I 1 SP< >KT. Uit de Omgeving. Kerk- en Schoolnieuws. Land-, Tuiubouw en Veeteelt. aLLERLEL WL\TERi)IENST. ADVERTENTIEN. «X A. J. vau Zalingen. andelen product en de weinige breedte an de trap f 1.50 M.) Ijjkt de minder heid van ons college evenwel een galerij als marktgelegenheid niet aanbevelens- aard. Een lid van ons college evenwel ^eent, dat de galerij zeer wel voor botermarkt te gebruiken is. Het tegenwoordige Waaggebouw en e te stichten hal zouden dan bestemd oeten worden voor boter en eieren, e kosten, aan een en ander verbonden, ,ijn evenwel belangrijk. De verbouwing an het Waaggebouw wordt door den architect geraamd op f 6500 (het niet- makeu eener galerij vermindert dit bedrag slechts onbeduidend) de markthal op f 8800. Voor de bewaring van het brandweer- materiaal kan een plaats gevonden wor den in het gebouw aan de Breedestraat. De hiervoor noodzakelijke verbouwing wordt geraamd op f 3000. De totale '■'4 kosten zullen dus ongeveer f 18.300 l'| bedragen, terwijl bovendien jaarlijks t'j f200 huur gemist wordt. Als inkomsten zou hiertegen kunnen staan het markt- juft geld voor eieren en boter. Wil men den handel hierheen lokken, dan zal lie® men zich van de opbrengst dier markt en gelden evenwel geen te hooge verwach- 'i.'k ting mogen makeri. De vraag of de Gemeente gerechtigd is de kosten voor een van beide plan- e|l nen te maken, waardoor uitsluitend de i eier- en botermarkt verbeterd zal wor th! den, durven wij niet bevestigend beant- i' woorden. In 't algemeen achten wij den 'tf handel in d i t product niet zoo belang- tli rijk en niet zooveel voordeel afwerpend ijtji voor de Gemeente, dat wij vrijheid Ie vinden, U tot een besluit in bovenstaan- i-f den zin te adviseeren. Zooals reeds hierboven gemotiveerd is medegedeeld, ontraden wij het stichten ui van markthallen voor groenten, fruit, ,ti ooft, aardappelen, kippen, konijnen en wild. Acht men de marktgelegenheden voor die producten niet doelmatig, dan is natuurlijk een andere verdeeling der markten mogelijkzoo zou bijv. de Hof aangewezen kunnen worden eensdeels voor groenten en fruit, anderdeels voor manufacturen, galanterieën, aardewerk, enz., het Havik voor oud-ijzer. De n, markt voor kippen, konijnen, enz. zou, :t. indien de overige gelegenheden te kort ;n schieten, overgebracht kunnen worden naar het Zand, alwaar dan eene be- straling gelegd zal moeten worden, waar- van de kosten f 2000 bedragen. De m noodzakelijkheid van een dergelijke ver- e wisseling is ons evenwel niet gebleken t- en is nimmer door belanghebbenden :e gevraagd. d De adresseerende Vereeniging geeft e ten slotte in overweging, eene markt- K commissie in te stellen. Wij vreezen, dat e het bestaan van een dergelijke commis- r sie, ingesteld door het Gemeente bestuur p naast de Kamer van Koophandel tot moeilijkheden aanleiding zal kunnen I; geven. Bovendien kan uwe vergadering steeds de voorlichting ontvangen van de vereeniging „Handel en Nijverheid", j terwijl U immer door adressen in kennis gesteld kunt worden met de wenschen van belanghebbenden. Wij meenen, dat het daarom beier j is, het geven van de voorlichting, die „Handel en Nijverheid" van de markt- commissie wil doen uitgaan, over te laten aan de Kamer van Koophandel en de vereeniging „Handel en Nijverheid". I Op grond van de bovenstaande over wegingen vinden wij geen vrijheid, U inwilliging van het adres voor te stellen. van ernstige overweging uitmaakte bij de Vereeniging tot verfraaiing en bij den Gemeenteraad. In de jongste zit ting van den raad is dan ook naar aanleiding van het rapport der beplan tingscommissie eene breedvoerige dis cussie gevoerd over de wenscbelijkheid van het doen rooien van een zeer groot aantal boomen in verschillende lanen van het dorp. Besloten werd het rapport voor de commissie terug te zenden met verzoek nog een aanvullingsrapport te willen geven, voornamelijk met het oog op de vochtigheid, welke door het te groote aantal boomen wordt veroor zaakt. Het spreekt van zelf, dat de vereeniging tot verfraaiing, waarvan de plaatselijke geneesheeren lid zijn, in deze voor Baarn zoo hoog belangrijke kwestie nog wel een woordje zal mede- spreken en dat zij, zonder ook maar iets te kort te doen aan de hygiënische eischen tevens een open oog zal hebben voor de verfraaiing der gemeente. WOUDENBERG. In de boterfabriek «De Vooruitgang» is ingebroken. De dieven hebben te vergeefs getracht de brandkast te openen, zoodat ze zich alleen met wat eieren en sigaren moesten tevreden stellen. Men heeft de daders nog niet ge vonden. Alhier is de boerderij van den landbouwer M. Kemp afgebrand. Huis met inboedel, schuur, drie groote hooi bergen, gevuld met 300 vimmen koren en hooi zijn in de vlammen opgegaan. De brand was ontstaan door een vijf-jarig knaapje, dat met vuur speelde. Er was niets verzekerd. Baarn. De gemeente Baarn, welke om hare gezonde ligging, heerlijke bosschen en prachtige omgeving jaar lijks duizenden vreemdelingen trekt, laat niets onbeproefd om hare eerenaam «De parel van het Gooi» te blijven be houden. De minste klachten over de hygiënische voorwaarden vinden steeds een dankbaar gehoor, zoowel bij het bestuur der gemeente als bij de actieve Vereeniging tot verfraaiing en tot Be vordering van het Vreemdelingenver keer. Geen wonder dan ook, dat toen onlangs klachten werden vernomen dat de wegen te dicht met boomen beplant zijn, zoodat licht en lucht niet voldoende kunnen doordringen en dat zelfs enkele Amsterdamsche geneesheeren hierin een reden vonden om Baarn als verblijf plaats te ontraden, dit dadelijk een punt BEKERWEDSTRIJD. H. V. C. IIKampong II 1—2. Om even over twee laat scheidsrechter ten Bruggecate met twee volledige elf tallen aanvangen. Direct na den aftrap werd er met vuur gespeeld. Spannend wtrd daardoor de match, wat zij bleef tot aan 't einde toe. Voor de rust gaf de rechts-binnen van H. V. C. haar de leiding door een pracht- schot, dat onhoudbaar zal, maar werd haar ook weer voor ontnomen, omdat een der backs hands maakte in het straf schop gebied. Deze strafschop werd kei hard en onhoudbaar door de rechts-bin nen van K. in een doelpunt omgezet, zoodat half-time aanbrak met 1 1. Na de rust bleef die stand tot een kwartier voor tijd dezelfde. Nu viel K. een corner ten deel, die uitstekend door de links-buiten werd genomen, en tot geluk van K. haar de leiding gaf, doordat N. die corner zelf in een doelpunt omzette. Hierin kwam geen verandering, hoewel H. V. C het laatste kwartier bijna ge heel ingesloten was. In deze periode weerde de achterhoede zich uitstekend. Toen scheidsrechter teBruggeca etijd floot, won K. met 21, waardoor H. V. C. direct uit deze wedstrijden is ge wipt. De uitstekende leiding van ten B. droeg enorm bij, tot het gezellig verloop van dezen wedstrijd. Gelijk spel had de ver houding juist weergegeven. Leusderheipr aatj e. A.s. Zondag zal de Leusderhei weer een schouwspel van grooten strijd zijn. G. V. C. uit Wageningen zal nu Quicks bezoeker zijn. De Wageningers staan no. 2 op het lijstje, terwi|l Quick de eereplaats bekleedt. Verliest Quick dus, dan is ze haar eerste plaats kwijt en zal die dan i aan G. V. C. moeten afstaan. Wij verwachten, dat de menschen uit de landbouwstad zullen zegevieren, even als het vorige jaar, ofschoon niet met zulke hooge cijfers. De Roode Quickenaars schijnen tegen P. W. al het vuur, dat in hen zat, er uitgegooid te hebben, getuige de wed strijden tegen Z. A. C. en Vitesse. Mis schien schieten ze wel weer uit hun slof we hopen het van harte 1 Ook het tweede en derde schijnen niet meer te kunnen winnen. Het tweede moet het nu eens weer tegen H. V. G. probeeren, terwijl het g e h e e 1 e derde elftal, niemand uitgezonderd, maar naar Blauwkapelle moet trekken, om daar Kampong II te verslaan. gericht. Alleen zal worden les gegeven in Natuurkunde Ned. Taal er. Ifekecen zullen om financieele redenen van het programma moeten geschrapt worden. Voor het examen Vrije- en orde oefeningen der gymnastiek slaagde alsnog Mej. N. Vlaanderen, leerlinge aan de Rijks-Normaallessen alhier. Handel in Veevoeder. In de mededeelingen van den consul- generaal a. i. te Hamburg komen enkele alleszins lezenswaardige berichten voor, betreffende den handel in veevoeder. De handel in veekoeken, zemelen, rijst- voedermeel enz. heeft in Duitschland slechts gedurende de eerste vier maan den van 1906 een alleszins bevredigend resultaat opgeleverd. Reeds in Mei en Juni nam het gebruik in sterke mate af; deels een gevolg van de hoogere prijzen, deels ook met het oog op den bijzonder gunstigen stand der graange wassen. Kort daarop kwam de rijke oogst van hooi, stroo, rapen, haver enz. binnen, waarna de gebruikers nog min der neiging toonden tot den aankoop van fabrieksvoedermiddelen te besluiten, ondanks de belangrijke stijging van vee en vleeschprijzen, die inmiddels had plaatsgevonden. Vervolgens wordt in het bericht ge wezen op het feit dat ook in het afge- loopen jaar de vraag naar de door malen verkrijgen voederstoffeu bv. zemelen en rijstvoedermeel, wederom sterk is toegenomen. Dezemeleninvoervan 190b overtrof dien van 1905 met 10 de toename voor rijstvoedermeel bedroeg c.a. 9 De invoer van veekoeken nam slechts met c.a. 3 toe- De beide eerstgenoemde artikelen, die vrij van invoerrechten zijn, kunnen met goed gevolg op de Duitsche markt verhan deld worden. Verschillende factoren hebben ertoe bijgedragen, dat de invoer van veekoeken in minder mate is toegenomen. Allereerst de hoogere prijsnoteeringen als gevolg van de stijging der prijzen van de ver schillende grondstoffen, als copra enz. Bovendien was de invloed van den buitengewoon rijken oogst van hooi, haver, stroo enz. duidelijk merkbaar, terwijl als algemeene oorzaak mag worden aangegeven, dat, zooals hier boven reeds werd meegedeeld en uit de statistieken ook duidelijk blijkt, de veekoeken op de markt meer en meer worden verdrongen door rijstvoeder meel en zemelen. Wat de landen van herkomst betreft, wordt opgemerkt dat de toename van de aanvoeren uit de Vereenigde Staten van Amerika, zoowel als uit Argen tinië, voornamelijk van zemelen, reus achtig is. De aanvoer van veekoeken uit Nederlaad neemt voortdurend en belangrijk afdaartegenover staat echter een geregeld toenemende invoer van* zemelen en rijstvoedermeel uit dat land. Ondanks den bovenvermelden rijken oogst van veevoedergewassen in 1906, was er voortdurend behoefte aan uit het buitenland ingevoerd veevoeder teneinde te kunnen voldoen aan de eischen van de veeteelt, die zich tenge volge van de hooge vleeschprijzen zeer heeft uitgebreed. De vraag naar buiten- landsch graanvoeder zal nog geruimen tijd aanhouden; vooral ook omdat de graanprijzen, in de eerste plaats die van gerst en mais den laatsten tijd zoo hoog zijn dat zij een voordeelig ge- bruikt van deze artikelen als veevoeder bijna geheel uitsluiten. Ter gelegenheid der verkiezing van vier leden voor het college van nolabe len bij de Ned. Herv. Gemeente te Amers foort zijn uitgebracht 187 stemmen. Her kozen de heeren J. van Apeldoorn J. Lz. (158) en H. Noorman (152); gekozen de heeren F. M. Brouwer (166) en G. D. van Kuyk (120 stemmen). Op den heer A. J. Krieger waren uitgebracht 65 stem men en op verschillende andere personen 1 stem. De Chr. Jongelings Vereeniging «Psalm 119 9» heeft eenige winter- lezingen georganiseerd waarin de vol gende sprekers zullen optreden 18 Nov. Ds. Vunderink, alhier, onder werp: «De Muziek». 10 Dec. Ds. H. Bakker, Woudsend, onderwerp: «Het duizendjarig Rijk». 9 Jan. Ds. M. Jongebreur, Veenen- daal, onderwerp: «De Antichrist». 13 Febr. Ds. P. S. Meerburg, Soest- dijk, onderwerp: «Bernard ter Haar». 10 Maart, Ds. A. B. te Winkel, De Meern, onderwerp: Hen's Brand». Aan de universiteit te Utrecht is met goed gevolg afgelegd het examen cand. theol. door den heer A. J. de Beaufort. Naar wij vernemen, zal de cursus voor hoofdacte te dezer stede slechts op zeer bescheiden schaal worden in Brutale Aanranding. Een heer is gisterenavond te ongeveer zeven uur in het Vondelpark bij de Vondelstraat te Amsterdam door drie mannen aangerand. Zij pakten hem onverwachts beet en zoó hardhandig dat de hevig ontstelde voorbijganger zijn bewustzijn verloor. De straatroo- vers gingen toen kalm de zakken van den bewustelooze inspecteeren en von den een portemonnaie met een rijks daalder er in. Hiermede schenen de »apachen« niet tevreden. Zij wachtten totdat hun slachtoffer weer bijgekomen was en dwongen toen den heer hun te belooven nog denzelfden avond te tien ure een som gelds te brengen op het Museumterrein bij de IJsclub, on der de bedreiging, dat zoo hij zulks niet deed, spoedig iets ten zijnen nadeele gepubliceerd zou worden. De aangerande schijnt blijkbaar be loofd te hebben op het Müseumterrein geld te brengen, ten einde vrij te komen. Hij wist echter iets later, zonder dat de straatboeven het be merkt hebben, de politie te waarschuwen Eenige rechercheurs arresteerden des avonds tegen tien uur twee mannen, die op het politiebureau herkend zijn door den aangerande. Valsche bankjes van 40. Het >Utr. Dbl.« schrijft: Ons werd een bankbiljet van veertig gulden vertoond, dat wij zeker op het eerste gezicht voor echt zouden hebben aangezien, zoo er ons niet bij was ge zegd, dat het valsch was. En zelfs ofschoon wij dit wisten, konden wij nog niet dadelijk de ken merken der valschheid gewaar worden. Bij vergelijking met een echt biljet echter bleek het volgende: De zwarte opdruk, blijkbaar langs photografische weg gereproduceerd, was op het valsche biljet iets donkerder, iets bruiner, en iets minder scherp, dan op het echte. Duidelijker is het tweede kenteeken de groene onderdruk is op het valsche biljet onduidelijk. Op het echte biljet staat het wit der ornamentiek duidelijk tegen het groenop het valsche was van het wit weinig te zien en was het groene fond vrij wazig ineengeloopen. Derde kenmerk: het watermerk ont breekt op het valsche biljet. Vierde en duidelijkste kenmerk: de achterzijde van het valsche biljet is groenachtig, die van het echte biljet schoon wit. Het valsche biljet vertoonde de sporen van vermoedelijk reeds vrij lang in omloop te zijn geweesten dit ware geen wonder, want wie niet scherp toekijkt neemt zulk een biljet argeloos aan. Te Zutphen is sedert Vrijdag spoorloos verdwenen de heer Johannes Rutgers. Gisteren arriveerde een veld wachter uit Heesch (N.-Br.) met twee politiehonden, om te trachten het spoor van den vermiste Ie vinden hij vertrok om 1U uur met de honden in de richting van Warnsveld en zou zoo noodig heden zijn nasporingen voortzetten. Geldtransport te Peters burg. Een geldtransport te Petersburg behoort tot de merkwaardigste tooneelen. t Is middag. Officieren, dames en studenten slenteren lanlerfantig door de hoofdstraten. Plots ontstaat er een helsch lawaai, een troep zingende lie den zigzaggen in slagvorm tusschen de groezelige huizenrijen. Er komt leven in de anders op deze tijden tamelijk uitgestorven straten. De koetsiers van huurkoetsjes zoeken nu voor hun „aapjes" veiliger standplaats uit. Wan delaars blijven vol verwachting op het trottoir staan. Slechts de politieagenten doen overdreven druk, rennen her en der heen, douwen al te opdringerige nieuwsgierigen ruw achteruit en beve len onder 't uiten van harde, onwel luidende keelklanken, vrachtrijders en wandelaars in de zijstraten te blijven tot 't gewichtige voorbij is. Te midden van een ademlooze stilte trekt een zeldzame stoet voorbij. Voor aan rijden op fietsen de twaalf bood schappers. Daarop volgt een kozak in de rechterhand houdt hij een enorm zwaard dreigend omhoog gericht. Ach ter hem rijden tal van kozakken, breede stoere, gebaarde mannen op kleine, kittige paardjes. Deze brute kerels maken deri weg als 't ware schoon. Bij 't zien van die gevreesde lieden treedt elkeen schuchter achteruit. In wijden boog zwaaien de kozakken hun in 't zonlicht blikkerende zwaarden boven 't hoofd. Vlak achter deze kozakkenhorde ratelen vier kleine, zwarte, eigenaardig gevormde wagentjes. Naast den koetsi: r zit een bleek, verneuteld manneke met een monsterachtigen, zwarte bril op den neus. Al de voertuigjes zijn van nagenoeg gelijke grootte, vorm en uiterlijk. Kozakken en boodschappers op fietsen sluiten den vreemden stoet. Zoodra 't vreemdsoortige geheel voorbij is, wordt 't weer stil in de straten. „Wat beteekent dit alles?" vraagt onwillekeurig een vreemdeling. „Zij transporteeren geld naar de bank De regeering vreest voor een noodlol- tigen overval tijdens 't vervoer." „Maar toen verleden jaar die brutale overval gepleegd werd, wat deden de kozakken toen?" Zij konden niets uitrichten. Men zegt, dat toen de bom ontplofte, hun paarden er verschrikt vandoor gingen. Toen zij er eindelijk in slaagden hun paarden in te houden en daarop terug te keeren was alles reeds gebeurd." „Wat is toch in die vier wagens ge borgen?" „Drie ervan zijn leeg, slechts een bergt 't geld binnen haar wanden." „Wie is dat manneke?" „Dat is de kassier..." Intusschen is de stoet reeds veel ver der getrokken. Een klein oponthoud heeft nog even plaats. Aan de straatkant slaat, tusschen de reeks huurkoetsjes, een dichte, vuur- roode auto. Dat komt een der kozakken een weinig verdacht voor. Hij maant den chauffeur door te rijden. Deze ziet hiervan 't noodzakelijke niet in en blijft kalm wachten tot alles zal zijn voorbijgegaan. Kozak nijdig dat zijn bevel niet opgevolgd wordt begint n u den van pijn ineenkrimpende bestuurder met zijn karwats op heftige wijze te ranselen. Omstanders wijken verschrikt uiteen. Zalig Rusland Heerljjk land. De tNovojt Wremjaweet mede te deelen, dat op de inspectie-reis van den minister van verkeerswegen in Z u i d-R u s 1 a n d is gebleken, dat het op de s p o or wegen in die streken een volledige chaos is. De spoorwegen zijn feitelijk in handen der revolutionnairen. De minister zelf ont kwam nauwelijks aan een bomaanslag nabij Asjkabad. Burgerlijke Stand. Van 6 en 7 November 1907. GEBORENLammert Sjoerd, z. van Sjoerd Huisman en Everarda Koenen. Jannetje, d. van Gijsbertus Mastenbroek en Annelje Mulder. Jaantje, d. van Hiltje Deen en Elisabeth Kaaijk. Wilhelmina Antonia, d. van Hermanus Lambertus Maijer en Maria te Beek. Wilhelmus Reinerus, z. van Jan van Hoeijen en Johanna Bouwman. ONDERTROUWD: Franciscus Jan maat en Willemina Bakker. GETROUWDGornelis Gerardus van Winterswijk en Wilhelmina Johanna van Roosendaal. Jacob Stam en Judina van der Pol. Johannes van den Hooff en Marrelje Koops. Evert Vis en Johanna de Wit. OVERLEDEN: Jannetje Klok, oud 31 jaar, echtg. van Antonie Vial. Laatste Berichten. De propaganda club „Leo XIII" heeft het programma voor de Sociaal- Apologetische cursusavonden voor dezen winter vastgesteld als volgt: 11 November de heer P. J. Th. Dieges, over „Het Sociaal congres van 's Bosch". 18 Nov., 20 Jan. 1908, 17 Febr. en 16 Maart, kapelaan H. Akkermans, „Apologetisch onderricht". 25 Nov. de heer J. Th. van Lent, hoofdonderwijzer te Zeist, over „De Sociale Quaestie". 2 Dec. dezelfde over „Kerk, Staat en Maatschappij". 9 Dec. de heer M. H. J. van Lent, over het „Socialisme". 16 Dec. de heer van Lent, van Zeist over „het Vrouwenvraagstuk". 23 Dec. de heeren W. G. Klomp en H, Huurdeman over „De Kunst- en het Vakonderwijs". 3 Febr. 1908, de heer S. Kraan over „het Arbeidscontract. 9 Maart, de heer van Lent, van Zeist, over „Opvoeding en Onderwijs". De lessen worden in het gebouw van den R. K. Volksbond gegeven er zijn ook voor niet-leden toegankelijk. 1907-1908. GREENWICHT IJ D. Vertrek uil AMERSFOORT. Naar AMSTERDAM. 6.22, 7.—, 7.27, 7.49,8.0&, 8.15, 9.06, 9,32 10.05, 10.26 11.25. 12.19,1.38,2.27,3.24,3.56,4.05,5.05, 5.43, 6.05, 7.12, 8.14, 8.69, 9.1&, 9.31 en 10.18. Naar UTRECHT. 5.20, 6.57, 7.55. 8.10, 8.59, 9.36, 10.04, 10.25, 11.08, 12.26, 1.05, 2.30, 2.60, 3.24, 4 504, 5 47, 6.12, 7.02, 7.14, 8.18, 8.55, 9.23,9.62. 10 03 en 11.12. Naar ZWOLLE, •5.18, 6.37, §7.50,8.57,9 39, «10.28,11.26, «12.40, I.56, 3.—, *4.28, 5.50,7.13, §7.25, -j-9.12 en 10.01. «Tot Nunspeet. §Tot Harderwijk. fTotNijkerk. Naar ZUTPHEN. •7.08, 8.54, «11.31. «2.09, «4.02, «7.16 en «9.58. «Buurttreinen tot Apeldoorn. Naar NIJMEGENi 6.59, 8.06, 9.38, 11.31, 12.42, 3.63,5.58 en 9.58. Aankomst te AMERSFOORT. Uit AMSTERDAM: 6.50, 6.58, 7.45, 7.63, 8.50, 9.29, 10.18, 10.46, II.13, 11.26, 12.35, 1.28, 2.01, 2.56, 3.42, 3.6a, 4.40, 5.12, 5.38, 6.24, 5.65, 6.13, 7.06, 7.29, 9.17, 9.53, 10.51, en 12,42. Uit UTRECHT. 5.16, 6.31, 7.44, 7.56, 8.50, 9.34, 10.24, 10.36 11.20, 12.37 1.52, 2.- 2.27, 2.55, 3.50, 4.25 5.37, 5.46, 7.02, 7.09, 7.26, 9.07, 9.48, 10.46 en 11.54. Uit ZWOLLE. 6.49, «7.45, 8.56, §9.43,10.—,11.03, «1.03,2.17. •3.16 3.57. 4.59. *6.58,8.09, §9.21,9.48 en tl0.02. •Van Nunspeet. v. Harderwijk, t v. Njjkerk. Uit ZUTPHEN. 8.51, 8.— «9.28, «9.56, «12.12, «2.22, 3.54, «6.01 7.61 en «10.14. «Buurttreinen van Apeldoorn. Uit NIJMEGEN. 7.43, 10.21, 11.22, 3.19, 5.40, 8.09 en 9.11. kjbbbbbbkAdüblcjlc f «X CONFISETJR. - - JJ LANGESTRAAT 1, HOEK VARKENSMARKT. Teliphoon No. 171. in diverse smaken

De Eemlander | 1907 | | pagina 3