BINxNEJNLAND. STATEN GENERAAL. Uit de Pers. Kunst en Wetenschap. STADSNIEUWS. autocraat was. Nu, al deze verwijten waren in ons artikel met zeer stellige feiten bewezenzoo lang die argumen ten niet weerlegd zijn, zal men het slechts glimlachend vernemen, wanneer de kardinaal nu verzekert dat hij een modern man is. Een Duitsche bisschop die zijn tijd „aandachtig volgt" en tegelij kertijd in de kloosters en godsdienstige vereenigingen van zijn diocees het baden verbiedt, de jonge geestelijken van alle nieuwe theologie tracht af te sluiten en do hedendaagsche arbeidersbeweging het liefst onder leiding van de kerkelijke overheid zou willen stellenDe werk zaamheid van een man op zulk een plaats houdt op een inwendige aange legenheid van de roomsche kerk te zijn, op het oogenblik dat hij, gelijk nu in het gebeurde met Schrörs, een poging doet, om in de machtssfeer van den staat binnen te dringen." De Koningin van Italië is giste ren bevallen van een dochter. In de Fransche Kamer is ver leden jaar veel te doen geweest om de verhooging van de schadeloos stelling der Kamerleden van 9000 op 15000 francs. Dit jaar heeft de afgevaardigde der rechterzijde, Benoist, getracht de quaestie weer ter sprake te brengen, door uitstel van de beraadslaging over den begrootingst- post te verkrijgen. Hij verdedigde dat met er op te wijzen dat een wetsvoorstel tot vermindering door sommige leden is ingediend. Men kan zich denken hoe het denkbeeld de andere Kamerleden woedend maakte; er ontstond een geweldig tumult. Benoist werd uitgemaakt voor al wat leelijk was, zelfs Clemenceau mengde zich in het debat en overlaadde den voorsteller met scheldwoorden. Het slot was, zooals zich laat hooren, dat de Kamer met groote meerderheid (319 tegen 189) het voorstel van Benoist verwierp, en zich de 15000 francs voor het jaar 1908 verzekerde. De Mikado heeft bij gelegen heid van zijn verjaardag aan zijn onderdanen, die op Hawai wonen, een proclamatie gericht, die nogal wat be weging heeft teweeggebracht. «Wanneer de noodzakelijkheid zich voordoet,» zoo schrijft de Keizer, «offert u dan moediglijk op voor uw land, om de waardigheid van onzen keizerlijken troon te beschermen». Aangezien nu het groote aantal Japanners op Hawai, dat nog steeds toeneemt, beschouwd wordt als een groot gevaar voor Amerika, kan men zich denken, dat de proclamatie den Japanhaters in Amerika den schrik om het hart heeft doen slaan. Te Gasa-Blanca is de toestand, volgens den correspondent van de Temps te Tanger, nog zeer onzeker. De stam men nemen een afwachtende houding aan, maar men gelooft niet, dat de voor spelling bewaarheid wordt, als zouden zij slechts het einde der Ramadan af wachten om weder offensief op te treden. De markt de Casa-Blanca is nog steeds verlaten. De om de stad wonende stam men, die het met hun onderwerping ernstig schijnen te meenen, dank zij de onmiddellijke aanraking met de Fransche troepen, zouden, naar het schijnt, gaarne de handelsbetrekkingen met de stad weder aanknoopeo, maar durven dit niet uit vrees voor wraakoefening hunner naburen. Tweede Kamer. Gisteren is een aanvang gemaakt met de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting. Ze werden ingeleid door den heer Heemskerk, die het kabinet een tweeslachtig karakter ver weet, vooral blijkende uit het voorstel tot Grondwetsherziening, waarbij nog al wordt afgeweken van de vrijzinnige con centratie, door het opschuiven naar links. Hij critiseerde voorts het beleid van sommige ministers en vond dat er bij het toekennen van decoraties geen on partijdigheid wordt betracht. Want, vroeg spreker, is er niet iets humoristisch in gelegen, dat de benoeming ven den heer De Beaufort tot commandeur in de orde van den Nederl. Leeuw juist bekend werd op den verjaardag van een anderen staatsman van eenigszins andere richting, die geen blijk van waardeering ontving'? (Een erstig man, zou antwoorden, dat de heer d. B. zijn decoratie ontving, na afloop van een zoo gewichtigen arbeid als die van de Staatscommissie in zake de Grondwetsherziening, terwijl de heer K. sedert het optreden van dit kabinet niets heeft verricht, waarvoor land en regeering dankbaar behoeven te zijn. Een spotter zou misschien vragen of deze verzamelaar op zijn reis om de oude wereldzee nog niet genopg bijeen ge bedeld heeft? Red.) Voors beweerde spreker dat van een onpartijdig overleg van het kabinet met de rechterzijde niets is gebleken. Wat den financieelen toestand betreft, oordeelde spreker dat de uitkomsten uit de staatsbedrijven gescheiden moeten blijven van de gewone rijksfinanciën. Besprekende de roeping der rechterzijde, meende spreker dat de antithese behou den moet blijven. Ontbinding der rechterzijde zou zijn het prijs geven van macht en werkzaam te zijn in het nationaal belang. De heer Troelstra oordeelde, dat bij eene beschouwing der hedendaagsche omstandigheid er geen sprake kan zijn van dankbaarheid en tevredenheid. Wijzende op de veelvuldige faillissemen ten van credietinstellingen enz., oor deelde spr., dat het van de regeering een schandelijke nalatigheid is te laten wachten op eene regeling der naamlooze vennootschappen. Voor den arbeider zag 't er, volgens spr., ook wegens de toenemende werkeloosheid zeer, zeer donker uit. Ook tegen dit laatste be hoort de regeering waakzaam te zijn. Spr. verweet de regeering ook het dralen met sociale hervormingen, criti seerde het twijfelachtige op militair gebied, waar van geen bezuiniging blijkt. Vooral uit het optreden van den minister van oorlog in zake het blijvend gedeelte. Tot dusdanig handelen was die minister niet verplicht. Hij was blijkbaar bang voor conservatieve elementen, maar door zijn daad heeft hij een rechtmatige be roering onder het volk gebracht. Minister Veegens had volgens spreker teleurstelling verwekt, zelfs bij zijn naaste politieke vrienden. Ter demonstratie wees spr. op het gebeurde bij vraagstukken als dat in zake den Bathpolder, de Zuid-Amerika- lijn en de motie voor staats-exploitatie- ruijnen. Bij zijn verder betoog schetste spr. het ontzaglijk gevaar gelegen in de macht der katholieke kerk voor vooruitgang, ontwikkeling en vrijheid. Ook in anti-revolutionnaire kringen heerscht een zeer gevaarlijk geestelijk terrorisme. In dit verband besprak spreker het gebeurde op de jongste deputaten- vergadering. Na vervolgens ook gewezen te hebben op de partijschakeeringen aan de linkerzijde, betoogde spreker, dat de reëele bodem voor onze politiek moet zijn conservatieven eenerzijds en demo craten anderzijds. Wij staan in ons land vrijwel op het doode punt. Om uit den voozen bodem te geraken is de kiesrecht- strijd het aangewezen middel. De heer Drucker sprekende over de parlijformatie herinnerde, dat in 1905 vrijzinnige concentratie was geboden, 1907 bleef in de lijn daarvan. Nog altijd dreigt het clericale gevaar met zijn exclusivisme en dogmatisme. Juist de leider der sociaal-democraten had dit des ochtends uiteengezet. Nog bevinden de parlijgenooten van mr. Drucker zich wel bij de concentratie. Stellig had men zich in 1905 liever om de leuze .algemeen kiesrecht" ge schaard, maar de vrijz.-democraten be schouwen het blancoartikel niet anders dan als een middel om dat te bereiken. De heer Drucker wilde niet voor spellen, wat het resultaat der Grond wetsherziening zou zijn. Vast staat, dat de kiesrechtactie met den dag veld wint. Reeds kunnen de leiders der rechterzijde niet meer volstaan met enkel een .niet ontvankelijk" tegen het blanco-artikel uit te sprekenzij geven toe, dat zij zeiven met iets positiefs moeten komen. Mr. Troelstra heeft thans openlijk getuigd, dat de sociaal-democraten de regeeiing bjj de Grondwetsherziening zullen steunen. Wel beweerde hij dat de arbeiders niet warm loopen voor het blanco-artikel, dat zij eigenlijk niet goed begrijpen, maar spreker meent, dat de Amsterdamsche afgevaardigde zijn krach ten onderschat indien hij meent, dat hij niet in staat zou zijn de werklieden het voordeel der ingediende kiesrechther vorming uiteen te zetten. De heer Kolkman zeide de Grondwets herziening te zullen laten rusten, al is het een comedie een commissie te be noemen, maar haar arbeid voorbij te gaan. Over de werkzaamheid van het Kabinet, een volgend jaar, als wanneer de rekening kan worden opgemaakt en uitgemaakt kan worden wat „paradepaar den" zijn. Tegen de katholieken is, zei de spr., de heer Troelstra weer opgekomen, naar aanleiding van de Encycliek van den Paus. Maar hij deed hetzelfde vroeger, vóór het verschijnen van die Encycliek. Die Encycliek heeft hier niets te maken. Trouwens de Paus heeft te zorgen voor de zuiverheid van de leer der kerk en voor de opleiding der geestelijken. Laat de heer Troelstra dan toe propagandisten die niet de zuiver Marxistische theorieën verkondigen? De heer Troelstra moest maar zwijgen van de katholieken, waar in zijn partij 't terrorisme ten toppunt wordt gevoerd. Men denke aan het uitzetten van Briand aan het boycotten van de mannen die in den begrafenisstoet van den groot hertog van Baden meeliepenmen denke aan ons eigen land aan v. d. Goes c.s. en zijn tegenstandershoe de eersten werden behandeld in een vergadering waar de heer Troelstra den baas speelde. Het is eenvoudig belachelijk, dat de heer Troelstra de katholieken kapittelt. De heer Lohman wilde niet spreken over het Kabinet. Daarover is het vol gend jaar te spreken. Maar te ontken nen is niet dat het Kabinet weing kracht heeft getoond, o.a. door haar rampzalige pogingen met het blijvend gedeelte. Dat was kleingeestig handelen, waar uit bleek dat de reg. zich gehouden had aan een politiek program en aan dat programmetje vasthield. Waarbij nog komt, dat zulk een zaak niet op het program behoort. Daarentegen stond daarop wel het Fonds voor de Stelling, dat er ook niet op behoorde, en dat tot spreker's leedwezen viel. Maar het stond er nu eenmaal op, en toen het verworpen werd, bleef de reg. toch aan. Dat is inderdaad een bewijs van zwakheid. Over de grondwetsherziening zal spr. weinig zeggen thans; alteen ditdat de benoeming eener Staatscommissie verwachtingen van een meer algemeene herziening had opgemerkt. Heden was de minister de Meester aan het woord. A s. Woensdag zal de interpellatie Marchant over het in dienst houden van het blijvend gedeelte worden be handeld. Uit den Haag wordt thans ge meld, dat het bezoek der Keizerin aan onze Koningin ten paleize Het Loo is uitgesteld tot Dinsdag 19 dezer. Hoewel men zich thans reeds op menig postkantoor niet te vergeefs aan meldt om geld en bankpapier gewisseld te krijgen, zijn de directeuren bij Dienst order van het Hoofdbestuur der Poste rijen en Telegrafie uitgenoodigd om, vooi zoover die dienst aan de loketten voor den verkoop van postzegels en de stand der kassen het toelaten het publiek ten deze zooveel mogelijk ter wille te doen zijn. (Vad.) Naar aanleiding van het ernstig ongeluk, van Zaterdagavond 2 November aan den overweg te Hilversum, hebben Burg. en Weths. aldaar aan de directie der Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaat schappij eene opgaaf gevraagd van de kosten voor het maken van een lucht brug op die plek. Men schrijft aan „de Tel.": .Sedert ds. Boers predikant is bij de Herv. Gem. te Roodahuizum (Fr.) is er onder de leden jdier gemeente een scheuring ontstaan. Ds. B. is socialist, er is eene socialistische kerkelijke kies- vereeniging opgericht, die bij de ver kiezingen krachtig optreedt. Verleden Zondag was er weer ver kiezing; fel stonden partijen tegenover elkander en van beide zijden is protest tegen de stemming aangeteekend. Een kiezer beschuldigt ds. B. van het orakoopen van kiezers en hel weren van een kiezer van de stembus. Ook wenscht hij dat kerkvoogden nog eens opname doen van de stemmer, wijl hij het niet onmogelijk acht, dat ds. B. die ook stemopnemer was, den inhoud der stembriefjes onjuist weergegeven zou hebben. Deze kiezer heeft ook bij den Kerke- raad op grond van ds. B.'s handelingen tegen dezen zijn beklag ingediend, met verzoek een onderzoek in te stellen. Circa 20 andere kiezers hebben protest aangeteekend omdat de sluiting der stembus bepaald op 3 uur, eerst te 4J uur plaats vond en 11a 3 uur nog stemmen zijn uitgebracht." De gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-Indië is voornemens zich 21 dezer naar het gouvernement Atjeh en onderhoorigheden te begeven, vergezeld van den commandant van het leger in Nederderlandsch-Indië, den algemeenen secretaris en den secretaris van het gouvernement van Nederlandsch-Indië inr. M. S. Koster. In het hippodrome van den heer Van Bergen op de Kermis te Breda is twist ontstaan tusschen een club cadetten der Kon. Mil. Academie en den heer Van Bergen met zijn knechts. Drie cadetten zijn zoodanig verwond, dat zij ter ver pleging in het hospitaal moesten worden opgenomen. Ook eenige knechts zijn ver wond. Een heeft, vermoedelijk door een sabelhouw, een flinke snee over de hand opgeloopen. Zondag hebben de jongelui in de can- tine der Academie spektakel gemaakt en een groot gdeelte van het meubilair stuk geslagen. Zij waren verontwaardigd, omdat de gouverneur hen op h. i. ver nederende wijze had geconfronteerd met het personeel van het hippodrome. HET BLIJVEND GEDEELTE. Men schrijft aan de .Tel.:" Er zijn in de zaak van het blijvend gedeelte twee precaire punten. 1. De groote moeilijkheid, welke men dan ook bij wijze van schadeloosstelling wil oplossen, is dezezooals men weet wordt er geloot, wie blijvend gedeelte worden zal. De aangewezen miliceins, die het be talen kunnen, ruilen dan voor geld hun nummer met een armer collega wiens nummer hem den terugtocht naar huis heeft mogelijk gemaakt. Dat is ook.dit- maal geschied, maar aangezien nu de heele troep onder de wapens blijft, zijn die afkoopsommen naar de haaien, omdat de .vrije" jongens, die zich voor ande ren verkocht hebben, hun eigen dienst plicht nu moeten vervullen. Van teruggave der gelden is natuur lijk geen sprake. Die zijn naar huis ge stuurd, verfuifd, et talia caetera. Vraag is nu: moet dat nu vergoed? Maar vraag is tevens: Wie heeft den milli- ciens den indruk bijgebracht, dat de af- kooperij mogelijk was, aangezien het blijvend gedeelte niet in zijn geheel onder de wapens blijven zou. Kwam dat van den inspecteur, en is deze little hint dus van .oorlog" ge komen En is dus de regeering voor de huidige consequenties, ook de financieele, aansprakelijk Ziedaar het moeilijke punt. 2. Vast staat, dat de vertraagde be handeling van het thans ingetrokken ontwerp de oorzaak is der moeilijkheid. Maar wien treft de schuld der vertraging? De Kamer, zegt menjallerwegen. De voor zitter echter betoogt hiertegen, dat „de regeering niet verklaard heeft op bespoedigde behandeling prijs te stellen." Ziedaar het tweede moeilijke punt. Dat minister Rappard het geheele blijvend gedeelte in dienst houdt, is 'n alleszins begrijpelijke gedragslijn. Dat hij van de bevoegdheid, welke ar;. 107 hem verschaft, om ze 8'/a subs. 18 maanden te houden, heeft gebruik gemaakt, is een gevolg van den dwang, dien de Eerste Kamer (de heeren 't Hooft en Van Houten vooral) op hem heeft geoefend. Hij had, om zoo te zeggen, een zedelijk obligo in dien zin. De interpellatie-Marchant zal van dit alles slechts de hoofdpunten moveeren. Grondige behandeling is bij de-begroo ting pas mogelijk, maar vooral de kwestie der eventueele schadevergoeding zal,nu aan de orde komen. Door de Vereeniging tot het houden van Kunstbeschouwingen te Amersfoort, zal Zaterdag en Zondag een tentoonstelling worden gehouden van schilderijen, teekeningen, etsen enz. van onzen stadgenoot den heer Van Weezei Errens. De besturen der verschillende vakvar- eenigingen hier ter stede vergaderden Maandag 11 Novter bespreking hunner houding in zake Werkloozenverzekering. Verschillende stelsels van verzekering werden breedvoerig besproken. Men overwoog dat bij het Genlsche stelsel de vakorganisatie niet benadeeld wordt. Een nadere toelichting hierover zou ter bevoegde plaatsen gegeven worden. Daarna werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen. „De gecombineerde bestuursver gaderingder volgende vakvereenigingen: De afd. Amersfoort vail den A. N. Metaalbewerkers bond; de R. K. Schildersgezellen vereeniging ,'St. Lucas" afd. van het N. R. K. Schil ders secretariaat; de afd. Amersfoort van den A. N. Timmerlieden bond; de Timmerlieden vereeniging .St. Joseph" afd. van het Ned. R. K. Timmerlieden secretariaat de afd. Amersfoort v. d. A. N. Gemeente werkliedenbondAfd. Amersfoort van den A. N. Typografen bond; de Afd. Amersfoort v. d. A. N. Schildersgezellenbondde Afd. Amers foort v. d. A. N. Slagersgezellenbond en de Prot. Chr. Timmerliedenvereeni- ging, bijeen op Maandag 11 Nov. ter bespreking der werkloozenverzeke ring, besluit, dat er door de zeer vele bezwaren, verbonden aan het stelsel, door den Heer Pels-Rijcken voorop gezet bij zijn bespreking aangaande dit vraagstuk, voor de vereeniging „On derlinge Hulp" op Maandag 4 Nov.; hierop niet te kunnen ingaan, en be sluit zeer sterk aan te dringen tot het invoeren van werkloozenverzekering in den geest van het Gensche stelsel. [Wij moeten hierbij opmerken, dat de heer Pels Rijcken geen enkel stelsel op den voorgrond heeft geschoven noch eenig stelsel heeft aanbevolendit moet op een misverstand berusten, dat Maandag a.s. wel zal worden opgehelderd. Voor het overige vestigen wij de aandacht van de besturen der verschillende vakvereeni gingen op den open brief van den heer Pels Rijcken, in dit nummer opgenomen. Red. Eeml.] We herinneren aan de vergade ring van Onderlinge Hulp, in zake verzekering tegen gedwongen werk loosheid, a.s. Maandag in het Valkjt te houden. De kapitein H. C. J. ter Beek, van zijn tweede 5-jarig detacheering bij hei Ned.-Indische Leger teruggekeerd, is dooi den minister van Oorlog ingedeeld bij het 2e Regiment Infanterie. De le Luitenant L. J. Rieber van het 5e regiment infanterie wordt op 1 Januari a.s. voor den tijd van een jaar gedetacheerd bij de Militaire verkenningen te 's-Gravenhage. De le luitenant L A M. Ottenhoff is aangewezen tot het vol gen van den wintercursus bij de Nor maal schietschool. Dinsdagmiddag werd de weduwe D. met haar 10-jarig dochtertje wegens huurschuld uit haar woning gezet in een zijgangetje aan het Zand. Het was een treurig gezicht, in dezen tijd van het jaar, de vrouw met haar armelijk boeltje op straat te zien zitten. De Maatschappij van Brandver zekering voor het Koninkrijk der Nederlanden gevestigd te 's Hertogen- bosch, waarvan agent is de heer Bianchi, heeft aan den brandmeester van spuit 3 de heer G. Blok de sorn| van f15.ter hand gesteld voor hei zoo spoedig optreden bij den brand op 28 Oct. ten huize van den concierge van den R. K. Volksbond. Men verzoekt ons mee te deelen, dat 5 November eene ergerlijke mis handeling van een paard, heeft plaats gehad op den weg van Amersfoort naar Soest. De molenaar S. uit S. reed op ge noemden dag op bovengenoemden weg met zijn wagen terwijl het voor dien wagen gespannen paard, een meer dan matigen draf had. Gekomen in de nabijheid der Stel lingwerfstraat sloeg hij zijn paard met het eind van zijn leidsel, waaraan vermoedelijk eene dubbele wartel ver bonden was, met dit gevolg, dat, ten gevolge van het aanhoudend slaan, het dier met het lemoen tegen een op den linkerberm van den weg staandeD boom aanliep, het lemoen van den wagen brak en het paard op den grond viel. Geholpen door de om standers, werd het paard weder op de been gebracht. Door H. Bon, onbezoldigd rijksveld wachter in dienst van de afdeeling «Gooi- en Eemland» der Nederl. Ver eeniging tot Bescherming van dieren, werd van bovengenoemde verregaan de mishandeling proces-verbaal opge maakt. Dat haastige spoed zelden goed ii, ondeivond Dinsdagmiddag, de petroleum- venter K.die met zijn karretje overhaast door de Aldegondestraat reed. Nabij de Beekensteinsche laan toch raakte hij hel stuur over zijn wagentje kwijt, het reed tegen het trottoir, met het gevolg dat de kar onderst boven rolde, Gelukkig schoten eenige voorbijgangers dadelijk toe, zoodat er niet veel van de vloeibare koopwaar verloren ging. We herinneren er nogmaals aan, dal de tooneelvereeniging «Thalia» a.s. Zondag een uitvoering geeft in het Valkje. 1 Dec. is het 50 jaar geleden, dat de Rijschool werd opgericht te Venlo, Zooals wij indertijd meldden, werd zij in 18S6 verplaatst naar Amersfoort, en stonden daar achtereenvolgens aan het hoofd kolonel Von Huegenin, kolonel Juckema van Burmania baron Rengers, majoor Van Raden, kolonel Ypey, overste Braams, thans inspecteur der cavalerie, en luit.-kolonel Metelerkamp. Daar 1 Dec. op Zondag valt, is de viering geplaatst op 30 Nov. 's Namiddags vangt om 2 uur aan een grootsch ruiterfeest, waarbij officiereD, instructeur, kader en minderen mee werken. Zijne Excellentie luit.-generaal Ernel- Scherer, inspecteur der artillerie, gene- raal-majoor Braams, inspecteur der cavalerie, generaal-majoor De Waal, commandant der bereden artillerie, heb ben reeds de beleefde uitnoodiging aan genomen. De Minister van Oorlog heeft bericht, tot zijn leedwezen niet tegenwoordig te kunnen zijn. 29 en mogelijk 28 Nov. z.g. groote repetities der ruiteroefeningen. Open blief aan de Besturen der Vak vereenigingen te Amersfoort. Mijne Heeren! Op de vergadering van 4 November jl., toen gij mij uwe welwillende aan dacht schonkt voor het onderwerp „Ver zekering tegen Werkloosheid", ben ik niet ingegaan op de verschillende be zwaren toen geopperd, omdat naar mijne meening deze niet aan de orde waren. Het hoofdbezwaar tegen de niet door mij maar door de Regeering voorgestelde regeling was, dat daarvan ook zouden genieten de niet georgani-

De Eemlander | 1907 | | pagina 2