B1NNENL iNt>. STATE V GENERAAL. Uit de Pens. Kunst en Wetenschap. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Kerk- en Schoolnieuws. vertegenwoordiging wordt samenge steld naar de verhouding van de stemmen door elke partij uitgebracht. Maar dit geldt slechts voor de groote gemeentenin de kleine is het vol doende de volstrekte meerderheid te hebben verkregen om een zetel te kunnen innemen in den raad. Wat is het gevolg van die regeling? Dat is in de groote steden, waar liberalen, clericalen en socialisten nagenoeg van dezelfde sterkte zijn, de clericalen, ook wanneer zij ver beneden de gewone meerderheid blijven, toch vertegen woordigd zijn in den raad, terwijl in de kleine gemeenten, waar zij den grootsten invloed hebben hunne can- didaten met gewone meerderheden worden gekozen en de anderen par tijen niet vertegenwoordigd worden. Dat ergert de andere partijen te meer omdat de schoolstrijd in België in vollen gang is, wat vooral het politieke karakter der verkiezingen verklaart. Te Neuwied is overleden Prins Wilhelm zu Wied, die door zijn huwe lijk met de tweede dochter van wijlen Prins Frederik der Nederlanden, ver want was aan het Nederlandsche Vor- tenhuis. c Majoor Alfred Dreyfus, die onlangs ontslag genomen heeft uit den werkelijken dienst, is bij de reserve ingedeeld. De Commissie voor Justitie uit de Fransche Kamer adviseert het voorstel tot afschaffing der doodstraf aan te nemen. Een groot aantal leden van de partij der Regeneradores in Portu- g a 1 heeft op een vergadering onder voorzitterschap van Vilhena besloten, der Regeering ernstig te verzoeken terstond verkiezingen uit te schrijven, opdat het Parlemeni den 2en Januari 1908 zal kunen bijeenkomen. Verschillende bladen ontvangen een bericht uit Petersburg, naar luid waarvan er, door den spreurzin van een paar jachthonden, bij een jacht huis in de buurt van Tsarkskoje Selo, waar de Tsaar pleegt te komen, twee mannen aangetroffen zijn, bezig een mijn te graven. Zij werden in hech tenis genomen en papieren, die men bij hen vond, duiden aan, dat er een uitgebreid komplot gesmeed werd. Geheel onverwacht is volgens een bericht uit Boedapest aan de «Frankfurter Zeitung> een nieuwe moeilijkheid gerezen, bij het tot stand komen van het Vergelijk tusschen Oostenrijk en Hongarije, doordat een groep van de Kossuth-partij er beslist op staat eerst het bankvraagstuk zoo danig te zien opgelost, dat de oprichting van een zelfstandige bank een zeker heid woidt. Tegen dezen eisch ver zetten zich Andrassy en de overige coalitie-partijen, die er op wijzen, dat ten opzichte van de bank een bindend contract met de Oostenrijksche regee ring is gesloten, waartegen niets kan worden gedaan vóór de bank aanzoek doet om het haar geschonken privilege te vernieuwen. Tweede Kamer. Den 24n December 1906 heeft de Minister van Landbouw beloofd geen particuliere concessies tot steenkolen- ontginning in Limburg te verleenen, voordat de Kamer over de wenschelijk- heid daarvan zou hebben beraadslaagd en Dinsdag heeft deze bespreking plaats gevonden. Zeer tegen den zin des Ministers sprak de Kamer als haar oordeel uit, „dat thans geen reden bestaat tot het verleenen van particuliere concessies"; een motie- Van Kol, dit beoogend, is aangenomen met 33 van de 56 stemmen. Een oordeel over hel beginselStaats exploitatie behoort regel te zijn, werd om tactische redenen uit de motie ge schrapt. Uit de toezeggingen des Ministers blijkt, dat de particulieren nu ook geen kans hebben een concessie te verkrijgen; de motie wordt niet enkel voor kennis neming aangenomen, zij bepaalt in de toekomst de mijnpolitiek der Regeering. Gisteren werd de exploratiewet be handeld. Heeft de Staat in 1903 zich een uit sluitend recht van exploratie naar delf stoffen op een bepaald stuk grond voorbehouden, thans wil de wet hem dit voor geheel Nederland verleenen, zoodat het geologisch onderzoek niet meer door particulieren zou kunnen geschieden, zelfs niet door de eigenaren van den grond. Het hoofddoel is specu latieve boringen legen te gaan en slechts methodische, wetenschappelijke opsporing mogelijk te maken. Een particulier per soon kan zich niet met dergelijke exolnralie bezig houden, het zijn mach tige maatschappijen „Staten in deu Staat", gelijk de Minister de Duitsche mijnexploitanten aanduidde, die werk ondernemen tot schade dikwijls van het algemeen welzijn. De groote grief tegen dit wetsont werp, door de heeren De Stuers en Van Karnebeek geuit, was hierin gelegen, dat het een schending van het eigendoms recht van den grond zou zijn eigen terrein te speuren men beneemt hem de kans op waardevermeerdering van zijn grond, omdat de Staat na de gisteren aangenomen motie de eenige ontginner zal zijn en geen concurrentie den grondprijs opdrijft. Maar de Minister stelde daartegen over, dat de eigendom nog niet mede brengt het recht op ontginning. Integen deel, dat ontstaat eerst door vergunning, de schadevergoeding bij Staatsexploitatie wordt dan ook nimmer gegeven aan den eigenaar maar aan den inventeur. Boven dien zouden thans reeds de feiten bewijzen, dat in Limburg de grond ontzaglijk in waarde stijgt zoo in den onderbodem steenkool wordt bevonden. De heer Van Kol stelde een amen dement voor om ook aan particulieren te verbieden het opsporen van bruin kool. De heer Van Karnebeek stelde bij amendement voor de verbodsbepaling slechts 8 jaren te doen duren. De heer Nolens stelde hij een sub amendement voor dezen termijn te stel len op 15 jaren. Toen er gestemd zou worden, bleken er slechts 45 van de 100 leden tegenwoordig te zjjn; 56 hadden het gisteren te druk om zich met 's lands zaken te bemoeien. De zitting is nu verdaagd lot Maandag 4 November. De Middenstandsbond hier te lande heeft het plan opgevat eene ver gadering te beleggen voor besturen van Middenstandsorganisaties ter be spreking van algeraeene Middenstands- belangen. De Nederlandsche Midden standsbond zal met de Middenstands organisatie uit Duitschland de verschil lende organisaties uit andere landen uitnoodiging ter conferentie te komen in Januari a. s. te Brussel. Reeds hebben België en Zweden toegezegd op de vergadering tegenwoordig te zijn. Een gunstig antwoord wordt verder vernacht van Oostenrijk, Pruisen, Zwit serland, Engeland en Italië. Van de Middenstandsorganisaties uit al deze landen zullen dan de voor zitters en secretarissen op de bijeenkomst komen, om te beraadslagen over die middenstandsbelangen, zooals o.a. het vakonderwijs, waarbij men ééne inrich ting kan uitgaan. Bij de Dinsdag gehouden herstem ming voor een lid der Tweede Kamer in het district Schiedam voor de vacature- Van Limburg Stirum (Chr.-hist.) werden uitgebracht 6878 stemmen. Daarvan ver kreeg jhr. De Geer (Chr.-hist.) 3667 en de heer Versteeg (vrijzinnig) 3211 stemmen. Zoodat gpkozen is de heer D e Geer. Heeft het dus niet mogen gelukken, het district voor de linkerzijde te win nen, zooals enkelen gehoopt, velen ge vreesd hadden, de cijfers wijzen toch onomstootelijk uit, dat Schiedam niet meer een zoo vaste clericale burcht is als waarvoor het district tot dusver te boek stond. In 1901 bedroeg het ver schil tusschen rechter- en linkerzijde 2324 stemmen, in 1905 1394, in 1907 bij de eerste stemming 671 en thans slechts 456. De datum voor het bezoek van den Duitschen Keizer en Keizerin aan de Koninklijke Familie te Amsterdam is thans definitief vastgesteld op 20 November. Het bezoek zal, in strijd met het aanvankelijk voornemen, slechts één dag duren. Het Keizerlijk jacht zal van IJmuiden naar de stad opstoomen. De plaats waar het in de haven zal aanleggen wordt nog overwogen. Waarschijnlijk zal dit zijn aan de Handelskade. De ontvangst zal dan plaats hebben in het gebouw van den Algemeenen Dienst aldaar. In rijtuigen wordt dan naar het Koninklijk Paleis gereden, waar de stoet tegen elf uur verwacht wordt. Aan het gala-diner ten Paleize zullen verschillende hooge autoriteiten aanzitten. Des avonds vertrekken de Keizerlijke gasten weder; waarschijnlijk zullen de Koningin, Prins Hendrik en de Koningin- Moeder daags te voren in Amsterdam aankomen. De „leider" der coalitie. De Chr.-hist. Nederlander heeft een hoofdartikel gewijd aan „de Schie- damsche wrijving", waarin het blad de houding van de Chr.-hist. partij in zake de Kamervacature van graaf Van Lim burg Stirum nader verdedigt. Van antirev. zijde was voor een can- didatuur-Kuype:' het argument aange voerd, alle partijen het zich een eere moesten rekenen dezen eminenten „leider der coalitie" (de aanhalingsteekens zijn van De Ned.) in de Kamer te brengen. De Ned. schrijft, dat het verlangen, dat „rechtsche partijen te zamen aan den leider der A. R. (thans cursief ge drukt!) de candidatuur aanboden onredelijk (is), omdat dit niet zou kunnen geschieden zonder miskenning van haar eigen zelfstandigheid, ja, wat de Chr.- hist. partij betreft, van haar reden van bestaan. „Iedereen weet toch, dat de splitsing der antirevolutionnairen in twee groepen haar naasten grond vond in de leiding der antirevolutionnaire partij. Het was die leiding die tot de breuk in 1894 gevoerd heeft. Nuisin 1901 tot samenwerking besloten tusschen het Kabinet-Kuyper en de Chr. hist. Kamergroep. Men vereenigde zich op een vrij nauwkeurig omschreven Regeeringsprogram meewerking op dat bepaalde punt werd beoogd en verkregen. Dat was echter niet een fusies van twee partijen, doch alleen het samengaan van twee verwante groepen ten behoeve van 'n „Kabinet van rechts", welk samengaan in dien vorm dan ook moest eindigen na den val van dat Kabinet. „Onmiddellijk na afloop der verkiezin gen van 1905 hebben wij dit ten over vloede duidelijk doen uitkomen. Van een coalitie ondei leiding van dr. Kuyper kan, schreven wij, geen sprake zijn, evenmin van partijenfusie, alleen van coaliteit, voor zoover men het eens is over vooraf bepaalde punten. „Een aanbieding aan dr. Kuyper van een zetel door de gezamenlijke partijen van rechts zou met dit steeds door onze groep ingenomen standpunt in strijd zijn geweest. „Bij de stembus kunnen de groepen rechts samengaan, omdat of voor zoover zij dezelfde beginselen belijdendaarom kunnen ook de Chr.-hist. met warmte een candidatuur-Kuyper ondersteunen. Maar de aanbieding van den zetel door de gezamelijke partijen aan den leider van één dier partijen draagt een geheel ander karakter. Aan de hoogschatting van dr. Kuyper wenscht de Chr.-hist. partij bij niemand ten achter te staan, maar als leider der coalitie kan zij hem niet erkennen." Wat zeker nog niet vaak in Amicitia, wellicht nog nooit, gebeurd is, gebeurde Dinsdag, nl. dat er biljetten moesten worden verspreid, dat er geen plaatsje meer was te bemachtigen. Er waren reeds 24 rijen eersten rang ge maakt en er moest toch voor den tweeden ook nog wat overblijven. En toch waren er nog verscheidene personen die moesten worden teleurgesteld. 's Avonds zat de zaal dan ook overvol, wel een bewijs dat Speenhoff en de la Mar hier een goeden naam hebben, 't Gaat niet aan in dezen tijd een be spreking te geven der geheele voorstelling. Laten we dus volstaan met de raede- deeling, dat „De Tante van Charley" en natuurlijk ook „Zijn Edelachtbare" het publiek aanhoudend hebben doen lachen dat de zaal daverde. De monotoon-zangerige liedjes met hun weemoedigen opklank, waarmee Speenhof! zoo aller harten weet le win- nin, bleven deez' avond vrijwel op den achtergrond, de twee tooneelstukjes namen den avond grootendeels in beslag. Maar zoo gezegd het publiek genoot allerkostelijkst en dat is vooral in de kermisweek hoofdzaak. Ook „Het Vrije Tooneel" zal van dezen avond aange name herinneringen houden, niet alleen om de hartelijke toejuichingen, maar vooral met het oog op de recette. Wij zouden ons dan ook niet ver wonderen als we in dit seizoen nogmaals Speenhoff en de la Mar hier kregen. Ook Woensdagavond was Amicitia weer aardig bezet, ofschoon de eerste rang nog wel eenige ledige plaatsen toonde. Het gezelschap-ter Hall komt hier steeds in de kermisweek en heeft in Amersfoort dus ook vele bekenden. Het programma viel nog al in de smaak; vooral de Transvaalsche kunstschutter, maar meer nog de gymnasten, oogstten veel bijval. De revue, geen erg nieuw stuk bepaald, zal zeker menigeen zijn tegengevallen. Een revue bij ter Hall zonder dronken Piet is nu eenmaal riet goed denkbaar. We willen nog even de aandacht vestigen op de komedie-vooi stelling Zaterdagavond in Amicitia" te geven. Wel begrijpende, dat het publiek in de kermisweek een komediestuk op prijs zou stellen, heeft het bestuur moeite gedaan aan dien wensch tegemoet te komen Het is zoo gelukkig geweest het gezelschap van den heer van Oellefen te engageeren, dat tegenwoordig vonMoser's „Zenuwachtige Familie" met veel succes te Amsterdam opvoert. Verschillende bladen laten zich met veel lof over stuk en op voering uit. De naam var Von Moser staat er borg voor, dat het een aardig stuk zal zijn, waarheen men tevens gerust met jongeren kan gaan genieten. Wij twijfelen er niet aan, of velen zullen van deze gelegenheid, om een waardig slot aan hun kermisuitgaan te maken, profiteeren. Raadsstukken. hiermede in overeenstemming te brengen. Een bedrag van f30000 wordt derhalve van art. 1 (batig saldo dienst 1906) I overgebracht naar den dienst 1907, terwijl de begrooling voor de gasfabriek in de Gemeente-begrooting wordt opgenomen overeenkomstig de vermoedelijke exploi tatie der gasfabriek en derhalve met een - batig saldo van f30U00. Verschenen is het antwoord van B. en W. op de verslagen van de Afdeelings- vergaderingen, waaruit in ons vorig nommer het meest belangrijke is mee gedeeld. Ook na overweging van de opmer kingen, gemaakt naar aanleiding van het voorstel tot verhooging van de jaarwedde van den Commissaris van Politie achten B. en W. lettende op den omvang van de werkzaamheden en den aard der betrekking, het wenschelijk, dat de jaar wedde bepaald wordt op f2400. Nu blijkt, dat algemeen het voorstel tot bespeling van het carillon op Maan dag en de daarmede verhand houdende verhooging van de jaarwedde van den Klokkenist geen instemming vindt, nemen B. en W. dit voorstel terug. In waardeering voor de verrich tingen van het Drankweer-comité niet onderdoende voor anderen, achten B. en W. toch het toekennen van een hooger bedrag dan f 100 beslist te verwerpen, aangezien herhaaldelijk gebleken is, dat voor meer dringende verbeteringen de noodige gelden niet te vinden zijn. De minderheid van het college van B. en W. handhaaft, na alles wat in de afdeelingen is gesproken, in zake jaarwedden van het personeel bij het L. O. zijn voorstel van Januari j.l. (toe kenning van vier 3-jaarlijksche verhoo- gingen van f 75, in plaats van vier 5-jaarlijksche verhoogingen van f75) en meent, dat de daarvoor vereischte kosten gevonden kunnen worden, deels door hoogere raming van de Inkomsten-be lasting, deels door vermindering van het artikel voor Onvoorziene uitgaven. De meerderheid van het college, acht het met de overgroote meerderheid van den Raad niet in het belang der Ge meente, thans tot eene verhooging der jaarwedden te besluiten, maar wenscht hiervoor af te wachten de aanhangige wijziging van de Rijks-subsidie. Dit standpunt is, zeggen zij, reeds in de vergaderingen uitvoerig toegelicht en wordt door het meerendeel der leden gedeeld, zoodat zij zich van verdere uiteenzetting ontslagen mogen achten. Alleen wijzen zij er nog op, dat hel geenszins zeker is, dat bij een heffing van 3% oen hooger bedrag dan f85000 aan Inkomstenbelasting ontvangen zal worden, terwijl ook het bedrag, thans nog beschikbaar voor Onvoorziene uit gaven, geen verlaging toelaat. Indien het grootste gebrek van de tegenwoordige regeling bestaat in de langzame toekenning van periodieke verhoogingen, zal dit gebrek door aan neming van het voorstel-Gerritsen niet verholpen kunnen worden na 10 jaren dienst zal een onderwijzer volgens het voorstel-Gerritsen f 225 meer aan salaris genoten hebben dan onder de tegen woordige regeling. B. en W. verklaren zich diligent en zullen zoodra de nieuwe regeling van de Rijks-subsidie tot stand gekomen is, nadere voorstellen overwegen. In de afdeelings vergadering was dank betuigd voor de zorg waarmede de Be grooting en de Memorie van Toelichting zijn opgemaakt. Met genoegen werd deze opmerking door B. en W. vernomen. Naar aanleiding van den wensch, geuit in de 2de afdeeling, stellen B. en W. voor de jaarwedde van den ambtenaar, die is aangewezen den Gemeente-ont vanger te vervangen, met ingang van 1 Januari 1908 vast te stellen opföOO, derhalve te verhoogen met f 100. De werkzaamheden zijn sinds de laatste vaststelling van zijn jaarwedde (1903) zoodanig vermeerderd, dat eene bezoldi ging van f 400 niet in overeenstemming daarmee kan worden geacht. Het brengen van een memorie-post op de Begrooting voor inrichting van markthallen achten B. en W. niet raad zaam. Indien, zeggen zij, aan het voor stellen van een dergelijken memorie-post de beteekenis eener principieele beslissing ten gunste der markthallen moet worden toegekend, zal de Raad eene dergelijke beslissing geenszins incidenteel, bij ge legenheid van het behandelen der Be grooting, kunnen nemen. Indien daarentegen geen principieele beteekenis aan den nieuwen post moet worden toegekend, is het vaststellen van een dergelijk artikel van geen belang. Intusschen zal het rapport betreffende het bekende adres van „Handel en Nijverheid" den Raad spoedig bereiken. Nu blijkens de afdeelingsverslagen het voorstel van 19 September 1907, betreffen de debetaling van „Birkhoven" waarschijn lijk zal worden aangenomen, wordt voor gesteld de Begrooling voor de gasfabriek De kolonel-inspecteur van het mili taire onderwijs heeft den kapitein F. j Kohlbrugge van het 5e reg. infanterie benoemd tot plaatsvervangend directeur van den cursus, in de plaats van den kapitein W. J. Steinbuch, die belast is met het toezicht op het Reservekader en op het voorbereidende militaire onder richt. H e t e scadr 0 n ord onnansen. Omtrent het escadron ordonnansen van de 4 regimenten huzaren, meldt De Msb. uit betrouwbare bron het volgende Op 1 Mei 1908 komt 't 4e escadron van het le regiment huzaren uit Amster dam te Amersfoort in garnizoen. Om plaatsing voor stalling te maken, heeft 1 I de Minister van Oorlog een nieuwen f: stal voor ongeveer 150 paarden op zijn bcgrooting gebracht. Mocht deze post 3 daarop worden geschrapt, dan zal het escadron ordonnansen in zijn geheel verplaatst worden naar Deventer, waar plaats komt door het vertrek van een escadron naar Zutphen. Logies voor manschappen van de bereden wapens is in de Amersfoortsche kazerne voldoende. I Dinsdagavond liep een jongen tegen i een lantaarnpaal op den Ütrechtschen weg tegenover de tramremise. Het knaapje kreeg een vrij diepe snede boven zijn oog, welke door den apotheker v. d. Bovenkamp werd verbonden. Hedenmorgen omstreeks 9 uur had op de Langegracht de voerman K. het ongeluk met paard en wagen (toe- behoorende aan de wed. de Vries) in de gracht te rijden. De voerman zelf was nog al gauw op het droge, maar met paard en wagen had men nog heel wat moeite voor men ze weer op den vasten wal had. Uitslag veiling te Hoogland door Notaris Johs. Knoppers. Polderland te Hoogland in „de Hond" verkocht aan diverse personen, totaal voor f 14450Maailand onder Bun schoten voor f71011; polderland onder Bunschoten in den Noorderpolder voor f8350; 2 perctelen polderland te Hoog land in de Haar opgehouden3 perceelen polderland in de Haar voor f7000; een boerderijtje in het Veen te Hoogland opgehouden het boerderijtje te Hoog land aan de Kletersteeg voor f 1100. BAARN. De Arbeiders-coöperatie„Voor- uit," die haar brood betrekt van de Amersfoortsche coöperatie, heeft in hare jaarvergadering tot bestuursleden ge kozen de heeren J. Posthuma Voorzitter, A. van Amerongen Secretaris en B. J. J. Weijkamp Penningmeester. De omzet van brood in het afgeloopen Vereeni- gingsjaar bedroeg f3578.62. Het verlies bedroeg f47,49', waaronder f26,14 op richtingskosten. Het bestuur der afd. Baarn der S. D. A. P. werd in de jongste gehouden vergadering samengesteld als volgt: J. Posthuma Voorzitter, G. Hupkes, Secre taris en J. Smeekes Penningmeester. De heer dr. J. van den Brink zal 4 Novem ber a.s. optreden voor de afdeeling met het onderwerp: „Godsdienst en Socia lisme." BARNEVEL0. Gedurende dit seizoen zijn ongeveer 12000 schapen alhier ter markt aangevoerd geworden, waarvan een groot aantal tegen flinke prijzen van de hand gezet zijn, zoodat de schapen houders ongetwijfeld een voordeelig jaar zullen hebben. Bij de godsdienstoefening, Zondag morgen half elf in de Remonstrantsche kerk te houden, hoopt voor te gaan Prof. dr. H. IJ. Groenewegen, Hoog leeraar te Leiden. De kiesvereeniging „Geloof en Liefde" heeft tot hare candidaten voor bet College van notabelen bij de Her vormde gemeente alhier, verkozen de heerenJ. van Apeldoorn J.Lzn., H. Noorman en A. J. Krieger, aftredende leden en H. M. Brouwer. Ned H er v. Kerk.. u§Bedankt voor ^et beroep te den Burgh (Schouwen), toez., door den heer Joh. Meeuwenberg cand. te Zeist. Den 21ste December a.s. herdenkt de afdeeling Baarn van den Nederland- schenProtestantenbond haar vijfentwintig jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan wordt thans een gemengd koor gevormd, dat onder leiding van den muziekleeraar, den heer J. H. van Dapperen op den

De Eemlander | 1907 | | pagina 2