar geheel bedwelmd, hetgeen wordt toegeschreven aan het verfwater, dat door de fabrieken te Gronau op de Dinkel was geloosd. Tal van personen maakten van deze gelegenheid gebruik de visschen buit te maken en ze in omliggende plaatsen te verkoopen. Voor een paar jaar heeft men onder dezelfde omstandigheden zoo'n wonder bare vischvangst gedaantoen evenals nu, zeer tot schade van hen, die tegen extra tarief het vischrecht in de Dinkel hadden gekocht. Reclame! Ons tijdperk mag met recht de eeuw van 't kind en van de reclame genoemd worden. Reclame maken is dan ook tegenwoordig je methode om geld te maken 1 De zotste dingen worden vaak daartoe bedacht. Bizonder vreemdsoortig is wel de vol gende reclame. Een Amerikaan liet op den zerksteen van zijn grafkelder deze hartroerende woorden beitelenOuder dezen steen zal eens James Bolton rusten. Op 't oogenblik bestiert hij op schitterende wijze, in de i5.th. Avenue, no. 57, zijn welbekende zaak in galan terieën en heeren-artikelen.» Een Franschman bedacht voor zijn dood het volgende niet minder eigenaardige graf- schrif: «Mijn ontroostbare weduwe zet de zaak voort.» Raadselachtig. Dezer dagen werd nabij 't station Essen op den voorbijrijdende sneltrein Dortmund Antwerpen een schot gelost. De kogel verbrijzelde een ruit van een personen wagen, doch doodde niemand. Vergaan, Uit Kiel wordt ge meld, dat de Finsche schoener «Gallus» in de Oostzee is vergaan. De kapitein en één matroos verdronken. Het Engel sche stoomschip «Romeo» redde't ver dere deel der bemanning en bracht daarna de geredden in Holtenau aan wal. De steward is kort daarop over leden, waarschijnlijk door uitputting. Schandalen in 't Louvre- Dezer dagen hebben weer twee nieuwe gevallen van vandalisme zich in 't Louvre te Parijs voorgedaan. In de beroemd schilderijen van Manet(«01ym- pia»)en Daubigny («De Oogst») moeten, ongezien, met een breed en puntig werktuig groote gaten zijn geprikt. Wanneer zullen dezen vernielingen eindelijk eens ophouden. C h o 1 e r a-e p i d e m i e. Thans wordt vooral Zuid-Rusland door de cholera bedreigd. In de provincie Samara, Saratow, Simbirsk, Astrakan, Nisjni Nowgorod Kazan, Kostroma, Jaroslaw, Bakoe, Wjatka, Tjiernigow, Perm, Wladimir, in de stedenKiew, Jekate- rinoslaw en in de gebieden Syr-Darja en Okmolinsk deden zich tot dusver in 't geheel 4512 cholers-gevallen voor, waarvan 2320 met doodelijken afloop. Van Burgerlijke Stand. 25 en 26 September 1907. GEBORENFrederika Johanna, d. v. Gerrit Zuijderduijn en Alijda Johanna van der Heiden. Aaltje, d. v. Aart Koele en Aaltje Fiechter. Maria, d. v. Martinus van Ramselaar en Hen- drika Kok. ONDERTROUWD Gerrit van der Heijden en Rengertje Adelaar. Hendrik Louis en Johanna Catrina Wels. Jan Frederik Querforth en Maria van Leeuwenkamp. Johannes Petrus Steenbeek en Evertje van de Bor. Hendrik Bitterling en Maria van Oven. Evert Vis en Johanna de Wit. Gerrit Leendert Schipper en Grietje Peters. GETROUWDNicolaas de Goe de en Geertruida Johanna ten Har kei. Laurens Frederik Arnoldus Schlee en Johanna Stoffer. Petrus Joachim Weijtenburg en Hendrika Ar- lar. Eibert van Beek en Hendrik- je de Graaf. OVERLEDEN Helena Johanna de Gans. oud 5 maanden. Johannes Bartholomeus van Gijen, oud 41 jaar, echtgenoot van Hermina Christina Maria Grimberg. Theodorus Morren, oud 3 dagen. 385e Staatsloterij. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 25 en 26 Sept. 1907. (1400 loten.) Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort 1 (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 70. 1663 1670 1688 5471 5511 10784 11410 16072 16073 Te zamen 9 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 937 949 95' '7°9 2334 3347 3088 3102 3113 3203 3210 3217 3224 3227 330S 5481 5487 5512 5527 10792 10796 10805 10807 11053 110.55 "obi 11080 11403 11409 14599 14604 14606 14903 14905 14929 16110 16701 16735 Volgende trekkingen geschieden: 1—4, 7 10 en 14—18 Oct. 1907. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleven de navolgende prijzen: 1 van f ÏOO.OOO, 1 van f 50.000, 1 van f25.000, i van f 10.000, 1 van f5000, 1 van f2000, 2 van f1500, 44 van f 1000, 51 van f 400, 57 van f 200, 136 van f100 en 2981 van f70. Laatste Berichten. Te Hoogland hebben zich gevallen van mond- en klauwzeer voorgedaan. Vermoedelijk Donderdag 3 Oct. zal de eerste steenlegging plaats heb ben van de R. K. kerk op Puntenburg. Op de heide ten westen van De Pals (Soesterberg) had gisteren het laatste gedeelte der hippische wedstrij den voor de officieren van het ie regi ment veld-artillerie uit Amersfoort en U trecht plaats (gehoorzaamheidsproeven enz.). Vele dames, door het heerlijke weer en de te verwachten interresante sport aangelokt, kwamen het feest met hare tegenwoordigheid vereeren. De mooie heide, aldus zeer aardig gestof feerd, leverde een aangenamen aanblik op. Nadat kolonel Sodenkamp de prijzen had uitgedeeld, vereenigden de officieren met hun gasten zich aan een gezellig déjeuner. Parijs. Admiraal Philibert seint.dat meerdere stammen aanst alten maken om zich te onderwerpen. De admiraal zinspeelt op nieuwe incidenten, veroor zaakt door de Spanjaarden. Het laatste telegram van generaal Drude luidt woordelijk aldus «Wat ons het meest belemmert om voorwaarts te rukken, is dat ik niemand voor mij zie. In een omtrek van 30 kilometer en meer rondom Casablanca is geen enkele Marokkaansche legerplaats te bekennen. BrusselDe gravin Montignoso, ge scheiden vrouw van den koning van Saksen is gisteren te Londen; in het huwelijk getreden met den Italiaanschen pianist Toselli. Er waren drie getuigen bij het huwelijk tegenwoordig. Dit nieuwste avontuur van gravin Montig noso zal waarschijnlijk ten gevolge hebben, dat haar dochtertje, prinses Monica, haar ontnomen wordt, aange zien het Hooggerechtshof in Saksen bepaald heeft, dat het kind aan de moeder zou worden ontnomen, indien deze hertrouwde. Men seint ons: De minister van oorlog, ridder van Rappard, is bevorderd tot luitenant- generaal. Benoemd bij het ie Reg. Veld-Art. tot eerste luitenant Jhr. F. W. L. de Beaufort en J. Doorman van het korps. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP mi 11-0110%. VAN AMERSFOORT. De DIRECTIE geeft kennis, dat van heden af ten kantore der Vennootschap, GROOTE KOPPEL, COUPON No. 1 der gewone aan- deelen met f65 betaalbaar is. is uit de stad de praktijk, die door de burgergenees- heeren wordt waargenomen, HERVAT TEN. Ten kantore van ondergeteekende viel gisteren op polis No. 625, der Maatschappij «Lotisico» Op deze polis wan Nlechts f35.gestort. Nadere inlichtingen omtrent doel en bedrijf der Mij. worden op aanvrage gratis verstrekt door den Hoofd-Agent KORTE G ACHT 8. TEL. INT. 116. «X - CONFISEUR. - - 4? LANGESTRAAT 1, HOEK VARKENSMARKT. tK Telephoon No. 171. fv 2 Weder dagelijks versch: ff MIJN BEKOE91D JTJL JL«0 .TC fz K V Jti UI MW o 50 ct. per 5 ons Schouwburg. Utrecht. gevestigd te 's Gravenhage. Directie: HENRI BRONDGEEST. Zondag 29 Sept. 1907. Tooneelspel in 3 bedrijven naar het Fransch «Le Voleur», door BERNSTEIN. Orkest onder leiding van den Heer H. Knijpers. Aanvang half «olit uu-,

De Eemlander | 1907 | | pagina 3