ISlNiN PiNLajN i Uit de Pens. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. SPOKT. Kerk- en SchoolnieuwJ Sultan Ab d el A z i s heeft Zaterdagmorgen een tocht door Rabat gemaakt, om de graven der heiligen te bezoeken. Het was een schitterende optocht de Sultan, voorafgegaan en gevolgd door zijn lijfgarde te paard, reed langzaam voort, onbewegelijk in zijn schitterend witte kleederdracht. Het schijnt dat hij minder door zor gen geplaagd wordt dan bij zijn aan komst te Rabat. De stilstand der vijandelijkheden te Casablanca en de aankomst van de afgezanten der onder worpen Sjaoeja-stammen dezelfde die zich aan Generaal Drude onder wierpen heeft zijn vertrouwen in de toekomst hersteld. De gezanten hebben hem beloofd groote contingenten troe pen te verschaffen. De gezant Regnault is met Generaal Lyautey van Parijs naar Rabat ver trokken, terwijl Admiraal Philibert Casablanca verlaten heeft om zich naar Rabat te begeven. In het officieel orgaan van den Ned. Bond van vereenigingen van den handeldrijvenden en industrieelen mid denstand. «DeMiddenstandsbond» wordt in het hoofdartikel eene waarschuwing gericht aan alle winkeliers en hun aan geraden, alvoren verbintenissen aan te gaan met de zoogenaamde «N. V. Eerste Nederlandsche Gratis Pensioen en Levensverzekeringmaatschappij la boremus», eens te informeeren aan het secretariaat der «Algemeene Winkeliers Vereeniging» 26 Kalverstraat Amster dam, of aan het Redactie, bureau van de Middenstandsbond». De Tweede Kamer heeft heden geen openbare vergadering gehouden, omdat nog niet alle afdeelingen het Staatsbegrootings-onderzoek geëindigd hebben. De eerstvolgende openbare zitting zal vermoedelijk Donderdag zijn. In verband met de omstandigheid, dat de totstandkoming van het fonds tot spoediger afwerking van de Stelling van Amsterdam niet vroeg genoeg meer te verwachten is om het oorspronkelijk voor dit jaar geraamde bedrag te ver werken, is in de Oorlogs en Financiën- begrootingen de noodige wijziging ge bracht. Door den Minister van Oorlog is een brief ingezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Daarin zegt de minister Uit het voorloopig verslag omtrent het ontwerp van wet tot instelling van een fonds tot spoedige afwerking van de stelling van Amsterdam bleek, dat verscheidene leden de vraag of af werking der stelling gewenscht is, bij de behandeling van het desbetreffende wetsontwerp op hare plaats achtten. De ambtsvoorganger van den Minister beantwoordde die vraag door in de Memorie van Antwoord aan te toonen, dat de bedoelde stelling onmisbaar is voor 's lands verdediging. Die meening sluit geheel aan bij hetgeen de krijgs geschiedenis van Nederland leerde en waar deze een der voornaamste bronnen is om te leeren ondernemen wat voor de landsdefensie vereischt wordt, be stond bij den Minister het voornemen een en ander bij het mondeling debat te berde te brengen. Dit zou echter óf zeer in het kort hebben moeten ge schieden, öf veel tijd gevorderd hebben daarom heeft de Minister gemeend zijn gevoelen ter zake in een nota te moeten samenvatten, welke hij de eer heeft aan te bieden. Het aan de nota toegevoegde over zicht biedt gelegenheid, om, zonder andere bronnen te raadplegen, desge- wenscht de historische feiten kort in het geheugen terug te roepen. Het beknopt overzicht bevat de krijgs- beurtenissen op Nederlandsch grond gebied in de jaren 1Ö29, 1672, 17H7 en 1799. Anti-revolutionairen en Christelijk Historischen. De Statidaardtrekt uit de cijfers van Francker de conclusie, dat een groot aantal christelijk-historischen ge weigerd hebben te stemmen op den anti-revolutionairen candidaat. Dit zal er schrijft het blad om te slagen, gedurig toe leiden, dat men aanraadt dan liever altoos een christ.-hist. can didaat te stellen. En omgekeerd zal het in ant. rev. kringen den moed verzwak- ken, om ook in die districten, waar de chr. hist, candidaat zonder den anti-rev. steun valt, hem steeds met geestdrift en energie dien steun te verleenen. Reeds wat nu, tegen het advies van het Centraal Comité in, te Schiedam gebeurde, noemt de „Standaard" in dit opzicht geen geruststellend voor teeken. Coalitische galgenhumor. «Met warmte bevelen wij aldus de Roomsch-Katholieke Maasbode in een aanbeveling voor jhr. De Geer voor den Kamerzetel te Schiedam «met warmte bevelen wij deze candi- datuur aan al onze Schiedamsche vrien den aan. «Wij doen deze aanbeveling met luide stem, omdat wij zeggen mogen door geen enkele persoonlijke voorkeur geleid te worden.» (Neen, integendeel, want naar men weet, waren juist de R.-K. al zeer weinig gesticht over deze keuze). «Wij zijn er te zeer van door drongen vervolgt de Maasbode dat ons land niet door personen, maar door beginselen wordt geregeerd. Alleen deze hebben waarde, en een wonder bare, niet uit te dooven kracht.» (En daarom bevelen wij dan ook met warmte iemand aan, wiens begin selen lijnrecht tegenover de onze staan). Welk een paskwil is toch die hoog geroemde coalitie Vaderland.) BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT her inneren belanghebbenden aan de na volgende bepalingen der Woningwet ie. Verhuurders van woningen, welke drie of minder ter bewoning be stemde vertrekken bevatten, zijn onver schillig of de woning op zich zelve een gebouw vormt dan wel van een gebouw deel uitmaakt, verplicht binnen twee maande aangiften te doen van a hunnen naam, hunne voornamen en woonplaats. b de ligging, zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummer, van het gebouw, waarin zich de woning bevindt, c het aantal vertrekken der woningen, d het aantal der bewoners met ver melding van naam en beroep. 2e. Onder verhuurders worden ver staan de personen, die hetzij voor zich zeiven hetzij in eenige hoedanigheid eene woning schriftelijk of mondeling verhuren. 3e. Verhuurders zijn voorts verplicht nieuwe aangifte te doen binnen ééne maand nadat de woning door een nieuwen huurder is betrokken, tenzij deze inmiddels de bewoning heeft ge staakt. De formulieren van aangifte zijn ter Secretariekamer no. 3 kosteloos ver krijgbaar. Met nadruk wordt er op gewezen, dat hij, die niet of niet behoorlijk vol doet aan bovengenoemde verplichtingen, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Amersfoort, 8 Oct. 1907. Burgemeester en Weth. voornoemd, De Burgemeester, WUYTLERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Door den heer D. Gerritsen is het hierna volgende voorstel ingediend bij den Raad onzer Gemeente: De ondergeteekende stelt in het belang van het Volksonderwijs voor de tractementen enz. van het personeel als volgt te regelen Aanvangssalarisf 600 6 verhoogingen om de 4 jaar f 75 - 450 Hoofdacte- 150 De eerste Zanguitvoering van Toonkunst in dit seizoen zal in de tweede helft van November worden gegeven. Vrijdagavond a.s. algemeene verga dering van het Nutsdepartement alhier. HoofdschotelReglementsherziening. De heer E. van Coevorden alhier is benoemd tot liquidateur van de in liquidatie zijnde Naamlooze Vennoot schap «De Nederlandsche Fourage Maatschappij». Zaterdag a.s. tegen 11 uur zal vermoedelijk op het terrein oostelijk van den Utrechtschen weg, bij de kazerne de beëediging plaats hebben van de zeven, van den Hoofdcursus afkomstige en bij het 5e Reg. Inf. beuoemde officieren. Denkelijk zal daarna een militaire wandeling door een deel van de stad worden gehouden. Des namiddags zal er in de sociëteit «de Vereeniging» een corpsdiner plaats hebben, om deze officieren en hunne drie van de Kon. Mil. Academie af komstige collega's, die eenigen tijd geleden bij het corps kwamen, welkom te heeten. President der regelingscom missie is de kapitein Van Santen. De muziek van het regiment zal deze bij eenkomst opluisteren. De levering van het diner is opge dragen aan den heer de Haas. Aan de universiteit te Utrecht is met gunstig gevolg het candidaats- examen in de geneeskunde afgelegd door den heer C. G. Reijnders. Na gehouden herexamen is alsnog bevorderd tot het hoogste studiejaar van den Hoofdcursus te Kampen, de sergeant A. Storm van Leeuwen. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer C. Vlaanderen is met ingang van 14 October a.s. benoemd tot inspecteur van den weg in de inspectie Amers foort der H. IJ. S. M. de heer P. H. Kempers te Almelo. De Zwemschool is gisteren ge sloten. In D e (Roomsche) Eembode van 1.1. Zaterdag komt een ingezonden stukje voor, waarin den heer Vels-Heijn hulde wordt gebracht voor zijn inter pellatie inzake het houden van den optocht, op Zondag 29 Septembervan het Gymnastiekfeest. Aan het Amersfoortsch Dag blad wordt intusschen meegedeeld, dat er bij het bestuur van de R. K. kiesvereeniging op aangedrongen zal worden, den R K. gemeenteraadsleden te verzoeken, geen instemming te be tuigen met de interpellatie van den heer Vels-Heijn. Maximum f 1200 Vergoeding vrije woning. f 100 Maximum van Hoofden met f 100 ver- hoogen. Vervallen zijn dan de verhooging en na 30 jaar met f50 en na 35 jaar met f50. Ik taxeer de verhooging op ongeveer f 5000 per jaar. Indien het voorstel van minister Rink wordt aangenomen, zal de subsidie aan de gemeente hoogstwaarschijnlijk ver hoogd worden. Om die f 5000 te vinden stel ik verder voor de post inkomstenbelasting met dat bedrag te verhoogen. Over 1906 is begroot f82000 en ontvangen f85000, de bevolking is in die laatste twee jaren weer met 1300 zielen toe genomen en neemt nog gaandeweg toe. Bovendien blijkt steeds uit de begroo tingen, dat de opbrengst van de ont vangsten altijd grooter zijn dan de ramingen en de uitgaven minder. Op deze gronden meen ik met ge rustheid, dat de post kan verhoogd worden en geen kwestie kan geven van belastingverhooging. w.g'. D. GERRITSEN. De heer M. W. H. Brand, die naar den Haag is overgeplaatst, is als commies bij de H. IJ. S. M. aan het station alhier vervangen door den heer v, d, Pijpekamp uit den Haag. BAARN. Burgemeester en Wethou ders hebben den Gemeenteraad de navolgende, met ingang van 1 Januari 1908 in te voeren, salarisregeling voor het personeel der plaatselijke politie, ter overweging aangeboden. Inspecteur van poltiie van f 1200 f 1400, met tweejaarlijksche verhoogingen van f 50; Hoofdagent van f 775—f 850; Agenten ie klasse van f675-f725; Agenten 2 e klasse van fóoo—f075; Agenten 3e klasse van f500—f550, alles met tweejaarlijksche verhoogingen van f 25. De Inspecteur en de agenten zullen bovendien ontvangen een jaarlijkscbe vergoeding vooruniformkleeding, respec tievelijk van f 100 en f 80, terwijl de agenten aanspraak zullen kunnen maken op gratis geneeskundige hulp en gratis geneesmiddelen. Voor de agenten, ie, 2e en 3e klasse wordt voorgesteld de laatste periodieke verhooging slechts dan toe te kennen als zij in het bezit zijn van het politiediploma zonder aan- teekening. (Voor den hoofdagent is het bezit van het diploma bij zijne aanstel ling een vereischte). Als overgangsbepaling wordt ten slotte voorgesteld de eerste verhooging dadelijk toe te kennen aan die be ambten, welke op 1 Januari 1908 minsten 2 gemeentelijke dienstjaren zullen hebben. EEMNES. Naar aanleiding van het ingekomen schrijven van Gedeputeerde Staten van Utrecht, betreffende een voorgenomen verhooging der jaarwed den van den Burgemeester, den Secre taris en Ontvanger, heeft de Gemeen teraad in zijn jongste vergadering, als zijn gevoelen daarover te kennen gegeven, dat voor eene verhooging der bedoelde wedden geen grond bestaat. Quick—Wilhelmlna 3—2. Een gelukkige overwinning en een nat bad. Het was me een vertooning Zondag op het Leusderveld. Vrijdag was het prachtig weer geweest, Zaterdag even eens en zelfs Zondagmorgen scheen de zon, maar Zondagmiddag was het mis, hoorOm 12 uur begon het reeds te motregenen en precies om 2 uur, toen de wedstrijd zou aanvangen regende het, dat het goot. Alles was dus mis geloopen geen publiek en geen mooi spel was dus te verwachten We hebben dan ook noch publiek- behalve enkele menschen, die den regen hadden getrotseerd-noch mooi spel ge zien. Om 2 uur dan begon de wedstrijd onder leiding van den heer Oosterveen en het blijkt dan al dadelijk, dat de Amersfoorters beslist sterker zijn. Gentis en Muys weten soms door samenspel heel ver te brengen, maar tot doelpunten komt het geheel niet. Ook eenige aanvallen onder leiding van van den Mierendonck Jr., die door Tjassens Keizer niet al te goed in de gaten werd gehouden, brachten het Quick-doel in gevaar, maar de achter hoede der Roodwitten laat niet door en gelukkig weet men de geelzwarten door opdringen van het Quick-doel af te houden. Gentis en zoo dan ook eens Ittmann doen aanvallen, maar stuiten steeds op de Wilhelmina-backs, totdat eindelijk Marin een bal, die hij prach tig voor z'n linkervoet krijgt, zuiver in den rechterhoek trapt (1 O). Hierdoor komt meer moed in de Amersfoorters en ze hadden wel meer punten kunnen halen, indien Herz niet zoo geknoeid en geluierd had. Van Goor laat nu en dan eens zij n tegenstander, v. d. Meeren- donck Sr. vrij, zoodat deze eenige uitvallen vanuit het midden kon be werken, en, daar Adam als achterback te veel achterbleef, brachten deze uit vallen meer dan eens het Amersfoort- sche doel in groot gevaargelukkig echter kwam alles weer in orde. Intusschen, men verwachtte steeds, nog een doelpunt voor de Amersfoorters en die bleef dan ook niet uit. Natuur lijk is het Gentis weer, die alles pas seert en een prachtvoorzet geeft, die Herz met een klein trapje in het net werkt (2o). Niet lang echter houdende Roodwitten dezen voorsprongal heel gauw weet v. d. Meerendonck Jr. na een snelle ren langs het lijntje, een voorzet zeer mooi voor het doel te krijgen, de «ouwe» van den Meerendonck schiet er echter naast, de Roodwitte doelman laat de bal echter niet «out» gaan, trapt weg, de Bossche rechtsbinnen vangt op en schiet keihard in het leegejjdoel (2 1 Voor rust gebeurt er geen bijzonders meer en na onmiddellijk om te draaien, begint men weder. De geelzwarten be ginnen nu meer op te zetten, en de Quickenaars schijnen een verdedigen de houding aan tegaan nemende half backs blijven de verdediging steunen en de voorhoede, die o. i. verkeerd ver anderd was (Herz had op z'n rechts binnenplaats moeten blijven), had wei nig hulp van de midden linie. De aan vallen der Bosschenaars schijnen niet op te houden, telkens komen ze weer terug. Prachtkansen worden hun aan geboden tot tweemaal toe zelfs stonden ze voor open goal, maar alles bleef onbenut. De Roodwitte verdediging werkt hard, vooral ook het backstel, maar daar ze teveel achterbleef kon den de Roodwitten zich niet loswerken en de gelijkmaker moest dus) onge twijfeld verschijnen en hij verscheen, v. d. Meerendonck Sr. weet de bal al koppende voorbij N. N. te krijgen, Adam liep toe, had echter te veel vaart en de Bossche captain miste ditmaal eens niet en tot ieders woede is de gelijkmaker daar. (2-2). Er komt gelukkig nu meer vuur in de Amersfoorters en Wilhelmina krijgt het erg benauwd achter; de doelver- dediger redt van tijd tot tijd heel aar dig. Het loopt al naar het einde en ieder verwacht een gelijkspel. Nee, hoor! Het geluk kwam Quick eens even helpen, een mooie gezamelijke aanval op het Quick doel wordt door een hand van een der Wilhelminamen- schen verknoeid, en een strafschop is het gevolg. Gentis zet haar om in een doelpunt en Quick heeft gewonnen, dus twee puntjes binnen. Wel nog eenige aanvallen, maar geen resultaten meer. Het spel was over het algemeen vrij slecht, wat natuurlijk aan het weer geweten moet worden. Als beste van het veld kan gerust Gentis genoemd worden, die vooral in de laatste kwar tieren weer eens danig, zooals altijd- werkte. Het is hem te danken, dat aanval en verdediging in de laatste oogenblikken zich beterden. De Amers- foortsche voorhoede was voor rust beter opdreef, dan na, Muys en Marin vooral deden in laatstgenoemd tijdperk geen klap, Herz deed de heele wed strijd niets, hij moet zich beslist gaan oefenen, wil hij iets presteeren; Ittmann moest harder kunnen loopen, dan ging het misschien wel beter, hij viel anders wel mee. De middenlinie had na rust haar voorhoede meer moeten steunen, Adam werkte wel hard, maar bleef te veel achter, zoodat de middenlinie wel gedwongen was zich terug - trekken. Bij de Bosschenaars wai de middenlinie en de beide Meeri ir. doncks in de voorhoede wel de besty terwijl de doelverdediger vrij goed wi -.® Het tweede elftal van Quick g de tevergeefs naar Utrecht; de wedstr' Sc tegen U. V. V. II werd wegensna slechte weer uitgesteld. Het derde elftal verloor met 8-5 v ve Victoria II te Hilversum. tei Laten ze echter den moed niet ge geven. Misschien gaat het een volgenc "W keer beter! sa: ,,H. V. C." r Het bezoek, dat H. V. C. I Zondag aan B. V. C. heeft gebracht, is vi haar schitterend geweest. Deze we strijd was vanwege het zeer slee! weder niet erg animeerend. Toch wt er door de H. V. C.'ers met vuur speeld. De B. V. C.'ers hadden e weinig laksch spel, want het mee van den tijd is er op hun speelhe gespeeld, behalve hun uiterst linj die rush op rush ondernam, maar ste stuitte op de hechte verdediging haar vijand. Ook de middenhalf goed. De ster van dezen wedstrijd v. Z. de gewezen candidaat voorj Utrechtsch elftal, die door zijn pract. berekend spel als rechts-binnen, 4 v de 5 goals heeft ingezet. H. V. kon hier een welverdiende 5o ovj winning boeken. g 't Tweede elftal kreeg bezoek v d Velocitas uit Hilversum en zag V. tr 0 een 31 overwinninghuiswaartskeen f De uitslag van den bij Ame foort gehouden tweedaagschen wi strijd van officierspaarden is: ie prijs, luit. der huzaren Coblijn2e prijs 2e 1: der huzaren Knel; 3e prijs 1 e luit.i veld-art. Dolleman; 4e prijs ieluit.i huzaren Diemont5e prijs ie luit. huzaren Mathon 6e prijs ie luit. (fS rijd. art. jhr. Calkoen. Men schrijft ons: Wel is het gisterenavond voor Afd. Amersfoort van den Nederlandse! Protestantenbond een propaganda-avrr geweest. Het door eenvoud liefelij kerkgebouw der Remonstranten, berei willig aan deze jonge, levenskracht^ Afdeeling, te haren behoeve afgesta: liep vol tot op de orgelgaanderij 11 En hoe de veelal treffend schors;- lichtbeelden der meesterstukken 1 onderwerpen pakten, mag wel blijkt uit de groote stilte die den gansch' avond door heerschte. Zoo trokken aan het oog van lichat en geest zes en vijftig tafereelen voorl vanaf Adam en Eva tot de Emmai gangers. Men behoefde niet te vragen een Rembrandt» was; onder de t; rijke lichteffecten, daar, een dubt licht als 't ware de gansche stoffeert overstroomend met hare stralen. «Simeon in den Tempel» gaf li: weerom. De engeltjes in «De Enge: om de Kribbe» waren heerlijk losv alle stijfheid. «Jezus met de visscb Petrus en Johannes, Jacobus en Andrei werkelijk men zag, men voelde 1 daar tusschen de drie eerstgenoemd een zielsband gelegd werd voor alti Het tafreel van vrouwen die als, opg jaagde vogels bijeen, van voor rotsspelonk den kruisganger voor wilden zien komen, 't was evenals vele andere, als uit het leven gegrep Wij willen nog noemen de steeniging bestemde overspelige vrou Was het niet of men het: «Wie u« zonder zonde is, die werpe den eers: steen op haar» uit hoorde gaan van tl grooten Nazarener? Aandoenlijk, aarj grijpend, dat tooneel van vader kind uit: «De gelijkenis van den ve loren zoon.» En om van de Oud-T tamentische afbeeldingen er eenige noemeneenig mooi waren«Mo aanvoerende de strijders door omho houding der handen» «Rebecca» «Rut «Het Snarenspel van David voor Sj- en «Salomo's rechtspraak». Het aiogf zicht der moeder van het doode kb en de tot uitbarsting gebrachte liei der moeder van 't levende. Zij v( rieden een meesterhand. 't Moet wel een afmattend werk 1 voor den spreker, om zoo'n kle zestig malen telkens weer een an: onderwerp aan te vatten en weer te laten. Zeer juist en diep religi: bracht en gaf hij het Evangelie int geheel, in de gelijkenis van den v loren zoon samen. 't Is een avond van hoog ges geweest zoo stil de bonte wisseling Oude en Nieuwe Testament in al B verheffing te zien voorbijtrekken. Voorwaar de Afdeeling heeft eer- haar keuze. In de vergadering voor leden alk toegankelijk, van te voren in de ca" chisatiekamer gehouden werd met van de 19 uitgebrachte stemmenO lid van het Bestuur gekozen de

De Eemlander | 1907 | | pagina 2