BINNENL \Ns>. STATEN GENERAAL. Uit de Pers. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. SPORT. Kerk- en Schoolnieuws. Ingezonden. heeft men het origineel teruggevonden van een telegram door Ullmo aan een buitenlandsch agent gezonden. Toen Ullmo zijn telegram aanbood, was de hand verdraaid en het telegram droeg geen onderteekening. Maar een uit drukking er in scheen hem niet te be vallen; hij vroeg het terug en veran derde er iets in, welke doorhaling hij moest teekenen. Deze handteekening is het geweest, die hem tot bekentenis dwong. Om het telegram te vinden, heeft men 77000 telegrammen moeten nazien. Tweede Kamer. Bij het Donderdag voortgezet debat bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting verweet de heer Bor- gesius den heer Heemskerk uitsluitend afbrekende criliek te hebben geleverd, en zeide dat deze in gebreke was gebleven het anti-revolutionair regeeringsbeleid uiteen te zetten. De heer Heemskerk voerde voor de partijdigheid der regee ring alleen het niet decoreeren van dr. Kuyper aan, maar de heer Lobman was op zijn zeventigsten verjaardag ook niet gedecoreerd en stond evenhoog. Van eenheid van cement aan de rechtei zijde was geen sprake; verschilpunten vielen telkens op. Er viel tegenover deze regee ring dan ook geen positief christelijk be ginsel te verdedigen. Niettemin had de heer Heemskerk weder den partijstrijd aangewakkerd, nadat hij in het voorjaar het gemengde Kabinet niet principieel verwierp. Andere partijgroepen zouden komen, onafwendbaar. Wat den arbeid der regeeririg betrof als de Kamer het wilde, konden sociale wetten hel Staats blad bereiken. De Kamer werkte traag; getuige bet in Juni ingediend, en nu ingetrokken wetje over het blijvend ge deelte. De werkmethode diende veranderd te worden, doch dan moest de partijstrijd niet aangewakkerd worden. DeheerTydemanachlteden tijd om poli tieke beschouwingen te houden, voorbij; de toestand bleef bij het oude. Spr. prees de groote werkzaamheid van het Kabinet de critiek der rechterzijde bedoelde vol strekt niet dien arbeid te bevorderen. De financieele toestand was gunstig voor protectionisten doch donkere plekken in het financiewezen bleven de verhouding tot Indië aangaande spoor weg-overeenkomsten, die bij naasting groot minus zullen geven, tekorten der Rijksverzekeringsbank, benauwdheid der gemeenten. De politieke jacht naar resul taten door de regeeringen leidt tot stijging der uil gaven, speciaal door de vermeerdering der ambtenaarssalarissen, terwijl men de onderwijzers en de leden der rechterlijke macht, de hoeksteenen van het maatschappelijk gebouw, met onvoldoende loonen afscheept. Wat de Grondwetsherziening aangaat, de Regee ring hield haar woord, het voorstel was belangrijk, ook om hetgeen er niet in stond de beperking was teleurstellend. Spr. had gewenscht onder meer andere regeling der troonsopvolging, betreurde den arbeid der Staatscommissie, die nagenoeg ongebruikt is. Namens politieke vrienden, verklaarde spreker verheugd Ie zijn, zich in 1905 tegenove het Kabinet vrijheid van handelen te hebben voor behouden. Bij, en door grondwetsher ziening was het uur van scheiden ge slagen, wijl de Regeering blijkbaar niet langer prijs stelt op de medewerking van zijn groep. Het blanco-artikel was het grootste bezwaar. De strijd over de regeling van het kiesrecht in de Grond wet, zou spr. niet afgeschrikt hebben, evenmin de vermeerdering van den volksinvloed, mits de Eersie Kamer eene grootere vrijheid van beslissing kreeg. Het algemeen stemrecht mocht geen wapen in den klassenstrijd zijn. De Eerste Kamer werd door de Begeering voor afbraak verkocht. Het voorstel der Regeering was eene geloofsbelijdenis van onvervalschte radicale gevoelens, waaraan spr. niet meedeed. Over de verklaring van den heer Tydeman, dat de oud-liberalen niet meegingen met de voorgenomen Grond wetsherziening drukte de minister de Meester, die des namiddags aan het woord kwam, zijn leedwezen uit; hij had gehoopt op de medewerking der heeren Tydeman c.s. te kunnen blijven rekenen. De Minister sprak kort en zakelijk, want hij was zeer heesch, en moest een pauze houden van een kwartier tusschen zijn rede in. Te voren was nog 't woord gevoerd door dr. Nolens, wiens redr inzonderheid een antwoord was aan den heer Troel stra en diens betoog over clericaal ter rorisme. Hij betoogde dat de jongste encycliek tegen het moderne speciaal gericht was tegen Frankrijk, waar het geloof werd uitgeroeid. De heer Talma kwam even in het veld leg.-n den heer Borgeslus, die hem, ten onrechte dan,verweten had in Franeker liberale stemmen te hebben geworven, onder voorgeven, dat de anti-revolutio nairen de Regpering zouden steunen. De heer Schokking eindelijk betoogde, dat de Regeering niets tegen de Chris telijke beginselen had gedaan, doch ook niets ter bevordering daarvan door ver hooging der zedelijkheid, Zondagswet, enz. Gelijk gezegd, Minister De Meester was door zijn verkoudheid verplicht tot nog grooter beknoptheid en zakelijkheid, dan men reeds van hem gewend is. Men had korter troonredes gewenscht het denkbeeld kon overwogen. De troonrede kon niet gewagen van de financieele catastrophes, die immers in September kwamen en vele slachtoüers maakten, vooral spelers, die door geen wetten te helpen waren, doch ook on- sehuldigen. De Minister van Justitie was diligent inzake de naaml. vennoot schappen. De Minister dankte voor den steun, ondervonden door het Kabinet, dat, bij de tegenwoordige samenstelling der Kamer, niet sieunen kon op een krach tige meerderheid. De uitslag der provin ciale verkiezingen was dan ook geen reden geweest om af te tredener ver anderde niets. Evenmin werd het regeeringsbeleid getroffen door het votum in zake de stelling Amsterdam. De militaire gedrags lijn der Regeering was nog precies de zelfde. Het wetje betreffende het blijvend gedeelte was der Kamer beloofd en dus ingediend; het was niet de schuld der Regeering, dat hel niet tijdig behan deld was. De Regeering hield mede woord door de indiening, tijdig genoeg, van de voor stellen tot grondwetsherziening 't Blanco artikel-voorstel stond reeds vast vóór de instelling der Staatscommissie. En dat de Regeering ten slotte de herziening zeer beperkt voorstelde, beperkter dan de voorstellen der commissie, was toch zeker veeleer het tegendeel van een bewijs van zwakte. De Minister handhaafde volkomen onpartijdigheid der Regeeiing inzake be noemingen en onderscheidingen, alsook zijn bereidverklaring tot samenwerking met de rechterzijde. Alleen waar het beginselen betrof, was geen transigeeren mogelijkde Regeering wilde geen zaken kabinet zijn, doch een vrijzinnige regee ring, als hoedanig zij zich had aange diend. Aan de werkzaamheid der Regeering was hulde gebracht. Een Zondagswet was in bewerking. Wat de zedelijkheid betrof, wees de Minister op het op treden tegen de speelholen. Dat men de Regeering verweet werk af te doen van haar voorgangster, bewees hoe onbillijk de grief was, dat zij niets ge daan had dan dier wetten intrekken. Aan ambtenaars-vakvereen'gingen, die (evenals de militaire bonden) diensl be langen hadden te behartigen, moesten politieke bedoelingen vreemd blijven. Dit vereenigingsleven was nog jong; sommige uitwassen moeten dus gepar donneerd worden. Het verheugde hem, dat men de Regeering op dit stuk algemeen bijviel. De Regeering wenschte door de be langhebbenden volledig te worden in gelicht, maar zij had te letten op de eischen van orde en tucht en van onderhandelen Kon dus evenmin sprake zijn met de vakvereeniging als van be handeling van persoonlijke belangen van een enkelen ambtenaar. De hiërarchie kon niet verbroken wordende gehoor zaamheid aan de chefs, vooral in het militaire, moest streng blijven behouden. Wettelijke regeling van de positie der ambtenaren was een eindweegs gevorderdals regel was de Minister er tegen, dat ambtenaren commissarissen van maatschappijen zijn. Wat de financiën betrof, de uitkomsten der middelen, die toenamen, lieten de stijgende uitgaven toe, maar naar ma tiging werd gestreefd. Evenwel, inzon derheid het onderwijs vorderde steeds meer millioenen. Spoedig zou een ont werp komen tot subsidieering van bijzondere middelbare scholen. De minister handhaafde ten slotte het beginsel der Regeering ten aanzien van den vrijhandel. Van atglijden naar protectie was geen sprake. In aansluiting hiermede protesteerde Minister Veegens krachtig tegen de aantijging van den heer Troelstra, die hem behartiging van particuliere be langen had verweten. (De Kamer applau disseerde). Er zal te Sneek toch wel degelijk strijd worden gevoerd om den zetel voor de Tweede Kamer. Behalve Dr. A. Kuy per die van a.r. zijde zal worden gecan- dideerd, hebben de liberale Kiesvereeni- gingi-n mr. A. Ferf, oud-burgemeester van Frantker candidaat gesteld. De soc.-democraten komen met den heer Vliegen en ,het Vad." verneemt, dat de heer Staalman vermoedelijk de candidaat zal zijn der christen.-democra- ten. De aankomst der Duilsche Keizerin aanstaanden Dinsdag met een extra-trein op Het Loo (Paleis) zal vermoedelijk zijn 12.58, en het vertrek des avonds 9.4t>. „IETS VREESELIJKS De chr. hist. „Nederlander" herinnert er aan, dat er in de antirevo lutionaire partij zekere verdeeldheid be staat dat o.a. met beroep op antirevo lutionaire beginselen, krachtig verzet is aangeteekend zoowl tegen verplichte verzekering als tegen algemeene huismans kiesrecht, terwijl mede bezwaar wordt gemaakt tegen de wijze, waarop in de Deputaten-vergadering dier partij omtrent laatstgemeld vraagstuk een beslissing is genomen en legen het gemis aan be hoorlijke voorbereiding van die verga dering. Het blad heeft daarover gezw gen. Aanwakkering, zoo zegt zij, na oneenig- heid in een geestverwante groep, wanneer die lot niets anders leidt dan tot ver zwakking dier groep, valt huiten haar gedragslijn. Thans echter is er iets voorgevallen, dat naar haar oordeel van wijdere strek king is, ja, indirect ook de Christelijk- Historische groep raakt. Het blad doelt op het slotgebed in de Deputaten-vergadering en het artikel, dat .De Standaard" daaraan heeft gewijd. (Zie ons nommer van Dinsdag j.l.) Uit het slot van dat artikel, zegt „De Nederlander," blijkt duidelijk, dat hier gebeden wordt, om de oppositie te ver lossen van de demonische machten, waar door zij naar hel oordeel des voorbidders beheerscht wordt. En dan schrijft het blad verder Het schijnt altijd bedenkelijk, het ge voelen van „dissenlieerden" toe te schrij ven aan demonische invloedenmaar oneindig bedenkelijker is dit, wanneer dit geschiedt door hern of hen tegen wie de oppositie gericht is; en dat nog wel in een publiek gebed. Wel verre echter van dit te erkennen, of te verontschuldigen, wordt het be doelde gebed als een door de Schrift als geoorloofd gewaarmerkte handeling ver dedigd. Zulk een gebed is plichtver- vulling. Is het zich, op eerlijke wijze verzetten tegen de toepassing van een door allen erkend beginsel, of tegen zekere methode van discussieeren, of, tegen handelingen van den leider, een ingaan tegen den wil Gods, scheurmakerij enz., dan geldt dit niet alleen voor de thans zich open barende oppositie, maar eveneens voor de bekende oppositie in 1894, toen de antirevolutionaire partij koos voor de kieswet-Tak, en een gedeelte dier partij daartegen opponeerde. Hiertegen nu komen wij op. Slechts dan heeft een mensch het recht tot andere menschen te zeggen, dat oppositie tegen hem of tegen zijn systeem of tegen zijn volgelingen een uiting is van demonische machten, wanneer hem eene goddelijke zending is opgedragen, of aan de vergadering een goddelijke macht is toegekend. Hoe hoog nu wij ook den leider der antirevolutionaire partij mogen aanslaan, toch mogen wij in hem niet zien een Profeet of een Godsgezant, noch een ambtsdrager met goddelijke autoriteit bekleed. Dit zal de leider zelf allereerst toestemmen. Hij zal moeten toegeven dat oppositie tegen hem of tegen zijn medestanders, ook in eigen kring, ge oorloofd en, mits ze niet bezoedeld wordt door persoonlijke motieven, plichtmatig is. Eveneens kan niet worden beweerd, da, eene politieke partijorganisatie een soort van goddelijke instelling is, waarop van toepassing zou mogen zijn wat ge zegd wordt van scheurmakerijen in de Kerk. Wijs beleid zal, op zekere oogen- blikken vooral, matiging ook in de oppositie doen in acht nemen. Maar de oppositie, geschiedt ze op grond van argumenten, behoort weerlegd, desnoods doodgestemd; niet, als uiting van demo nische kracht, verdacht gemaakt te worden. Kunst en Wetenschap. We herinneren nogmaals aan de belangrijke tentoonstelling van wer ken van den heer Van Weezei Errens, die heden en morgen in Amicitia wordt gehouden. Zooals uit de advertentie in dit num mer blijkt, krijgen we a.s. Donderdag alhier weer een pracht-concert te ge nieten. Eve Simony is een hoogst begaafde zangeres terwijl ook Joh. Wijsman een voorname plaats onder de pianisten inneemt. De beer G. Muys alhier heeft zitting in de jury voor de nationale tentoonstelling van de Utrechtsche Pluim veeclub, welke 24 en 30 November en 1 December te Utrecht wordt gehouden B. en W. brengen ter algemeene kennis, dat het vee bij gelegenheid van de a.s. veemarkt op geen andere tijden op de markt wordt toegelaten dan des ochtends van half negen tot tien uur. Heden is het iojaargeleden.dat de Amersfoortsche-Tooneelvereen!ging >Ons Genoegens werd opgericht. Deze vereeniging heeft door haar uit- voeringen in de Keizerskroon meermalen het Amersfoortsche publiek gezellige- avonden verschaft, zoodat ze hier vele vrienden telt. Woensdag 4 Deze. a.s. begint in het gesticht »de Poth« de wekelijksche uitdeeling van 150 roggebrooden. Maandagavond zal Ds. G. M. C. Vunderink voor de Chr. Jong. Ver. een lezing houden over >de Muziek.» Door de politie alhier, is gisteren wederom een gesignaleerde aangehouden, en ter beschikking van de justitie ge steld, Heden is bij de Amersfoortsche tram het vijf cents tarief ingetreden. We hopen, dat deze maatregel nu ook de verwachting van het Bestuur der tram zal verwezenlijken, n.l. dat het gebruikmaken van de tram zal toenemen. Het groote bezwaar voot de tram is het weinig rijden, dat de Amersfoorters doen. Mogelijk bestond daartegen bij velen financieel bezwaar. Welnu dat is thans opgeheven. Neemt het aantal passagiers der tram nu toe, dan bestaat er althans groote kans dat we dat vervoermiddel niet binnen afzienbaren tijd zullen behoeven te missen. Laten alle Amersfoorters dat goed bedenken, het blijven voortbestaan der tram staat op het spel. Donderdagavond vierde het sym- phonie-orkest »Jubal> zijn vijfjarig be staan. Nadat eerst een uurtje was ge musiceerd werd de avond verder recht gezellig doorgebracht. Het was dan ook reeds zeer laat, toen de laatste feestvierenden huiswaarts trokken. De firma A. M. van Bemmel, hoek v. Asch v. Wijckstr. behaalde op de Nationale Chrysanthemum Tentoon stelling te Utrecht de volgende prijzen iste prijs Gouden medaille en 25 gulden, voor 20 planten ter versiering waaronder bloeiende Chrysanthemums. iste prijs Verguld zilveren medaille en 10 gulden voor 6 bloeiende Chry santhemums op stam gekweekt met goed gevormde kroon. ie prijs Verguld zilveren medaille voor 15 bloeiende planten in het Pro gramma niet gevraagd (Azalea's). 3e prijs Zilveren medaille voor 10 palmen. 2e prijs Zilveren medaille voor een vaasbouquet van Chrysanthemumbloe- men. 3e prijs Zilveren medaille voor een Corbeille met Chrysanthemumbloemen. SOEST. Tot bestuursleden van het Fanfarekorps alhier zijn gekozen de heeren H. W. Prillevitz, president, J. H. Benschop Secretaris, H. B. Petrie Pen ningmeester, J. J. F. Vlaanderen, R. van Veenendaal, J. Hilborst, bibliothecaris, D. van de Broek Dzn., B. de Rooij en J. Geijtenbeek, Commisssarissen. Bij het gemeentebestuur alhier is bericht ingekomen, dat stappen zullen worden gedaan tot verkrijging van een nieuw post- en telegraafkantoor. BAARN. Evenals ten vorige jaren is alhier, van wege de N. O. P. C. (voor drankbestrijding) een alcoholcursus ge opend, onder leiding van den heer B. J. J. Weijkamp. Het aantal leerlingen bedraagt 24. Tot afgevaardigde voor de even tueel te 's Gravenhage te houden meeting van den Bond van Ned. onderwijzers, in verband met de behandeling den wijziging van de wet op het lager-onder- wijs. is door de afd. Baarn benoemd de heer B. J. J. Weijkamp. „H. V. C." Zou H. V. C. I kampioen der eerste klasse van den U. P. V. B. worden Het kan, maardan moet zij buiten Amersfoort ook zulk spel toonen, als zij menigmaal achter Rust oord» te zien geeft. Ook moet er dan eerst verandering komen In de voorhoede, o. a. de lin- ker-winch moet aangevuld worden door een beter linksbuiten (een euvel waar zij altijd mee heeft getobd) en een beter plaatsvervanger voor den center voor. Wij gelooven het echter niet, want de prachtige, bij een zeer klein regenbuitje glinsterende kleivelden in Utrecht, zullen wel weer zorgen, dat zij met niet veel overwinningen uit St. Maar- tenland zal terugkeeren Die velden hebben haar al eens het kampioenschap ontnomen. Op heden prijkt ze nog boven aan 7 't ranglijstje. Zondag a. 1 komt U. V. V. II haar bezoeken. Dii zal een zware strijd voor haar worden zooals uit onderstaanden stand blijkt Gesp. Gew. Gel. Vorl. Voor Tenen Geo, H.V.C. I U.V.V.II D.O.S. I B.V.C.I A.W.il Quick II Toon 15 9 8 10 7 13 7 14 9 19 1.60 131 1.- 0.73 0.6; 0.6; niet zulk laksch spel als ver. leden jaar bij dezelfde ontmoeting, om U.V.V.II tot 10 minuten voor tijd de leiding te laten nemen met 3o en in die 10 minuten (wonder boven wonder nog 4 maal tegen te scoren, want dat is zeer gevaarlijk voor uw eerste plaats. Het 2de elftal trekt weer naar Hil versum, ditmaal tegen Velocitas, om weer met een flinke nederlaag huis waarts te keeren, zooals we dat van haar gewoon zijn. Te Hilversum werd Donderdag middag om 1 uur een interessante jachtrit gehouden door de Militaire Sportvereeni- glng waaraan de volgende heeren offi- cieeren deelnamen: Ritmeester baron Van dei Capellen, rilmcester Von Wrangel auf Lindenberg; de luitenants der cavalerie Crommelin, Roelfsema en Nierstrasz; de luitenant der rijdende artillerie Rambonnetde luitenant der artillerie Prins; de lui tenants der cavalerie Goblijn, baron Van Heemstra, Cruytz en De Kruyff. Verder hadden zich eenige leden der Hilversum- sche vereeniging tot bevordering van jacht- en terreinrijden aangesloten, t. w, de heeren jlir. Teding van Berhoul, Heybroek, jhr. Tindal en Obreen. Vier trompetters gaven om 1 uur hel sein tot vertrek bij de R.-K. kerk le Hilversum, waarop naar de Craailoosche brug gereden werd. Van hier trok men door de heide lang Crailoo naar Huizen. Van Huizen ging de tocht naar Blaricum, waar de meeste hindernissen genomen werden. Toen trok men op Laren aan, waar men op de Laarderheide, bij de zeven bergjes nog eenige hindernissen nam en verzamelen werd geblazen. De ril eindigde te 2'/j uur en werd begunstigd door goed weder. De leiding van den jagermeester A. Diemont, le luitenant der cavalerie, werd door allen zeer geprezen. Predikbeurten. Evang. Lulh. Kerk. Zondag 17 Nov. Voorm. 10 uur Ds. de Meijere. RemonstrantschiKerk. Zondag 17 Nor. Voorm. 10? uur Ds. I. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Loge gebouw van Persijnstraat 1. Zondag 17 Nov. Voorm. 10 uur, Ds. E. M. ten Gate, van Apeldoorn. In de Donderdagavond gehouden vergadering van de afdeeling Amers foort van „Volksonderwijs" werd de rekening en verantwoording van den penningmeester goedgekeurd. In plaats van den heer W. C. Oos terman, die bedankt heeft, werd als secretaris gekozen de heer L. G. A. Spelberg, die de benoeming aangenomen heeft. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redakteur Mag ik u eenige plaatsruimte ver zoeken voor eenige opmerkingen naar aanleiding van den open brief aan de vakvi reeniging des heeren Pels Rijcken Bij voorbaat mijn dank. Wil er a.s. Maandag een gunstig resultaat bereikt worden, dan moeten we elkander begrijpen, en weten, wat er van beide zijde verlangd wordt. Het «waarom» en <hoe» van ons standpunt wordt niet begrepen, daarvoor pleit de geheele open brief des heeren Pels Rijcken. In mijn ingezonden stuk in dit blad van verleden Zaterdag, is in korte trekken gezegd wat w ij willen inzake werkloozenverzekering, en ook de redenen waarom wij het liefst her z.g. Gentsche stelsel ingevoerd zagen. De jl. Maandag gevoerde besprekingen (en de aangenomen motie,) door de vakvereenigingsbesturen, hebben be wezen, dat alle bestuurders het met mij eens waren. In bedoeld stuk wezen wij reeds op de onjuiste meeuing van den heer Pels Rijcken als zou de regeering als voorwaarde «voor het verleenen van subsidie» eischen, dat ook ongeorgani seerden tot de vakvereeuigingsfondsen toegelaten moeten worden. De onge organiseerden kunnen zich toch bulten de vakvereenigingsfondsen, wel tegen werkloosheid verzekeren Wij bedanken voor de eer om o.a. zés-maal hoogere contributie dan noodig is, voor hen te betalen, die, wanneer wij trachten de werkloosheid te verminderen door een korteren arbeidsdag, ons tegenwerken en somwijlen tot in den nacht werken, en daardoor anderen buiten arbeid houden. Wij wijzen als voorbeeld op de actie der timmerliedenvereenigingeu (inzake werktijd) verleden winter ge- e-

De Eemlander | 1907 | | pagina 2