STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. werking heeft betoond, meent onder deze omstandigheden de verantwoording te kunnen blijven dragen. Dat zullen wij wel spoedig weten. De geheele stemming is een verwarde historie. Er zijn onder de tegenstem mers, die toch eene spoedige afwerking noodzakelijk achtenvoor hebben ge stemd o.a. leden die die spoedige af werking volstrekt niet urgent achlen. Distilleer daar nu maar eens iets uit. Voor de eindstemming was nog een stemming gehouden over de opnieuw ingediende notav. Kol, die de beslissing wilde verdagen, door de zaak commis soriaal te maken. Zij werd verworpen met 68 tegen 17 stemmen. Voor alleen de sociaal-democraten, behalve de heer v. d. Zwaag, en de vrijzinnig-demo craten. In de te Amsterdam gehouden a.r. Deputaten vergadering is de volgende verklaring met bijna algemeene stemmen de heer Fabius was er tegen aan genomen De georganiseerde antirevolutionnaire partij, op 1/ October 1907 te Amster dam in haar Deputaten-vergadering bij eengekomen, spreekt als haar gevoelen uit: le. dat de opneming in Artikel 80 der Grondwet van een blanco formule niet kan worden aanvaard 2e. dat zij zich tegen de invoering van het algemeen stemrecht uit beginsel verzet 3e. dat zij blijft bij haar steeds be leden overtuiging, dat de grondslag van ons kiesrecht niet mag zijn individualis tisch, maar moet zijn organisch; 4e. dat, nu hierin voorshands nog niet verder kan worden gegaan dan tot in voering van het Gezinshoofdenkiesrecht voor de samenstelling van de Tweede Kamer, dit gezinshoofdenkiesrecht in Art. 80 der grondwet behoort te worden vastgesteld 5e. dat zij een toevoeging van capa- citeits-kiesrecht liefst gemeden ziet, maar desnoods hierin zou Kunnen berusten, mits het zich beperke tot de manlijke gediplomeerden 6e. dat zij een begrip van gezin alzoo verstaat, dat hier ook onder medereke- aen de onvolledige gezinsformatiën 7e. dat zij het billijk acht, dat de uit sluiting van bedeelden zooveel doenlijk worde beperkt en dat er een uitweg gevonden worde voor hen, die door de vast te stellen regeling zouden ontkie- zerd worden; 8e. dat zij nadere formuleering en redactie van het door haar begeerde overlaat aan de Leden der Staten- Generaal van onze partij, in overleg met de andere partijen van Rechts, zoo mogelijk onder raadpleging van het ad vies van het Centraal Comité. Kunst en Wetenschap. De Mascotta. Afgaande op de recensies, die we omtrent het Nederlandsen Operette- Ensemble onder de oogen kregen, belooft de eerste kermisavond in Amicitia goed in te zetten. Opgevoerd zal dan worden De Mas cotta. DeProv. Geldersche en Nijm. Courant schrijft daaromtrent „Het Nederlandsch Operette-Ensemble, dat onder Directie van den heer A. Janmart Jr. uit Amsterdam de verschil lende provinciën bereist en overal op veel succes mag bogen, trad gisteren avond in „De Vereeniging" op met Audran's bekende operette „De Mas cotta". Het dient gezegd, dal de voor stelling een uitstekende verzorging was ten deel gevallen. Een gelukkige rol- verdeeling, fraaie, wij zouden haast zeggen weelderige kostumeering, een zich flink werend, goed bezet orkest, dat alles heeft den vrij talrijken aanwezigen een schoonen avond bezorgd en na elk bedrijf moest dan ook meermalen worden ge haald. De goed bezette koren klonken krachtig en bleven steeds zuiver - vooral het muzikale slotkoor le acte was uit stekend het kan wel worden gezegd, dat het Nederlandsch Operette-Ensemble gisteren den goeden indruk verstrekt heelt, dien het bij vorige gelegenheden hier had achtergelaten." En in de Oprechte Haarlemsche Courant lezen we het volgende In „De Kroon" wordt deze week een reeks voorstellingen gegeven door het Nederl. Operette-Ensemble met mede werking van mevrouw M. Buderman— Van Dijk. Haar naam heeft èn als actrice èn als zangeres zulk een goeden klank, dat een groote toeloop naar „De Kroon" begrijpelijk is. Wel blinkt mevr. Buder man uit, doch een aantal overige krachten van het gezelschap is van dien aard, dat men den geheelen avond alleraan genaamst wordt beziggehouden. Dat bleek inzonderheid gisteren bij de ver tooning van „De Mascotta", de aardige operette van Alfred Duric, met opge wekte, aantrekkelijke muziek van Edmund Audran. Er werd goed en met lust gespeeld, goed en met toewijding ge zongen, de rolverdeeling viel te loven, de costumes waren net en frisch, alle gegevens dus bij elkander voor een wel slagen. Alle aanwezigen hebben zich vermaakt en dit kan niet anders strekken dan len bate van het Ned. Operette-Ensemble, dat gedurende deze kermis zich zeker zal mogen verheugen in toenemend bezoek. Gedurende de kermisdagen zul len de Vereenigde Tooneelisten van Amsterdam, onder directie van Jacques Sluyters Jr. voorstellingen geven in de Arend, terwijl de eerste drie dagen in Het Valkje voorstellingen zullen worden gegeven door het ensemble onder leiding van F. de la Mar. In de Lulhersche Kerk wordt Maandagavond een bidstond gehouden met Ds. de Lind van Wijngaarden als voorganger. Men verzoekt ons alsnog meê te deelen, dat hel wijkgebouw van het „Groene Kruis" Maandag a.s. van 9 tot 4 uur ter bezichtiging wordt gesteld voor leden, op vertoon van hun bewijs van lidmaatschap voor 1907. Niet-ieden kunnen toegang krijgen tegen betaling van f 0.50. Naar men ons uit vertrouwbare bron mededeelt, moet bij de brieven bestellers alhier het plan gevormd zijn op verzoek van vele ingezetenen, in de volgende week kaarten aan te bieden met „Najaarsgroet" en aangegeven bus lichtingen. Te dien einde zal namens allen, één uit het personeel zich daar mede belasten en zorg dragen voor de stoffelijke blijken van belangstelling en sympathie, welke de beambten bij der gelijke gelegenheden ondervindenwaar door tevens te gemoet gekomen wordt aan de vele bezwaren die vroeger en Ihans nóg bestaan in verband met het zoogenaamde „wenschen". Het publiek kan hier welwillend medewerken, door slechts aan hem die een kaart aanbiedt, het toegedachte uil te reiken. DE KERMIS. Wanneer we ons niet al te zeer be driegen, zijn zoo ongeveer alle oude kennissen weder op de kermisterreinen gearriveerd. De verschillende kramen en tenten, de glijbaan, de cents-mallemolen en de stoomearoussel, alles staat weer op de oude plaats en in de week, die voor ons ligt, zullen weer velen zich in en tusschen al die tenten en kramen bewegen, ieder op zijn wijs genietende. Want hoe men ook over de kermis moge denken, een niet te weerspreken feit is het, dat voor vele personen ook de kermis een genot is, we bedoelen een onschuldig genot. Maar helaas ook zijn er minder onschuldige genietingen, die door de kermis worden gevoed. Van harte hopen we, dat de kermis in geen geval hel tooneel zal wezen van verre gaande dronkenschap en allerlei woeste tooneelen. Met angst en beven gaan voorzeker ook weer velen de komende dagen le gemoet. Laten we hopen, dat het verdriet, dat bij dergelijke gelegen heden ook altijd geleden wordt, zoo gering mogelijk zij. Voor de politie breken moeilijke dagen aan. Ieder, die kan medewerken zal zeker het zijne doen, om het den politiemannen althans niet moeilijker te maken. Kunnen zij op den steun van de burgerij rekenen, welnu dan is hun laak althans wellicht in vele opzichten ver gemakkelijkt. Raadstukkeu. B. en W. advise; ren den Raad af wijzend te beschikken op een verzoek van A. Los tot schadeloosstelling, ge leden in verband met de vaststelling van het Uitbreidingsplan, of tot overname van grond. De Raad heeft reeds den 30n April j.l. het beroep van adressant afgewezen tegen eene afwijzende beschikking van B. en W. tol het mogen bouwen van eane woning aan den Heiligerbergenweg kad. sect. B. No. 1534. Adressant vraagt den Raad of schade loosstelling voor het geleden nadeel óf overname van den grond legen een billijke vergoeding. B. en W. zeggen in hun rapport „Het is een onvermijdelijk gevolg van een uitbreidingsplan, met daarmee samen hangende bouwverbcden, dat de grond eigenaren niet in alle opzichten vrij zijn in de exploitatie hunner eigendommen. Aan het geheele gebied, waarover het uitbreidingsplan zich uitstrekt, wordt een bestemming van toekomstige exploitatie gegeven, waarbij wel is waar zooveel mogelijk rekening gehouden is met ieders individueel belang, maar waarbij het niet te vermijden is, dat eene andere wijze van exploitatie wordt vastgesteld, dan een eigenaar zich voorgesteld heeft. Intusschen zullen bij eene uitvoering van het uitbreidingsplan eigenaren zich doorgaans onderling moeten verstaan, ten einde hunne gronden gezamenlijk te kunnen exploiteeren en hierdoor ge legenheid hebben, elkaar als 't ware tot eene onderlinge compensatie te dwingen. Indien de Gemeente af wil wijken van deze zienswijze en hetzij de gronden wil aankoopen, hetzij schadevergoeding geven, dan zal zij óf voor een groot gedeelte alle in het uitbreidingsplan begrepen gronden moeten aankoopen, óf de eigenaren van die gronden moe ten schadeloosstellen, r. Wij zijn echter van oordeel, dat dit laatste overgelaten moet worden aan de uil komsten der toekomstige exploitatie, terwijl wij voor grondaankoop op zoo groote schaal geen vrijheid kunnen vinden." Industrie- en Huishoudschool. Donderdagavond hield de vereeniging „Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool" een alge meene ledenvergadering, die werd fiij gewoond door 6 bestuursleden en 8 leden. De vice-voorzitter prof. F. Kenninck opent met een hartelijk welkom de ver gadering, waarna de secretaris, de heer F. Wesseling de notulen leest der ver gadering van 16 Juli 1907, die worden goedgekeurd. Punt 1. Begrooting 1908. De voorzitter deelt mede, dat volgens het in de Statuten bepaalde, de begroo ting voor de leden heeft ter visie gelegen, hij hoopt, dat velen er inzagen van zullen hebben genomen. Toch komt het hem wel goed voor ook de zaak in de alge meene vergadering ter sprake te brenger De begrooting, met het oog op den bouw, sluit aan inkomsten ehuitgaven met een bedrag van f 40.OOll. De leeningen beloo- pen nl. f 40000 terwijl voor inrichtings kosten f39500 is uilgetrokken en voor- kosten van het terrein f500. De Gemeente heelt toegezegd een leening van f 40000. Dit bedrag ligt ter beschikking, maar is riet direct noodig. Voor Januari zal het Bestuur f 15000 opnemen, dan blijft er nog f25000 voor het vogend jaar. Met groote dankbaarheid mag worden vermeld, dat de particuliere leening zonder veel moeite is verkregen. Het Bestuur kan zelfs nog boven het bedrag gaan, maar met f 15000 kan worden volstaan. De uitgaven beantwoorden aan die in komsten. Er zal ongeveer f 10000 moeten betaald worden en de rest blijft dan voor het volgend jaar. Aan inrichtingskosten geeft het rijk f2000. Nog in dit jaar zullen die wor den ontvangen, want de bouw zal zoo'n voortgang nemen, dat er nog aanspraak op kan worden gemaakt. Natuurlijk zal het gebouw niet kant en klaar zijn, maar gedeeltelijk. En dat is voldoende voor den aanspraak. Ook van de Gemeente komt nog een f 400. Voor de exploitatie zijn de volgende subsidies Rijk f 6000, Provincie f 1500 en Gemeente f2500, te zaaien f 10000. Aan contributie en vrijwillige bijdragen wordt gerekend op f 600. Het ledental bedraagt ongeveer 240, dus dat bedrag is niet te hoog. Door de afscheiding van de Fröbel school zullen de vrijwillige bijdragen misschien verminderen. Het schoolgeld is gesteld op f3750 d. i. ongeveei gelijk aan het bedrag der vorige begrooting. De Fröbelschool is er wel afgegaan, maar de deelneming die de school ondervindt en nog meer zal ondervinden nu o. a. het costuumnaaien zal worden onder wezen, doet vertrouwen, dat dit bedrag niet hoog is te noemen. Voor verkochte spijzen, afgeleverd werk en lossen verkoop staat f 800 uit getrokken. Niets wordt er op de school voor niets gedaan en er is voortdurende afname. Dan staat er op de begrooting f 660 aan gekweekte rente van het klasgeld. Het Bestuur heeft het recht de gelden van de leening op te nemen, op een tijd, wanneer het dat belieft. Primo Januari zal het Bestuur daarvan gebruik maken, ook van de particuliere leening. Op dien datum gaat dan ook de vastgestelde 4J rente in, maar de beschikking over het geld heeft dan het Bestuur en het ziet wel kans aan rente dat bedrag te kweeken. Aan inkomsten is dat samen f 15810. De tractementen bedragen f 6050. Dit verschilt niet veel met den post van de vorige begrooting en toch zijn er enkele onderwijzeressen afgevallen van de Frö belschool. Dat i> waar, maar er moeten nieuwe krachten worden aangenomen. De salarissen zijn nog niet voldoende, maar het Bestuur zal trachten zooveel mogelijk daarin te voorzien, ook door verhoogingen na dienstjaren. Over het geheele land zijn de salarissen echter bij dit onderwijs nog niet hoog, Amersfoort gaat volstrekt niet beneden de markt. Concierge en werksters f 675, onder houd gebouwen en terrein f 200, leer middelen en schoolbehoeften f 340, mate riaal f375, vuur, licht en water f635. Wat het vuur betreft, dit zal in 't nieuwe gebouw ook goed kooper worden. Thans zijn er 6 gebouwen te verwarmen wat zeer duur is. Maar in 't nieuwe gebouw komt centrale verwarming. Het Bestuur is daartoe overgegaan omdat het van verschillende zijden er op gewezen is, dat het zoo geschikt en ook goedkooper is. De aanleg zal wel veel kosten, maar de aannemingssom is nog al meege vallen. Belasting en assurantie 47.25, Huur 856,75. Dit laatste bedrag zit nog in de thans in gebruik zijnde gebouwen, waar aan de Vereeniging huur heeft tot 1908. Aan rente en aflossing f3631. Daarin is begrepen de annuieteit aan de gemeente van f 2456, terwijl elk jaar f 500 wordt uitgeloot van de particulieren leening. Kantoorbehoeften f275, levensmidde len en huishouding f2350, diversen f165, onvoorzien (200. Dit alles te zamen maakt ook f 15810. Niemand verlangt het woord over de begrooting. Punt 2. Benoeming commis sie rekening en verantwoor ding. Op voorstel van den voorzitter worden daarin benoemd mej. E. Middelburg en de heeren J. G. Kam en J. D. Reiman Jr. en als plaatsvervangers Mevr. Hoog en de heer J. C. v. d. Meer. Daar geen dezer leden ter vergadering is, zal hun bericht worden gezonden. Punt 3. Verkiezing van 4 Bestuursleden wegens perio dieke aftreding van Mevrouw de Pool en de heeren Bolk, Sanders en Wesseling. Uitgebracht worden 14 stemmen, waarvan 2 blanco, Mevrouw de Pool en de heer Bolk verwerven 12 stemmen en de heeren Sanders en Wesseling 11, terwijl 1 stem is uitgebracht op Mr. A. van Traa. Aan Mevr. de Pool en den heer Bolk zal bericht worden gezonden, terwijl de heeren Sanders en Wesseling zich bereid verklaren herbenoeming te aanvaarden. Punt 4. Mededeelingen van het Bestuur. De voorzitter. Voor een gedeelte is het al gezegd, en het is trouwens ook al geen geheim meer, dat aan de Beeke- steinsche laan een flink en groot gebouw verrijst, waarin we zullen gehuisvest zijn. De bouw is alleszins gunstig te noemen. De aanneraingssom is lager dan we dachten, terwijl toch het gebouw naar de strengste eischen zal komen. Om die reden hebben we dan ook de vrijmoedig heid gevonden centrale verwarming te nemen. Het werk schiet flink op en het zal wel gereed zijn op den datum daar voor gesteld. Ook het gebouw voor de Fröbelschool schiet goed op en kan op 1 Januari wel klaar zijn. Ook dat zal een alleszins naar de eischen des tijds inge richt gebouw worden. Met onze school zal dat niet gaan op dien datum, maar wel gedeeltelijk. Nu vervalt ook de subsidie van het Nut, daar we die te danken hadden aan de opneming van de Fröbel school. Daar niemand het woord verlangt, sluit de voorzitter de vergadering, de hoop uitsprekende dat de school spoedig ge reed zal zijn en dat de volgende verga dering in het nieuwe gebouw zal worden gehouden. De Amersfoortsche Tram. Gisterenavond werd in „de Zwaan" een vergadering gehouden van de Garanten Vereeniging totin standhouding derAmersfoort- sche Tram, die werd bijgewoond door 20 leden. De heer J. C. Sinnige opent de ver gadering met ongeveer de volgende woorden M. H. Het comité, dat zich ten doel heeft gesteld om de Amersfoortsche tram voor ondergang te behoeden, heeft mij verzocht de leiding dezer vergadering op mij te nemen. Gaarne voldoe ik aan dat verzoek, omdat ik daardoor mede kan werken onze stad te behoeden voor een zeker echec. Want vast is het, wanneer de tram verdwijnt, al heel gauw zal ge zegd worden: Amersfoort is een plaats waar een tram niet eens kan bestaan, wat niet gunstig voor onze stad zal werken. Daarom wil ik graag de vergadering leiden. Ik zeg U hartelijk dank, en U niet alleen maar ook hen die niet aanwezig zijn, voor de groote belangstelling in de zaak, door hunne bijdragen voor het fonds. Het is een zaak van het grootste be lang, die nauw samenhangt met den bloei van Amersfoort. Voorloopig zijn we geslaagd en ik hoop dat ons pogen er toe zal leiden, dat de tram in stand zal blijven. Aan de Vereeniging moet nu echter een zekere kracht worden gegeven en die kracht moeten we verkrijgen door rechts persoonlijkheid. Daarom is punt 1 op agenda geplaatst, waaruit weer de vol gende punten volgen. Er is in de vorige vergadering van de Amersfoortsche tram goedgevonden de statuten in dien zin te wijzigen, dat 2 leden onzer vereeniging met een advi- seerende stem in het Bestuur der tram kunnen zitting nemen. Punt 1. Vaststelling Statu ten en Huishoudelijk regle ment. De secretaris leest de statuten artikel- gewijze voor. Uit de statuten blijkt dat de vereeni ging zich ten doel stelt het verleenen van geldelijken steun aan de Amersfoort, sche tram. De inkomsten zullen bestaan uit1 contributie, 2. schenkingen en 3. erfnia- kingen. Lid kan ieder worden die een jaar- ijksche bedrag, van minstens f 1storl in de kas. De naam luidt: Garanten Vereeniging tot instandhou dingder Amers foorlsche Tram terwijl de vereeniging is aangegaan voo den tijd van 29 jaar. In stemming gebracht worden d statuten met algemeene stemmen goed gekeurd. Hierna leest de secretaris het Huis houdelijk Reglement, dat eveneens wordl goedgekeurd, zooals het voorloopige; comité het heeft ontworpen. Punt2. V e r k i e z i n g defi ni tielfe Bestuur. Gekozen worden de heerenJ. G. Sinnige,E M. S. de Pool, A. Herschel, J. S. Teeng' en J. v. d. Plank, die hunne benoeming aannemen. Punt 3. Verkiezing van twee) leden uitdegaranten, diezil- ting nemen in hetBestuurder Ainersf. Tram Maatschappij. Voorgesteld worden de heeren J. C Sinnige, A. Herschel, Laurexs Luyk. en C. V. Termaat. Uitgebracht worden 19 stemmen waar van 14- op den heer Sinnige, 10 op den heer Herschel, 10 op den heer Permaat, 1 op den heer Tromp van Holst 2 o; den heer Schneiders, 1 op den heer' Koning, zoodat gekozen zijn de heeren Sinnige en Perschei, die hunne benoe ming aannemen. Punt 4. Mededeelingen. De voorzitter wenscht een woord van dank te brengen aan de heeren die de ondankbare taak hebben op zich ge nomen de gelden bijeen te brengen. Depenningmeester deelt mede dat het bedrag van f 1000, benoodigd voor de tram, overschreden is. Dat sur plus kan in reserve blijven voor de kosten der vereeniging. De voorzitter hoopt dat de tram in bloei zal toenemen, zoodat er geen sprake meer van opheffing zal zijn. De Administratie van de tram heeft inder tijd inzage verstrekt van alle bescheiden en daaruit is gebleken dat wat door hel Bestuur der tram is gedaan in allen deele juist en goed was. De scheeve voor stellingen wel eens over het beheer ge hoord zijn dan ook onjuist en onwaar gebleken. De tram wordt beheerd op een wijze, die niets te wenschen over laat. ^D e heer van Dam zegt, dat de heeren het allemaal wel weten, maar hij wenscht het toch nog eens te her halen. Toen de tram het vorig jaar in moeilijke omstandigheden verkeerde, werd aan de Gemeente f2800 subsidie toegestaan. Dit kon echter niet, dat be drag was te groot. Het gevolg was toen dat de tram moest liquideeren. Maar toen hebben de heeren, met de heer de Pool aan het hoofd iets gedaan. Als commissaris van de tram, wenscht spr. aan deze vereeniging dank te betuigen, voor hetgeen gedaan is voor de instand houding van de tram, want zeker waar is het, als ze dat niet gedaan had, had de tram niet meer gereden. Over het al of niet hooren van ver schillende bezwaren wordt nog een uit voerige discussie gevoerd. De heer de Pool deelt nog mede, dat de heeren Reuten en v. d. Meiden zich indertijd hebben opgeworpen voor de ontevredenen. Zij hebben een uitge breide memorie met bezwaren ingediend. We hebben toen vergaderd met het trambestuur. Alle bezwaren zijn ter sprake gebracht en de heer v. d. Meiden heeft toen volmondig erkent, dat hij zich vergist had. Het trambestuur had meer gedaan dan men met het oog op hel geld mocht verwachten. De heer van Dam herinnert er ook nog eens aan, dat het trambestuur gaarne alle wenschen overweegt, maar men kan er van verzekerd zijn, dat de meeste zaken al wel 10 of 20 maal zijn overwogen. Wat er kan gedaan worden, wordt er ook gedaan. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering. SOEST. In de op 17 dezer ge houden raadsvergadering werd het nieuw benoemde lid, de heer Wilkens geïnstalleerd. Overeenkomstig het voor stel van B. en W, werd besloten om niet over te gaan tot den verbouw van het post en- telegraafkantoor, welke verbouwing volgens gemaakte begroo ting zouden beloopen een bedrag van f 7000. De gemeente zoude nog voor- deeliger handelen blijkens eene gemaakte berekening, zoo zij niet tot deze verbouwing, welke door het Rijk noodzakelijk wordt geacht, over ging en de huur van het gebouw miste, al betaalde het Rijk ook de voorgestelde 6 pCt. van de te maken kosten als meerdere huursom. Boven dien 'bestaat in het'gemeentehuis gebrek aan voldoende dienstlokalen en zouden de

De Eemlander | 1907 | | pagina 2