ADV ERTENT1ËN. Openings-Voopstelling. La Bohème. 3 •X X St. Nicolaas. ft g ft ft ft ft Det Faure (die nog door de politie wordt :te; gezocht) en in verbinding met verschei- j. dene handelaren in oudheden, een aantal r d kunstvoorwerpen uit kerken o.a. het 3ep vermaarde reliquieënkastje van Ambazac 0[[ te hebben gestolen, alsook door 2ej allerlei kuiperijen zich kostbaarheden uit jj* kerken te hebben verschaft in ruil voor namaaksels van veel minder waarde, waarna dan de origineelen naar het bui tenland gezonden en voor hoogen prijs verkocht werden. Thomas reisde per automobiel rond door het land, om op die manier .zaken" te doen, waarbij hij natuurlijk hooge provisie ontving. q. Hij heelt zich ook, gelijk gebleken is, ,1 schuldig gemaakt aan andere misdadige ,a handelingen. e{ In de kerk van Nantilly, Saumur, heeft men een diefstal ontdekt van kostbaar tapijtwerk, hetwelk door namaaksels is vervangen, en ook die diefstal is waar schijnlijk een der misdrijven van de bende Thomas Co. Een veehouder te Zaan- d g k vond eenigen tijd geleden op een weiland een kikvorsch, welke door zijn lichte kleur en roode oogen zijne bijzon dere opmerkzaamheid trok. Hij gaf dit diertje ten geschenke aan een leerling der Hoogere Burgerschool te Zaandam, die zich uit lielhebberij bezighoudt met het aanleggen van eene dieren verzameling, en het sedert nu reeds bijna twee maan den in het leven houdt met muggen, vliegen, enz. Niet onmogelijk zoo schrijft men ons is het, dat deze vondst er een is van bijzondere waarde. Volgens des kundigen heeft men hier namelijk te doen met een geval van albinisme, ofschoon tot dusver albino's onder de amphibiën, met uitzondering van de proteus en axolotl, onbekend schijnen te zijn en niet in leerboeken vermeld worden. Blijkt dit juist te zijn, dan mag dit exemplaar, dat waarschijnlijk behoort tot het geslacht rana, sooit fusea, een groote zeld zaamheid genoemd worden. Uil Riga komt het bericht, dat een trein van Dorpat naar Walk door roovers overvallen is. Zij hadden in den laatsten wagen plaats genomen en schoten op den voorsten, waarin een bankbeamte met veel geld zat. De reizi gers sprongen uit den trein een gevecht ontspon zich. Een gendarme, twee reizi gers en een roover werden gedood. De overige bandieten sloegen op de vlucht. Dolle t r e i n r i t. Op het traject HalmstadNëszjö van den Zweedschen spoorweg gebeurde dezer dagen een wonderlijk iets. Een stampvolle extra- trein, welke aan de kleine tusschen- stations moest stoppen, denderde met diabolische snelheid maar verder, blik semde al de halten voorbij, ja negeerde zelfs de noodsignalen. De passagiers werden doodelijk ontsteld en begrepen er niets van. Verschillende reizigers trok ken krachtig aan de noodremmen, niets hielp, de trein wielde steeds onstuimig verder. Eindelijk, eindelijk stopte de trein met krachtigen schok. De locomotief was op een doodloopend rai Isgedeelte tegen een zandheuvel gebotst. Machinist en stoker werden van 't plat form geslingerd. Passagiers en conduc teurs slapten, 'n weinig verlicht uit. Dadelijk werd naar de reden van dezen dollen rit geïnformeerd. Toen bleek, dat de machinist en stoker zich onderweg hadden bedronken en ingeslapen waren. Beiden werden oogenblikkelijk gearre steerd. Door de stoomtram Leiden-Haarlem is gisterenavond bij den Steenen Muur even buiten Hillegom een beschonken zwerveling overreden. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Dezelfde persoon wasevente voren door een auto aangereden, echter zonder dat hij eenig letsel bekwam. Een der inzit tenden gaf hem een paar kwartjes, die dadelijk in sterken drank werden omgezet. Vrouw el ij ke teederheid. Te Haisley (Schotland) vlogen 2000 stakende fabrieksmeisjes der Clarksche garenfabriek hun vrouwelijke niet sta kende collega's van de firma Coates te Ferguslie in het haar en namen haren zusteren dusdanig onder handen, dat eenige bewusteloos werden. Zelfs een waterstraal der brandweer vermocht de furies niet uiteen te jagen. De ste delijke politie stond machteloos en de in allerijl gerequireerde graafscbaps- politle werd met steenworpen begroet. De firma Coates heeft nu bekend gemaakt dat zij hare fabriek te Fer guslie zal sluiten totdat aan hare ar beidsters voldoende bescherming zal worden verleend. Deze zullen onder- tusschen haar volle loon blijven ont vangen. De bedelende gravin. Dezer dagen arresteerde de Weensche politie in een obscuur nachtcafé een veertig jarige vrouw, die zich uitgaf voor Louise gravin Waldstein en beweerde de dochter te zijn van den overleden graaf Albrechl Walstein. Tegelijk met haar werden haar oude moeder en haar zesjarig buiten echtelijk zoontje in hechtenis genomen, ge politie hield de gravin in 't eerst voor een oplichtster die dezen adellijken naam slechts noemde, om alle verdenkin gen van zich te schuiven. Later, na nauwkeurig onderzoek, bleek echter, dat deze vrouw inderdaad een afstammelinge was van den tak Waldsteiti-Arnau en wel van Albrecht hertog van Friesland. Deze tak is in 1886 met den dood van den vader van Louise in de mannelijke lijn uitgestorven. Zijn weduwe en dochter zijn toen aan lager wal geraakt en wei den gedwongen met bedelen in hun onder houd te voorzien. Daar zij in den laatsten tijd ook enkele oplichtingen pleegden, werden zij aan de justitie overgeleverd. Vreemdsoortig proces te Barmen. Op een avond zat een Duitsch ingenieur in de tweede klasse, van een trein met hem reisde nog een ander persoon. Deingenieur had zich lang uit op de bank uitgestrekt en zijn gezicht met den hoed bedekt. Aan een station kwamen een predikant en diens zwager binnen, en de predikant ging op het hoofd van den ingenieur zitten. Deze sprong woedend overeind en een woordentwist ontstond. De zwager van den predikant greep toen den ingenieur aan, maar deze slingerde hem van zich af. Daarop sloeg de predikant met een zwaren stok naar den ingenieur, maar werd eveneens ampart gezet. De reizi ger, die aanvankelijk alleen met den ingenieur in de afdeeling was, stemde met den ingenieur overeen in de voor stelling van het geval als wij weerge geven hebben. Hij had ook den indruk, dat de predikant met opzet op het hoofd van den ingenieur was gaan zitten. De zwager werd ten slotte tot 500 M. en de predikant tot 400 M. boete ver oordeeld. De ingenieur werd geprezen om zijn kalme houding, waardoor erger voorkomen was. Men zou meenen, dat hiermede de zaak afgeloopen was. Maar neen. De ingenieur is ook reserve-luitenant en hij moet nu nog voor een raad van eer terecht staan. Wij vermoeden, dat <de eer» geëischt had, dat de ingenieur nog met den zwager van den predikant geduelleerd, hem althans had uitge daagd. Dan was misschien een der partijen doodgeschoten of gestoken en aan de eer ware voldaan, al had het recht geleden. Nu zal de ingenieur misschien nog eerloos verklaard worden. Te Jedden in de slaat Alabama, is Zaterdag een brutaal boevenstuk uit gehaald. Vier gemaskerde mannen traden 's mid dags de plaatselijke bank binnen, maakten zich meester van al wat er aan geld en geldswaardige papieren voorhanden was en verlieten toen het gebouw. Bij het naar buiten treden werden zij opgemerkt door eenige werklieden, die hen achter volgden en in handen trachtten te krijgen. De dieven schoten op hun ver volgers, doodden den vrederechter en wisten ten slotte te ontkomen. De buit had een waarde van ongeveer een half millioen dollars. Het ziet er niet naar uit, dat de liefhebberij der menschheid in de ver schillende landen der wereld, voor de vertooning van „levende photographieën" in den eersten tijd een keer zal nemen. Integendeel neemt de belangstelling voor dergelijke vertooningen nog steeds toe en een - specialiteitenvoorstelling zonder kinematograaf is eenvoudig iets ondenk baars. Wat aan de kinematograaf al zoo vast is, vinden we zoo juist becijferd in een Fransch blad. De leidende Fransche maatschappij voor kinematographen, de „Compagnie générale des Cinématgra- plies", is gevestigd te Joinville, beschikt over een terrein van tienduizend vier kante meter, heeft schouwburgen, eigen requisieten, decoratiën, tooneelspelers, lokaliteiten waar de films gemaakt wor den, electrische inrichtingen en uitge strekte werkplaatsen. Per dag wordt gemiddeld dertig kilometer film afge leverd en de voorraad celluloid bedraagt bij voortduring dertigduizend kilogram, wat een waarde vertegenwoordigt van ruim zeven millioen francs. Duizenden vinden in Frankrijk hun bestaan in de kinematograaf-nijverheid, waarbij een kapitaal van tachtig millioen francs be trokken is. Op een merkwaardige wijze is te Petersburg een zekere Aleinikow uit het gerechtsgebouw ontsnapt. De geheele geheime politie is nu op de been, de stations wemelen van rechercheurs, vooral de Finschen, die toch reeds onder streng toezicht staan. Aleinikow is een zonder linge geleerde, die een cursus over anar chisme gaf, verder deel nam aan roof- aanvallen en daarom reeds tot dwang arbeid van vele jaren veroordeeld was. Ondei sterke bewaking werd hij naar het gerechtsgebouw gebracht, om daar de acte van beschuldiging eens in te zien. Voor de beurt aan hem kwam, verklaarde hjj, dat hij een hevige maag kramp kreeg en verzocht hem naar een zekere plaats te brengen. Men had daar natuurlijk niets tegen. Voorzichtigheids halve werden hem twee soldaten ter bewaking meegegeven, die aan de deur van het toilet post vatten. De gevangene sloot van binnen de knip en liet zich niet meer zien. Een kwartier lang wacht ten de soldaten op hem. Eindelijk was hun geduld uitgeput. Zij eischten, dat hij den deur zou openen, maar kregen geen antwoord. Toen de deur open getrokken werd was niemand meer in het compartiment. Aleinikow was ver dwenen. Nu herinnerden de soldaten zich eerst, dat ongeveer tien minuten geleden een beambte van het gerechtshof in uniform door een andere deur het compartiment, dat er naast lag, had verlaten. Hij droeg een zwarten baard en had zelfs gevraagd, waarom de soldaten voor de deur stonden. Deze beambte was Aleinikow. Zijn vrienden hadden te voren een uni form in het toilet neergelegd en hel dunne planken beschot tusschen de beide afdeelingen stuk geslagen, zoodat Aleinikow gemakkelijk ontvluchten kon. Nu zoekt de politie overal naar hem, doch te vergeefs. Er is geen spoor van hem te vinden. Tewaterlating van een half schip. Zaterdag is van de werf d -r firma Harland and Wolf, de bekende scheepsbouwers te Belfast, te water ge lalen het nieuwe boeggedeelte van de White Starboot „Suevic", welk schip in de maand Maart van dit jaar op de Slagrots bij Lizard is geloopen. Men meende toen, dat er van het prachtige vaartuig, dat 12.500 ton mat en den 18en December van het jaar 1900 bij Harland and Wolff was afgeloopen, niets terecht zou komen, maar het schip brak in tweeën en het achtergedeelte, de machinerieën bevattende, kon gered wor den en bevindt zich op het oogenblik in het Trafalgar-dok te Southampton. On verwijld togen de heeren Harland en Wolf aan den bouw van een nieuw boeggedeelte, dat nu Zaterdag te water gelaten is. Over een paar weken wordt dit naar Southampton gesleept om aan het achtergedeelte bevestigd te worden. De ervaring heeft geleerd, dat een aldus „gelapt" schip niet minder deugdelijk behoeft te zijn dan een gewoon gebouwd vaartuig. Aan het station Sampierdarena (Ligurié) had Maandag een ernstig onge luk plaats. De sneltrein van Turijn reed daar, ten gevolge van het weigeren der remmen, tegen een sneltrein uit Venti- mille in, waarbij 14 wagens ingedrukt, zes reizigers zwaar gewond werden en een groot aantal anderen kneuzingen bekwamen. Ook het geheele personeel van beide treinen werd gekwetst. Een lichte aardbeving is Zaterdag ochtend vroeg waargenomen in het Zui den van Noorwegen en in Tirol Te Waterbury in Connecticut zakte in een zaal, waar een politieke vergade ring werd gehouden, plotseling de vloer in en vielen de 250 aanwezigen in een vier M. diepen kelder. De petroleumlam pen, die ook gevallen waren, veroorzaak ten een begin van brand en gedurende een oogenblik dreigde er buitengewoon gevaar. De brandweer wasechter spoedig ter plaatse, ze bluschte den brand en redde de weggezakten, van wie echter twee levensgevaarlijk en ongeveer 50 meer of minder zwaar gewond. De telefoon en het buik spreken. Wanneer het niet een vakblad van de telefonie vertelde, zou men het voor een grapje kunnen houden maar het ver haal is heel ernstig de telefoon zal de kunst van het buikspreken populair maken, omgekeerd is het ook een voordeel zich buiksprekend van de tele foon te bedienen. Men hoore slechts Wanneer met de spreekbuis van den telefoon, in plaats van voor den mond te houden, vast tegen het lichaam drukt en dan als gewoon spreekt, dan zal de persoon, die aan het ander eind der lijn luistert, duidelijker verstaan, dan wanneer men met de lippen direct in de spreekbuis praat. Deze waarneming heeft de Board of trade te Montreal in Canada zoo geïnteresseerd, dat zij be sloten heeft een ernstig en afdoend onderzoek naar deze nieuwe telefonische spreekwijze in te stellen. De nieuwe spreekwijze heeft n.l. dit groote voor deel, dat het gevaar van besmetting door microben in de spreekbuis ver meden wordt. En bovendien zal de edele kunst van het buikspreken, welke tot nog toe slechts enkele uitverkorenen machtig waren, niet alleen een gewoon volksgebruik worden maar zeis als een der moderne veroveringen der bescha ving worden beschouwd. Een bandielenfamilie. Een mysterieuse geschiedenis wordt op 't oogenblik in Frankrijk druk besproken. Te Clermont-Ferrand ontdekte de politie dat een geachte burgerfamilie, die aldaar in een der drukste straten een zaak dreef, voornamelijk van den diefstal van kunstschatten uit kerken leefde. De beide gebroeders Thomas en hunné moeder, die als een zeer weldadige dame bekend stond, dreven een drukken handel in gestolen relequikastjes en dergelijke kunstwerken, waarvoor zij zelfs afne mers in het buitenland vonden. Een verder onderzoek bracht aan het licht dat de eene broeder, Antoine Thomas, zich aan een nog bedenkelijker misdaad heeft schuldig gemaakt. Men vond bij hem een kast met instrumen ten en electrische stoffen voor het plegen van abortus en om op dit alles de kroon te zetten een lade met een zeer com- promitteerende briefwisseling tusschen Thomas en talrijke dames van rang en stand uit alle streken van Frankrijk. Men nam eerst de moeder en een der broeders in hechtenis, daar Antoine Thomas zich juist voor zaken te Londen bevond. Maandag keerde hij naar Cler mont-Ferrand terug en stelde zich ter beschikking van de politie. Hij beweert dat zijn moeder en zijn broeder geheel onschuldig zijn, en dat men zich wel eens mocht bedenken voor men hem voor de rechtbank bracht. Hij bezat op een veilige plaats zoo'n menigte com- promitteerende documenten, dat geen beambte het zou wagen het ongehoorde schandaal te verantwoorden, dat door een tegen hem ingesteld onderzoek open baar gemaakt zou worden. Stierengevechten te Petersburg. Een oud-Gemeente raadslid uit Petersburg heeft zich met een kapitalist in verbinding gesteld, om in de naaste toekomst aldaar stieren gevechten te organiseeren. Voor de avontuurlijke onderneming zal onge veer 50.000 roebel noodig zijn. Men wil uit Madrid een groote kudde stieren en een schare picadoors, matadoors en toreadoors naar Petersburg zien te krijgen. De mogeiijkheid bestaat echter, dat de Petersburgsche vereeniging voor dierenbescherming zich tegen deze onder neming zal kanten, 't Is dan ook wer kelijk meer dan onnoodig, dat in 't ruwe Rusland dc moordlust nog daarenboven aangewakkeid wordt door zulke geeste lijk-laagstaande stierengevechten. Veiling der juweelen eener koningin. Blijkens een Bel gisch blad zullen alle waarde-artikelen en juweelen der overleden koningin der Belgen onder den hamer worden ge bracht. De schuldeischers van prinses Louise eischten, dat deze veiling zou worden gehouden. Onder de juweelen bevindt zich onder meer een diadeem welk kleinood haar ter gelegenheid van haar zilveren bruiloft was geschonken. De diefstal in de Passage in den Haag. Zondagnacht was er een vechtpartijtje op den Fluweelen Burgwal in Den Haag tusschen een paar vrouwen en een man. Deze laatste kreeg een klap met een parapluie (hij werd later door do politie verbonden) en riep in zijn woede, dat de vrouwen maar eens eraan moesten denken wat hij wist van haar en den diefstal in de Passage. Of dit nu voor de justitie de aanlei ding is geweest, of dat ze op andere gronden er toe overging, zullen we in 't midden laten. Vanochtend om ruim 10 uur verschenen in eens de hoofd inspecteur der recherche, met een in specteur en eenige rechercheurs in het Achterom en lieten dit straatje afzetten. Even later kwamen de rechter van instructie en de subs.-officier van jus titie met twee rijksveldwachters, en dra bleek dat men 't op perceel no. 97 voorzien had. Dat 'n kroegje van verdacht allooi en de mannen en vrouwen, die er hun verblijf hebben, staan bij de politie met 'n extra zwarte kool aangeteekend. Daar er geen bel aan huis is en op herhaald kloppen geen gehoor kwam, probeerde men de deur met een breek ijzer te forceeren. Dat mislukte. Toen werd het luik van de deur gehaald, een ruit ingeslagen, door de opening kroop een agent en spoedig was de baan vrij. Van nok tot kelder is het huis onder zocht, geen plekje, waar men niet snuf felde, doch veel heeft het onderzoek niet opgeleverd, o. a. eenige stellen loopers. (Avondp.) Burgerlijke Stand. Van 9 en 10 October 1907. GEBORENHendrik Andries, z. van Andries Kelder en JansjeBarten. Geer- truida Maria Johanna, d. van Johannes Hendrikus Bauland en Everdina Zijsvelt. Coenraad, z. van Jan van Nim wegen en Johanna van der Hoef. Anton Coen raad Lodewijk, z. van Arie Johannes Pieter Peters en Aaltje van Dijk Antonie, z. van Jan Hoksbergen en Susanna Antonie van de Brug. Marinus, z. van Adriaan Johannes Mari- nus Goote en Pieternella Adriana Buijs. ONDERTROUWD: Hermanus Worffel en Frederika Wilhelmina Nij- kamp. Josephus Wilhelmus Meyerink en Hendrika Lensing. Jeen Schaaf en Adriana Cornelia Maria van Velzen. Johannes van Bogerijen en Everarda van 't End. Willem Vonk en Jen- nigje Hekhuijsen. GETROUWDHendrik Bitterling en Maria van Oven.Johannes Petrus Steenbeek en Evertje van den Bor. Hendrik Louis en Johanna Catrina Wels. Hermanus Johannes Hartkamp en Marina Josina van de Roemer. OVERLEDENGeertruida Pieter nella Schiebout oud 5 maanden. Cornelis Timotheus Krijnen, oud 1 jaar Sophia Hertel, oud 78 jaar. 385e Staatsloterij. V ijfde klasse. Derde week. Ti '."king van 9 en 10 Oct. 1907. (1950 loten.) Tei kantore van den Collecteur A. C. RO. Leinweber te Amersfoort (Bret straat 22) zijn aan de navol- gendt nummers te beurt gevallen Prijzen van f 100 op Nos. 3204 en 10809. Prijzen van f70. 943 945 2319 3082 3089 3107 3110 3223 3316 5497 5514 11068 11078 14593 14928 16093 1609416097 16120 16704. Te zamen 22 prijzen. 1 nder prijs zijn uitgetrokken: 1681 1685 1686 1690 1704 2321 2330 2336 2338 2354 3112 3117 3119 3121 3206 3218 3236 3301 3313 3317 3326 5501 5515 10785 11420 11426 14914 14917 14921 14925 16061 16U79 16090 16109 16706 16707 16711 16725 Volgende trekkingen geschieden 14 18 Oct. 1907. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleven de navolgende prijzen1 van r IOO.OOO, 1 van f 10.000, 1 van f 2000, 1 van f 1500, 19 van f 1000, 15 van f400, 22 van f200, 44 van f 100 en 1036 van f70. Laatste Berichten. De optocht ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de vereeniging „Amersfoortsche Vrijwillige Brandweer", Zaterdagavond a.s. te houden, zal on- derstaanden weg volgen: Appelmarkt, Langestraat, Utrechtsche- straat, Utrechtsche weg, Van Campen- laan (voorbij den Ed.Achtb. heer bur gemeester), Stationsplein, Stationsweg, Kleit e Bergstraat, Groote Bergstraat, Arnh. weg, Groote Haag, Kleine Haag, Zuidsingel, Weverssingel, Zand, Groote Spui, Schimmelpenninckstraat, Hoogl. weg, Bloemendaal, Havik, Lavendelstraat, Hof, Zevenhuizen, Langestraal, Kamper- binnen poort, Kampstraat, Oliesteeg, Kampstraat, Weverssingel, Bloemen- daalsche Binnenpoort, Havik, Nieuwe weg, Westsingel (stadhuis), Varkens- markt, Langestraat, Krjinmestraat naar de Keizerskroon. Door den rijks-veldwachter A. van den Hoogen zijn in het jachtterrein van den Hoogen weg bekeurd, wegens strooperij A. van Weerhorst, Clir. Fon- tijn en een handlanger. Twee geweren werden in beslag ge nomen. Schouwburg Utrecht. OPERcY ITALIANA. Dir. Cav. M. DE HONDT. Maandag 14 Oct., 7'/, nur. Muziek van PUCCINI. Optreden van f» ISALBERTI Sigra, TR0MBEV. ft Pr ij zen der plaatsen: t Balcon f3,00. Stalles f 2.5O. ie Amph. en ie Zijloge f 2.00. Baignoires, 2e Amph. en Parterre f 1.50. 3e Amph. en 2e Zijloge T f 1.00. 4e Amph. fo.75. Gaan- Tl derij f 0.50. f P1 a a t s b espr ekin g: Voor t Aandeelhouders Vrijdag van 10 f tot 12 uur, voor het publiek denzelfden dag na loting, van A 1 tot 3 uur, verder Zaterdag T en Maandag van 1 o tot 12 en van 1 tot 3 uur. T Aanvang 7VS uur. «X ft A. J. van Zalingen, - CONFISEUK,. - - ft LANGESTRAAT 1, HOEK VARKENSMARKT. ft Telephoon No. 171. Weder dagelijks versch: UIMK BEBOEJIJI 50 ct. per 5 ons.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3