JOJMJNTE BED1EM s Boxstplaat Kerk- en Schoolnieuws. Ingezonden. aLLEKLEI. MARKTBERICHT. ADVERTENT1ËN. Mejuffrouw EL Leinweber. A. J. van Zalina;en. jovendien op eigen veld. Ook de andere irie-Oostelijke eersteklassers krijgen in de tweede bekerronde vrij zwakke elf tallen tegen zich, behalve Wilhelmina, die een zwaren dobber aan U. V. V. zal hebben. -I Zondag a.s. zal er een plaatselijke ontmoeting plaats hebben tusschen F1. V. C I en Quick II, niet op het gewone tijdstip, maar van 12 uur tot half twee. Deze match is door overeenkomst van jeide vervroegd met het oog op den wed strijd Quick I—G. V. C. Zou H. V. C. nu weer verliezen van ie Quickenaren, evenals vorige jaren Wij gelooven van niet want Quick II is dit jaar niet zeer sterk. De kegelclub >Val Om< zal be gin December 10 jaar bestaan. Dat deze dag wel feestelijk zal worden herdacht spreekt van zelf. Het H.bl. meldt dat de Amsier- damsche vereeniging van jacht- en terreinrijden Zondag a.s. in de omstre ken van Amersfoort een jachtrit zal houden. Punt van samenkomst hotel »De Berg» te n uur voorm. Jagermeester: luit. A. Diemont van het escadron ordonnansen. Predikbeurten. Evang. Luth. Kerk. Zondag 10 Nov. Voorm. 10 uur Ds. de Meijere. Remonstrantsche Kerk. Zondag 10 Nov. Voorm. i0£ uur Ds. I. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Loge gebouw van Persijnstraat t. Zondag 10 Nov Voorm. 10 uur, Ds. G. B. Hylkema van Zaandam. Gereformeerde Kerken. Aangenomen het beroep te Baarn door Ds. H. A. van Andel te Zuidland. Te 's Gravenhage is geslaagd voor tel examen boekhouden M. O., voor luisakte, de heer J. Berendsen alhier. Rechtszaken. Requisitoiren zonder itrafmaal. De „Zutphensche Crt.'e neldt, dat het O. M. bij de Rechtbank ildaar een wijziging gebracht heelt in Ie uitgebrachte requisitoiren. Tot dusver verd altijd bij schuldig-bevinding op rond van een of meer artikelen uit het Vetb. v. Strafrecht een bepaalde straf ;eêischt. Gisteren heelt het Openbaar dinisterie alleen gevraagd toepassing van ien of meer genoemde artikelen van het Vetb. van Stratrecht, aldus de Rechtbank geheel vrij latende in het te vellen vonnis. Dit is meer overkomslig de letter van je ^et, die van het O. M. alleen vordert repassing van de Strafwet, liet gebruik n ons land wil echter, dal steeds een lepaalde straf wordt geëischt, hoewel ook wel elders evenals nu in Zutphen van het gebruik wordt afgeweken. In sommige landen is het gebruik ilgemeen zooals de wet nu door het O. M. te Zutphen wordt opgevat. Voorloopig zal deze wijze van requisitoir nemen door het O. M. worden gevolgd. Fallissementen. Uitgesproken: E. M. Aspeslagh, pensionhouder te Driebergen. G. J. Jonker, boomkweeker, te Voort huizen. J. Förster, vroeger te Amersfoort, firma Maison Dulaar, thans voortvluchtig. uiten verantwoordetytctieid der Redactie). Mijnheer de Redakteur Naar aanleiding van uw hoofdartikel .Verzekering legen werkloosheid", ver zoek ik u beleefd het ondervolgende in uw blad te plaatsen. Bij voorbaat mijn dank. De houding der vakorganisatie's, aan wezig op de vergadering uitgeschreven loor .Onderlinge Hulp" ter bespreking van den te volgen weg om te komen rol leniging der gevolgen van de werkloos heid, word m.i. geheel verkeerd beoor deeld. Het is de vakorganisatie niet te doen om de meest moge lijke munt te slaan uit de verzeke ring tegen de werkloosheid. Maar om de voor haar schade- 1 ij k e gevolgen van het verzekerings stelsel, bepleit door den heer Pels-Rijcken, te ontkomen door invoering van een andere wijze van verzekering, door mij in opdracht van de afdeelingèn dei- Timmerlieden- en Schildersgezellenbond bij het debat aangegeven. Wij willen' landelijke werklozenkassen, beheerd door de vakbonden, zoolang dat niet bestaat accepteeren wij plaatselijke werklozen kassen, onder beheer der plaatselijke vakverenigingen, die hun taak volvoeren gesteund door subsidie's van Gemeente >n Rijk. Waarom nu, kunnen noch willen le vakorganisaties ongeorganiseerden in tun werkloozenlonds opnemen? le. Om dat de vakvereenigingen, wier doel, waar aan elk middel en elke tak harer bezig heid ondergeschikt blijft, de strijd voor verbetering der arbeidsvoorwaarden en der algemeene arbeiderstoestanden is, principieel er nooit in kunnen toestem men om elementen in het verband der organisatie op te nemen, waaronder gewone onverschilligen, maar óók de ergste, bewuste vijanden van de organi satie kunnen zijn. 2e. dat door dit stelsel de mogelijk heid, en zelfs de waarschijnlijkheid wordt geopend, dat zich bij de werk- loozenkas, uitsluitend met het oog op eigen direct voordeel, zullen aansluiten voornamelijk die slechte risico's, waar door op de werkloozenkassen der vak vereenigingen een onredelijk zware druk gelegd wordt, en de georganiseerde méér hebben le betalen voor de even- tueele ongeorganiseerden. De Gentsche cijfers bewijzen dat, de gemeente Gent gaf een tjeslag in 1905 per ongeorganiseerde 9,42 fr. per georganiseerde 1,58 fr. terwijl de contributie's voor beiden gelijk waren. Wij meenen met bovenstaande voldoende aangetoond te hebben de onmogelijkheid om van de vakorganisatie's te vergen om ongeorganiseerden toe te lalen. Intusschen kan er naast de werkloozen kassen der vakorganisatie's immers een kas gesticht worden voor ongeorgani seerden, niets belet hun ook subsidie te vragen aan Rijk en Gemeente. De bewering als zou hel Rijk subsidie weigeren bij uitsluiting van ongeorgani seerden is onjuist. Het Rijk stelt als voorwaarden alléén (in dit gcvalj dat geen subsidie geweigerd mag worden op grond van de politieke of godsdienstige ge zindheid der aanvragende vakorganisatie. Dit is geheel iets anders dan het uit sluiten van bepaalde personen door een bepaalde kas. Tevens is de bewering onjuist als zouden er arbeiders zijn die zich bij geen vakorganisatie aan kun nen sluiten. In de neutrale vakorganie- satie wordt over geen godsdienst of partij-politiek gesproken, noch eenig politiek pogram onderschreven. Ieder kan zich dus daarbij aansluiten en helpe ons de werkloosheid bestrijden door verkorting van werktijd. Ieder een uurtje per dag minder en er zijn weer wat werkloozen aan werk geholpen. G. v. WIJLAND. [Wij hebben in ons artikel gezegd, dat wij den indruk hadden gekregen, dal de besturen van verscheidene vak vereenigingen de zaak heel eenvoudig terugbrachten tot de vraag „welke munt is er voor onze vakvereeniging uit zoo'n verzekering te slaan?" Als deze indruk verkeerd is geweest, kar. niemand zich daarover meer verheugen dan wij, maar de geachte inzender houde ons ten goede, dat hij en anderen door hunne redevoeringen, dien indruk hebben ge vestigd. Dat het belang der vakvereenigingen op den voorgrond staat, erkent de heer W. echter zelf, als hij schrijft, dat men tracht te ontkomen aan de voor die vereenigingen schadelijke gevolgen van het stelsel, bepleit door den heer Pels Rijcken. In de eerste plaats moeten wij op merken, dat de heer Pels Rijcken, voor zoover wij hebben gehoord, voor geen bepaald stelsel heeft gepleit, wij meenen zelfs dat hij in de vergadering dit ook stellig heeft ontkend. Ma r de heer W. heeft toen als voor waarde voor meedoen gesteld wat hij in dit stuk weer doet landelijke werkloozenkassen, beheerd door de vak bonden. En dit is hel juist, waartegen wij bezwaar hebben. Als de vakbonden het beheer over de fondsen krijgen, is het gevaar groot, dat niet bij de vak organisatie aangesloten arbeiders bij werkloosheid met ledige handen zullen terugkeeren, tenzij ze voldoen aan den eisch: Kom eerst in onze organi satie. Dat is een dwang, dien niemand mag goedkeuren. Nu vernemen we, dat wel, zoolang aan bovengenoemden wensch niet is voldaan, plaatselijke werkloozenkassen zullen worden geaccepteerd onder beheer der plaatselijke vakvereenigingen, die hun taak volvoeren, gesteund door subsidies van Gemeente en Rijk. Maar dan noodzaakt men de Ge meente om, ter controle van de nietge- organiseerde arbeiders eene arbeidsbeurs te slichten, iets wat met vrij hooge kosten gepaard gaat. Men wil met ongeorganiseerden niels te maken hebben, omdat onder dezen, zooals de geachte inzender zegt, de ergste bewuste vijanden van de or ganisatie kunnen zijn. Gesteld al, dat die er eens onder waren, zouden dan dezulken, ziende hoe nuttig zoo'n vakorganisatie werkt, van Saulussen geen Paulussen kunnen wor den. Die mogelijkheid is, dunkt ons, niet alleen niet uitgesloten, maar zelfs zeer waarschijnlijk. Wij blijven het dan ook betreuren, als de vakorganisaties aan eischen blijven vasthouden, want men kan er stellig zeker van zijn, dat de Gemeente dan subsidie zal weigeren en dan heeft men niets. Als we niet ingaan op hetgeen de heer W. verder zegt, is dit niet, omdat wij het daarmee eens zijn, maar omdat wij het niet in het b lang van de goede zaak achten er op dit oogenblik meer over te schrijven. De beste raad blijft o. i., als men werkelijk als drijfveer heeft, de ellende, veroorzaakt door gedwongen werkloos heid te verzachtenwendt u tot het Gemeentebestuur met het verzoek dat dit zich de zaak aantrekke. Dan zullen er wel conferenties volgen en kan er iets goeds tot stand worden gebracht. Red. Eemlander.] Vijf menschen verdronken. Omtrent het vreeselijk ongeluk te Hoog- k. I-V, reeds in ons vorig nommer vermeld, wordt uit Groningen nog het volgende vermeld De familie van Panhuys had gedineerd bij den burgemeester van Groningen en keerde ongeveer 10 uur in een zes- persoons omnibusje naar de Leek terug. Op den bok zaten de 62-jarige on gehuwde koetsier Wouter Meyer en de 30-jarige huisknecht Meindert van der Wijck, die binnenkort in hel huwelijk dacht te treden. Er hing een zware misl, die buiten de stad, waar zeer weinig lantarens brandden, nog dichter was. Reeds was men de scherpe bocht, die het Hoendiep bij de tweede rolpalen maakt, voorbij en bevond men zich in het rechte eind van den weg onmiddellijk by het tolhek, ongeveer een kwartier van de stad, toen eensklaps de paarden den weg kwijt raakten en de wagen kantelde en overzij in het Hoendiep stortte. De bewoners van het tolhuis, de Vries en echtgenoote, hoorden een geweldigen plons in het water en vlak daarna hulpgeschrei. Zij snelden naar buiten en afgaande op een brandende lantaren, die een wagenrad flauw ver lichtte, wisten zij dadelijk, dat daar het rijtuig van de familie van Panhuys lag. Wanhoopskreten klonken hun uit het water tegen en nog hoorden zij de jonge mevrouw van Panhuys roepen„Och lieve menschen, helpt ons toch 1", maar het drietal op den oever was machteloos. Er werd een ladder gehaald en op het rad gelegd, waardoor de koetsier, op het punt van verdrinken, den oever bereikte. Toen echter was alles stil geworden in het rijtuig. Alleen werden nog ge hoord de angstkreten van den huisknecht, die, van den bok geslingerd, eenige meters verder in het water moest liggen. Doch ook deze verstomden weldra. Daarop werden de politie en de brand weer uit Groningen opgetelefonneerd. Zij kwamen dadelijk en toen, drie kwartier nadat het ongeluk was geschied, het rijtuig geopend kon worden, vond men vier lijken. Ontzettend moet de doodstrijd zijn geweest, blijkens de vernieling in het rijtuig. Verschillende doctoren heb ben pogingen gedaan om het leven op te wekken, doch te vergeefs. Het vijfde slachtoffer der ontzettende ramp, de huisknecht van Wijck, die des middags vroolijk en weigemoed van zijn meisje afscheid had genomen, werd kort daarna levenloos opgedregd. Zoo had de politie in den donkeren nacht vijf lijken naar het academisch ziekenhuis te ver voeren. De burgemeester van Groningen was Woensdagavond op de plaats van het ongeluk. In zeer ruimen kring heeft de ramp een diepen indruk gemaakt. Allereerst natuurlijk in de Leek, waar de veronge lukten de weldoeners waren van velen, maar ook in de stad Groningen, waar zij zoo vele bloedverwanten en vrienden hadden. Spiritusdrinkers. Men schrijft uit Arnhem aan de .Dordt. Ct.": De een was bakker, de ander lapte schoenen, heel lang geleden. Nu deelen zij sinds langen tijd het lief en leed van hun zwerversbestaan en den slechten reuk waar in zij bij de politie staan, 's Nachts overnachten zij in een op een weiland aan den Westerdijk gelegen hooiberg, die een ietsje beschut tegen de vinnige koude van den nacht; 's mor gens heel vi oeg strompelen ze huiverend, rillend van koude en honger, weer voort, een stok in de hand, een zak op den rug, een rammelend lichaam, den onder zoekenden blik vol duistere misere naar de straalsteenen gericht. Ze zoeken de Arnhemsche vodden rapers I Ze zoeken en vroeten met handen en stok in de modder der riolen, in de vuilnisbakken, in den rommel langs den weg, ze vullen hun zakken, om ze straks na moeizamen tocht te leegen bij den koopman in vodden, die alles sorteert en eenige centen in ruil voor de vuilnis geeft. Dan trekken ze naar den bakker, koopen wat korsten oud brood, voor de rest een flesch zuiveren spiritus. Zoo ziet men de rampzaligen dan hangen, gausch den dag op een bank in het plantsoen, om wanneer de duisternis invalt weer te waggelen naar hun schuil plaats over den dijk. Meermalen heeft men te Arnhem reeds getracht het tweetal zwervers werk te verschaffen, doch zij wenschen in geen inrichting te gaan, hun vrijheid en vriend schap te offeren voor een warmer huis en wat brood. Sinds eenige dagen wordt de zaak door slechts een der vennooten uitgeoefend, de ander nam wat te veel van het brandend goed en ligt in het bureau in zijn roes. Giftige soep! Een huisgezin te Nieuwveen, bestaande uit vrouw en 3 kinderen, is na het gebruik van soep ongesteld geworden. Nadat zij slechts weinig van de onaan genaam smakende soep gegeten hadden begon de een na den ander te braken, gepaard gaande met diarrhee. De ongesteldheid was van dien aard, dat geneeskundige hulp moest orden ingeroepen. De kat, die volop van de soep gegeten had, werd den volgenden ochtend dood gevonden. Aangaande d.' oorzaak verdiept men zich in gissingen. Door het gemeentebestuur van Staphorst is eene verordening in het leven geroepen, waarbij aan vrouwelijke ingezetenen verboden is op een heeren- fiets te rijden. (lel.) De Ru ij terzegels. Het „Hbld." meldt, dat er groote drukte ten postkantore te Amsterdam heerschl waar velen trachten de als porlzegels overdrukte de Ruijter-zegels te be machtigen. Sedert gisternamiddag is er de één-gulden-overdrukzegel niet meer verkrijgbaar; bij een bekenden postze gelhandelaar te Amsterdam worden die zegels reeds heden grif voor f3.50f4 weggehaald en het is te voorzien dat deze prijs zich binnen enkele dagen verdubbelen zal. Ook van de '/j-cenl is niets meer ten poslkanlore voor handen. Vermoedelijk zou heden alles uitverkocht zijn. De Slaapziekte. Vader Guil- leme, het hoofd van de zending in den Congo en in de Duitsche en Britsche territoriën van Centraal Afrika, bericht, dat de slaapziekte bij de zendingposten nabij het Tanganyaka meer nog steeds duizenden offers eischt. Tot heden wer den daar nog geen blanken door de gevreesde ziekte aangetast. De heer Guilleme vreest, dat in de besmette streek de zendingstaties verlaten zullen moeten worden, daar de bevolking gedecimeerd iswaar voorheen bloeiende nederzettingen waren, huizen thans de aasvogel en hyena's. De ambtenaren der Chartered Company trachten de karavaan-wegen, leidende naar den Congo Vrijstaat te sluiten, ten einde liet verspreiden der ziekte naar hun gebied tegen te gaan. Te Parijs is een blikken kistjp opgehaald uit de Seine. Het kistje was gewikkeld in een krant, geiagteekend van het laatst van Mei 1905. In deze krant staat een programma van de feesten, die op het eind van Mei 1905 te Parijs gegeven zijn ter eere van het bezoek van den koning van Spanje. Het kistje bevat ontplofbare stoffen. Een tikje romantiek, 'n Troepje povere straatkunstemakers Irok kort geleden met hun zeven gedres seerde beren op een landweg in Oosten rijk. Een deel <ler kunstemakers was zoo doodaf van 't trekken en toeren ver- tooneu, dat zij voorstelden aan den weg kant te gaan zitten. Aldus geschiedde. Toen zij goed en wel naast elkaar zaten op den begraasden, glooienden wegkant, richtte een der beren zich plots op, sprong op zijn ziltenden africhter en beet den ongelukkige dood. 't Was toen alsof 't sein tot een algemeene opstand was ge geven want kort daarop werden alle berenleiders door de ruig harige beesten aangevallen. Slechts enkele der kermisklanten wisten te ontkomen en holden ijlings naar een dichtbijzijnd dorp. De veldwachters wer den aldaar gewaarschuwd. Men luidde de alarmklok en op de markt van 't dorp verzamelde zich toen een rijke menigte. Fluks werden wapens gezocht en daarop trok een sterke bende naar de plek, waai de beren opstandig waren geworden. Enkele der beren deden zóó gevaarlijk, dat ze maar doodgeschoten wer den. De overgeblevenen moesten echter, stevig gemuilkorfd mee, op den landweg lagen vijf dooden. Reizen naar Noorwegen. Volgens een bericht van de „Vereeniging voor reizen" te Christiania, is Noorwegen in 1906 door 34,350 toeristen bezocht, die naar raming te zimen 8 milioen gulden in het land gebracht hebben. De stoom srhepen uit het buitenland (6 Britsche, 5 Duitsche, een Deensch, een Fransch en een Nederlandsch) hadden te zaraen 8500 passagiers aan boord. Meer dan een derde van alle buitenlanders waren Engelschen een vijfde deel Duitschers. De aardbeving inCalabrië. Omtrent de ontzettende aardbeving, die Calabrië trof, worden thans de volgende officieele cijfers opgegeven Geteisterd werden 49 plaatsen. 2500 menschen werden dakloos. Hierbij zijn niet gerekend de inwoners van Ferruzano en Sant üario, die bijna alle daklooszijn Het aantal ingestorte huizen, behalve in beide genoemde plaatsen, bedraagt ruim 150 het aantal onbewoonbaar geworden huizen 1645. Hel totaal aantal dooden bedraagt 196, waarvan 175 alleen in Ferruzano; dat der gewonden 86, waar van 50 in Ferruzano. Burgerlijke Stand. Van 8 en 9 November 1907. GEEOREN: Everlje, d. van Antonie Brondijk en Martina Wilhelmina Hon driks. Jan z. van Jean Pierre Bolten en Petronella Johanna Maria van Oor schot. ONDERTROUWD: Jozeph God schalk en Calo Hartog de Vries. OVERLEDENAdriana Kraan, oud 80 jaar, weduwe van Thimoteus van Ramselaar. AMERSFOORT. 8 Nov. 1907. Tarwe Rogge Boekweit Appoieu Peren Kleiaardappelen Zand Hoendereieren Eendon Grasboter Hooibotor Margarine Zoetem. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Oude eenden Jonge Hazen Wilde konijnen Tamme Duiven Yeite Varkens Magere Zeugen Biggen Vet koeien Guste Kalt Kalt vaarzen Pinken Pinkstieren Vette kalveren f d t- J» per 4.- 8.— hecto- 4 M - 9.- liter. 1.80 2.— 7. - 8.— F 100 st. 1.15 - 1.45 Kilo.' 60, - 0.70 - 1.00 - 1.- 1 30 - 0.40 0.70 i' 1- - 1.20 per stuk. 1.50 - 2.— 0.40 - 0.50 1.— 1.30 - 0.40 - 0 50 p. paar. -00.- -14.— „-20.- - 40.— - 50.- 8-i, II. per stuk. Laatste Berichten. Het gerucht als zou hedennacht de brandweer zijn gealarmeerd voor een brand op het Sasje, is onwaar. Door de politie is alhier aange houden een in het politieblad gesigna leerd persoon, die nog twee vonnissen had af te rekenen. Allen, die iets schuldig zijn aan- of te vorderen hebben van den Heer RUTGERUS SCHOTHORST, overleden te Amersfoort 20 October 1907, gelieven daarvan opgaaf of betaling te doent vóór 20 November 1907 ten kantore van Notaris BOLK te Amersfoort. Allen, die iets schuldig zijn aan- of te vorderen hebben van Mejuffrouw IDA VAN STAVERDEN, overleden te Amers foort 26 October 1907, gelieven daarvan opgaaf of betaling te doen vóór 20 November 1907 ten kantore van Notaris BOLK te Amersfoort. gevraagd op een KANTOOR hier ter stede. Brieven letter BI, bnrean dezer courant GEVESTIGD VOOR iiro (DIPLOMA'S Amsterdam en Berlijn.) MUURHUIZEN ioj -A- -jtr -A- -|f<- -A- -A- -||?- - jr -Ji- -A- -ir "\0 4< - CONFISEUR. - - 2 LANGESTRAAT 1, HOEK VARKENSMARKT. Telepheon No. 171. J in diverse smaken.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3