!STai>;SinIËUWS. Uit de Omgeving. voorafgaan aan het lijstje van den Voorzitter. Maar deze wilde daarvan niets weten. Er zou, meende hij, tot in den treure over het wetsontwerp ge praat wordenvan 't overige kwam dan niets terecht en dan de Kamer moest minstens één week overhouden om zich voor te bereiden voor de begrootingsdebatten. Daarbij kwam dat Minister Veegens nog steeds wacht op een rapport van den adviseur voor de visscherijzaken over de Zuiderzee-vis- scherij en vóór dat dit er was, moest men het ontwerp niet behandelen. De voorstanders der behandeling waren het daarmee volstrekt oneens. Het ontwerp was in staat van wijzen. Had de Minister daartoe niet zelf meegewerkt door de indiening zijner memorie van antwoord Op een rap port kon men, waar de zaak zóó urgent was, niet wachten. De heer Van Kol kwam ten slotte met een tusschenvoorstel. Hij wilde eerst de zoogenaamde Mijnwetten be handelen en dan de Visscherijwetten, en ten slotte de andere aangekondigde wetten. De Kamer heeft ten slotte dit voorstel verworpen en is meegegaan met het voorstel van den Voorzitter. Alleen de heer Van den Bergh kreeg zijn zin, het ontwerp Visscherijwet komt aan het slot van de agenda, wat zooveel zeggen wil, alsde behandeling is voor geruimen tijd uitgesteld. Gisteren was het Vragendag. De Min. van Landbouw heeft den heer Reijne op zijn desbetreffende vraag medegedeeld, dat de maatregelen tegen het mond- en klauwzeer niet zonder succes waren toegepast. De voorschriften tegen beperking kunnen nog niet worden opgeheven. De vee houders, die dit verlangen, zullen zoo veel mogelijk schadeloos worden ge steld en met hunne belangen zal reke ning worden gehouden. Den heer Van Kol antwoordde de minister, dat een aantal aanvragen om mijnconcessies zijn ingekomen, waaromtrent de Kamer inlichtingen kan krijgen. De Min. van Koloniën ant woordde den heer v. Deventer op een vraag om inlichtingen betreffende het gedrag van een bivakcommandant in de Gajoelanden, dat hij den gouverneur- generaai mededeelingen heeft gevraagd. Daar de heer Schaper niet aan wezig was, zal deze later den minister van Landbouw eenige vragen stellen omtrent overlegging van rapporten om rent den io-urigen werkdag. Het lid van den Raad van State, mr. J. P. Moltzer is in den ouderdom van 57 jaar, na zeer geruimen tijd ziek te zijn geweest, overleden te Doorn, alwaar hij tot herselt van gezondheid vertoefde. In de gisteren gehouden zevende algemeene vergadering der Vredescon ferentie werd eerst het woord verleend aan mr. W. H. De Beaufort, ie-gede- legeerde van Nederland en vice-presi dent der Conferentie, tot het doen der mededeeling, dat H. M. de Koningin, zijn Souvereine, kennis genomen heeft van den wensch, in de vorige zitting uitgesproken door den eersten-gedele geerde van Oostenrijk-Hongarije, en waarbij verschillende andere gedele geerden zich hadden aangesloten, dat de derde Conferentie weder in dit land moge bijeenkomen. H. M. vereenigt zich geheel met de gevoelens van dankbaarheid, uit gesproken tegenover den Keizer van Rusland, die het initiatief tot de Vredes conferentie heeft genomen, en met levendige voldoening heeft zij den wensch vernomen, dat zij ook voor de derde maal gastvrijheid moge verleenen aan de Conferentie. De regeering van Nederland is niet slechts bereid deze gastvrijheid te verleenen, maar wenscht de verklaring af te leggen, dat zij het een kostbaar voorrecht en een groote eer acht voor Nederland, hier te zien arbeiden aan het groote werk van rechtvaardigheid, waartoe de Keizer van Rusland het initiatief heeft geno men (luid applaus). Dinsdag a.s. Raadsvergadering. Voor de agenda verwijzen we naar het nummer van Donderdag 26 Sept. Hedenmorgen bracht H. M. de Koningin-Moeder hare zuster van Soest- dijk naar het station Amersfoort. De cursus van de afdeeling Amersfoort van den Behangers-, Stof feerders- en Beddenmakersbond, zal, nu geen gemeentelokaal beschikbaar is, worden gegeven in <Ons Huis». Bij K. B. is benoemd bij het ie regiment vesting-artillerie te Utrecht, tot kapitein de eerste luitenant W. van der Koogh van het iste regiment veld artillerie, adjudant bij het korps. Woensdag 20 Oct. des v.m. half elf zal de eerste steenlegging plaats hebben van de Roomsche kerk op Puntenburg. Vrijdag werd door den majoor intendant bij de 4e divisie aanbesteed de levering van ligstroo noodig in het garnizoen Amersfoort van 1 November 1907 tot 31 October 1908. Ingekomen waren vier biljetten. Het laagste was van de firma H. Gerritsen alhier die f 30.80 per duizend kilo be dong. De levering is onder het gewone voorbehoud toegewezen. Een koopman uit Utrecht, zekere W. mishandelde gisteren op den Utrecht- schen weg de honden die onder zijn kar liepen zoodanig, dat een voorbijgan ger het noodig oordeelde de politie er mee in kennis te stellen. Nadat tegen W. proces verbaal was opgemaakt ging hij verder, maar een eind op den berg begon hij met ver dubbelden ijver zijn dieren te ranselen. De politie had hem echter in 't oog gehouden en constateerde nu voor de tweede maal de mishandeling. W. verzette zich bovendien nog hevig, waarom hij, nadat hulp was ingeroepen werd overgebracht naar het bureau van politie. Gisterenavond was de Langestraat bepaald onveilig, doordat veld-artilleris- ten het den voorbijgangers voortdurend lastig maakten. Zelfs maakten zij het nu en dan zoo bont, dat zij met messen verschillende personen achtervolgden. Het was ook voor de politie een moeilijke avond. Op Koninginnedag heeft «de veld» zich ook zoo aangesteld, misschien is er door militaire autoriteiten wel wat aan te doen, dat zij zich voortaan wat orde lijker gedragen. De heer Brandsen blijkt toch weer de man van het goede idee te zijn. De Moor zit thans voor de kniezwaai aan de rek. Een aardige reclame I Het Groene Kruis zal nogmaals trachten een bakercursus op te richten. Donderdagavond overviel den arbeider van de H. IJ. S. M„ zekeren W. terwijl hij op de Langestraat liep, een bloedspuwing. Binnengebracht in de apotheek der firma Zoo de Jong, werd hij aldaar liefderrijk behandeld, waarna hij per brancard naar zijn woning werd vervoerd. Donderdag had ten gemeente huize de aanbesteding plaats van turf voor de gemeentegebouwen, in den aanstaanden winter benoodigd. a. 495 dubb. H. L. korte turven b. 1315 dubb. H.L. lange. Er werd als volgt ingeschrevenE. Bakker, 857 ets., b 35 ets.J. van Ginkel 54J- en 30 ets.wed. G. Coenen 49 J en 30 ets. D. Bakkenes 49 en 2gJ ct.Ph. Put man 53 en 29 ets.E. van Ijken, 52 en 28-J ets.; J. C. van de Logt 53 en 28 ets. Alle inschrijvers zijn woonachtig te Amersfoort. De gunning is in beraad gehouden. Een jonge dame, nog niet geheel volleerd in de edele wielrijkunst, vatte gisterenmiddag het stoute voornemen op de Koninginnelaan af te fietsen. Nog aan het begin van dezen heerlijken af rij weg beving haar echter al de angst voor de al te groote vaart, waarom ze het maar beter vond er plotseling af te springen. Dat ze het echter ook in het afspringen nog niet ver had ge bracht bewees ze nu door met fiets en al tegen de keien te slaan. Ze kwam daarbij op het achterwiel terecht, dat deerlijk gehavend werd zoodat er aan rijden heel niet meer te denken viel. En de jonge dame, die er zelf goed af gekomen was, moest thans de rollen verwisselen en in plaats de fiets haar droeg, moest zij het stalen ros naar huis dragen. Donderdagavond werd in Ons Huis de algemeene vergadering gehouden van den Volksbond. Door het hoofd bestuur was een concept-reglement ge zonden van een andere afdeeling, dat met enkele wijzigingen voor Amers foort werd aangenomen. Uit het verslag bleek dat het ledental omstreeks 100 bedraagt, terwijl de toestand der geld middelen gunstig is. In plaats van den heer Posthuma werd tot secretaris-pen ningmeester gekozen de heer L. van Wijngaarden. Uitvoerig werden nog besproken plannen, om bij een eventueele vesti ging van een tramkiosk op de Varkens- markt, te trachten daarin door den Volksbond het buffet te doen verkrijgen. Drie jonge wereldreizigers hadden gisteren het plan opgevat het ouderlijk huis te verlaten en eens een kijkje in de groote wereld te nemen. Inplaats van naar school te gaan, gingen zij tegen den middag op stap naarAntwerpen. Zoo ver zijn ze echter niet gekomen. In Utrecht wer den zij door een familielid van een der drie jongens ontvangen, die ze des avonds weer naar huis bracht. Onder- tusschen verkeerden de moeders en vaders in groote angst en was ook de politie reeds in dit hoogst ongepaste uitstapje gemengd. AMBACHTSSCHOOL. Gisterenavond werd in het school gebouw de 20ste algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging A m- bachtsschool voor Amersfoort en omstreken. Aanwezig waren 22 leden, waaronder 8 bestuursleden. De voorzitter, de heer G. J. Buys, heet de aanwezigen welkom, waarna de secretaris, de heer j. W. C. Bloem, de notulen leest der vergadering van 17 Febr. '07, die worden goedgekeurd. 1. Begr001 in g di ens t jaar 1908. De voorzitter deelt mede, dat, voor zoover hem bekend, geen der leden inzage heeft genomen van debegrooting. De meeste posten zijn gelijk aan die van het vorig jaar. Voor tractementen van directeur en leeraren is ongeveer f 11000 uitgetrokken, d. i. f 500 hooger, 't welk veroorzaakt wordt doordat van eenige leeraren het salaris, volgens de verordening, is verhoogd. De uitgaven bedragen in totaal f 19.290. Wat de inkomsten betreft zijn de schoolgelden f 300 hooger geraamd, en wel op f 1700, zijnde het bedrag, dat thans wordt opgebracht. Dit jaar zal er weder een verloting worden gehouden waarvoor f 700 onder de inkomsten staat. Dat maakt de be grooting sluitend. Er is g e e n batig saldo, daar er overgegaan zal moeten worden tot aan koop van een boormachine. In de begrooting wordt niet gesproken van den metselcursus, daarvoor is even als vorig jaar een aparte begrooting opgemaakt. 2. Benoeming eener com missie van 3 leden, tot het nazien der Rekening enver- antwoording over 1907. De voorzitter deelt mede, dat vorig jaar deze commissie bestond uit de heeren J. W. Middelburg, Mr. A. van Traa en mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. De gewoonte, de adat brengt mee, dezelfde commissie te kiezen, daar die heeren thuis zijn in de bescheiden en een kijk hebben op de zaak. De drie heeren worden gekozen, terwijl als plaatsvervanger wordt aan gewezen de heer J. C. Pels Rijcken. Daar geen der heeren ter vergadering is, zal hun bericht worden gezonden. 3. Bestuursverkiezing. Herkozen worden de heeren G. Blok, C. Prins, A. E. Arnold en H. Hoekstra. De heeren Blok en Prins verklaren de benoeming aan te nemen, aan de heeren Arnold en Hoekstra zal bericht worden gezonden. De voorzitter deelt mede, dat de heer W. v. d. Koogh bevorderd is tot kapitein en in verband daarmee is overgeplaatst naar Utrecht. Met een enkel woord wil hij zijn verdiensten voor de school herdenken. De heer v. d. Koogh heeft in een moeielijken tijd ge nomen. De bekende kwestie was toen af gedaan en de school dusin haar wederge boorte. Zijn adviezen waren technisch van veel waarde en meermalen heeft het Bestuur daarvan voordeel gehad. Daarvoor komt hem zeker een dank betuiging toe. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten den heer v. d. Koogh een brief te zenden om hem geluk te wenschen met zijn bevordering en hem dank te betuigen voor hetgeen hij voor de school heeft gedaan. In zijn plaats wordt tot bestuurslid gekozen de heer Wolterbeek, die de benoeming aanneemt. 4. Mededeelingen. De voorzitter herinnert er aan, dat in 't voorjaar pogingen zijn aange wend om leerlingen te krijgen voor den metselcursus. Er hebben er zich toen 2 aangemeld, terwijl een derde zich later weer heeft teruggetrokken: Er is toen advies gevraagd aan den inspecteur maar die vond dat verloopig de cursus niet geopend moest worden. Zomers is er veel werk in 't metsel vak en daarom is gewacht tot het najaar. Advertenties zijn geplaatst en de medewerking is ingeroepen van de Kamer van Arbeid. Al die pogingen hebben tot resultaat gehad, dat er maar 1 liefhebber is. Het Bestuur betreurt dit verschrikkelijk en schrijft het toe aan onbekendheid met zoo'n cursus. Wanneer de resultaten maar eens kon den getoond worden, zouden wel meer ouders het nut er van inzien. Het timmeren en smeden is nu overvoerd. Het Bestuur durft nu den metselcursus niet te openen. Er behoeft nog geen besluit te worden genomen. Desnoods kan in Dec. de cursus nog geopend worden. Maar wanneer 1 Jan '08 is ingetreden is de begrootingspost ver vallen. Dan moeten alle rekesten om subsidie opnieuw worden ingediend en met het oog op den bewerkelijken gang van zaken is de lust daarvoor niet groot. Wanneer er nog ernstige pogingen moeten worden gedaan, dan moet het nu gebeuren. Het onderwijs is kosteloos, terwijl aan ouders die de verdienste niet kunnen derven een kleine toeslag kan worden verleend. Meer kan niet worden gedaan, daarmee is de zaak afgedaan. De heer Klomp deelt mede, dat de besturen der vakvereenigingen over deze zaak vergaderd hebben. Op die vergadering is gebleken de nood zakelijkheid van den metselcursus. Jon gens die nu metselen moeten leeren, vervallen zoo licht in minderwaardige werkzaamheden. Men moet de zaak niet laten rusten, maar steeds pogen nog jongens te krijgen. Maandag ver gaderen de besturen weer en dan zal een besluit worden genomen. De voorzitter is er dan voor nog maar het nemen van een besluit uit te stellen tot begin Dec. Als er 6 jongens zijn kan de cursus geopend worden. De heer Van Schaick vraagt of geen halfjaarlijksche wintercursus in 't leven kan worden geroepen. De metselaars komen uit een andere klasse dan timmerlieden en bankwerkers, daar kan de verdienste der jongens niet worden gemist. Zou er nu geen middel zijn om 's winters den cursus te geven, dan hebben de jongens zomers toch hun verdienste. De voorzitter zegt, dat reeds vroeger de noodzakelijkheid van een driejarigen cursus is uiteengezet. De Inspecteur is daar ook voor, een ge wijzigd plan zou bovendien de Rijks subsidie in gevaar brengen. De heer Pij pers wijst er nog op dat wat de school dan 's winters opbouwde, een revolutiebouwer in den zomer weer zou afbreken. Besloten wordt alsnog af te wachten. De voorzitter herinnert er aan, dat vorig jaar een avondcursus is ge houden in vakteekenen, waar aan door 14 timmerlieden en 13 smeden is deel- deelgenomen. De kosten beliepen op f 150, die door particulieren zijn bijeen gebracht. Nu doet de behoefte zich weer gevoelen en wordt zelfs gesproken van 60 leerlingen. De vakvereenigingen zullen zich tot den Raad wenden om instelling van zoo'n avondcursus. Doet de Gemeente dat, dan kan er rijks subsidie worden verkregen, maar eerst voor 1909. Daarom zou de Ambachts school dit jaar die cursus wel weer willen houden, wanneer bet geld, onge veer f 400 maar te krijgen is. De vereeniging mag de kosten niet dragen. Misschien is het mogelijk een com missie in het leven te roepen, die zal trachten, dat bedrag bijeen te krijgen. Op voorstel van den heer Teengs wordt besloten dit aan de vakvereeni gingen over te laten. De heer Klomp zal dit Maandag gaarne ter sprake brengen in de gecombineerde bestuurs vergadering. De heer Frederiks deelt mede, dat prof. Kenninck verhinderd is aan wezig te zijn, waarom hij namens den heer K. vraagt of er nog niet eens een voordracht inzake drankbestrijding voor de jongens kan worden gehouden. De voorzitter deelt mede, dat het zoo moeilijk gaat daarvoor ge schikte lezers te krijgen, maar het bestuur wil graag de zaak nog eens overwegen. Hierna wordt de vergadering ge sloten. Gisterenavond werd in het Mili taire Tehuis een bijeenkomst gehouden om afscheid te nemen van den heer en mej. Kremer, bij hun vertrek naar Ede. Jhr. Wranchel bood den heer Kremer een pendule met coupes aan, terwijl de heer J. van Mourik namens de be zoekers een eikenhouten schrijfbureau en een schemerlamp aanbood. BAARN. Uit het 12e jaarverslag der Werkliedenvereeniging. «Door Samen werking Kracht», over het vereenigings- jaar 1906 1907 blijkt, dat het ledental 361 bedraagt. De uitgaven bedroegen f2776,86, waaronder ruim f2000 aan uitkeeringen wegens ziekengeld, onge veer f500 voor dokter en apothekerskos- ten. De ontvangsten beliepen f 2284,81 zoodat van de aanwezige reserve f 49 2,046 moest worden bijgestort. Besloten werd met ingang vau 1 November '07 de uitkeeringen voor ziekengeld te brengen van f8 op f 6 's weeks. De aftredende bestuursleden, de heeren F. van Slooten Voorzitter, J. Smit Penningmeester en G. Pater, Secretaris, werden herkozen. De Afdeeling Baarn van den «Bond van Nederl. Onderwijzers» heeft aan den Heer Dr. A. J. A. Thomas een schrijven gereikt, waarin zij hem dankt zegt voor hetgeen hij in zijne hoedanigheid van Wethouder van on derwijs heeft gedaan van het openbaar onderwijs en de belangen van de onder wijzers. Verder spreekt zij haar leed wezen uit, dat hij ontslag heeft gevraagd als lid van de commissie van plaat selijk schooltoezicht, waarin zijn adviezen als voorzitter op zeer hoogen prijs werden gesteld. Donderdag 3 October wordt in het Kerkgebouw v. d. Ned. Protes tanten-Bond alhier, des avonds te 8 uur eene uitvoering van gewijde muziek 5011 gegevenals Solisten zullen optreden Mevr. W. Secrève v. Emminckhoven lC (zang). J. H. Secrève, organist der "a' Rem. Kerk te den Haag en Jan C. Manifargas (Viool). Brand. Donderdagnacht ont- R. stond te Baarn in Café van den heer A. M. de Haas, aan de Nieuw-Baarn- bal straat, brand op den zolder, alwaar dai even te voren iemand met een bran- de dende petroleumlanp vertoefd had. eei Door het spoedig optreden der brand- weer, werden de vlammen in hun eersten ve loop gestuit, wat evenwel niet belette, dat het dak van het pand grootendeels D; vernield werd. D Het springen, van een vonk schijnt w< oorzaak te zijn geweest van dezen so brand. Verzekering dekt de schade. d« In de Vrijdag j.l. gehouden open- j* bare vergadering van den Gemeenteraad jj waren tegenwoordig elf ledenafwezig waren de heeren Dr. S. Greidanus en J. D. F. van der Veen. Na opening der vergadering, deelde de Voorzitter mede, dat de heer A. J. Bicker Caarten te zijne benoeming als Wethouder had v. aanvaard en dat de verschillende werk zaamheden in het College van B. en W. waren verdeeld als volgtde Burge- v meester, Onderwijs en Gemeente-be drijven de heer Mr. F. Pen, plantsoenen z| en beplantingen en de heer A. J. Bicker f Caarten, gemeentegebouwen, straten, j, wegen en voetpaden. Nadat nog was mededeeling gedaan van enkele in gekomen stukken, welke voor kennis- j geving werden aangenomen, werd voorlezing gedaan van een van heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht ont vangen schrijven, betreffende een door t dat College voorgenomen herziening t der jaarwedden van den Burgemeester, t den Secretaris en den Ontvanger, s Gedeputeerden zouden de jaarwedde l van den Burgemeester (thans f 2000) wenschen te brengen op f2200; die van den Secretaris (thans f 1500) op f 1800en die van den Ontvanger 1 (thans f 1200) wenschen te behouden 1 op dat bedragzij zouden 's Raads M gevoelen hieromtrent wenschen te ver nemen vóór 1 November a.s. In ver band hiermede wordt besloten dit schrijven te behandelen in de afdeelingen en vervolgens bij de behandeling der begrooting in den Raad. Daarna wordt overgegaan tot de behandeling der agenda. In de plaats van den heer A. J. Bicker Caarten, werd met 6 van de 11 stemmen be noemd tot lid der Commissie van bij stand voor het beheer der Gemeente- Gasfabriek, de heer Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg. Op den heer Haarman werden 2 stemmen en op de heeren Wafelbakker en Stoker ieder 1 stem uitgebracht. Alvorens het ver zoek van den heer dr. A. J. A. Thomas, om eervol ontslag als lid der plaatselijke Commissie van Schooltoezicht, in be handeling te nemen, wordt voorlezing gedaan van een ingekomen schrijven van die Commissie, daarbij den Raad verzoekende het door den heer Thomas gevraagde ontslag alsnog niet te ver leenen, doch hem uit te noodigen zijne aanvrage daartoe in te trekken. De Commissie acht het niet in het belang der gemeente, dat de heer Thomas uit de Commissie treedtzij zou dit uittreden dan ook zeer betreuren, hoe wel de redenen, welke tot de ontslag aanvrage hebben geleid ten volle eer biedigende. Dit schrijven wordt met applaus beantwoord, hetgeen den Voor zitter aanleiding geeft namens B. en W. 's Raads machtiging te vragen om den heer Th. te verzoeken zijn ontslag aanvrage alsnog in te trekken. Deze machtiging wordt z. h. s. verstrekt. Na gehouden loting voor de af deelingen, in verband met het zitting nemen van de nienw benoemde leden in die afdeelingen, blijkt dat in de plaats van den heer S. de Zoete zal treden de heer Rutgers van Rozenburg in de plaats van den heer W. Heijbroek, de heer Seldenrijk en in de plaats van den heer A. J. Bicker Caarten (thans Wethouder), de heer Hornsveld. Aan de heeren A. Eijkelboom en A. Overbosch, beiden onderwijzers aan de school voor M.U.L.O., wordt op hunne aanvrage elk eene gratificatie van f 50 toegekend, wegens het behalen eener akte, respectievelijk voorEngelsch M.O. en handteeken L.O. De toeken ning dezer gratificatie, hetgeen ge schiedde krachtens de salarisregeling, gaf tot enkele discussies aanleiding. Beide heeren zijn dezen zomer benoemd aan de M.U.LO. school, behaalden eenigen tijd later hunne akte en traden daarna (1 Sept.) in gemeentedienst. De vraag of daar in casu de gratificatie moest worden toegekend was eeniger- mate twijfelachtig. De Voorzitter achtte het evenwel in het belang van het onderwijs en derhalve in dat der ge meente, zoo de toelage werd verstrekt, hetgeen dan ook ten slotte z.h.s. ge schiedde. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot het aanstellen van een 8° leerkracht aan de school voor M.U.L.O.,

De Eemlander | 1907 | | pagina 2