iBraodMftDbanileli Be- 1 SPORT. Kerk- en Schoolnieuws. Land-, Tninbonw en Veeteelt. ALLERLEI. MARKTBERICHT. Z 'Z'Z Per WINTERDIENST. AD VERTEN TIEN. HOOGEWEG 68. J. VAN GINKEL. Maandag, 25 Nov. 1907. ng' in Zeeland, heeft voor deze benoeming bedankt, omdat hij zijn tegenwoordigen tot werkkring niet wenscht te verlaten. -ief er- Leusderheipr aatje. er- Het is morgen bekerdag I Quick's.eerste je- elftal krijgt bezoek van Z. A. C. uit del Zwolle op het Leusderveld. Z. len A. C. is een vrij zwakke Oostelijke ep- tweedeklasser, dus moet Quick mor- we gen met zoowat 6—0 of zooiets winnen, :eft maar „dacht je, dat ze het deden?" ng Het tweede elftal heeft rust, dus dat ige moet morgen maar 's flink brullen, rd. Het derde, dat morgen een sterk elftal zal hebben, trekt naar D. O. S. II ook zij zullen een beker, die door den U.P.V.B. is uitgeloofd trachten te ver overen. (De klei zal nu wel beter zijn dan de vorige week). Ten slotte nog: we verwachten, dat weer iedereen naar het Leusderveld zal trekken. H. V. G. II heeft ook ingeschreven om mede te doen aan de beker-wed- strijden, die georganiseerd zijn door den U. P. V. B. De prijs, die hiervoor is beschikbaar gesteld, bestaat niet in een beker, maar in een medaille. De wed strijden worden op dezelfde manier ge speeld als de bekerwedstrijden van den N. V. B. Zondag a.s. komt Kampong II tegen H. V. G. II, op het terrein achter .Rustoord", zoo'n wedstrijd spelen. Wij hopen, dat H. V. G. II nu eens deze match zal winnen, want zij is nog niet erg gelukkig geweest in den U.P.V.B. Donderdagavond is alhier opge richt de korfbalclub .Hygiea", met aan vankelijk 20 leden. lot bestuursleden werden gekozen: Mej. J. C. v. d. Schroeff, voorz., Mej. M. Capreau, vice-voorz., Mej. C. Kok, secretaresse en Mej. G. van Sloten, penn. Reeds hedenmiddag is begonnen met de oefeningen, die worden gehouden op een terrein aan de Paulus Buijslaan. De contributie is vastgesteld op f 1.50 voor 't seizoen. Predikbeurten. Evang. Luth. Kerk. Zondag 3 Nov. Voorm. ro uur Ds. de Meijere. Herdenking Kerkhervorming. Remonstrantsche Kerk. Zondag 3 Nov. Voorm. 9-j uur Godsdienstoefening voor jongelieden van 9—14 jaar. Om 11 uur voor de gemeente. Ds. I. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Loge gebouw van Persijnstraat 1. Zondag 3 Oct. Geen dienst. Morgenochtend half tien wordt er in de Remonstrantsche kerk een godsdienstoefening gehouden voor jon gelieden. De stemming voor 4 leden van het college van notabelen bij de Her vormde Gemeente alhier, wordt a.s. Dinsdag gehouden. Het stembureau, in de consistoriekamer van de St. Joris- kerk, is geopend van 8 tot 3 uur. De heer J. M. van der Zanden te Gorichem, benoemd tot onderwijzer aan de openbare school voor M. U. L. O. te Baarn, heeft voor deze benoeming bedankt. Benoemd tot onderwijzeressen aan de Chr. School voor M. U. L. O. te Baarn de dames Van den Berg te Haar- dingen en Van Reuven te Leiden. Mej. J. J. G. V. Wichen te Baarn slaagde voor het examen vrije- en orde oefeningen der gymnastiek. Rechtszaken. In de Donderdag te Utrecht ge- houden openbare terechtzitting vai den Centralen Raad van Beroep (ongevallen verzekering) had de uitspraak plaats van de volgende zaak Hooger beroep van de Centrale Werk gevers Risico-Bank te Amsterdam tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, houdende bevestiging der beslissing van de Rijksverzekeringsbank, waarbij aan A. H. J. W., telegraaf- wachter Hollandsche IJzeren Spoorweg 1 Maatschappij, vroeger te Amersfoort, thans woonachtig te Amsterdam, genees- en heelkundige behandeling is toegekend ter zake van een ongeval, daarin be staande dat hij tijdens het repareeren van een gesprongen telegraafdraad zoo danig door de heerschende felle koude werd getroffen dat drie zijn vingers be vroren. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. Mengen en Opzakken. Wie weet en ondervonden heeft hoeveel tijd ermede gemoeid is, eene hoeveelheid, bv. 10 zakken, graan te mengen en weer op te zakken, zooals wel eens voorkomt wanneer men graan en erwten aan varkens wil voeren of wanneer men voeder voor de hoenders wil gereedmaken, ziet dikwijls tegen den grooten arbeid op. Dit mengen en weer opzakken kan met behulp van een zeer eenvoudig toestel veel vergemakke lijkt wordenbovendien kan het door eiken timmerman met weinig kosten worden gemaakt. In hoofdzaak bestaat het uit een grooten trechter waarvan de eigenlijke romp door drie plankjes verdeeld wordt de trechter heeft het model van den zaadbak dien men op eiken wanmolen vindt. De eigenlijke uitmonding van den trechter is door drie schuinstaande plankjes, die aan twee tegenoverelkaar liggende manden zijn vastgespijkerd, ver deeld. Men kan, evenals bij eenen wan molen, trechter en uitmonding scheiden door een schuifplankje en door het verder of minder ver uittrekken van het plankje de hoeveelheid graan die uit den trechter loopt, regelen. De trechter kan op een eenvoudig stel gezet worden ol ook vrij aan een paar touwen aan den zolder worden opgehangen. Heeft men er een stel bij laten maken, dan kan hij beter overal worden neergezet en gebruikt. Bij het gebruik sluit men het schuif plankje hangt aan de haken welke aan den trechter zijn bevestigd, een zak en giet bovenin de granen die men mengen wil in de verschillende vakken en in de verhoudingen welke men in het mengsel wenscht. Wordt de schuif geopend dan glijdt het graan omlaag, stoot in de uitmonding tegen de plankjes en wordt op die manier innig vermengd in den zak. Door gebruikmaking van dit toestel ver mijdt men dus het dooreenmengen van het koren"inscheppen in de zak is overbodig en een zakophouder kan ook worden gemist. Een oude bak van een wanmolen is zeer gemakkelijk voor het beschreven doel geschikt te maken. Gedwongen winkelne ring. In de «Echo v. h. Zuiden c valt onder de rubriek «Nieuws uit Kaats heuvel* het volgende te lezen Twee gebroeders werken voor een verschillende baas; bij den een is er de winkel af, bij den andere niet. Achter het huis der gebroeders wo nen de hennen, die gevoerd moeten worden gelijk alle hennen. De eene broeder betaalt 6 ct. minder voor het zelfde kippenvoer dan de andere, en daarom zegt hij aan den andere, dat hij de kippen wel zal te eten geven. De baas echter van den anderen broe der zegt, dat de helft van de kippen ook dezen tot eigenaar hebben, en geeft hem dus den beteekenende raad, de helft van het kippenvoer geregeld te komen koopen. Een moeilijk op te lossen geval 1 Salomon, kom hier oordeelen I Treurig, dat zulke toestanden kunnen voortduren I Onweer. Over woest weer, dat boven Hollum (Ameland) heeft gewoed wordt het volgende aan de «Leeuw. Crt.« gemeld: Met verwondering wordt hier nog steeds over het ontzettend onheil, door den biiksem teweeggebracht, gespro ken. Als men de verwoesting gadeslaat komt de gedachte op, alsof een bom het huis van den veldwachter Matthijs uiteen had geslagem. Vloeren zijn op- gebarsten, tegeltjes en behang van de wanden meegesleurd, enz. enz. De achtergevel van het huis schijnt in de lucht uiteen te zijn gesprongen, aan gezien de splinters en stukken plank op vijf minuten afstand te vinden wa ren. Opmerkelijk is het, dat geen schroeiplekje in een der getroffen hui zen te vinden is. Alleen zijn schroei plekken zichtbaar aan twee boompjes in den tuin van den Rijksveldwachter. De slag van den bliksem is ontzettend geweest, daar van niet minder dan twaalf huizen ruiten verbrijzeld werden. Het huis van den veldwachter is niet verzekerd. De wachtters op den lichttoren hebben in bedoelden nacht angstige oogenblikken doorgebracht. Zij zagen dat de lucht zeer zwaar bewolkt was en uit het N.-W. opzette, totdat ineens een bliksemslag hun voor een oogen- blik het uitzicht belette. Zij vrees den, dat de toren getroffen was. Ge lukkig bleven de wachters ongedeerd en herstelden van den schrik. Daarna zagen zij een vuurbol, die door het luchtruim zweefde. De nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. zal bij zeer velen nog lang in heugenis blijven. Nieuwe tijdregeling in Rusland. Reeds in 1901 werden door 't Keizerlijk Wetenschappelijk Genootschap in Rusland pogingen in 't werk gesteld om den daar gebezigde Juliaanschen kalender te bannen. Die pogingen mislukten en eerst nu, dat is dus zes jaren later, schijnt de Rus sische regeering ervan doordrongen te zijn, dat het toch heusch veel beter is de nieuwe tijdregeling in te voeren. Dit zal dan ook spoedig gebeuren. De maand Februari van 't volgend jaar zal daartoe met 13 dagen worden ver kort, zoodat op den eersten Maart 1908 ook in Rusland die kalender in zwang zal komen, welke in de be schaafde staten der wereld gebruike lijk is. Van het eiland Terschelling schrijft men aan het „N. v. d. D.": Honderden vogels worden hier tegen woordig het slachtoffer van het nieuwe electrische kustlicht op de .Brandaris". Aangetrokken door de verblindende stralen, welke dit bliksemlicht onop houdelijk uitzendt, zwermen tallooze trekvogels onder angstig geschreeuw om de hun verderfelijke lichtbron heen. Kleinere, maar dikwijls ook grootere soorten zooals ganzen, rotganzen, wulpen, enz. verwonden zich tegen de glazen kap en vallen óf op het plat van den toren, öf in de nabijheid daar van op den grond, vanwaar zij door gaans belanden in de zakken van ver schillende liefhebbers, die halve en soms wel heele nachten aan de vogeljacht opofferen. De voordeeligste vangst is hierbij echter verzekerd aan den torenwachter, die zonder eenige moeite de geheel verblinde, maar overigens ongekwetste dieren bij groote menigte met de hand kan grijpen. In hoever valt dit alles binnen of buiten de wet, die vogels beschermt De valkenier K. Th. Mollen, te Valkenswaard (N.-Br.), heeft wederom een begin gemaakt met de valkenjacht en zijne hutten te Heeze, Leende en Wintelre opgeslagen. Er zijn reeds 18 vogels gevangen, hetgeen 't ongunstige weer en den weinigen Oostenwind der laatste dagen in aanmerking nemend, een gunstige vangst mag heeten. Het getal is echter nog niet voldoende om al de reeds gedane bestellingen te kunnen uitvoeren. Zes dagen in een boot op den Oceaan. Kapitein Dalldorf, de gezagvoerder van het te Kopenhagen binnengeloopen stoomschip Deutschland van de Duitsch-Amerikaanschepetroleum- maatschappij te Hamburg, deed zijn reeders de volgende mededeelingen. Den 12den October, 's morgens half zes, had hij bij New-Foundland hulpgeroep aan stuurboordzijde gehoord. Toen liet hij derhalve stoppeneen sloep werd uitgezet en een Fransch visscher, die, door den mist en 't slechte weer, van zijn schip, den vischschoener Pacificque uit La Rochelle, was afgedreven, op gepikt. De geredde beweerde Francois Malarte te heeten en den 18den Februari 1865 te Helène te geboren. Zes dagen zwierf hij in een boot ronddrie stoomschepen waren hem gepasseerd, doch de be manning van geen der drie schepen had hem opgemerkt, hoewel hij luidkeels om hulp had gegild. Een metgezel die eerst met hem in de sloep had gezeten, was door onvoorzichtigheid over boord ge slagen en verdronken. De geredde werd zorgvuldig verpleegd en toen hij vol komen was uitgerust en bijgekomen, werden hem klêerc-n verstrekt en werd hij naar Kopenhagen verzonden. Snelstoomers. De kamp om 't blauwe lint van den Oceaan zal den 16 November door de „Mauretania", het zusterschip van de „Lusitania", worden begonnen, 't Zal de eerste reis van de .Mauretania" naar Amerika zijn. Binnen enkele dagen zal zij 't dok verlaten en naar Elyde stoomen om de eerste proeftochten te doen. Slecht c h a m p a g n e jaar. Voor de Fransche champagne-industrie zal 't jaar 1907 allesbehalve gunstig zijn. Koude en ruw regenweer hebben den groei der voor de champagne verbouwde druiven belemmerd. Wat de wijndruif- oogst aangaat, deze was alleszins be vredigend. Poging om Helen Gould te ontvoeren. Een poging om de milliardairsdochter Helen Gould te ont voeren, werd dezer dagen in het wes ten der Vereenigde Staten juist op het laatste oogenblik ontdekt en ver ijdeld. Miss Helen Gould treinde van Jonesboro (Arkansas) naar Saint-Louis. In een groot woud, waar de trein moest doortrekken, hadden de bandieten zich opgesteld, teneinde Helen Gould te ontvoeren, om zoodoende na eenigen tijd een losprijs van haar familie te kunnen afpersen. Een der bandieten verried, tegen goede belooning, het geheim aan de naaste familie van 't rijke vrouwtje. Dadelijk werden toen tal van gewapende mannen, versterkt door marechaussees, naar de bewuste plek in 't woud gezonden. Voorts reed voor de eigenlijke trein, waarin miss Gould zat, een simpele «verkennings locomotief* bezet met enkele gewa pende lieden. Dat de genomen voor zorgen goede resultaten hadden, wordt wtl door het feit bewezen, dat miss Gould behouden thuis kwam, hoewel 't woud wemelde van snoode mannen, Wat een detective ver dient. Amerika is 't ideaal land voor detectives. Daar in de Nieuwe Wereld is 't detective-ambt bepaald een rulm- geldinbrengend baantje. Zekere Robert Allan Pinkerton, een befaamd detective, die nagenoeg straatarm als speurder in dienst van den Amerikaanschen staat trad, heeft nu onlangs bij zijn dood een vermogen van ongeveer drie mil- lioen dollars nagelaten. De ramp in Italië. Steeds blijft het water van de Po-rivier wassen. Terwijl Dinsdag slechts de rechter oever was verwoest, is thans ook de linker deerlijk gehavend en vloeit 't water met groote kracht door de gapingen in den rivierdam over de gronden bezijden de Po. In de provincies Pavia en Cremona is ontzettend veel gehoornd vee ver dronken. De lieden in de overstroomde ge bieden huizen, indien mogelijk, op de daken hUDner woningen. Tal van huizen zijn echter ook inge stort. 't Dorp San Rocco staat gansclie- lijk onder water. Op sommige plekken staat 't water in dit dorp enkele meters hoog. De winter- zaden op de akkers zijn totaal vernield, 't Verkeer is bijkans overal gestremd in deze zwaar-geleisterde gebieden. Scheepsongeval. Te New- York is een telegram uit Punta Arenas ontvangen, meldende dat nabij den zuid hoek van Amerika een schip is vergaan. De bemanning van een te Punta Arenas binnengeloopen zeilschip heeft tusschen kaap Pillar aan de straat van Magel- haens en kaap Hoorn 't wrak van een groot schip gezien. Men gelooft, dat het vergane schip de viermaster Arthur Sewall" (kapitein Jaffrey) is, welk zeil schip van Philadelphia naar Seattle voer en sinds drie maanden werd vermist. De bemanning bestaande uit veertig koppen, wordt als verloren beschouwd. Toch is t niet zoo onwaarschijnlijk dat zij ergens is geland. Lijkverbranding. De groote componist Grieg is den 9 Sept. j.l. te Bergen"1 verbrand. Na de plaatsing van het lijk in de kapel van het crematorium, hield Pastor Konow een treffende lijk rede. De Duitsche gezant legde een krans op de kist en getuigde van de groote deelneming des keizers en van het Duit sche volk bij Grieg's dood en schetste de beteekenis, die Grieg's muziek voor Duitschland had. Hierop werd de kist in de oven neergelaten. Te Pössneck is de bouw van een crematorium ook in dichte vaten. De vereeniging voor lijkverbanding heeft met de stad een overeenkomst aangegaan, welke bepaald, dat d e gemeente den bouw zal uitvoeren terwijl de vereeniging haar gerandeert de halve rente der bouwkosten en de helft der exploitatie kosten. De begrooting van het criemalorium is 24,000 M. dus nog geen f15,000 wel een bewijs dat de uitgaven voor een lijkoven kleineren gemeenten niet behoe ven te schrikken. El Pino, hoofdman van de r00 ver- ben d e van den befaamden Pernales na diens dood, die zuidelijk Spanje vele jaren onveilig heeft helpen maken, is Donderdag op onzijdig gebied bij Gibraltar in hechtenis genomen. Hij had zich met een som van 100,000 pesetas naar Amerika willen inschepen. Rectificatie. De lezer gelieve in ons Raadsver- slag van j.l. Donderdag het volgende te verbeteren De heer van Duinen wenschte zijn voorstel inzake verbetering van de Ond. salarissen in te doen gaan 1 Jan. 1909 en niet 1907. En verder is de subsidie voor de H. B. S. niet f 1100 maar f 11000. AMERSFOORT. 1 Nov. 1907 Tarwe Boekweit Appelen Peren Kleiaardappelen Zand Hoendereieren Eenden Grasboter Hooiboter Margarine Zoetem. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Oude eenden Jonge Hazen Wilde konijnen Tamme Duiven Verte Varkens Magere Zeugen Biggen Vet koeien Guste Kalf Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren Vette kalveren f—'A f— rf- 1 1 "l 'l 'l f per 8.hecto- 9.— 1 liter. - 1.70 - 6.50 2.— 7.50 p. 100 st. 1.45 1.55 Kilo. „50„ 0.80 - 1.00 1.- - 1.30 0.30 - 0.60 0.90 - 1.20 1.5Ö- 2.- per stuk. - 0.80 - 1.20 - 0.40 0.50 p. paar. -00.- - 00.— - 00.- - 00.— - 00— - 6.— - 9.0— - v stuk. Burgerlijke Stand. Van 1 en 2 November 1907. GEBOOREN: Jan, z. van Jan Arlar en Alida Akker. Wilhelmina, d. van Sander Steenbeek en Cornelia van Straten. Daniël Marius, z. van Willem Storm van Leeuwen en Anna Judith Geertruida Klerk de Reus. Francisca Wilhelmina, d. van Petrus Johannes van Kalleveen en Sophia Wakelkamp. GETROUWDHermanus Worffel en Frederika Willemina Nijkamp. OVERLEDENGerarda Evers, oud 23 jaar ongehuwd. Laatste Berichten. Warschau. Agenten van politie, die gisteren eene patrouille infanteristen vergezelden, kwamen een troep terroris ten tegen, die weigerden zich over te geven. De laatsten zochten een toevlucht in de huizen en begonnen vandaar op de agenten te vuren met revolvers. Een agent en een soldaat werden gedood. Twee compagnlën infanterie kwamen op het hooren der schoten aangehold en openden het vuur op ieder, die zich aan de vensters vertoonde. Zoo doende zijn 34 personen gewond. De politie drong daarna in de huizen door en heeft 15 terroristen gevangen geno men. Een had reeds zelfmoord gepleegd, teneinde niet in handen der agenten te vallen. Parijs. De tegen-Sultar Mouley Hafid heeft te Marakesch den heiligen oorlog afgekondigd en heet op marsch te zijn gegaan naar Mogador. Daar de wettige Sultan ook met zijn troepen naar deze stad opruit, kan daar een treffen wor den verwacht. 1907-1908. GREENWICHT IJ D. Vertrek nil AMERSFOORT. Naar AMSTERDAM. 6.22, 7.—, 7.27, 7.49,8.05,8.16,9.06,9,32 10.06, 10.26 11.25,12.19,1.38,2.27,3.24,3.66,4.05,5.05, 5.43, 6.05, 7.12, 8.14, 8.59, 9.15, 9.31 en 10.18. Naar UTRECHT. 5.20, 6.57, 7.65. 8.10, 8.59, 9.36, 10.04, 10.26, 11.08, 12.26, 1.05, 2.30, 2.50, 3.24, 4.—, 5.04, 5 47, 6.12, 7.02, 7.14, 8.18, 8.55, 9.23, 9.62. 10.03 en 11.12. Naar ZWOLLE. •5.18,6.37, §7.60,8 57,9.39, *10.28,11.25, *12.40, I.66, 3.—, *4.28, 5.50,7.13, §7.26, +9.12 en 10.01. ♦Tot Nunspeet. §TotHarderwgk. +TofcNökerk. Naar ZUTPHEN. *7.08, 8.54, *11.31, *2.09, *4.02, *7.16 en *9.68. •Bunrttreinen toe Apeldoorn. Naar NIJMEGEN. 6.59, 8.06, 9.38, 11.31, 12.42, 3.53,5.58 en 9.58. Aankomst te AMERSFOORT. Uit AMSTERDAM: 6.50, 6.58, 7.45, 7.53, 8.50, 9.29, 10.18, 10.46, II.13, 11.26, 12.35, 1.28, 2.01, 2.56, 3.42, 3.66. 4.40, 5.12, 5.38, 6.24, 5.65, 6.13, 7.06, 7.29, 9.17, 9.53, 10.51, en 12,42. Uit UTRECHT. 5.15, 6.31, 7.44, 7.56, 8.50, 9.34, 10.24, 10.36 11.20, 12.37 1.52, 2.— 2.27, 2.55, 3.50, 4.25 5.37, 6.46, 7.02, 7.09, 7.26, 9.07, 9.48, 10.46 on 11.54. Uit ZWOLLE. 6.49, *7.45, 8.66, §9.43,10.—,11.03, *1.03,2.17. *3.16 3.67, 4.59. *6.58,8.09, §9.219.48 en +10.02. •Van Nunspeet. v. Harderwijk. v. Npkerk. Uit ZUTPHEN. 8.51, 8 *9.28, 9.56, *12.12, *2.22, 3.54, *6.01 7.51 en *10.14. •Buurttreinen van Apeldoorn. Uit NIJMEGEN. 7.43, 10.21, 11.22, 3.19, 6.40, 8.09 en 9.11. 4- .4- Jt., -Ö--. Ij De ondergeteekende bericht J hiermede dat hij zijn heeft verplaatst van Arnhemsche weg No. 93 If Onder beleefde aanbeveling, DE EERSTE TREKKING GESCHIEDT De Collecteur te Amersfoort, A. C. R. 0. LEINWEBER. BREEDESTRAAT 22.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3