BINNENLAND. Kunst en Wetenschap. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. SPORT. Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken Land-, Tuinbouw en Veeteelt. ALLERLEI. de uitzending van de Atlantische vloot naar deu Stillen Oceaan af te gelasten. Met het oog op de jongste gebeurte nissen, zijn een aantal bladen geneigd in dezen maatregel een goedkoope beleediging van Japan te zien, die te Tokio nog meer gevoeld zal worden indien de aanstichters van de troebelen aan de Californische kust, de komst van de vloot gebruiken als een voorwendsel voor een aanval op hun gele vijanden. Van welingelichte zijde verklaart men, dat het westelijke mijnwerkersverbond en andere vakvereenigingen die naar geen reden luisteren, van plan zijn om de komst van de schepen te vieren met een aanranding van de onderdanen van den Mikado. Officieren en matrozen noemen den tocht van 7000 mijlen door de gevaar lijke straat van Magelang gewoonweg een dwaasheid. Men schrijft uit Vlaardingen aan «De Standaard:» Gisterenavond vergaderde de anti- rev. kiesvereeniging «Nederland en Oranje» te Vlaardingen om hare hou ding vast te stellen voor de verkiezing in het district Schiedam. Met algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen «De antirev. kiesvereeniging N. en O. te Vlaardingen, betreurende de houding der Chr.-Hlst. partij inzake het aanbieden van een zetel in de Tweede Kamer aan Dr. A. Kuyper, zich te diep gegriefd gevoelende door de smaadheid den eminenten leider onzer partij daardoor aangedaan om het besluit der centrale kiesvereeniging in het district Schiedam tot steun van den Chr. Hist caudidaat uit te voeren, acht onder de gegeven omstandig heden gewenscht zich van allen offi- cieelen steun te onthouden en de leden der vereeniging in het uitbrengen van hun stem geheel vrij te laten.» Dierenbescherming. Te 's- Gravenhage is een commissie tot stand gekomen voor studie en propoganda ter bevordering van een verbeterde wetgeving op het gebied van dieren bescherming. Vijf leden zijn uitgenoodigd als werk- commissie op te treden en zoo spoedig mogelijk het onderwerp in studie te nemen. De commissie in zake vivisectie, door de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Landbouw, Nijverheid en Handel ingesteld, heeft den Neder- landschen artsen 'n vragenlijst doen toekomen, met het verzoek de gestelde vragen vóór 31 October a. s. te willen beantwoorden. De commissie vraagt o. a., of de ontvanger der circulaire vivisectie uitoefent en zoo ja, van wel ken aard, met welk doel en in welke localiteit. Verder wordt gevraagd, of de dieren één of meermalen worden gebruikt, hoe zij worden verpleegd en wat later met deze dieren geschiedt. Ten slotte vraagt de commissie de opinie der artsen over de waarde der vivisectie voor het onderwijs en ver zoekt mededeeling van de namen van personen, die, hoewel geen arts, niet temin vivisectie uitoefenen. Blijkens het voorloopig verslag nopens de voorgestelde wijziging van de wet op het lager onderwijs werd vrij algemeen blijk gegeven van inge nomenheid met de indiening van een voorstel, dat ten doel heeft verbetering te brengen in de bezoldiging van een groot aantal onderwijzers. Na enkele beschouwingen over de kosten die deze wetswijziging zal mede brengen (nl. f 1.228.000 in eens, met een jaarlijksch accrès van f 39.000) in verband met 's lands financiën, wordt het ontwerp zelf besproken. Verschillende ledenhadden gewenscht, dat er bij het aanwenden der gelden was gestreefd, niet alleen om de personen der onderwijzers te baten, maar ook rechtstreeks het onderwijs zelf, door bijv. een deel der som te bestemmen voor het verleenen van toelage voor het bezit van niet-verplichte akten. Anderen meenden echter dat dit onge lijkmatig en derhalve onbillijk zou werken. Een ander denkbeeld vond meer bijval, nl. om de salarieering voor het geven van herhalingsonderwijs te ver beteren. Ook had het bij velen groote teleur stelling gewekt, dat het aanvangs-mini- mum van f 500 in het ontwerp is ge handhaafd, terwijl voorts sommige leden het eind-salaris wilden zien verhoogd op f825. Nadat nog verschillende andere wenschen worden kenbaar gemaakt, o.a. om een meer bevredigende regeling van het vraagstuk van het onderwijzend personeel, wordt in het verslag met klem aangedrongen op een wijziging in het ontwerp, waardoor onomstoote- lijk zal blijken, dat de jaren in tijdelijken dienst doorgebracht, bij het bepalen van de termijnen voor de periodieke ver hoogingen behooren te worden mede gedeeld. Ook hadden verscheidene leden be zwaar tegen de wijze, waarop door de voorgestelde regeling wanverhoudingen in het leven worden geroepen tusschen de salarissen van hoofden van scholen en van onderwijzers van bijstand. Het geval kan zich nu toch voordoen, dat een onderwijzer van bijstand met zoo genaamd verpl. hoofdakte een hooger inkomen geniet dan het hoofd zijner school. De verkiezingskwestie te Breda. Men meldt aan de «Ned.» Blijkens eene oproeping van belang hebbenden vanwege den Raad van State, is dr. Jan van den Brink te Breda in hooger beroep gekomen tegen de goedkeuring door Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, van het besluit van den gemeenteraad van Breda, tot vernietiging van zijn verkiezing als Raadslid. Belanghebbenden kunnen nu tot 15 October hunne stukken inzenden. Wij krijgen dus ook van dit hooge staatscollege nog eene beslissing, wat zeker in het belang der richtige wets- uitlegging zal zijn, na al het geschrijf over deze zaak. De ook hier ter stede welbekende Utrechtsche baszanger Hendrik C. van Oort zal in dit seizoen medewerken in een concert van de Gesellschaft der Muslkfreunde te Weenen. De vereeniging «Voor de Kunst» te Utrecht exposeert van 6 tot en met 27 October werken van P. C. de Moor en H. A. Daalhof. Voor bijzonder heden zie men de advertentie in dit nummer. De ie luitenant G. Doorman van het ie Reg. Veld-artillerie wordt op 16 October a.s. gedetacheerd bij de artillerie inrichtingen te Delft. De gecentraliseerde kaderscholen bij het wapen der infanterie zullen de zen winter gehouden worden te Haar lem, Nijmegen, Breda en Amersfoort van 16 October e. k. tot 28 Februari 1908, doch alleen ter opleiding van korporaals en onderofficieren tot ser- geant-fourier. De opleiding tot korporaal geschiedt bij de bataljons, de opleiding tot de hoogere onderofficiersgraden zooals tot heden gebruikelijk was. De Heer J. H. Leinweber thans Gemeente ontvanger van Wageningen is door B. en W. van Apeldoorn als No. 1 op de aanbeveling geplaatst voor ontvanger dier Gemeente. De Vereeniging «Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool» houdt op Donderdag 17 October een alge meene ledenvergadering in het School gebouw. De agenda vermeld de volgende punten 1. Begrooting 1908. 2. Benoeming commissie Rekening en verantwoording 1907. 3. Verkiezing van 4 Bestuursleden wegens periodieke aftreding van Me vrouw de Pool en de heeren Bolk, Sanders en Wesseling. 4. Mededeelingen van het Bestuur. De begrooting ligt in ontwerp voor de leden ter visie. Programma van de muziekuit voering, welke Zondagmiddag 2 uur wordt gegeven op het terras van Amicitia door de stafmuziek van het 5e Reg. Inf. directeur de heer G. Bikkers. 1. Vers l'Idéal marsch Tiebergheim. 2 Ouverture der Freischütz V. Webor. 3. Hochzeitsreigen, wals Bilse. 4. Fantaiste au» der Oper „Die Zauberflöte" Mozart. 6. Ouverture „Orphée aux en ters" Offenbach. 6. Alia Stella Coufidente Robaudé. 7. Die Miihle im Schwarzwald Eilenberg. 8. Elektrische Fünken, grosses Potpouri Hause. Naar wij vernemen zal de lezing met lichtbeelden naar meesterstukken over onderwerpen uit het Oude en Nieuwe Testament, welke Maandag 7 October in de Remonstrantschekerk door Dr. H. L. Oort zal worden gehouden, niet toe gankelijk zijn voor jongelieden beneden 16 jaar. Door de politie is te dezer stede aangehouden een minderjarige, die de ouderlijke woning te Amsterdam was ontloopen. De zwerver werd naar zijn woonplaats teruggebracht. Het feest van de Amersfoortsche Vrijwillige brandweer zal volgende week Zaterdag plaats hebben. BAARN. De heer dr. A. J. A. Thomas, Voorzitter der plaatselijke commissie van school-toezicht, heeft naar aan leiding van het door Burgemeester en Wethouders, namens den Gemeenteraad, tot hem gericht schrijven, zijn ontslag aanvrage als lid dier Commissie in getrokken. De Afd. „Baarn" der maatschappij tot bevordering der Toonkunst, Direc teur de heer C. W. S. van der Flier, heeft voor de eerstvolgende uitvoering in studie genomen„Das Lied von der Glocke" von max Bruch. Uit de Gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1908 blijkt, dat de voor naamste inkomsten worden geraamd als volgt. Opcenten op de grondbe lasting (40 gebouwd en 10 ongebouwd) f 10500; Opcenten op de person-belas- ting (30) f 21000Inkomstenbelasting f35000Schoolgelden f6635; Op brengst van verhuringen f 4205 Ge meentereiniging f 3000Netto winst Gasfabriek f4750Rijksuitkeering krachtens de wet van 1897 f 20332,50' Rijksbijdrage voor het lager onderwijs f16115. Hiertegeno verstaan de na volgende uitgaven. Kosten van het ge meentebestuur f 14415. Medische politie f 1439. Plaatselijke politie f 24296, waaronder openbare verlichting, ad f 10636. Wegen en openbare inrich tingen f 30948 Lager-onderwijsf 38415 Armwezen f6820; Renten en aflossingen f 33848. Pensioenen f 945 en Onvoor ziene uitgaven f 5794. De begrooting sluit met een totaal van f 161776,046. SOEST. Alhier is Woensdag j. 1. een koe van de gebr. S. in de weide aan mond- en klauwzeer bezweken. Het cadaver is op last van den districtsvee arts te Utrecht vernietigd, terwijl de huid na ontsmetting aan den eigenaar werd teruggegeven. De Amersfoortsche voetbalclub „Quick" zal het komend jaar bij haar wedstrijden een tweede rang invoe ren tegen betaling van 10 cent. Voor dit kleine bedrag zal dus iedere sportliefhebber, wien het niet schikt een kwartje te betalen, de wedstrijden op het terrein aan den Leusderweg kunnen bijwonen. Zondag a. s. zal gespeeld worden door het i" elftal van Quick tegen „Wilhelmina" uit den Bosch voor de Oostelijke eerste klasse competitie. Nogmaals melden wij den Quick- Wilhelmina wedstrijd, die morgen aan den Leusderweg zal plaats hebben. Hoogstwaarschijnlijk komt Quick met het volgende elftal uit: C. Tjassens Keizer (doel) Adam en Schaap (backs). Coenen, van Goor en J. Tjassens Keizer (halfs). «Walter Scott», Muys, Marin, Herz en Ittmann (voor). We hopen, dat iedereen, die een greintje voor voetbal voelt eens komt kijken. Het eerste elftal van H. V. C. gaat morgen een bezoek brengen aan de Biltsche Voetbal Club voor de iste klasse van den U. P. N. B. B. V. C. is verleden jaar prachtig gepromoveerd tot de eerste klasse, zoo dat H. V. C. I een niet gémakkelijken strijd zal hebben tegen de jonge iste klassers. 't Tweede H. V. C. ontvangt morgen bezoek voor de 2e klasse van den H. P. V. B., van Velocitas uit Hilversum. Over deze match valt niet veel te zeggen, daar beide clubs elkander voor 't eerst zullen ontmoeten. Bij het tweede nationale militiare gymnastiek- en sportfeest werden o.a. de volgende prijzen behaald Slingerbal korpswedstrijdie pr. 5e reg. inf.; Korpswedstrijd zeskamp7e prijs 5e reg. inf. met 54 p., maximum aantal punten 90. In den afstandsrit met officiers dienstpaarden, Donderdag vanwege de Militaire Sportvereeniging in de buurt van Amersfoort gehouden, is de af stand van ongeveer 70 kilometer het snelst afgelegd door First Love, van den luitenant dor huzaren Mathon, in 3 uur 15 min. (hierin begrepen drie maal 5 minuten verplichte rust.) Tege lijk met luit. Mathon kwam aan de luitenant der huzaren Diemont, op Madeleine Forestier, die 5 minuten vroeger dan de heer Mathon was af gegaan. De meeste deelnemers hebben den afstand binnen 4 uur afgelegd. Verschenen is het eerste -no. van het Kader-Weekblad, tevens Millitair Sportorgnan, hoofdredacteur G. H. Schilling,, reserve-eerste-luit., uitgevers Nijgh van Ditmar, Rotterdom, pr. p. '/3 j. f 0,75. Het blad vervang t de Soldaten-Krant, welke heeft opgehou den t.e bestaan. Dat het Diabolospel, waarvan wij een en ander in ons nummer van 1.1. Dii isdag meedeelden, ook in Amersfoort ree jds druk beoefend wordt, kan m en bemerken als men even voor en na schooltijd door het plantsoen wandelt. Tal van leerlingen gaan reeds ter schole met dit speeltuig en onder het loopen wordt de Diabolosport druk beoefend. Predikbeurten. Evang. Lut/i. Kerk. Zondag 6 Oct. Voorm. 10J- uur Ds. de Meijere. Remonstrantse/ie Kerk. Zondag 6 Oct. Voorm. 9J uur Godsdienstoefe ning voor jongelieden van 914 jaar, om 11 uur voor de Gemeente. Ds. I. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Loge gebouw van Persijnstraat 1. Zondag 6. Oct. Geen dienst. Onder verwijzing naar de in dit nummer voorkomende advertentie, her inneren we er aan, dat morgen in de Remonstrantsche kerk de godsdienst oefeningen voor jongelieden weer een aanvang nemen. Bij Kon. Besluit is aan Mej. H. Hulstijn, onderwijzeres aan de Meisjes school alhier een pensioen verleend van f 441. In plaats van den heer O. Bus- semaker, is de heer S. Snijders hoofd der openbaren school te Soest, tot leeraar in de Natuurkennis aan de Rijks-Normaallessen te Amersfoort benoemd. De Amsterdamsche Rechtbank heeft vonnis gewezen in de zaak tegen Floris Vos en negen anderen, (melk knechts en andere geëmployeerden van de onderneming «Oud Bussum»), die onlang terecht stonden wegens het gebeurde op het kantoor van de model boerderij «Oud Bussum», waar zij zich toegang hadden verschaft en dat zij weigerden te verlaten, ook toen de politie het gelastte. Toen zij daarop met den sterken arm zouden worden verwijderd, hadden zij krachtdadig ver zet geboden. Van de tien beklaagden werden drie geheel vrijgesproken. Bekl. Vos werd tot één maand ge vangenisstraf veroordeeld (eisch 3 maanden), en de zes anderen ieder tot acht dagen gevangenisstraf (eisch 3 weken), wegens wederspannigheid door twee of meer personen met vereende krachten gepleegd. De rechtbank overwoog, dat de politiebeambten in de rechtmatige uit oefening van hun bediening waren, dat zij alle reden hadden om te meenen, dat de Heer Schook daar op het kantoor de eenige rechthebbende was en de beklaagden daar dus wederrechtelijk vertoefden. De aan enkele beklaagden bovendien ten laste gelegde huisvredebreuk, werd niet bewezen verklaard. van zoodat het geen verwondering baarde wanneer een zelfde verfokker nu eens op de keuring kwam met een zwartblaarden stier, den volgenden keer^j met eenen zwartbonten Frieschen en hot koi Uit het juist uitgekomen verslag omtrent de veekeuringen in de provincie Utrecht in 1907 blijkt, dat ongeveer 50 stieren en 134 stuks vrouwelijk vee minder werden aangevoerd dan in het vorige jaar. Voor een groot deel is deze teruggang toe te schrijven aau een in September 1906 door de Rege lingscommissie genomen besluit. Er was besloten, dat op de keuringen geen ander dan zwart bont vee zou in aan merking komen voor bekroning; een gevolg hiervan was dat reeds in Sep tember en October op de veemarkt te Utrecht meer vraag naar zwart bonte stierkalveren dan naar zwartblaarde was waar te nemen. Onder de jonge stieren was op de keuringen dan ook geen groote vermindering van aanvoer te bespeuren; daarentegen wel onder de oudere, hetgeen verklaarbaar is omdat men zwart blaarpinkstieren die men bezat nog niet dadelijk opruimde. Dat het getal koeien veel minder was, vindt zijn oorzaak in het laat in de weide komen van het vee, waardoor vele dieren, kort na de verandering van stal op weide nog te onooglijk waren om op de keuring te worden aange boden. Een tweede reden is echter de uitsluiting van alle miskleurigen. Zelfs ook van zwartblaarde! Wat was de drijfveer voor de commissie, alle deze uit te sluiten? We willen trachten dit duideüjk te maken. Meer en meer worden tegenwoordig alle dieren, tot kippen, duiven en konijnen toe, raszuiver gefokt, omdat raszuivere exemplaren grooter waarde vertegenwoordigen dan kruislingen. Wat het rundvee betreft, nam men het in onze provincie niet zoo nauwmen kruiste er maar op los zonder zich een einddoel te stellen. Op vele stallen kon men koeien zien in alle mogelijke kleuren. De omstandigheden werkten echter eene dergelijke verwarring nog in de hand; de veeaanvoer uit alle richtingen is er een der hoofdoorzaken later misschien met eenen blauwbonten of roodblaarden. Ouder het op de^ keuringen aangeboden vrouwelijk vee niet minder verwarring! Toch hadden de zwartblaarden, vooralp52 in de stieren, de overhand op de overige!^ miskleurigen, deels als gevolg van de,je inrichting zelve der keuring. Alle stieren!, jj werden slechts op exterieur gekeurd,eer de mooiste stier kreeg den prijs enme omdat nu eenmaal gemakkelijker zwart- blaarde met mooie vormen te vindec zijn dan zwartbonte, gingen vele fokkers speciaal zwart blaarde stieren houden die en kruisten daarmede hun zwart bomen vee. Daardoor ontstonden vele zwari te blaarde koeien, omdat deze type zekerde: ge overerft dan het zwart bonte, maai zij toch waren die dieren natuurlijk niei ret raszuiver. De meeste toonden dit ooi hel duidelijkmen kreeg zwart blaard' ke koeien doch zonder de mooie vorme: na van dat Groningsch slagze haddet wr het model van een kruisingsproduct ml van het Friesche en Groningerslag. de Bovendien ging in vele gevallen de ge melkrijkheid achteruit. tol Deze feiten en ook de wetenscha de dat het Nederlandsch Rundvees tam boei sedert 1 Januari 1907 geen gekruis; vee meer wilde opnemen, stelden de 8' Commissie in Utrecht voor eene moei- lijke keuze. Omdat in deze provincie geen enkel afgebakend gebied is aan Y.( te wijzen, waar uitsluitend Groningscb vee wordt gefokt, besloot de Commissie n0 de knoop maar ineens door tena< hakken en de zwart blaarde van alle mededingen op de keuringen uit te "Dnort-nUilrD Koclniton nnmton U* sluiten. Dergelijke besluiten namen ook de Commissieën in enkele andere he de provincieënin Zuid-Holland mogen de zwart blaarde slechts in enkeleau districten worden aangevoerd 011de: Pe uitsluiting van alle anders gekleurde:: n in de overige districten worden alleen zwartbonte erkend. In Zeeland mogen geen andere dan zwartbonte worden aangeboden op de keuringen. In dit' opzicht staat de Utrechtsche Commissie dus absoluut niet alleen in haar besluit en is het aan geen twijfel onderhevig of de beslissing zal de veefokking in onze provincie in het algemeen ten goede komen. (Wordt vervolgd). Valsche munsters gear- w resteerd. De justitie heeft Woens- ze dagnamiddag, op vermoeden, dat er valsche munt werd vervaardigd, een ja inval gedaan in het huis van perceel 's 129 aan den O. Z. Achterburgwal te v< Amsterdam. Gearresteerd werden de twee gebroeders Cornelissen en in be- slag genomen tal van ingrediënten tot 8' het vervaardigen van valsche munt, zooals een bak met hard zand, dat tot vorm diende, en waarin de afdruk van 1,1 een gulden nog zichtbaar was. Voorts de ronde tafel, die nog met zand be- strooid was, een gietlepeltje waaraan nog specie vastzat en losse specie, ver- moedelijk nikkel, tin en koperstof. Ook werden drie verschillende petten en een P' ringbaard in beslag genomen, die bij ir de uitgifte der valsche munt tot ver- tl momming diende. Donderdagmorgen is de Parijscbe t( sneltrein, Amsterdam via Utrecht— b Roosendaal en die om 10.44 te Roosen- k daal arriveert, aan een groot gevaar ontsnapt, waarvan de gevolgen des te j- meer te betreuren zouden zijn geweest, wijl groote onvoorzichtigheid daarvan de oorzaak was. Toen nam. deze snel trein in volle vaart het station Etten— Leur passeerde, was men aldaar op den laadberg bezig met een kraan zaué steenen te lossen. Of nu deze te ret stond of door welke oorzaak dan ook, plotseling hoorden de opgeschrikte reizi gers een vreeselijk gekraak en geschuvr langs de buitenzijde van het prachtige c ie klasse Fransche rijtuig, dat altijd in dezen trein is opgenomen en waar- 1 van de ruiten tot gruis den inzittenden 1 in 't gezicht vlogen. Zooals altijd bestaat deze trein, be- halve uit locomotief, tender en bagage- wagen uit een reeks gewone Hollandsche spoorwagens en een doorloopend ie 1 klasse rijtuig van den Franschen Noorder Spoorweg, welk rijtuig breeder is dan de gewone rijtuigen. Hierdoor kwam het, dat die niet geraakt waren, maar dei te erger was het met dit Fransche rijtuig De heele zijwand was aan den onder kant er als het ware afgestroopt, d< j closets ineengedrukt en totaal verbrijzeld zoodat deskundigen nadien verklaarden, dat, wanneer het niet zoo'n zwaar, groot tijtuig was geweest, dit zeker zou ont spoord zijn. De inzittenden werden haast aller min of meer licht gekwetst door glasscherven, gelukkig geen enkel' ernstig. Met eenige vertraging kwam de trein te Roosendaal aan, waarna het rij tuig j er uit verwijderd werd.

De Eemlander | 1907 | | pagina 2