STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. lilNNENLANiA. SPOHT. Kerk- en Schoolnieuws. wat ik wil dat zij verneemt»; zoo groot was de invloed der «tafelronde». In de zoogenaamde geheime zitting werden weer talrijke getuigen over Moltke's privaat leven gehoord. Daar verschenen bedienden, soldaten, onder officieren, die allen bij Moltke of Eulen- berg, kortom bij de heele «tafelronde» gediend hadden, of bij hun bijeen komsten tegenwoordig waren geweest. Zij legden verklaringen af omtrent den ziekelijken geest die daar heerschte en er kwam heel wat voor den dag, dat het zedelijk gedrag der heeren in een kwaad daglicht stelde. Xe Brussel is eene internationale conferentie ter onderdrukking van den handel in «blanke slavinnen» geopend. Het doel der conferentie is, te Brussel een tweede Internationaal Bureau te stichten. Er zijn vele landen vertegen woordigd ook Nederland. De «Rjetsj» geeft de volgende cijfers, die een goed beeld geven van den tegenwoordigen toestand in Rus land. In de maand September zijn 207 personen gedood bij botsingen met de politie en bij aanvallen van roovers. Gewond werden 131 personen. Er had den 165 roofaanvallen plaats, waarbij tot een gezamenlijk bedrag van 500.000 roebel gestolen werd. De krijgsraden hebben 64 doodvonnissen geveld, waar van 34 voltrokken zijn. De bladen werden in 26 gevallen met boeten ge straft. Verder kwamen in verschillende gou vernementen agrarische onlusten voor. Te Sneek is plotseling overleden mi. H. Okma, lid van de Tweede Kamer voor dat district. Hij was sedert 1901 lid dier Kamer en behoorde tot de ai tirevolutionnaire partij. Het bestuur van den Alg. Nederl. Wielrijdersbond zendt ons een brochure over Stofbestrijding, die een overdruk is van de artikelen, die over dit onderwerp ia dit jaar in de Kampioen zijn geplaatst. Hetzelfde boekje, niet minder dan 25 pag. groot, is gezonden aan alle leden van Rijks-, Provincie.-, Gemeente- en Water schapsbesturen. Hoewel de stofplaag in dit seizoen niet actueel is, achten we de uitgave van deze brochure tol meerdere kennis van het euvel wel van belang. De A. N. W. B. heeft daarmee een goed werk gedaas. De minister van Binnenlandsche zaken antwoordende op het afdeelings- verslag omtrent het ontwerp tot wij ziging der Lager Onderwijswet (ver hooging bezoldiging onderwijzend per soneel aan openbare en bizondere scho len), weerspreekt de bewering als zou hier gedaan worden, wat in zijn voor ganger werd afgekeurd; terwijl toch de vorige minister den gemeenten grootendeels de voordeelen onthield die aan het bizonder onderwijs werden toegekend, behandelt deze beide tak ken van onderwijs op denzelfden voet. Reeds bij haar optreden was de regeering van de noodzakelijkheid van den maatregel doordrongen, doch gebrek aan geld deed hem tot nu toe uitstellen. Destijds liet zich de gunstige uitslag van het financieele jaar 1906 niet voorspellen en dus was er wel degelijk in 1905 reden om de in uit zicht gestelde versterkking van mid delen o. a. met een beroep op hetgeen de wetten door het vorig kabinet ingediend vorderden, te rechtvaardigen. Den wensch om hoogere toelagen te geven voor bijacten kan de minister niet deelen, de gemeenten en school besturen zouden daartoe zelf kunnen overgaan, hoewel het de vraag blijft in hoever een acte in een vak, waarin men niet doceert, het onderwijs ten goede komt, vooral omdat de studie voor zoo'n acte ten nadeele moet komen van de toch al zware dagtaak. Verhooging van de toelage voor herhalingsonderwijs zou, in mindere mate dan het regeeringsvoorstel, het personeel ten goede komen. De eveneens verlangde verhooging van het aanvangssalaris van f 500 tot f 600 zou, met de evenredige verhoo ging der andere minima, de kosten doen stijgen met 1millioen. Het denkbeeld om extra-verhooging voor te schrijven voor het tijdelijk vervangen van een schoolhoofd, wordt als te ingewikkelde regeling vorderend (aan 'het bizonder onderwijs zou ver goeden op denzelfden voet moeten worden gegeven) afgewezen. Subsidie voor overcomplete leer krachten zou 's lands budget te zeer bezwaren. Als nog zijn eenige wijzigingen aange bracht in het wetsontwerp: de krachtens opdracht van B. en W. bewezen diensten komen in aanmerking bij de berekening van dienstjaren, ook zijn door samensmel ting van categorieén de minima voor schoolhoofden in zeer kleine gemeenten- verhoogd, waarmee een uitgaaf van f 284,000 per jaar is gemoeid. Nu wij in onze stad eene quaestie hebben in zake het houden van optochten met muziek en het verbieden daarvan, is het niet onaardig eens te lezen wat B. en W. van Rotterdam omtrent een interpellatie in de afdeelingen van den Raad over deze optochten, in de Memorie van Antwoord hebben gezegd. Dit ant woord luidde: Ten aanzien van het houden van optochten met muziek op Zondag moge worden opgemerkt, dat bij het geven der vergunning krachtens art. 13 der verordening op de straatpolitie steeds art. 4 der Zon dagswet in het oog wordt gehouden, zoodat onveranderlijk afwijzend be schikt wordt op het verzoek om den optocht door muziek te doen bege leiden, tenzij nadat de godsdienst oefeningen kunnen geacht worden te zijn geëindigd. Daar intusschen over tredingen van bedoeld wetsartikel niet meer vervolgd worden, moet de politie lijdelijk blijven indien nochtans muziek gemaakt wordt. Als men dus maar voldaan heeft aan het voorschrift om verlof te vragen voor de muziek, behoeft men zich om hel antwoord niet erg te bekommeren men ga kalm zijn gang. 't Wordt hoog tijd, dat men deze oude Zondagswet opruime, want er is niets dat zoo fnuikend is voor het gezag, dan wetten en verordeningen waaraan niet de hand wordt gehouden. De commissie tot oprchting van een gedenkteeken op het graf van wijlen Ds. ter Haar Roineny ondervindt zoo veel steun, dat het plan wel naar wensch zal slagen. De heer C. F. Hennings fabrikant alhier, is genaturaliseerd als Nederlander. Donderdagavond werd door de politie in verzekerde bewaring gesteld een dronken vrouw, die bij zich had een kind van drie h vier jaar. Nadat de vrouw was opgeborgen, werd het kind voor den nacht nog voorzien van melk en brood. Het laatste werd aangenomen, doch in plaats van de melk gaf het kind te kennen liever bier te hebben. Ook bleek na eenig vragen, dat deze veel belovende zoon niet afkeerig was vanbrandewijn met water. Op de Varkensmarkt zal nu toch een staande brievenbus worden geplaatst en wel tegen het huis van den apotheker Vermolen. De begroolingsvergadering van den Gemeenteraad wordt a.s. Dinsdag ge houden. Voor de agenda verwijzen we naar ons nummer van Donderdag j.l. Bij beschikking van den Minister van Oor'og is de eerste luitenant W. H. E. Vrijdag, van het le reg. veld-artillerie, benoemd tot adjudant bij het korps. Donderdagavond ging in de stoom- caroussel plotseling het licht uit en doordat de machine een helsch lawaai maakte, dacht men aan een ongeluk. Allen drongen dan ook zoo spoedig mogelijk naar den uitgang. Gelukkig bleek spoedig dat het ongeluk niet zoo groot waseen drijfriem was van het wiel geloopen, hetwelk spoedig weer was verholpen, zoo dat de draailustigen niet lang hun pleizier moesten derven. Birkhoven. Het vooistel van B. en W. betreffende de exploitatie van .Birkhoven", luidt in zijn geheel als volgt Nadat in Uwe vergadering van den 20 Augustus 1.1. was besloten tot aan koop van het landgoed .Birkhoven", hoofdzakelijk met het doel de daarbij behoorende bosschen aan sloopershanden te onttrekken en deze voor wandelaars en voor hen die zich in deze door de natuur zoo mild bedeelde omgeving wenschen te ontspannen, in stand te houden, hebben wij overwogen op welke wijze deze bezitting thans het best aan hare bestemming kan beantwoorden zonder de kosten der exploitatie te hoog op te voeren. Na rijpe overweging, is de meerder heid van ons College tot de overtuiging gekomen, dat het beheer het beste ge voerd kan worden door Burgemeester en Wethouders, daarin bijgestaan door een door hen te benoemen in bosch cultuur onderlegde persoon. In 't bij zonder vinden zij geen aanleiding, U voor te stellen een Commissie van bij stand in 't beheer te benoemen. Wanneer toch door U besloten is omtrent de bestemming der bosschen tot wandelplaats, tot verhuring van het huis en tot aanstelling van hel benoo- digd personeel, dan zal het dagelijksch beheer de invoering van eene Commissie van bijstand geenszins vorderen. Boven dien eischt waarop nader zal worden teruggekomen het beheer der bos schen, indien het natuurschoon niet ver minderd zal worden en toch jaarlijksch eenige inkomsten ter vergoeding van de te maken kosten getrokken zullen wor den, een zeer constante leiding. De meerderheid van ons College acht deze meer verzekerd bij ons College dan bij eene Raadscommissie, die door den aard harer samenstelling aan meer wis seling van inzichten is onderworpen dan ons College. Ten slotte zal zoowel de toekomstige exploitatie als het afgeloopen beheer zich steeds geheel en al doen kennen uit de begrootingen en reke ningen der Gemeente, zoodat uwe ver gadering toch altijd geheel op de hoogte kan blijven van alles wat op het land goed betrekking heeft. De minderheid acht een Commissie van bijstand in 't beheer wenschelijk. Mochten evenwel deze motieven den Gemeenteraad niet tot de overtuiging gebracht hebben, dat eene Commissie van bijstand voor een goed beheer kan worden gemist, dan zal de meerderheid van ons College overwegen of het Col- Itge van Burgemeester en Weihouders een voorstel kan indienen tot hel in stellen eener Commissie, als bedoeld bij art. 54, 2de lid der Gemeentewet. In dit verband merken wij echter op, dat eene Commissie van bijstand uitsluitend benoemd kan worden op voordracht van ons College. De persoon die Burgemeester en Wethouders in het beheer zal bijstaan, zal den titel voeren van houtvester. Hij geniet vrije woning op „Birkhoven" en eene jaarwedde, aanvankelijk te bepalen op f 520. Hij zal in 't algemeen belast zijn met het beheer van al de aan de Gemeente in eigendom toebehoorende bosschen en in 't bijzonder van die, behoorende tot „Birkhoven," toezicht houden op de te verrichten onder zijne leiding uit te voe ren werken, waken tegen vernieling van de bosschen en de beplantingen, en zorg dragen voor het behoorlijk onderhoud van het houtgewas, de wegen en de voetpaden. Burgemeester en Wethouders zijn be voegd, zich bovendien door een deskun dige omtrent aanplantingen en houtvallen en voorts omtrent alles wat het bosch- beheer betreft, te doen voorlichten. Diens adviezen moeten door den hout vester worden nageleefd. Het toezicht over de gebouwen berust bij den Gemeente-architect. Wij achten voorts voorloopig de aan stelling van een vasten arbeider vol doende. Hij staat onder toezicht en de bevelen van den houtvester. Op het landgoed bevinden zich de volgende gebouwen Een heerenhuis, bevattende beneden vier vrij ruime kamers, twee kleine ver trekken, waranda, twee serres, gang, veslibule, keuken, kelder, provisie- en badkamer en boven twee ruime kamers en zolders. Voorts een koetshuis, stal voor drie paarden, koetsierswoning, een arbeiderswoning en houten schuur. Aan nemende, dat het de bedoeling is de bosschen en wandeligen ten gebruike van bet algemeen open te stellen, kan aan het heerenhuis geen betere bestemming worden gegeven, dan door er eene in richting te vestigen, alwaar wandelaars zich kunnen verpoozen, gezinnen, die een dag buiten wenschen door te brengen, hun anker kunnen laten vallen en alwaar zij, die herstel van gezondheid zoeken, eenigen tijd kunnen blijven. Daartoe zouden wij het heerenhuis, met koetshuis en stal, liefst aan eene goed bekend staande Maatschappij of Vennootschap ter exploitatie van eene inrichting als bovenbedoeld wenschen te verhuren, desgewenscht voor 10 of 12 jaren of minder, tegen eene huurprijs van niet minder dan f 600 zonder de koetsierswoning en voor niet minder dan f700 met koetsierswoning. Deze splitsing is gemaakt ter voor ziening in de mogelijkheid, dat de huurder van het perceel geen hotel of pension, doch uitsluitend een restaurant wenscht te houden, in welk geval het beneden huis voor de exploitatie van een restau rant voldoende gelegenheid aanbiedt en het bovenhuis ter bewoning van den huurder en zijn personeel kan worden bestemd. Wenscht de huurder daarentegen tevens hotel of pension te houden, dan dienen de bovenkamers daarvoor te worden bestemd en moeten de huurder en zijn personeel worden gehuisvest in de koetsierswoning. In laatstbedoeld geval zal een huurprijs van f700 moeien worden bedongen, in eerstbedoeld geval f 600 en kan de koetsierswoning ter bewoning van den houtvester worden bestemd. Wordt de koetsierswoning bij het heerenhuis verhuurd, dan moet de arbeiderswoning als woonhuis van den houtvester worden aangewezenwordt het heerenhuis zonder de koetsierswoning verhuurd, dan kan de arbeiderswoning wellicht voor f 1.25 's weeks worden verhuurd. Een gedeelte van den tegenwoordigen moestuin of een ander stuk grond wen schen wij kosteloos in gebruik aan het hoofd van het gezin, met de bediening van het restaurant belast, en aan den houtvester te geven; het overig deel van den tuin te bestemmen tot kweekerlj. Ten opzichte van het te vestigen res taurant, merken wij hierbij nog op, dat onder de voorwaarden der verhuring op den vooi grond moet worden gesteld, dat deze inrichting niet mag ontaarden in een gewoon koffiehuis, herberg of kroeg, maar als een nette, fatsoenlijke gelegen heid tot tijdelijk of meer langdurig ver blijf moet worden geëxploiteerd en door den huurder dienovereenkomstig ten genoege van Burgemeester en Wethou ders rnoet worden gemeubileerd. Aan de Zuidzijde van den Amster- damschen straatweg zijn eenige kampen weiland gelegen. Een perceel groot 0.90.41 H.A. was bij de laatste bewoonster van .Birk hoven" in eigen gebruik. Naast dit perceel is gelegen een kamp weiland groot 1.54.10 H.A., mondeling verhuurd aan G. Groenestein voor f50 'sjaars, verschijnende 22 Februari. Wenschelijk komt het ons voor, deze perceelen in het openbaar te verhuren. Aan de Noordzijde van den straat weg zijn eenige perceelen bouwland ge legen, als: een perceel groot 1.68.87 H.A., ver huurd aan A. van der Linden tot 22 Februnri 1911 voor f25 'sjaars; een perceel groot 1.76.80 H.A., ver huurd aan J. Floor tot 22 Februari 1911 voor f35 'sjaars; een perceel groot 2.92.07 H.A., ver huurd aan J. Floor tot 22 Februari 1911 voor f60 'sjaars; voorts aan de Zuidzijde van den straatweg een perceel woeste grond gioot 8.73.70 H.A., waarvan eenjgedeelte mondeling is verhuurd aan wed. J. van den Bremer voor f24 'sjaars, waarop wij hieronder nader terugkomen. Naar bovenstaande gegevens is, wegens verhuring van gebouwen en landerijen, alzoo op eene vaste jaar- lijksche ontvangst van ongeveer f 900 te rekenen. De opbrengst van het houtgewas zal een hoogst wisselvallige inkomst op leveren, maar kan toch volgens globale berekening veilig gemiddeld op f 400 's jaars geschat worden. Alles te samen zouden de inkomsten dan f 1300 'sjaars bedragen. Wij vleien ons, dat de jaarlijksche kosten van onderhoud van bosschen en gebouwen zoo ongeveer door de ont vangsten zullen worden gedekt. Evenwel dient nimmer uit het oog te worden verloren, dat het doel van de exploitatie niet mag zijn de hoogst mogelijke geldelijke voordeelen te be halen, doch dat steeds moet worden gestreefd naar eene instandhouding van het natuurschoon ter verhooging van de aantrekkelijkheid dezer omgeving en derhalve het beheer op exceptioneele wijze met groote zorg zal behooren te geschieden. Wat betreft het hierboven genoemd perceel woeste grond, groot 8.63.70 H.A. gelegen aan de Westzijde van het heerenhuis aan den Amsterdamschen straatweg, wenschen wij er de aandacht op te vestigen, dat dit terrein voor allerlei doeleinden kan worden benut tigd, o.a. tot aanleg van bosch, ter verhuring als sportterrein, tot perceels gewijze verkoop voor aanleg van een villapark, enz. Het komt ons gewenscht voor, nog geene beslissing te nemen omtrent de aan dit bijzonder gunstig gelegen ter rein te geven bestemming. Teneinde het niet geheel renteloos te laten liggen, kan het voorshands in perceelen telkens voor éen jaar worden verhuurd. Nog hebben wij overwogen of het wellicht aanbeveling verdient, de bos schen tegen brand te verzekeren. De kosten van een dergelijke verzekering zijn evenwel zóo belangrijk, dat de ge meente beter zelf de risico kan dra gen. Bovendien liggen de bosschen niet brandgevaarlijk, Het bovenstaande resumeerende, stel len wij U voorloopig voor, ons te machtigen: le tot aanstelling van een houtvester op eene jaarwedde aanvankelijk groot f520, met genot van vrije woning en tuin 2e tot hel in gemeentelijken dienst nemen van een vasten werkman, tegen een vast weekloon van f 8.75. Zoodra mogelijk zullen U ontwerp besluiten tot verhuring van de ver schillende terreinen en gebouwen aan geboden worden. Amicitia heeft deze week heel wat volk getrokken. Al was het dan geen avond zoo overvol als bij het Vrije Tooneel ook bij Henri te Hall was eiken avond de zaal ruim bezet. We hopen dal dit van avond eveneens het geval. Niet zoo gelukkig is het gezelschap in de Arend geweest. Gisterenavond is de voorstelling dan ook niet doorgegaan daar de spelers het maar beter vonden naar huis terug te keeren. De cinematograaf van De Smet heeft het steeds zeer druk, wat niet te ver wonderen is, daar de platen werkelijk zeer mooi zijn. Op de kermis zelve is het merk» baar stil. Zelfs de Vrijdag is gepas seerd, zonder dat van een buitengewone drukte sprake was. Alleen in .lewe" liep het nog al druk, terwijl ook de glijbaan nog een groote attractie bleek. Wat echter nog nooit gebeurd is, is n.l. dit, dat er gisteren niemand onder de Beurs is gebracht. Dat is zeker wel een groote bijzonderheid. Toch waren er heel wat kermisliefhebbers van bui ten die ouder gewoonte heel wat pleizier en drukte maakten. WOUDENBERG. Daar in den laatslen tijd aan den kant onzer Gemeente, na bij Scherpenzeel, herhaaldelijk kippen werden vermist, hield de politie in die omgeving een nauwlettend toezicht, wat er toe leidde, dat een zekere M. werd aangehouden. Ofschoon hij zelf geen kippen houdt, had hij toch in den laatsten tijd verscheiden kippen ver kocht. Mogelijk weet hij dus wel waar de verdwenen dieren zijn gebleven. BARNEVELD. De paardenmarkt wordt alhier a. s. Maandag gehouden, De bakkers alhier hebben beslo ten het brood wederom op den ouden prijs te stellen, daar de verhooging niet door alle bakkers was ingevoerd. SCHERPENZEEL. In den Donderdag gehouden raadsvergadering werd de begrooting voor 1908 vastgesteld aan in komsten en uitgaven op een totaal van f 9174,83. Bij de rondvraag vroeg de heer Schimmel of de aanbestedingen in 't openbaar worden gehouden. De voorzitter antwoordde dat tol dusver steeds de gewoonte was die zaken ondershands te behandelen, waar op de heer S. voorstelde, hiermee dan te breken en voortaan een openbare inschrijving te houden, welk voorstel werd aangenomen. BAARN. De bestuurdersbond beeft zich tot den gemeenteraad gewend met het verzoek te willen nagaan, welke maatregelen van gemeentewege kunnen worden genomen, in verband met de op- hande zijnde en de ter deele reeds thans heerschende werkloosheid. Ver schillende vakvereenigingen hebben ad- hesie-adressen hiermede aan den raad ingezonden. S0ESTERBERG. Tot rijksveldwachter alhier is benoemd de heer J. Smit, werkzaam op het parket van den offi cier van Justitie te Utrecht. Voor morgen weer drie wedstrijden op het programma. Het eerste elftal gaat naar Arnhem, om Vitesse te be strijden. We voorspellen hier een besliste nederlaag der Roodwitten. Ze hebben tegen P. W. te veel glorie ingeslikt en zullen dus met verwaande en onverschillige gezichten Vitesse „effentjes" op hun kop geren. Maar als de heeren het zoo willen doen is het finaal mis, dan kunnen ze wel thuis blijven. We hopen, dat ze weer met evenveel vuur zullen spelen als tegen P. W, Het tweede elftal heeft een „enorme" tegenstander in A. W. II, dat zelfs aan de bekerwedstrijden meedoet We hopen echter, dat de Roodwitten winnen. Hef. Leusderveld moet een heiig veld blijven, waar geen vreemde club een overwin ning mag behalen in dit seizoen. Het derde elftal trekt naar de heer lijke kleistad Utrecht, alwaar ze zich met de nog al ruw spelende D. O. S.'er9 zullen meten. Ook hier verwachten we een overwinning. Het progamma van het eerste elftal van Quick voor de maand Novem ber is: 3 November. Wedstrijd om de Hol- dertbeker Quick Z. A. G. (Zwolle) te Amersfoort. 10 Nov. Quick G. V. G. (Wagenin- gen) te Amersfoort, 24 Nov. U. D. (Deventer) Quick te Deventer. Predikbeurten. Evang. Luth. Kerk. Zondag 27 Oct. Voorm. 10 uur Ds. de Meijere. Remonstranlsche Kerk. Zondag 27 Oct. Voorm. 10| uur Prof. H. IJ. Groenewegen uit Leiden. Doopsgezinde Kring. Loge gebouw van Persijnstraat 1. Zondag 27 Oct. Geen dienst. Kerkeraad, Kerkvoogden en Nota belen der Hervormde Kerk zullen Woensdag a. s. vergaderen ter bespre king van het stichten van een Kerkge bouw in de buurt van den Soesterweg. In de vergadering vaö de Afd. Amers foort van het Ned. Bijbelgenootschap zijn benoemd tot voorzitter Ds. Meiners, tot vice-voorzitter Ds. Meulenbelt te Baarn en tot bestuurslid Ds. Vunderink. Door de afdeeling zijn 50 bijbels aan de Gabrie-Mehenschool geschonken.

De Eemlander | 1907 | | pagina 2