Land-, Tninbonw en Veeteelt. Ingezonden. ALLERLEI. WIJS TERDIEJS ST. avond van dien dag eene zanguitvoering zal geven in het kerkgebouw der af- deeling. Xen einde de onderwijzers in de gelegenheid te stellen de vergadering te Utrecht, uitgeschreven door de schoolopzieners, bij te wonen, zal er a.s. Zaterdag op de lagere scholen geen school worden gehouden. Benoemd tot onderwijzer aan de School m/d. Bijbel, de heer te Soest A. Leen- houts, te Breda. Heden slaagde te 's Graven hage voor de acte K. I, Wiskunde Middel baar Onderwijs, de heer S. P. Slagter, Onderwijzer aan de Openbare school op Puntenburg. Bij de gehouden herstemming voor lid van het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers werden uitgebracht 3157 stemmen. Van onwaarde waren 160 stemmen. De heerS. Bakker te Alkmaar werd gekozen met 1819 stemmen, tewijl op den heer B. J. J. Weykamp te 1178 stemmen werden uit gebracht. Rechtszaken. FAILLISSEMENTEN. Opgeheven: A. Roodvoets Sr. landbouwer te Baarn. Ter bevordering der veefokkerij worden van Rijkswege gelden beschik baar gesteld, die op verschillende wijzen mogen worden gebruikt mits vooraf de provinciale Commissie een plan opmaakt betreffend de besteding daarvan en de Minister dat plan hebbe goedgekeurd. De Commissie in de provincie Utrecht gebruikt deze gelden voor toekening van bijdragen voor het onderhoud van stieren en van premiën voor vrouwelijk fokvee, gedekt, of nog te dekken door bekroonde of in een der rundveestamboeken inge schreven stieren. Tot het toekennen van deze premiën worden keuringen gehou den die vergelijkenderwijze over de provincie plaats vinden terwijl voor be kroning alleen in aanmerking komen zulke dieren, die op zichzelf beschouwd waardig zijn om te worden bekroond en in de provincie gestationneerd of gehou den worden. De Commissie schrijft in haar Reglement voor, dat stieren of vrouwelijke rund'ren die bekroond zijn, in een stamboek moeten zijn opgenomen of daarvoor aangeboden en de kal veren, geboren door eenen stamboekslier uit eene bekroonde koe, in het jong vee- register van het Nederlandsch Rund veestamboek worden ingeschreven. Bekroonde stieren moeten ter dekking blijven staan gedurende een bepaalden tijd en tegen een vastgesteld dekgeld. De onderhoudsbijdragen worden eerst uitbetaald na afloop van dien dektijd en na overlegging van spronglijsten, door de Commissie versterkt. De premiën voor vrouwelijk fokvee worden alleen toegekend voor dieren die drachtig zijn of voor fokkerij bestemd; zij worden uitbetaald na 1 Augustus van het jaar, volgend op dat der toekenning, maar dan moet de koe nog eigendom zijn van eenen inwoner der provincie en weer hebben gekalfd of drachtig zijn. De premiën worden niet toegekend en uitbetaald, wanneer de koeien niet be sprongen zijn door bekroonde Stamboek stieren. Juist dit laatste is een punt, dat in het afgeloopen jaar, als gevolg van de reorganisatie van het N. R. S. wel eens moeilijkheden gaf. Werd vroe ger op eene keuring een stier of een vrouwelijk rund bekroond, en stond dit dier nog niet in het N.R.S., dan werd het aangeboden en op grond van het bekroond zijn nam men als een vast staand feit aan dat het bewuste dier niet kon worden geweigerd voor inschrij ving. Inderdaad was dat ook eigenlijk regel. Een gevolg daarvan is geweest dat vele boeren de opname in het N.R.S. als een onafscheidelijk gevolg van de bekroning op de keuring beschouwen. Dit is in beginsel nooit zoo geweest en hel had eigenlijk ook nimmer zoo ver mogen komen. De algeheele wijziging van werken van 't N.R.S. heeft daar een eind aan gemaakt. Het stamboek erkent sedert 1 Januari 1907 drie veeslagen in ons land en stelt voor exemplaren van elk slag, onverschillig in welk ge deelte van Nederland, dezelfde eischen. En nu is het toch heel duidelijk dat in een gebied waar de veefokkerij nog niet zoo hoog staat, waar nog weinig een heid in de fokkerij bestaat en eene wer kelijk goed dier eene uitzondering is een stier of eene koe de beste kan zijn onder de dieren uit die bepaalde streek en daarom toch niet kan voldoen aan de eischen die het N.R.S. stelt! Als beste exemplaar onder het ter keuring aangebodene zal zoo n dier een bekroning krijgen, maar voor opname in het N.R.S. deugt het niet. En dat hebben de boeren zoo hier en daar wel eens vergeten! Het gevolg daarvan is geweest dat men nu en dan verwijten kon liooren aan het adres van de Regelingscommissie terwjjl dergelijke aanwijzingen juist een spoorslag zouden moeten en kunnen zijn om te zorgen op een volgend jaar met dieren voor den dag te komen die aan beide eischen kunnen voldoen. De Regelingscommissie heeft zelf ook gevoeld hoe groote teleurstelling ligt voor een fokker in het zich toegekend zien van een prijs op eene keuring en het later moeten hooren dat de prijs niet wordt uitbetaald omdat het be kroonde dier voor opname in het Neder landsch Rundvee-stamboek ongeschikt werd bevonden. Ze heeft daarom toe gestaan dat de prijzen werden uitbetaald aan alle eigenaren van bekroonde stieren, die volgens het reglement deze stieren hadden aangeboden ter inschrijving, onverschillig of ze werden opgenomen of niet. Hierin ligt een onloochenbaar bewijs dat de commissie de fokkers wil leiden en hun zooveel mogelijk ter wille zijn. Mogen de boeren bewijzen, dezen steun te waardeeren en zich inspannen op volgende gelegenheden dieren aan te bieden op welker aangifte voor het N.R.S. ook opname volgt. Wie het zoo opvat, dat, waar nu van den regel is afgeweken, zulks een volgend jaar ook wel zal gebeurenhet er niet zoo nauw opaankomt omdat men met aangifte voor het N.R.S. eraf is en aan zijne verplichtingen heeft voldaan, heeft het glad mis en behoeft er niet op te rekenen dat hem dan toch zal worden uitbetaald. Wat betreft het in 1907 op de keu ringen aangevoerd vrouwelijk fokvee heeft de Commissie bepaald dat de premie voor dieren die wel zijn be kroond maar niet in het Stamboek worden opgenomen nadat ze daarvoor werden aangeboden, half zullen worden uitgekeerd. Ook hier dus een zeer wel willend en tegemoetkomend afwijken van het reglement. Toch wordt deze geheele zaak door velen nog verkeerd ingezien en inplaats dat men dergelijke tegemoetkomingen als een aanmoedi ging opvat wordt er zoovaak gezegd: „Neen, nu de Commissie zoo doet, kom ik niet meer op de keuringen". Gaf men zich maar eens volkomen rekening van de verre strekking die de keuringen hebben en van den heilzamen invloed die ze op de verbetering van den geheele provincialen veestapel kun nen hebben, dan zou men toch alle krachten inspannen tot samenwerking! Wie dat dat niet doel, meent daardoor zijn eigenbelang te dienen en voor dit oogenblik vermijdt men op deze wijze het maken van onkosten die altijd aan het bezoek van eene keuring zijn ver bonden maar ook hier, evenals elders, zal de aanhouder slechts kunnen winnen. Langs dezen weg doen de Rijksgelden meer nut en in breeder kring, dan wanneer ze worden gebruikt tot het verstrekken van bijdragen voor den aankoop van fokmateriaal, als bijdragen in verliezen bij verkoop van ter ver betering van den veestapel aangekochte stieren, koeien of kalveren. Onder het vee in onze provincie zijn goede exem plaren, de vraag is echter deze te be houden en ze te gebruiken als basis waarop eene oordeelkundige fokkerij kan voortbouwen. De Commissie kan de gelden ten slotte aanwenden tot steun van veree- nigingen die zich de verbetering van den veestapel ten doel stellen. Zij doet jaarlijksch rekening en verantwoording van het beheer der haar van Rijkswege toegekende gelden, geeft een overzicht van de bestreding van de haar op andere wijze ter beschikking gestelde middelen. Zij geeft ook een verslag van den toestand der veefokkerij in haar ge bied, welk verslag elk jaar aan belang hebbenden in de provincie wordt toe gezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redakteur Mag ik U er even op attent maken dat Uw bericht van Dinsdag II. over de verspreiding van geschriften vanwege de Afd. Amersfoort van den Volksbond tegen drankmisbruik niet geheel juist is Voor „kazerne bereden wapens" leze men Huzaren en Ordonnansen, want voor verspreiding onder de Veld-Artillerie verkregen wij geen toestemming. Met dank voor de plaatsing Hoogachtend, De Secretaris-Penningm. van voornoemde Afd. L. VAN WIJNGAARDEN. A'foort, 23 Oct. '07. Treurig. Wegens een huurschuld van dertig weken is verleden Zaterdag te Wageningen de arbeider A. uit zijne woning gezet. Sedert huist nu het gezin, dat geen ander tehuis kan vinden, op den openbaren weg in eene zeer kleine afgesloten ruimte, niet overdekt, zoodal de man, vrouw en acht kinderen waar van de oudste 13 jaar en de jongste 5 maanden is, aan het slechte weder zijn blootgesteld. Een heerlijk land! Te War schau zaten twee jonge mannen in een koffiehuis, toen er vier mannen binnen traden, en zonder een woord te spreken beide jongelieden doodschoten. De slacht offers waren vroeger bij de revolution- naire partij geweest, docb waren naar de politie overgegaan en hadden een vriend verraden. Te L o d z kwam een patrouille een troep mannen tegen, die haar verdacht voorkwamen. Zij riep„Handen in de hoogte", waarop de mannen ijlings vlucht ten. De patrouille vuurde en doode 4 mannen en 3 vrouwen, voorbijgangers, die met de zaak niets uit te staan hadden. Op het station Karatschef bij Orel is een aanval door roovers gedaan op een trein, die uit passagiers- en goederen wagens bestond. Er werden vele men- schen gewond en eenige gedood- Op liet politiebureau te Ischin, ten Noorden van Petrapawlowck, was men bezig met het sorteeren van in beslag g momen wapens toen plotseling een ont ploffing plaats greep, waarbij drie per sonen werden gedood, vijf zwaar en twee licht gewond. De aangrenzende cellen voor dwangarbeiders werden gedeeltelijk vernield. Twintig meisjes verdron ken. Een te Stockholm ontvangen be richt uit Uleaborg meldt dat Vrijdag op die reeds aldaar een door een sleepboot getrokken zeilschip, waarin zich behalve de eigenaar der boot 24 fabrieks meisjes bevonden, kenterde. Twintig meisjes vonden den dood in golven. Bliksembouw! Edison, de geniale uitvinder, heeft thans bekend gemaakt, dat hij een cementsoort heeft weten te bereiden, welke in ijzeren gietvormen kan worden gegoten, waardoor 't thans mogelijk is gemaakt een huis van drie verdiepingen binnen een tijdsverloop van vier en twintig uur te bouwen. En niet dat het huis dan wankel zal staan, neen allerminst, 't zal even vast op zijn grondvesten staan als een huis, aan welker bouw men weken besteedt. De kosten van zulk een snel-gebouwd huis zullen nagenoeg 200 pond sterling be dragen. Voor bouwmateriaal en arbeidsloon zal niet meer dan xoo pond sterling betaald behoeven te worden. In de ge noemde bedragen zijn ook opgenomen de kosten voor verwarmingsbuizen, trappen, vloeren en cementen zolde ringen. Aan een journalist vertelde Edison nog, dat binnen enkele jaren te New- York op straat geen enkel paard meer zal worden gezien. Alles zal dan elec- trisch gaan. Marconi zal dan waarschijn lijk ook, inplaats van de 20 woorden, welke hij thans in éen minuut kan telegrafeeren, in denzelfden tijd onge veer 1000 woorden kunnen overseinen. Een moedige daad. Een ongeval met het geschut op het linie schip Connecticut, gelijk aan die, welke op de Georgia en andere oorlogschepen der Vereenigde Staten voorvielen, werd door het moedige optreden van den luitenant ter zee P. W. Cronau verhin derd. Bij een schietoefening in de wateren van Nieuw-Engeland bemerkte deze officier, dat het kruis in het sluitstuk van een kanon doorliep. Hij stak daarop zijn hand in het sluitstuk; onderwijl sloeg het sluitijzer terug en sneed hem de vingers afzij vielen in het mecanisme, zoodat dit weigerde. Daardoor werd een ontploffing verhinderd, waarvan alle manschappen in de geschutkamer het slachtoffer zouden zijn geworden. Vreeselijk spoorwegon geluk. Te Strewsburg is een vreeselijk spoorwegongeluk voorgekomen, waarbij 19 menschen zijn gedood en 40 gewond. Er is nagenoeg niemand in den trein ongedeerd gebleven. De machinist en de stoker werden gedoodmen vond hunne lichamen deerlijk verminkt en verbrand terug. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan overmatig snel rijden want de trein was wat laat of aan weigeren van de remtoestellen. De vernielde trein leverde een ontzettend schouwspel op. De wagens lagen op, over en in elkaar. De voorste personenwagen en de post wagen waren boven op de omgevallen locomotief gevlogen en de overblijfselen hingen daar hall in de lucht. Er was spoedig hulp ook genees kundige ter plaatse; maar het ging vaak zeer moeielijk, de jammerlijk ker mende gewonden te bevrijden uit de wagendeelen, waartusschen zij beklemd zaten. Eene dame, die slechts licht ge schramd was, hielp in de eerste oogen- blikken dapper daarbij mee, en zij scheur de zelfs stukken van haar ondergoed af, om de gekwetsten te verbinden. Het ongeluk gebeurde 's nachts tus- schen 2 en 3 uur en bet was stikdon ker, zoodat men, om wat licht te heb ben, vuren aanlegde van hout der ver brijzelde wagens. Een begin van brand in den vernielden trein ontstaan werd spoedig gebluscht. Een der weinige ongedeerd geblevenen is een postbeambte, die in den postwagen door den schok onder een tafel werd geworpen en daar veilig beschut lag, terwijl drie zijner mede-beambten wer den gedood en een vierde zwaar ge wond werd. Een proces tegen twee In dianenhoofd mannen, 't Zijn twee hoofdmannen van denSalteauxstam. Een van hen hing zich zelf op voor 't proces was begonnen. De andere werd ter dood veroordeeld. Beide hoofdmannen hadden deftig huis gehouden onder hun stam en velen van hun stamgenooten levend verbrand of opgehangen. Twee broeders 't „ooglid" en de „engelenstraal" beschreven vijf ge vallen van ophanging en levend-ver branding, waarvan zij ooggetuigen waren. In twee gevallen werden de lijken be graven, terwijl de andere drie lijken op een groot vuur werden geworpen. Veelal werd 't slachtoffer levend op 't vuur geworpen. Daartoe bond men den onge lukkige lederen riemen om 't lijf en smeet hem daarna weerloos in de vlam men. Eindelijk, als de riemen gebarsten waren, sprongen de ongelukkige lieden ijlings op en vluchtten hals over kop in de bosschen, waar zij wederom in han den vielen van hun beulen, die hen dan ditmaal kalmpjes neerschoten. Deze gruwelijke mishandelingen werden langen tijd ongestoord gepleegd in de noorde lijke wildernis nabij de kolonie aan 't Hudsonmeer, welk gebied nog nimmer door blanken volkomen werd doortrok ken en onderzocht. Burgerlijke Stand. Van 23 en 24 October 1907. GEBOREN Alide Marie Catharine, d van Guillaume Kuijper en Henriëtte Lucretia Winanda Storm van Leeuwen. Hermanus, z.Jvan Abraham de Vrij en Antonia Cecilia Wieten. Johanna, d. van Arie den Enting en Anna van Leijei- horst. Gerardus Johannes, z. van Petrus Zegwaard en Johanna Bloemen- stein. Wilhelmina Johanna, d. van Melis Kraaijenhof en Geertruida Smith. ONDERTROUWDJacob Krook en IWijntje van Kooten. Dirk Jan ter Beek en Temmigje van Veen. Johannes van den Hooff en Marietje Koops. Dirk Hop en Rika Johanna Spekkink. Jacobus Stam en Jubina van der'Pol. Heiman Cortissos en Sara de Vries. Samuel Hamme en Rozette de Vries. OVERLEDEN Rutgherius Schothorst, oud 51 jaar ongeh. Joseph Bex, oud 41 jaar, ongehuwd. 1907-1908. GREENWICHT IJ D. Vertrek Dit AMERSFOORT. Naar AMSTERDAM. 6.22, 7.—, 7.27, 7.49, 8.05, 8.15, 9.06,9,32 10.05, 10.26 11.25,12.19,1.38,2.27,3.24,3.56,4.05,5.05, 5.43, 6.05, 7.12, 8.14, 8.59, 9.15, 9.31 en 10.18. Naar UTRECHT. 5.20, 6.57, 7.66. 8.10, 8.59, 9.35, 10.04, 10.26, 11.08, 12.26, 1.05, 2.30, 2.50, 3.24, 4 5.04, 5.47, 6.12, 7.02, 7.14, 8.18, 8.55, 9.23, 9.62. 10.03 en 11.12. Naar ZWOLLE. •5.18,6.37, §7.50,8.57,9.39, «10.28,11.25, «12.40, I.56, 3.—, «4.28,5.60,7.13, §7.25, f9.12 en 10.01. «Tot Nunspeet. §Tot Harderwijk. tTotNykerk. Naar ZUTPHEN. «7.08, 8.54, «11.31 *2.09, »4!02, «7.16 en «9.58. ♦Buurttreinen tot Apeldoorn. Naar NIJMEGEN. 6.59, 8.06, 9.38, 11.31, 12.42, 3.53,5.58 en 9.58. Aankomst te AMERSFOORT. Uit AMSTERDAM: 6.50, 6,58, 7.45, 7.53, 8.60, 9.29, 10.18, 10.46. II.13, 11.26, 12.35, 1.28, 2.01, 2.56, 3.42, 3.66, 4.40, 5.12, 5.38, 6.24, 5.65, 6.13, 7.06, 7.29, 9.17, 9.63, 10.51, en 12,42. Uit UTRECHT. 5.15, 6.31. 7.44, 7.56, 8.50, 9.34, 10.24, 10.36 11.20, 12.37 1.52, 2.- 2.27, 2.55, 3.50, 4.25 5 37, 6.46, 7.02, 7.09, 7.26, 9.07, 9.48, 10.46 en 11.54. Uit ZWOLLE. 6.49, «7.45, 8.56, §9.43,10.—, 11.03, «1.03,2.17. •3.16 3.57, 4.59. «6.58, 8.09, §9.21,9.48 en f10.02. •Van Nunspeet. v. Harderwijk, f v. Njjkerk. Uit ZUTPHEN. 8.51, 8.— «9.28, «9.56, «12.12, «2.22, 3.54, *6.01 7.51 en «10.14. «Buurttreinen van Apeldoorn. Uit NIJMEGEN. 7.43, 10.21, 11.22, 3.19, 5.40, 8.09 en 9.11. Laatste Berichten. Agenda voor de Openbare Ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 29 October 1907, des namiddags te half twee ure. 1Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van jaarwedden en pensioensgrond slagen van het personeel aan de Burger avondschool voor den cursus 1907/1908. 2. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van de jaarwedde van den tijde- lijken Ieeraar M. H. Flothuis. 3. Benoeming van een lid van de Commissie tot wering van schoolver zuim (vacature D. C. Schuur). 4. Behandeling van reclames tegen aanslagen in de Inkomstenbelasting dienst 1907 (primitief ensuppletoir kohier). 5. Behandeling van reclames tegen aanslagen in de straatbelasting dienst 1907. 6. Voordracht van B. en W. tot het verleenen van afschrijvingen in zake inkomstenbelasting, dienst 1907 wegens vertrek en overlijden. 7. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener tijdelijke geldleening ter voorziening in de vermoedelijk behoefte aan kasgeld. 8. Voorstel van B. en W. betref fende een verzoek van C. J. van Leeuwen e.a. tot gebruik van een gemeente aal voor het houden van een cursus tot opleiding voor de Hoofdacte. 9. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de geldmiddelen van de gas fabriek, tot beschikking van een deel van het saldo over 1906 en tot wijzi ging van de begrooting voor 1907, een en ander in verband met den aan koop van Birkhoven. 10. Voorstel van B. en W. betref fende «Birkhoven». 11Behandeling van de begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur voor het jaar 1908. 12. Behandeling van de begrooting voor de Gezondheidscommissie voor het jaar 1908. 13. Behandeling van de begrooting van het Burgerweeshuis over 1908. 14. Rapport en voorstel van B. en W. betreffende de jaarwedde van den Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. 15. Rapport en voorstel van B. en W. betreffende de jaarwedde van den Commissaris van Politie. 16. Rapport en voorstel van B. en W. betreffende de jaarwedde van den havenmeester. 17. Voorstellen van den heer D. Gerritsen en den heer Celosse betref fende de salarisregeling voor het per soneel, verbonden aan het Lager onder wijs. 18. Rapport en voorstel van B. en W. tot wijziging van de bezoldiging van het onde wijzend personeel bij het Lager Onderwijs (taalacten.) 19. Voorstel van B. en W. tot het toekennen eener jaarltjksche subsidie van f 100 aan de vereeniging tot be vordering van Vreemdelingenverkeer. 20. Voorstel van B. en W. tot het geven eener jaarlijksche subsidie van f 25 aan het Ned. Vereeniging voor Gemeente-belangen. 21. Behandeling van de Gemeente- begrooting voor 1908. 22. Rapport en voorstel van B. en en W. betreffende een verzoek van A. Los tot schadeloosstelling, geleden in verband met de vaststelling van het uitbreidingsplan of tot overname van grond. 23. Rapport van de Raadscommis sie, in zake de Hooge Burgerschool. RAADSSTUKKEN. Voor de Dinsdag te houden Raads vergadering stellen B. en W. voor den cursus voor hoofdacte te dezer stede te steunen door vergunning te verleenen de lessen in een gemeentelokaal te geven en gebruik te maken van de instrumenten voor Natuurkunde der H. B. S. tegen een vergoeding van f 50 per jaar. Naar aanleiding van het schrijven van Ged. Staten om de jaarwedde van den Burgemeester te brengen op f 3000 wordt voorgesteld Ged. Staten te verzoeken deze wijziging te willen verdagen tot 1 Jan. 1909. Daar «Birkhoven» gedeeltelijk betaald is uit de voorhanden kasgelden vragen B. en W. machtiging tot het opnemen van een bedrag van ten hoogste f 20000, voor tijdelijke versterking van de kas, tegen een rente van ten hoogste 4.5 pet. De leening zal afgelost moeten worden uiterlijk op 31 Dec. 1907. Betreffende «Birkhoven» stellen B. en W. voor hen te machtigen. 1 e tot aanstelling van een houtvester op eene jaarwedde van f 520, met genot van vrije woning en tuin; 2e. tot het in gemeentelijken dienst nemen van een vasten werkman tegen een vast weekloon van f 8.75 De bij hetle Reg. vestingartillerie te Utrecht benoemde kapitein W. v. d. Koogh heeft gisteren zijne nieuwe be stemming gevolgd. -- Het politierapport vermeldt niets bijzonders. Wel moesten eenige perso nen onder de beurs worden gebracht, maar dat is in de kermisdagen van geen beteekenis.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3