STA US-NIEUWS. Uit de Omgeving. SPOKT. Rijkskanselier is stellig een normaal en bovendien, gelijk voor de rechtbank nogmaals bleek, hardwerkend man. Ten slotte verklaarde dan ook zijn beschul diger dat hij introk wat hij had gezegd en den vorst, die daarom waarschijn lijk niet veel geven zal, zijne veront schuldigingen aanbood. Het neemt niet weg, dat hij, en terecht, veroordeeld is tot anderhalf jaar gevangenis. Maar is het niet een ernstig geval, dat een man van Bülow's beteekenis zich voor de rechtkank moet verdedigen tegen den laster van een zoo rampzalig creatuur als tegenover hem stond In den Duitschen Rijksdag zal een voorstel gedaan wordenten eersten om door de beschikbaarstelling van 500,000 Mark Graaf Zeppelin in de gelegenheid te stellen een tweede luchtschip te bouwenten tweede den Graaf zijn geldelijke offers voor den bouw van het eerste schip hij heeft zijn groot particulier vermogen er bij kans geheel bij ingeschoten ruim schoots te vergoeden. Zeppelins schip wordt dan natuurlijk het eigendom van het Rijk. BINMENLANAJ. STATE V GENERAAL. Tweede Kamer. De kamer zette eergisteren en gisteren de beltandeling voort over de Indische begrooting. Nieuws valt hierover niet veel mee te deelen. Men is thans ge vorderd tut afd. VII. Burgerljjke en Open bare werken. Op voorstel van den voorzitter werd besloten het wetsontwerp totopsporing van delfstoffen van Staatswege na afloop der Indische begrooting, doch niet vóór a.s. Dinsdag te behandelen. Aan den heer Marchant is verlof ver leend, den minister van Oorlog te inter- pellceren over zijn voornemen, om het blijvend gedeelte na 1 December onder de wapenen te houden. De heer Ter Laan liep met dezelfde plannen rond, doch bepaalde zich, nu zijn vrijzinnig- democratische collega hem voor was, tot het verzoek, dat de interpellatie dan ook gehouden zou worden vóór 1 December. Uit de Memorie vag Altnoord op bet Afdeelings- verslag Staatsbegrooting 1908. De Regeering acht het onnodig wederom in te gaan op de bespreking van de oorzaken van het optreden van dit Kabinet in 1905. Van den arbeid op legislatief gebied getuigt de omvangrijke lijst der onder het tegenwoordig Kabinet ingediende wetsontwerpen, waaronder hoogst belang rijke, die sociale hervormingen beoogen. Reeds verlieten de Departementen het ontwerp Armenwet en het ontwerp Successiebelasting, weidia zal ook do commissie voor de technische herziening van het tarief van invoerrechten met haar arbeid gereed zijningediend is reeds het oniwerpOuderdomsverzekering. In hoofdtrekken vastgesteld is reeds een werktijden-wetsontwerp (nacht- en Zon dagsrust voor volwassen arbeiders). Weldra komen de Memoriën van Ant woord in zake de belastingontwerpen. Met spoed wordt voorlgearbeid aan de wetsontwerpen Strafrecht en Militair Strafrecht. Veel wat omtrent de Grondwet-plannen is gezegd kan onbeantwoord blijven, nu de betreffende voorstellen de Kamer hebben bereikt. De bedoeling is, de be slissing in eerste instantie nog voor het einde van deze legislatieve periode moge lijk te maken. Ten opzichte van de financieele toe komst verklaart de Regeering noch tot de optimisten, noch tot de pessimisten te behooren. De voorzichtigheid verbiedt het disconteeren van gunstige verwach tingen. Zoo mag niet vast worden ge rekend op een bedrag van ruim 11 ton aan opcenten en van een millioen aan extra bankwinst, die onder de middelen van 1906 voorkomen. Wel wordt ook nu gerekend op een accres, doch zonder dat zou tijdelijke versterking van middelen noodig zijn en die wordt niet gevraagd. De groote stijging der uitgaven moet voornamelijk worden toegeschreven aan wetten in 1905 aangenomen, die even wel op de begrooting van 1906 nog geen invloed haddende onderwijs- novelle, de regeling van de pensioenen van onderwijzers van het bijzonder en van bet middelbaar onderwijs, de wet op den buitengewonen inkoop van Natio nale Schuld en de leening ten behoeve van Nederlandsch-Indië. Voorts is veel thans „gewone uitgaaf" geworden, wat vroeger .buitengewoon" werd genoemd. Eindelijk is het aantal ambtenaren grooter, zijn de pensioenen verhoogd, de traktementen evenetns, enz. enz. Ten opzichte van de ^verhouding tusschen de vakorganisatie en de Rc- ipg ziel deze laatste niet voorbij, dat er onderscheid is tusschen gewone vakvereenigingen en die van militairen en ambtenaren, doch ook voor hen geldt het grondwettig voorschrift van vrijheid. Welwillend zal de houding van de Regeering ook jegens deze zijn, maar nooit zullen zij rechten kunnen doen gelden tegenover de Regeering. Nooit zal deze onderhandelen op voet van gelijkheid als twee partijen, die een overeenkomst maken. In dien zin zal de Regeering de vereenigingeri nooit .erkennen". Wenken en opmerkingen op gepaste wijze onder haar aandacht gebracht, zal zij gaarne overwegen, niet slechts als die opmerkingen de arbeids verhoudingen, maar zelfs als zij den dienst betreffen, doch een verplich ting om aan regelingen een raad pleging van de vereeniging te doen voorafgaan, erkent de Regeering niet. Den directeur-generaal der posterijen en telegraphie is aanbevolen om zoo lang de groepsvertegenwoording er nog niet is, contact te houden met de be sturen der vakvereenigingen ter zake waar hij dat nuttig en noodig zou oordeelen. De directeur-generaal gaf reeds aan den wenk gehoor. Het nader schrijven van dezen, waarbij hij te kennen geeft, dat er geen be zwaar bestaat tegen de vervulling van een bestuursfunctie door iemand, die werkzaam is bij het hoofdbestuur, maakt de beantwoording van de desbe treffende vraag overbodig. Nadere regeling der rechtspositie van ambtenaren is in bewerking. Uit den Middenstandsbond. Commissie Vervroegde Winkelsluiting. De, op het congres te Nijmegen benoemde, Commissie in zake de ver vroegde winkelsluiting, bestaande uit de heeren Van Hout, voorzitter, Dee- nik, Koppel, Van Leeuwen en Prinsen als leden, heeft haar eerste vergadering gehouden op Vrijdag 1 November in Hotel Central te 's-Bosch. In deze vergadering heeft de com missie een leiddraad voor hare werk wijze vastgesteld. Het Vijfde Congres voor den Mid denstand zal in 1908 te Dordrecht worden gehouden, vermoedelijk in de maand Juli. Op de agenda van het Congres komt slechts 1 onderwerp voor nl. ide Vak opleiding van den Middenstand», en zal door verschillende bevoegde per sonen gepreadviseerd worden. Ten einde een goede voorbereiding in de Vereenigingen mogelijk te maken, zijn door het Bondsbestuur maatregelen genomen, om de preadviezen zoo spoedig mogelijk in druk aan de aan gesloten vereenigingen te zenden. Reeds nu is een belangrijk preadvies ter perse, nl. dat van den heer J. N. Hendrix te Amsterdam, Voorzitter van den Nederlandschen Aannemersbond. Dit advies zal reeds in den loop dezer maand aan iedere aangesloten vereeni ging worden toegezonden. Bij het Gemeentebestuur van Am sterdam is een officieele mededeeling ontvangen, waaruit blijkt, dat het door den Duitschen Keizer aan de Koningin te Amsterdam te brengen bezoek niet definitief afgezegd, doch ongeveer drie weken uitgesteld is De voorbereiden de maatregelen voor de ontvangst zijn dan ook weder in gang. Hierbij sluit zich aan het bericht aan het „N. v. d. D." van particuliere zijde uit Berlijn gemeld, dat, toen Keizer Wilhelm besloten had, drie weken op het eiland Wight te blijven, hij terstond aan onze Koningin heeft geseind en gevraagd of een bezoek na afloop daarvan alsnog welkom was. H. M. moet daarop zeer hartelijk geantwoord hebben. Daar het bezoek op Wight drie weken ongeveet zal duren, kan men den Keizer in het begin van December te Amsterdam ver wachten. Nader verr eemt het blad dat de datum van het bezoek is: Woensdag 11 December. Kunst en Wetenschap. Het Flonzaley-kwartet. Er zijn in de laatste jaren nog al eens kwartetten gevormd, die ook in verschil lende plaatsen van ons land, hier met minder, daar met meer succes optraden. Het Flonzaley-kwartet, saamgesteld uit twee Italiaansche kunstenaars, Adolfo Betti, le viool, en Ugo Ara, alt, en twee Fransche, Alfred Pochon, 2de viool en Zwan d'Archambeau, violoncel, mocht overal waar het optrad, zich verheugen in een uitbundig succes. De critici zijn zoo goed als eenstemmig van oordeel, dat we hier hebben een kwartet van zeer hoog muzikaal gehalte. Het verwonderde ons dan ook vol strekt niet, waar er van verschillende zijden zoo'n roep was opgegaan over de kunstpreslatie van het Flonzaley-kwartet, dat bij het concert, gisterenavond in Amicitia gegeven, de zaal weer zeer goed bezet was. Alleen de tweede rang was thans zoo goed als leeg, nu kan men toch zeker niet klagen, dat het te duur is. Dat de aanwezigen genoten, bewees het herhaald aanhoudend applaus, dat den artisten ten deel viel. Dit viertal mag dan ook ten volle aanspraak maken op een eerste plaats onder de vele kwartetten, die den laatsten tijd opgetreden zijn. In alles toonden zij een meesterschap, dat zeker niemand hun, na het gehoorde van gisterenavond zal willen ontzeggen. Met een benijdens waardig gemak, rustig en zelfbewust werden de grootste moeilijkheden over wonnen, zelden iioorden we met zooveel dynamische fijnheid spelen. Het kwarlet bestaat in alle opzichten uit voorname artisten, kunstenaars die hun instrument geheel in hun macht hebben en die door hun weergave, vol glans en gloed, toonen van een mach ig talent te zijn bezield. Wat komt zoo'n quartet van Dvorak toch in zijn volle schoonheid prachtig uit, wanneer het veiklankt wordt, door artisten van zoo'n superieure krac/it, spelende met een gevoelswarmte die groote bewondering wekt. Dat het publiek dan ook trachtte door krachtig aanhoudend applaus nog een .toetje" te verkrijgen, lag voor de hand, maar de heeren bedankten met een beleefde buiging voor de hartelijke ovatie. „Voor de Kunst" te Utrecht. De firma Van Veen en Co. exposeert daar op 't oogenblik een collectie oud- Japansche kunstvoorwerpen, zooveel mogelijk naar tijdsorde gerangschikt, van 16001865. Dit is 't jaar, toen de Japansche havens voor het wereldver keer geopend werden, en doordat de kunstenaars, verlokt door de groote aanvraag uit 't buitenland, naar voor werpen, die zij tot nu toe alleen voor 't dagelijksch gebruik vervaardigd had den, zich gingen toeleggen op groote goedkoopere en oppervlakkige productie voor den uitvoer bestemd, de eertijds zoo sterke en nationale kunst een nieuwe fase intrad. Voegt men hierbij nu nog den in vloed der Westersche kunst en bescha ving op dit tot nu toe vrijwel apart staande volk uitgeoefend, dan kan men wel begrijpen, dat de laatste periode het verval der inheemsche kunstindustrie beteekende. En al zegt de heer A. W. Van Veen in de voorrede van den catalogus vergoelijkend, dat er nog wel schoone kunstvoorwerpen vervaar digd worden, de hier aanwezige moderne bronzen bewijzen wel, dat de nieuwste ooilogsschepen en snelvuurkanonnen tot nu toe nog 't eenige geschenk uit 't Westen geweest is, dat voor hen eenige waarde heeft. Deze bronzen laten wel duidelijk zien hoe sterk die invloed al is, zoo in tijger met stier, jongen met hond, de njsl klopper e.a., waar zij in een plat nabootsen der realiteit, 't statige wijdingsvolle van hun vroegere kunstwerken geheel ver loren schijnen le hebben. Technisch zeer hoog opgevoerd zijn zij wel een sprekende illustratie, dat meesterschap in uitvoering en getrouwe nabootsing nog geen kunst kan geven. Het mees terschap over 't materiaal en werktuig schijnt die werklui wel aangeboren te zijn, de techniek is tot een wonder baarlijke hoogte opgevoerd, zoo 'dat de smetlooze, preciese afwerking soms koud en hinderlyk aandoet. Er is hier ech.er een verzameling gesmeede Tsuba's stootplaten voor sabels, meesterstukjes van smeekunst, waar echter de verfijnde uitvoering niet in 't minst hinderlijk aandoet Van de simpelste, meest voor de hand liggende motieven als een takje, een insect of zoo iets weten zij, wier naam in de meeste gevallen onbekend is, een gracieuse, smaakvolle versiering te geven, zonder ooit in herhalingen te vervallen; men vindt geen twee dingen, aan elkan der gelijk, en dat steeds nieuwe ontwer pen weten samen te stellen, getuigt wel van den frisschen en levendigen geest van dit bijzondere volk. Er zijn verder hier geestige gesmede netzuké's, waarbij als curiositeit een af beelding in ivoor gesneden, van een Hollander getoond wordt. Een aardewerk, pot van een grijsachtig-wit email met blauwe versiering, koetjes en boomen, dat sterk aan oud-Delftsche doet denken, wijst ook nog wel op de relaties van Holland en Japan in vroeger tijden. Onder de Chaire's Chawan's en andere voortbrengselen der hoogstaande potte- bakkerskunst zijn zeer fraaie dingen aan te wijzen. Zoo bv. dat kommetje, Sat- suma, in een delicaat grijs-bruin met enkele witte lijntjes en vlekjes als ver siering. Onder de vele lakwerken zijn de koek- doosjes te noemen, fijne, smaakvolle dingskes, die door hun teere schoonheid zoo juist pasten in de handen "an die frêle wezentjes, in kleurige, slepende ge waden. Verder bronzen vazen, haarkam men, kostbare geïncrusteerde wapens, medicijnkistjes, boeddha's in zakformaat, tabakszakjes, een zuiver gesneden kwan- non beeldje, waarnaast de bronzen tem- pelkoro, Laotze vooistellend, direct groot- scher aandoet en eindelijk eenige ge kleurde houtsnees en kakemono's. Het Vaderland. R Door sommige slagers is besloten den prijs van het varkensvleesch te verlagen, daar de varkens prijzen in den laatsten tijd nogal gedaald zijn. In de Donderdagmiddag gehouden raadsvergadering te Barneveld is be sloten om der. aanleg van harde wegen in die gemeente aan den laagsten in schrijver, den heer J. van Harpen, te Amersfoort, te gunnen. Vermoedelijk zal het werk, aangenomen voor f 149,715, in negen maanden gereed zijn. Bij K. B. is: ie aan den luite nant-kolonel-intendant C M. A. Dou glas, een eervol ontslag verleend als militair lid van de Staatscommissie, in gesteld bij K. B. van 28 Nov. 1905, no. 53ze. benoemd tot militair lid van de onder ie. hier voren genoemde Staatscommissie de majoor-intendant W. P. Van Leeuwen, intendant in de Stelling van Amsterdam. Donderdagavond brachten de AmersfoortscheMuziekvereeniping» en «Jubal< den heer A. M. Kollewijn een serenade. Tegen 8 uur werd afge marcheerd van het repetitielokaal in de Koestraat en ging het naar het hotel Place Royal op de Kortegracht. Aldaar werd de heer Kollewijn eerst toegesproken door den heer J. A. Jochems, die bij ontstentenis van den voorzitter, namens de Amersfoortsche Muziekvereeniging hem hartelijk geluk- wenschte met zijn tachtigsten jaardag. De heer H. S. Valkenburg compli menteerde den jarige namens het Symphonieorkest «Jubal». Hij herdacht het vele, dat de heer Kollewijn steeds voor deze vereeniging gedaan heeft en hoopte dat in weerwil van zijn hoogen leeftijd, de heer K. nog langen tijd met denzelfden ijver en groote opgewektheid een sieraad van Jubal» zou mogen blijven. Als blijk van erkentelijkheid en waardeering bood de heer Valkenburg hem het Eere-Voor- zitterschap van «Jubal» aan. De heer Kollewijn dankte voor de hem gebrachte hulde en verklaarde gaarne het Eere-Voorzitterschap aan te nemen. Naar men ons meedeelt gaat de oprichting van een metselcursus aan de Ambachtsschool wegens onvoldoende deelname niet door. Donderdag 7 November was het 5 jaar geleden, dat het Symphonie- Orkest «Jubal» werd opgericht. Daar de heer Kollewijn dien avond niet tegenwoordig kon zijn zal a.s. Donder dag 14 November, dit eerste lustrum eenigszins feestelijk worden herdacht. Den leden zal daarvoor in het repetitie lokaal Odeon in de Krommestraat een feestavond worden aangeboden. De maandvergadering van de Vereeniging Handel en Nijverheid, wordt Maandag 11 November in de Zwaan gehouden. De agenda vermeldt de volgende punten 1. Aanvulling Marktcommissie we gens vertrek van den heer Reuten. 2. Iugekomen stukken. 3. Mededeelingen. Aan het bureau van politie zijn gedeponeerd: een theelepeltje, een portemonnaie met eenig geld en een broche, die op den Openbaren weg ge vonden zijn. Nutsavond. Als iets duidelijk te merken was op den eersten Nutsavond van Donderdag 1.1., dan was het wel dit, dat 't aantal leden meer dan verdubbeld is. Werd anders bij een lezing voor de leden maar een betrekkelijk klein deel van de zaal bezet, thans was deze geheel vol. Er waren ongeveer 3U0 raenscheD, waaronder intusschen heel wat jonge bezoekers. Wij achten goede litteraire voordrach ten, zooals die van Donderdagavond, keurig en vooral beschaafd voorgedragen, zooals Dekking dat kan, een zeer te waardeeren middel om den smaak van het jeugdige publiek te ontwikkelen. Les Bouffons is een luchtig in elkaar gezet, echt leuk blijspel en werd door Dekking met veel talent gezegd niet gelezen gelukkig. Men moet wel een bewonderenswaardig geheugen hebben om een dergelijk groot stuk geheel uit het hoofd te kunnen reciteeren. Wij deelden reeds mede, dat Les Bouffons het successtuk was van Sarah Bernardt, die daarin de hoofdrol van Jacassc vervulde in het vorig seizoen. (Sarah B. schijnt zich tegenwoordig bij voorkeur op het vervullen van mannen rollen loe te leggen). 't Is te begrijpen, dal dit stuk succes gehad heeft, wanneer we in aanmerking nem :n, dat het Henri Dekking alleen gelukte gedurende I J uur er ziju publiek mee te boeien. Het „salieavondje" bij juffrouw Pie- lersen, het nastuk, sloeg in, en het aan houdend handgeklap, waarmee onze eminente voordrager beloond werd, was wel verdiend. Zooals wij bereids meêdeelden komt 28 November de heer Schmier, de humoristische pianist-zanger voor een Volksavond. 't ls dan maar te hopen, dat de leden van het nutsdepartement niet zoo ruim gebruik maken van het milde recht, hun door het nieuwe reglement toegekend om hunne huisgenooten meê te brengen zonder verdere beperking, want dan zuu hel wel eens kunnen zijn, dal er op de „Volksavonden" voor hel volk geen plaats was. En dat mag toch mei. Saarn. Gisteren herdacht de heer dr. A. J. A. Thomas, geneesheer te Baarn, hoofdbestuurslid der Mij. tot bevordering der Geneeskunst, den dag, waarop hij voor 25 jaren bevorderd werd tot arts. Hoewel de jubilaris gewenscht had, dat deze dag voor hem onopgemerkt zou voorbijgaan, daar hij in den zomer van 1908 zijn 25 jarig jubileum, als doctor hoopt te herdenken, werd hem toch ge heel onverwacht van verschillende zijden hulde gebracht. Behalve een groot aan tal bloemstukken ontving de lieer Thomas zeer veel gelukwenschen. In den namid dag werd hij gecomplimenteerd door al de Baarnsche geneesheeren en door het bestuur en eenige leden van den Kring Gooi- en Eemland van de Ned. Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst waarvan de heer Thomas, voorzitter is. De vice-voorzitter, Dr. Schreuder uit Amersfoort hield een zeer waardes-rende toespraak en schonk den jubilaris namens den kring een prachtige ets van Dake naar Mauve. Barneveld. De Raad dezer gemeente besloot, met het oog op de vermindering van het aantal schoolgaande kinderen, aan den onderwijzer, met hoofdakte aan de openbare lagere school alhier, J. A. de Huiler, met ingang van 1 Januari 190b als zoodanig eervol ontslag te verleenen. Op de laatstgehouden Utrechtsche paardenmarkt kocht een koopman uit Zuid-Holland een prachtig paard voor f418 van een boer, zich noemende P. K en wonende onder deze gemeente. Weldra bleek het beest echter een kribbebijter te zijn, waarom de koop man den verkooper schreef het dhr terug te nemen en het geld te restitu- eeren. Toen laatstgenoemde echter niets van zich deed hooren, stelde de koopman een onderzoek ter plaatse in en nu bleek hem, dat hier wel een P. K. woont, doch dat dit niet de verkooper van het paard was. Natuurlijk heeft de bedrogen koopman nu aangifte aan de politie ge daan. De Bilt. De 13-jarige Th. D„ uit Zeist, was gisterenavond als boerenknechtje in dienst gekomen bij den landbouwer G. W., te Groenekan onder Maartens dijk, en hedenmorgen met zijn nieuwen baas op pad gegaan om koolrapen te De Bilt te halen. Op den Groenekan- schen weg aldaar sloeg het paard op hol, met het gevolg dat het jonge knechtje bekneld geraakte tusschen de zittingkist en een eikeboom. Daarop viel hij in een sloot, onderwijl de baas op den weg was geworpen en het paard nog een eind doorliep. Er was spoedig hulp bij de hand. De knaap bleek er het leelijkst te zijn afgekomen. Na ge neeskundig onderzoek werd althans vastgesteld dat een zijner beenen boven de knit gebroken was. Hij is naar Zeist overgebracht om aldaar te worden ver pleegd. (U. D.) Dc groote 'wedstrijd op het Leusderveld. Nogmaals verzoeken wij Amersfoort's burgers en burgeressen morgen allen naar het Leusderveld te trek ken, om den strijd tusschen G. V. C. en Quick te zien. Heusch, de menschen, die van sport houden (en dat zijn er velen niet waar?) zullen geen spijt hebben als ze zoo'n wedstrijd gezien hebben. Verder verwachten we, dat deQuicke- naars zoo'n match «a la P. W.» zullen spelen. Ofschoon het haast zeker is, dat ze zullen verliezen, moeten ze toch pro- beeren maar zoo weinig mogelijk «op hun kop» te krijgen. De Tweede Ronde van dc Holderbcker. Quick is gelukkiger dan het vorige jaar met haar bekerronden. Ze lootte nu tegen Quick II (den Haag) en dan nog

De Eemlander | 1907 | | pagina 2