Uit de Omgeving. Kerk- en Sehoolnieuws. SPORT. ALLERLEI. ADVERTENTIEN. ft A. J. van Zalingen, 1 E. J. Ruitenberg. Opgemerkt wordt nog, dat de boter- mijn den winkeliers geen concurrentie aandoet. Dc voorzitter dankt den secre taris voor zijn woorden, nu kunnen de leden met meer kennis van zaken er over oordeelen. Dc heer Eggink heeft met ge noegen-gezien, dat de voorzitter in den Raad ter sprake heeft gebracht het plaatsen van urinoirs op het station. Ook op de vischmarkt is daaraan groote behoefte, vandaar, dat hij het onder de aandacht van het Bestuur wenscht te brengen. Dat is een plaats waar er zeer veel gebruik van wordt gemaakt. De voorzitter brengt nog ter sprake de verhooging der vrachtprijzen van bestelgoederen. Ook de vrachtgoe deren zijn verhoogd, dat heeten stations- gelden. De Kamer van Koophandel te Hengelo heelt daaromtrent een adres gericht aan den Minister van Waterstaat, met het verzoek de nieuwe regeling te herzien en voortaan dergelijke maat regelen niet meer goed te keuren voor overleg met de organen van den handel is gepleegd. De voorzitter leest eenige wetsartike len voor waarbij bepaald wordt, dat de verhoogingen een bepaalden tijd moeten worden aangekondigd. In art. 28 der wet op de Spoorwe gen wordt o.a. gezegd: De tarieven voor het vervoer van personen en goederen behoeven de goedkeuring van onzen Minister van Binnenlandsche Zaken. Zij worden alvorens in werking te treden, openlijk aangekondigd, met ver melding der beschikking waarbij zij zijn goedgekeurd en voor een ieder in druk verkrijgbaar gesteld. En art. 30: wijziging in de tarieven wordt, tenminste een maand voor dat zij in werking treedt openlijk aange kondigd. Bij het verleenen van de in art. 28 vermelde goedkeuring kan een kortere termijn worden bepaalt. Van een aankondiging of iets derge lijks heeft echter niemand gehoord. De heer v. d. Meiden wenscht daarover een brief aan de H. IJ. S. M. te richten, waarop de voorzitter over weging in de Bestuursvergadering toe zegt. Hierna sluit de voorzitter de verga dering. - Gisteren herdacht de heer A. Wapstra den dag, waarop hij voor 40 jaar in dienst der H. IJ. S. M. trad. Van vele zijden mocht de heer W. blijken van belangstelling ontvangen, die hem toonden hoe hij bij zijn supe rieuren en ondergeschikten gezien is. Baarn. Het bestuur der Nutsteeken- school te Baarn, heeft besloten deze inrichting van onderwijs met 2 lokalen uit te breiden. Ook zullen met den aan vang van den nieuwen cursus enkele vakken van het lager-onderwijs op het leerplan worden geplaatst. Nijkerk. Alhier is de schoenmakers leerling G. v. d. B. door een trapopening gevallen en met schedelbreuk opgenomen. Hij stierf enkele oogenblikken daarna. Doorn. Mej. J. G. Rondberg alhier, is benoemd tot onderwijzeres 2e klasse, te 's Graven hage. Voorden Doopsgezinden Kring wordt Zondag 17 November, te half elf v. ra. in het Logegebouw een godsdienstoefe ning gehouden, waarin als spreker zal optreden Ds. E. M. ten Cate van Apel doorn. Te 's Gravenhage slaagde voor het examen Wiskunde L. O. de heer A.W. Boerman, thans te Vianen. Zondag voormiddag was het Kon. Echtpaar en genoodigden bij de gods dienstoefening in de Kon. Hofkapel van het Loo, onder het gehoor van Ds. W. J. Heiners te Amersfoort, die tot tekst gekozen had Joh. 14 23. lt ,t De heer P. de Groot, hoofd eener e 'bijzondere school alhier, slaagde voor P het aanvullingsexamen volgens art. 135 n van de wet op het. hooger onderwijs, e t Quick—G. V. C. 2—0. ■V EEN geweldige spanning. Gelukkig, hoor de spanning is voor- bijHet was n kei van |m'n hart, toen het gebruikelijke «cheeren» na afloon van den wedstrijd, over het veld daverde l Het was en bleef een mooie match met 1 aan beide zijden prachtig spel, ofschoon voor rust de Wageningers een beter 3 samenspel in hun voorhoede hadden i Nog zie ik Marin met een prachtschot r het eerste doelpunt voor Quick maken dat was het gelukkigste oogenblik voor Amersfoort. Maar nu de wed strijd Quick had 1 invaller voor Adam (Keetell) terwijl G. V. C. zoover ik weet, ook 1 invaller voor de Wolf, v. Westerade had. Om 2 uur begon meu dan; al vrij gauw is het te mer ken dat beiden aan elkaar gewaagd zijn Stoppelaar tracht wel eens een uitval te doen, maar Veenhuizen loopt even- hard als hij en dat is lastig I Van Gentis merk-je nog niet veel, hij is zoo nu en dan een beetje te kalm. De G. V. C.'ers werken ondertusschen hard in de voorhoede en iedereen denkt, dat het mis zal loopen met Quick, maar de verdediging der Rooden, alhoewel een ietwat onzeker, redt toch telkens goed. Vooral Groskamp en Jan v. d. Vlnne hebben er een aardig samenspel in, maar Keetell houdt zich goed, al ziet hij nu en dan Groskamp voorbij z'n neus gaan. Na een kwartier spelen komt er meer en meer spanning in, aanval op aanval worden op beiden doelen gedaan. Gentis plaatst één keer prachtig voor, maar niemand is er, een oogenblik later schiet Marin tot ieders teleurstelling er vlak naast. Ondertus schen vallen de «Landbouwers» ook prachtig aan, eens denkt heel G. V. C. reeds dat de bal er in zit, maar v. Goethem redt schitterend, (Dat was 'n opluchting, hoor!) en weg was de bal weer. J. Tjassens Keizer zorgt goed, dat de G. V. C. achtervleugel lam blijft, zijn spel was een tijd tot be- wonderingswaardig mooijammer ech ter, dat hij niet goed plaatst. In de G. V. C. achterhoede blinkt Lauw v. d. Vinne, de welbekende ex-H. F. C.er, (niet te verwarren met den beroemden F. v. d. Vinne) uit, maar hij trapt nog al leelijk, Camper Titsing werkt hard maar toch zien we Muys en Marin soms heel aardig er tusschen glippen, doch Lauw v. d. Vinne schijnt niet te passeeren te zijn, v. Goor brengt eens mooi op, maar niets, niets komt er van. Zoo treedt de rust dan met een blanke score in. Onder de rust is iedereen het met me eens, dat G. V. C. zal winnen, hun samenspel in de voorhoede was veel beter dan die van Quick, terwijl de verdediging der Wageningers ook wat vertrouwbaarder was. De kansen keeren echter, onmiddel lijk na rust zijn de Rooden de meer deren en vooral door mooi samenspel van Muys en Marin wordt menig door- braakje gedaaan. Hoe hard er echter gewerkt wordt, het zoo gewenschte doelpunt wil niet komen. De G. V. C'ers worden van tijd tot tijd ingesloten, maar toch werken ze zich telkens weer los en dan zien we den «dikken Jan» of Geul als razend doorbreken, maar de Quicks verdediging is beter ge worden, Schaap mist wat minder; als ie nu maar dat vervelend drijven af leert en redt soms heel mooi. Na een kwartier spelens brengt Itmann de bal een eindje op en geeft dan aan Marin, die een man passeert en dan van buiten penalty-gebied een prachtschot geeft, dat keihard in het net vliegt. Een buitengewoon enthusi- asme maakt zich van het publiek meester, men ziet stokken, hoeden en petten in de lucht en de lucht davert van het gejuich (1— o). Eén doelpunt doet veel en dat was hier ook te merken, het vuur komt er meer en meer in, de aanvallen der rooden worden menigvuldiger en ge vaarlijker, Marin vangt eens een bal op, schietdaverend gejuich, iedereen denkt dat er gescoord is, maar de bal is juist naast. Een oogenblik later denken we Gentis te zien scoren, maar v. d. Vinne redt. Een enorme vreugde maakt zich van het publiek meester als Boswijk fluit voor een overtreding binnen het straf schop gebied. Gentis geeft Sandberg geen kans: een onhoudbare kei gaat via de lat in het net (2—0). Weer een «bar» vreugde. De Wageningers zijn dan weer voor een tijd aanvallers. Er worden corners geforceerd, maar de bal gaat er niet door, v. Goethem redt eens zelfs zeer mooi, door met z'n bal een andere richting te geven, waardoor, ik geloof Schuier er naast kopt. Aan den anderen kant helpen corners ook al niet, ook hier kopt Muys er naast. Verder dient nog vermeld, dat Geul op z'n eentje een kolossalen uitval doet, oor Flippie gered, terwijl aan den anderen kant Itmann na eenig knoeien, een moeilijk schot geeft, dat door Sandberg echter mooi gehouden wordt. Zoo is dus het einde daar met een door ons niet verwachte overwinning van de Quickenaars. Ze hebben er echter ook hard voor moeten werken G. V. C. is lang niet voor de poes. Ondertusschen, de Rooden hebben al weer 2 puntjes binnen en ze staan voor twee weken op de eereplaats; en dan naar U. D., dat ook lang niet voor de poes is, maar dat is nog in de toe komst 1 Quicks middenlinie was nu het beste mootje, vooral «Tjas» toonde zich waar dig op z'n plaats, ofschoon zijn plaatsen, zooals ik, reeds zooeven zei, niet goed is te noemen. Als hij wat grooter ge bouwd was. zou hij een goede backstijl hebben. Maar laten we toch tevreden zijnhij is dit seizoen, geloof ik bij zonder «in form». Een complimentje dient gemaakt te worden aan van Goor voor z'n eeuwig hard werken, dat menigmaal beloond werd. Ook Keetell die een zware taak had, kweet er zich goed van. Schaap was voor rust lang niet zoo goed als na, Coenen was goed. Over de voorhoede is het m.i. zeer moeilijk te oordeelen en ik zal 't dan ook maar laten. v. Goethem verdient een pluimpje voor z'11 enorm keepen. Bij G. V. C. waren Groskamp, L. v. d. Vinne, Comper Titsing en Sand berg de besten. Veenhuyzen liep wel hard, maar kon er verder niet erg veel van. Stand eerste klasse (Oosten). Goals gsp.gw. gel. vrl.p. voor tegon gem Quick [A'ftJ 4 3 - 1 6 12 6 1.50 D. [Deventer] 421 1510— 6 1.25 P.VV. [Enschedé] 5 2 2 1 6 16 13 1.20 G.V.C. [Wagening.] 420 249 10 1. Wilh. ['s-Bosch] 4 1 1 2 3 8 - 10 0.75 Quick [Nijmegen] 310225 9 0.66 Vitesse [Arnhem] 4 1 0 328 13 0.50 Eindelijk heeft het derde elftal eens gelijk gespeeld, nu moeten ze toch probeeren ook 's wat te winnen. Natuurlijk verloor het tweede elftal, dat schijnt tegenwoordig gewoonte te zijn. De voorhoede, behalve Wolter- beek, moeten zich meer geven en beter samenspelen. Ook de achterhoede, vooral v. Holthe, mag zich wel degelijk voor back oefenen. H. V. C. I—Quick II 5—2. Deze wedstrijd begon des morgens om 12 uur. Dit was door beide cjubs overeenge komen om de match Quick IG. V.V.I te kunnen bijwonen, die interessant was. Onder goede leiding van scheidsrechter Rekké trapt H. V. G. af. Direct treden de Quickenaren handelend op en bestook ten" H. V. C.'s doel. Niet lang daarna nam zij dan ook de leiding, doordat de center-voor voor haar doelpuntte. Nu zette H. V. C. flink op en sloot Quick II voor half-time geheel in, behoudens enkele doorbraken door prachtig samenspel dat Quick's voorhoede zoo nu en dan te zien gaf. Voor de rust wist H. V. G. haar dan ook de leiding weer te ontnemen door 3 maal tegen te scoren. Volgens menig speler slechts 2 maal, daar een effect-schot niet door maar voor de goal een bocht maakte. Na de rust veranderde H. V. C. van opstelling en verwisselde de links-binnen met de links-half van plaats. Dit ging uitstekend, want Quick's rechter-winch presteerde nu bij na niets meer. Ook nu nog eenige goede doorbraken van Q., maar het verslapte toch allengs. Nog 2 maal wist H. V. C. Quick's keeper te verschal ken tegen de heidemenschen 1 maal, welke goal door de center-voor V. zeer kalm door 4, 5 H. V. C. 'ers werd ge dreven en H. V. G.'s keeper liet visschen. Dit is de eerste wedstrijd die H. V. C. van Quick II heeft gewonnen. Labor van overste Metelerkamp was te Woestduin derde aankomend in „De Bergen prijs" VIII, vlakke baan ren, sweep stakes voor inlandsche paarden, afstand 3200 M. JACHTRIT. Aan den jachtrit der Amsterdamsche Vereeniging ter bevordering van Jacht en Terreinrijden op Zondag jl. werd door 6 amazones en 20 ruiters deelgenomen, die zich aan de meet op den Amers- foortschen Berg verzamelden, om den jagermeester, luit. A. Diemont, te volgen. Aanstonds werd het zandpad, dat in de richting Leusden den Berg afgaat, ingeslagen en bood 't Appelwegje den eersten galop. Over de springhaan der Amersfoortsche Vereeniging, die in haar variatie van sprongen „elck wat wils" biedt, ging het verder naar de Leusderheide. De faire, zacht glooiende bodem bracht het gezelschap in een (linken run aan het Konijnenbosch, dat in stap werd doorgetrokken, en verder door de smalle boschstrook, die het schietterrein begrenst. Het groote veld, breed uitgespreid, bracht hier kleur en leven tusschen de hooge dennen. Het parcours bood in het Kamp van Zeist eenige mooie sprongen, kruiste bij mijl paal 85 den Utrechtsehen straatweg, om op den Stompert te doen genieten van het heerlijke uitzicht. Bij de Pais werd de spoorbaan gekruist en leidde de jagermeester het veld door de Lange Duinen naar Soest en langs den achter weg naar Baarn. In hotel Zeiler ver- eenigde het gezelschap zich aan een gemeenschappelijken lunch. De eer van den dag komt in de eerste plaats toe aan luit. Diemont, die zijn taak als jagermeester zoo consciën tieus heeft opgevat. Maar ook de groote opkomst en het schitterende herfstweer droegen het hunne er toe bij. Tel. Op uitnoodiging van de heeren Jhr. de Beaufort, reserve 2e luitenant der huzaren en Jhr. Godin de Beaufort, 1 e luitenant-instructeur aan de Rijschool, verzamelden zich verleden week Don derdagmiddag om 1 uur te Doorn de heeren Jhr. de Pesters, Jhr. van Weede, Obreen, de luitenants der huzaren van Rijssen, Baron van Heerdt, Roelfsema en Sixma Baron van Heemstra, en de luitenants der veld-artillerie, Pruis, Pels Rijcken, Higly en Haitsma Muiier, voor een jachtrit in Doom's omstreken. Onder leiding van Jhr. de Beaufort, bijgestaan door Jhr. Godin de Beaufort als maitre d'équipage, zocht het gezel schap achter het Huis te Doorn de weiden op in de richting van Neer- Langbroek, om met een grooten boog oostwaarts te gaan in de richting van Broekhuizen, in welks nabijheid de jacht eindigde. Het was een rit, zooals ons er hier slechts zelden een te genieten wordt gegevenhet terrein bood een tal van prachtige natuurlijke hindernissen aan, overal ruim en breed, zoodat ieder ruiter de plaats kiezen kon waar hij ze nemen wilde. En welke hindernissen I Flinke heggen, een paar hooge heggen, zoo dicht dat de paarden ze niet door kruipen konden, maar springen moesten en voorts eene massa natte slooten, met op verschillende plaatsen een pas sage de route, waarvan vooral de laatste eene zeer sérieuze, die wel het hoogte punt van den rit vormde. De hulde, den beiden vlotten leiders gebracht, toen de ruiters zich na afloop met de talrijke toeschouwers vereenigden onder het gebruiken van eenige gracieuselijk aangeboden ververschingen, was dan ook ten volle verdiend en zeker behoudt ieder der deelnemers de meest aan gename souvenirs aan deze zoo bij zonder leerzame en welgeslaagde jacht. N. S. Een auto-ongeluk. Aan den Grebbeberg, nabij Wageningen, is Zon dag het zevenjarig zoontje van den veld wachter Verhoef dat van den berg kwam en niet bemerkte, dat een auto de helling opkwam onder die auto geraakt, welke hem over het hoofd ging. Het knaapje is weldra aan de gevolgen bezweken. Opgepast! Een fabrikant te Alkmaar kreeg een groote bestelling van dure sigaren van zekere Gaston Assen- macher te Villers sur Lesse in België. De fabrikant wendde zich tot de politie te Alkmaar met verzoek in België naar dezen persoon te informeercn. Wat bleek? Dat deze daar ongunstig bekend staat en al eens met de gevangenis heeft kennis gemaakt. Men zij dus op zijn hoede voor dergelijke bestellingen. („Alkm. Ct.") Dat onze kieswet voor den een- voudigen kiezer nog niet eenvoudig genoeg is, blijkt uit het volgende tooneeltje, dat zich dezer dagen in Ermelo bij gelegen heid van de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad afspeelde. Kiezer ontmoet op den stemdag een goed vriend en vraagt„waar hangt toch de bus, waar dat biljet in moet, dat ze me thuis gezonden hebben?" „Wel", zegt zijn vriend, die in het kiezen wat wijzer is, „op 't gemeente huis 1" „Moet ik aanbellen?" „Toch niet, je stapt maar binnen en in de raadzaal zullen de heeren je wel terecht helpen." „Ja, zie je, 'k heb thuis al geteekend, dan ben 'k 'r af." De kennis wordt nieuwsgierig en wil de geteekende oproepingskaart wel eens zien, doch de snuggere kiezer weet al te goed, dat de stemming geheim is, dankt voor de terechtwijzing en stapt nu triomfantelijk het gemeentehuis binnen. 't Kost den voorzitter van het stem bureau buitengewone moeite de op roepingskaart uit zijne handen te krijgen en als bij er eindelijk in slaagt en den nuchteren Veluwenaar er een stemkaart voor in de plaats geeft, beschouwt deze dit als een bewijs, dat hij aan zijn kiezersplicht heeft voldaan en wil zich huiswaarts spoeden, na het biljet een plaats in zijn binnenzak te hebben be zorgd. Onder gelach van stembureau en eenige aanwezige kiezers wordt ons boertje, hoewel niet zonder protest, er eindelijk toe gebracht van het stembiljet het passend gebruik te maken. Hoofdschuddend en schouderschok kend verlaat hij het gemeentehuis. Het kies-mysterie is voor hem nog onop gelost. (Hbl.) Auto's voor iedereen. Onder dezen titel schrijft de Ameri- kaansche correspondent van de „Daily Mail' Na vele jaren van proefnemingen is Edison er in geslaagd een electrische batterij te vervaardigen, welke waar schijnlijk een totale verandering zal aan brengen in hef groote stadsverkeer. Zeer verlangend om hieromtrent meer dere zekerheid te hebben, reisde ik naar West-Orange en vond den grooten uit vinder in zijn hemdsmouwen druk bezig in zijn wereldberoemd laboratorium. „Ja," zeide hij, „het paard staat opgeschreven. In December, zoo gauw mijn verbeterde batterjj 'n den handel zal zijn gebracht, zal het paard uit de groote steden be ginnen te verdwijnen." „Dus," vroeg ik, „zal in de naaste toekomst een ieder met een bescheiden inkomen, geen trams en rijtuigen meer noodig hebben, maar zijn eigen electrisch wagentje bezitten „Nu," antwoordde Edison, „dat is niet het hoofddoel van mijn uitvinding. Hoofdzakelijk heb ik gezocht naar iets, dat tegemoet zou komen aan de onver draaglijke opeenhooping van het verkeer in overbevolkte steden. Daarvoor was noodig een batterij, die zoo duurzaam was, dat ze de hooge kosten zou goed maken. Ik wilde eerst geen onvolmaakte batterijen in den handel brengen, maar er was zooveel navraag, dat ik er toch toe overging plm. 300 te leveren ver leden jaar. Maar over twee maanden zal de ge- perfectionneerde batterij een voldongen feit zijn, en slagers en andere negolie- diijvers zullen zich een wagen kunnen aanschaffen, die meer mijlen zal loopen gedurende zijn bestaan, dan het beste paard. Ik heb hier nu een batterij, die meer dan 50.000 mijlen zou kunnen rijden. Een wagentje met deze batterij als beweegkracht kan twee keer zooveel dragen, twee keer zoo snel gaan en neemt de helft van de ruimte in beslag van een gewonen wagen met paard." We zullen afwachten wat de toekomst ons brengen zal. In elk geval zal het er voor den wandelaars niet pleizieriger op worden. Levende riviervisch aan boord. Een proef, voor de eerste maal door de Hamburg-Amerika lijn genomen, om haren passagiers versche riviervisch gedurende de reis bij het diner te kun nen voorzetten, kan als geslaagd worden beschouwd. De „Amerika" nam op haar reis naar New-York als proef 20 ctr. levende riviervisch mede in een daarvoor ingericht bassin. Het kwam erop aan te beproeven, of de visch gedurende den overtocht in 't leven zou blijven. De H. A. L. had daarvoor een bak in twee deelen gescheiden van 44 kbm. inhoud 41 M. lang, 1 M. breed en 1 M. hoog boven op het promenadek doen aanbren gen. Het bassin is van ijzer en wordt door een blikken dak met gaten, om bij heftig slingeren van het schip, waterver- lies te voorkomen, beschut. De beide afdeelingen scheiden forellen van sterkere visschen zooals karpers, snoek, baars enz. De verzorging der visschen geschiedt volgens het „Siemensche Patent." Het slagen van dezen proef heeft zeer veel waarde voor de voeding aan boord in de toekomsthet zal nu mogelijk zijn de visch in ijs thuis te laten en de pas sagiers gedurende de reis versche visch voor te zetten. Natuurlijk worden ook binnenkort de andere stoomschepen der maatschappij van dergelijke bassins voor zien. Het in een afzonderlijk huisje ge plaatste groote bassin op de „Amerika" kan voortaan, volgens de meening van deskundigen, 40 ctr. visch bergen zonder gevaar voor het goed houden. Burgerlijke Stand. Van 11 en 12 November 1907. GEBORENHendrik, z. van Hen drik van Binnendijk en Catharina Mar- garetha Veenendaal. GETROUWD: Samuel Hamme en Rozette de Vries. Heimen Cortissos en Sara de Vries. OVERLEDENHendrika Gerritsen, oud 24 jaar, echtg. van Willem van Barneveld. Engelina Koenen, oud 71 jaar, echtg. van Antonie van Bar- lingen. Arrisje Muis, oud 3 w. Willem van den Bos, oud 83 jaar wed. van Jannetje Kraan. Hendrijntje van Wagensveld, oud 61 jaar, wed. van Hendrik de Kruiff. Rijkje van Hamersveld, oud 75 jaar, wed. van Joannes Hartman. CONFISEUR.}fr LANGESTRAAT t, HOEK VARKENSMAP.KT. Telephoon No. 171. 7J in diverse smaken. TIMMERMAN en MAKELAAR WEVEEEINGEI.1I.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3