BINNENLAND. STADSNIEUWS. heeft dat onder de Montenegrijnsche uitgewekenen te Belgrado een komplot beraamd was om de vorstelijke familie te vermoorden. Daarbij is gebleken, dat van twee kanten tegen het leven van vorst Nikolaas gecomplotteerd wordt. Een troep van samenzweerders behoort tot de demokratische Zuid-Slavische beweging, welke de vereeniging van de Serviërs en de Bosniërs beoogt en welke geleid wordt door den overste Bocko- titsj, die nog wel een neef is van den Vorst. De andere groep staat onder leiding van Borovits, en deze wil den Vorst om revolutionaire redenen uit den weg ruimen; laatstgenoemde groep staat onder invloed van het geheime genootschap der Omladina. De personen, die wegens de staat kundige toestanden uit Montenegro ge vlucht zijn en die in de steden van Dalmatië en Kroatië een toevlucht ge vonden hebben, worden op een zes- hondertal geschat. Zij willen zich op den Vorst wreken, die daardoor, zoo lang het hem niet lukt het revolutio naire comité in Belgrado te vernietigen, in een hoogst gevaarlijke positie komt. Het heet, dat de Servische regeering de plannen tegen vorst Nikolaas weet, doch ze ongehinderd toelaat. Blijkens een bij het Ministerie van Koloniën uit Nederlandsch-Indië ontvan gen telegram is te Kolbano, in het land schap Amanoebang op Timor, een rus tende patrouille, onder een Europeesch sergeant, verraderlijk door de bevolking overvallen en grootendeels afgemaakt. Gedood werden 2 Europeesche en 14 Inlandsche militairen, allen beneden den rang van officier. Zwaar gewond 1 In landsche militair en 1 dwangarbeider, en licht gewond 2 Inlandsche militairen en 1 dwangarbeider. Zondag a.s zal de Duitsche Keizerin alleen uit Engeland terugkeeren naar Berlijn, en onderweg een bezoek aan onze Koningin op Het Loo brengen. De Kei zerin Komt te ongeveer halfelf, in den morgen te IJmuiden binnen en reist van daar per spoor, over Amsterdam recht streeks naar Het Loo. Daarna wordt 's vonds de reis naar Berlijn voortgezet. Het stoffelijk overschot van de beide echtparen Van Panhuys is Zaterdagmid dag, onder groote toevloed van belang stellenden, van Groningen overgebracht naar de gemeente De Leek eu aldaar naar het kasteel Nienoord. Gisterennamiddag werden de kisten bijgezet in het familipgraf in den kelder ten oosten van de kerk te Midwolde. De Koningin en de Koningin-Moeder hadden zich laten vertegenwoordigen. „IETS VREESELIJKS." >De Standaard* zegt, dat men onder hen, die de deputatenvergadering niet konden bijwonen, zich afvraagt, wat ergerlijks er toch op die vergadering plaats greep, nu het gerucht is uitge strooid, dat er >iets vreeselijks' moet zijn voorgevallen. Door bijzondere omstandigheden is het blad in staat te zeggen, waarop dit gerucht doelde. Gedoeld werd daarmede op een bede in het slotgebed tot den Vader der geesten opgezonden, of het Hem, onzen God, believen mocht alle demonische macht te bezweren, die er op uit mocht zijn, om in onzen heiligen broederkring het zaad der verdeeldheid uit te strooien. Het blad zegt, dat er in die bede niet alleen niets vreeselijks school, maar dat ze was plichtmatig, conform Gods Woord, en geheel in overeenstemming met wat de Heilige Schrift omtrent de werking van geesten op geesten geopen baard heeft. Vergeet niet dat onze partijorganisa tie, onze partijleiding, en vooral onze Deputaten-vergadering, dusver de zenuw onzer kracht, onze eere en onze roem was, en dat alle overige partijen ze ons benijden. En als men nu opeens stemmen hoort opgaan, dat niets van dat alles deugt; dat de organisatie niet deugt, en het Centraal-Comité niet deugt, en de partij- organisatie niet deugt, en de Deputaten- vergadering niet deugt, en Dr. Kuyper's leiding niet deugt, dan voelt ieder onzer toch, dat hier een geheimzinnige macht in werkt; dat dit alles niet op komt uit wrevel of weerzin van eenigen mensch, maar dat hier weer diezelfde demonische macht werkt, die er alle eeuwen door op uit was, om de macht van eiken geloofskring te breken, en het verdeel en heersch ook op onzen kring toe te passen. Die inwerking kan op allerlei manier, kan op veler hart tegelijk toegaan. Niemand heeft het recht om ten deze te oordeelen, en te zeggenOp u werkt het, en op mij niet. Maar allen saam hebben in het gebed kracht te zoeken, j- 'M de demonische macht, die zich weer roert, er niet in slage ons kwaad te doen. Men mag niet wachten tot het kwaad zal zijn doorgesijpeld. Nu reeds zijn we zoover, dat de voorzitter van het Centraal-Comité zwart op wit, door een onzer beschuldigd is, dat hij de lieden »vleit om ze te fop pen.» En daarom, bij het opkomen van zulk een verdeeldheid moet de geeste lijke wachtpost worden betrokken. >Het Vaderland* tegen bovenstand artikel opkomend, beantwoordt dit als volgt Van de diepgaande corruptie, die in de anti-revolutionnaire partij heerscht, heeft men een denkbeeld kunnen krij gen door de Standaard-onthulling over het gebed, dat de Deputaten-vergade ring besloot. In meer dan een opzicht is deze corruptie in een nog zoo jeugdig lichaam de aandacht van den waarnemer waard. Vooreerst is gebleken, dat het hoofd der partij zich niet ontziet om zelfs het gebed te gebruiken als een middel om zijne tegenstanders in den hoek te duwen en de minderheden het zwijgen op te leggen. Hunne oppositie heet het werk van demonenhet is de duivel die hen regeert. Voorheen waren wij *liberalisten> het alleen, die het booze element in de politiek vertegen woordigden. Nu wordt zelfs Fabius gestigmatiseerd als een van den booze bezetene, en met hem ieder, die het niet eens is met den leider der partij, Dr. Kuyper, met het Centraal-Comité (dat is Kuyper), met de partij-organi satie (dat is wederom Kuyper), en met de Deputaten-vergadering (dat is ten vierdenmale Kuyper). Deze persoonlijk heid, van wien geen geschrift het licht zag, waarin hij de liberalen niet wegens verdrukking der minderheden aanklaagt, omdat Kappeijne eens gezegd heeft: <dan moeten de minderheden maar onderdrukt worden», diezelfde persoon nadert nu Gods troon met een bede op de lippen, die de grievendste beleedi- ging bevat voor hen, die niet voor hem bukken. Laten wij aannemen dat hij inderdaad de oppositie van Fabius en de Rotterdammer door den booze in gegeven acht, past het, dit te zeggen in het openlijk gebed, niet in de binnen kamer opgezonden, maar uitgesproken ten aanhoore van eenige honderden Hoe zullen zij, die daarin als van booze demonen geregeerde verdoolden voor God worden aangeklaagd, en dies aan Zijne erbarming aanbevolen, zich daaronder hebben gevoeld Ten tweede is het een bewijs van diep verval, dat men zich zelfs niet meer ontziet, deze dingen openlijk mede te deelen. Men schaamt er zich vol strekt niet voor. De vlag dekt de lading. Dat de kwetsende aanklacht in gebeds vorm werd uitgesproken, maakt deze handelwijze geoorloofd. De consequentie van zulk een opvatting ligt voor de hand. Straks zullen we nog wel van meer veeten hooren, die worden uit gevochten in het gebed. Wellicht zijn er sraaadgedingen voor het gerecht te wachten, waarbij de aangeklaagde zich verontschuldigd omdat hij de ver betering van den beleedigde op het oog had, daar hij hem immers in den ge- bede in Gods bescherming aanbeval, als hebbende wegens zijn zonden bij zonder die genade van noode. Ten derde is het een jammerlijk teeken van verwording van onzen volksaard, dat de Deputaten dit alles slikken. Zijn d i t de geestelijke nazaten der hervormers, der geuzen, der fiere verdedigers van de vrijheid van con sciëntie, der hardnekkige vijanden van gewetensdwang Hoezeer is dan dit nageslacht van den geest der voor vaderen ontaard. Hoelang vraagt men zich af zal een dergelijk by- zantinisme nog duren. Hoe ver zal de despoot het kunnen doorvoeren Kunst en Wetenschap. EVE SIMONIJ. De welbekende zangeres Eve Simonij, vroeger verbonden aan hel Theater de la Monnaie te Brussel, vorig jaar als eerste sopraan geëngageerd aan de Kon. Fransche Opera, geeft in den loop van deze maand eenige concerten in ons land en zal met medewerking van Joh. Wijsman een concert geven in „Amicitia", op Donderdag 21 Nov. a.s. PHRYNIS. Ruim een jaar geleden is te dezer stede een dubbel strijkkwartet gevormd, dat den naam „Phrynis" ontving, zoo genoemd naar een bekwaam snaarbe speler uit de oudheid. Dit kwartet be oefent zeer vlijtig de muziek en verleent gratis medewerking op kunstavonden, zooals van zangvereenigingen bijv. om wat afwisseling in het programma te brengen. Ook organiseert het soirées, toegankelijk voor alle belangstellenden in de toonkunst. Dezer dagen heeft dit kwartet o.a. mede gewerkt aan een concert te Hilversum, gegeven door een zangvereeniging aldaar, waarvan de heer N. Hazendouk tijdelijk directeur was. Ook de heer Bouwman, de tenor van het bekende kwartet Euterpe, verleende zijn medewerking. De Hilversumsche Courant heeft veel lof voor de Amersfoorlsche musici. Na zich zeer gunstig over het koor te hebben uitgelaten, schrijft het blad o.a. het volgende: „De heer L. Klein voerde heel correct een vioolnummer uit, „II Trovalore de yerdi," fantaisie par J. B. Singlée. De heer Klein bezit een goede tech niek en heeft een losse streek. Wij zouden hem gaarne ook eens in een ander num mer hooren. Behalve Schubert's „Wiegenlied" én het „Minnelied" van Mendelssohn, dat met veel sentiment door den heer Bouwman werd gezongen, bracht hij nog het „Panis Angelicus" van Cesar Franck ten gehoore. Dit prachtige nummer, met bege leiding van quartet en piano vertolkt, werd keurig uitgevoerd en maakte een diepen indruk. Het dubbel-quartet „Phrynis" had een moeilijke taak. Behalve de begeleiding van enkele 'liederen door het kwarlet, moest het nog een G tal nummers uit voeren. Wij kunnen met genoegen mee- deelen, dat het dubbel-quartet zich prach tig van zijne taak kweet en verbazend veel bijval verwierf. Aan den tijdelijken directeur van „De stem des volks" werd een krans aange boden. De heer F. G. Geerling van Amster dam, die hier verleden jaar met zijn populair-wetenschappelijke lezing over planten en dieren uit de voorwereld en over de hemellichamen, verduidelijkt door lichtbeelden, zoo veel succes inoogstte, zal Maandag 18 November wederom een lezing komen houden. Zaterdag werd een onderlinge schietwedstrijd met cylinder gehouden, door de leden van het „Amersfoortsch Vrijwilligerskorps". De uitslag was als volgtle prijs J. Lammers met 54 punten 2e prijs L. T. van Zwol Jr. 503e prijs J. Bies- haar, 504e prijs A. van Min, 49 5e prijs C. van Houtenk 49 6e prijs W. Honingh, 49 7e prijs K. Veerman, 49 8e prijs E. Veerman, 48 9e prijs C. Veenstra, 48. De prijzen, bestaande uit kunstvoor werpen, werden door den commandant uitgereikt. Het toelatingsexamen voor de ver bintenis als vrijwilliger voor het reserve kader bij de cavalerie zal dit jaar aan vangen 11 December a.s. en wordt o.a. ook te Amersfoort afgenomen. Bij Kon. Besluit is toestemming verleend aan den heer A. E. van Arkel, burgemeester der gemeente Hoevelaken, om tot 1 Mei 1909 te Amersfoort te blijven wonen. HANDEL EN NIJVERHEID. Gisterenavond hield de Vereeniging Handel en Nijverheid haar maandver gadering in de Zwaan, onder voorzit terschap van den heer S. J. van Duinen. Na opening door den voorzitter, lenst de secretaris de notulen der vergade ring van 10 October 1907 die worden goedgekeurd, onder dankzegging voor de uitvoerige bewerking. 1. Aanvulling Marktcommis sie wegens vertrek van den heer Reuten. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Reuten de stad metterwoon half verlaten. Vorige week heeft het Bestuur een brief van hem ontvangen, waarin hij bedankt voor een souvenir, dat het Bestuur hem bij zijn vertrek heeft aangeboden. De heer R. roemt daarin verder de homogeniteit van Be stuur en leden, en het eendrachtig samenwerken. Dat Handel en Nijverheid moge groeien en bloeien is zijn oprechten wensch. De Voorzitter herdenkt het ernstige werken van den heer Reuten, vooral inzake het Marktrapport. Met den heer v. d. Wal was hij de ziel dier com missie. De vervulling der Bestuursfunctie kan nog wel wachten, maar met het oog op het verschijnen van het rapport van B. en W. is het noodig in de Markt- commissie dadelijk zijn plaats te ver vullen. Daar het iemand moet zijn, die geheel op de hoogte der zaak is, stelt de voorzitter voor den heer J. H. v. d. Meiden te benoemen. Dit wordt goedgevonden, terwijl de heer v. d. Meiden zijn benoeming aan neemt. 2. Ingekomen stukken. Ingekomen is een schrijven van de Amersfoortsche Muziekvereeniging, me- dedeeling doende, dat op Hemelvaartsdag 1909 te dezer stede het concours van Fanfare- en Harmoniekorpsen zal worden gehouden. Gevraagd wordt voorlichting inzake het zoeken van een geschikt terrein. Ten einde de belangen der neringdoenden zooveel mogelijk in het oog te houden wordt een conferentie met het Bestuur gevraagd, waaraan zal worden voldaan. De Voorzitter verzoekt alsnu den beer Eggink mee te deelen wat hij nog te zeggen heeft over zijn motie inzake het automobilisme. De heer Eggink betreurt het, dat deze zaak niet op de agenda is vermeld, daarom wil hij de motie liever behandelen in eene volgende vergade ring. Verder leest de heer Eggink nog een brief voor, die hij dato 12 Aug. aan het Bestuur heeft geschreven en waarin hij zich bereid verklaart in de vereeni ging of elders over „Amersfoort Voor uit" te willen spreken. Dit schrijven is tot zijn spijt niet op de vergadering geweest en hij hoopt, dat dergelijke dingen niet meer zullen voorkomen. De Voorzitter; Ik ontneem U het woord. U neemt zeer slecht notitie van het geen hier gesproken wordt, maar ik vind Uw handeling niet fair. U wilt, dat alles wat U zegt uitvoering in de bladen zal komen. Er wordt hier nooit iets behandeld of we onderwerpen het aan het oordeel van de leden en is het dan niet hard, dat U die zoo veel babbelt en redeneert ons een dergelijk verwijt doet. Vorige keer stonden drie belangrijke punten op de agenda, belangrijker dan uw lezing over het automobilisme die het doel onzer vereeniging absoluut niet raakt. Dat uw schrijven niet op de agenda stond is niets bijzonders, dat gebeurt herhaaldelijk met andere zaken. Moet alles, wat hier verhandeld wordt op de agenda staan? We hebben de clausule Mededeelingen en die kunt U zoo belang rijk mogelijk maken. 't Is aan ons wat we op de agenda willen hebben en niet aan de leden. En wat wilt U met de motie De heer Eggink: Ik meen niets verkeerds gezegd te hebben. Mocht ik iets gedaan hebben tegen den bloei der vereeniging, dan wil ik dat gaarne terug nemen, maar ik ben er mij niet van bewust. Ik meen dat de klachten van de leden moeten uitgaan. Ik heb reeds zooveel zaken ter sprake gebracht, maar ik heb nog nooit gehoord, dat het Bestuur daar de schouders onder zou zetten. Beleedigingen heb ik nooit bedoeld, maar enkel den bloei der vereeniging. Wat ik bedoelde met hel ter sprake brengen, hier, dat was de brief van 12 Aug. De voorzitter: Maar die is hier voorgelezen. Wat wilt u dan toch U ratelt maar door, zonder te weten wat hier behandeld is. De secretaris leest de notulen daar omtrent voor. De voorzitter: Wat wilt Unou meer? Ik zou me schamen, als Uw motie aan den minister werd opgezon den. U weet zeer goed, dat reeds lang gewerkt wordt aan maatregelen tegen het automobilisme. Dat hebt U zelf in uw lezing uiteengezet. Bovendien is er nog een actie doende van de sportlui uit allerlei kringen. De heer Eggink: Ik geloof, dat er vereenigingen zijn, net als deze, op neutraal standpunt staande, die daar tegen ageeren. Ik geloof dat de gemeente raad van Soest De voorzitter: Maar de ge meenteraad dat zijn wij toch niet. De heer Eggink: Ja maar ik meen toch ook de katholieke kiesver- eeniging hier ter stede. De voorzitter: Maar wat heeft het met ons doel te maken De heer Smits: Als de heer Eggink den moed heeft het Bestuur iets aan te wrijven, waaraan het part noch deel heeft, dan is het goed, dat ook eens een stem uit de leden opgaat. En nu geloof ik, dat de heer Eggink ons ge duld moet bewonderen, dat we in de vorige vergadering drie kwartier naar hem ge luisterd hebben, over een zaak, die met het doel onzer vereeniging absoluut niets te maken heeft. Ik stel voor daar geen tijd langer mee zoek te brengen maar eenvoudig alles als afgedaan te be schouwen. De voorzitter: Dan sluit ik de discussie. De heer Houbaer herinnert er aan dat een drietal Hofbewoners zich ook geïnteresseerd hebben voor het marktplan. Gaarne zou hij willen weten hoe over het bescheidener plan dier heeren wordt gedacht. Tegen de hallen bestaat groot bezwaar, maar de eier markt om de kerk is toch wel dringend noodig. De heer v. d. Meiden gelooft niet, dat het noodig is de zaak thans in alle details te bespreken. De voorzitter zou gaarne zien, dat alle leden eens het Marktrapport legden naast het rapport van Burg. en Wethouders, dat zou een heel aardig lesje zijn in logica. De vervulling der vacature van den heer Reuten wijst er op, dat het Bestuur de zaak in goede gedachten houdt. Maar verder gelooft hij er heden niet meer over te moeten zeggen. De heer Houbaer zou gaarne Q_„e zien, dat een vergadering werd gehouden met de Hofbewoners, die zich er voor geïnteresseerd hebben. Er moet toch'iets #an c gedaan worden. taris vi De voorzitter: Ja, dat is ons ieJen aller opinie. Maar er schijnen drie heeren 0[ tegen te zijn, hel college van B. en W. pe De heer Sraits:.,Wat me meer noeeen verwonderd heeft, is dat de Raad zich paa,j meer wendt tot de Kamer van Koop- Ljinatsec handel en Handel en Nijverheid vrijwel q0^. op negeert. Zou het niet daarheen geleid Leh0efti kunnen worden dat Handel en Nijver- aandacl heid ook advies gevraagd wordt. brengen De voorzitter: Nu komen we op veej „e heel ander terrein. Ik zeg nog eensGaat q e vergelijken, het is heusch een uitstekend sprake lesje in de logica. van be De heer v. d. Wal: Als voor- ,jeren 2 zitter van de Marktcommissie kan ik gelden, wel meedeelen, dat het mijn voornemen Hengel is zoo gauw mogelijk een vergadering te gericht beleggen ter bespreking van het rapport met h- van B. en W. Blijkt het dan noodig, herzien nog andere personen te hooren, dan regelen zullen we dat doen. Maar overigens kan overleg ik wel zeggen, dat het Bestuur de zaak handel goed zal overwegen. j)e De heer v. d. Meiden gelooft dat ien voc de heer Houbaer namens de leden de yerhoo( teleurstelling uitspreekt over het rapport WOrden van B. en W. in a De heer Houbaer zegt, dat dal gen W( hoofdzakelijk zijn bedoeling was en daar j)e de zaak warm zal worden gehouden, person meent hij er thans niet verder over te goedke hoeven spreken. Binnen De heer van Zalingen: Ik zij heb me een 14 dagen terug afgevraagd, treden, bij een lagen waterstand van de Eem, xneldin of daaraan niet iets kan gedaan worden, goedge Handel en Nijverheid heeft zich beijverd yerkrij voor de verbetering van de haven, en jjn dat is ook gebeurd, maar wat hebben WOrdt, we er aan als de monding slecht is. De zy jn boot van Houtzager en Van Veen kon kondig pas 2 of 3 dagen over tijd binnen art, 2 komen. Dat is een misrekening voor korten vele neringdoenden. Van De voorzitter zegt dat het een hjks h zeer belangrijke zaak is, die in de eerst- D e volgende bestuursvergadering zal be- daarot sproken worden en de middelen te te ric verbetering kunnen dan beraamd wor- wegin; den. In de volgende vergadering kunnen zegt. we de zaak dan bespreken. Hie: De heer v. d. Meiden vraagt of dering de steenen kunnen worden weggehaald, waarop toestemmend wordt geantwoord. De heer Eggink vraagt of het de vVaps lage waterstand is of dat het iets is jaar j dat verholpen kan worden. van De Voorzitter: De toestand blijkei hangt hier geheel af van plaatselijke die h< aangelegenheden, daar we hier dicht „eure aan zee zijn en de stand meer van de windinrichting afhangt. De heer Eggink: Dank U voor de inlichtingen. De beer v. d. Wal: Naar aan- leiding van de vele klachten over de Ba* luchtbrug bij het station wensch ik schoo even op te merken, dat het ontzettende inrich ongeluk te Hilversum, weer getoond uit te heeft het groote nut van zoo'n brug. yang Hij hoopt, dat dat ongeluk de leden yakke wat welwillender zal stemmen voor die leerpl brug' Niil De Voorzitter verzoekt den heer 'J v.d. Wal, de beleekenis uiteen te zetten van den botermijn. ge De heer v. d. Wa 1 wil hier "0 s gaarne aan voldoen. poi Spr. geeft in 't kort de historie van benoe de wording der botermijnen. Een der 's Qra eerste is geopend te Meppel. Dat had een goed succes en op het oogenblik heeft men op verschillende plaatsen JV61 mijnen. Aan zoo'n mijn gaat het een- voudig toe. De boter moet staan onder 1 rijkscontrole, behalve in Meppel. Zond De boter wordt afgemijnd in hoe- jn be veelheden van 70 en 25 K. G. De njng kosten zijn 1 ct. per K. G. voor kooper 0ptre en verkooper. Dinsdag en Vrijdag 21 d00r, uur wordt er gemijnd. Het bezoek is hier nog niet groot en de aanvoer ook niet. De betaling is contant. exam De heer v. d. Meiden gelooft, Boer dat het in het belang van de koopers is, daar de boter te koopen daar zuivere natuurboter is gegarandeerd. j"- De heer v. d. Wal deelt nog mede, n! dat de mijn geen afbreuk doet aan de Y^n botermarkt. Daar komt uitsluitend boe- 'IcKSi renboter. De rijkscontrole geeft garantie, dat,^ waar het stempel op staat, zuivere hyzol boter is. De bolercontroleur komt op het ongeregelde lijden en neemt altijd een Tan monster boter mee en een monster room waarvan de boter gekarnd wordt. Dat is ter controleering van de vluch tige vetzuren. Margarine bevat meerdere vluchtige vetzuren. De room wordt dan in een kleine karn gekarnd en dan moe' die boter overeenstemmen in gehalle met de meegenomen boter. G Op vervalsching staan hooge boeten. bij Het controlestelsel werkt zeer gunslig het voor de productie. De fabrikanten be- vam talen de kosten van de controle; het Het Rijk geeft wel subsidie maar dat is een aan druppel in den emmer. v°01 Bij de boterfabricage heeft men in de sami maanden Juni, Juli en Augustus vaak Nog overproductie en dan wordt de boter het naar de mijnen gezonden.

De Eemlander | 1907 | | pagina 2