BINNENLAND. Uit de Pers. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. tien en vielen het Grieksche dorp Anastasia, district Zihwa, aan, en wierpen ontplofbare bommen en petroleum om het dorp in brand te steken. Zij slaag den er slechts in twee huizen te ver nielen, maar zij doodden een aanzien lijk ingezetene, verbrandden een zieke en twee vrouwen en verwondden doodelijk twee kinderen. Er heerscht onder de boeren een onbeschrijfelijke paniek. Een andere Bulgaarsche bende ver wondde twee Mohammedaausche veld wachters van het dorp Aboellah Mahalla, district Serres. Als gevolg van de tegenmaatregelen doodden de muzel mannen 4 Bulgaren. De berichten van Saloniki verwekken te Athene groote beroering. Eenige weken geleden heeft hel bestuur van den Middenstandsbond bij alle aangesloten vereenigingen een refe rendum uitgeschreven, ten einde zeker heid te verkrijgen aangaande de daad werkelijke medewerking van de ver schillende vereenigingen, aangesloten bij den Bond voor de Middenstandstentoon stelling, in 1909 te Amsterdam te houden. De termijn van inlevering der stem biljetten was opengesteld tot 31 October, en hoewel reeds een zeer belangrijk deel der vereenigingen hare biljetten heeft ingeleverd, zich allen verklarende voor daadwerkelijke medewerking, heeft het dagelijksch bestuur van den Bond niet temin besloten om aan gerechtvaardigde wenschen van eenige vereenigingen te gemoet te komen en den termijn nog eenige weken uit te stellen. Eenige vereenigingen hebben n. 1. bericht gezonden, dat zij onmogelijk eerder dan in den loop der maand November konden vergaderen en ver zochten daarom hun biljetten later te mogen inleveren. Dientengevolge is de termijn nu opengesteld tot 30 Novem ber a. s. Het hoofdbestuur van den Bond van Orde van personeel in dienst der H. IJ. S. M. heeft aan den minister van waterstaat, de leden van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten, de leden van beide Kamers der Staten Generaal en de directies van de ver schillende spoor- en tramwegmaat schappijen een protest gericht, Daar aanleiding van het door de Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegper soneel uitgeschreven spoorwegcongres, te Utrecht op 17 November a. s. te houden. Het protest is gericht tegen elke uitspraak van dit concres, wan neer men die zou wenschen te doen voorkomen als de uitspraak van het geheele spoorwegpersoneel, daar de te nemen besluiten zoo zegt het ge noemde hoofdbestuur uitsluitend zijn te beschouwen als de pogingen van een zeer klein en zeer partijdig gedeele van het ver in de 30,000 man tellende Nederlandsch spoorwegperso neel, tot het werpen van een valsch licht op den toestand van het geheele spoorwegpersoneel. Partij en organisatie. Prof. mr. D. P. D. Fabius schrijft in ,De Rotterdammer: Mr. Treub heeft vóór enkele jaren gezegd, dat de antirevolutionaire partij van meening verandert, naar gelang de heer Kuyper van inzicht wijzigtdat dus eigenlijk het beginselleven in haar zou hebben opgehouden en vervangen zijn door het aanhangen van een persoon. Is dil zoo? Het zoude eenigen schijn kunnen hebben. Als men er op let, dat. Dr. Kuyper in 1891 onder algemecne instemming betoogde, dat de Duitsche verzekerings- dwang geheel ingaat tegen het antirevo lutionair programma, en later zocht aan te toonen, dat dit stelsel geheel ligt in de antirevolutionaire lijn, al weder schijn baar met instemming van de partij. En dat Dr. Kuyper in .Ons Program" een systeem van huismanskiesrecht ver dedigde, omdat de politieke geest aan den huishaard gekweekt wordt, met meervoudig kiesrecht tot 4 a 5 stemme toe, bv. em diaken met een stukje grond 3 stemmen, omdat die zooveel meer op den politieken geest werkt, en een gevierd schrijver op kamers geene stem, omdat hij geen .huishaard" heeft, wat schijnbaar velen bevredigd heeft. Terwijl het nieuwe stelsel van de Standaard, om aan alle gezinshoofden ééne stem te verleenen, daar alleen ge zinnen bij het Staatsbestuur belang heb ben, dezelfden evenzeer schijnt te voldoen. En dat het scheen, gelijk toen Mr. Treub bepaaldelijk beweerde, alsof des tijds de sympathie van den Heer Kuyper voor een volksleger door de partij ge deeld werd, en ook, alsof toen diens sympathie daarvoor verminderd was, hetzelfde zich voordeed bij de partij. Toch waag ik het te betwijfelen, of inderdaad de party op die wijze en juist altijd overeenkomstig de verandering in de meeningen van Dr. Kuyper, haar gevoelen wijzigtdat de partij altijd slechts de weerkaatsing van diens denk beelden is. Maar waaruit zou die voorstelling ge boren kunnen worden Als wat eenzijdig op de organisatie gelet wordtzekere groep geheel met de partij vereenzelvigd wordt; de „partij- besluiten", die meer zijn plebiscieten van hulde en vertrouwen, te zeer worden aangemeikt als de welberaden overtuiging van de partij, op het ,hoor en weder hoor" gegrond, omtrent allerlei vragen van wetgeving. Zoo blijft het dan eenerszijds waar, dat eene partij zonder organisatie zich niet denken laat. En tevens, dat met dit ééne woord niet alles gezegd is dat de mogelijkheid bestaat van 'eene organisatie, die niet het leven, het gevoelen der partij helpt tot uitdrukking brengen, maar, omge keerd, dienst doet om haar een gevoelen op te drukken, dat de organisatie een middel wordt om de partij te gebruiken dat alles reglementair zuiver loopen kan, formeel geheel in den haak zijn, en dat men evenwel twijfel voeden mag, of de gehouden stemming juist bij wan verhouding tusschen organisatie en partij wordt stemmen hoofdzaak wel aan de wezenlijke stemming beantwoordt. Op tweeërlei moet dus elke partij toezien. Ten eerste op het onverzwakt blijven van hare beginselen; en ten andere op een goede organisatie, welke daaraan dienstig is. De organisatie moet strekken om eene partij te dienen. En zij levert gevaar op, als zij een middel wordt om de partij te gebruiken. Kunst en Wetenschap. Het tweede abonnements-concert van de concert-Directie „De Algemeene Muziekhandel" wordt Vrijdag 8 Nov. in Amicitia gegeven. Alsdan zal optreden het Flonzaley-kwartet bestaande uit Adolfo Belli, le viool, Alfred Pochon, 2de viool, Ugo Ara, alt en Zwan d'Ar- chambeau, violoncel. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOü DERS van AMERSFOORT, maken bekend, dat zij ter voorkoming van de ver breiding van het MOND- EN KLAUWZEER en ten einde de veemarkt onbesmet te doen blijven, besloten hebben dat, tot nadere aankondiging, le. het vee op geen andere tijden dan tusschen 8 en 9 uur des morgens op de veemarkt wordt toegelaten 2e. dal het vee alleen door de Kleine Sint-Jansstraat vanaf den Singel op de markt gebracht mag worden. Amersfoort, 31 October 1907. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Donderdag 7 November wordt in Amicitia een bijeenkomst gehouden voor leden van het Nutsdepartement met hunne dames. Alsdan zal een lezing worden gehouden door den heer Henri Dekking van Rotterdam. Wij brengen in herinnering, dat, wie nu gedragen kleedingstukken enz. wil afstaan, vriendelijk wordt uitgenoo- digd deze te zenden aan Mevrouw Prins Waller Utrechtsche weg 8 of aan Mevrouw Van ArkelVan Klaveren, die den weg weten om die kleeren aan een goed adres te doen komen. Aan den milicien der lichting 1903, W. van der Heiden, is vergunning ver leend om zich, te rekenen van 24 Octo ber 1907, voor den tijd van 12 maanden op te houden in het Koninkrijk Pruisen (Billerbach). Het houten hek over de woning van den Heer J. van Vollenhoven aan de Langegracht is vervangen door een sierlijk ijzeren. We zullen nu niet lang meer van het tijdstip verwijderd zijn, dat de houten waterbakken en het houten brugje tegen over „de Eembode" door ijzeren zullen worden vervangen. We herinneren aan de vergade ring van «Onderlinge Hulp» Maan dagavond 8 uur in het Valkje te houden. Omtrent het ongeval van Don derdagmorgen vernemen we nog, dat het een toeval mag genoemd worden, dat geene ernstiger ongelukken zijn gebeurd. Toen het paard uitgleed en de koetsier zag aankomen, dat het rijtuig gevaar liep in de gracht te glijden, schreeuwde hij uit alle macht om het portier te openen. Een juist voorbijkomende jongen liep aanstonds toe en had het geluk het portier open te rukken. De inzittenden, Ds. Schutte uit Utrecht, zijn vrouw en zijn zuster sprongen er vliegensvlug uit en stonden net op hun beenen toen de vigelante naar beneden tuimelde. Gelukkig komen dergelijke ongeval len hier maar zelden voor, anders zou het zeker overweging verdienen te overwegen of ook Amersfoort geen betere reddingsmiddelen daarvoor moest bezitten. Nu was het een ellendig getob om het paard op het droge te krijgen. Tot commissaris van de naam- looze vennootschap: Cultuur Maatschappij „Peterongan" te Amsterdam, is benoemd de heer C. F. de Ruyter de Wildt, alhier. De majoor-intendant W. P. van Leeuwen, van de 4e divisie alhier, en de luitenant-kolenel-intendant in de stel ling van Amsterdam, G. M. A. Douglas, hebben onderling van staanplaats en betrekking verwisseld. De directie der Amersfoortsche Stoomweverij heeft ter uitbreiding harer fabriek, opgedragen de levering van een Stoommachine, een oververhitter, aan de firma Gebrs. Stork Co. te Hengelo en den bouw van eene nieuwe machine kamer, fundeeringen, waterleidingen, putten en bijkomende werken aan den Heer T. van Daal alhier. Gezamenlijke raming circa f 75.000. Uitslag aanbesteding schuur Boer derij Duurkoop te Aschat, Leusden. H.Keizer en J.Wildeman, A'foort f 2197. G. Wassink „2190. A. C. Beijer en R. v. Beek 2125. Joh. Schreuder Leusden „2035. G. C. Blanken A'foort 2000. C. Eggenkamp Leusden 1985. G. van den Bongaard 1975. H. van Rootselaar 1873. Wed.R.v.Nimwegen, Stoutenb. 1823.50 Gebr. Wijntjes 1823. E. J. Schreuder Leusden 1785. J. van Keulen Jr. A'foort 1771. DE TRAM. In de Woensdag gehouden ver vergadering van H. H. Commissarissen der A. T. M. werd besloten, een proef voor den tijd (van voorloopig drie maanden) te nemen met de invoering van een 5 cents-tarief. Elke rit zal dus 5 cents kosten; retoui biljetten en strooken vervallenterwijl de couponboekjes blijven bestaan, doch in plaats van 62J, vijftig cents zuilen kosten. Vermoedelijk 15 November zal worden begonnen en zulks nog worden bekend gemaakt in de tramwagens. Het bestuur ziet hierin een laatste poging tot redding, aangezien het ver moedt dat deze maatregel zeer veel meer passagiers zal brengen, omdat velen het vigeerend tarief te hoog achten. Uit de passagestaten der jaren gedurende welke de tram bestaat, blijkt bovendien, dat sinds de invoering der strooken van 4 kaartjes a f 0.25, het vervoer in geringe mate toenam, doch het aantal genomen enkelritbewijzen f0.10 verminderde; een duidelijk bewijs voor de bestaande behoefte aan een billijk tarief. Vooral na de invoering van het stuiverstuk zal dil betalingsmiddel velen in de tram doen stappen, die tot nu toe liepen. In den afgeloopen maand Oct. 1907 werden door de Amersfoortsche Tramwegmaatschappij 8193 betalende passagiers vervoerd en bedroeg de op brengst der passage f 625.05de totale inkomsten beliepen f 667.70, de dag- kilometeropbrengst was f 11.96'. In dezezelfde maand van 1906 waren deze getallen resp. 7160, f533.72', f613.37, f 10.99. Kamer van Koophandel. Donderdagavond werd ten Raadhuize de 139ste vergadering gehouden van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken, die werd bijgewoond door alle leden. Na opening door den voorzitter, leest de secretaris de notulen der vergadering van 12 Sept. '07, die worden goed gekeurd. De Voorzitter doet mededee- ling van de ingekomen stukken. 1. Missive van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, met toezending van een brochure over vak onderwijs. Ter inzage. 2. Missive van den Commissaris der Koningin met het verslag betref fende de zeevisscherij. Ter inzage. 3. Missive van de Ned. Kamer van Koophandel in Australië met ontwerp- tarief van Invoerrechten. Ter inzage. 4. Verzoek van The Graphic Com pendious Comp. om opgave van adres sen van firma's die rechtstreeks met Amerika zaken doen. Zal door den secretaris in orde worden gemaakt. 5. Missive van den Nat. Bond voor Vreemdelingenverkeer, met uitnoodi- ging tot bijwoning eener vergadering te Amsterdam te houden op 30 Oct. 1907. De Voorzitter deelt mede, dat dit schrijven tijdig genoeg ontvangen is, maar er was geen gelegenheid een vergadering te beleggen, en bovendien moest er nog op een andere zaak ge wacht worden. Ondertusschen is de vergadering al gehouden en de secre taris leest het verslag uit een der bladen voor. Deze buitengewone vergadering is gehouden, naar aanleiding van een besluit op de Alg. Verg. van den Bond, gehouden 25 Aug. '07 te Zutfen, om een commissie te benoemen, die Nederland beter bekend zal maken in het buitenland. Die commissie heeft verschillende spoorwegmaatschappijen, stoombootdiensten en Kamers van Koophandel uitgenoodigd tot de con ferentie van 30 Oct. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten adhaesie te betuigen en zoo mogelijk daadwerkelijken en moreelen steun te verleenen. 6. Missive van den Directeur-Gene raal der Posterijen en Telegrafie, om hem bekend te maken met wenschen tot verbetering of wijziging van be staande regelingen bij den telegraafdienst. De Voorzitter deelt mede, dat dit het punt is waarop nader bericht is gewacht, anders was er al vroeger vergaderd. Het Bestuur meende nl. te moeten wachten of er ook stappen zouden worden gedaan tot het houden eener gecombineerde vergadering van de Kamers. Dit is niet gebeurd en toen heeft het Bestuur gemeend, zich te moeten wenden tot den secretaris van de Kamer te Amsterdam. Deze heeft geantwoord, dat een zoodanige con ferentie wordt voorbereid en dat te zijner tijd de Kamer het noodige er over zal vernemen. Daarom stelt de voorzitter voor de zaak aan te houden tot nader bericht daarover is gekomen. Aldus wordt besloten. 7. Missive van de Kamer te Leiden om mede te werken tot het verkrijgen van eenheid van tijd. De Voorzitter deelt mede, dat de Kamer zich reeds vroeger tot de Regeering heeft gewend om eenheid van tijd en uitbreiding der tijdseinen, opdat die eenheid ook zou gehandhaafd kunnen worden. Hij vindt er echter niets tegen aan Leiden te berichten dat de Kamer dit pogen wil steunen. Aldus besloten. 8. Missive van de Kamer te Breda met een verzoek het adres aan den minister te steunen om trein 117, AmsterdamUtrechtTilburg te doen doorloopen tot Breda. De heer Meursing: 'tls voor dit jaar toch al te laat, de winterdienst is al aan den gang. De Voorzitter: Er wordt wel meer verandering gebracht. De heer van Dam: 'tls geheel een plaatselijk belang. Wij kunnen moeilijk beoordeelen of het doorloopen van dien trein de moeite wel waard is. De heer Sinnige:De afstand Tilburg Breda is maar zeer kort, zoodat er niet zooveel bezwaar tegeD zal kunnen bestaan. Maar overigens ben ik het geheel eens met den heer Van Dam, dat het een zuiver plaatselijk belang is. Daarom zou ik willen voor stellen, het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. 9. Missive van den Commissaris der Koningin met een proefblad van de Staatsalmanak met opgaven de Kamer betreffende, met verzoek tot bijwerking. Zal aan voldaan worden. 10. Eenige stukken van de Tarief - vereeniging. Ter inzage. 11. Een schrijven van den heer van Bennekom over het speculeeren Ter inzage. 12. Verzoek van de firma J. van Vollenhoven om een beëedigd weger en meter aan te stellen. De Voorzitter gelooft ook wel dat er behoefte aan zoo'n persoon be staat. In geval van gewichtsverschil hebben de handelaren hier rechtens geen aanspraak, ze zouden daarvoor in Rotterdam of Amsterdam hun waar moeten ontvangen. De firma Vollenhoven spreekt echter van één, noodig zal het dan in ieder geval zijn er 2 of 3 aan te stellen. Aanstellen ligt echter buiten de com petentie van de Kamer. Deze kan zich wel wenden tot den Raad met het verzoek 2 of 3 van dergelijke ambtenaren aan te stellen. De heer Sinnlge meent ook, dat het noodzakelijk is aan het ver zoek te voldoen en hij zou er voor zijn, den Raad te adviseeren er 3 aan te stellen. Later kan de Kamer dan nog adviseeren omtrent de te benoemen personen en het salairs. Als het laatste tenminste door den Raad wordt vast gesteld. Naar Spr.'s meening komt het in Z beda werk H. elftal Zwol A. twee gen maa H salaris voor rekening van de belang, hebbenden. Besloten wordt aan den Raad tot aanstelling te adviseeren. De vorige vergadering is nog onaf gedaan gebleven het puntTarief Be- stelgoed. De voorzitter heeft thans een tarief ontvangen waaruit blijkt, dat de ver hooging nog al vrijhoog is. Onder tusschen is daarover een missive inge komen van de Kamer van Koophandel te Meppel, die een adres heeft gezonden aan den Minister van Waterstaat. Mep pel deelt daarin mede, dat het nieuwe tarief een onaangenamen indruk heeft gemaakt wegens de groote verhooging der bestelgoederen, die zonder eenige kennisgeving plotseling is ingevoerd. Daar die verhooging werkelijk zeer ernstig drukt verzoekt Meppel den Minister het daarheen te leiden, dat het vorige tarief weer van kracht wordt, De heer van Duinen meent, dat er wel weinig aan te doen zal zijn. Vreemd is het, dat deze verhooging zoo onverwachts in toepassing is ge bracht. De cardinale kwestie is onder tusschen dat de kleine zendingen het meest gedrukt worden. Het groote be zwaar is dat van 5 tot 15 kilo het tarief geregeld oploopt. Boven 15 kilo is de verhooging lang niet zoo zwaar. Spr. zou zich dan ook zeer goed kunnen vereenigen met het adres van Meppel. In ieder geval wil hij protesteeren, dat deze maatregel zoo plompverloren is doorgevoerd. De heer van Haselen wil per soonlijk een adres aan den Minister richten in den zin van Meppel, om den druk wat sterker te doen zijn. De Voorzitter gelooft dat dit onnoodig is, de indruk blijft dezelfde: protesteeren zal echter geen uitwerking hebben. De heer van Dam merkt nog op, dat van dergelijke maatregelen nooit iets vooruit gepubliceerd wordt, 't Schijnt alleen in couranten te komen, die weinig gelezen worden. Besloten wordt het adres van Mep pel te steunen. De Voorzitter doet nu een voorstel omtrent het archief van al de drukwerken die inkomen. Er zijn nu een paar wagenvrachten en berging daarvoor is er eigenlijk niet. Het bestuur heeft daarover geraad pleegd met den gemeente-secretaris, die ook van oordeel was, dat het on noodig is al die bagage te bewaren. Bij de gemeente gebeurd dat ook niet, daar bewaart men de stukken niet langer dan 10 jaar. Het bestuur stelt dan ook voor het archief te vernietigen en alleen de stukken der laatste vijf jaren te be waren. Enkele stukken zullen nog aan het gemeente-archief komen. De heer Sinnigeis ook voor vernietigen. Dan moet de boel maar worden verkocht. Wat het opbrengt kan dienen tot stijving van de kas. Het voorstel wordt aangenomen. De Voorzitter dankt den secre taris voor de vele moeite, die hij met het archief gehad heeft, waarbij de heer van Duinen zich aansluit. De heer Meursing brengt nognaals ter sprake het plaatsen van een telephooncel, zoo mogelijk voor intercommunaal verkeer op het station terwijl hij tevens klaagt over het lange wachten op buitenaansluitingen per telephoon. Ook de heer Sinnige klaagt hierover, terwijl de heer van Haselen zich aan sluit bij den heer Meursing wat betreft de telephooncel. Tevens wordt nog ge wezen op de wenschelijkheid van het dag- en nacht open zijn van het tele foonbureau. Gedachtig aan het «Frappez toujours» zal nog eens ter bevoegder plaatse op een en ander de aandacht worden ge vestigd. Daarna sluit de voorzitter de ver gadering. DOORN. Het landgoed „Nieuw-Ster- kenburg," heeft in de veiling totaal op- J gebracht f116,550. Het huis-perceel met de gronden langs den Rijksstraatweg is gekocht door den Heer J. Kooy, voor f90,600. SCHERPENZEEL. Na een lezing van j den heer A. de Gooyer uit Veenendaal is alhier een coöperatieve vereeniging opgericht. Het ledental bedraagt reeds ongeveer 100. Het onderzoek der verlofgangers van de Landweer dezer gemeente zal plaats hebben te Barneveld op het ge meentehuis op Maandag 11 November. BAARN. Als tijdelijk Secretaris der Afd. Baarn van Volksweerbaarheid is op verzoek van het bestuur opgetreden den heer A. J. Krudop, alhier. ZEIST. De heer dr. D. Schermers alhier, benoemd tot geneesheer-directeur van het op te richten gesticht door de christelijke verzorging van krankzinnigen

De Eemlander | 1907 | | pagina 2