i BINNENLAND. ALLERLEI. STADSNIEUWS. C» emeenteraad. minister-president en bet paleis van den Koning, waarbij het volk tot het door de gendarmerie afgezette ge deelte trachtte door te dringen. Het garnizoen is den geheelen nacht in de kazerne geconsigneerd geweest. P e n s i o e n v e r e e n i g i n g van burgerlijke ambtenaren. Onder voorzitterschap van den heer P. Zeilmaker uit 's Gravenhage verga derde te Utrecht de Pensioenvereeni- ging van burgelijke ambtenaren. De bijeenkomst was zeer druk bezocht. De vereeniging omvat 31 afdeelingen met -£ 6000 leden en 737 verspreide leden. Plannen bestaan tot oprichting van afdeelings te Maastricht, Venlo, Gennep en Delfzijl. Op 1 Januari 1907 viel een batig saldo te consta- teeren van f 561 .yoj. Thans is in kas f 184.17 de schulden bedragen f 409.50, waarvan voor 1 Januari 1908 f 300 zal betaald worden. Tot bestuurs leden werden herkozen de heeren Louis C. J. Poppe (Haarlem) en P. Chivat (Nijmegen) en gekozen de heer N. L. Reuvecamp (Leeuwarden). Met groote meerderheid van stemmen werd aangenomen een motie der afd. A'dam. o. m. houdende, dat het moreele recht op pensioen in de desbetreffende wetten niet overeenkomstig billijke eischen is gecodiviceerd, zoodat de bestaande pensioenwetten dienen te worden aangevuld en verbeterd. Punt voor punt werd vervolgens be handeld het rapport der commissie, belast met het onderzoek der pensioen wetten. Na aanneming van eenige wijzigingen in dit rapport voorgesteld door het bestuur, werd het rapport goedgekeurd. Het bestuur zal een en ander ter kennisse der regeering bren gen. In behandeling kwam een voorstel luidende: «De Pensioen ver eeniging samengesteld uit rechtsper soonlijkheid bezittende vereenigingen bestaande uit burgerlijke rijksambtena ren, oud-rijksambtenaren of deelge- rechtigden in het pensioenfonds voor weduwen en weezen voor die ambte naren in wier tak van dienst geen rechtspersoonlijkheid bezittende veree niging bestaat, als persoonlijke leden.» Op advies van het bestuur werd met groote meerderheid van stemmen be sloten een commissie te benoemen, die de daarvoor noodige omwerking der statuten ter hand zal nemen. Voorts zal in studie genomen worden het vraagstuk .verzekering voor mi nimum-pensioen voor alle burgelijke ambtenaren». Inde te Nijmegen gehouden jaar vergadering van de Vereeniging voor facultatieve lijkverbranding is besloten het hoofdbestuur te machtigen tot de uitvoering van het plan van den heer architect M. A. v. d. Poel voor het bouwen van een crematorium, onder voorwaarde dat dit ontwerp zoowel uit practisch als uit architectonisch oogpunt worde aanbevolen door één of meer deskundigen, aan te wijzen door het hoofdbestuur. De voorbereidende werkzaamheden voor de uitvoering van het plan wer den opgedragen aan het hoofdbestuur, hetwelk tevens gemachtigd is in het ontwerp alle wijzigingen te doen aan brengen, welke noodig of wenschelijk blijken te zijn. Met den bouw mag niet worden begonnen vóórdat het ver- eischte kapitaal aanwezig is. De bouwkosten van het Crematorium, volgens het aangenomen ontwerp, zijn geraamd op f69,514.15. Het zal ver rijzen op de begraafplaats Westerveld» onder Velsen. Verbodswetten. Van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika zijn er op dit oogenbiik drieMaine, Kansas en Noord-Dakota, die den in voer en den verkoop van alcoholica in den geheelen staat verbieden Met 1 Jan. 1908 zal een vierde staat er bij komen, want in Georgia heeft het Lager huis met een meerderheid van 100 stemmen (139 tegen 39) de verbodswet aangenomen. Hoogstwaarschijnlijk zal men binnen kort hetzelfde kunnen verwachten in den staat Oklahama. Ook in Finland gaat men denzelfden weg op. Daar is door de soc. democr. afgevaardigden bij het parlement een wetsontwerp ingediend, strekkende tot verbod van drankfabricatie en verkoop. Dit wetsontwerp zal wel aangenomen worden, aangezien ook van de overige 120 parlementsleden het grootste gedeel te er voor is. De Senaat van Finland wil nog geen absoluut verbod, weieen verscherping van 't recht van veto door de gemeente. In ieder geval komt er dus een betere toestand; Amerika en Finland geven het oude Europa een wel beschamend voorbeeld! Ongewoon patiënt, 'tAvon tuur van een Russisch professor in een herstellingsoord in den Kaukasus. De laatste patiënt van zijn spreekuur wordt binnengelaten. Professor ziet den binnentredende scherp aan, vraagt hem dan wat hij mankeert. «Patiënt» zegt niets, doch haalt een schriftelijke vordering van 3000 roebels uit den jaszak en houdt den professor het stuk voor. De professor leest de geldvordering en zegt dan, na lezing, 't geld nimmer te zullen geven. Dat zullen wij zien 1 zegt de roover en richt een revolver op den professor. „Ja, dat zullen wij zienl" zegt fluks daarop de hoogleeraar en richt op zijn beurt een revolver op den gevaarlijken kwant. Zoo staan zij geruimen tijd over elkaar. ^Plotseling laat de «patiënt» zijn hand zakken en mompelt: «Ik zal maar niets doen.» «O zoo, vriendje 1» zegt de professor bedaard. De oplichter verlaat kalm het huis. Gaarne had de hoogleeraar hem voor alle zekerheid uitgeleide gedaan, maar zijn revolver was helaas ongeladen Men meldt uit Makkum aan de «L. C.» Gisterennacht om ruim drie uur is een luchtballon over Zurich gedreven, zoo laag, dat hij tusschen de gebouwen doorging. Door oostelijken wind dreef de ballon zeewaarts, 't Anker of misschien ook de mand bleef achter den telegraaf draad haken en vernielde deze over een groote lengte. Iemand, die op het geraas buiten kwam, kon den ballon nog juist over de kruin van den zeedijk zeewaarts zien drijven, maar kon door de duisternis niet waar nemen of er zich ook menschen in bevonden. In den vroegen morgen is Zon dag in den polder Eierland op Texel een luchtballon neergekomen met vier personen in het schuitje, herkomstig uit Berlijn. De ballon was den vorigen dag te Parijs opgestegen. Per rijtuig werd de ballon naar de haven vervoerd en toen per stoomboot «Rengers» naar den Helder overge bracht. Een zonderling, die waarschijn lijk niet geheel bij zijn verstand was. heeft getracht het reusachtige vrijheids beeld te New-York in de lucht te laten springen. De bedoeling was, zich op die wijze op de overheid te wreken. Hij had dynamiet in het beeld gelegd en slechts aan de zorg van een politiedienaar, die de ontplof bare stof ontdekte, was het te danken, dat zijn voornemen niet tot uitvoering werd gebracht. Over de grenzen gezet. Twee en twintig Poolsche dienstmeisjes, die te Elberfeld in dienst waren, werden Zaterdag over de Duitsche grenzen ge zet, daar zij als lastige buitenlanders werden beschouwd. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dins dag 1 October, 's namiddags i1/, uur. Voorzitterde Burgemeester. Aanwezig 16 leden; afwezig: de heer Rolandus Hagedoorn. Medegedeeld wordt, dat zijn inge komen de volgende stukken Een koninklijk besluit inhoudende de herbenoeming van jhr. Barchman Wuytiers tot burgemeester dezer ge meente. Een schrijven van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, inhoudende kennisgeving dat de her benoemende den eed heeft afgelegd op 21 September j.l. Voor kennisgeving aangenomen. De wethouder Visser zegt dat het bericht van de herbenoeming van den burgemeester met vreugde is ontvangen. Hij wil van deze plaats den heer Barchman Wuytiers dank zeggen voor alles wat deze voor de gemeente heeft gedaan en bij die dankzegging een gelukwensch voegen en de hoop uitspreken dat het den burgemeester gegeven moge zijn om al de plannen, die hij heeft voor de toekomst onder hoogeren zegen tot stand te zien komen. Spreker meent te mogen aannemen, dat hij hier heeft gesproken naar het gevoelen van alle Raadsleden. (Applaus.) De Voorzitter. Ik zeg den heer Visser dank voor de vleiende en waar- deerende woorden en den Raadsleden voor hunne instemming daarmede. Ik stel er prijs op te verklaren, dat het vertrouwen en de steun van den Ge meenteraad, en secretaris van de hoof den van de takken van dienst en van alle gemeente ambtenaren mij tot dankbaar heid hebben gestemd. Het zesjarig tijd perk van mijn burgemeesterschap reken ik tot de meest gelukkige jaren van mijn dertig jarigen ambtenaarsloopbaan. Ik reken verder op alle medewerking, beveel mij in u aller vriendschap aan en hoop dat wij samen nog veel tot heil en zegen van de gemeente Amersfoort tot stand mogen brengen. Verder zijn ingekomen: Verschillende besluiten van Ged. Staten tot goedkeuring van besluiten van den Gemeenteraad. Een schrijven van Ged. Staten waariu zij zeggen, dat zij wenschen over te gaan tot reorganisatie van de salaris regeling van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger der gemeente Amersfoort. Zij zouden het salaris van den Burge meester willen brengen op f 3000 en dat van den Secretaris en Ontvanger onveranderd laten en noodigen den Gemeenteraad uit een desbetreffend voorstel te doen. In handen gesteld van B. en W. om advies. Verder is ingekomen goedkeuring van Ged. Staten betreffende de aan koop van het landgoed «Birkhoven». Een besluit van Ged. Staten houdende goedkeuring van de veranderde bouw verordening. Voorts is ingekomen het volgend rapport van de Commissie inzake de inlichtingen betreffende de Hoogere Burgerschool. Rapport van de Raadscommissie in zake de Hoogere Burgerschool. Amersfoort, 21 Sept. 1907. In Uw vergadering d° 30 April 1907 werd. nadat mededeeling was gedaan van een schrijven van Burgemeester en Wethouders d° 12 April jl. afdeeling I no. 594, houdende inlichtingen be treffende de Hoogere Burgerschool, door den voorzitter voorgesteld en door den Raad besloten tot het benoemen van eene commissie tot het instellen van een onderzoek omtrent de wenschelijk- heid van de ten opzichte der Hoogere Burgerschool te nemen maatregelen. De Commissie uit Uw midden door den voorzitter daartoe aangewezen, heeft in hare eerste bijeenkomst besloten: a. De moeilijkheden, tegen welke Burgemeester en Wethouders maat regelen genomen hadden, als afgedaan te beschouwen. b. Te trachtten zich een algemeen oordeel omtrent de school te vormen, door het hooren van leeraren, directeur, inspecteur op het Onderwijs, Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onder wijs en Burgemeester en Wethouders. Aan het eind van onze taak, aan biedende de notulen van de vergade ringen, hebben wij de eer U als onze meening te doen kennen ie. dat de algemeene toestand gun stig en van dien aard is, dat het nemen van bijzondere maatregelen in geen enkel opzicht noodig of gewettigd zoude zijn ze dat de Commissie verwacht, dat de minder juiste verhoudingen, die hebben bestaan, geacht kunnen worden tot het verleden te behooren en dat ieder, der, bij deze zoo belangrijke inrichting betrokkenen, zal streven naar goede verstandhouding en naar de be hartiging van de belangen der Hoogere Burgerschool. 3e. dat de Commissie verneemt dat herziening van de betrekkelijk dit onder wijs bestaande reglementen, en een juiste omschrijving van ieders rechten en plichten hiertoe krachtig kan bij dragen, zoodat zij vertrouwt dat Burge meester en Wethouders bereid zullen zijn, spoedig daartoe de noodige voor stellen te doen. De Raadscommissie voornoemd, De Voorzitter w.g. J. HEYLIGERS. De Secretaris w.g. J. K. H. DE BEAUFORT. Besloten wordt op voorstel van den Voorzitter dit rapport te laten drukken en in de eerstvolgende vergadering te behandelen. Ingekomen zijn de plannen en teeke- ningen voor een nieuw schoolgebouw voor de Industrie- en Huishoueschool. Ter inzage gelegd. Ingekomen is voorts een adres van de agenten van Politie om herziening van de pensioenregeling, hel gratis verstrekken van geneesmiddelen, ver hooging van het salaris van de agenten ze klasse enz. In handen gesteld van B. en W. om praeadvies. Nog is ingekomen een adres van den Ned. Schildersgezellenbond om te verbieden het gebruik van loodwit- houdende verfstoffen bij gemeente werken. Voorgesteld wordt dit ter afdoening te stellen in handen van B. en W. De heer Gerritsen meent dat dit adres naar de desbetreffende commissie behoort te worden gezonden. De heer J o r i s s e n acht het in het belang der gezondheid, dat dergelijke verfstoffen worden verboden en wil het adres stellen in handen van B. en W. om praeadvies. De Voorzitter kan zich biermede vereenigen. De gemeenterekening over 1906 wordt voorloopig vastgesteld tot een bedrag van f042143.996 in ontvangsten en f585813.956 in uitgaven; dus een batig saldo van f 56360.04. De rekening van het Burgerl. Arm bestuur wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 12196.93. De rekening van het Stratenfonds over 1906 wordt vastgesteld in ontvang op f3256.52 en in uitgaaf op f 3146.39 met een batig slot dus van f 110.11. De rekening van het Burgerweeshuis over 1906 wordt vastgesteld in ontvang opf 14897.90 en in uitgaaf op f 10320.836, met een batig slot dus van f4577.06. Daarna is aan de orde het voorstel van B. en W. tot benoeming van een leeraar in de Duitsche taal en letter kunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. Benoemd wordt de heer M. H. Flothuis voor het tijdvak van i Oct. 1907 tot 1 Jan. 190S. Tot tijdelijke leeraren aan de Burger avondschool worden benoemd de heeren E. H. Buytenhuis, Nederlandsche taal; F. Faber, Natuurkunde; A. A. Ver burg, Wiskunde; C. van Ouwerkerk, LijnteekenenH. Moojen Jr., Hand- teekenen; A. de Jonge, Lijnteekenen. Tot onderwijzer aan de school iste soort aan de Heerenstraat (vacature- Aardema) wordt benoemd de heer A. Ritsma van Winterswijk. De heer Rolandus Hagedoorn komt ter vergadering. Tot onderwijzer aan de school 2e soort aan de Hellestraat wordt benoemd de heer H. Bouwman te Nijkerk. Tot onderwijzer aan de school 3e soort aan de Beekstraat (vacature Boerman) wordt benoemd de heer J. H. Rademaker te Castricum. Tot onderwijzeres aan de Meisjes school (vac.Westenberg) wordt be noemd mej. G. van 't Slot te Arn- dam. Vier stemmen waren uitgebracht op mej. G. Hempenius te Beetgum. Daarna komt in behandeling het voorstel van B. en W. tot vaststelling van jaarwedden en pensioensgrondslagen voor personeel, verbonden aan het Gym nasium en de Hoogere Burgerschool. Zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Het voorstel van B. en W. tot be schikking over een gedeelte van het' saldo dienst 1906 en tot overbrenging daarvan naar den dienst 1907, wordt zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Hierna is aan de orde het voorstel van B. en W. tot wijziging der geld middelen van de gasfabriek, tot be schikking van een deel van het saldo over 1906 en tot wijziging van de begrooting voor 1907, een en ander in verband met den aankoop van «Birk hoven». De heer Gerritsen: Ik heb, mijnheer de voorzitter, van verschillende kanten gehoord, dat men meent, dat het beter is, deze zaak in de afdee lingen te behandelen ik heb daar niets tegen, maar ik acht de zaak reeds vol doende toegelicht en voorbereid om er toch nu reeds het een en ander over te zeggen. Ik zou willen beginnen met den steller van dit belangrijk stuk dank te zeggen voor de wijze waarop hij een overzicht heeft gegeven. Bij het lezen en herlezen ervan ben ik echter tot de conclusie gekomen, dat ik mij niet met het voorstel kan vereenigen. Ik heb in mijn gedachten een koopman, die in de laatste jaren gelukkig is geweest, nu bang wordt en een vastigheidje koopt. Rente 5% met aflossing. Maar al spoedig merkt deze, dat hij geld te kort komt om zijn zaken te drijven en nu moet hij leentjebuur spelen en een rente geven van 6°/0 a 7%. Ik geloof dus dat het niet in het belang van de gemeente zal zijn als wij de koop uit het kasgeld gaan be talen. In de tweede plaats zullen wij in de toekomst niets meer kunnen voteeren. Ik herinner mij, mijnheer de voorzitter, dat u gezegd hebt, dat er binnen kort veel geld noodig zal zijn voor de restauratie van den grooten toren. Waar zullen we dat dan vandaan moeten halen? Bovendien het landgoed is aange kocht vooral ten bate van het nage slacht. Daarom mogen we er een leening voor aangaan met de kleinste aflossing. Het geld is op 't oogenbiik wel van geen van beide kanten goedkoop, maar we kunnen misschien later een leening sluiten die goedkooper is en dan de eerste terug geven. Wordt het voorstel, zooals het hier ligt, aangenomen, dan voorzie ik, dat men binnen betrekkelijk korten tijd zal moeten komen tot verhooging der lasting. Daarom kan ik met dit vc, stel niet meegaan. Volgt men mijn voorstel dan zufc wij het kapitaal behouden en beheet en er mee kunnen doen wat we will wat van groot belang is, omdat dikwijls uitgaven zullen moeten voteer waarvoor we niet mogen leenen, DeHeer JorissenIkmeenook,; men de zaak van verschillende kan kan beschouwende heer Gerrits heeft ons haar voorgesteld uit het ol punt van een koopman. Ik heb h niet geheel kunnen volgen, maar het oog op het ingrijpende van het vo stel, zou ook ik willen dat de za n aar de afdeelingen werd verzon: ter onderzoek. Aldus wordt besloten. Goedgekeurd wordt het voorstel 1 B. en W. tot verhuring van een stu grond, kadastraal bekend Gemee Amersfoort, Sectie E no. 8671, gele; aan het St. Janskerkhof. Goedgekeurd wordt het voorstel: B. en W. tot verhuring van een sty grond in eigendom toebehoorende de gemeente Amersfoort, gelegen it - den mond van de Eem onder Bi schoten. Goedgekeurd wordt het voorstel; B. en W. tot onderhandsche verhuii van een gedeelte van het voorma Schutterij-magazijn. Daarna komt in behandeling voorstel van B. en W. tot onbewo baarverklaring van 7 woningen, gele; op Rommelenburg. Zonder hoofdelijke stemming go: gekeurd. Goedgekeurd wordt het voorstel: B. en W. betreffende een verzoek 1 het college van Regenten van Burgerweeshuis tot wijziging der moe len voor de begrooting en reken van het Burgerweeshuis, Ter tafel wordt gebracht het rapp en voorstel van B. en W. tot het ge: eener subsidie van f 40 voor het houc van een cursus tot ontwikkeling vac v vakkennis in het behangers-, stoffeerd en beddenmakersbedrijf. Zonder Hoofdelijke stemming al; besloten. Een voorstel van B. en W. tot 1 geven van een verlof van 3 maan; wegens ziekte aan den onderwijzer M. v. d. Broek, wordt zonder hoofdelij stemming aangenomen. Bij de rondvraag doet de h; V e 1 s-H e ij n de volgende vraag «Stellen de bestaande wetten o{». ordeningen den Burgemeester als hof der politie in staat de voor den "hi dagsrust en Zondagsheiliging hind lijke optochten te keeren Zoo waarom worden die dan tegenwoor; toegelaten Denkt de Burgemeester als ho van de Politie voortaan daartegen ma regelen te nemen, opdat feestvierinpA, op Zondag tot particulier terrein bepe G blijven De voorzitter zegt hierop in volgende vergadering te zullen woorden. Daarna wordt de vergadering sloten. Ten huize van H. B. in de Te straat ontstond gisterenavond bra doordat de bewoner de lamp op grond smeet. B. was beschonken en in een heft woordenwisseling met zijn vrouw, gu: hij de lamp van tafel. De buren wï spoedig den brand meester. Niette: is de schade vrij belangrijk, vooral d niets verzekerd was. Gisterenmorgen liep op den Zöj Singel een rad van Jeen wagen Kleber en Van Wamelen, waarde- wagen kantelde en de voerman den grond sloeg. Gelukkig kwamto slechts met eenige geringe verwoni gen af. Behulpzame voorbijgangers v ten het ongeluk spoedig te verhel; De heer M. H. W. Brand, C mies 2e klasse bij den stationsdie van de H. IJ. S. M. is met ingang: heden overgeplaatst naar den Ha Tijdens de kermisweek zal alt gedetacheerd worden een briga marechaussee, bestaande uit een wac- meester en 6 manschappen, ter verv gen van de hoofdwacht, die is in trokken. In eene gisteren gehouden bije komst in «de Arend» is hier stede een nieuwe schietvereeniging gericht. Doel is zich te oefenen in juist schieten met buks, cylindergen en geweer M. 95. In een eventueel te verkrijgen va- del zal zij het schoone devies voer «Voor Koningin en Vaderland.» Een 19 tal leden en donateurs trr bereids tot de vereeniging toe. Moge zij een schoone toekomst #8 moet gaan. De oefeningen worden gehouden - Maandags avonds van 8 tot to'/i f en zal inmiddels de Kon. goedkeur op de statuten worden aangevrazj

De Eemlander | 1907 | | pagina 2