Werktuigkunde. „die Pforte vou Cleve" MENU Uit de Omgeving. ADVERTENT1ÉN. St. Nicolaas. SPORT. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. Kerk- en Schoolnieuws. Hotel-Reetaurant Langestpaet 57. - Amersfoort. 2 OCTOBER, a f 1.50. cte/cJcJcJcJcJckJcic A. J. van Zalingen, Utrechtsche Schouwburg-Maatschappij Nederl. Tooneelvereeoiging De ingebeelde ziekte. De Ceremonie. In de afgeloopen maand Septem ber 1907 werden door de Amersfoort- sche TramwegmaatschiJ7409 betalende passagiers vervoerd en bedroeg de op brengst passage f517.125; de totale in komsten beliepen f 592.50s, de dagkilo meters opbrengst was f 10.935. In dezelfde maand van 1906 waren 'eze getalen resp'7646f 557.825f600.075 f 11.11. De deelnemers aan het Gymnas- tiekfeest brachten Zondag heel wat drukte in de stad. Vooral in den avond was er op de Langestraat meermalen geen doorkomen aan. We kregen her haaldelijk kluchtige tooneeltjes te zien. Zoo brachten een aantal turneressen en turners omstreeks half tien een ovatie aan den kei. Een der gymnasten kwam op het idee dit Amersfoortsche pronkjuweel te beklimmen en erbovenopstaande maakte hij daar even een hoogstand. Tegen tien uur waren alle Turners verdwenen. Geen wonder dat zij na zoo'n vermoeiende dag weer zoo spoe dig mogelijk naar huis verlangden. Zondagmiddag heeft het weer zus of zoo gescheeld of we hadden weer een heibrand gehad. Door vonken uit een locomotief raakte nl. de heide in brand, terwijl ook al spoedig de langs den kant staande struiken vlam vatten. Het gelukte eenige wandelaars het vuur te stuiten. Door de voortdurende stijging van de kosten der grondstoffen hebben de bakkers zich genoodzaakt ge zien de broodprijzen te verhoogen. Aan de van Campenlaan en de Puntenburgerlaan zijn thans ook hulp brievenbussen geplaatst, terwijl de staande bus aan den Soesterweg, tus- schen de perceelen 7 en 9 is verplaatst naar den hoek van de Korte Bergstraat Met ingang van 19 Oct. a.s. is de klerk der posterijen en telegrafie iste klasse A. H. J. M. Schellekens verplaatst van IJmuiden naar Amersfoort. De ie luitenant W. H. E. Vrijdag, zal in de plaats van den tot kapitein benoemden ien luitenant W. van der Koogh, optreden als adjudant bij de lie afd. van het i e reg. veld-art. alhier. De ie luitenants, leerlingen der Hoogere Krijgsschool, J. Kooiman en J. H. Hardenberg, zijn eervol ontslagen van hun detacheering resp. bij het ie reg. huzaren en bij het ie reg. veld- art. alhier. BAARN. Zaterdagavond hield de Garanten-Vereeniging alhier hare jaar vergadering onder Voorzitterschap van dr. F. P. A. Muijsken, De aftredende bestuursleden de heeren A. v. d. Poest Clement en Muijsken werden herkozen, terwijl in de plaats van den heer Jiskoot, die bedankt had, werd benoemd de heer Jhr. H. F. de Jonge, die tevens het Peningmeesterschap op zich nam. Met het oog op den laten trein, die van den winter 11.35 G. F. van Amsterdam in de richting Baarn vertrekt, tengevolge waarvan het bijwonen van tooneeluit- voeringen in de hoofdstad gemakkelijker zal worden, werd besloten in het a.s. seizoen geen uitvoeringen te doen geven. Mocht men in de toekomst tooneeluit- voeringen in Baarn verkiezen boven die in Amsterdam, zij het dan ook alleen ter wille van de mindere kosten en van het gemak, zoo zal een volgend jaar weder door het bestuur getracht wor den een aantal voorstellingen te doen geven. Het kinderfeest zal even als ten vorige jare, bij genoegzame deelname worden gehouden en hiervoor binnen kort een inteekenlijst bij de ingezetenen worden aangeboden. Zaterdag j.l. herdacht de heer W. J. Voorthuijsen, arts alhier, den dag, waarop hij 25 jaren geleden benoemd werd tot Gemeente-geneesheer. De hooggeachte jubilaris mocht dien dag veel blijken van belangstelling ondervinden, waaronder een zeer waar- deerend schrijven van het Gemeente bestuur. n ~T bondag 29 September, speelde yutck III een oefenwedstrijd tegen B. •_y* F** Baarn in Soesterberg. De Quick-menschen keerden met een overwinning van 9-2 naar Amersfoort terug. Bij de wedstrijden van den Amster- damschen Kegelbond behaalde U D I den zevenprijs en de heer C. de Tatrer den eereprijs met 45 h. Nederlandsch Gymnastiekverbond. Het Middengewest. Begunstigd door prachtig weder, werd Zondag alhier de negende openbare uitvoering gehouden van het Midden gewest van het Nederlandsch Gym nastiek Verbond op een terrein aan den Hoevelakerstraatweg. Als hoofd leider trad op de heer W. van Daatselaar, van Utrecht. Er werd aan deelgenomen door 17 clubs, te weten 8 dames- en 9 heerenclubs. Des morgens 9 uur had de opstelling plaats, waarna de wedstrijden aanstonds een aanvang namen. De wedstrijden voor heeren waren ie. Vereenigingswedstrijd, bestaande uit twee algemeene vrije oefeningen, twee voorgeschreven oefeningen aan rek en brug, alsmede hoogspringen. 2e. Estafettenloop in ploegen van vijf man. 3e. Touwtrekken in ploegen van vier man. De wedstrijd voor dames bestond in vereenigingswedstrijdin vrijeoefeningen. Voor de wedstrijden waren verschil lende medailles beschikbaar gesteld, o.a. door den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, door den burgemeester van Amersfoort, door Vreemdelingenverkeer, door Handel en Nijverheid en door particulieren. Aan den eersten prijs voor den ver eenigingswedstrijd voor heeren, was voor den tweeden keer verbonden de T. H. O. R.-beker, uitgeloofd door mr. dr. R. J. de Visser te Arnhem. Deze beker moet bij iederen volgenden Middengewestelijken wedstrijd verde digd worden, totdat hij, of na tweemaal achtereen, of na driemaal in 't geheel, door eenzelfde vereeniging gewonnen zijnde, in het bezit van die vereeniging blijft. Vorig jaar is de T. H. O. R.-beker in het bezit gekomen van de vereeni ging «Door oefening Ontwikkeling, te Utrecht. Bovendien was voor die vereeniging, welke tijdens den optocht den kranigsten indruk maakte, een lauwerkrans uitge loofd, door generaal-majoor A. D. Petter, commandant der 4 de divisie infanterie. De krans werd ten aanschouwe van het publiek na de middag-uitvoering aan het vaandel van de winnende vereeni ging, T. H. O. R. uit Arnhem, ge hecht. Na de morgen-uitvoeiing had om 1 uur de officieele ontvangst der turners en turneresssen plaats in de groote zaal van de sociëteit «De Vereeniging». Na mens het Dagelijksch Bestuur sprak de heer M. L. Celosse, wethouder, een woord van welkom, waarbij hij het toejuichte, dat de uitvoering in Amersfoort werd gegeven, daar men het vak gymnas tiek niet steeds in deze gemeente tot zijn recht heeft doen komen, daar men de hooge waarde er niet van begreep. Hij sprak den wensch uit, dat de uitvoering een uitmuntende propa ganda zou mogen zijn. Daarna voerde nog het woord de heer C. J. C. Mieremet uit Utrecht, voorzitter van het gewestelijk bestuur, die dankte voor de sympathieke ont vangst te Amersfoort, waar alles en allen hebben meegewerkt om het feest zoo goed mogelijk te doen slagen. Vooral bracht hij een woord van hulde aan den heer A. M. Tromp van Holst, die niet minder dan 7 medailles had beschikbaar gesteld. Als afgevaardigden van het bonds- bestuur waren aanwezig de heeren R. W. Wulfhorst, van Haarlem en Joh. B. van Zuylen, van Amsterdam. Verder het eerelid de heer Bakker en de voor zitter van de technische commissie van het Verbond, de heer C. van Aken uit Rotterdam. Nadat een optocht door de stadwas gehouden, werd naar het terrein ge marcheerd, waar de middag-uitvoering plaats vond. Tevens werd door dedames- afdeeling een vriendschappelijke korf balwedstrijd gespeeld. Tegen half zes werd de lauwerkrans van generaal-majoor Petter aan T. H. O. R. uitgereikt, waarmee de uitvoering was afgeloopen. Des avonds 8 uur werd een feest avond gehouden in de sociëteit. «De Vereeniging», waar tevens de uitspraak der jury werd bekend gemaakt. Nadat de heer J. C. Rolandus Hage- doorn namens het uitvoerend comité de turners had toegesproken, deeldede heer J. H. Vis, secretaris van het Mid dengewest, de prijzen uit. Deze werden toegekend als volgt Vereenigingswedstrijdvoor heeren: 1 e prijs, zilveren medaille, D. O. 0„ Utrecht, met 22,90 punten 2e pr., zilveren med., Excelsior, Utrecht, met 22,41 p,3e pr., zilveren med., A. G. V., Almelo, met 20,24 P-1 4e pr., bronzen med., Atilla, Utrecht met 28, 8 p., «Door Oefening Ontwikkeling» was tevens prijswinner van den T. H. O. R.-beker en wel voor de tweedemaal, zoodat de beker thans eigendom dezer vereeniging is. Estafettenwedloop. Afstand ongeveer 400 M., ie prijs, verguld zilveren medaille, T. H. O. R. Arnhem, 56'/s sec.; 2e pr., zilveren med., Excel sior, Utrecht, in 57'/^ sec. :3e pr., bron zen med., Z. G. V., Zwolle, in 58'/s sec. Touwtrekken: ie prijs,verguld zilveren medaille, T. H. O. R., Arnhem; ze pr., zilveren med., D. O. O.,Utrecht; 3e pr., bronzen med., Excelsior, Utrecht. Vereenigingswedstrijdvoor dames: ie prijs, zilveren medaille, T. H. O. R., Arnhem, met 79.5 punten; 2e pr„ zilveren med., Atilla, Utrecht, met 73-5 p.; 3e pr., zilveren med., Z. G. V.. Zwolle, met 69.5 p. Personeele wedstrijd voor heeren. Voor dezen wedstrijd waren 4 medailles beschikbaar gesteld, welke werden toegekend aan den turner die in den isten, 2den of 3den graad bij het toestelturnen en hoogspringen van den vereenigingswedstrijd het hoogst aantal punten behaalde. Eerste graad: ie prijs, verguld zilve ren medaille, de heer IC Verhoef van Excelsior te Utrecht met 23.25 p.; 2e prijs, zilveren medaille, de heer A. Eras van D. O. O. te Utrecht met 22.25 p. Tweede graad: Zilveren medaille, de heer K. Tap van Excelsior te Utrecht met 23 p. Derde graad; Bronzen medaille, no. 26 (naam niet bekend) van A. G. V. te Almelo. Hoewel de meeste turners en turne ressen Amersfoort weer des avonds verlieten, sloot een zeer geamineerd bal, zij het dan van in hoofdzaak niet- gymnasten, den avond. «D i ab o 1 o s p o r t.» Bijna geen spel, dat zoo spoedig zulk 'n enorm aantal vurige beoefenaars vond. Wij bedoelen 't diabolo-spel. Vooral in de groote badplaatsen, zooals Ostende, Baden-Baden, Nice en tal van andere wordt dit spel bij mooi weer bijnaden ganschen dag door jong en oud op 't strand gespeeld. Ook in Scheveningen en den Haag zagen wij het dezer dagen druk beoefenen. Maar ook in Parijs heeft dit spel veler harten gewonnen. Daar spreekt men thans van «diabolo- sport» en richtte er zelfs eene «diabolo club» op. Meer nog, er worden wed strijden in gehouden, wedstrijden om te zien wie wel 't grootst aantal keeren «diaboleeren» kan. Doch laten wij eerst 'n uitlegging geven van dit, voor de meeste lieden nog onbekend spel. De diabolo dan bestaat uil twee stokjes, waarvan die uiteinden, die niet in de hand worden gehouden, onderling door een touw van ongeveer één meter lengte zijn verbonden. Voorts uit een voor werp, dat men zou kunnen aanduiden als een zandlooper van licht metaal of celluloid. Door nu dezen «zandloopers» in zijn wespentaille te grijpen, met het koord, dat men door 'n snel op en neer duwen der stokjes in trilling brengt, begint 't metalen voorwerp met diabo lische snelheid te draaien. Door 'n ruk van den diabolo-speler wervelt deze dub bele tol omhoog en wordt bij zijn neerkomen weer op 't inmiddels ge strekte touw gevangen, waarna het spel letje opnieuw begint. Hoe dikwijls kan men dit nu doen Ja, juist hierin ligt de «kunst.» Dat is het doelwit van de halve spes patriae in Frankrijk. Kortelings heeft zekere Alfred Nela- ton, een dertienjarig jochie, woonachtig te Etampes bij Parijs, 3307 maal achter een, zonder uit te blazen, gediaboleerd. En dat dit kunststukje, dit staaltje van «ausdauer» bewonderd werd, blijkt wel hieruit, dat het ventje, de kranige «diabo- list» subiet door journalisten geïnter viewd werd en zijn portret den avond na den grooten wedstrijddag op de voorpagina van de groote Parijsche dagbladen prijkte tusschen de con ter- feitsels van een kindermoordenaar en van Moely Abd en Azis, sultan van Marokko. Is 't nier al te zot, wat moet zoo'n jochie wel van zichzelf denken en dan sip kijken, als over een paar jaar 't diabolo spel weer is gebannen I De heer G. A. van Mechelen, onderwijzer aan de school op Punten burg, staat op de voordracht voor onderwijzer aan de school voor O. L. onderwijs aan de Minkade te Utrecht. Heden herdacht de heer G. J. Buys den dag waarop hij voor 25 jaar in functie trad bij het middelbaar onderwijs. Hadden op 5 Sept., de dag van be noeming, leerlingen en leeraren hem reeds een stoffelijk aandenken vereerd, thans waren het de oud-leerlingen, die hem wenschten te huldigen. Een com missie had zich daartoe gevormd, die uit alle oorden van het land steun ondervond en nu de heer Buys een fraai bureau-ministre met stoel aan bood. Mej. Jeannette van Veen sprak hierbij den heer Buys toe, terwijl de heer J. D. Rolandus Hagendoorn als oudste oud-leerling eenige woorden tot zijn oud-leermeester richtte. De heer Buys dankte in een keurige rede voor het bewijs van hulde. Donderdag zal de Commissie van Toezicht den heer Buys complimenteeren. Naar aanleiding van de vraag, of het doelmatig is, voederhaver te kneuzen zijn reeds zeer dikwijls proeven genomen. In zijn boek over de voeding der landbouwhuisdieren zegt Kellner dat het kleiner maken van de verschil lende graansoorten door kneuzen of malen den kauwarbeid minder maakt dan die welke noodig is bij het gebruik van de geheele koirels en in vele ge vallen het voedermiddel beter verteerd kan worden. Niet klein gemaakte, harde korrels bieden aan de tanden van vel schillende diersoorten zooveel weerstand dat ze soms in hun geheel worden doorgeslikt en in de mest overgaan zonder in het minst verteerd te zijn gewordenzonder dus eenig nut te hebben gedaan. Op deze wijze mist een vrij groote hoeveelheid, voor onder houd van het dier bestemde, voeding stoffen haar doel. Bij haver worden in gemalen toestand meer droge stof en meer stikstof-vrije extractstoffen ver teerd dan van ongemalen haver, doch van het ongemalen graan worden het ruw-eiwit, ruwvet en ruwvezel beter verteerd. Dooreengenomen is het ver schil, gelet op de kleine hoeveelheden die vervoederd worden, niet van over wegend belang voor de praktijk Gran- deau vond bij paarden dat men door kneuzen van de haver al naar de indi vidualiteit der dieren, 5 tot 16 duizend ste deel aan het gewicht van deopge- voederde korrels kan besparen. Op grond daarvan werd indertijd bij de Parijsche rijtuigmaatschappij alleen het voederen van gekneusde haver inge voerd. Toch moet altijd in het oog worden gehouden, dat ondanks het grooter nut dat men van gekneusde haver kan hebben bij de voedering, niet altijd de kosten loont, die deze maatregel ver oorzaakt. Daarbij komt nog dat vol gens vast opgedane ervaring, die wel is waar van verschillende zijden tegen gesproken wordt, de gekneusde haver op de levendigheid en het uithoudings vermogen van de paarden minder gunstig werkt, en de paarden lichter doet zweeten dan heele haver. Bij harde graansoorten zooals mais, gerst, rogge, boekweit en bij peulvruchten komt ook het gevaar dat die in de maag sterk opzwellen en daardoor ziekten kunnen veroorzaken van ern- stigen aard en soms doodelijken afloop. Deze voedermiddelen moeten, wanneer men niet zijn toevlucht tot weken wil nemen in elk geval gebroken worden en zulks niet alleen bij het voederen van paarden, doch ook bij het toedienen ervan aan runderen, schapen en varkens. Burgerlijke Stand. Van 30 September en 1 Oct. 1907. GEBOREN Peter Albert, z. van Albartus Groenestein en Geltruida Woudenberg. Johannes Wilhelmus, z. van Cornelis Janssen en Petronella Johanna Catharina Hamerslag Ni- colaas, z. van Nicolaas de Man en Jo hanna Hagebeuk. OVERLEDEN Cornelis Johannes Vise), oud 60 jaar, ongehuwd. Jan- nigje Lok, oud 28 jaar, echtgenoote van Blije Both. 385e Staatsloterij. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 1 Oct. 1907. (950 loten.) Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 70. 1672 16S3 3084 5483 IO795JIIO62 14607 16113 Te zamen S prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 939 1676 1687 1693 2318 2348 2350 2351 3205 5475 551910791 11407 11408 14181 14909 16069 16105 16719 16720 Laatste Berichten. De ie afdeeling van de Gemeente raad vergadert Maandag a.s. tot het onderzoek der Gem.-begrooting 1908 en de 2e afdeeling Dinsdag S October. Een Werktuigkundige geeft onder richt in WERKTUIGKUNDE en in het TEEKENEN en BEREKENEN van IJZERCONSTRUCTIE. Adres PUNTENBURGERLAAN 24bis. R. V. WELLES, Zadelmaker en Stoffeerder KAMPSTRAAT 27 - AMERSFOORT. Ml Hierdoor deel ik u mede, dat ik mij g e v e s t i g- d heb, Kampstraat 27, als Zadelmaker en Stoffeerder. Door jarenlange ervaring in het vak, durf ik U de verzekering geven, dat allo werk zaamheden de zadelmakerij en stolfeerderij betreffende, degelijk worden uitgevoord. dg reparafies geschieden in don kortston tijd, en onberispolijk tegen de scherpst concur- reerendo prijzen. Voor levering van alle soorten leorwerken, waarin steeds uitgebreide keuzo, houd ik mij beleefd aanbevolen. Beleefd in üwe gunst en recommandatie aanbevelend, UEd. dw. dr. R. V. WELLES VAN lotseling elke opwelling van mede- iden en dankbaarheid. Aan tante tgnes' graf staand, herhaalde Kathe, 'at zij honderdmaal gedacht had: Ik kan nu eenmaal niet en zal ook nooit kunnenDat u dit ook iet inziet jeugd behoort nu eeu- laal bij jeugd Toen zag hij haar aan met een ingen diep-ernstigen blik en wendde ich zwijgend af. Kathe nam haar handschoen en laar zonnescherm op en wilde in vollen rots heengaan. Alles in haar was lood en stil, als tot ijs bevroren. En lis het haar het leven gekost had, POTAGE JULIENNE. CROQUETTE DE VIANDE. FILET DE BOEUF. HARICOTS VERTS. HUITRES DE VEAU. PETITS POIS. POULET RoTI. COMPOTE. ENTREMETS. FRUITS. DESSERT. DINERS VANAF f 1.25. PER ABONNEMENT VANAF f 1.00 1 - CONFISEUK. - - LANGESTRAAT 1, HOEK VARKENSMARKT. Telepheon No. 171. Weder dagelijks versch: MIJ W BEROEMD tj 50 ct. per 5 ons. j. pyyyyyyyyyyyyR N. V. Nederlandsch Opéra Comique Opérette-Gezelschap. DirectieSIDNEY CAUVERAU. op Zondag 6 October 1907. Schouwburg Utrecht van Amsterdam. Opgericht 1 September 1893. (Goedgekeurd by Kon. Besluit van 24 Mei 1825 Bestuur: A. VAN DER HORST, Directeur Voorzitter-, M. J. TER- NOOY APEL, Secretaris-, J. G. W. HOMEYER, Penningmeester. Maandag 7 October 1907: 25ste Opvoering van: (Le malade imaginaire), Blijspel in 3 bedrijven van J. R. P. MOLIERE. Vertaald door S. J. BOUBERG WILSON. Regievan A. v. D. HORST. Daarna: Muziek van CHARPENTLER. Orchest"onder leiding van S. PREGER. Aanvang half achl nir. Te Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Haarlem, Gronin gen Deventer, Teen warden enz. met groot -acces opge voerd.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3