Kerk- en Schoolnieuws. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. Ingezonden. ALLERLEI. ADVEBTENT1ËN. 6. G. Ph. L. BOEKELMAN, PIANO en ZANG. otlanjer van Gentis wordt mooi gehou- ^lenBenz. kan. geider halfbacklinies werken als paar- ^'-'ien, de eene verdedigende, de andere lmcllkls duivels aanvallende, beiden hebben nen vooreerst succes; Quick blijft aanvallen alleen nu en dan een nietsbeduidende iscl' aanval der P. W.'ers), en toch scoort ze va' Maar, het blijft zoo niet; zoowat l-' .wintig minuten voor tijd krijgt Muys voor|e ha| en na mooi samenspel krijgt Marin de bal, geeft een keihard schot, het.^ie onder een daverend, langaanhoudend t'1-gejuich het net bereikt (10). Het is a|ii'inu uit met de P. VV. macht, de Quicke- 'a"fnaars spelen met een ongekend vuur; verwoed vallen ze het P. W. doel aan, incltGentis werkt zich half dood, is het 6er eene oogenblik achter, om Teerink eventjes het doelpunten te beletten, het fle" andere oogenblik weer voor en dan weer )vei|ineens bij Jaapie op de rechtsbuiten- d'f plaats. wal Het publiek is ondertusschen niets kan anders dan aan het joelen en schreeu- 3 cl wen; ineens krijgt Jaap de bal van lre« Itmann, passeert weer naar binnen en.... ee> schiet via den doetverdediger in het net lus (2o). Het geestdriftig publiek, waar onder ook vele leden, was gek van dd vreugde. Het was echter niet genoeg, oen de P. W.'ers worden andermaal over- ecndonderd en het toppunt van glorie wordt ook bereikt als Marin het derde punt maakt en-(30). Nooit zullen we dat oogenblik zwoegen der elf spelers Flippie kreeg niet veel) niet dubbel, maar drie- hel vergeten ens (of liever hel 10, ond was beloond, nen dubbel. nd- De Roodwitten hadden een grooten dijk voorsprong en het gevolg was, dat er een ietwat verslapping ontstond, niet 'nd, yeel, want er was geen kwestie van, aa dat de P. W.'ers eenigszins de overhand eet! kregen, al viel Frölich, die heel wat eefl harder loopen kan dan Keetell (en dat zegt wat!), zoo nu en dan eens uit, de rushes had geen resultaat. De rust, die de Quickenaars vooral zoo noodig hadden, kwam en iedereen kon eens een heerlijk kopje thee 'e' drinken, om na vijf minuten weer te d'1 beginnen. snt De gastheeren lieten lang op zich !en wachten, maar eindelijk kwamen ze toch en men begon weer. Onmiddellijk zijn de Roodwitblauwen de meerderen, en men vreest al, dat ze eens zullen op halen. Het heeft er ook zeer veel van, Quick kan zich niet loswringen, alleen zoo nu en dan breken Gentis of Jaap Stoppelaar door, maar dat levert niets op. Steeds blijven de nationalen aan vallen, v. Goethem redt eenige keeren heel mooi en ook Goenen zuivert het terrein heerlijk, maar de driekleurige voorhoede herhaalt haar aanvallen steeds, haar samenspel is echter niet te roemen. Eindelijk dan toch wringen ze zich los, Stoppelaar passeert Van Heek, schiet, Pallhe Sr. redt, en Itmann krijgt 'm weer en schiet via den keeper on- 1 houdbaar in het net (40). Dit brengt en' er weer de moed in en de Enschedeërs worden vanaf dat oogenblik zoo plus hit- minus ingesloten, temeer omdat Teerink, die boven op z'n eigen been gevallen was, het terrein moest verl .ten. De strijd '°S wordt taaier en de geestdrift ging er bij het publiek uit, de spelers d. w. z. de n! Roodwitten speelden steeds nog met vuur; Marin, die in dezen strijd bijzon der goed was (en waarachtig ook lang led )r' niet lui) maakt no. 5 (50). **e Dan gebeurt er in een heelen tijd weer 101 Diets bijzonders, de snelle Frölich tracht 'a' nog wat uit te voeren, maar mis hooi 1 niets daarvan. Mönch breekt ook wel 'ee goed door, maar schiet van te grooten afstand. De heeren van Heek en Jannink 511 schijnen dan een oogenblik het eerlijk spel op te geven, duwen met hun elle boog in den rug, alsof hetjnietsis. Jan nink o.a. hield, terwijl Stoppelaar een prachtkans voor het doel had hem even bij „z'n kieltje." Het mooiste was, dat de referee er niets van zag. Nog meer „dotkansen" worden ver- knoeid, waaronder een van Muys. Gentis maakt eens een prachtige rush naar eD binnen met een doodwerkende halfback -nnaast zich zeker had hij kunnen scoren, indien niet ter Brake er tusschen ge- komen was. Het resultaat was nu, dat de hardlooper zelf buiten tegen het net terecht kwam. Muys breekt dan al koppende voorbij backs, de bal springt hoog voor het doel, hij wacht een oogenblik en kanjert dan onhoudbaar na 6 in het net (60). Hiermee was vrijwel de strijd afge- loopen. Ons eerste werk is nu, een hulde te brengen aan de elf mannetjes, die zich zoo hebben gegeven, om deze prachtige zege te behalen. Allen, zonder een uitzondering, waren enorm en zouden we eenige bijzondere hardwerkers moeten opnoemen, dan dienen Genlis, van Goor Tjassens Keizer en Keetell niet ver zwegen te worden. Marin en Muys hadden er een goed samenspel in, Itmann werkte ook hard en met veel vuur Jaapie, was niettegenstaande weinige oefening'toch ook zeer goed. Jammer, dat we hem niet altijd kunnen hebben. Ook mogen we dat hoekje daar achteraan, dat drie tal, lang niet vergeten. In enkele woor- c' de :r-| tere "Tw 'D, de denalle elf hebben het is de zooveelsle maal dat we het zeggen hard, zeer hard gestreden. Nogmaals hulde, Roodwitten! De P. W'ers hadden als besten Ter Braake, v. Heek (behalve in de laalsle oogenblikken) en Mönch. Teerink viel o. i. zeer tegen, Jannink moest er maar mee uitscheiden. Gereformeerde Kerk Tweetal te Baarn: ds. H. A. Van Andel, van Zuidland en ds. K. Troost van Naaldwijk. In een vrij goed bezochte ver gadering van de afdeeling Amersfoort van het Ned. Ond. Genootschap is met algemeene stemmen besloten, sympathie te betuigen met de voors.ellen-Gerritsen inzake salrisverhooging, en een adres van die strekking in te zenden aan den Raad. Aan het Bestuur werd opgedragen een onderzoek in te stellen naar het aantal achterlijke kinderen in de ver schillende scholen hier ter stede. Wanneer men aan varkens klaver voederen wil, dan is het beste dat de dieren ze in de weide tot zich nemen kunnen. Hoe licht bederft klaver die men aan dieren in den stal wil geven. Vooral wanneer de varkens niet dadelijk alles, wal gegeven wordt, opvreten en dus gemakkelijk datgene wat in den stal blijft liggen, door hun mest bevuilen of onbruikbaar maken door er overheen te loopen of in te gaan liggen. Zulk be dorven voeder vreten ze niet meer. Het zou zelfs aan te bevelen zijn om daar waar de varkens groene klaver in den stal wordt toegediend, die in een soort ruifjes te doen waaruit dus al naar de dieren er behoefte aan hebben, gevreten kan worden. Met zulke inge richte ruiven zijn, vooral in Duitschland, waar in den regel meer klaver en in het algemeen, meer groenvoeder aan de varkens wordt verstrekt dan bij ons te lande, gunstige ervaringen opgedaan. De ruiven kunnen ongeveer 75 cM. hoog zijn en moeten reeds dicht bij den grond zijn opgesteld op een geschikt plaatsje in het loophok. Men moet niet te veel voeder tegelijk geven want dan ontstaat verhiiting en wordt toch nog een groote hoeveelheid onbruikbaar. Verontreiniging is echter onmogelijk, geeft men niet meer in de ruif dan in een dag b.v. wordt opgebruikt, dan gaat dus niets verloren, noch door broei, noch door bevuiling. In den winter kan men een beetje klaverhooi voederen ter vervanging van groene klaver die dan natuurlijk ont breekt men verstrekt dit echter tot haksel gesneden en met ander voeder vermengd. Zoowel aan volwassen, half- voigroeide als pas gespeende varkens kan men klaver verstrekken. Ook bij het mesten heeft klaver goed voldaan wanneer ze werd verstrekt gedurende den tijd van het voorinesten. Overal waar klaver wordt gevoederd neemt men eenen goeden invloed op de ont wikkeling van het beendergestel waar, voor fokvarkens is ze een zeer geschikt voeder, vooral wanneer deze in de weide kunnen zijn. Zeer verwelkte klaver nemen varkens niet graag tot zich, deze kauwen ze ook minder goed dan versch en onbedorven hooi. Zooals te begrijpen is voldoet eene dergelijke voeding beter bij minder edele varkens dan bij de Engel- sche en andere fijne rassen die meer zijn aangewezen op het gebruik van voeder in meer geconcentreerden vorm. (Buiten verantivoordelykheid der Redactie DE TRAM. Mijnheer de Redakteur In de Vrijdag j.l. gehouden ver gadering der Garantenvereeniging tot instandhouding van de Tram be weerde, blijkens het in uw blad voor komende verslag, de heer de Pool, dat de heer Reuten en ik ons als woord voerders van de ontevredenen hadden opgeworpen. Het is mij gebleken mede door uitingen op vorige vergaderingen, dat mijne houding in deze zaak, door sommigen verkeerd wordt beoordeeld. Laat ik dan zeggen, dat ik nooit een ontevredene ben geweest, integen deel ik was, toen ik in een voiige vergadering beweerde, dat door ver anderingen in de wijze van exploitatie het bedrijf misschien niet verliesbren- gend te maken was, een optimist. Een onderhoud met het bestuur heeft mij tot de overtuiging gebracht, dat de Tram hier ter stede, wanneer het vervoer niet be langrijk toeneemt, wat naar mijne meening in de eerste jaren niet te ver wachten is, onmogelijk zonder verlies js te exploiteeren. Met deze wetenschap kan men tweeërlei staudpunt innemen: ie. Pogingen aanwenden om het verlies te dekken. ze. De tram afschaffen als voor ziende niet in een algemeen ge voelde behoefte. Wat mij betreft, ik stel mij gaarne op eerstgenoemd standpunt, omdat de tram er nu eenmaal is en we naar buiten een gek figuur zouden maken, door haar af te schaffen. Vergist heb ik mij toen ik optimist was. Was ik de eenige? Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, LTw dw. dr. JOH. H. VAN DER MEIDEN. De verdwenen hulzen. Over de reeds eenige malen vermelde vermissing van 18,000 patroonhulzen ten uadeele van het Rijk verneemt de „N. Arnh. Ct." nog het volgende: „Sedert eenigen tijd werden koperen huizen vermist en konden de militaire autoriteiten den dader niet vatten. Eene aangifte bij de politie alhier werd ge daan, en onder leiding van den Heer J. P. Scheepmaker, inspecteur van politie le klasse, belast roet crimineele zaken, toog de recherche aan 't werk om zoo mogelijk bewijsmateriaal te verzamelen, hetgeen den Heer Scheepmaker, die daarvoor een paar reizen naar Rotter dam maakte, mocht gelukken. Hij nam toch aldaar aan den Schiedamschen dijk, bij zekeren V., houder eener metaalwa- renfabriek, eene groote hoeveelheid pa troonhulzen in beslag, vermoedelijk af komstig van den diefstal. Uitgaande van dit spoor, werd de man, die de hulzen aldaar had verkocht, spoedig gevonden, en bleek dit de koopman van den koopman v. D. te zijn, die ze echter in zijn beroep als koopman A. B. had gekocht. De politie deed nu bij den koopman A. B. aan denKlaren- dalschen weg een inval, nam hem zelf in voorloopige bewaring, om daarna een nauwkeurige huiszoeking te doen, waarbij weder bewijsmateriaal, bestaande uit militaire goederen, die in zakken en zakjes waren veranderd, en waarmede de hul zen dus vervoerd waren. Ook dit werd in beslag genomen, en hoewel koopman A. B. hardnekking bleef ontkennen iets van de hulzen te weten, werd hem ten slotte zooveel bewijsmateriaal voorgelegd, dat hij gisterenavond bekende de hulzen te hebben gekocht van den sergeant der infanterie B., die zë door den plaatscor- veeër v. d. E. bij hem liet brengen, v. d. E. kreeg dan voor de moeite eene kleine belooning, terwijl de sergeant B. later kwain afrekenen met de opkooper." Het geschil inde haven te Rotterdam. Met 1193 tegen 46 stemmen en 15 blanco heeft de Ned. Scheep- en Bootwerkeisbond de vol gende motie aangenomen, die aan de Scheepvaart-Vereeniging is gezonden. „De stakende bootwerkers, vergaderd in het Algemeen Verkooplokaal op Maandag 21 October 1907 Besluiten op geen enkele voorwaarde den arbeid te hervatten voor en aleer de patroons hebben toegegeven aan de rechtvaardige eischen der stakenden, welke zijn: le dat loonsverhooging in het graan- bedrijf in het vooruitzicht worde ge steld 2e. dat er over de algemeene grieven zal gesproken worden door een com missie, samengesteld uit patroons en arbeiders, waaraan beide partijen zich hebben te onderwerpen; 3e. dat alle vaste werklieden weder op hun vorige plaatsen zullen komen. Besluiten deze motie den patroons bekend te maken." Bloedvergiftiging. De sla ger A. K. te Schoonhoven had voor enkele dagen een schier onbeduidend wondje aan de hand, toen hij eene koe slachtte. Er ontstond zoodanige zwelling aan hand, arm en borst, dat de geneesheer overbrenging van den •patiënt naar het Ziekenhuis te Utrecht noodzakelijk vond. Na herhaalde operatie is de man hedenmorgen aldaar tenge volge van bloedvergiftiging overleden. Een geheimzinnige ver dwijning. Een Amsterdamsche dame, die te Wanne, in Westfalen, logeerde, moest van daar naar het in de nabijheid gelegen Nesse. Op aanraden van den hotelhouder nam zij een rijtuig. Na eenige uren kwam de koetsier met het rijtuig terughij was gewond en vertelde, dat hij overvallen was en vervolgens op de vlucht was gegaan. Een door de politie ingesteld onder zoek heeft volgens de „Köln. Ztng." tot niets geleid. De politie acht het echter waarschijnlijk, dat de koetsier geslapen heeft en van den bok gevallen is en overreden, toen de wagen over een hobbelig gedeelte van den weg reed. Paard en wagen zijn later onder Nesse teruggevonden. De dame is waarschijnlijk uitgestapt en heetl te voet haren weg vervolgd. Zij had den koetsier order gegeven haar naar een bakker te Nesse te rijden, wiens naam zij niet noemde. Toen echter de politie onderzoek deed bij bakkers te Nesse, bleek het, dat geen hunner een dame verwachtte en dat er ook geene gekomen was. Omtrent het verblijf der dame is niets bekend. De politie betwijfelt, of hier wel sprake is van een overval. Kruger's borstbeeld. Het blijkt uit latere berichten dat het borst beeld van Kruger, dat op zijn graf stond, ongeschonden is, zoodat de terstond met verdacht groote stelligheid door Reuter uitgesproken bewering dat aan uiting van rassenhaat niet mag gedacht worden, wel wat meer bodem krijgt. Het schijnt inderdaad, dat dieven het beeld hebben willen stelen, maar ot ge stoord zijn of het beeld onverwacht zwaar hebben gevonden. Ze kr ij gen niks. Men meldt aan de N. R. Ct. In de jongste zitting van den gemeen teraad van Wamel was aan de orde een adres der gemeentepolitie om ver hooging van salaris. Aan de veldwachters aldaar wordt op 65-jarigen leeftijd f 1000 uitgekeerd, een som die, zooals de voorzitter op merkte, tegen 4°/0slechtsf joinkomen per jaar geeft. Op dien leeftijd komt, meende de voorzitter, den politieman een behoor lijk bestaan toe. De heer SDan ète ze de duzend guide mar op. Voorzitter: En dan in het armhuis? De heer S Ze hebbe 't béter dan de misste meinsche in ons daarp VoorzitterDan ziet het er met de bevolking treurig uit I De heer S.Ge mó mar is zien, war, hoeduk ze in de haarebaarg zitte en hoevul borreltjes ze köope, wor De heer v. d. V.En de billejette vur D. wille ze ginnins mir rond brenge en lije ze daor nou onder De voorzitter: Dat heeft zijn gegronde reden De heer S.Mar borreltjes drinke ze, hurde De voorzitter bestrijdt dit en vindt bij andere leden instemming. De heer S, steekt zijn vinger in den mond en de heer v. E. zegt Ik bin staark vur mir sollaoris, mar ik vyn toch det verkeerd is, da dè wor berèkend nor 't getal kijnders. De heer S.Ze hebbe nog f 25 van de nagwag óók. SlotZe krijgen niks. Vergaren van electric i- tcit. Thomas A. Edison heeft in eene vergadering van 300 leden der „Ameri can Electro Chemical Society" te New- York, de belangrijke mededeeling gedaan, dat hij na jarenlangcn arbeid eindelijk het vraagstuk omtrent het vergaren van groote hoeveelheden electriciteit zonder belangrijke gewichtsvermeerdering heeft opgelost en een „compact storage bat tery" heeft gevonden, die een algeheelen ommekeer zal te weeg brengen in het vervoerwezen. Tot dusverre was het groote bezwaar tegen electriciteit als drijfkracht voor het vervoer over groote afstanden, dat men geen groote hoe veelheden electriciteit in voorraad kon hebben zonder het gewicht der voertui gen aanmerkelijk te vermeerderen. Maar dat bezwaar verklaart de „tcovenaar van Menlo-Park" nu uit den weg geruimd. Er zullen weldra geen paarden meer als trekdieren worden gebruikt en de automobielen zullen zóó goedkoop wor den, dat ieder, die een huis kan bezitten, ook een auto in eigendom hebben kan. De vergadering juichte den uitvinder hartelijk toe, maar verklaarde wijselijk dal men eerst na een grondig onderzoek over den vollen omvang van het gewicht zijner uitvinding zal kunnen oordeelen. Ediion heeft voorts nog eene uitvin ding gedaan voor het maken van goed- koope arbeiderswoningen ,door het gieten van cement in ijzeren vormen. Zoo zou men, zegt hij, in nog geen twaalf uren een huis gereed kunnen hebben en een huis van 25 bij 45 voet zou niet meer dan f 2400 kosten. In een dag of zes zal het cement hard en onvernielbaar zijn. Edison zal als proef zulk een huis laten maken. Noodweer, Blijkens berichten uit Zuid-Tirol, is tengevolge van aan houdende zware regens, de Etsch-rivier nabij Neumarkt en Salurn, buiten haar oevers getreden en heelt de gebieden aan weerszijden van den gezwollen vloed overstroomd. In verschillende vlekken worden de huizen als kinder speelgoed door 't woelige water omver- gebeukt. 't Aantal bruggen, dat door 't aldoor wassende water werd vernield is gewoonweg legio. Bijna overal in deze streken werd 't verkeer gestremd. Te Metasach sloeg de bliksem in een huis en doodde vijf personen. Nabij Triest is tusschen de stations Obzina en Kuardiella een rotsblok op de rails gestort. Tengevolge daarva ontspoorden de locomotief en vier wagens van een sneltrein. Personen kwamen er niet bij om. Marmerlagen ontdekt. In 't district Grosnyj, Rusland, zijn dezer dagen rijke marmerlagen ontdekt. Naar 't oordeel van vakmannen overtreft de kwaliteit van 't daar gevonden marmer verre die van 't Italiaansche marmer. Burgerlijke Stand. Van 21 en 22 October 1907. GEBORENGeertruida, d. van Johan Adrianus van Lankeren en Jacoba van Marm. GijsbertusPhilippus, z. van Philip Veenendaal en Geertruida van Kommer. Klaas, z. van Peter Mosterd en Heintje Kraak. Gerarda Hendrika, d. van Hendrik van Veluw en Gerritje Loenen. Laatste Berichten. Afdeelingsverslagsn van den Gemeenteraad. Verschenen zijn de verslagen der beide afdeelingen van den Gemeenteraad, ge houden 7 en 8 October. Daaruit blijkt o.a. het volgende: In de le afdeeling is men er algemeen voor, den Commissaris van Politie voor te dragen voor verhooging van jaar wedde in de 2e afdeeling zijn de meeningen hieromtrent verdeeld. In beide afdeelingen was men tegen verhooging van jaarwedde van den klokkenist. In de le afdeeling wil men f 100 geven aan het Drankweercomité, in de 2de verklaarde men zich voor f200. In de le afdeeling verklaarde men zich unaniem vóór het voorstel van B. en VV. in zake de wijziging der geld middelen der gasfabriek in verband nret de aankoop van „Birkhoven". Ih de tweede afdeeling was er slechts éen stem tegen. Wat betreft de salarisverhooging van de onderwijzers bij het lager onderwijs verklaarde de le afdeeling zich vóór de verhooging voor de taalacten, maar was van meening, dal voor verdere wijziging het Regeeringsvoorstel moet worden afgewacht. In de 2e afdeeling wilde men ook dit laatste, maar keurde het goed de belooning voor taalacten te ver- hoogen van f100 op f150. Het vierjarige dochtertje van den heer D. viel gisterenmiddag al spelende bij de Schimmelpenninckkade te water. Op het geschreeuw van een kameraadje, kwamen spoedig eenige dames aanloopen, van welke er echter geene zich te water durfde begeven. Gelukkig daagde op haar gegil een schipper op, die de kleine drenkelinge, welke op de kleertjes dreef, weldra op het droge bracht en aan de ontstelde moeder teruggaf. KERMIS 1907. KERMIS 1907". AMICITIA AMERSFOORT Woensdag 23, Donderdag 24 en Vrjj- dag 25 October Buitengewone Voorstelling door bet ilevne- en Specialiteiten-Gezelschap Directie: HENRI TER HALL. Optreden van THE MONTE MYR0 TROUPE ZES PERSONEN. Pantomime HET SPOOKHOTEL. NOIHER «-it IIEI1SE DE BEKENDE DUETTISTEN. TR0PP and BICKNELL MODELLEURS EXENTRIC. MEESTER JONGLEUR. Kapitein NIEKERK Tranevaalache Kunstóchutter en Lassowerper, NIBEET Charlton and Marlon Musical Exentric. tv THE RADEMS, Kracht-Turners. Mej. ISABELLA CARTELLY. Holl. Soubrette. LIZE en LIZETTE. Duettisten. Opvoering van de REVUE: O! DIE AUTISTEN mot de Heeren SOESMAN ZWAAF in de Hoofdrollen. Bureau 7 uur. Aanvang 8 uur. Entreé: le rang fl.t Leden fO.75, 2e rang f0.50. Dagelijks vanaf Woensdag Plaatsen te bespreken a 10 cent extra, aangifte tot 12'/a uur. onmiddelijk daarna loting. Leeraar in Utrechtschestraat b/d Hellingstraat 36

De Eemlander | 1907 | | pagina 3