HET HUIS Uit de Omgeving. SPOKT. Kerk- en Schoolnieuws. ALLERLEI. ADVERTENTIËN. inwoning „de Graaf van Atlone", en tand verzetten tegen de logische gevolgen daarvan. Ik stel voor deze zaak te verdagen. Aldus wordt besloten. Tegen de heer Visser. De begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur voor het jaar 190S wordt goedgekeurd in ontvangsten en uitgaaf op f 11870.68. De begrooting voor de Gezondheids commissie voor het jaar 1908, wordt goedgekeurd in ontvangst en uitgaven op f895. De begrooting van het Burgerwees huis over 1908, wordt goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op f 9870. In behandeling komen het rapport en voorstel van B. en W. betreffende de jaarwedde van den Burgemeester, Secre taris en Ontvanger. Goedgekeurd. Daarna zijn aan de orde het rapport en voorstel van B. un W. betreffende de jaarwedde van den Commissaris van Politie. Het voorstel tot verhooging wordt aangenomen met 9 tegen 7 stemmen. Tegen de h.h. Plomp, Salomons, Ruys, Heyligers, Veis Heyn, Kroes en Tromp van Holst. Hierna volgt de behandeling van het rapport en voorstel van B. en W. be treffende de jaarwedde van den haven meester. Goedgekeurd. Aan de orde zijn thans de voorstellen van den heer D. Gerritsen en den heer Celosse betreffende de salarisregeling voor het personeel, verbonden aan het Lager onderwijs. De heer Gertitsen wijzigt zijn voorstel in dien zin, dat hij bij de betreffende posten van de begrooting zal voorstellen f5000 meer uit te trekken, waarna hij B. c-n W. zal uitnoodigen met voorstel len te komen. Het voorstel Celosse wordt verworpen met 11 tegen 5 stemmen. Nu wordt beraadslaagd over het rap port en voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de bezoldiging van het onder wijzend personeel bij het Lager Onderwijs (taalacten). Aangenomen met 14 tegen 2 stemmen. De subsidies aan Vreemdelingenver keer en aan de Ned. Ver. voor Gemeente belangen worden toegestaan. Hierna wordt de begrooting vastgesteld met enkele kleine wijzigingen. Het voor- stel-Gerritsen tot verhooging der post belasting wordt verworpen met 12 tegen 4 stemmen. De laatste twee punten der agenda worden verdaagd tot de volgende ver gadering. (Wegens het vergevorderde uur het vervolg in ons nummer van Donderdag). Bij de door de gemeente Barne- veld gehouden aanbesteding van het leggen van een bazaltweg naar de halte Stroe, tot aan den Rijksstraatweg naar de kamp van Millingen, was hoogste inschrijver W. Spijker, Apeldoorn, voor f 197.840 en laagste J. van Harpen, Amersfoort voor f149.715. De gunning is aangehouden. Morgenmiddag 3 uur zal de inwij ding der Gabrie-Mehenschool plaats hebben. liet schoolgebouw staat met den ingang in de Groote Haag, ter wijl de onderwijzerswoning aan den plantsoenkant is gebouwd. In een openbare vergadering sprak gisterenavond de heer F. Domela Nieuwenhuis over de loting. De ver gadering was niet druk bezocht, lote- lingen waren niet aanwezig. Voor de H. IJ. S. M. werd giste ren te Amsterdam aanbesteed bestek 1100, de levering van stofijzer (vloei- ijzer) ten behoeve van de centrale werkplaats bij Haarlem en de wagen- werkplaats bij Amersfoort in 2 per- ceelen Ingekomen 4 biljetten. Laagste inschrijver Union te Dort mund perc. 1 f 7.25, perc. 2 f 7.35 per 100 K. G. Donderdagavond 8 uur houdt de Kamer van Koophandel een openbare vergadering ten Raadhuize. Als een bijzonderheid vernemen we, dat de heer Goinga uit zijn tuin aan den Utrechtschen weg eenige reuzen- kooien haalde, waarvan de zwaarste niet minder dan 12 '/3 pond woog. Gisteren en heden had de loting voor de nationale militie plaats in het schoolgebouw aan de Hellingstraat. Over het geheel hielden de lotelingen zich nogal rustig, met uitzondering natuurlijk weer van de Bunschoters, die voortdurend heel wat drukte maakten. De anti-revolutionnaire beginselen die in dit dorp bij uitstek worden verkon digd, schijnen in dezen nog aiet te hebben doorgewerkt. BAARN. In de Maandagavond gehou den jaarvergadering der Vereeniging tot Verfraaiing van Baarn en Bevordering van het Vreemdelingenverkeer werd tot bestuurslid in de vacature A. Browna gekozen de heer J. N. Moltzer. Het af tredend bestuurslid de heer dr. A. J. A. Thomas werd met op één na algemeene stemmen herkozen. Het bestuur werd uitgebreid met een deskundig lid voor verfraaiing, n.l. de heer K. van Wezelen burg. Uit het jaarverslag van den Secre taris bleek, dat het ledental bedroeg 159, dat der begunstigers 50, terwijl de Ver eeniging 1 eerelid telt. Uit de rekening en verantwoording van den Penning meester bleek, dat was ontvangen aan contributies f 903,50. aan subsidie f750 en aan bijdragen voor annonces f 397.50. Het totaal der ontvangsten beliep f3 215,20°. Uitgegeven werd voor ver fraaiing en nieuwen aanleg f 119,35; voor algemeen onderhoud f 185,56, voor het concours van bloemperken f334,76, voor de gids voor Baarn f 195,05. Het kassaldo beliep f 97,88s, terwijl de kapi taalrekening bedroeg f735,73. In beginsel werd besloten om stappen te doen bij de directie der H. IJ. S. M. ten einde te geraken tot de overbrug ging van het ravijn nabij het Prins Hendrik park. Mocht hiertegen bij ge noemde directie geen bezwaar bestaan, zoo zal door het bestuur bij de inge zetenen een inteekenlijst worden aange boden, ten einde de benoodigde gelden bijeen te krijgen. Ook zal aan de gemeente een bijdrage worden verzocht. Mocht de overbrugging eventueel niet tol stand komen, zoo zal van wege de Vereeniging het ravijn afdoende met mounier-werken worden verbeterd. Ten slotte werd nog gewezen op het te groot aantal boomen, dat in het dorp staat. Wenschelijk wordt het geacht op verschillende plaatsen boomen te doen rooien, waardoor men meer licht en lucht op de wegen zal bekomen. Be sloten wordt aan den Raad een adheasie- adres in te zenden, in verband met het dezer dagen bij hem (den Raad) inge komen rapport der beplantings-commissie, strekkende om op diverse plaatsen tot belangrijke boomrooiïngen over te gaan. De raad dezer gemeente ver gadert den 30sten dezer, des v. m. te io'/j, ter behandeling der begrooting voor het jaar 1908. Bovendien bevat de agenda nog een 14-tal punten, waaronder verschillende requesten en enkele voorstellen van B. en W. Onder meer hebben de plaatselijke afdeelingen der Nat. Chr. Geheel Onth. Vereeniging de Geref. Vereeniging voor drankbe strijding en van het Kruisverbond eene jaarlijksche subsidie ad: f 50 voor elke afdeeling gevraagd, en stellen B. en W. voor om ten behoeve van den van wege het Hoofdbestuur der N. O. P. C. in den a.s. winter alhier te houden alcoholcursus, het gratis ge bruik van een schoollokaal met vuur en licht, toe te staan. Voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan de school voor M. U. L. O. te Baarn. 1. J. M. van der Zanden, Gorinchem. 2. A. C. Kluijtenaar, 's Grevelduin Capelle 3. J. Ph. Brinks Paalman-Epe. De Baarnsche Bestuurdersbond heeft een adres aan den raad gezon den, waarin wijzigingen verzocht wor den in de bepalingen omtrent minimum loon en miximumwerktijd in de be stekken van gemeentewerken. Gevraagd wordt om in plaats van den elfurigen werkdag den tienurigen in te voeren bij een werkloon van 23 ets. voor een timmerman, van 25 ets. voor een metselaar van 29 ets. voor een stuca- door, van 20 ets. voor eeu opperman, van 20 ets. voor een smid, van 23 ets. voor een lood- en zinkbewerker, van 21 ets. voor een schilder en van 22 ets. voor een behanger. De vereenigingen van arbeiders hebben adheasieadressen ingezonden. heeren A. J. Krieger, J. van Apel doorn, H, Noorman en H. M Brouwer. Tot onderwijzeres aan de school van de Amersfoortsche Schoolvereeni- ging is benoemd mej. H. C. C. de Vries te Venhuizen (N. H.). Rechtszaken. Korfbal schijnt tegenwoordig een geliefde sport voor de Amers foortsche dames te zijn. Na wij althans vernemen zal er nog een club, de derde dus, worden opge richt, onder leiding van Mej. J. C. v. d. Schroef f. Geref. Kerk. Beroepen te Baarn, H. A. van Andel, te Zuidland. Voorde verkiezing van 4 notabelen bij de Ned. Herv. gem., op Dinsdag 5 Nov. a.s., zijn door de kiesvereeni- giag «Evangelie en Belijdenis< candi- daat gesteld de heeren J. van Apeldoorn J.Lz., H. Noorman, H. M. Brouwer en voor de vacature ontstaan door het overlijden van den heer C. Vlaanderen de heer C. D. van Kuyk. Door de kiesvereeniging «Geloof en Liefde» werden candidaat gesteld de Kantongerecht Uitspraken Jvan 28 Oct. 1907. Dronkenschap bij eerste herhaling. H. de L. te Amersfoort 3 dagen, G. K. te Amersfoort f3 of 3 d. G. B. te Amers foort f 3 of 3 d. W. H. Ie Bunschoten f 3 of 3 d. P. v. G. te Baarn 1 3 of 3 d. J. S. te Baarn f3 of 3 d. G. v. D. Leus den f3 of 3 d. C. E. te Bussurr f 3 of 3 d. 2 X gl'pleegd J- M. K. zwervend f 2 X 3 of 2 X 3 d. G. V. zwervend f 3 of 3 d. Zonder recht daartoe op verboden grond loopen. P. v. K. te Baarn f 2 of 3 d. G. H. v. d. B. te Baarn f 2 of 2 d. W. v. E. te Amersfoort f3 of 3 d. id. in Sept. in wei- of hooiland loopen. A R. te Baarn f2 of 2 d. Nachtelijk burengerucht verwekken J H. te Voorthuizen f 2 of 2 d. A. v. E. te Voorthuizen f 2 of 2 d. J. van 't L. te Voorthuizen f 2 of 2 d. Stroopcrij. A. J. v. D. te Soest f 1 of 1 d. Straatschenderij L. H. te Baarn f 5 of 3 d. J. G. P. te Baarn Vrijgesproken. Onbeheerd laten slaan van een trek dier. M. M. te Baarn. f 1 of 1 d. id, gepl. door minderj. II. M. te Amersfoort f 1 of 1 week tuchtschool Jagen zonder acte en vergunnning. C. F. te Amersfoort 2 X f 5 of 2 4 d. en verbeurdverkl. van geweer. Jagen zonder acte en vergunning op Zondag. A. R. te Hoogland 2 X f 5 of 2 X 4 d. en idem. Zich met een wildstrik in het veld- bevinden. W. T. de H. te Hilversum f3 of 3 d. en verb, verkl. strik met last tol vernieling. Vervoeren van wild in gesloten jachttijd. W. de H. te Hilversum f 10 of 4 d. en verb, verkl. haas. Jagen zonder acte en vergunning. D. v. d. B. te Essen 2 X f 5 of 2 X 4 d. en verb, verkl. geweer; |N. Z. te Glind 2 X I 5 of 2 X 4' d. en id.F. de F. te Gardenbroek 2 X f 5 of 2 X Pogingen aanwenden om wild te bemachtigen met strikken. H. v. d. B. te Soest erberg f 6 of 4 d. en idem 12 strikken en last tot vernieling. In gesloten jachtt. niet zorg dragen om te beletten dat een hond, welke hij bij zich heeftwild grijpt. H. H. te Nijkerk f 10 of 4 d. Visschen zonder vergunningF. de V. te Baarn f2 of 2 d. Overtreding Leerplichtwet. N. G. te Baarn f 1 of 1 d.J. N. J. f 2 of 2 d. Z. de G. f 2 of 2 d.id. (recidiviste). P. P. f 1 of 1 d.; J. v. d. B. f 1 of 1 d., allen te Amersfoort. 1 Ongeijkte maat voorhanden hebben. G. v. R. te Amersfoort f 1 of 1 d. en verb, verkl. maatid. gewicht id. gepl. door minderj. H. W. te Utrecht, terug aan ouders zonder straf en met verb, verkl. gewichten13 id. gewichten id. T. T. S. te Leusden 10 X' 0.50 of lOXl d. en verb, verkl. 13 gewichten G. v. R. te Scherpenzeel f 1 of 1 d. en id. gewicht; W. G. R te Scherpenzeel f 1 of 1 d. en id. gewicht. afgekeurd gewicht voorh. hebben. C. v. K. te Scherpenzeel f2 of 2 d. en verb, verkl. v. h. gewicht. 1 ongeijkte maat voorh. hebben. W. Z. te Garderen, f 1 of 1 d. en id. maat. Rijden met voertuig zonder licht gepleegd door minderjarigen G. M. te Baarn, f 1 of 1 week tuchtschool. Wiclrijden id. J. F. S. te Baarn, f2 of 2 d. M. K. te Baarn, f 2 of 2 d. G. B. te Soest, f 2 of 2 d.J. de K. te Utrecht, f 2 of 2 d. id. id. cn valschen naam opgeven. J. B. te Barneveld, f 2 of 2 d. en f 10 of 10 d. Rijden met voertuig zonder licht. H. P. te Amersfoort, f2 of 2 d. Niet voor automobielrijtuig uitwijken. D. de G. te Amersfoort, f3 of 3 d. Rooken in niei-rook coupé. J. H. K. N. te Apeldoorn f 3 of 3 d. Rijden met hondenwagen waarvoor te kleine honden gespannen zijn. P. D. te Hilversum, f 1 of 2 d.W. B. id. f2 of 2 d. id. gepl. door minderj. G. H. te Amersfoort, f 0.50 of 1 week tuchtsch.G. W. id. f 2 of 2 d. Op hondenkar zitten in de kom eener gemeente. G. K. te Bunschoten, f2 of d. id. en waarvoor honden zonder halster. L. M. te Laren, 2 X2 of 2 X 2 d. id. G. v. S. te Baarn, f2 of 2 d id. J. v. D. te Soest, f 2 of 2 d.id. in de gem. HoevelakenPh. v. D. f 2 of 2 d. en H. B. te Amersfoort, f2 of 2 d. id. zyjgepl. J. S. id. 2 X f2 of 2 X2 d. Te Amersfoort niet stapvoets rijden en valschen naam opgeven. E. W. te Utrecht, f 2 of 2 d. en f 10 of 10 d. Te A mersjoort voor het vervoer van mest gebruik maken van ondoelmatige vervoermiddelen. D. B. te Stoutenburg, f2 of 1 d. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Valetin Crossmann, koffie huishouder en barbier te Amersfoort. Gijsbert Morren, schoenmaker te Amersfoort. J. Peet, bloemist te Baarn. Naar men ons mededeelt heeft de N. V. „De Tijdgeest", Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Zaken te Rotterdam, thans ook alhier een agentschap gevestigd en wel meer speci aal voor den verkoop van hare 3pCt. Tijdgeestloten. Deze loten, waarvan de aanwijzing der premiën geschiedt volgens de trek kingen der Ned. Staatsloterij, zijn geheel in overeenstemming met de nieuwe loterijwet en kosten slechts f 3,en f 1,50, zoodat deelneming daaraan van vrij onschuldigen aard is en verre is aan te bevelen boven het koopen van spe culatieve beurswaarden. Agent te dezer stede is de heer VV. G. Krüsemann Jr. Het allernieuwste. Buiten aan zijn winkel heeft de schoenleverancier L. Paanacker in de Groote Houtstraat te Haarlem, een kastje gehecht, waarin op een lijst tal van namen van wan betalers zijn geplaatst. Deze nieuwer- wetsche wijze van geld binnen krijgen, trekt zeer de aandacht. Sp. bode Speelhuizen te Amster- d a m. Men schrijft aan „het Vad." Het is de politie thans ernst met het uitroeien der speelhuizen te Amsterdam. De volgende zeer zeker afdoende maat regelen zijn genomen en reeds met succes in werking gesteld. De politie heeft voor elk huis, dat slechts eenigszins onder verdenking staat een huis van hasard te zijn, een politiepost geplaatst. Ieder be zoeker, die binnen wil gaan, wordt nu aangehouden en verzocht mede naar het bureau te gaan om zijn identiteit te kunnen bewijzen. Het spreekt vanzelf, dat de ambtenaar met dit onderzoek belast zich niet al te bar haast, zoodat hel meermalen een a anderhalf uur duurt voor de speler zijn speelhuis ongestoord kan binnentreden. Dat den meesten de lust tot het afleggen van zulk een bezoek in den regel voor dien tijd reeds ver gaan is, valt licht in het oog. Op her haling van een dergelijk bezoek behoeft de speelhuishouder althans niet te reke nen. Dat dit stelsel haar uitwerking dan ook niet mist bleek ons uit een bezoek van een der meest beruchte „gokhuis houders", die ons dit verhaal kwam doen en vragen of daar niets tegen te doen was. De oudste landgenoot e. Donderdag is te Berkel en Rodenrijs bij Rotterdam onze oudste landgenoote, de wed. F. Zwarts, in den ouderdom van 104 jaar en ruim 4 maanden overleden. Pieternella P.odenburg, wed. F. Zwarts, werd 11 Juni 1803 te Overschie geboren en kwam als dienstbode te Zoetermeer- Zegwaart, waar zij op 21-jarigen leeftijd met F. Zwarts in 't huwelijk trad 63 jaar is zij met hem gehuwd geweest, uit welk huwelijk 8 kinderen geboren zijn, waarvan er thans nog drie leven, nl. een 64-jarige dochter, bij wie de 104- jarige inwoonde een 75-jarige dochter en, zooals zij zelf zeide, een „jongetje" van 80 jaar. Zij laat 190 klein- en achter kleinkinderen na, die allen in den om trek wonen. Tot aan het einde was zij buitengewoon krasslechts korten tijd is zij ziek geweest. De ramp in Calabrië. Een berichtgever van het «Giornale d'Ita- lia» beschrijft het treurig schouwspel van het verwoeste Ferruzzano: «Waar eenmaal straten warenc, schrijft hij, «ziet men nu niets dan puinhoopen. Waggelende muren wijzen de plaats aan waar huizen hebben ge staan en hier en daar hangen stukken van daken in de lucht, als door een wonder in evenwicht gehouden. «Burgers die wat sterker en be daarder zijn dan de anderen, helpen de soldaten bij het zoeken naar men- schen onder het puin. De meeste doo- den die men vond waren onherkenbaar. Een jonkman die levend uit het puin gehaald en door menschen rondom hem met uitgelaten blijdschap werd begroet, vluchtte schreeuwend heen, als een krankzinnige. «Onder het puin werd ook een kind van 9 maanden gevonden, dat onge deerd was gebleven, daar de moeder stervend het met haar eigen lichaam had beschut. De bewoners van de streek kam peeren in de open lucht. Sommige hebben geïmproviseerde tenten gemaakt van lappen en dekens, en enkelen wonen in rijtuigen. Karabiniers en soldaten doen wat zij kunnen voor de ongelukkigeu en deelen hun rantsoen met hen. Het totaal aantal dooden wordt ge schat op 800 en dat der gewonden op 700. Het middelpunt der aardbeving, zegt de >Tribuna<, schijnt thans Gearc aan de Jonische Zee, te zijn geweest, terwijl dat der aardbeving van 1905 Monteleone was, aan den Middelland- sche Zeekant van Galabrie. De bladen dringen er op aan, dat men in de verwoeste plaatsen de hui zen niet van steen, maar op Japansche manier, van hout zal bouwen, waardoor het instorten bij aardbevingen minder noodlottig zou zijn. Onder Ruinen (Dr.) is in het veld eene vrouw, te Meppel thuis be- hoorende, aangetroffen met zeer enstige wonden. Op eenigen afstand van haar lag een mes. Een der wonden, aan de keel aange bracht, heeft blijkbaar de luchtpijp be- leedigd, zoodat het spreken haar zoo goed als onmogelijk schijnt te zijn en zij op de vragen der politie geen ver staanbare antwoorden kon geven. Zij is naar het Ziekenhuis te Groningen over gebracht. Laatste Berichten. Proces van Moltke-Harden. Men seint ons De Schepenrechtbank te Berlijn heeft heden Harden vrijgesproken. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze innig- geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Anthonia Gijsbertha Ellerman, eerder weduwe van den Heer A. VERBURG, in den ouderdom van ruim 58 jaar. G. VAN DEN BERG. A. A. VERBURG. P. VERBURG— van ijken. E. A. VAN DER STEEN— Verburg. B. S. VAN DER STEEN en kinderen. A. VERBURG. M. E. VAN DEN BERG. G. A. VAN DEN BERG. A. G. VAN DEN BERG. J. P. E. VAN DEN BERG. Amersfoort, 25 Oct. 1907. Arnhemsche weg 50. Heden overleed, na een korte, maar ernstige ongesteld heid, onze geliefde Echtgenoote en Moeder, mevrouw JOHANNA THERESIA VAN AAKEN gob. VERVLOET in den ouderdom van 60 jaren. Uit aller naam, G. K. G. VAN AAKEN. Amersfoort, 27 Oct. 1907. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Op verzoek geen bloemen. ^T|r Twee ONDERWIJZERESSEN vragen samen één Zitkamer en één Slaapkamer met HUISELIJK VERKEER. Brieven aan 't bureau van dit blad onder letter Z. Voor KINDEREN, die te Amers foort inricht, van M. of L. onderwijs bezoeken, wordt in een klein gezin, met VOLL. VERZORGING en toez. op stud, aangeboden. Ook kunnen een paar kinderen komen KOFFIE DRINKEN. Fr. br. lett. A. Z. b./d. Uitgever. waarin SIGARENWINKEL is gevestigd, uit de hand te koop. Te bevragen bij de Makelaars hier ter stede en bij den eigenaar L. VAN ACHTERBERGH

De Eemlander | 1907 | | pagina 3