VOLONTAIR BDISOjMWIJS. ALLERLEI. MARKTBERICHT. ADVERTENTIËN. St. Nieolaas. E: SPORT. Kerk- en Schoolnieuws. Ingezonden. Rechtszaken. l'Z - Z A. J. KLASSER. A. J. van Zalingen, )r'"! eventueel vrijkomende lokalen van het itkantoor kunnen worden gebruikt voor uitbreiding van het raadhuis. oedgekeurd werden de rekening 'er 1906 en de begrooting voor 1908 der gereformeerde-diaconie, aan welke instelling tevens een subsidie van f 400 voor het eerstvolgend dienstjaar werd toegestaan. Eveneens werden goedgekeurd de re kening voor 1906 en de begrooting voor 1908 de teekenschool en ontving ook deze instelling de toezegging van een subsidie van f 400. De door Ged. Staten voorgestelde 'is- verhoogingen der salarissen van den rdl burgemeester, den secretaris en den ontvanger, respectievelijk met f 400 f 300 en f 125, werden na breedvoerige discussies goedgekeurd, nadat vóóraf twee voorstellen van den heer Wilkens, om de jaarwedden van den burge meester en van den secretaris beide te bapalen op f 1500 of f 1400, waren verworpen. De begrooting der electrische-cen- trale voor 1908 werd in ontvangsten en uitgaven goedgekeurd tot een be drag van f 8770, waaronder begrepen een bedrag van f 950 voor storting in het reservefonds. Besloten werd met ingang van 1 Januari 1908 voor den tijd van een jaar, in plaats van 20 opcenten 40 opcenten te heffen op de hoofdsom der Personeele Belasting, en wel in verband met eene door B. en W. noodig geachte versterking der gewone inkomsten van de gemeente. Op voorstel van de heer Wilkens werd besloten tot benoeming eener com missie, ten einde te onderzoeken, welke weg zal moeten worden ingeslagen om tot eene blijvende versterking der inkomsten van de gemeente te geraken. Ten slotte werd de begrooting van het dienstjaar 1908 in ontvangst en uitgaven vastgesteld op f 32601,84. BAARN. Uit het voorloopig verslag van de afdeelingen van den Gemeente raad over de begrooting voor 1908 blijkt, o.m. dat men zich kan ver eenigen met de door Gedeputeerde Staten voorgestelde verhoogingen der jaarwedde van den burgemeester en den secretaris. Hoewel Ged. St. van meeniug zijn, dat het salaris van den ontvanger niet verhoogd dient te wor den, Lwenscht men ook deze wedde, in verband met de steeds toenemende werkzaamheid van dien ambtenaar met f 100 a. f 200 te verhoogen. Tegen een voorstel van een der leden om ook de jaarwedde der wethouders te vermeederen bestaan bij enkele leden principieele bezwaren. Met de voorgestelde salarisregeling voor de politie kan de meerderheid der leden zich vereenigen. Het voorstel van B. en W. om het weekloon der ge meentewerklieden met f 0.50 te ver hoogen en alzoo te brengen op f 9.50, en de verhooging van het uurloon voor de losse arbeiders van f 015 tot f 0.16, vindt steun bij de leden. Ge wezen wordt op de wenschelijkheid om de z.g. „los-vaste arbeiders", dat zijn zij, die hoewel geregeld in dienst, toch geene vaste aanstelling hebben, in vasten dienst der gemeente te ne men. Aangedrongen wordt op het tolplichtig maken van automobielen, die den straatweg naar de Baarnschen Dijk berijden. Gewezen wordt op de wenschelijk heid van eene spoedige tot stand- koming van eene telephonische ver binding tusschen Baarn en de Lage- Vuursche. Ten slotte wordt nog aangedrongen op eene herziening van het tarief voor het ledigen van beerputten. De stoere D. O. S.'ers zullen Zon dag a.s. een zwaren strijd hebben legen de vlugge H. V. C.'ers, voor de lste kl. van den U. P. V. B. Gelet op de overwinningen van vorige jaren, door H. V. G. op haar behaald, op het terrein achter Rustoord", vreezen wij niet, of ook nu weer zal zij winnen, al is het dan ook met een kleine meerder heid. Maar dan moeten zij zich nog wat vlugger op het leder werpen en wat tactischer de bal weten te plaatsen dan verleden Zondag, waar 't voor half time en 't laatste kwartier voor tijd zoo uitstekendging tegen het BussumscheA.W. D. O. s. I dunkt ons, kan, als ze geen pech heelt, meer presteeren dan A. W. II. Kom, H. V. C.'ers, Zondag eens flink de handen uit de mouwen, en bezorgt uw vereeniging voor de derde maal 2 puntjes. Eerst dan, na een mooie over winning, zal het u een recht genoegen zijn, aan de aanstaande vermakelijk heden, die de kermis voor menig jongeling biedt, deel te nemen, en kunt ge Zon dag a.s. uitrusten. Predikbeurten. 'k^Evang. Luth. Kerk. Zondag 20 Oct. uv Voorm. 10 uur Ds. de Meijere. Remonstrantse/ie Kerk. Zondag 20 Oct. Voorm. 10-1 uur Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. I.oge gebouw van Persijnstraat 1. Zondag 20 Oct. Voorm. ioi- uur. Ds. E. M. ten Cate van Apeldoorn. De 9e Algemeene vergadering van het onderwijzend personeel aan de Lagere Scholen in de arrondissementen Utrecht I en II, Loenen, Amersfoort, Rhenen en IJselstein zal op Zaterdag 26 October 1907 in Buitenlust te Utrecht worden gehouden. De agenda ver meldt de volgende punten: 1 Opening der vergadering te halfelf precies. 2 Voordracht van den heer H. Ph. Kottmann, onderwijzer in Ned.-Indië: Het onderwijs in Indië en de positie van den Indischen onderwijzer. 3 Inleiding van den heer N. F. Perk. hoofd eener school te Nunspeet: Het nieuwe teekenonderwijs in de praktijk. Met tentoonstelling van bui- tenlandsche teekeningen en werk van eigen leerlingen. (De in de zaal tentoongestelde tee keningen kunnen voor den aanvang en na afloop der vergadering en in de pauze bezichtigd worden). 4 Omvraag en sluiting. Tot bijwoning der vergadering wor den uitgenoodigd alle onderwijze ressen en onderwijzers in de provincie Utrecht, en verder allen aan wie de beschrijvingsbrief wordt toegezonden. De schoolopzieners spreken de wen schelijkheid uit, dat de gemeentebe sturen en de besturen van bijzondere scholen in deze provincie door het ge ven van vacantie aan de scholen waar op Zaterdag wordt school gehouden, het daaraan verbonden personeel zul len in staat stellen de vergadering bij te wonen. Donderdag slaagden te Zwolle voor het examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek de dames W. M. van Eek en G. M. S. Rauh, leerlingen van de llijks-Normaallessen alhier. Vrijdag slaagden voor dezelfde acte de dames A. S. Weelderen en A. van Woerkom, eveneens van de Nor maallessen alhier. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) GEVEN. Zou het waar zijn dat goedgeefse mensen, die het niet over hun hart kunnen verkrijgen een kind, vrouw of man, die aan de deur om een kleinig heid komt vragen, af te wijzen en niets te geven, at heeft de smekende het uitzicht van honger te lijden, van te verkleumen van koude zou het waar zijn dat die goedgeefsen evenveel kwaad als goed doen Neen dat is niet waar. Zij doen meer kwaad dan goed. Weten zij niet of willen zij niet weten, dat zij door aan de deur te geven, zonder voorafgaand nauwkeurig onder zoek, bedrog, huichelarij, bedelarij, lui heid, ordeloosheid, snoeplust, drankzucht, slordig leven en nog meer kwaad in de hand werken Weten zij niet of willen zij niet weten, dat diakonieën en armbesturen op ge regelde tijden bedélingen houden, en dat door andere inrichtingen zoals spijs- kokerijen, en het zeer goedkoop ver stekken van brandstoffen, in de levens behoeften van zu'ke bedeelden wordt te gemoet gekomen Weten zij niet of w'Hen zij niet weten, dat door Verenigingen als Liefdadigheid in deze gemeente, mensen die niet tot de beieelden behoren, ordelievend en werkzaam zijn, maar door ziekte, werk loosheid of een andere ramp tijdelik de onmisbare levensbenodigdheden moeten dei ven, en te veel zeer te waarderen schaamtegevoel hebben om te bedelen, opgespoord en gesteund worden om de benarde tijd door te komen, waarna zij weer door eigen arbeid in hun levens onderhoud kunnen voorzien Weten zij niet of willen zij niet weten, hoe talrijk de kunstgrepen van bede laars en vooral bedelaressen zijn om het medelijden op te wekken van per sonen die gewoon zijn zonder nader grondig onderzoek te geven Zulk onderzoek is niet ieders werk: het vereist grote omzichtigheid. Want evenals een koopman er op uit is, zoveel mogelik blijvend winst te maken, zo ligt het op de weg van het bedelvolk, zoveel mogelik van de gegoeden los te krijgen, maar dan door bedrog, huiche larij en leugen. De Amersfoortse Vereniging Lief dadigheid heeft vrij goede middelen om te onderzoeken, waar hulp nodig en verdiend is. Als tijdelike onderstand worden ook klederen verstrekt. En nu behoeft men maar een paar straten opmerkzaam door te wandelen om zich te overtuigen dat kledingstukken die, zonder versleten te zijn, door de ene mens niet langer dan een seizoen ge dragen worden, nog zeer doelmatig kunnen zijn voor een ander. Door zulke afleggers weg te schenken kan men goed en kwaad doen. Kwaad a's ze gegeven worden aan personen die ze weer verkopen om zich voor de opbrengst drank of snoep goed te verschaffen, of er een dag voor te luieren. Goed als ze in handen komen van mensen, die ze zonder of met vermaking zelf dragen of er hun huisgenoten mee kleden. Wie nu gedragen kledingstukken die nog goed zijn voor anderen, of lappen stof voor boven- of onderkleren wil af staan aan de Verening Liefdadigheid, die de weg weet om goed te geven, wordt vriendelik uitgenodigd het bovenbe doelde te zenden aan Mevrouw Van ArkelVan Klaveren, Weijersstraat 14, of aan Mevrouw PrinsWaller, Utrechtse weg 8, die welwillend op zich genomen hebben om het werk voort te zetten, waarmede Mevrouw Tromp van Holst zich zoveel jaren verdienstelik heeft gemaakt. A. M. KOLLEWIJN, Nz. Kantongerecht. In de zitting van 18 October zijn de volgende vonnissen gewezen: Dronkenschap bij ie herhalingE. de W. te A'foort 3 d.2c herhaling S. S. te Soest 7 d.H. de B. te Soest f3 of 3 d.W. v. V. te Woudenberg f3 of 3 d.; G. II. te Hoogland f3 of 3 d.T. H. J. K. te Baarn f3 of 3d. H. A. K. te Driebergen f3 of 3 d.P. H. f5 of 3d.; E. H. f3 of 3 d.J. H. de W. f 3 of 3 d.J. W. f 3 of 3 d., allen te Amersfooit; G. O. zwervend f3 of 3 d. Zonder recht op verboden grond loopen en valschcn naam opgeven: J. K. te Hamborn in Westphalen f5 en f 10 subs. 3 en 10 d. Zonder recht op verboden grond loopen; M. M. te Baarn f 2 of 2 d. J. A. G. f2 of 2 d.; G. J. v. H. f2of 2 d., beiden te A'foort. Zonder recht op -weiland loopen en strooperijW. V. te Laren f2 en f3 subs. 2 en 3 d. Nachtelijk burengerucht verwekken G. H. te Hoogland f3 of 3 d. Zonder recht vee op -weiland Uiten loopen: G. S. te Laren f3 of 3 d. Visschen zonder vergunningK. R. Gzn. te Blaricum f 2 of 2 d.zonder akte: T. B. te Laren 2><f 2 of 2X- ti en verbeurdverklaring van de 2 schakels met last tot uitlevering subs. 2Vf 6 of 2X3 d. Overtreding Leerplicht-wetW. T. te Baarn f3 of 3 d,; G. v. d. H. te Nij- kerk 50 ets. of 1 d.R. K. f 5 of5d. M. v. C. f 3 of 3 d., beiden te Amers foort. Ongeijkt ge-wicht voorhanden hebben: H. W. S. te Utrecht f 1 of 1 d. en verb, verkl. v. h. gewicht. Zonder recht daartoe op spoorweg loopen: H. H.F. J. de G.L. F. de G., allen alhier f 2 of 2 d. Rooken in een niet-rook-coupéG. W. v. d. W., te Kruisberg f2 of 2. d. Zonder vergunning sterkendrank in 't klein verkoopen: M. L. te A'foort f25 of 15 d. Wielryden zonder licht: J. K. te A'foort f 2 of 2 d. Wielnjden zonder licht, en valscheu naam opgeven: D. H. v. Z. f2 en f5 2 of 5 d.H. W. f 2 en f 5 of 2 en 5 d., beiden te Amersfoort. Wielryden zonder licht: G. v. d. B. f2 of 2 d.J. Z. f2 of 2 d., beiden te Soest; G. v. S. f3 of 3 d.; A. S. f2 of 2 d.A. v. Z. f 1 of 1 d., allen te BaarnJ. F. G. f 2 of 2 d.S. v. V. f 2 of 2 d., beiden te HilversumJ. S. f2 of 2 d.; N. v. D. f2 of 2 d., beiden te Leusden; G. K. f 2 of 2 d.L. B. f 2 of 2 d., beiden te A'damA. v. d. P. Barneveld f2 of 2 d.M. G. te Scherpenzeel f 2 of 2 d.W. de W. te Stoutenburg f2 of 2 d.C. H. W. K. te Gouda f 2 of 2 d.G. v. S. te Zeist f2 of 2 d.G. v. d. L. te Driebergen M. A. P. te Veenendaal f 2 of 2 d.J. D. v. R. f2 of 2 d.; J. H. f 2 of 2 d. beiden te Woudenberg Het met automobiel rijdendegeen gebruik makende van den signaalhoorn, wanneer de veiligheid van het verkeer zulks eiosht: H. van H. te Baarn f 10 of 5 d. Automobiel niet op eerste verorde ning van de politie te doen stilhouden: G. Z. te Hoogland f 5 of 5 d.R. B. te 's Hage f 5 of 3 d. Op hondenkar zitten in de kom eener gemeenteG. v. S. f 3 of 3 d. F. S. f 2 of 2 d.. beiden te BaarnJ. v. D. te Soest f 2 of 2 d.J. v. 't W. te A'foort f 1 of 1 d. id. en hondenkar geleiden waardoor honden zonder halter gespannen zijn A. ten H. te Amersfoort f2 of 2 d. R. de J. te Spakenburg f2 of 2 d. L. K. te Spakenburg f2 of 2 d. G. K. Spaken burg f 2 of 2 d. id. en gepleegd door minderjarigen van 16 jaar. W. B. te Huizen f0.50 of 1 week tuchtschool, G. B. te Huizen f2 of 2 d. 7e Baarn op verboden tijd venten. R. E. B. M. te Wintschoten f 1 of 1 d. Tc Hoevelaken op hondenkar plaats nemen. R. v. d. K. te Voorlhuizen f 2 of 2 d. H. v. d. B. te Voorthuizen f2 of 2 d. E. S. te Nijkerk. f 2 of 2 d. J. G. te Amersfoort f2 of 2 d. Schending van Kruger's graf. Een droevige, opzienwekkende ont dekking is gedaan, namelijk van de ont wijding van Kruger's graf op het kerkhof te Petoria. Het witmarmeren borstbeeld van den oud-president is van het gra nieten voetstuk afgebroken en neerge smeten, het gelaat naar beneden, een nieter van den voet van het graf af. De schouders zijn beschadigd, de neus is gebroken. De zerk van Kruger's kleinkind op hetzelfde terrein is lichtelijk be schadigd, daar het beeldje van den engel van het voetstuk is geslagen, waarschijn lijk bij het weghalen van Kruger's zware borstbeeld. Twee aangrenzende graven zijn eveneens geschonden. Er is geen aanwijzing, dat men met aen daad van rassenhaat te doen heeft. De omstandig heden wijzen er op, dat het om het weghalen van het borstbeeld te doen is geweest, ten einde dit te behouden in afwachting van een uit te loven beloo ning. Heel de politie speurt naar de daders. Alcohol als doodsoorzaak b ij kinderen. In een rechtszaak, welke onlangs te Londen werd behan deld, betrof het den merkwaardigen dood van een vijfjarig knaapje, welke voor de Engelsche toestanden nog al teekenend was. Het kind stierf aan Cirrhosis, een ziekte, die alleen door chronisch alco holisme kan veroorzaakt worden. Een nog jonger zusje van het knaapje stierf eenige weken aan geleden dezelfde kwaal. De adviseerende dokter sprak zijn ver wondering over de volkomen geljjkheid van beide gevallen uit en verklaarde dat een bovenmatig alcoholgebruik on voorwaardelijk de oorzaak moest zijn. Hoe de arme kinderen in het bezit van alcoholische dranken zijn gesteld, is niet geheel in den loop der verhandeling opgehelderd, daar zoowel de vader als de moeder energiek ontkennen de kleinen ook maar één druppeltje alcohol te hebben gegeven. Weer twee aanslagen in R u s 1 a n d. Te Werche Dnjeprofsk bij Jekaterinoslaf, overvielen tien ge wapende mannen het stationspostkantoor, waar zich een postbeambte met vijf politieagenten bevond. Zij wierpen twee bommen en openden vervolgens een snelvuur uit revolvers. Een agent werd gedood en de beambte gewond. De roovers lieten vervolgens de brandkast openspringen en stalen er 60,000 roebel uit. Voor hun vlucht vernielden zij tele foon en telegraaf. Te Orenburg heeft een onbekende den directeur van de hoogere burgerschool met een revolverschot zwaar gewond. Overstroomingen. Voortdu- lend komen er nieuwe overstioomings- berichten uit het Zuiden van Frankrijk en het Noorden van Spanje. De schade en verwoesting zijn nog aanmerkelijk vergroot en op vele plaatsen is het pas herstelde verkeer opnieuw verstoord. Bij Gorsavay (arr. Céret) zijn vier houtbakkers, die in het bosch aan het werk waren, in een plotseling opkomen den geweldigen stroom verdronken. Te Garamany en te Montlouis hebben water - hoozen groote verwoesting aangericht. Bij Tarbes heeft de beek Alaric, plotse ling tot een geweldigen stroom gezwol len, de dorpen Semeac, Soués en Bar- bazan-Debat overstroomd. De uit hun slaap opgeschrikte inwoners konden ternauwernood aan den dood ontkomen. In laatstgenoemde plaats stortten drie huizen in. Rectificatie. In ons verslag van de opening van het wijkgebouw van het Groene Kruis staat een storende zetfout. Bij den bouw deden zich groote moeilijkheden voor, moet nl. zijnBij den bouw deden zich geen moeilijk heden voor. Wij haasten ons dit te rectificeeren. Het drukfoutenduiveltje heeft ons echter nog veel erger te pakken gehad. In het eerste stukje onder sport worden de Roodivitten zoo waar omgetooverd in booswichten. Dat is toch zeker wat al te bar en we maken dan ook gauw ons excuus voor deze minder aangename metamorphose, die we de Quickenaar hebben doen ondergaan. Burgerlijke Stand. Van if en 19 October 1907. GEBORENRegina Anna, d. van Gerrit Groenestein en Wilhelmina Smink. Jacobus Gerardus, z. van Jacobus Riegen en Helena van den Bogaert. Johannes Hermanus, z. van Christiaan Lensing en Gerritje Maria Hannesse. Catharina, d. van Pieter Honsbeek en ilcudrika Wels. Siuiou Nieolaas, z van Gerardus Johannes Teuwisse en Elisabeth Schouw. ONDERTROUWDAntonij Marinus Harterink en Hendrika Wilhelmina Reeser. OVERLEDEN Maria Uding, oud 53 j. eebtgen. van Jacobu» van Nijkerk. Lambertus Johannes Maria van Loo, oud 2 m. Catrina Vink, oud 61 j. wed. van Jacobus Johannes Peeman. Jan Frederik Robben, oud lj.— Eliaabeth Herschel, oud 2 dagen. AMERSFOORT. 18 Oct. 1907. f A. f 4.— 4.— 1.70 6.- per i hecto liter. - 2.- 6.76 p. 100 st. 1.35 - 1.45 Kilo.' .- 60 0.80 1.— 0.30 - 1.00 1 - 1.40 - 0.60 L00 I - 1.20 per stuk. 1.60 2.'- 1 0.80 0.40 - LOO j - 0.60 p. paar. -14.- -20.- - 60.— - 70— I per stuk. Tarwe Rogge Boekweit Appolen Peren Kloiaardappelen Zand Hoendereieren Eenden Grasbotor Hooiboter Margarine Zootem. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Oude eenden Jonge Hazen Wilde konijnen Tamme Duiven Votte Varkens Magere Zeugen Biggen Vet koeien Guste Kalt - -- .- Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren Vette kalveren Aangevoerd waren ongeveer heet- Tarwe; heet. Rogge; heet. Boekwoitl 80 heet. Appelen; 70 heet. Peren; hect- Kleiaardappelen300 heet. Zandaardappelen 30.000 stuks Hoendereiereu; stuk Eenden eieren; 1100 kilo Grasboter; kilo Hooi boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee; Vette Varkens; 6 Magere varkens; Varkens voor export- slagerijen; 460 Biggen en 16 Zeugen. Op de paardenmarkt van 16 Oct. waren aangevoerd400 paarden, 60 hitten en 50 veulens. Luxe paarden golden van f 400—f 600 Werkpaarden f 100f 400 Veulens f150—f250 Hitten f 100—f200 Geen buiteniandsche kooplui bezochten de markt. De handel was niet vlug. 385e Staatsloterij. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 16 en i8 0ct. 1907. (2100 loten.) Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Lelnweber te Amersfoort (Breedestiaat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 70. Prijs van f3i.ooo op No. 3232. Prijzen var f 100 op No. 16077 en *6721 Prijzen van f 70. 950 1^62 2317 3109 3216 3222 3305 3306 3319 5495 552514074 4Q20 IÖI02 Te zameu 11 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 936 944 1706 2335 2337 2345 2349 3°7Ö 3°9° 3128 3201 3209 3239 3303 3314 33'5 3323 3324 5490 5508 5518 55341079310808 11041 11057 11058 11070 11079 11406 14055 14086 14143 14590 14610 14615 14913 14924 16087 '6115 16729. Gevratlgil een jongmensch ter opleiding in de zaak. Een hoofd eener opl. school voor H. B. S. en Gym. trekt zich uit zijn drukken werkkring terug en wenscht zich te ves"gen, waar behoefte bestaat aan huisonderwijs of aan eene school voor een klein getal leerlingen. Brieven lett. Z. Bureau van dit blad. - CONFISEUR. - - >f LANGESTRAAT 1, HOEK VARKENSMARKT. Tel.phoon No. 171. Weder dagelijks versch: M IJ Hf BEROEOD 50 ct per 5 ons.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3