HUISONDERWIJS. HH Uit de Omgeving. SPORT. Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. ALLERLEI. Laatste Berichten. ADVERTENTEËN. f 31.000. ijer stt in» in d d. ;lie SV« inc ;tui tali zii CM ;ec i re de irrigators, koortsthermometers, kroep- nig; ketels, ondersteken, draadbogen, ledi- jkg kanten, rugsteunsels, waterkussens, oei windkussens, baden, couveuse, borst- 'au pompen en glazen, glycerine spuiten, r l hartkoelflesschen enz. enz. ij Wat onze vcreeniging in Amersfoort ai betreft, weet ieder, die van het verslag ïUt omtrent den toestand en de werkzaam heden over 1906 heeft willen kennis nemen, dat zij in den korten tijd van haar bestaaan, zich op menig gebied niet onbetuigd heeft gelaten. Het is een zeer verblijdend verschijn sel, dat het ledental thans tot ongeveer 1500 is gestegen. Velen onder deze betalen de minimumcontributie. Ook dat is gelukkig, al is het ook, dat wij de grootere bijdragen broodnoodig hebben. Vóór alles hebben wij ons groot suc ces te danken aan onze zusters. En niemand uwer zal het mij dan ook euvel duiden, dat ik met beide handen de gelegenheid aangrijp, Zuster Diemont en Zuster Bakker onzen innigen dank te brengen voor hetgeen zij in het belang err van velen hebben gedaan. De opvatting, ver die zij van hare taak hebben is verre hot boven onzen lof verheven en wij koeste- zet ren den wensch, dat ze nog lang bereid de; zullen worden gevonden hare beste en- krachten aan onze vereeniging te wijden. onO Reeds werd in het genoemd verslag uei van onzen uitnemenden en ijverigen i; secretaris er op gezinspeeld, dat er mis- gin, schien kans zou bestaan binnen een niet Digi al te langen lijd een eigen wijkgebouw 1 c te verkrijgen. Inderdaad heeft die tijd zich niet lang laten wachten, ie Maar tot het bereiken van dit ideaal art was allerlei hulp noodig. Het heeft ons evenwel daaraan niet ontbroken. Wij werden verrast met enkele giften, waarvoor wij den milden schenkers onze groote eikenlelijkheid betuigen. Voorts werden eenige personen bereid gevonden tegen een kleine rente die gelden te verschaffen, welke nog tot voltooiing van het Wijkgebouw noodig waren. Zoo kwam ons Wijkgebouw tot stand, waaraan zulk een groote behoefte bestond voor een goeden en geregelden gang van zaken. Het zal nu binnen weinige dagen in o; gebruik worden genomen. Eensdeels zal het dienen tot woning van de zustersanderdeels tot berging van het magazijn waarvoor een of meer lokalen beschikbaar zijn. Ook zijn er badinrichting, desinfectie kast en een spreekkamer aanwezig, waar de zusters de zoogenaamde loopende zieken kunnen behandelen, arm- en beenwonden kunnen verbinden, oogen indruppelen, ooren en neuzen uitspuiten, hoofduitslag verzor gen enz. Bij den bouw deden zich groote moei lijkheden voor. De aannemer, de heer W. van Genderen, heeft eer van zijn werk en het Bestuur betuigt hem bij dezen gaarne zijne groote tevredenheid. Ook komt een woord van hartelijken dank toe aan den bouwkundige, den hr. P. v. Achterbergh voor de geheel be- langlooxe wijze, waarop bestek en teeke- ning; door hem zijn vervaardigd, als mede voor het toezicht dat hij bij voort during heeft gehouden. Had hij reeds vroeger door het openstellen van de Zwem- en Badinrichting van zijne sym pathie voor onze vereeniging doen blijken thans heeft hij hiervan een nieuw bewijs gegeven, waarmede hij ons een goeden dienst heeft bewezen. En nu wensch ik nog een onzer Be- Pt ituursleden afzonderlijk te noemen, 't Is voor ons allen, maar wel inzonderheid voor U, geachte Heer Vrijdag, een groote voldoening, dat ons Wijkgebouw nu op feestelijke wijze kan worden geopend Gij hebt het initiatief genomen. Gij hebt veel van uw tijd en uw toewijding aan de zaak gegeven en tegen geen be zwaren hebt ge opgezien. Wil aanvaarden onzen grooten dank en onze welgemeende hulde voor al uw zorgen en wees er van verzekerd, dat wij uw omvangrijken arbeid ook als penningmeester ten verste waardeeren en hopen, dat gij nog lang in de gelegen heid zult zijn de belangen onzer ver eeniging te blijven behartigen. Mijne Heeren. Bij de voorbereidende werkzaamheden tot oprichting onzer vereeniging werd door mij aan het spreekwoord herinnert if „Onbekend maakt onbemind." 1^ Nu de vereeniging Het Groene Kruis bij velen geen onbekende meer is, heb- j: ben velen haar ook leeren liefhebben, ij Daarom gaan we vol vertrouwen en Pj goedsmoeds de toekomst tegen, p Dringend blijven wij echter uw aller li belangstelling inroepen. Vooral den steun i van onzen Raad onzer Gemeente is ons j; veel waard en ten hoogste aangenaam. Tot nu toe hebt gij {ons, M. H. groote gastvrijheid aangeboden, in het oude schutterijgebouw. Ook hebt gij het aan f finantieele hulp met laten ontbreken. n«r h"Zeni a WareD Wi-> ^aartegene f over bereid de zorg van de armlastige (S patiënten der gemeente op ons te nemen li Onze werkzaamheden, die zoovele t huisgezinnen tot zegen zijn, breiden zich steeds meer uit wij zijn van nu j.^ aan op hoogere lasten gekomen, p, Met onzen bardgrondigen dank voor i nn vi r II uwe ons bewezen sympathie moge dan ook de bede gepaard gaan, dat gij ons daadwerkelijk zult blijver steunen, op dat onze vereeniging steeds meer aan haar verheven doel moge kunnen be antwoorden. Overtuigd als wij zijn te strijden voor een goede zaak, durven wij u dit te vragen. De belangen, die we behartigen, immers zijn algemeene belangen. Ik ben genaderd tot het einde van mijn spreken. Van harte wil ik hopen, dat het Groene Kruis in den gevel van dit gebouw zal blijven spreken, vele, vele jaren lar g 1 Wij willen hopen dat steeds meerderen zullen komen en zich bij ons zullen aan sluiten. Laat ieder het zijne doen. Laat ons niet rusten, totdat wij alles zullen heb ben gedaan wat in ons vermogen is om de ziekenzorg en ziekenverpleging in Amersfoort te bevorderen. Onze vereeniging groeie op tot een sterken en grooten boom. Ze worde door veler liefde gedragenZe brenge, in talloos vele ziekenkamers troost en verlichting. Toehoorders, zooals het roode Kruis werkt op het oorlogsveld, liet Witte Kruis in Noord-Holland, zoo winne het Groene Kruis steeds meer vasten voet in de andere provinciën van ons vader land; bovenal ook in onze stad! En hiermede verklaar ik uit naam van het bestuur ons wijkgebouw ge opend." Na het uitspreken dezer rede werd de eerewijn aangeboden, en hield de Burge meester de volgende toespraak: Mijnheer de Voorzitter, Heeren leden van het bestuur: „Mag ik van deze gelegenheid gebruik maken om het Bestuur hartelijk dank te zeggen voor hetgeen zij tot nu toe in het belang der ziekenverpleging heb ben gedaan? Ik breng daarbij gaarne hulde voor de activiteit door hen steeds aan den dag gelegd en drink dit glas op het welslagen der pogingen van het bestuur en wensch dal de vereeni ging zich steeds meer zal mogen ver heugen in de belangstelling der burgerij en hoop dat het verheven doel, waar naar de vereeniging streeft, moge worden bereikt." Applaus Daarna werd het gebouw bezichtigd, waarbij de leden van het bestuur de noodige inlichtingen gaven. Het maakt den indruk, dat het huis voor het doel, waarvoor het thans is bestemd, uit nemend geschikt is. Onbestelbare brieven en briefkaarten. Verkerk Amsterdam. J. Meijer Philippine. A. Korperaal Katwijk Zee. Wed. de Jong. Scheveningen. G. J. van der Sluis Brieven (Buitenland). J. W. Oerlemans Heiten. G. van Veen Holte. Briefkaarten (Binnenland.) Mej. J. Hovendaaal Amersfoort. A. H. Dissel Wed. de Haan Amsterdam. V. Smit Hilversum. Briefkaarten (Buitenland). G. J. J. v. Luyn Merken. Lobeck Meyjes Berlin. Nika Heylygers SOEST. Door onbekende oorzaak brandde Maandag het huis met inboedel, toebehoorende aan den landbouwer P. Schwegler geheel af. Hoewel alles ver zekerd was, dekt de assurantie de schade niet. SOESTDIJK. Dinsdagmiddig verliet H. M. de Koningin-Moeder haar zomerver blijf, het paleis Soestdijk, en vertrok te 4.20 per lokaaltrein, waarin zich het salonrijtuig der N. C. S. bevond, van de halte Soestdijk naar Utrecht, om zich van daar uit naar Zwitserland te begeven. Het verblijf van H. M. op Soestdijk duurde dit jaar van af 16 Mei tot half October. Het staldepartement vertrekt 23 dezer naar den Haag. A.s Zondag zal er hard gestreden moeten worden op de Leusderhei. Quick krijgt bezoek van P. W„ de kampioen van het Oosten, en we twijfelen er niet aan of de Enschedeërs zullen zooals overal schit terend zegevieren. Maar I de Leus derhei is berucht, en dat heeft P. W. ook ondervonden. Geen enkele keer heeft ze de booswichten op dit terrein kunnen slaan. Een jaar of zeven geleden triomfeerden de Quicke- naars in een bekerronde met 4o, een jaar of wat daarna speelden ze een promotiewedstrijd gelijk en het vorige jaar werden de Enschedeërs weder met 1 o geslagen. De traditie getrouw blijvende zou Quik dus moeten winnen, maar daar zal niet veel van komen. Wel heeft Quick een groote kracht in J. J. de Stoppelaar, die expres voor deze match zal overkomen uit Delft, maar ze missen hun doelverdediger, en ook Adam, die een „kapotte poot" heeft zal de Roodwitte kleuren niet kunnen verdedigen. Het ziet er dus nog al leelijk uit. Maar „nevermind", moed houden, Roodwitten 1 Misschien een verrasinkje Zondag a.s. komt P. W. uit Enschedé, de Oostelijke kampioenclub in Amersfoort tegen Quik spelen. De vereeniging Quik doet al het mogelijke om het den toeschouwers zoo aangenaam mogelijk te maken. Zondag b.v. zal er consumptie op het terrein te verkrijgen zijn, waarvoor de zorg is opgedragen aan den heer S. van Kolfschoten, hotelier van „Oud- Leusden." Tot groot gerief der dames zullen er ook stoelen op het terrein aanwezig zijn. Voor de betrekking van onder wijzer aan de openbare school voor «M. U. L. O.» te Baarn hebben zich ruim t o sollicitanten aangemeld De Afd. Baarn van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft in hare Woensdag gehouden vergadering de volgende motie aangenomen, in verband met de verkiezing van een lid van het Hoofdbestuur van genoemden Bond. De afd. Baarn e. o. van den Bond van Nederlandschen onderwijzers, be sprekende den verkiezingsstrijd voor de vacature ten Geuzendam, waarvoor haar lid Weijkamp door de afdeeling Utrecht werd candidaat gesteld, van oordeel, dat deze afdeeling het recht miste den eens gekozen candidaat <te laten varen op grond van de hou ding der S. D. O. V.-ers te Amsterdam", van oordeel, dat die afdeeling door de candidaatstelling den plicht op zich nam haren candidaat tegen mogelijke aanvallen te verdedigen; Gelet op de wijze, waarop dit is geschied Spreekt hierover hare afkeuring uit en besluit deze motie ter kennis van de afdeeling Utrecht te brengen en in de Bode te publiceeren. Aan mej. G. van 't Slot, benoemd tot onderwijzeres aan de Meisjesschool alhier, is eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan school VI te Arnhem, met ingang van 1 Januari a.s. of zoo veel eerder als de opvolgster in functie mocht tteden. Door Mej. G. Terpstra leerling der Rijksnormaallessen alhier werd met gun stig gevolg examen afgelegd voor de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek. In de gisteren gehouden open bare vergadering van den Raad van State is behandeld het beroep van C. Sweris te Baarn tegen het besluit van B. en W. dier gemeente dd. 26 Maart 1907, waarbij hem voorwaardelijk ver gunning is verleend tot het maken van eenige veranderingen In zijne bouwplannen betreffende de machinale houtbewerkingsfabriek aldaar. Uit het over deze zaak door Staatsraad mr. de Nerée van Babberich uitgebracht ver slag bleek, dat Gedeputeerde Staten adviseerden tot niet-ontvankelijkver- klaring van het beroep op grond dat het te laat is ingesteld. De Kon. beslissing volgt later. De vermiste 1 8,0 00 hul zen. In verband met de vermissing van on geveer 18,000 patroonhulzen van eene zending tusschen Arnhem en de Hem- brug, is te Rotterdam, naar men meldt, een gedeelte hulzen in beslag genomen. Althans moet uit een aldaar ingesteld onderzoek gebleken zijn, dat een koop man in oud koper in de laatste maanden een tamelijk groote partij gekocht moet hebben van een koopman uit Arnhem. De nadere bijzonderheden ontbreken, daar het onderzoek zeer bedekt plaats vindt. De vermoedelijke dader vermeent men evenwel op het spoor te zijn. Men meldt nader uit Arnhem: Van betrouwbare zijde wordt mede gedeeld, dat de koopman A. B., wonen de te Arnhem, in verband met den patroonhulzendiefstal als verdacht van heling is aangehouden. Omtrent den verdacht kan men ons tot op heden nog niets mededeelen. Het onderzoek wordt voortgezet. Griezelige vondst. Een agent van politie te Rotterdam deed een grie zelige vondst op een open terrein nabij den overweg achter de Diergaarde en Stationssingel. Het was een lijk. De poli- tiegeneesheer werd gewaarschuwd, want men dacht aan het lijk van een op af schuwelijke wijze vermoord mensch. Na schouwing bleek het evenwel te zijn het lijk van een van zijn vel ont dane Chimpansé, uit de Diergaarde af komstig en daar maar nedergeworpen („N. R. Ct.") Dinsdagmorgen is door het per soneel van trein 311, op de spoorbaan tusschen Hof van Delft en Schiedam het lijk gevonden van de 21 jarige mej. van Dieren, uit Rotterdam. Volgens verklaring van de conducteurs, was mej. v. D. alleen in de coupé, toen de trein omstreeks halfnegen uit Den Haag vertrok. Men vermoedt nu dat onderweg een man in de coupé is gekomen met min der goede bedoelingen en zij uit angst uit den trein is gesprongen. De justitie te 's-Gravenhage heeft het lijk op de begraafplaats te Schiedam in beslag genomen en verzegeld. Gisteren is in het Gemeenteziekenhuis te Schiedam de gerechtelijke lijkschouwing gehouden. Heden wordt het lijk naar Rotterdam vervoerd. E skimo'salsmenscheneters. Uit New-York wordt gemeld, dat een Ganadeesche expeditie, die zoojuist van Labrador is teruggekeerd, tot de ont dekking is gekomen, dat de Eskimo's aldaar menscheneters zijn geworden. Zij zijn door den herhaalden hongersnood daartoe genoodzaakt. Den onderzoekers werd een man aangewezen die reeds acht menschen had opgepeuzeld. In één gezin werden twee kinderen gedood en opgegeten om de andere leden van het gezin in het leven te houden. Een eisch 0111 schadever goeding van drie millioen. Bij het burgelijk gerechtshof te Brussel is door den bekenden aannemer van publieke werken, Wouters, een actie ingesteld tegen de civiele lijst van den koning en de Kongodomeinen, omdat zij ver schillende, hem bij contract opgedragen werken uitstelden. Wouters beweert, dat hem daardoor een schade van zes millioen francs is berokkend. Graaf en danseres. Wegens ontvoering van een minderjarige werd gisteren te Weenen een aanklacht inge diend tegen den graaf Wladimir. De graaf had eenigen tijd geleden in een of ander specialiteiteninrichting kennis gemaakt met een Spaansche danseres en was met het meisje na een korte liaison uil Weenen vertrokken. Later kwam Carmen, zoo heette zij, geheel beroofd en ver vallen bij haar ouders te Barcelona. De vader heeft nu tegen den aristocraat, die zich tegenwoordig weer in Weenen ophoudt, een aanklacht ingediend. Luchtscheepvaart. Zaterdag namiddag is te Londen een reuzenlucht- ballon opgestegen, bestuurd door den heer Gaudron. De ballon bevat 32.396 kub. M. gas en heeft een middellijn van bijna 18 Meter. Het is de bedoeling van den luchtreiziger om het afstands record van graaf De la Vaulx te verbeteren hij hoopt eerst in Rusland neder te dalen. Een redacteur van de Daily Chronicle" maakt de reis mede. De automobiel in Turk ij e. Reeds sinds langen tijd wordt er door belanghebbenden ijverig voor gewerkt om de automobiel in Turkije ingang te doen vinden. Dit gaat met veel moeite gepaard, daar de invoer van automo bielen binnen Turkije verboden was. Eindelijk, nu ongeveer vier weken gele den, werd dit verbod opgeheven, doch in de plaats daarvan een bepaling ge maakt, dat automobilisten niet in de steden en dorpen mochten rijden. Alleen de landwegen restten hun dus. In de straten van Pera is, nauwelijks na de intrekking van dit invoer-verbod, reeds de eerste auto van een afstandsrit ParijsKonstantinopel binnengekomen. Oud en jong bleef staan en verbaasde zich. Een Franschman, monsignor Ho- molle, die kortgeleden hier verscheen, heeft het kranige feit verricht zonder noemenswaardige machine-stoornissen den weg van Parijs naar Konstantinopel in een auto af te leggen. Wel is ParijsKonstantinopel nog lang niet PekingParijs, maar de moeilijkheden, welke de Balkan en vooral de wegen in Turkije bieden, doen veelal niet onder voor die, met welke de drieste automobilisten in 't barre Siberië hadden te kampen. Homolle begon zijn gevaarvollen tocht vanuit Parijs over Belfort, Freiburg, Ulm,München, Weenen, Boekarest, Schipkapass en Adrianopel naar de Turksche hoofdstad. Gemiddeld legde deze Franschman 300 kilometer per dag af. Aan de wel willendheid der Turksche regeering, welke hem een officier als begeleider meegaf, kon hij door alle dorpen en vlekken trekken en zelfs binnen Konstantinopel rijden. Binnenkort zal de heer Homolle den terugtocht KonstantinopelParijs per auto aanvaarden. De meesterbarbier. Een Londensche „meesterbarbier", die zich zelf het juweel van alle scheer- menschen der wereld noemt, heeft onlangs in de Londensch* kranten be kend gemaakt, dat hij dezer dagen in een grooten specialiteitenschouwburg der Theemsstad „15 minuten lang zal sche ren, waarvoor hij 200 menschen noodig heeft." Voor dit staaltje van handigheid zal hij een aardig sommetje verdienen. De meesterbarbier heeft reeds het kunst stuk volbracht, geblinddoekt in 1 minuut en 27 seconden een van zijn klanten te scheren. Voor de variatie gebruikte hij een gewoon zakmes en het zaakje duurde slechts 45 seconden. Een andere maal krabde hij met zijn scheermes het record van 27 seconden. Hij zegt, dat scheren een „kunst" is, waarvoor men niet alleen een scherp mes, maar ook een scherp en vast oog noodig heeft. De huid der klanten moet zorgvuldig worden bestudeerd en behandeld. Ook een heele reeks van regels, die de klan ten in acht moeten nemen heeft de meesterbarbier opgesteld, waarvan de belangrijkste luidt: „Geef je volkomen in de handen van je barbier." „Lees niet gedurende het scheren." „Sla niet je beenen over elkaar en verroer je niet." „En hoest en niest eerst uit voor je je onder het mes begeeft." Burgerlijke Stand. Van 16 en 17 October 1907. GEBORENJohan, z. van Gerrit Snijders en Wilhelmina de Graaf. Elisabeth, d. van Abraham Herschel en Bertha Davids. ONDERTROUWDCornelis Gerar- dus van Winterswijk en Wilhelmina Johanna van Roosendaal. GETROUWD Jan Frederik Quer- forth en Maria van Leeuwenkamp. Martinus Johannes Smeele en Cornelia Johanna te Beek. Gerrit Leendert Schipper en Grietje Peters. Gerrit van der Heijden en Rengertje Adelaar. Wandert Jagtenberg en Elisabeth Hagebeuk. Johannes Meijer en Clara van Bogerijen. OVERLEDENRoelefina Willemina van der Flier, oud 4 maanden. Elisa beth van de Biesebos, oud 6 dagen. Christina Adam, oud 10 maanden. Naar we vernemen zal er Dinsdag 29 October eene openbare zitting van den Gemeenteraad worden gehouden. De vereeniging „Onderlinge hulp" alhier is van plan binnenkort de bestu ren der verschillende vakvereenigingen hier ter stede bijeen te roepen, om over leg te plegen ten einde bij het Gemeen tebestuur aan te dringen om zoo spoe dig mogelijk voorstellen te doen inza ke verzekering tegen werkloosheid. De heer Pels Rijcken heeft op zich genomen deze zaak in te leiden en uitvoerig toe te lichten. Men zal begrijpen, dat wij, die onlangs een paar artikelen aan deze nuttige zaak wijdden, dit pogen met blijdschap be- begroeten. Het is nu juist de tijd; men zal nu nog gemakkelijk subsidie voor deze zaak van het rijk kunnen krijgenwie weet of dit later nog wel zoo gemakkelijk zal gaan. Utrecht, Haarlem, Amsterdam, Maastricht, Hilversum en ook Gronin gen zijn ons reeds op dezen weg voor gegaan. Naar we vernemen hebben zich voor de cursussen in Nederlandsch, Fransch, Engelsch en Duitsch, die in „Ons Huis" worden gegeven, reeds een zeventigtal Candidaten aangemeld. Wel een bewijs dat er behoefte onder de burgers bestaat aan zulke cursussen en dat er belangstelling voor is. De cursus in het Nederlandsch voor de jongelieden van den Telegraafdienst wordt met het oog op hun even- tueele positie als briefbesteller af zonderlijk gehouden. Een hoofd eener opl. school voor H. B. S. en Gym. trekt zich uit zijn drukken werkkring terug en wenscht zich te vestigen, waar behoefte bestaat aan huisonderwijs of aan eene school voor een klein getal leerlingen. Brieven, lett. Z. Bureau van dit blad. Ten kantore van den Collecteur LEINWEBER te Amersfoort is op No 3 2 32 gevallen de prijs van

De Eemlander | 1907 | | pagina 3