STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. *egc SPORT. Behoudens uitzonderingen in dit ont werp genoemd behandelt de administra tieve rechter die zaken als gewone administratieve zaken en in het algemeen zal beroep op denadminislratieven rechter steeds openstaan, zoodat Centrale Raad en Raden van beroep worden opgeheven. Daarentegen worden aan de arrondisse- mcnls-rechtbanken leeken-rechters toege voegd voor het geval dat deze colleges in ongevallenzaken zullen hebben te oor- de. I n en weltwee bijzitters-werkgevers en twee bijzitters-werklieden, toegevoegd aan Ie administratieve kamer der recht bank. Het lid der rechtbank is voorzitter. L)e bijzitters worden door Gedeputeerde Stalen voor den tijd van 6 jaar aange wezen, n.l. 12 werklieden en 12 werk gevers met evenveel plaatsvervangers voor elke rechtbank in hun provincie. De bijzitters zitten volgens vast rooster. De administratieve kamer zal beraad slagen en beslissen met 5 leden. Bij Koninklijk besluit van 23 October zijn ingetrokken de Kon. Besl. betreffende eervol ontslag uit den dienst der Posterijen et Telegrafie van vrouwe lijke ambtenaren in geval van huwelijk. In verband met het eerstgenoemd Koninklijk besluit zal, in geval van huwelijk van een vrouwelijk ambtenaar, door den directeur daaromtrent, als tot dusver, bericht zijn in te zenden, levens bevattende de mededeeling, of de be trokken ambtenaar in dienst wenschl te blijven, in welk geval zal worden over wogen of het dienstbelang zich daar- egen niet verzet. Met ingang van 1 November zijn bij alle Nederlandsche spoorwegen zoo genaamde stationskoslen ingevoerd, be dragende voor alle zendingen, dus ook voor die van en naar het buitenland, voor stukgoederen 2 ets. per 50 kilo met een maximum van 50 cent per zen ding en van wagenladingen 50 ct. voor eiken wagen. Voor wagenladingen ruwe goederen is per wagen 25 ct. verschul digd. Het zonderlinge hiervan is, zegt het H.blad dat eerst nu, dus na den datum van inwerkingtreding, van die voornemens der spoorwegen blijkt, terwijl op het zoogenaamde derde vervolg op het Nederl. Spoorwegtarief te lezen is, dat de minis ter van waterstaat reeds 4 October deze heffing goedkeurde, een heffing overigens die voor groote vervrachters een aan zienlijk bedrag uitmaakte waarmede zij zeker gaarne van te voren rekening had den gehouden. FLOKES. Aan de „N. Rott. Ct." wordt geseind ,Een telegram uit Ananoabang (Timor) meldt, dat er een patrouille van 19 man geheel is uitgemoord en allen gesneu veld zijn. Bij afwezigheid van den civielen ge zaghebber van Endeh, werden die pa trouille en die plaats afgeloopen door een bende van 100 man, gewapend met geweren. Acht vrouwen en kinderen, alsmede de gewapende politie-soldaten werden afschuwelijk vennoord. Drie dooden zijn in handen van den vijand. „Christoffel is naar de Noordkust''. Kunst en Wetenschap. Flonzaley-quartet. Over het concert te Amsterdam, Zater dagavond gegeven door het Flonzaley- quartet, dat Vrijdag a. s. in Amicitia alhier optreedt, schrijft S. Z. in het .Handelsblad" We hadden zoo bijzonder mooie her innering van het Flonzaley-quartet, ge vormd door twee llaliaansche en twee Fransche kunstenaarsBetty en Ara, Pochon en d'Archambeau en ieder had verleden jaar zoo warm de eenheid der vier instrumenten in klanken-hoe- danigheid geroemd, zoo warm hun virluoziteit, en de volkomen overeen stemming van hun voelen der kleinste schakeering zelfs dat de kleine zaal vól van belangstellenden in hun terug keer mij niet zou hebben verbaasd. Het publiek echter wordt verwend door den overvloed van het allerbeste Ook nu, wat 'n beheerscht temperament bij alle vier, vooral wal 'n welluidendheidDe toongeving zoo rein, de rhytinisclie nauw keurigheid zoo constant. Het zoogenaamd Jachl-quartet van Mozart hebben zij met moeilijk te evenaren glans en fijnheid gespeeld. Van opvatting en klank was het samenspel verrukkend. Ik kan mij voorstellen, dat deze of gene de uitvoering van het Beethoven-quartet (opus 95 F-Mol) niet zoo volkomen geslaagd achtte, en het derde deel, het Allegro serioso, veel scherper gerhyt- miseerd, meer in het trotsch, strijd vaardig karakter zou wenschen te hooren. Doch de voordracht, al scheen zij som wijlen overdreven minutieus, bleef onaf gebroken belangwekkend. Evenals bij hun vorig optreden hier, schonken drie der quar.etspelers nog het genot van een oud-Italiaansch Trio er tusschen intoen Boccherini, nu een Sonate van Sammartini voorlooper van Jos. Haydn als ik 't wel heb. Ook in deze bekoorlijk-eenvoudige muziek wat 'n prachtige helderheid en afronding, wat fijne elegantie. Wij waren opgetogen Naar wij vernemen breidt Amers- foort's Mannenkoor zich sterk uit, zoo zelfs, dat de zaal van den heer Otte waar de repetities worden gehouden, moest worden vergroot. Financieele steun is echter nog drin gend noodig en daarom zullen kunst lievende leden zeer welkom zijn. De bestuursleden geven gaarne alle moge lijke inlichtingen. De zangvereeniging „Kunst naar Vermogen" geeft Zondagavond een uit voering in het Valkje. De le luitenant der veld-artillerie G. Doorman, die gedetacheerd is bij de artillerieinrichtingen te Delft, keert medio November bij zijn korps terug. Maandag 11 November zal de heer A. Wapstra den dag herdenken, waarop hij voor 40 jaar in dienst der H. IJ. S. M. trad. Meester Wapstra, die na de staking van April 1903, door de regeering be noemd werd tot ridder in de Oranje- Nassau orde zal zeker op dien dag be merken, hoe hoog hij bij velen staat aangeschreven. Zondag a.s. wordt in het gebouw van den R. K. Volksbond een lezing gehouden door den heer J. Th. van Lent te Zeist overDe roeping der Katho lieken. De 5e batterij van het 4e Regiment Veldartillerie, commandant de kapitein G. G. Preuyt, vertrekt half December naar Ede. De tooneel- en reciteervereeniging «Thalia» alhier hoopt Zondag 17 dezer eene uitvoering te geven. Opgevoerd zullen worden >Het Offerlam en »Ja of neeni Door de politie is een persoon gesnapt, die op Birkhoven hout stal. Zaterdag wist een jonge stier, ter vervoer alhier aangegeven, bij het station te ontsnappen. Den geheelen dag heeft men het beest achtervolgd echter zonder resul taat. Eerst hedenmorgen heeft men den deserteur weer in handen gekregen. Hij kwam zich zelf aanmelden bij van Beek in de Birkt. Zooals wij reeds meldden treedt a.s. Donderdag de heer Henri Dekking uit Rotterdam op voor het Nut. De heer Dekking heeft hier al herhaal delijk met succes een voordrachtavond gegeven en heeft vooral in den laatsten tijd veel succes gehad als litterator. Voor de pauze geeft hij „De Narren" (Les Bouffons), blijspel in vier bedrijven, metrisch vertaald (met bekortingen) naar het Fransch van Miguel Zamacoïs door den heer Dekking zeiven. „Les Bouffons" was hel successtuk van Sarah Bernhardt in het seizoen 19061907. Na de pauze „Een Salieavondje bij juf frouw Pieterse". Onze lezers heiinneren zich het schetsje van Mutatuli, waarin Juffrouw Laps wordt uitgemaakt voor een zoogdier? We herinneren er onze lezeressen, al leenwonende dames aan, dat de z. g. „dameskaarten," die het recht geven alle voordrachtavonden en lezingen bij te wonen bij het secretariaat van het Nut (Plantsoen 3) 4 raison van f 2.ver krijgbaar zijn. Hel lidmaatschap kost f5.—. Verzekering tegen gedwongen werkloosheid. Door de werkliedenvereeniging «On derlinge Hulp> was gisterenavond in het Valkje een vergadering belegd, waarin de heer J. C. J. Pels Rycken bovenstaand onderwerp inleidde. De vergadering werd o.a. bijgewoond door eenige leden van den Gemeenteraad, den gemeente-secretaris, leden van de Kamer van Arbeid en bestuurders van verschillende vakvereenigingen. Nadat de heer D. Gerritsen, voor zitter van Onderlinge Hulp, met een kort woord de vergadering geopend heeft, geeft hij het woord aan den heer Pels Rycken die ongeveer het volgende zegt: Wanneer ik hedenavond dit onder werp inleid, wensch ik dadelijk te ver klaren dat gedwongen wil zeggen werkloosheid buiten eigen schuld, gebrek aan gelegenheid om te werken. Uitgesloten zijn dus zieken invaliden, stakers en onbekwamen. De laatsten hebben de werkloosheid aan eigen schuld te danken, nu er zooveel ge legenheid voor vakontwikkeling wordt gegeven. Wie verzuimd heeft vakken nis op te doen ga naar de mieren en worde wijs. En wie niet werken wil hange de spreuk in zijn kamer: Wie niet werkt zal ook niet eten. Tot voor korten tijd werd deze ver zekering overgelaten aan het particulier initiatief. Vaak had de werkverschaffing het karakter van bedeeling. Dat is een verkeerd lapmiddel te meer daar hoofd doel moet zijn den werkman geschikt te doen blijven in zijn vak. De vakvereenigingen hebben zich weinig aan deze zaak gelegen laten liggen. Van de 2200 vakver. waren er maar 40 met een werkloozenkas. Allereerst mag genoemd worden het fonds van den Alg. Ned. Typ. Bond. De contributie bedraagt 3 cent en 1 cent voor het reisfonds. De uitkeeringen bedragen 5 a f 7Het reisfonds stelt werkloozen in de gelegenheid werk te gaan zoeken. De afd. V. Z. O. Z. van den Metaal- bew. bond heft 5 ct. contributie en Concordia Inter Nos. afd. van den Timm.-bond 14 cent per week. Te Rotterdam bestaat een centraal fonds. Elke vereeniging bepaalt zelf haar con tributie, die beheerd wordt door een centraal bestuur. Daarbij zijn 7 ver- eenigingen aangesloten. Deze cijfers zijn ontleend aan het werk van den heer Stilting. De bestrijding der werkloosheid be hoort tot de taak der overheid. Er moet samenwerking zijn tusschen Rijk, Ge meente en vakvereeniging, terwijl de niet-georganiseerden niet mogen worden uitgesloten. Dien eisch is noodzakelijk daar men anders in ons land reeds 80 °/o der arbeiders uitsluit. De stad Gent komt de eer toe een krachtigen stoot te hebben gegeven aan het beginsel dat de staat zich moet inlaten met deze kwestie. In iSpSwerd in Gent een fonds daarvoor in 't leven geroepen. In dat jaar werd door den gemeenteraad een commissie van on derzoek benoemd. In die commissie werd een stelsel van onderstand voor gesteld, te verstrekken aan die werk loozen, die leden waren van vakver eenigingen of deel uitmaakten ;van een bijzondere spaarkas. Dat spaarfonds is ingesteld om ook de niet georgani- seerden te doen genieten van dezelfde voorrechten als de georganiseerden. Het beheer der gemeentegelden werd opgedragen aan een commissie van leden van den Raad en bestuurders van Vakver. De toeslag wordt bepaald op hoogstens 60 ets. per dag. Van het spaarfonds wordt het meest gebruik gemaakt door niet-georgani seerden. Het Gentsche stelsel is voor ons land niet navolgbaar door de Ge meentewet verbiedt anderen dan den Raad de beschikking te geven over gemeentegelden. In Utrecht is een reglement op de werkloozenkas vastgesteld, dat bepaalt dat onder bepaalde voorwaarden door de Gemeente een toeslag kan worden gegeven op de uitkeering die aan ar beiders wegens werkloosheid door de vakvereeniging wordt verstrekt. De Gemeente verleent subsidie indien ze ten alle tijde het recht heeft de admi nistratie der werkloozen. verzekering der vakvereeniging te controleeren. De bijslag mag niet meer bedragen dan 50 ct. per dag, niet langer duren dan 60 dagen in 't kalenderjaar er alleen aanjjarbeide.s verstrekt worden die minstens i jaar in de gemeente wonen. Te Utrecht is het fonds eigen dom der gemeente en wordt bestuurd door B. en W. bijgestaan door een commissie. Amsterdam heeft een apart fonds, beheerd door een commissie, benoemd op voordracht van B. en W. Overigens wijkt het reglement niet af van dat te Utrecht. Amsterdam stelt het maximum aan tal dagen op 50 tegen Utrecht op 60. De Ned. regeering heeft onlangs prin cipieel erkend dat het streven van Amsterdam en andere gemeenten den steun van Staatswege verdient. Immers ze heeft voorgesteld f 6000 toe te ken nen als bijdragen aan de gemeenten die de werkloosheid bestrijden. De helft der uitgaven voor dit doel door de ge meenten gedaan wenscht de regeering bij te dragen. Om op rijkssubsididie aanspraak te maken behoeven de gemeenten geen bepaald stelsel te volgen. Of een gemeente voor subsidie in aanmerking kan komen zal liggen aan dit beginsel, dat de gemeente dient aan te nemen, dat onder werkloosheid wordt verstaan gebrek aan gelegenheid om te werken en dat de uitkeering niet het karakter mag hebben van armverzor ging- Weinig wordt door de regeering ge vraagd maar het principe wordt uit gemaakt of de staat steun moet ver- leenen. Daarop antwoord ik volmondig ja. En als gij dat met mij eens zijt, dan ook de handen uit de mouw gestoken. Dan moet ge de maatregelen daarvoor nemen en U tot den Raad wenden alsnog op de begrooting een post uit te trekken voor verzekering tegen werk loosheid. Als ge dat doet dan zal bereikt zijn, wat Onderlinge Hulp zich met deze vergadering voorstelde. (Applaus.) Debat. De h e er v. W ij 1 a n d. (Timmerl. bond). De heer Pels Rijcken heeft op den voorgrond geschoven het Gentsche stelsel dat ook georganiseerden moeten kunnen toetreden tot het fonds. Dan komen we in de noodzakelijkheid saam te werken met onze verklaarde vijan den, die in geval wij in strijd zijn ons een stok tusschen de beenen gooien. En wat voor lui zullen dat zijn Gewoon lijk groote risico's die te weinig solidari teitsgevoel bezitten lid van de vakver eeniging te worden. Wij zouden liever zien dat de vakbonden door het Rijk werden gesubsidieerd, daar dan de vakbondsleden in gemeenten met reac tionaire reden ook gelegenheid krijgen daarvan te trekken. In Gent, Bazel en Keulen blijkt duidelijk op grond der uitkeeringen dat de ongeorganiseerden de slechtste risico's zijn. Als overgangsmaatregel kunnen we een plaatselijke kas accep teeren, maar nooit en te nimmer als de ongeorganiseerden kunnen toetreden. De timmerliedenvereeniging heeft al jaren getracht een verzekering in 't leven te roepen, maar steeds is het afgestuit op de niet georganiseerden. En door die nu dezelfde rechten te geven zouden we onze organisatie verzwakken. De heer Van Lent. (St.Lucas.) Ik kan me volkomen aansluiten bij den heer Van Wijland. Het Gentsche stelsel is in Utrecht en Amsterdam vervormd ingevoerd. Wij zien juist in de werk- loozenverzekering een versterking onzer organisatie. De heer Huijsken. (Metaalbew. bond). De heer Pels Rijcken heeft gezegd als gelegenheid tot werken bestaat wordt geen uitkeering gedaan. Hoe moeten we dat opvatten, dat we ook genoodzaakt zouden zijn als onder kruiper werkzaam te zijn Verder wil ik nog opmerken dat geen afdeeling maar de Metaalbewerkersbond zelf een fonds bezit. Dat niet georganiseerden trekken, daarmede zouden we ons nooit kunnen vereenigen. De heer Hammer. (Sigarenm. bond). De sigarenmakersbond heeft ook een werkloozenkas, waar geen onge organiseerden van kunnen trekken. De heer Van Hengel. (Typ. Bond) merkt nog op dat de typografen niet hebben vergaderd met de neutrale vakvereenigingen. De voorzitter vindt dat we op den verkeerden weg zijn. Het samen stellen van een reglement is niet aan de orde, dat moet aan den Raad wor den overgelaten. Bezwaren tegen het oprichten van een fonds heb ik niet gehoord. De inrichting is een kwestie van later. Kunnen de heeren zich daarmee vereenigen. Verschillende stemmen: Neen, neen I De heer Pels R ij eken: Wanneer de regeering een maatregel voorstelt, waarmee ge u niet geheel kunt vereenigen en ge zegt: dan doe ik niet mee, kriigt ge niets. Wanneer ge u wendt tot de ge meenteraad met het verzoek een werk- loozenfonds in 't leven te roepen, zoo danig, dat het voor rijkssubsidie in aanmerking komt, dat is het eenige wat wij beoogen. Wanneer de gemeente dan het reglement maakt, dan kunt ge met uw bezwaren komen. Ge kunt wat krijgen en dan is het toch verkeerd te zeggen, we hebben liever niets. Het betere is dikwijls de vijand van het goede. Op de bezwaren der heeren meen ik dan ook niet behoeven in te gaan. We zijn alleen bijeengekomen om te overwegen of we aan den Raad zullen verzoeken in deze kwestie iets te doen. De heer Van Lent kan zich goed vereenigen met het voorstel om zich tot den Raad te wenden, later kunnen ze dan de bezwaren onder de oogen zien. De heer Van W ij land vindt, dat de heer Pels Rijcken wel wat licht over de bezwaren heenloopt. Het is een kwestie wat het zwaarst moet wegen. De kans van slagen van een stelsel hier uiteengezet is zeer twijfel achtig. De voorzitter: Zoo komen we niet verder. Als de Gemeente de zaak ter hand neemt, zal ze de besturen der vakvereenigingen wel hooren. Maar dat is de kwestie niet. Moeten we ons tot de Gemeente wenden om een fonds te krijgen, dat is de vraag. Meenen de heeren, dat de vakver eenigingen eerst moeten onderhandelen en zich dan tot den Raad wenden, mij wel, maar dan is er weer een heele tijd verloopen. DeheerKlomp. (R.Kath. Volks bond). Moeten we van avond al een beslissing nemen Dat zal moeilijk gaan. De vereenigingen zullen eerst nog eens een en ander moeten bespreken. De voorzitter: Ik vind het goed nog eens een tweede vergadering te beleggen, dan kunnen de vereeni gingen eerst hun houding bepalen. De heer Meester. (Patrimonium): Zou het niet beter zijn dat de voor. zitters der vereenigingen eens bij elka, kwamen om de zaak te bespreken De voorzitter: Wanneer j vakvereenigingen nu zeggen we zuil, zelf voor ons potje zorgen, dan vre> ik dat we achterop zijn. Zullen wed: Maandag 18 November weer bijee komen Aldus wordt besloten. De voorzitter zegt den heer p, Rycken hartelijk dank voor de duid lijke wijze waarop hij de zaak he| uiteengezet. Hierna sluit hij de vergadering. Onbekende brieven en Briefkaail 2e helft van October. Brieven (Binnenland) Schouten Amsterdam J. Boers 's Gravenha. Briefkaarten (Binnenland). Wed. Tismeer Amersfooi I H. de Jong Amsterdam H. Westerman As van Wijk Utrecht. G. van Putte Briefkaarten (Buitenland). G. van Niekerk Cape Town A. Nijhuis Rheine We: leuk: weel nu 1 O en vooi moo laat: wee: des O los aan dooi E maa wen ovei blee Z win: beki E li evei Gee geei mer aan! maa M Baarn. Maandagavond trad in eetU.v0'8 openbare vergadering de Afdeelitfl P Baarn van de S. D. A. P. als spreker op hegi heer Dr. Jan van den Brink vJBwe' Breda, met het onderwerp jgodsdieit was en socialisme». De zaal was goed b|kon zet. Eenig debat werd gevoerd, wa< was aan door een anarchist werd deelg: nomen. Na afloop der vergadering <lB daa een rustig verloop had werd terj- had collectie gehouden voor de stakenc T0° bootwerkers te Rotterdam. 4h| misl niét G. niet De Derate Bekerronde. QuickZ. A. C. 5—1. gpei Er is alweer een wedstrijd gewon 11- vooi op het Leusderveld, maar zoo bijzondB verc mooi was die zege niet. Het begon heel aardig; toen het kwart voor twi was, merkte men plotseling dal de twe spelers uit Amsterdam afwezig waivJ zoodat snel voor invallers moest zorgd worden. Gelukkig echter kwaii Schaap nog iets na het begin, zooils hou maar één invaller noodig was. san Z. A. G. had twee invallers (df sun hoorden we tenminste zeggen), Quia fooi begon met 9 man, maar kwartier bi aan tweeën kwam ook Schaap en een „klei: Goi invallerlje" de gelederen der Rocfe maÊmm versterken. Verder speelde Keetell it V, plaats van Adam en v. d. Roeme inplaats van v. Goor. In het begin vallen de Z. A C'erj onstuimig aan, Quick verdedigt goed die| maar eenigszins weifelachtig en telken £,Qi denkt men, dat Zwolle een puntje za' 2a] veroveren, maar toch gebeurt het niet £a. vele kansen worden verknoeid. Di Quick-voorhoede, die nog uit vier mar bestaat valt eindelijk dan eens uil din Jaap Stoppelaar onderneemt vele aan; Rh vallen, maar stuit op den back. (Dat Rij' kwam door de effectballenl), llujs heeft z'n dag ook niet, wel weet hf boffend, zoo nu en dan den bal ve: naar de richting van het vijandelijk doe te werken, maar d'r door gaat-ie niet v e Dan komt Schaap de gelederen ver vrc sterken maar in de eerste oogen- dei blikken merk je er niet veel van. Dt{', bei Z. A. G'ers weten menigmaal zeei av< mooi samenspelend het Quickdoel l| sc naderen, maar ze stuiten op Coenei) tre Schaap knoeit dan vreeselijk, denkt da; ie 't verbazend goed kent, drijft (stel j: Hl voor een back drijven) d. w. z. tracht mi te drijven, maar ,ziet zich telkens da do bat afgepakt. de Intusschen staat de Roode voorhoed Vi niet stil, het „kleine invallerlje" laa| fir een heel aardig en doordacht spel zien- tw (jammer, hij isj wat te licht) en waar 1 achtig zien we hem, nadat Marin tegel sti de paal had geschoten, met zijn hoofa ve doelpunten onder luid gejuich (1—0)| gu De moed Jkomt er nu een beetje in| maar toch is de spelkwaliteit niet zeen lol hoog; alleen de Zwolsche voorhoede1, laat, zooals we reeds hierboven zeiden, de een heel mooi samenspel zien. te Zoo gaat dus de rust met 1—U in.^ w: Na een lange rust begint men op- w: nieuw, al dadelijk worden de Withemdei va ingesloten, Goenen, die met v. d. Roemer ke heeft geruild, vangt zoowat telkens Of ki en geeft dan heel kalm de voorhoed: v< wat te doen. Maar de voorhoede kent '1 °1 niet erg veel van en dan komt er no; hi bij, dat 't invallerlje wegens opgeloope: z( blessuur het veld moest verlaten, zoodf th de verbinding IttmannMarin mankec Scoren kan echter niet uitblijven een vreeselijk gezanik voor het-Z. J- C.doel weet Ittmann gemakkelijk no. te maken (20). Als dan het Amersfoortsche doel be stormd is, beginnen de Roodhemden vyeer aan te vallen en van dien tijd blij"eD ze insluiten, uitgezonderd een enkele uitval van de „vijandelijke" voorhoede- d Het laatste kwartier is gelukkig «at D'

De Eemlander | 1907 | | pagina 2