BUITENLAND. BINNENLAND. Kunst en Wetenschap. Uit de Omgeving. SPOBT. De Memorie van Toelichting zegt hierover het volgende Uit de bepaling van het tweede lid van het tegenwoordige artikel wordt afgeleid, dat het eerste lid limitatief de betrekkingen noemt, welke niet tegelijk met het lidmaatschap der Staten- Generaal mogen vervuld worden, zoodat de wet deze incompatibiliteiten niet kan aanvullen. Dit laatste schijnt niet gewenscht; vandaar dat in een nieuw tweede lid uitdrukkelijk de bevoegd heid aan den wetgever verleend wordt om andere ambten onvereenigbaar te verklaren met het Kamerlidmaatschap. Het voorschrift bepaalt zich er toe deze bevoegdheid aan den wetgever toe te kennen, voor zoover betreft ambten uit de kas van het Rijk of de koloniën bezoldigd. De aanvulling van het volgende (nu derde) lid houdt met het nieuwe voor schrift verband. Voorgesteld wordt In bet laatste lid op den daarin gestelden regel een uit zondering te maken voor de aanvaar ding van het ambt van Minister, omdat in de praktijk herhaaldelijk is gebleken, dat een benoemd lid der Staten-Generaal door het bestaande voorschrift in groote moeilijkheid kan worden gebracht ten opzichte van het aannemen van een ministerieele portefeuille. De op zichzelf heilzame bepaling van het laatste lid laat zich met het stelsel van evenredige vertegenwoordiging niet gemakkelijk vereenigen, al zijn oplossingen aan de hand gedaan, waar door samengaan mogelijk wordt. De voorzichtigheid gebiedt den wetgever, mocht hij het proportioneel kiesrecht aanvaarden, gelegenheid te schenken de onbelemmerde toepassing te stellen boven onverkorte handhaving van het bestaande voorschrift. Een Briefschrijver. In het in den Haag verschijnend dag blad .Land en Volk" van 8 October komt een particuliere correspondentie voor uit Amersfoort van iemand, die zich „Tau" noemt. Particuliere correspondenties, in aan- genamen causerievorm opgedischt, kun nen beide partijen tot voordeel strekken, het blad dat ze opneemt en de plaats waarover geschreven wordt en die zoo doende meer bekend wordt. Kunnen, zeggen we, want dan moet aan twee voorwaarden worden voldaande corres pondentie moet aangenaam zijn om te lezen en de correspondent moet waar heidlievend zijn. Is dit niet het geval, dan schaadt hij het blad, waarin hij schrijft en brengt de plaats zijner in woning in opspraak. Nu komt het ons voor, dat ,Tau" het met de waarheid in deze corres pondentie niet zoo nauw heeft genomen. Immers, schrijvend over propaganda door het Middengewest van het Ned. Gym nastiek Verbond, in onze stad gemaakt, zegt hij: .Maar of die propaganda nu juist eischt, om tot tweemaal toe met muziek en gedruisch onmiddellijk langs een kerkgebouw te trekken, waar dienst was, mag worden betwijfeld.'' Waarheid is, dat de bewuste optocht niet tweemaal, maar slechts eens langs het kerkgebouw is getrokken, dat er geen dienst w a s, maar deze nog moest beginnen, en eindelijk dat er geen muziek is gemaakt, terwijl men voorbij het kerkgebouw trok. Men is zooals in de eerste plaats de politie en in de tweede plaats tal van onver dachte getuigen hebben bevestigd ver voor het kerkgebouw opgehouden met het maken van muziek en eerst toen de binnenpoort bij de Kampstraat was bereikt, begon de muziek. Dat is dus alles precies het tegenover gestelde van wat „Tau" schrijft. Deze heeft het verder over de wensche- lijkheid van schoolvergaderingen bij het Middelbaar Onderwijs en maakt in deze eene vergelijking tusschen toestanden bij het L. O. en bij het M. O., eene ver gelijking, die o. i. om meer dan een reden, niet opgaat. Maar bovendien, we hebben eens geïnformeerd en het is ons gebleken, dat in het laatste jaar aan de Hoogere Burgerschool alhier niet minder dan zeven leeraarsvergaderingen zijn ge- houden en dat de samenwerking tus schen directeur en leeraren uitstekend is te noemen. Het is nog niet zoo lang geleden, dat ons onderwijs door een paar laat ons zeggen overspannenen in opspraak is gebracht. Gelukkig kon de reputatie tegen een stootje en de praatjes zijn ook al spoedig herroepen, maar riu vestige men er niet nogmaals onverdiend de aandacht op. Ten slotte zij nog vermeld een minder schuldige opmerking die .Tau" neer schrijft over de wijze waarop wij propa ganda maken voor de vrijzinnige richting. Wij wensclien onze wijze van propageeren zelf te bepalen, n'en déplaise mijnheer ,Tau". Als hij zich daarover wil be klagen, dan staat de rubriek „Ingezonden Stukken" voor hem in dit blad open. Maar als hij er de voorkeur aan geeft, dit in een ander blad te doen, dan zij hem geleerd, dat journalistieke wellevend heid eischt, dat men dan ten minste den aangevallene een exemplaar van het blad zendt, waarin zulks geschiedt. Als hij tegen dezen regel niet had ge zondigd, zou het niet voorgekomen zijn, dat we zijn geschrijf, dat reeds den 8e dezer in „Land en Volk" verscheen, eerst nu konden achterhalen. Wij zullen nu aan de Redactie van .Land en Volk" verzoeken of deze zoo vriendelijk wil zijn, dit nummer der „Eemlander" aan „Tau", wien wij na tuurlijk niet kennen, te zenden. De Verkiezingen in België. In België hebben Zondag de verkiezin gen voor de Gemeenteraden plaats ge had. Het was de oude strijd tusschen clericaal en anti-clericaal. Men redeneert zoo wie baas is in de gemeente, is het in de school en om de school ging het. Om de clericalen te verslaan, was er een verbond gesloten tusschen liberalen en sociaal-democraten, twee groepen, welke wel is waar ver van elkander staan, maar in deze zaak gemeenschap pelijk belang hadden. Zij vormden wat de Belgen noemen een „cartel" en stelden gezamenlijk candidaten. Een uiterst heftige veldtocht werd tegen dit verbond van clericale zijde gevoerd, en men kan zich denken dat de Antwerpsche staking als verkiezingsmiddel den bestrijders van het cartel niet onwelkom was: daar waren dezelfde lieden, die bij de verkiezingen hand in hand zouden gaan, eikaars ge zworen vijandende bladen lieten niet na daarop te wijzen. De uitslag is, dat geen van beide par tijen over het geheele land een bepaalde overwinning heeft behaald. Daar, waar veel arbeiders wonen, overwon het carteldaar, waar de ge zeten burger de overhand heeft, werden de Roomsche candidaten gekozen. Een bepaalde nederlaag voor de laatsten levert de uitslag te Antwerpen op; er was verwacht dat daar, waar men de nooden der staking het meest gevoeld had, een schrik voor het „monsterver bond" ontstaan zou zijn, zóó dat de clericalen de overwinning zouden be halen. Het is echter anders uitgekomen. Men spreekt in Rusland veel over het programma, waarmede de Regeering voor de derde Doema zal ver schijnen. Naar verteld wordt, zal zij de Doema aankondigen dat zij de onteige ning der landerijen onder geen voor waarde zal dulden. Ook mag de quaestie van de progressieve inkomstenbelasting niet ter sprake komen, omdat daardoor de agrariërs en andere „grooten des Rijks" tegen de Regeering in het harnas zouden komen. Tegenover deze conservatieve maat regelen staat echter, dat de Regeering voornemens is een ontwerp in te dienen, waarbg in beginsel de gelijkstelling van de Joden met de andere klassen der be volking wordt aangenomen. Men wil echter de daardoor noodig geworden hervormingen geleidelijk invoeren. De Doema zal waarschijnlijk zonder feestelijkheden in het Taurische paleis geopend worden. Een leergierig- prins. De Duitsche kroonprins heeft den wensch te kennen gegeven om, nader dan het hem tot nu loe mogelijk is gewe st, kennis te maken met het burgelijk be stuur van Pruisen en van het Duitsche Rijk over 't geheel. Dat is een loffelijk denkbeeld en de keizer heeft zich gehaast aan den wensch van zijn zoon te vol doen. De Pruisische minister van bin- nenlandsche zaken heeft de noodige aan wijzingen ontvangenhij zal den leer- gragen kroonprins eene plaats geven aan zijn departement en hem zelf als gids dienen door de kronkelpaden van wetten, besluiten en administratieve bepalingen. De Duitsche bladen vinden dat uit stekend en de kroonprins heeft een goeden worp gedaan naar de populariteit, die hij tot nu toe niet in hooge mate genoot. De prinsen die eens den troon zullen bestijgen, zijn zeer dikwijls voor die taak maar middelmatig berekend, omdat men hen niet genoeg heeft voorbereid. Zij zijn voor alles militairen, reeds op jeug digen leeftijd officieren. Zij gaan ook naar eene of andere universiteit, maar er zijn allerlei dingen die hen afhouden van eene ernstige studie en immers behoeven zij ook niet te promoveerenMaar deze kroonprins gevoelt dat hij nog niet volmaakt is en zelfs dat er iets aan zijne vorming ontbreekt. Dat staat hem goed en doet iets verwachten van dezen jongen man. Te Petersburg is op 13 October een Joodsche deputatie uit Odessa aange komen, om de aandacht te vestigen op de antisemietische pogroms in Odessa, die nog sletds worden voortgezet. Naar de beschrijving die een lid der deputatie gaf, moet de toestand der Joden wan hopig zijn. Trots de bemoeiingen van het nieuwe hoofd der politic, generaal Nowitzki, duren de kleine en grootere pogroms steeds voort, want de partij der zoogenaamd Echte Russen voelt zich onder hooge bescherming zoo veilig in haar schandelijk antisemietische bedrijf, dat zij, volgens de deputatie in haar officieel orgaan zelfs tot vernietiging van het „Joodsche reptiel' aanspoort. Ten gevolge van die voortdurende ver volgingen lijdt de handel van Odessa hoe langer hoe meer. Reeds staan ge heele straten leeg, die vroeger door kooplieden bewoond warenzelfs de ongelukkige Japansche oorlog moet den handel niet zulke slagen hebben toege bracht als de voortdurende onrust, die thans heerscht. Op verzoek van den Minister van Landbouw en Nijverheid en Handel heelt de „Maatschappij van Nijverheid", als middel van bestrijding van lucht verontreiniging door den rook van fa brieksschoorstenen, het initiatief geno men tot het oprichten van eene „Ver- eeniging ter bevordering van rookvrij en zuinig stoken*. Indien dit doel van particuliere zijde kan worden bereikt, zullen wettelijke bepalingen overbodig zijn en tevens bezuiniging van het stookbedrijf bevorderd worden. Te Ham burg bestaat reeds een dergelijke ver- eeniging, welke zeer nuttig werkt. De op te richten vereeniging zal op kleine schaal beginnen, teneinde haren werkkring geleidelijk te kunnen uitbrei den; aanvankelijk zal zij zich bepalen tot Amsterdam en omliggende fabrieks districten. In den ouderdom van 67 jaren is Zondagmorgen te Apeldoorn over leden Dr. Maurits Snellen, wiens naam zoowel door zijn Noordpooltocht met de „Varna', als door zijn werkzaam heden gedurende meer dan een kwart eeuw aan het Kon. Nederlandsch Mete orologisch Instituut, en op velerlei ander gebied, algemeen bekend is. Hij was geboren den le April 1840 te Zeist. Zondag is te Breda op 63 jarigen leeftijd overleden mr. A. M. Sassen, lid van de Eerste Kamer. Naar aanleiding van de in de Memorie van Toelichting voorkomende mededeeling, dat de bestaande algemeene begraafplaats der gemeente Bunschoten, op grond van art. 47 j°. art. 17 der wet betreffende het begraven van lijken enz., zal moeten worden gesloten, zoo ze niet op 1 Januari 1908 buiten werking zal zijn gesteld, verklaarden enkele leden der Tweede Kamer zich verbaasd, dat dit wetsontwerp eerst bij Koninklijke bood schap van 14 Augustus jl. is ingezonden. Zij zouden gaarne vernemen, wanneer door het gemeentebestuur van Bun schoten het verzoek, om tot onteigening van den voor een nieuwe begraafplaats benoodigden grond te komen, is gedaan. Aldus lezen we in het Voorloopig Verslag. Heden is de herstemming in Schie dam voor de vacature in de Tweede Kamer. Het staat, zooals onze lezers weten, tusschen der- heer Versteeg, liberaal, oud-burgemeester van Schiedam en Jhr. De Geer, Ghr. Historisch, hoofd redacteur van de „Nederlander". Er wordt blijkens de verschillende berichten hard gewerkt. De liberalen krijgen voor het verkiezingswerk veel hulp uit de omliggende steden, de vrijzinnig-democ raten werken ijverig mee en ook de sociaal-democraten zullen, zooals we gemeld hebben, den heer Versteeg stemmen. De heer De Geer, candidaat der Christelijk-Historischen en Room- Katholieken, wordt ook door de anti revolutionaire kiesvereeniging gesteund. De partij, die in afwijking van het advies van dr. Kuijper, den heer Iden- burg hadden gesteund besloten, over wegende dat de Kiesvereeniging „Neder land en Oranje" nu met een positief advies optreedt voor de herstemming eu dat de kiesvereeniging „Nederland en Oranje is de wettige organisatie van de anti-revolutionaire partij te Schiedam en voorts overwegende, dat van chris- telijk-historische zijde niet eenige toe nadering is getoond, zich verder zelf ven advies te onthouden. Wij zullen heden avond den uitslag per bulettin bekend maken. Het is in den laatsten tijd in den schouwburg van het Paleis voor Volks vlijt meermalen vertoond en door het publiek met ingenomenheid begroet. Het Bestuur van Amicitia heeft er voor gezorgd, dat we in de ker- misweek toch ook nog een goede komedie-voorstelling krijgen. Zaterdag a.s. zal het Amsterdamsch Tooneelge- zelschap artistiek leider Daan van Ollefen het blijspel „Een Zenuwach tige Familie" van v. Moser opvoeren. Dit stuk, is een tiental jaren geleden, door de tooneelafdeeling van wijlen O. G. A. met veel succes voor het voetlicht gebracht. Sommige oud-O. G. A.-ers, die er in medegespeeld hebben, zullen thans zeker wel eens willen zien, hoe beroeps- artiesten het geven. Destijds heette het stuk nog „Nerveus." De kapitein A. A. Heisterkamp van het 5e Reg. Inf. wordt gedurende de maand November gedetacheerd bij het le Reg. Vesting-Artillerie te Utrecht, tot het volgen van een cursus. De le luitenant L. Roelfsema wordt overgeplaatst naar het 4e Reg. Huzaren te Deventer. Volgens het U. D. is door den gewezen notaris A. N. J. Vos een ver zoek om gratie ingediend. In de Oorlogsbegrooting wijst de Minister van Oorlog op de wenschelijk- heid, met het oog op de oefening, om het escadron van het 1 e Reg. huzaren, thans te Amsterdam in garnizoen, over te plaatsen naar Amersfoort. Door de afdecling Amersfoort van den Volksbond tegen drankmisbruik werden Zaterdag en Maandag 1.1. 9000 vliegende blaadjes verspreid, o.a. in 8 scholen en in de karernes der infanterie en der bereden wapens. Hel was gisteren een rustige dag voor de kermis. Wel veel kinderen tus schen de kramen en spellen maar het eigenlijke kermisleven was er toch nog niet in. Ook in de verschillende ver makelijkheden was het vrij stil. Anders was het in Amicitia waar het het operette-Ensemble de Mascotta ten gehoore bracht. De zaal was goed be zet en het publiek genoot blijkbaar meer malen, vooral in enkele heel aardige scenen tusschen Mevr. BudermanVan Dijk en den heer Beem. Ook in de verschillende café's, waar gedurende de kermisweek muziek en zang elkaar afwisselen was het bezoek zeer druk. Het politierapport bevat niets bij zonders. Bij gelegenheid van het feest der H. B. S., Zaterdagavond in Amicitia gegeven toonde de heer Van Eimeren weder hoe goed hij weet te grimeeren. Het Feest der H. B. S. Dat was een aardige avond Zaterdag. Als slot der feestelijkheden naar aan leiding van het 25-jarig directeurs-jubi leum recipieerden de heer en mevrouw Buys in de concertzaal der sociëteit „Amicitia". En tevens hadden leerlingen en oud-leerlingen hun beste krachten ingespannen, om den avond zoo gezellig en vroolijk mogelijk te maken. In de zaal, vol menschen en menschjes, allen reikhalzend kijkend, elkaar toe knikkend, handklappend, was een atmos feer van samenvoelen, zooals bij groote emotioneele momenten over de menschen komt, een geest der gemeenschap, gelijk het misschien wenschelijk ware, dat er alle dagen, gedurende éen moment ten minste bij ons werd pgewekt. 't Was ook geen gewone zaal; alleen daarom reeds niet, dat zij zoo vol was, en vol met zwarte rokken, smokings en kleurige toiletjes vol ook met groen en bloemen en vlaggedoek. En te midden van dat alles de directeur Buys, de man wien ieder zocht, wien elk even de hand trachtte te drukken. Kransen en bloemen werden hem aan geboden, toespraken werden tot hem gehouden en hij stond daar, glimlachend en blijkbaar tevreden. De bespreking van een jubileum is niet in de eerste plaats een dor verslag, relaas van wat er eerst en vervolgens kwam. Men zal dan ook geen weergeven eischen van de toespraken, namens de oud leerlingen door den heer J. H. Rolandus Hagedoorn, en als tolk der leeraren door den heer B. D. Best gehouden, evenmin als van het antwoord door den heer Buys gegeven. Er zou de gloed en vooral het vertrouwelijke en gemoedelijke, dat in het gesproken woord lag, aan ontbreken. Tegenover een intiemen avond, als die, kan een courantenverslag weinig anders zijn dan een huldebetuiging en zoo moge lijk eerbiedige echo van de stem van het algemeen. En die stam was, voor wie in de pauzes er naar luisterde, merkwaardig unisono in lof voor alles wat voor het voetlicht werd gebracht. Correct, die gymnastische standen, die ons te zien werden gegeven, resultaat stellig van ijverig oefenen en veel repe- teerenjolig het tooneelstukje en de operette, waarin allen hun beste beentje voorzettenaardig bedacht, die met bloemen opgesierde globe, bij het aan bieden waarvan vier jonge dames nog eens dankbaar de genoeglijke lessen in de cosmographie in het geheugen terug riepen geestig-ondeugend die leeraren- revue, waarbij de zaal soms daverde van het handgeklap en schalde van gullen lach. En de patiënten lachten zeiven medegelukkig, want het moet al een zeer zwartgallig mensch zjjn, een die eigen jeugd is vergeten, wie oomi zooiets, al nadert het ook ietwat deiel grens, op zoo'n avond niet lachen kan. j En laten we vooral niet vergeten heue| orchesl, geleid door neen we noemen^ voor dezen keer nu eenmaal geen namen ;-0( iedereen kent hem trouwens, en koDuj zien hoe hij het al, naarmate van eisch in nobel bedwang hield of aanvuurde-:, Als er éen ding te bejammeren valt vat: dit orchest, is het, dat het niet bijeen^ kan blijven. Dat zou een aanwinst voorje de stad zijn. Van al deze medewerkenden is het® als men het wel bedenkt, een niet ge™ ringe verdienste, dat zij een talrijk publieinl van oud en jong, toch maar urenlangBa vroolijk bezig hebben gehouden. ve Daar hebben we tóch, niettegenstaande^, we zulks niet van plan waien, eeniger-ee mate een verslag geleverd. e, Maar wat ons bovenal heeft getroffen ar en dat wilden we hier neerschrijvenjn is de hartelijkheid en vereering, diep] sprak uit alle toespraken en alles wal gepresteerd werd. Waar zoo feest kan.ai worden gevierd, kan het niet anders o[w de verhouding tusschen directeur, leeraren jti en leerlingen moet op deze school eej sc joviale zijn, een verhouding, die de lus lot leeren ten goede moet komen. ol Men heeft niet altijd gelegenheid dit-y, te zeggen en eens naar buiten te doend, klinken. En daarom is dit jubileum eend, welkome aanleiding daartoe. Maar ook b, afgescheiden daarvan, jubilea zijn eigen- lijk altijd aardig, omdat veel van hel v< betere, zuiver voelende in ons dan eens boven komt drijven. En Zaterdagavond w kwam gewis dat edelmoedige in stroomen d naar boven, tot er ongetwijfeld hand schoenen van stuk en vingers pijnlijk y geklapt zijn. e Het was een zeer genoeglijke avond, y die niet alleen de jeugd die helaas d duurt ce que durent les roses heefl k vermaakt, maar ook oude harten heefl h verjongd. z, -- ri Te Spakenburg is een schietvel! eeniging opgericht, aanvankelijk 23 ledt. f tellende. Pogingen worden aangewent! om een geschikt schietterrein te krijgen v QUICK F. W. 6—0. Een reusachtige slachting voor de kampioenen. „Misschien een verrassinkje" waren de laatste woorden van onze voorsjnt- ling in het nummer van 1.1. Donderdag. De kranige Roodwitten hebben echtei niet voor een verrassinkje maar voor een verrass i n g gezorgd, een reusachtige J verrassing zelfs, de Roodwitblauwe kampioenen van het Oosten, die sinds j drie jaren steeds met reuzenoveiwin- ningen hun eereplaats hebben veroverd, I hebben op het beruchte Lcusderveld een verpletterende nederlaag geleden, een nederlaag, als ze misschien wel id geen vijf jaren hebben geleden. Schit terend was het spel der Roodwitte voorhoede, die onophoudelijk het En- schedesche doel aanviel, prachtig en nog eens prachtig was het werken van heil middentrio, dat én de goede verdediging èn den mooien aanval ferm steunde. De P. W.'ers speelden een bijzondei slecht spelhaar overal geroemde voor hoede presteerde ongeveer niets, de verdediging d. w. z. de backs waren voor rust wel beter, maar ook niet dat wat men van hen zou verwacht hebben. Weliswaar misten de P. W.'ers twee hunner beste spelers, maar dit kan toch geen verontschuldiging zijn voor zoo'u barre nederlaag. Laten we echter tot den strijd zeil overgaan. Quick speelde met twee invaller- inplaats van den doelverdediger en Adam en dat waren Van Goethem en Keetell, die beiden uitstekend voldeden. Het elftal zat dus op de volgende wijze in elkaar: v. Goethem (doel), N.-N. en Coenen (backs), J. Tjassens Keizer, v. Goor en Keetell (midden), J. J. de Stoppelaar, Ittmann, Marin, Muys en Gentis (voor). Om 2 uur dan werd afgetrapt onder goede leiding van den heer Brouwer., Het begin van den strijd bestaat uit! afwisselende aanvallen op beide doelen, de Amersfoorters dringen meer op hel vijandelijk doel zelf, de Enschedeërs komen meer op het Quickgebied, zonder het doel te genaken. Niet lang echter blijven de kampioenen hun rushes maken, die der Quickenaars worden menigvuldiger en gevaarlijker. Gentis en Muys ondernemen rushes, die op niets eindigen, daar Ter Braake en zijn collega goed ineens weten op te i vangen en weg te werken. Ook Muys en Marin roeren zich duchtig in hel midden, terwijl Ittmann voor de aan sluiting met rechts zorgt. Het publiek, dat nog al in grooten getale was opge komen, merkte wel dat er wat broei de en schreeuwde dan ook heftig. Hel scheen toch niet te willen, tot twee keer toe vlucht de bal boven op het neteen -

De Eemlander | 1907 | | pagina 2