BINNENLAJNP. STATEN GENERAAL. Uit de Pers. STADSNIEUWS. ham. En hij, die zich vroeger nooit wilde uitlaten over de quaestie der beschermende rechten, heeft thans kleur bekend. Hij heeft in die vergadering de verklaring afgelegd, dat ook naar zijne meening beschermende rechten noodig waren tot bevordering van de eenheid van het Rijk. Zelfs heeft hij, voor het geval dat de conservatieven weer aan de regeering mochten komen, wat hij natuurlijk aanneemt en in elk geval zeer mogelijk is, eene herhaling beloofd van het koloniale congres, dat volgens het vrij algemeene oordeel eene mislukking is geweest. Hij kan op die verklaringen niet terugkomen. De leider der Engelsche conservatieven heeft gekozen voor de beschermende rechten. Mocht het Engelsche volk na die verklaring voor de conservatieven kiezen, dan zou dit een feit van be- teekenis zijn. Een socialistisch schrijver heeft eenigen tijd geleden voorgesteld een centrale bank te stichten voor de Duitsche vakvereenigingen. Die idee wordt in het orgaan der Duitsche vakvereenigingen door den sociaal-democraat Von Elm bestreden, die wijst op de gevaren, waaraan de vakvereenigingen zouden blootstaan, wanneer een dergelijke bank werd gesticht. Men heeft berekend, dat de bank zou kunnen beschikken over het crediet van zeven en een half millioen, een kolossaal bedrag in den economischen strijd, maar men moet ook denken aan het geval, dat die zeven en een half millioen werden verkwist in on- noodige worsteüngen. In het algemeen zouden de stakers tot op het laatste oogenblik aan de overwinning gelooven, wanneer er een bank van vakvereenigingen bestond, die hen zoo gemakkelijk van strijdgeld zou kunnen voorzien als de voorsteller het verlangt. Binnen enkele dagen zal door de Fransche Staatscourant de jaarlijk- sche bevolkingsstatistiek worden ge publiceerd. Er zal dan weer voor de vrienden des vaderlands reden zijn zich te bedroeven over den treurigen stand van de volkstoename. De geboor tecijfers zijn n.l. weer sterk achteruit gegaan, zij daalden tot 806,846,hetgeen een vermindering van 33,000 beteekent, vergeleken bij het gemiddelde aantal in de laatste tien jaren. Gestorven zijn 780,196 personen. De bevolking is toegenomen met 26,651, doch alleen tengevolge van de geringe sterfte. Tweede Kamer. Nadat gisteren de begrooting van Buitenlandsche Zaken was aangenomen, is de Kamer begonnen met die van Land bouw. Doch het voornaamste was de interpellatie Marchant over het blijvend gedeelte. Men kent de historie. Na de crisis, die Minister Slaal's échec volgde, heelt het Kabinet aangekondigd de quaestie van het blijvend gedeelte andermaal aanhangig te maken, nu bij de wet, en der Kamer beloofd, der Koningin doen weten, dat het vóór het aannemen van dat wetsontwerp gt en vetandering zou brengen in de sterkte van het blijvend gedeelte. Het wetsontwerp bereikte de Kamer in Juni en Munster Van Rappard, nieuwe ling in de politiek, heeft ten onrechte gemeend, dat het vóór 1 Dec. 1907 wel afgedaan zoude zijn. Vandaar dat hij bij circulaire van 12 Juli 1907 de sterkte van het blijvend gedeelte veel geringer dan vroeger heeft vastgesteld, vandaar dat toen ook geloot is onaer de man schappen, wie langer dienen zou en nummerverwisseling enz. plaats vond. Maar de Minister tiad mis gerekend. De Kamer, opgekropt met werk, kon niet overgaan tot de behandeling van het ontwerp op het blijvend gedeelte; voor 1 December was er geen sprake van aanneming; bij circulaire van 31 October moest Zijne Excellentie dan ook doen weten, dat er van inkrimping van het blijvend gedeelte niets kouien kon. Dui zenden miliciens werden aldus teleurge steld. Zij waren zeker geweest naar buis te kunnen gaan, uiaar moesten blijven. Men begrijpt de gevolgen. Aangenomen betrekkingen zouden opgegeven moeten wordende kosten aan plaatsvervanging besteed veiloren zijn, de nummerverwis- selaars en hun contractanten konden samen Harer Majesteits wapenrok aan houden. Intusschen waren de viermaanders reeds den 28n September met groot ver- lot naar huis getogenook hen zou de Minister moeten terugroepen. Men heeft tevens uit dit relaas de feiten, welke 's Ministers antwoord op de door den heer Marchant gestelde vragen in hield, vernomen. Op de feiten nu werden in den loop van tiet debat via moties gebaseerd. De heer Marchant stelde der Kamer voor met hem te verklaren, dat ten gevolge van de herroeping der niiniste- rieele orders van 12 Juli 1907 een toestand van verwarring en onzekerheid was ontstaan, die behoorde te worden opgeheven, doordien de Minister van Oorlog het blijvend gedeelte der lichting 1907 op volle sterkte latend; de mili ciens, die op 31 October nog niet met groot verlof worden gezonden (d. w. z. de viermaanders), na 30 November met tijdelijk verlof zou wegzenden, zoover als dat zonder schade van 's lands be lang kon geschieden. De lieer de Savornin Lohman had de volgende motie ingediend „De Kamer, van oordeel, dat de Minister van Oorlog niet, op de wijze als dit door hem is gedaan, uitvoering had mogen geven aan art. 109 der Wet op de Nationale Militie, zonder in overeenstemming met de bedoeling van het door hein zeiven aan de Kamer ingediend wetsontwerp, strekkende tot vermindering en wijziging van het Vllle Hoofdstuk der Slaatsbegrooting voor het dienstjaar 1907 vooraf de quaestie van het blijvend gedeelte der militie aan het oordeel der Staten-Generaal Ie onderwerpen, gaat over tot orde van den dag." Aan deze motie, die niet zeide op welke wijze thans de toestand moest worden geregeld, werd later toegevoegd „dat de circulaire van 12 Juli gehand haafd diende te worden. De heer Ter Laan diende een motie in, waarbij alleen de belangen der teleur gestelde miliciens werden beschouwd „ten aanzien van het blijvend gedeelte dient de regeling van 12 Juli 1907 te worden gehandhaafd." De heer Tydeman ten slotte, diende de motie in, waarop de geheele linker zijde zich kon vereenigen en die, zonder eenige appreciatie, met een kort relaas der feiten, besloot met het verzoek aan den Minister, om „ten einde grooter moeilijkheden af te wenden" de regeling van Juli te handhaven. Rechts en links der Kamer heeft zich in deze uiterst loyaal gedragen. Men heeft alle overwegingen terzijde gesteld 0111 de betrokken miliciens te helpen, en toen de heer Marchant dan ook zag, dat alle partijen bereid waren meer te geven dan bij gevraagd had, trok hij zijn motie om die van mr. Tydeman in. De heer Ter Laan volgde dat voorbeeld. De twee overgebleven moties van de heeren Lohman en Tydeman kwamen in stemming. De eerste werd verworpen met 50 tegen 44 stemmen, links tegen rechts. De motie-Tydeman werd aangenomen met 08 tegen 24 stemmen. Het blijvend gedeelte gaat dus als ten minste de Eerste Kamer er ook zoo over denxt als de Tweede voor dit jaar naar huis, wat meteen als proef voor de toekomst kan gelden. Door Dr. Kuyper is onderstaand telegram gezonden aan den voorzitter van de Centrale Antirevolutionaire Kies- vereeniging te Sneek: „Uit de bladen zie ik, dat de Centrale mij candidaat heeft gesteld voor de Tweede Kamer. Gelijk ik u bij uw bezoek op 30 October ver klaarde, kun ik eene candidatuur voor Sneek zelfs niet in overweging nemen, tenzij de drie partijen van de Anti-revolutionairen, Christelijk- Hislorischen en Rooinsch-Katholieken mij gezamenlijk candideeren wilden. Dit bleek met het geval te zijn. Al thans de bladen melden, dat de Chrislelijk-Historische partij hiertoe met bereid was. Onder deze omstan digheden acht ik het, ter vermijding van een doellooze stemming, mijn plicht, u te verzoeken aan de Cen trale te berichten, dat ik geenerlei verantwoordelijkheid voor mijne can- datuur aanvaarden kan, en haar dringend verzoek, een anderen can didaat in mijn plaats te stellen. Kuyper." Overijsel krijgt langzamerhand een vermaardheid op het gebied der Staten vergaderingen. Men heeft er thans weer een quaestie, het is die van de benoeming van een griffier. De griffier moet volgens de wet ge kozen worden uit een voordracht van drie personen, op te maken door de Gedeputeerde Staten. De Gedeputeerde Staten van Overijsel bestaan uit zes leden, terwijl de voorzitter, de Commis saris der Koningin in Overijsel, tevens stemhebbend lid van het college is. Wat is nu het geval Van de zes leden der Gedeputeerde Staten behooren 4 lot de .Christelijke" politieke partijen. De .Christelijke" par tijen hebben dus in de Gedeputeerde Staten de meerderheid, zij brengen vier van de zeven stemmen uit. Deze „Christelijke" Gedeputeerde Staten hebben op de voordracht voor griffier der Staten slechts de namen van drie liberalen gebracht. Zij hebben ilit de candidaten de drie personen gekozen, die naar hunne meening het best voor de taak berekend waren. En het toeval wilde dal deze drie personen allen liberaal waren. Maar hoewel de „Christe lijke" Gedeputeerde Staten geen bezwaar zagen de drie meest geschikte candidaten op de voordracht van grittier te zetten, zonder op godsdienstige gezindheid te letten, hebben de Provinciale Staten geweigerd iemand uit die voordracht te benoemen. Ze hebben de voordracht gerenvoyeerd en in de daarop volgende vergadering, gisteren gehouden, is door den voorzitter medegedeeld, dat Gedeputeerde Staten besloten hebben zich bereid te verklaren tot terugneming der voordracht voor de benoeming van een griffier ter nadere overweging en voor te stellen deze voor dracht te renvoyeeren aan dat college. Dit voorstel is met 25 tegen 19 stemmen aangenomen. Eene nieuwe voordracht zal in de zomervergadering of in eene buitengewone vergadering inkomen. Er wordt verteld, dat mr. Sy- brandv griffier van den raad van be roep te Almelo, had gesolliciteerd en alleen daarom niet op de voordracht was geplaatst doordat de commissaris der Koningin in dat geval in de ver gadering van Ged. Staten gedreigd had met ontslag te nemen. Op nog geen half uur afstands van Apeldoorn, aan den straatweg die naar Zutfen leidt, heeft de Vereen. Centr. Isr. Krankz. Gesticht de terreinen voor hare te bouwen stichting uitge kozen. Het terrein is 42 H.A. groot en be slaat een lengte van 1200 M. langs den weg, van waaruit we alleen de Direc teurswoning, hel keukengebouw en de wasscherij kunnen zien. Al 't overige, de twee 140 M. lange paviljoens, een voor vrouwel. en 't ander voor mannelijke patiënten, die samen voor pl.m. 500 ongelukkige zielszieken plaats zullen bieden; tusschen deze beide paviljoens het administratiegebouw, van dezelfde grootte, en daaromheen een bidkapel, ziekenbarak, gebouw voor weik- plaatsen en lijkenhuis; alle deze, zeiden we, liggen schuil in het dichte hout, alhoewel ze in directe verbinding met den hoofdweg staan. Te ongeveer kwart voor één kwamen eergisteren de genoodigden in rijtuigen aan het terrein, waar tribune en spreek gestoelte erop wezen, dat hier de plech tigheid der eerste steenlegging plaats vinden zou. De rede werd gebonden door Dr. S. van Os, voorzitter van het Hoofdbe stuur. Allen vereenigden zich daarna aan een lunch in een der bijgebouwen, tol dit doel eenvoudig doch smaakvol versierd. Hier werd nog meegedeeld, dat van een weldadig landgenoot, die onbekend wenschte te blijven, dezen dag een gift van f 50UU was ingekomen. Na de lunch werden de terreinen be zichtigd waarmee deze plechtigheid een einde nam. Nu de bepaling dat vrouwelijke ambtenaren van den post en telegraaf dienst bij huwelijk ontslagen worden, opgeheven is, is, naar „de Echo" ver neemt, aan de vrouwelijke ambtenaren, die tegen haar wil werden ontslagen toen zij in het huwelijk traden, de vraag gedaan of zij vóór 13 December willen mededeelen of zij bij voorkomende vaca tures in aanmerking wenschen te komen om in haar vroegeren rang weder in dienst te treden. De Minister van Justitie, mr. v. Raalte, heeft bij zijn memorie van ant woord op het verslag der Tweede Kanier betreffende de begrooting vooi zijn Departement een staat gevoegd van het aantal minderjarigen, die gedurende het tijdvak 1 Dec. 1905 tot 1 Januari 1907 krachtens rechterlijke uitspraak op ver zoek van elk der 27 voogdijraden aan de ouderlijke macht of de voogdij zijn onttrokken. Het geheele aantal bedroeg 978, waar van de grootste cijfers voorkwamen bij de voogdijraden te 's-Gravenhage 151, Amsterdam II 86, 's-Bosch 83, Arnhem 79, Zutfen 60, Utrecht 53, Haarlem 50, Amsterdam I 49, Rotterdam I 44, Rot terdam II 41, Roermond 40. De laagste cijfers vindt men voor Zierikzee 0, Heeren veen 1, Alkmaar 3, Leeuwarden 4, Breda 7, Maastricht en Tiel elk 8. De overigen van 1237. De staat geeft ook een verdeeling naar de leeftijden. Daaruit blijkt dat 356 be neden 10 jaar, 253 van 1013, 197 van 13—16 en 161 boven 16 jaar waren. Van de overige 11 (allen te Amsterdam) is de leeftijd niet opgegeven. Naar de kerkgenootschappen ingedeeld, behoorden 582 tot de Protestautsche, 382 tot de Katholieke en 5 tot de Is- raëlietische. Van 9 kinderen was de godsdienst onbekend. In het eerste jaar waarin de Kinder wetten in werking waren, zijn dus on geveer een 1000-tal onder beter toezicht gesteld. CHRISTELIJK HISTORISCHEN EN KUYPER1ANEN. Naar aanleiding van het bedanken door dr. Kuyper voor de candidatuur Sneek, schrijft het „Vaderland" „De jongste Tweede-Kamerverkiezing in het district Schiedam gaf reeds een aardig kijkje achter de schermen der kerkelijke coalitie. En toch was het hier geen quaestie van politiek beginsel, die de oneenigheid deed ontstaan. Tegen over de Christ.-historische opvatting, dal Schiedam een door de Chr.-hist. partij gepacht district was, stond die van hen, die meenden ook in verband met hetgeen in Leiden was geschied dat het thans billijk was, het district aan den leider der anti-revolutionnairen Ie laten. Dr. Kuyper toornde dan ook ernstig tegen hen, die in het gebeurde te Schiedam een scheur in de coalitie zagen hoogstens was het een torn, die in een ommezien was te dichten. En hij, die slechts naar de houding der partijen zag, kon dan ook met eenig recht volhouden, dat de coalitie in Schie dam geen veer had gelaten. Kan in gelijken zin getuigd van het geen Sneek ons thans te aanschouwen geeft Wij rneenen dat dit niet is vol te houden. Hier kwam een anti-revo- lutionnair te overlijden. Een anli-revo- lutionnair, nog wel de leider der partij, wordt bij acclamatie door zijn partij gecandideerd. De Roomsch-Katholieke partij neemt reeds bij voorbaat deze candidatuur over. Maar de Christ.-hist. partij, die allerminst thans aanspraken kon doen gelden op Sneek, weigert de antirev. candidatuur te steunen. Zij ge voelt zich eenvoudig los van de coalitie, laat haar kiezers vrij rechts, dan wel links te stemmen en risqueert daardoor dat hel district der linkerzijde zal toe vallen. Een verwijzing naar dr. Kuyper's be danken en aanmaning om af te wachten, wat houding de Christ.-historischen nu ten opzichte van de candidatuur van een ander anli-revolutionnair zullen aannemen, kan hier niet baten. Feit blijft, dat de partij heeft geweigerd, den officieelen candidaat der coalitie (want de candidaat, door de antirev. partij te stellen, was vanzelf de candidaat der coalitie) over te nemen. En ook werd niets vernomen van pogingen door het hoofdbestuur der Ghristelyk-Historischen aangewend, 0111 de baloorige afdeeling in het gareel terug te leiden. Sneek heeft alle verder getwist over „Scheur" of „torn" overbodig gemaakt. Een coalitie, waarin een gecoaliseerde partij zich zulk| een optreden kan ver oorloven, is geen coalitie meer of wil men met geweld deze fictie handhaven, zoo kan van deze coalitie niet anders worden getuigd, dan dat zij hangt a n flarden." Kunst en Wetenschap. We herinneren aan het concert hedenavond in Amicitia te geven, door Eve Simony en Joh. Wysman. Zondagmiddag wacht ons een uit voering, die zeker tal van zangminnaars zal trekken. De zoo uitstekend bekend staande zang- vereeniging „Jacob Kwast" toch zal een concert geven in Amicitia. We twijfelen er dan ook niet aan, of velen, die zoo menigmaal de Wognum- mers hebben hooren roemen, zullen thans de gelegenheid tot kennismaking niet verzuimen. Privaat docentinde pho tographic. W. H. ldzerda, kunst- photograaf te 's Gravenhage, is tot weder opzegging toegelaten als privaat docent in de afdeeling der scheikunde, tech nologie en mijnbouwkunde aan de Tech nische Hoogeschool te Delft, om onderwijs te geven betreffende de photographie. Raadsstukken. Hel volgende nader voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende „Birkhoven", is bij den Raad ingekomen. In ons voorstel va 8 October 1907, Afd. I. no. 1547, betreffende „Birk hoven" schreven wij; „Mochten evenwel deze motieven den Gemeenteraad niet tot de overtuiging gebracht hebben, dat een Commissie van bijstand voor een goed beheer kan wor den gemist, dan zal de meerderheid van ons college overwegen of het college van Burgemeester en Wethouders een voorstel kan indienen tot het instellen eener commissie, als bedoeld bij art. 54, 2e lid der Gemeentewet. In dit verband merken wij echter op, dat eene Com missie van bijstand uitsluitend benoemd kan worden op voordracht van ons college". Nadat in uwe vergadering van 29 October, waarin ons voorstel behandeld werd, een voorstel van den heer Plomp was aangenomen, waarbij wij werden uitgenoodigd, ons in het beheer van „Birkhoven" te doen bijstaan door eene commissie, hebben wij aan de gedane toezegging gevolg gegeven en het in dienen van een voorstel tot het in 't leven roepen van een Commissie r, bijstand nogmaals overwogen. Als gevolg van die overweging ki nen wij U mededeelen, dat het naar 01 meening aanbeveling kan verdienen,t! Commissie van bijstand in te stellen, .j, ons in 't beheer bijstaat, voorzoover; niet betrekking heeft op het houtgev en de ontginning van gronden. EJ dergelijke commissie toch kan, waar ij betreft de exploitatie van een eventuf te vestigen restaurant of pension, bevorderen van bezoeken van het lal goed door ingezetenen en vreemdeling het in exploitatie brengen van het a den straatweg, ten Westen van I heerenhuis gelegen perceel woestegro als sportterrein voor volksfeesten andere doeleinden, inderdaad op nu t; wijze werkzaam zijn, en, al moet volgens de wet steads een Commis van bijstand in 't beheer blijven, to het initiatief nemen tot vele nuttige zakt die om talrijke redenen moeilijk van 0 college kunnen uitgaan. Juist dit gedeelte zal in de praeti blijken het moeilijkste te zijnvan c voorlichting en bijstand eener comroii sie uit uw midden zullen wjj daaroi gaarne gebruik maken. Voorzooveel evenwel betrelt helhouf gewas en de ontginning van gronde is de meerderheid van ons college vi meening, dat bijstand in 't beheer m wenschelijk is. In '1 algemeen ver» zen wij U naar de motieven hiervo aangevoerd in ons voorstel van 8 0: 1907, Afdeeling I, No. 1547het f heer der bosschen zal, indien het natui schoon niet verminderd zal wordt eene zeer constante leiding vereisch die wij in '1 algemeen beter bij 01 college verzekerd achten dan bij ee; commissie, die wegens hare sainensli ling aan meer verandering van inzicht onderworpen is. Terwijl op het gebied, waarop v eene commissie werkzaam wenschen zien, als 't ware alle voorlichting oi breekt en voor velerlei verschil »i inzicht ruimte is reden, waarom 1 gaarne bijstand in 't beheer zullen J dervinden zal men op 't gebied het boschbeheer voorgelicht wore door den te benoemen houtvester boschbaas, waardoor de bijstand 11 eene commissie overbodig wordt. Indien het evenwel de uitdrukkely wensch van uwe vergadering is, etc.*- commissie in het alles omvattend bel» aan ons college tot bijstand toe voegen een wensch ook van de mii derheid van ons college dan willi wij niet van de wettelijk ons toegekem bevoegdheid gebruik maken, het instel', van eene dergelijke commissie onmogel; 9 te maken door hiertoe geen voorstel te dienen. Het is alleen tengevolge van deze overweging, dat U hierbij de conceptbesluiten aanbiedt zooals deze thans geformuleerd zijn. EP meerderheid van ons college wil er eve wel de aandacht op gevestigd hebbe: dat zij om de medegedeelde reden- het meest in~'t belang der bosschen act en er alzoo de voorkeur aan geeft ui drukkelijk van de werkzaamheden oijÉ commissie uit Ie sluiten den bijstand het beheer, voorzooveel betrelt het hou gewas en de ontginning van grondt waartoe door amendeering uwerzijds J gelegenheid bestaat. Uit het indienen van het thans aa geboden voorstel is derhalve niet al leiden, dat de meerderheid van 0 college daarmede instemt. Tot toelichting van de hierbij gcvoegi conceptbesluiten diene nog het volgent Indien eene Commissie van bijstac in het onbeperkte beheer wordt benoem achten wij het wenschelijk alvorens et voorstel bij U in te dienen betreffen de formatie van het voor „Birkhovei te benoemen personeel, hierover bv advies der commissie in te winnen. JA 4 der Verordening brengt dit tot buil bevoegdheid. Zoodra dus de commit™ hierover gehoord is, zal U dienaangaant een voorstel worden aangeboden. Teves, v kan dan worden beslist of de benoeming! door uwe vergadering of door ons co lege zullen geschieden. Onalhankeli hiervan kan evenwel de bepaling va' artikel 6 reeds worden vastgesteld. Wij hebben nog geen bepalingen 011 worpen betreffende de werkzaamhed- der commissie ten opzichte van óf bm eventueel verhuren van het heerenh» met annexen óf het in eigen beh; exploiteeren van het huis. Wij achten hei beter, dat eerst commissie hare meening te kennen g betreffende de meest wenschelijke w? van exploitatie. Zoodra hierover door U, na voorlic1- ting door de commissie, eene beslissib is genomen zullen wij nadere voorstelt lot aanvulling der verordening indien* Hoewel geen voorstanders van het rooit van boomen, doen zich meermalen, os standigheden voor, die B. en W, nope'1 daartoe een voorstel te doen. Een zoodanig geval doet zich tlia' voor ten opzichte van een aantal boom* staande in het Plantsoen en op "J Retraite.

De Eemlander | 1907 | | pagina 2